Letošní předvánoční čas zpříjemní všem pivařům Adventní speciál z pivovaru Starobrno. Speciál s nezvyklou rubínovou barvou starobrněnští sládci uvařili v září a poté týdny dozrával v proslulých sklepech se stabilní teplotou. Celkem bude letos k dispozici 1200 hektolitrů svátečního piva. Do hospod se rozváží právě teď, aby bylo všude na čepu už o prvním adventním víkendu.
150 let. Tak dlouho celé generace chodí kolem pivovaru na Starém Brně. Své pivo, kterému se od začátku říká „starobrněnské“, pivovar vaří na adrese, známé bez nadsázky každému Brňanovi.
Na bitvu tří císařů letos Slavkované zavzpomínají mimo dobové akce také Císařským pivem, které jim stejně jako ostatním návštěvníkům načepují v tamních hospodách a restauracích. Speciální várku piva BIÈRE DE L´EMPEREUR vaří místní pivovar ze čtyř druhů ječných sladů. „Slavkovské pivo bude při této příležitosti k mání po celém městě. Takhle to původně bylo a jistá historická paralela se zde vyloženě nabízela,“ sdělil obchodní ředitel Slavkovského pivovaru Zdeněk Vlček.
Na rakovinu sice zatím neexistuje lék, vědci jsou ale opět blíž k poznání, co nemoc způsobuje. Studie postupem času dospěly k závěru, že vznik rakoviny souvisí s řadou rizikových faktorů, jako je genetika, strava a pohyb. Při vzniku některých druhů rakoviny hraje významnou roli také životní styl. Několik typů souvisí třeba s pitím alkoholu.
Tisíce a tisíce plechovek piva v hodně 1,8 miliardy korun trčí ve skladu v Kataru poté, co FIFA na poslední chvíli zakázala prodej pěnivého moku na stadionech během světového šampionátu. Co s ním? Budweiser přišel s vtipným nápadem, jak s nevyužitou zásilkou naložit. Americký výrobce slíbil, že pivní nálož dostane vítěz turnaje.
Katar 2022. Nejpodivnější fotbalový šampionát v historii – nejdražší i nejspoutanější. Co byste měli vědět o vlivném státečku a čím žije arabský svět? Deník mapuje dění u Perského zálivu také pomocí neotřelých a lehce nekorektních výstřelků.
Milovníci silnějších, většinou svrchně kvašených, piv už netrpělivě vyhlížejí předvánoční čas. Právě pro ně menší i větší pivovary na jihu Moravy připravují vánoční speciály. Břeclavský Frankies vsadil na novou ingredienci. „Po letech se vrátí Idiot. Akorát do něj přidáme pravou vanilku. Jedná se o tmavé silnější pivo, které leží v dubových sudech," přiblížil majitel minipivovaru Štěpán Přikryl.
Ostrá slova šéfa FIFA Gianniho Infantina vzbudila rozruch po celém světě. Zkušený funkcionář ztratil tváří v tvář kritice šampionátu v Kataru nervy a vyzval Evropu, aby si z pouštního emirátu vzala příklad. Jaký vlastně je vládce nejmocnější sportovní organizace světa, jehož nástup do funkce před šesti lety ukončil skandální éru Seppa Blattera?
/HISTORIE/ Vaření piva má v Pardubicích dlouhou tradici. O jeho rozkvět se zasloužil už Vilém z Pernštejna. Ke zděšení řady Pardubáků vedení Pardubického pivovaru před pár dny oznámilo, že chce výrobu piva v Pardubicích v příštím roce ukončit. Podívejte se s námi do historie pivovaru, který je s městem nerozlučně spjat.
I přes původní plány, tedy prodávat pivo na fotbalovém mistrovství světa v Kataru ve vyhrazených prostorech, je všechno nakonec jinak. Zlatavý mok se v pořadatelské zemi fotbalového šampionátu prodávat nebude, sociální sítě už na toto téma zaplavily první reakce.
Dva dny před začátkem fotbalového mistrovství světa v Kataru představitelé pořádající země zakázali prodej piva v okolí stadionů. O jejich rozhodnutí dnes na webu informovala FIFA.
Zda budou letošní vánoční svátky na sněhu, nedokáží zatím meteorologové říci. Sládkové však tuší, že budou určitě na chmelu a navíc dosti silné. V pivovarských sklepích totiž už dozrávají vánoční speciály. A nejsou to žádní slaboši. „Nejen u nás, ale i ve světě se v zimních měsících pijí piva silnější. Tedy taková, se kterými si můžeme sednout ke krbu a vychutnávat sváteční atmosféru,“ řekl Deníku pivovarský expert z České zemědělské univerzity Tomáš Maier.
/FOTO/ Vaření piva má v Pardubicích dlouhou tradici. O jeho rozkvět se zasloužil už Vilém z Pernštejna. Ke zděšení řady Pardubáků vedení Pardubického pivovaru před pár dny oznámilo, že chce výrobu piva v Pardubicích v příštím roce ukončit. Podívejte se s námi do historie pivovaru, který je s městem nerozlučně spjat.
Určitou dávku statečnosti prokázala prodavačka jednoho z obchodů potravin na Horním náměstí v Opavě. Všimla si totiž zloděje a za žádnou cenu ho nechtěla pustit s lupem v podobě jedné lahve piva pryč. Doplatila na to zraněním.
Pardubický pivovar chce příští rok ukončit výrobu piva. Produkci vybraných piv z Pardubického pivovaru by měl od dubna zajistit pivovar Ostravar spadající do skupiny Pivovary Staropramen. Pivovaru zlomila vaz válka na Ukrajině, většina piva totiž mířila do Ruska.
Liščí maso v zaječí kůži, pivo vařené se starých došků, máslo s příměsí písku, aby víc vážilo. Třinecké muzeum ukazuje, co všechno byli lidé schopni udělat pro to, aby oklamali zákazníka a snadno se dostali k výdělku.
Ročně zde uvaří dva a půl tisíce hektolitrů piva a na spotřební dani odvedou asi 300 tisíc korun. Příští rok by pivovar Mordýř z Dolních Ředic na Holicku rád oslavil své desetileté působení na trhu. Místo speciální várky piva ale bude možná, stejně jako většina minipivovarů v republice, řešit opětovné zdražení zlatavého moku. Ne však kvůli stále trvající energetické krizi. Důvodem navýšení cen by se mohl stát nový navrh Národní ekonomické rady vlády (NERV).
Na nový způsob pití z PET lahve si budou muset v příštích měsících zvyknout čeští konzumenti. Zatímco dnes stačí z oblíbeného nápoje víčko zcela odšroubovat tak, aby při doplňování tekutin nepřekáželo, blíží se doba, kdy právě víčko bude nedílnou součástí balení. Uzávěry budou povinně k lahvím připoutané pomocí „poutka“ spojujícího korunku hrdla víčka s lahví. Člověk tak bude hledat způsoby, jak se napojit a víčkem si neodřít nos či „vypíchnout“ oko. Výrobci nápojů totiž musí do roku 2024 vyhovět unijním normám, které za tímto vylepšením vidí lepší ochranu životního prostředí.
Předseda Středočeského krajského fotbalového svazu Tomáš Neumann vyhlásil tento týden nulovou toleranci veškerému agresivnímu chování na fotbalových trávnících, které v poslední době houstlo. Jak je tom s podzimními tresty Rakovnicko? Některé nekřiklavější případy shrnul předseda disciplinární komise Ivo Duchoň, nutno však říci, že Rakovnicko platilo na podzim za jeden ze slušnějších okresů.
Třináctiletý školák Prokop z Mělníka se při rodinných obědech a oslavách dožaduje, aby mohl pít „nealkoholické“ pivo. Tak jako to obvykle dovolují jeho kamarádům jejich rodiče. Ti jeho ale zůstávají neoblomní a zásadně mu takové pití nenalévají. Jim, ale i dalším lidem, kteří v rozporu s v tuzemsku běžným zvykem nalívat alespoň občas alkohol i menším dětem, nyní odborníci dávají novou „zbraň“ do dalších diskusí s neodbytnými potomky.
Cyklistický globetrotter už projel notný kus Evropy, zatím 35 států. Při svých spanilých jízdách zažil třeba loupež, přetlačování s kamionem, také řehtání či naopak mlčení úředního šimla. To ale považuje za epizody, „dobrou zkušenost“ a hlavně zdroj poučení. Protože dobrých lidí potkal mnohonásobně víc. A ještě potká; současný šedesátník totiž hodlá brázdit svět i v další dekádě. Ano, svět, Evropa už je mu malá. Jeho cílem je stanout na všech kontinentech.
/FOTOGALERIE/ Ryze hořká 12 má ve městě nedaleko domovských Nošovic u pivařů bezesporu nejsilnější pozici a její milovníci se museli v posledních dvanácti měsících třikrát smířit s jejím zdražením. Dnes v restauracích ve Frýdku-Místku pijí hosté čepovanou dvanáctku v cenách od 32 do 47 korun za půllitr.
/FOTOGALERIE/ Pivní a vinné slavnosti mohou mít také úplně „nevinnou“ součást: zcela, naprosto a totálně nealkoholickou. Ukázalo se to v sobotu 5. listopadu na výstavišti v Lysé nad Labem, kde se od pátku do neděle konala rozsáhlejší akce lákající návštěvníky různého zaměření, jejíž součástí byly i Pivní a vinné slavnosti – 9. ročník veletrhu pivovarů a vinařství. Nabídly možnost produkci různých pivovarů i vinařství zakoupit, ale degustovat na místě.
/FOTO, VIDEO/ Medové pivo, medová kosmetika, knížky nebo společenská hra s medovou tematikou. To a mnoho dalšího nabízí dvaadvacátý ročník výstavy Vůně medu, která se koná v novoměstském Horáckém muzeu. Potrvá do příští soboty.
/FOTO, VIDEO/ Medové pivo, medová kosmetika, knížky nebo společenská hra s medovou tematikou. To a mnoho dalšího nabízí dvaadvacátý ročník výstavy Vůně medu, která se koná v novoměstském Horáckém muzeu. Potrvá do příští soboty.
Od roku 1990, kdy Sdružení přátel piva oceňuje nejlepší piva a pivovary roku, se nestalo, že by sládkem roku byl zároveň členem nejlepšího pivovaru. Došlo k tomu až letos, kdy kategorii minipivovar roku ovládl Volt z Jablonce nad Nisou. Zároveň se jeho sládek Martin Palouš stal laureátem ocenění Sládek roku. Tuto cenu, kterou v minulosti zíkal i jeho bratr Pavel, okomentoval takřka gottovsky – „opravdu jsem to nečekal.“
Fotbalisté Žandova si po sestupu z I.B třídy představovali, že budou v tabulce okresního přeboru hrát spíše na jejím vršku. Spartak je zatím na sedmém místě, v rámci 12. kola doma přejel poslední Zákupy 8:0.
NealKozub, MírBír, Milanův nářez. To jsou nové značky speciální pivní edice, kterou si můžete dát třeba o přestávce během návštěvy představení v ostravském Divadle Mír. Exkluzivní piva vaří pro divadlo ostravský pivovar Haksna Brewery.
Fotbalisté Žandova si po sestupu z I.B třídy představovali, že budou v tabulce okresního přeboru hrát spíše na jejím vršku. Spartak je zatím na sedmém místě, v rámci 12. kola doma přejel poslední Zákupy 8:0.
/FOTOGALERIE/ NealKozub, MírBír, Milanův nářez. To jsou nové značky speciální pivní edice, kterou si můžete dát třeba o přestávce během návštěvy představení v ostravském Divadle Mír. Exkluzivní pivka vaří pro divadlo ostravský pivovar Haksna Brewery.
Prestižní degustační soutěž České pivo zná své vítěze – a v kategorii 11% světlý ležák zvítězilo nejoblíbenější pivo z portfolia pivovaru Starobrno, jedenáctka Medium. Ceny se předávaly na slavnostním galavečeru Svatováclavských slavností v Praze.
Osm set let. Tak dlouho už se v Brně vaří pivo. Na začátku stáli král Václav I. a jeptišky, kteří v Brně založili tradici pivovarnictví. Od roku 1872 se jeho centrem stává pivovar na Starém Brně – Starobrno.
V sobotu 22. října uspořádal Spolek přátel historie Litvínovska první ročník akce Pojď za pivem Litvínovem. Za pěkného počasí se po sedmi historických hospodách prošlo pět družstev se čtyřiceti členy a v každé dostalo otázku, která se týkala historie právě navštívené hospody.
Za záchranu dvouletého dítěte, které v létě spadlo do řeky, dostal Petr Jirout pivo na rok zdarma. Tržbu zdvojnásobil a celou věnoval chlapci, který je odkázaný na invalidní vozík.
/FOTOGALERIE/ Propadlá střecha a rozpadající se zdi jsou dnes už jen smutnou připomínkou slavného hostince v Dejvicích. Zlatnice, přezdívaná Šipkapas, přitom svého času bývala jednou z nejoblíbenějších výletních destinací.
/INFOGRAFIKA/ Nejznámější české pivo je zase o něco dražší. Poté, co plzeňský Prazdroj od října zvýšil ceny v průměru o 1,70 koruny za půllitr, přišla rychlá reakce hospod. Za ikonické pivo ze západu Čech chtějí o čtyři až šest korun více než na jaře.
/INFOGRAFIKA/ Nejznámější české pivo je zase o něco dražší. Poté, co plzeňský Prazdroj od října zvýšil ceny v průměru o 1,70 koruny za půllitr, přišla rychlá reakce hospod. Za ikonické pivo ze západu Čech chtějí o čtyři až šest korun více než na jaře.
/INFOGRAFIKA/ Nejznámější české pivo je zase o něco dražší. Poté, co plzeňský Prazdroj od října zvýšil ceny v průměru o 1,70 koruny za půllitr, přišla rychlá reakce hospod. Za ikonické pivo ze západu Čech chtějí o čtyři až šest korun více než na jaře.
/VIDEO/ Když už jdu v pátek na večer s přáteli do hospody, tak si nevybírám pivo podle ceny. Zkrátka si dám mou oblíbenou čepovanou Plzeň - ať už stojí cokoliv, říká Martin Staněk z Třebíčska. Rostoucí ceny piva mu ale radost nedělají.
Je to pivař každým coulem. Jakub Skřivánek z Brněnska ochutnal snad každé pivo, co jich v republice je. „To asi trochu přeháním. Pivo mám fakt rád, i když se z něj neopíjím. Spíše ochutnávám. V létě si pravidelně dělám výlet po republice za domácími pivovary,“ usmál se chmelový gurmán. Skřivánkův koníček je však stále náročnější, neboť není výjimkou, že cena za půllitr dvanáctky v Brně přesahuje šedesát korun. Kdo však hledá levnější varianty, najde.
Špatné místo pro popíjení piva si při návštěvě Třebíče 18. října vybral dvaatřicetiletý muž ze Zlína. A je docela možné, že kvůli této chybné volbě půjde do vězení. Začalo to tak, že se městským strážníkům na pultu centrální ochrany rozblikal alarm.
/OBRAZEM/ Přátelé piva a dobré zábavy si v pátek a sobotu užili již tradičního Októbrfestu v Kaplici. V pátek kvečeru při slavnostním zahájení hráli Chlapi v sobě, od sobotního odpoledne to pak rozjeli Hrajeto. Stylové oblečení nechybělo a krumlovské pivo teklo proudem. K dispozici byly teplé pivo, preclíky a vytápěný stan.ú
/FOTOGALERIE/ Atmosféra země vycházejícího slunce dýchla na všechny, kteří si v sobotu nenechali ujít Japonské dny v Ostravě. Akce pokračuje i v neděli.
/ROZHOVOR/ Už v neděli se bude v Ústí nad Labem hrát utkání mistrovství Evropy v amerického fotbalu mezi Českou republikou a Finskem. Pro našince méně známý sport přibližuje fanoušek Martin Kovařík z Teplic, který se minulý týden vypravil do Londýna na zápas regulérní sezony NFL mezi Green Bay Packers a New York Giants. Silný zážitek v něm prý zůstane do konce život. „Pro mě je zápas NFL víc než hokejová NHL. Proto jsem s rodinou letěl do Londýna, i když se v Praze hrál hokejový dvojzápas kanadsko-americké hokejové ligy," tvrdí.
Jan Křížek patří k dlouholetým oporám fotbalistů AFK Loděnice, a ať už hraje jeho tým A třídu, nebo různé skupiny B třídy, všude si na něj musí dávat pozor. Nováček z Neumětel to ale o víkendu neudělal a zaplatil krutě, Křížek mu dal čtyři branky a řídil tak výhru svých barev 6:1. Dokonale tak nahradil absentujícího hlavního ostřelovače loděnického pěchotního oddílu Tomáše Herejta.
/FOTO/ Grand, Sever, Mikulda, Jitřenka nebo Pražačka, Pramen a Bohemia. Restaurace Na Předmostí a Budvarka. Dnes zbyla jenom jména po obchodech a hospodách, kam lidé v Ústí nad Labem před 20 či dokonce více než 30 letech chodívali nakupovat nebo trávit čas s přáteli.
/GALERIE/ Zámek Chyše je hrad přestavěný na zámek ve stejnojmenném městě v Karlovarském kraji. K zámku patří park, který byl založen už v 17. století. Zámek je chráněn jako kulturní památka a součástí areálu je i zámecký pivovar.