Kreativ

ŠTÍTEK: pivo

Když si jde člověk za svým cílem, dokáže hodně

Rád si dal občas pivo. Tak ho začal vařit na sporáku. Dnes má létající pivovar

Pavel Dušek neboli "Důša", jak mu říkají jeho nejbližší přátelé, je typickým příkladem někoho, kdo když něco chce, tak to dokáže. Ochutnávání piva byl vždy jeho koníček, a tak se jednoho dne s kamarádem rozhodl, že si uvaří vlastní. Později zůstal na vaření sám, ale jeho pivo chtělo čím dál tím více jeho kamarádů. A tak se jednoho dne rozhodl, že je na čase pokročit dál a dát své pivo ochutnat i více lidem. Je sládkem ve svém létajícím pivovaru a vaří to, na co má zrovna chuť.

Plzeňský Prazdroj uvařil ke 160. výročí založení Sokola pivní speciál s názvem Nazdar.

Zážitek na hudebním festivalu: Pořadatelé lákají na unikátní piva

Festivalová sezona je v plném proudu a jejich žánrová pestrost je obrovská. Co však většinu hudebních přehlídek spojuje, je pivní uniformita, kdy na čepu povětšinou člověk nalezne jen velké hráče s pivy, která si může dát v kdejaké hospůdce. Naleznou se však i výjimky a i tento rybníček si festivaly občas obzvláštní speciálem uvařeným jen pro své fanoušky. 

Oslavy 150. výročí uvaření první várky piva si Novopacký pivovar naplánoval na sobotu 23. července.

Novopacký pivovar oslavil 150 let od první várky piva. Výročním ležákem a Hrůzou

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří. A kde se vaří už půl druhého století, tam se slaví ve velkém. Novopacký pivovar oslavil o víkendu 150. výročí založení spolu s davy příznivců, kteří se do areálu v Nové Pace přišli pobavit, zaskákat si na koncertech, při exkurzi si prohlédnout, kde jejich oblíbený mok vzniká, a samozřejmě především popít.

Benešovský pivovar se otevře veřejnosti hned po prázdninách. V sobotu 10. září si tam připomenou 125 let od založení.

V benešovském pivovaru oslaví 125 let od doby, kdy tu ochutnali první žejdlík

Zlatavý mok s pěnou se ve městě u Konopiště, kde stával původní pivovar, vaří už od roku 1897. Majiteli zámku se znelíbilo sousedství hospodářských budov včetně pivovaru vedle jeho nového luxusního sídla, proto veškerý majetek vykoupil, zbořil a na jeho místě mezi Zámeckým, nyní Konopišťským rybníkem, vybudoval anglický park. Pivovar ale František Ferdinand d´Este jen tak zrušit nemohl. Jako majitel Velkostatku Konopiště ho ve svém portfoliu nutně potřeboval. Proto výrobu piva přenesl do Benešova.

Při dopravně bezpečnostní akci „Řídím, piju nealko pivo“ se policisté v Jaroměři přesvědčovali, zda je to pravda. Výsledky je mohly potěšit - řidičům všech zastavených vozidel ukázala dechová zkouška negativní výsledek.

Za negativní výsledek dechové zkoušky rozdávali v Jaroměři policisté nealko piva

„Řídím a proto piju nealko pivo.“ Tuto větu by měli mít zažitou pod kůží a hlavně ji dodržovat všichni milovníci zlatavého moku, kteří se chystají usednout za volant. Při celorepublikové dopravně bezpečnostní akci „Řídím, piju nealko pivo“ se policisté v Jaroměři přesvědčovali, zda je to pravda. Výsledky je mohly potěšit - řidičům všech zastavených vozidel, které podrobili běžné silniční kontrole, ukázala dechová zkouška negativní výsledek.

Na procházce od hlavního nádraží k Srdíčku na tři zrzky.

FOTO: Na procházce od hlavního nádraží k Srdíčku na tři zrzky

Někdy se tomu říká průzkum bojem. Venku bylo v úterý 19. července skutečně horko, ale člověku to nedá. Vzal jsem foťák, nějaké drobné do kapsy a vyrazil do terénu. Záměrně jsem svou krátkou procházku začal na hlavním nádraží přesně v 16 hodin, mají tam totiž skvělou kávu.  

Radegast na Colours of Ostrava.

Colours: Vyčepovalo se přes 300 tisíc piv. Potlesk sklidil nový Radegast Pub

Nový Radegast Pub se stal oblíbenou zastávkou na letošním hudebním festivalu Colours of Ostrava. Lidé si pochvalovali čepované pivo do skla nebo stylové posezení v unikátních prostorech Národního zemědělského muzea a venkovní vyvýšené místo se sochou boha Radegasta a výhledem na hlavní festivalové podium.

Craft beer fest Mariánské Lázně

Z chleba, který pekaři neprodají, vaří sládek v sousedství pivo

Unikátní produkt, jediný svého druhu na světě, který nabízí spojení světlého ležáku a kváskového chleba, to je pivo Chlebák. Nepasterovaná a nefiltrovaná jedenáctka uvařená za použití tradičního spodního kvašení. Ochutnat ji mohli návštěvníci sobotního Craft beer festu v Mariánských Lázních.

Návštěvníci festivalu Colours of Ostrava platili za půllitr ležáku 52 korun, kdo se spokojil s výčepní „desítkou“, měl útratu o sedm korun nižší.

Přehled cen piva na festivalech: Návštěvníci letos sáhnou hlouběji do kapsy

K létu patří hudební festivaly a k nim i pivo. Jenže kdo letos vyráží za kulturním zážitkem a hodlá se u toho svlažit pěnivým mokem, zaplatí víc. Ani festivalovým akcím se totiž nevyhnulo zdražování piva. Vyplývá to ze zjištění reportérů Deníku, kteří se v posledních dnech vypravili na menší i větší akce po celé České republice.

Na kvalitě vína podle Kláry Kollárové záleží i při použití vína pro vaření

Víno místo piva. Letošním letním hitem je prosseco

Nejen v létě stoupá obliba lehkých bílých i červených vín. Je to trend poslední doby. „Letním hitem je ale jednoznačně prosecco. Má tu výhodu, že neobsahuje příliš mnoho alkoholu, a tak se dá pít jen tak,“ říká someliérka Klára Kollárová.

Tomáš Ptáčník

Festival Colours of Ostrava – hlavně, že je…

Jednorázové kelímky na pivo, jedna z „hvězd“ čtvrtečního programu, studiová raperka Princess Nokia, která podala výkon, jimž by si s mikrofonem a kloboukem na drobné u hlavního nádraží nevydělala ani na jízdenku do Vratimova, dlouhé fronty, mizerné ozvučení hlavního pódia, málo tramvají na cestu domů, nepořádek, vedro, déšť…

Koupaliště Rolava v Karlových Varech.

Koupání na Karlovarsku dražší není. Na rozdíl od piva

/PRŮZKUM DENÍKU/ Obyvatelé karlovarského okresu jsou smířeni, že nabídka možností k letnímu koupání tu není příliš pestrá. Oficiálních míst ke koupání region mnoho nenabízí, převažují ta přírodní, kde mnohdy chybí zázemí.

Mladí lidé do 40 let by neměli pít vůbec žádný alkohol, protože pro ně představuje značné riziko a nemá žádné zdravotní přínosy

Alkohol je pro lidi pod 40 výrazně škodlivější než pro starší, zjistila studie

Mladí lidé do 40 let by neměli pít vůbec žádný alkohol, protože pro ně představuje značné riziko a nemá žádné zdravotní přínosy. Těm starším může menší množství alkoholu prospět, uvádí nová vědecká studie, dosud největší svého druhu. Práce zveřejněná v odborném časopise Lancet také jako první vyhodnocovala rizika spojená s alkoholem podle geografického regionu, věku a pohlaví. O studii týmu badatelů okolo Washingtonské univerzity v Seattlu informoval server The Guardian.