Kreativ

ŠTÍTEK: první světová válka

První písemně doložené zprávy o vaření piva v Uhříněvsi se objevily v závěti Jaroslava Smiřického z roku 1594.

Na Aloise i kaštanové pivo do Pivovaru Uhříněves

Pivo se v Uhříněvsi pravděpodobně vařilo již koncem třináctého století. Od roku 1949 ovšem místní pivovar chátral a výrobu piva se v něm podařilo obnovit až v roce 2014. Nové majitele možná k bohulibé činnosti pohánělo i současné motto Pivovaru Uhříněves: S úctou k tradici. S úctou k pivu.

Malá Morávka leží přímo na moravskoslezské hranici.

Tajemství půvabu Malé Morávky aneb živá historie horské obce v Jeseníkách

/SERIÁL DENÍKU, FOTOGALERIE/ Další zastávkou seriálu Deník na návštěvě je malebná obec v Jeseníkách - Malá Morávka. První písemná sbírka o ní se dochovala někdy z roku 1506, v současné době zde trvale žije přes šest set obyvatel. Dominantou obce je kostel Nejsvětější Trojice, postavený v letech 1790–1793.

Slavnostní setkání v Sušici ke 120. výročí od narození Karla Houry.

V Sušici vzpomněli na stavitele mnoha domů, ale i Svatoboru, Karla Houru

Stavby architekta a stavitele Karla Houry jsou velmi známé, a tak v Sušici, kde jich má na svědomí mnoho, uspořádali slavnostní setkání ke 120. výročí jeho narození. To bylo spojené s otevřením výstavy fotografií Hourových staveb v Sušici. Na stavitele zavzpomínal i jeho vnuk.

Milovická rezervace divokých koní, zubrů a praturů

Zvířecí výměna. Populaci milovických zubrů oživí nová krev z Francie

Tři mladé zubry z francouzské rezervace Reserve Biologique des Monts d’Azur vypustili na konci dubna ochránci přírody v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Zvířata pochází z nejznámějšího chovu velkých kopytníků ve Francii a do Čech je čekala dlouhá cesta, téměř 1400 kilometrů.     

Zorientovat se ve známkách není snadné a pomůže s tím zkušený filatelista

Nemáte doma schovaný poklad? Na známkách lze jedině vydělat

Inflace, zdražování, nejistota na světových trzích i válka na Ukrajině – hodně lidí přemýšlí, kam uložit své úspory, aby jim z nich alespoň něco zbylo. Známky jsou jistá investice v nejistých časech. Jen musíte vědět, jak na to. A pokud potřebujete v krizi peníze, prohrabte doma své sbírky. Třeba v nich najdete schovaný poklad.

Kroměřížané uctili památku generála Svobody.

Generál a prezident. Kroměřížané uctili památku Ludvíka Svobody

Památku generála Ludvíka Svobody a jeho rodiny uctili ve středu 4. května účastníci pietního aktu na kroměřížském hřbitově. Položením věnců a květin ocenili a připomněli si Svobodovo hrdinství při bojích o osvobození Československa od nacistických okupantů.

První a nejdéle sloužící ředitel americké federální policie FBI John Edgar Hoover, známější jako J. Edgar Hoover. V čele FBI stál od jejího založení až do své smrti v roce 1972. Na snímku Hoover v roce 1959

Fenomén J. Edgar Hoover. První a nejdéle sloužící šéf FBI byl tajemný hráč

Nikdo nikdy nestrávil v čele FBI více času než on, její první ředitel a jeden z nejmocnějších a nejkontroverznějších mužů v historii USA. Ředitelem FBI se John Edgar Hoover stal už při jejím založení po první světové válce a vedl ji až do své smrti v roce 1972. Politici ho velebili i nenáviděli, mnozí se ho báli. Svou moc uměl zneužívat a občas to dělal. Velkou roli v jeho chování hrála zřejmě utajovaná homosexualita.

První Máj 1972 v Chocni - zaměstnanci Orličanu

Prvomájové oslavy v Chocni: Nechyběl pochod k partyzánovi či alegorické vozy

/ARCHIVNÍ FOTOGRAFIE, ROZHOVOR/ První máj – lásky čas, den, kdy se zamilovaní líbají pod rozkvetlou třešní a připomínají si romantického básníka Karla Hynka Máchu. První květnový den byl však pro minulý režim klíčovým datem. Svátek práce, který v dobách socialismu patřil mezi nejdůležitější oslavy v celém kalendářním roce, sloužil jako nástroj tehdejší komunistické propagandy.

Členové spolku Jednadevadesátníci uctili na akci Military Death March památku žen, které zemřeli při pochodu smrti.

Military Death March. Vydali se po stopách žen, které zemřely při pochodu smrti

Smrt nevinných žen a dívek, které zemřely při pochodu smrti v druhé světové válce, se při dálkovém pochodu Military Death March rozhodli uctít i členové spolku Jednadevadesátníci. Spolek vznikl na památku, lidí z jižních Čech, kteří poznali hrůzy první světové války v řadách c. a k. 91. pěšího pluku. Za poskytnutí fotek děkujeme Václavu Vostradovskému.

Náhrobky na hřbitově v Přibenicích na Podbořansku na jihu Ústeckého kraje.

Zapomenutý hřbitov v Sudetech vydal tajemství. Připomněl odsunuté i šlechtičnu

Přibenice patří k nejmenším vesnicím okresu Louny. Leží nedaleko silnice Praha – Karlovy Vary, trvale v nich žije dvacítka obyvatel. Před 75 lety jich bylo stokrát víc, do osudu Přibenic stejně jako mnoha vesnic v Sudetech zasáhl poválečný odsun Němců. Oblast se vylidnila, úbytek obyvatel pokračoval celé 20. století.

Fronta před obchodem s potravinami v roce 1917 ve Švédsku. Hlad zachvátil v důsledku válečných událostí celou Evropu

Horor v Prostějově: Hlad přiživil fámy, davovou psychózu. Přišla střelba do lidí

V dubnu 1917 zuřila už třetím rokem světová válka. Útrapy ještě znásobilo několikaleté chladné a deštivé počasí. Kombinace těchto faktorů vedla k vypuknutí hladu v evropských zemích. Přídělový systém sice fungoval, ale zásobování potravinami bylo nedostatečné. Když se v tehdejším Prostějově začaly navíc šířit poplašné fámy, vyústily v demonstraci. Ta skončila katastrofou a 23 mrtvými. 

K výrobě módy z rostlinného odpadu sahají i módní domy a slavní módní návrháři

Oblečení z kopřiv, psí vodítko z ananasu. Trendem je móda z rostlinného odpadu

Kůže, koženka, bavlna? V šatních skříních dnes tyto materiály jasně dominují. V blízké budoucnosti by ale klasická móda mohla dostat zajímavý doplněk. Různé druhy „textilií“, které vznikají jako rostlinný odpad. I v Česku už se s nimi experimentuje a ve světě se jim věnují proslulí návrháři či výrobci značkového oblečení.

Kameník z Velkého Chvojna Josef Sotona renovuje památky a hraje i ve filmu.

Kameník z Velkého Chvojna Josef Sotona renovuje památky a hraje i ve filmu

/FOTO/ Pomáhá s restaurováním památek, opravuje boží muka, vyrábí kamenné nože i hroty šípů. Vypomáhá jako kaskadér, jezdí na koni, práská bičem i z muškety, šermuje mečem i šavlí. Chvíli je kovboj, chvíli voják Jeho císařského Veličenstva. Josef Sotona z Velkého Chvojna prostě miluje výzvy. Jedna z prvních byla naučit se kamenické řemeslo.

Bojovník na východní frontě podlehl zraněním u Charkova

Aktivisté z Rokycan uctili Jana Kudliče, který padl u CHarkova

Území, vzdálené pár set metrů od hranic okresu, obsadili vyslanci rokycanského Muzea na demarkační linii. V Mokrouších (což je dnes součást Plzně-města) si připomněli hrdinský boj Jana Kudliče. Muže, který položil život v březnu 1943 u Charkova.

Divadlo Na Fidlovačce ve středu večer hraje komedii Srnky.

Tipy na středu 20. dubna

Už víte, jak si zpříjemníte dnešní den? Kino? Koncert? Výstava? Pokud ještě nejste rozhodnutí, kam vyrazit, podívejte se na pár našich tipů na středu.

Řezbáři v Bechyni poprvé vystavili svůj pašijový betlém. Zobrazuje poslední dekádu života Ježíše Krista včetně známé křížové cesty. Na 150 figurek vyřezávali pět let, jednu scénu vystavili i v kostele sv. Matěje na náměstí TGM.

V Bechyni vznikl unikátní pašijový betlém. Řezbáři Šedinovi obnovili tradici

I k Velikonocům patří betlémy, říká se jim však postní či pašijové. Velikonoční verze se však znatelně liší od těch vánočních s jesličkami. Zachycují totiž drama v životě Ježíše Krista. Jeden takový, z lipového dřeva, vyřezávali pět let Karel a Libor Šedinovi z Bechyně. Letos si poprvé tento skvost může prohlédnout i veřejnost.

Řezbáři v Bechyni poprvé vystavili svůj pašijový betlém. Zobrazuje poslední dekádu života Ježíše Krista včetně známé křížové cesty. Na 150 figurek vyřezávali pět let, jednu scénu vystavili i v kostele sv. Matěje na náměstí TGM.

V Bechyni vznikl unikátní pašijový betlém. Řezbáři Šedinovi obnovili tradici

I k Velikonocům patří betlémy, říká se jim však postní či pašijové. Velikonoční verze se však znatelně liší od těch vánočních s jesličkami. Zachycují totiž drama v životě Ježíše Krista. Jeden takový, z lipového dřeva, vyřezávali pět let Karel a Libor Šedinovi z Bechyně. Letos si poprvé tento skvost může prohlédnout i veřejnost.

Do loketského kostela dorazil zvon. V neděli mu požehnají.

FOTO, VIDEO: Do loketského kostela dorazil zvon. V neděli mu požehnají

Na Velký pátek byl do Lokte přivezen nový zvon sv. Anežka. Speciální firma jej transportovala do kostela svatého Václava. Šlo o nelehký úkol, protože do loketského farního kostela vedou ze všech stran prudká schodiště. Parta chlapů si s tím poradila a v neděli mohou lidé přijít do kostela, aby viděli požehnání novému zvonu.

Zničená budova v ukrajinském Mariupolu na snímku z 13. dubna 2022

Boje na východě Ukrajiny budou připomínat druhou světovou válku, říká analytik

Očekávané těžké boje na východě Ukrajiny budou podle Jána Spišáka z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany v mnoha ohledech připomínat druhou světovou válku. Pokud se ruskému dělostřelectvu podaří zničit klíčovou ukrajinskou obranu, ruská armáda zřejmě použije pěchotu podporovanou tanky. Spišák to napsal v analýze pro ČTK. Na Ukrajinu Rusko vojensky zaútočilo na konci února.

Pražští Acid Row vystoupí ve středu večer v Cross clubu na Stoner festivalu.

Tipy na středu 13. dubna

Máte plán na dnešní den? Kino? Koncert? Výstava? Pokud si chcete zpříjemnit dnešní odpoledne či večer, přičemž ještě nejste rozhodnutí, kam vyrazit, podívejte se na pár našich tipů na dnešní den.

Petr Jůza spojil svou zálibu ve vojenství a rodinné cukrářské dědictví a s kamarádem odvedle založil Muzeum legionářů v Pecce. "Chtěli jsme obnovit tradiční místo setkávání. Jen místo zákusků tu máme legie," říká.

Lidé se tu setkávali vždy. Teď máme místo zákusků legionáře, říká muzejník

DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ: Legionářství, cukrařina a pivo v horkém letním dni. Muzeum na náměstí městysu Pecka v Podkrkonoší spojuje tři na první pohled neslučitelné zkušenosti. I když podle majitele a muzejníka Petra Jůzy jdou dohromady skvěle, nabízí totiž něco pro každého. "Spojili jsme cukrářské dědictví naší rodiny s legionářskou historií rodiny Chramostových odvedle a naší společnou vášní pro vojenství. Stalo se z toho místo setkávání lidí, které tu bylo už tradičně," vypráví.

Italské fotografie Pala Koppa jsou v olomoucké galerii Biblio k vidění od 30. března až do 28. dubna 2022

Kouzlo Itálie přiblíží fotografická výstava v Olomouci

Nejen rozdíly, ale i styčné plochy Itálie a České republiky zachycuje nová výstava nazvaná Paralely fotografa Pavla Koppa. Vernisáž proběhne ve středu 30. března od 17 hodin v galerii Biblio ve Vědecké knihovně v Olomouci. Akce se koná ve spolupráci s olomouckou pobočkou Společnosti přátel Itálie.