/VIDEO/ Více než deset let. Tak dlouho je mimo provoz areál bývalé léčebny dlouhodobě nemocných u řeky Svitavy. Stojí v katastru Bílovic nad Svitavou na Brněnsku na pozemcích Mendelovy univerzity v Brně. Za poslední dekádu značně zchátral.
Paní M.B., stejně jako její předkové, žije v Mikulčicích. Před nedávnem ji upoutala v týdeníku Slovácko výzva Deníku týkající se zapomenutých životů našich předků v obcích na Hodonínsku. Paní M.B. našla v rodinném albu několik historických fotografií Mikulčic a nafotila je společně s několika fotografiemi svého otce z doby po první světové válce a před druhou světovou válkou. Děkujeme paní M.B. za dnešní příspěvek!
Medvědi, kobyly, ale třeba i smrtka či slaměný pohřebenáč a další maškary vyrazí do ulic měst a obcí. Po loňské nucené přestávce je letos kulturní kalendář na Rychnovsku masopustními veselicemi přímo nadupaný. Pořadatelé doufají, že jim plány covid tentokrát nepřekazí.
Z Protektorátu Čechy a Morava zmizelo za druhé světové války 9 801 zvonů. Byly odvezeny a přetaveny na zbraně. Tento zločin chce připomenout sbírka. Z jejího výtěžku bude vyroben zvon pro Rohanský ostrov.
/FOTOGALERIE/ Z Protektorátu Čechy a Morava zmizelo za druhé světové války 9 801 zvonů. Byly odvezeny a přetaveny na zbraně. Tento zločin chce připomenout sbírka, z jejího výtěžku bude vyroben zvon pro Rohanský ostrov.
Rekonstrukci krypty jihoslovanského mauzolea v Bezručových sadech nyní připravuje město Olomouc. Na přibližně sedmimilionovou investici bude žádat o dotaci od ministerstva obrany. V podzemních prostorách mauzolea jsou umístěny tělesné ostatky více než dvanácti stovek jihoslovanských vojínů.
Začátek minulého století, konkrétně období před první světovou válkou, pamatuje budova někdejší malotřídky v obci Lopeník, která se po letech chátrání proměňuje v jakýsi budoucí víceúčelový kulturní dům.
Možnost k důstojnému uctění a pochování ostatků nenarozených dětí, které zemřely, získají ve Vyškově jejich rodiče. Na vyškovském hřbitově pro ně vybudují zvláštní pietní místo, podobné případy jsou zatím v kraji stále ojedinělé.
Chata na Harusáku by letos oslavila sto let od zahájení provozu. Před osmdesáti lety ale lehla popelem. V Novém Městě letos slaví Rok lyžařů. V souvislosti s ním si připomínají i dvě výročí spojená s legendární chatou na Harusáku, významným lyžařským i turistickým střediskem.
Chata na Harusáku by letos oslavila sto let od zahájení provozu. Před osmdesáti lety ale lehla popelem. V Novém Městě letos slaví Rok lyžařů. V souvislosti s ním si připomínají i dvě výročí spojená s legendární chatou na Harusáku, významným lyžařským i turistickým střediskem.
Psal se 23. leden 1919 a nad Bohumínem se v ranních hodinách rozezněly výstřely, kterými začala československo-polská válka o Těšínsko. Konflikt o významný průmyslový region trval pouhých osm dní (dodnes je nepřesně nazývám sedmidenní válkou), přesto se neobešel bez nemalých obětí na obou stranách.
/HISTORICKÁ FOTOGALERIE/ Po seriálu Z historie choceňských hospod, který připravoval ředitel Orlického muzea v Chocni Michal Hofman, přicházíme s novou tématikou – Slavné choceňské podniky. Tentokrát zavítáme do přádelny lnu Baltazara Szábela, později přádelny bavlny Mořice Robitschka.
Již od svých dvanácti let se věnuje Radim Sedláček ze Vsetína numismatice a starožitnostem. Jednou z jeho zálib je sbírání bankovek a mincí z celého světa. „Bankovky prodávám za deset korun kus,“ prozradil v neděli na Hobby burze, která se konala v prostorách kroměřížského výstaviště.
Na 17 let do vězení pro duševně abnormální jedince poslal soud ve Vídni 32letého otce za vraždu jedenáctitýdenní dcery. O devět let mladší matka dostala 14 let za vraždu z nedbalosti.
/FOTO/ Dělí je mnoho let, přesto mají jedno společné. Jsou němými svědky lidských utrpení. A oba se nacházejí na okraji Budišova na Třebíčsku.Tím prvním jsou vysoké kamenné kvádry zdobené nápisy a zeměkoulí se slovenským křížem. „Dlouho se nevědělo, co to vlastně je. Nakonec se ale zjistilo, kdo to postavil. Neváže se k nim pověst, ale skutečné události,“ vysvětluje redaktor Budišovského zpravodaje Karel Pavlíček, který pátral po historii podivné skulptury.
Muž s citem pro světlo a štíhlost žuly? Nebo cizák ničící sídlo českých králů? Architekt Josip Plečnik čelil ve své době ostré kritice, prezident Masaryk ale ctil jeho stavitelského génia. V neděli uplyne 150 let od jeho narození.
Letošní kampaň se s opavským cukrovarem rozloučí v noci z neděle na pondělí 24. ledna a poslední cukr bude dovařený ve středu. Stroje v závodě pak na rok utichnou a projdou nutnými opravami.
Minulý rok probíhaly v Nizozemí vyprošťovací práce na letounu Wellington, který se zde zřítil 23. června 1941. Mezi letci, kteří v letounu 311. bombardovací československé perutě britského Královské letectva (RAF) zahynuli, byl i rodák z Budišova u Třebíče Leonhard Smrček. „Práce s ostatky padlých letců pak nizozemským odborníkům trvala přibližně pět měsíců. Jejím hlavním cílem především bylo z částí či částeček rozptýlených kosterních ostatků zjistit, kolik členů posádky se ve vraku letounu nacházelo,“ sdělil Petr Sýkora z ministerstva obrany.
Po seriálu Z historie choceňských hospod, který připravoval ředitel Orlického muzea v Chocni Michal Hofman, přicházíme s novou tématikou – Slavné choceňské podniky. Tentokrát zavítáme do uměleckého a konstruktivního zámečnictví Josefa Urbana
/FOTO/ Cestu ochotnického divadla na Novoměstsku mapuje nová publikace z pera Víta Křesadla a Jiřího Janíčka. Kniha Historie ochotnického divadla v Novém Městě a okolí tak zaznamenává přes 120 let dlouhou éru místního ochotničení.
Vlastního znaku a vlajky se letos dočkala obec Údavy, místní část Ždírce na Doubravou. Zatím jen v grafické podobě. V té skutečné zazáří při oslavách 120. výročí založení sboru dobrovolných hasičů Údavy a 685 let od první písemné zmínky o obci. Autorem znaku je heraldik Jan Tejkal, který takových návrhů vytvořil už stovky.
VIZUALIZACE / Horní náměstí patří k chloubám Přerova - nejen kvůli zámku a Muzeu Komenského, ale také původní zástavbě historických domů. V jeho srdci se nacházela na přelomu 15. a 16. století také studna, která ztratila svou funkci po zavedení městského vodovodu v roce 1903. Přiblížit původní prvek široké veřejnosti má projekt, který chce město uvést do života ještě letos. Na repliku studny je v rozpočtu vyčleněna částka přes 3 miliony korun.
/VIDEO/ Hodonínský chrám umění je připravený na celkovou rekonstrukci. Má k tomu už i připravené stavební povolení. Jenže ze zchudlé krajské kasy letos potřebných více než sto milionů korun nepřiteče. Do galerie by mělo však alespoň dopadat světlo skrz nová okna, která nahradí ta poškozená při červnovém tornádu.
Skvělým cílem výletu je Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše: patří mezi muzea, jež za dodržení hygienických podmínek majících bránit šíření koronaviru zůstávají otevřená; návštěvníky nyní zve každý všední den v době mezi devátou a šestnáctou hodinou.
Skvělým cílem výletu je Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše: patří mezi muzea, jež za dodržení hygienických podmínek majících bránit šíření koronaviru zůstávají otevřená; návštěvníky nyní zve každý všední den v době mezi devátou a šestnáctou hodinou.
FOTOGALERIE / VIDEO / Uniformy legionářů, skautské stejnokroje, ale i slušivé pletené oblečky čtyřnohých mazlíčků. Brány středověkého hradu Helfštýn vzali v sobotu návštěvníci doslova útokem - čtyřiačtyřicátý ročník novoročního výstup si nenechaly ujít čtyři tisíce turistů z celé Moravy. Po roční pauze si vydařenou akci pochvalovali.
/FOTOGALERIE, VIDEO / Uniformy legionářů, skautské stejnokroje, ale i slušivé pletené oblečky čtyřnohých mazlíčků. Brány středověkého hradu Helfštýn vzali v sobotu návštěvníci doslova útokem - čtyřiačtyřicátý ročník novoročního výstup si nenechaly ujít čtyři tisíce turistů z celé Moravy. Po roční pauze si vydařenou akci pochvalovali.
Unikátní dřevěný kostel svatého Mikuláše v královéhradeckých Jiráskových sadech se o svátcích otevřel veřejnosti. Posledních letošních prohlídek se zúčastnilo několik desítek lidí.
Psaní pro něj bylo především hobby. Odpočinek a způsob, jak přinášet radost čtyřem milovaným potomkům. Právě příběhy, které napsal, ovšem jeho jméno proslavily po celém světě. Přesně před 130 lety se narodil spisovatel, filolog a univerzitní profesor John Ronald Reuel Tolkien, autor Hobita a Pána prstenů.
Pomocí včel se léčil už Karel čtvrtý a není výjimkou, že se dnešní včelaři dožívají věku na hranici sta let. O příznivém vlivu bzučícího hmyzu na zdraví lidí zastánci alternativní medicíny ani včelaři nepochybují. Stejně jako Pavel Štefka z Bohutic na Znojemsku. V hlavě mu zraje nevšední plán. Stoletý včelín chce přeměnit na penzion s ložnicemi nad úly.
Roční koloběh života obyvatel na venkově býval vždy v minulosti spojován v s lidovými obyčeji, přičemž vánoční doba patřila k nejvýznamnějším. Počátkem 20. století se v Soběnově a sousedních osadách vánoční oslavy držely určitých, ne příliš se měnících zvyků.
Nejmladšímu ze zvonů v českobudějovické Černé věži je 26 let a jmenuje se Budvar. V roce 1995 jej nechal vyrobit a instalovat národní podnik Budějovický Budvar při příležitosti 100. výročí od svého založení.
Dvě stě čtyřicet horníků nastoupilo dne 19. prosince 1907 do práce v uhelném dole Darr v Pensylvánii. Jenom jeden se vrátil domů. Všechny ostatní zabila exploze, která se stala nejhorší katastrofou při těžbě uhlí v pensylvánských dějinách. Mezi oběťmi byly i děti. Katastrofa krutě zasáhla také země tehdejšího soustátí Rakouska-Uherska, protože většinu mrtvých tvořili přistěhovalci ze střední Evropy. Včetně Slováků.
Sešlo se více „náhod“ najednou. A před necelým půlrokem z toho vznikla výroba foukaných a ručně zdobených vánočních ozdob značky Koulier. Jaké jsou ty náhody?
Dlouholetí lékaři Květoslava Hrabalová a Petr Palacký se stali kmotry historického kalendáře připraveného k 111. výročí Vsetínské nemocnice. Při slavnostním křtu jim asistovali členové vedení nemocnice a grafik Josef Šamaj, který dal historickému ohlédnutí podobu.
Policie zatím nemá pachatele vandalského útoku na centrálním olomouckém hřbitově, kde posprejoval čtyři desítky hrobů. Z některých náhrobních desek a pomníků se stopy čmáranic zatím nepodařilo odstranit, ač je patrné, že se pozůstalí i správa hřbitovů snažili dostat barvu pryč.
Po seriálu Z historie choceňských hospod, který připravoval ředitel Orlického muzea v Chocni Michal Hofman, přicházíme s novou tématikou – Slavné choceňské podniky. Tentokrát zavítáme ke Kolářovým – zakladatelům strojní a zámečnické dílny. Kolářovi patřili mezi nejstarší rody v Chocni a zakladatel strojní a zámečnické dílny Josef Kolář patřil k deváté generaci Kolářů, kteří provozovali zámečnické řemeslo již od konce 17. století.
Přežil zákopové boje první světové války i tažení proti Maďarům na Podkarpatské Rusi. Osudným se legionáři a financovi Janu Čondlovi stalo až setkání s pašerákem na československo-polské hranici u Dětmarovic. Tragickou událost si lidé po sto letech připomenuli nad hrobem v Dolní Lutyni.
V roce 2021 slaví domažlická atletika své stoleté výročí. To je život několika generací. Za ta léta se atletice v Domažlicích věnovalo mnoho a mnoho sportovních nadšenců. Někteří závodili jen krátce, jiní dlouhá léta, další pomáhali jako rozhodčí, trenéři, organizátoři závodů, funkcionáři. Mnozí byli vším. Každý z nich má své místo ve stoleté historii královny sportů.
Právě před 30 lety, dne 15. prosince 1991, vydechl v Kyjevě naposledy Vasilij Grigorijevič Zajcev. V té době mu bylo 76 let. Nejslavnější sovětský odstřelovač druhé světové války si velmi přál být pohřben ve Stalingradu (pozdějším Volgogradu), který jako voják bránil. Vlast mu jeho přání splnila až v roce 2006.
/FOTOGALERIE/ Řepa a cukr všude, kam oko dohlédne. To je každoroční kampaň v opavském cukrovaru. Ta letošní se už přehoupla přes polovinu a dělá jeho zaměstnancům radost, kterou tam už delší dobu nezažili.
Bernadett Bálint patří k nejúspěšnějším hráčkám Moravského Krumlova. Maďarska stolní tenistka posílila tamější extraligové družstvo TT MK před půl rokem. V českém žebříčku drží devatenáctou pozici, naposledy uspěla na turnaji Finlandia Open 2021, kde skončila pátá.
Po seriálu Z historie choceňských hospod, který připravoval ředitel Orlického muzea v Chocni Michal Hofman, přicházíme s novou tématikou – Slavné choceňské podniky. Tentokrát zavítáme do továrny uzenářských strojů v Chocni.