Čínský mužský fotbalový tým v posledních letech nevzbuzuje přílišné nadšení. O víkendu však v zemi vyvolalo zájem utkání čtyř fotbalových týmů složených z humanoidních robotů, i když spíše díky použité technologii umělé inteligence (AI) než svými sportovními výkony, uvedla agentura AP. Podle organizátorů všichni zúčastnění roboti fungovali zcela autonomně, pomocí strategií řízených AI, bez jakéhokoliv zásahu nebo dohledu člověka.
Téměř 80 procent zemědělských podniků na jihu Čech má nedostatek pracovníků. Nejvyšší poptávka je po oborech živočišné výroby. Zemědělci proto nahrazují lidskou pracovní sílu automatizací. Řada farem například využívá na dojení krav roboty.
Jeho nadšené majitelky mu láskyplně říkají thermík, thermáč či thermáček a společně jej opěvují na sociálních sítích. Pro ty, které jeho schopnosti neoslovily, je to jen další „předražený zbytečný krám“ do kuchyně. Nový multifunkční kuchyňský přístroj se stal pro svou všestrannost a spolehlivost takovým hitem, že má dokonce i své napodobitele a levnější varianty. Nákup ultramoderního přístroje je však potřeba dobře zvážit, protože ne každému se v domácnosti vyplatí.
Robotická soutěž pro žáky čtvrtých a pátých tříd základních škol z okolí se ve středu jedenáctého června konala v prostorách auly Gymnázia a obchodní akademie Bučovice. Soutěž vznikla ve spolupráci s projektem MAP Slavkov, MAP Bučovice pro podporu místního vzdělávání. Účastnilo se jí celkem čtrnáct tříčlenných až čtyřčlenných týmů chytrých hlaviček z Bučovic, Heršpic, Křenovic, Nesovic a Dražovic.
O stovky tisíc kusů navýší roční výrobu brněnský výrobce kalkulaček Moravia Consulting. Firma nově bude zastupovat koncern Hewlett Packard (HP) globálně včetně amerického trhu. Výrobu pro tento koncern společnost Moravia Consulting letos zdvojnásobí na tři sta tisíc kusů, za rok už to bude půl milionu.
Robotika v podzemí 2025. Tak se jmenuje projekt, který ve středu 11. června seznámil návštěvníky Podzemní laboratoře Josef u Čeliny s roboty a projekty, které se podařilo v průběhu roku realizovat týmům odborníků Fakulty stavební ČVUT. Představuje i projekty do budoucna. Ve středu 11. června si ho mohli prohlédnout novináři i odborníci. Hlavním cílem prezentace bylo ukázat odborníkům současné možnosti a potenciál robotických a automatizačních technologií ve stavebnictví, zejména v oblasti podzemních prací a inspirovat odbornou i širší veřejnost k většímu využívání automatizace a robotiky.
To, co by jiným trvalo den, on zvládne za polovic. Klidně tak zastane pětici mužů. Řeč je o robotovi, kterého momentálně využívají na Jihočeské univerzitě. Pomáhá tu při zdění objektu loděnice a provozní budovy v revitalizovaném sportovním areálu na Sádkách.
Že drony můžou létat jen díky vrtulím? Kdepak! Budoucnost patří robotům s křídly, kteří se pohybují podobně jako ptáci nebo hmyz. Vědec Matěj Karásek z Jablonce nad Nisou se už více než deset let věnuje vývoji unikátních dronů, které nelétají díky vrtulím, ale právě pomocí mávání křídel. Inspiroval se přírodou. Dnes s týmem Flapper Drones nabízí své výtvory univerzitám po celém světě. Nově předvádí i fascinující vzdušné show.
Nejnovější model elektrovozu Tesla Cybertruck, z jehož ceny půjdete do kolen, a také humanoidní robot připomínající člověka, to jsou největší lákadla festivalu Inovujeme Plzeň. V TechToweru na Světovaru jsou po dva dny k vidění další roboti v pohybu, novinky v oblasti umělé inteligence, drony ve vzduchu a další technologické vychytávky.
Zvládne zásah v náročných podmínkách, kam ani hasiči nemůžou. Na jedno nabití pracuje až čtrnáct hodin. To je unikátní robot Hecthor, na jehož vývoji se podílela společnost TH Polička, která vyrábí hasičskou techniku.
Humanoidní roboti v Číně brzy předvedou své bojové dovednosti. První boxerský zápas strojů na světě se koncem května pořádá ve městě Chang-čou. Androidi přitom už ukázali, co dokáží. Stále však potřebují lidské operátory.
Na robotizaci a automatizaci sází ve svém obřím e-shop skladu největší česká lékárenská síť Dr. Max. Její zástupci nyní představili tuto svou novou moderní logistickou základnu v Brně. Zaměstnancům tam pomáhá téměř 80 robotů. Technologicky unikátní systém má umožnit odesílání až 25 tisíc objednávek denně. Podívejte se s Deníkem, jak to funguje.
Nemocniční lékárna U Modrého robota v hradecké fakultce slouží pacientům už deset let. Drží si jedno krajské prvenství - jako jediná je totiž k dispozici nepřetržitě.
Roboty v pohybu a drony ve vzduchu. Velké ukázky strojů ve voliéře, zdící robot nebo kamion plný moderních technologií k osobnímu vyzkoušení. K tomu čtyři desítky vystavovatelů, umělá inteligence, virtuální realita, elektromobilita a spoustu dalších technologických vychytávek nabídne festival Inovujeme Plzeň 6. a 7. června 2025 v TechToweru.
Jen přibližně 40 % vepřového, které v Česku sníme, je z tuzemských chovů. Většina se musí dovézt. Jde o ekonomicky náročnou produkci a není ani snadné do ní sehnat zaměstnance.
V dětství rodičům tvrdil, že bude inženýrem robotů, dnes je z něj lékař. MUDr. Pavel Kristen zastává ve strakonické nemocnici post primáře v Centru péče o zrak. O tom, co ho přivedlo k medicíně, jak nejraději tráví volný čas i jak vzpomíná na začátky ve strakonické nemocnici, se rozpovídal v rozhovoru pro Deník.
Profesor Vladimír Študent je považován za nestora robotické chirurgie v Olomouci. Byl u toho, když v roce 2009 ve fakultní nemocnici poprvé provedli operaci s robotickým systémem původně vyvinutým Pentagonem k operacím na dálku do letadlových lodí či při meziplanetárních misích.
Profesor Vladimír Študent je považován za nestora robotické chirurgie v Olomouci. Byl u toho, když v roce 2009 ve fakultní nemocnici poprvé provedli operaci s robotickým systémem původně vyvinutým Pentagonem k operacím na dálku do letadlových lodí či při meziplanetárních misích.
/FOTO, VIDEO/ Plné stoly šroubků, drátků, koleček a stavebnic. Desítky rozsvícených notebooků, kolem kterých se živě diskutuje. Jak správně nastavit a vyladit stroj, aby převálcoval konkurenci? Každý chce vyhrát! V úterý dopoledne je ve sportovní hale Střední průmyslové školy v Jedovnicích na Blanensku v akci obrovské množství robotů. Co kus, to originál. Soutěž JedoBot má příznivce mezi žáky základních škol i studenty po celé republice. Konkuruje jim i výprava z Polska.
Průkopnice v medicíně – tak lze označit doktorku Katarínu Zogatovou z Nemocnice Agel Nový Jičín. Jako vůbec první žena v České republice i na Slovensku totiž získala prestižní certifikaci pro robotickou chirurgii v oblasti otorinolaryngologie (ORL).
Dubaj nabízí turistům další jedinečný zážitek. Lidé se zde mohou nechat navonět luxusními parfémy, které na ně nastříká na to určený stroj. Novinka se stala hitem na sociálních sítích.
Humanoidní policejní robot zvaný AI kyborg 1.0 pomáhal lidským kolegům udržovat pořádek během dubnového festivalu Songkran v thajském městě Nakhon Pathom. Policii sloužil především jako efektivní sledovací přístroj.
V Číně se v sobotu konal půlmaraton, kterého se zúčastnili kromě lidí také roboti, píše agentura AFP. Jde podle ní o první sportovní událost tohoto typu na světě. Ne všichni humanoidní roboti však zvládli závod dokončit.
Na louce u jihočeské obce Temešvár se odehrála neobvyklá podívaná. Tým výzkumníků z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze zde předvedl autonomní drony, včetně jednoho, který se nedávno vrátil z prestižní světové soutěže v Abú Dhabí – Autonomous Racing League (A2RL). Tam se českému týmu podařil mimořádný úspěch, když v konkurenci 210 týmů z celého světa postoupil do finále ve všech čtyřech disciplínách.
Tak takové zápolení jen tak neuvidíte a týnišťská sportovní hala poskytla zázemí pro tuto podívanou už podruhé. Ve středu 26. března se tu uskutečnil druhý ročník Robotracku - soutěže v orientačním běhu robotů. A ty roboty vyrobili sami školáci, kteří tak dostali příležitost předvést nejen svoji zručnost, ale také šikovnost v jejich ovládání. Na start dráhy orientačního běhu postavili nejen dálkově řízené, ale i autonomní roboty. Podívejte se na fotogalerii a video ze soutěže.
O seniory v uherskohradišťském domově bude pečovat také robot s umělou inteligencí Robin. Je navržený tak, aby poskytoval emoční podporu a zmírňoval pocity osamělosti u seniorů.
Druhý robotický operační systém uvádí v těchto dnech do provozu Fakultní nemocnice (FN) Plzeň. Stejně jako první operační robot je umístěný v borském areálu nemocnice a ročně s ním lékaři provedou stovky chirurgických, gynekologických a urologických operací.
/ROZHOVOR/ Sebastian Matoušek, finalista soutěže Středoškolák roku z Jihomoravského kraje, se věnuje robotice, programování i dobrovolnictví. Navrhl dvounohého robota, absolvoval stáž v německé firmě pro automatizaci a pomáhá seniorům s moderními technologiemi.
Obor elektrotechnika na Střední průmyslové škole v Klatovech je dle dat Cermatu jedničkou v žebříčku top 10 oborů Klatovska, na které bylo potřeba získat nejvíce bodů u přijímacích zkoušek. Proto se tam Deník vydal zjistit, jak těžké přijímačky byly, ale také co vše daná škola studentům nabízí. I přes strojírenské a technické zaměření se jí daří plnit již všechny obory.
V jedné z kaváren v jihočeském Písku mají vskutku neobvyklého pomocníka. Zákazníky totiž obsluhuje robot. Ten zvládne přivézt objednávku, uklidit nádobí i zatančit. Navíc je stále dobře naladěný a neodmlouvá. Robotický číšník se stal mezi zákazníky hitem, řada z nich chodí do kavárny posedět i kvůli němu.
Neobvyklého pomocníka mají v jedné z kaváren v Písku. Zákazníky tu obsluhuje robot. Zvládne přivézt objednávku, uklidit špinavé nádobí a umí i zatančit. Oproti svým lidským kolegům je stále dobře naladěný a neodmlouvá. Robotický číšník se stal mezi zákazníky okamžitě hitem a řada z nich chodí do kavárny posedět jen kvůli němu.
Pražská Nemocnice Vršovice patří k nemnoha pracovištím, jež ortopedické operace posouvají na novou úroveň díky robotickému asistentovi ROSA Knee System. Tento inovativní přístroj zvyšuje přesnost zákroků, aniž by nahrazoval lidskou práci. ROSA tedy přímo neoperuje, ale při náhradě kolenního kloubu pomáhá tím, že zajišťuje detailní analýzu a poskytuje doporučení pro výběr implantátu i jeho optimální umístění – a umí „ohlídat“ přesnost práce chirurgických nástrojů v rukou lidí. Tím se nejen zlepšuje funkčnost kloubu, ale také se zkracuje doba rekonvalescence pacientů.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Sledování čáry, robosumo či robot uklízeč. To jsou názvy třech disciplín, ve kterých se ve středu soutěžilo na tradiční robotické akci Robogames 2025. Už po sedmé ji hostila Fakulta aplikované informatiky (FAI) Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně.
Kolaborativní robot Edgar slaví svůj první rok na Krkonošském gymnáziu a SOŠ ve Vrchlabí. Tento robot, který byl pořízen v prosinci 2023, je symbolem spolupráce mezi Nadačním fondem Škoda Auto (NFŠA) a Královéhradeckým krajem (KHK) a představuje první krok v propojení vzdělávání s inovacemi v regionu. Edgar se stal nejen prvním průmyslovým robotem na české škole se všeobecným zaměřením, ale i velkou inspirací pro studenty.
Tým RobUL podnikl další důležitý krok ve své přípravě na březnovou mezinárodní robotickou soutěž FIRST Robotics Competition, která se uskuteční v Denveru v americkém Coloradu.
Virtuální realitu či hry, díky kterým si zájemci vyzkouší záchranu života a řeší i další krizové situace, nabízí preventivní středisko v Karlštejně, které nově otevřela Policie ČR. Jde o první zařízení svého druhu v republice, které pomocí moderních technologií přináší programy zaměřené na prevenci kriminality, rizikového chování a závislostí.
Jak bude vypadat Ježíšek a Vánoce za sto let, tedy v roce 2124? Na to jsme se zeptali žáků z pavlovské základní školy. Žáci z malotřídky mají jasno. U stromečku se sejde rodinka kapybar, stromeček se bude promítat projektorem a dárky se k němu snesou na padácích. Někde budou svátky slavit v raketě. Podívejte se, jak si s úkolem žáci z Pavlova poradili.
Věřili byste, že se může něco tak obyčejného jako zubní kartáček proměnit v robota? Není to sci-fi, ale realita, kterou přináší projekt Wunderwuzzi vedený Erkinem Bayirlim z Vídně. Rakouský inovátor nás zve do světa, kde se spojují vibrace, kreativita a spousta zábavy. To vše v balení, jež se vejde do dětské dlaně.
/VIDEO/ Do pardubické nemocnice se letos spolu s robotickým systémem da Vinci Xi dostala nejmodernější medicína. Operující lékař sedí u konzole, kde má 3D pohled do operačního pole a pomocí speciálních joysticků robota ovládá. Veškeré úkony v těle pacienta provádí prostřednictvím robotických ramen. Systém má nyní za sebou sto operací, mezi nejčastější zákroky patří nádory tlustého střeva. Jaké jsou reakce pacientů?
Linku primárně zaměřenou na produkci velkokapacitních tepelných čerpadel typu vzduch vyvinuli a spustili čeští vývojáři v plzeňské společnosti Panasonic. Vyrobená čerpadla zamíří z Plzně nejen na český, ale i na celý evropský trh.
Obří robotické centrum americké společnosti Amazon v Kojetíně, které dnes zaměstnává více než dva tisíce lidí, má od října novou posilu. Řady zaměstnanců rozšířila pilotní skupina šesti neslyšících kolegů. Tým se podílí na klíčových procesech jako je balení, příprava a odesílání zákaznických objednávek. Společnost Amazon nabízí uplatnění lidem se sluchovým postižením už osm let.
Fenomén filmové sci-fi série Star Wars do češtiny překládané jako Hvězdné války si po světě získal obrovské množství příznivců. Širokou fanouškovskou základnu má i v České republice. Patří k ní i Plzeňané Radek Voltr a Kryštof Vaniš. První z nich vyrobil funkční repliku jedné z nejikoničtějších postav legendární ságy, robota R2-D2, druhý pak v rámci mezinárodní fanouškovské organizace The Rebel Legion na různých akcích ztvárňuje postavu rytíře Jedi Obi-Wan Kenobiho.
Třetí ročník akce Robotické hračky se uskuteční ve 14|15 Baťově Institutu ve Zlíně v sobotu 9. listopadu od 10 do 17 hodin. Cílem programu je podle organizátorů představit dětem a všem zájemcům nejrůznější programovatelné robotické hračky prostřednictvím interaktivních workshopů.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Současní třeťáci Šimon Lang a Viktor Šupita a také jejich kamarád z prváku Michal Ulík, studenti Integrované střední školy technické Benešov (ISŠT), mají laťku posazenou hodně vysoko. Vlastně už ji ani výš zvednout nelze.
Parta nadšenců Koulevledu to opět rozjela naplno. Na pomoc Sofince uspořádali charitativní akci, která nadchla stovky lidí. V kostýmech se přišly vykoupat desítky nadšenců a vyfotit se s robotem i Alfíkem chtěli dospělí i děti.
/VIDEO/Především pro osmáky a deváťáky a jejich rodiče byl připraven úterní Technický veletrh zaměstnanosti ve Valašských Kloboukách. Na akci se představili zástupci středních škol a odborných učilišť a také spolupracujících firem z celého regionu. Jejich cílem bylo seznámit návštěvníky s možnostmi studia na středních školách a odborných učilištích technického zaměření ve Zlínském kraji.
Budoucnost je autonomní. Tak zní jedno z hesel, která zazněla na velké prezentaci Tesly „We, Robot“. Název „My roboti“ odkazuje nejen na knihu Já robot sci-fi génia Isaaca Asimova, ale hlavně na podstatu novinek, které chce Tesla představit a v budoucnu snad i uvést do provozu. Vedle humanoidního asistenta se jedná hlavně o dvě vozidla, která si již vystačí zcela bez volantu, a tedy bez potřeby zásahů od lidských řidičů. Skvěle znějící oznámení má však jeden problém – autonomní Tesly jsou nám slibovány už přes deset let…
Obranný dron, který dokáže zajišťovat ochranu před drony, jež jejich majitelé vedení různými nekalými úmysly vypouštějí například nad letiště, jaderné elektrárny či třeba objekty podobného významu jako sídlo hlavy státu, musí být větší, silnější, rychlejší obratnější a chytřejší než dron útočící. To je myšlenka, z níž se zrodil létající robotický lovec, který s pomocí umělé inteligence dokáže chránit místa, jež by útoky vcelku běžně prodávaných dronů (a tedy snadno dostupných komukoli) mohly ohrožovat.