Kreativ

ŠTÍTEK: robot

AI: Když robot píše hru.

AI: Když robot píše hru

Přestože Švandovo divadlo patří k těm pražským scénám, které se rozhodly otevřít nejdřív v březnu, hned na úvod roku pro diváky připravují světově unikátní novinku. V den stoletého výročí premiéry hry R.U.R. Karla Čapka, 25. ledna, uvedou u Švandů online unikátní inscenaci pod názvem AI: Když robot píše hru.

Ilustrační snímek.

Ředitel ABB Prautsch říká: Pracujeme na věcech, o kterých se nám dříve nesnilo

Moravskoslezský kraj má dlouhodobě výrazně vyšší nezaměstnanost, než činí průměr v Česku, ekonomická krize vyvolaná pandemií ji ještě prohloubila. Má se region, který je navíc v restrukturalizaci kvůli závislosti na těžebním a hutním průmyslu, obávat dalšího pádu, nebo stávající krize představuje příležitost? O této problematice hovoříme s Pavlem Prautschem, ředitelem Operačního centra Evropa technologické společnosti ABB. 

Mikulášskou nadílku seniorům v Jeseníku předal robot a dron

Mikulášskou nadílku seniorům přivezli roboti a drony

Průmyslová škola v Jeseníku se spojila s Vlastivědným muzeem Jesenicka a místními firmami, aby v předstihu společně obdarovali seniory z Centra sociálních služeb v Jeseníku mikulášskou nadílkou. Důležitou roli při celé akci hrála dvě auta na dálkové ovládání, robot a dron.

Vědci objevili nový druh podmořského živočicha. Tvarem těla připomíná želatinový blob

Jako ze sci-fi. V hloubce, v níž leží Titanic, našli vědci želatinová stvoření

Vědci z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru potvrdili objev zcela nových druhů zvláštních hlubokomořských živočichů, připomínajících želatinový blob. Zaznamenali je v hloubce kolem 3900 metrů, což je zhruba stejná hloubka, v jaké se nalézá vrak Titaniku. Identifikovat nový druh podmořského tvora se jim podařilo na základě videa, pořízeném ve vysokém rozlišení robotem na dně oceánu.

Přípravy na dnešní Noc vědců v UJEP.

Ústecká Noc vědců: Roboti do každé domácnosti!

Letos je to přesně 100 let od okamžiku, kdy Karel Čapek přišel s novotvarem ROBOT. I proto se fenoménu robotiky a technologií využívajících umělou inteligenci věnuje letošní celorepubliková Noc vědců.

Brněnský učitel robotů Erik Citterberg z Born Digital.

"Dobrý den, mluvíte s robotem." Telefonáty s umělou inteligencí ladí v Brně

/POSLECHNĚTE SI ROZHOVORY S ROBOTEM/ Pobývá mezi námi. Řada z nás s ní nejednou řešila své problémy. Umělá inteligence už nepatří do vědecko-fantastických filmů, ale je každodenní realitou. Blokuje ztracené či ukradené debetní karty, pátrá po zapomenutých pin kódech. A původ má na jižní Moravě. Brněnsko-pražská společnost Born Digital tyto digitální entity vytváří. Pro banky, operátory i hasiče.

Noc vědců letos on-line

Noc vědců ustoupila před koronavirem. Na internet

Milovaná věda u počítače. Takové je tentokrát motto pro páteční Noc vědců. Ta se letos koná nejen s podtitulem Člověk a robot, ale především s dodatkem: on-line. Opatření proti šíření koronaviru nic jiného nedovolí. Fandové dobrodružství poznání tak však zase budou moci snadno „cestovat“ po celé republice. Bezbariérově. 

Na arkádách čeká anděl.

Tipy na víkend 28. a 29. listopadu: Advent začíná

Máme před sebou první adventní neděli. Kdo se chce vánočně naladit, může se vypravit k Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi. Na Mydlářovském domě přistál anděl, který plní přání. U sousedů v Pardubicích zase brázdí ulice vánoční trolejbus a z kaváren tam voní perník. Ochutnáte?

Japonské Tokio během epidemie koronaviru. Ilustrační snímek

Japonci vyhrávají boj s koronavirem. Dokonce i v tokijském mraveništi

Pět set nakažených denně. To jsou čísla z posledních dní. Maximum ale v Tokiu zaznamenali už v srpnu. To jeden den přibylo 900 nových nemocných. Porovnejte to s posledními čísly v České republice. Jak to japonská čtrnáctimilionová metropole dělá? Za úspěchem lze nalézt několik faktorů, všechny zcela typické pro japonskou společnost.

Vstup do hořovické nemocnice hlídá robot Pepper.

Lidi přicházející do hořovické nemocnice nově uvítá robot

Mluví, i když není živý, a lidem poradí, jak se správně vyrovnat s opatřeními proti šíření koronaviru. Alespoň v případě, že zrovna přicházejí do nemocnice v Hořovicích. Jmenuje se Pepper, je to robot - a jeho aktuálním úkolem je dohlížet na hlavní vstup do Nemocnice Hořovice u centrálního příjmu.

Výroba nanorobotů na Vysoké škole chemicko-technologické

Nanoroboti v Česku ožívají. Projekt předčil představy výzkumníků

Exkurze do sféry neviditelna. Jinak tenhle článek uvést nelze. Řeč je o nanorobotech, jimž bude v mnoha sférách lidského života patřit budoucnost. Své o tom vědí v pražské Vysoké škole chemicko – technologické (VŠCHT), kde funguje mezinárodní tým špičkových chemiků, který se zabývá právě nanoroboty, v čele s RNDr. Martinem Pumerou, Ph.D. A velkou roli v tom hraje Evropská unie.

Speciální robot pomocí UV záření dezinfikuje prostory a pomáhá v boji proti virům.

Sci-fi? Nebo vysavač? Školu dezinfikuje robot

Sám po vyučování vydezinfikuje třídy, aby ráno mohly děti přijít do bezpečného prostředí. To je úkolem UVD robota, kterého má nyní v testovací zápůjčce Mezinárodní škola Meridian v pražských Kobylisích.

prof. MUDr. Milan Hora, Ph.D.

ON-LINE: Na dotazy o robotickém centru FN Plzeň odpovídal přednosta Milan Hora

Robotická chirurgie je trend budoucnosti. V novém robotickém centru ve FN Plzeň již několik měsíců 4ramenný přístroj robot DaVinci operuje pod taktovkou několika vyškolených odborníků. Zajímá Vás, jak taková operace probíhá, v čem je pro pacienty přínosem a zda má méně rizik, než standardní operace? Na Vaše dotazy odpovídal přednosta Urologické kliniky FN Plzeň prof. MUDr. Milan Hora, Ph.D.

Letní škola robotiky s DDM Astra Zlín.

Letní škola robotiky s DDM Astra Zlín. Připomeňte si ji

Předposlední srpnový týden věnovalo bezmála dvacet nadšených borců stavění a programování robotů. Také v tomto případě se během posledního dne příměstského táboru poměřovaly síly všech zúčastněných. Bylo třeba zúročit zkušenosti a hodiny soustředění. V prostorách UTB proběhlo tzv. RoboSumo. Neskutečná podívaná pro samotné programátory, ale i pro všechny přihlížející. Který robot zůstane ve vytyčeném kruhu a který jako první skončí mimo soutěžní plochu? Je to souboj, přetlačovaná, párový robotický tanec nebo speciální robo revue, při které „strojům“ občas upadne kolo či powerbanka?

Zemědělský podnik Agrodružstvo Klas Křičeň využil pro zasetí řepky na své farmě v Kocbeřích na Trutnovsku polního robota se secím strojem. Vydržel jezdit nepřetržitě více než 27 hodin.

Sci-fi v zemědělství. Roboti vtrhli na pole

Místo traktoru vyjel poprvé na pole v Kocbeřích na Trutnovsku robot, aby zasel řepku. Pohybuje se bez řidiče podle GPS navigace. Povede moderní trend k získání mladých lidí do zemědělství a zavedení pozic IT agronomů?  

Účastníci příměstského tábora ve valašskomeziříčské hvězdárně si vyzkoušely programování robotů; úterý 4. srpna 2020

Táborníci naučili roboty zatáčet, mluvit a dokonce se i mračit

Na zemi chrčí několik robotů obklopených hloučky nadšených dětí, které jim „vdechly život“. Pomocí notebooku a pod vedením odborného pracovníka hvězdárny Tomáše Pečivy je naprogramovaly tak, že dokáží jezdit dopředu i couvat, uhýbat překážkám, blikat různobarevnými světly, mračit se, když na ně někdo houkne, a robotí řečí označovat barvy.

Marťanské vozítko Perseverance (Vytrvalost) spolu s malým robotickým vrtulníkem Ingenuity připevněným níže jsou v Kennedyho vesmírném středisku připraveny k zahájení výpravy na Mars

Odložená mise Mars nakonec bude. Robot odstartuje na rudou planetu za pár dní

Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) provedl v pondělí poslední úpravy nového robotického vozítka Perseverance (Vytrvalost), určeného k výpravě na planetu Mars. Mise byla na jaře kvůli koronavirové nákaze o dva roky odložena, nyní však padlo rozhodnutí, že může přece jen proběhnout v původně plánovaném termínu. Start má proběhnout tento čtvrtek. 

Robotický kemp.

Děti vyrazily do školy i o prázdninách

Campo Arduino byl týdenní letní kemp robotiky uspořádaný v odborných učebnách Gymnázia J. Š. Baara. Název Arduino získal podle programu na ovládání robotů.

Roboti v jeskyni Býčí skála v Moravském krasu.

Kola, pásy, pavoučí nohy i drony. Vědci z ČVUT v Praze testují roboty

Vědci z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze testují v jeskynním systému Býčí skála v Moravském krasu roboty, kteří sami dokážou vyhledat zavalené jedince či jejich předměty. V akci jsou pásové či kolové roboty, také ty s nohama pavouka či drony. O dva drony ale vědci už přišli, v jeskyni se zřítily. Dnes o tom informoval Tomáš Báča z katedry kybernetiky.

Foto: UHK

FIMka vyrábí robota v mezinárodní soutěži

  Týmu z Fakulty informatiky a managementu UHK (FIM UHK) se jako jediným českým zástupcům podařilo kvalifikovat se do mezinárodní soutěže, jejíž cílem je vytvořit fyzický neautonomní robotický systém. Do budoucna se tak plánuje, že takový Avatar bude například schopen zprostředkovávat kvalifikované lékařské služby, nebo dokáže okamžitě reagovat na možné přírodní katastrofické scénáře.  

Zemědělci na poli testují roboty z Dánska

Zemědělci na poli testují roboty z Dánska

Do Česka dorazil autonomní robot Agrointelli Robotti. První roboti dánského výrobce byli testování v Bohuňovicích na Olomoucku a další v Dolním Újezdu u Litomyšle. Místní zemědělské družstvo to vidí jako zajímavou příležitost.

Robot při vyzvedávání elektroniky ze zásobníku.

Výzkumný tým ZČU vyvinul robota

Výzkumníci Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) si na své konto připisují další úspěch. Vyvinuli vlastního robota pro náročné manipulace v omezeném prostoru.

Operace. Ilustrační foto.

Unikátní operace aorty. Místo skalpelu použije lékař robota

Na operačních sálech pražské nemocnice Na Homolce dnes otevřou šampaňské. Aspoň symbolicky. Dopoledne tu provedou jubilejní pětistou robotickou cévní operaci. Primář oddělení cévní chirurgie Petr Štádler se jako vždy posadí k ovládacímu panelu robota a jeho pomocí provede operaci výdutě břišní aorty v těle vedle ležícího pacienta.  

Roboty mohou být vybaveny mnoha senzory pro hodnocení okolí

Záběry robotů jako ze sci-fi. Nové video je ukazuje v roli pasteveckých psů

Od robotů jsme se už dočkali lecčeho. V Japonsku se například během koronavirové pandemie pohybovaly po parcích a upozorňovaly lidi na požadavek dvoumetrového odstupu. Nové video společnosti Dynamics je zase ukazuje jako výkonné pomocníky v zemědělství a pastevectví. Zvládnou hlídat růst plodin a dokonce i pasoucí se ovčí stáda.

Robota na obraze Jaroslava Špillara ze sbírky Galerie bratří Špillarů v Domažlicích

První pokus o zrušení roboty před 230 lety nevyšel. Sedlákům nepřálo štěstí

Sedlák Jakub Levý musel zlostí skřípat zuby. Nevíme přesně, kdy se ta zpráva k němu donesla, ale v neděli 9. května 1790 zhasla naděje poddaných, že se zbaví roboty. V ten den totiž nový císař Leopold II. zrušil takzvaný urbariální patent Josefa II., který robotu fakticky ukončil. Takto neslavně tedy skončil první pokus zbavit selský stav nenáviděného břímě.

Itálii zasáhla pandemie koronaviru nejhůře z celé Evropy. Prázdné jsou tak prostory například i před slavným římským Pantheonem.

Itálie začne budovat Covid nemocnice. Pomáhají i roboti

Už žádná narychlo budovaná infekční oddělení, překládání pacientů mezi klinikami, navyšování kapacit kde se dá. Itálie chce být připravena na případnou další vlnu epidemie. Po celé zemi má proto vzniknout síť Covid nemocnic.

Robot CIIRC ČVUT pro testování vzorků

Lidé toho mají dost, s testováním na Bulovce pomůže robot

S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutý na ČVUT. Robot je na Bulovce od úterý, vědci ho nemocnici bezplatně zapůjčili. Podle ČVUT laboratoř standardně otestovala desítky vzorků denně, nyní to bude až 400.

Ilustrační foto

Nejsme montovnou Evropy. Česko se stává centrem inovací

Obor podnikových služeb meziročně rostl o 12 % a zaměstnává již 120 000 kvalifikovaných lidí. Celých 43 % zaměstnanců tvoří cizinci z různých koutů světa, 5000 pracovních míst pak zastávají softwaroví roboti.