Lenku Šimůnkovou, matku jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, odvezl k propasti Macocha její přítel, bývalý policista Pavel Štěpán. Tvrdí to investigativní novinář a spolupracovník internetového deníku Forum 24 Marek Wollner. Žena v dubnu spáchala sebevraždu skokem do Macochy. Policie údajně případ prověřuje jako možný trestný čin účasti na sebevraždě.
K tragickému případu smrti Lenky Šimůnkové, matky Elišky, kterou v prosinci 2023 zavraždil střelec na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, se objevují nové a závažné okolnosti. Jak informoval investigativní novinář a spolupracovník redakce Forum 24 Marek Wollner, právě Šimůnkové partner, bývalý policista Pavel Štěpán, ji měl 12. dubna 2025 odvézt k propasti Macocha, kde byla téhož večera nalezena mrtvá žena.
Policisté pátrali po ženě z Tehova u Prahy hrozící sebevraždou. Mohla mít u sebe nůž, a přestože ji policie nepokládá za nebezpečnou, lidé se jí neměli pokoušet zadržet sami, řekla v neděli ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová. Policisté v pondělí 30. června informovali o tom, že ženu v pořádku nalezli.
Byl citově založený a hrozně postrádal už od dětství lásku. Tak hodnotí Reného Líznu, který ještě jako Eva Kováčová v roce 1984 zapálila Ústav sociální péče v Měděnci, publicista Petr Podroužek. Setkal se s ním na sklonku jeho nešťastného života, který ukončil pod koly vlaku. V onom osudném roce v 80. letech se podle něj na Kováčovou sešlo příliš negativních věcí najednou. „Sešlo se to a nabalilo na sebe tak, že z toho nemohl vyskočit, chyběla mu láska a vůbec naděje na lepší život,“ zhodnotil Podroužek pro Příběhy zla Jiřího Nováčka.
Ve čtvrtek dopoledne mohli obyvatelé Kladna zaregistrovat zvýšený pohyb strážníků a policistů na Sítenském mostu a v jeho okolí. Důvodem bylo oznámení, které policie přijala po devíté hodině ráno. "Muž (ročník 2001) vyhrožoval sebevraždou, pravděpodobně skokem ze Sítenského mostu," uvedla policejní muvčí Michaela Richterová.
K tragické rodinné události, která otřásla celou obcí, došlo ve Skleném nad Oslavou. V jednom z rodinných domů nalezli bez známek života čtyřiačtyřicetiletého muže. Podle dosavadních informací se měl připravit o život sám. Důvody jeho rozhodnutí zůstávají nejasné.
Písečtí policisté zažili v pátek 20. června po obědě horké chvilky. Dostali oznámení od muže, který chtěl u Zátavského mlýna na Písecku spáchat sebevraždu. Vyjeli na místo, kde našli skutečně muže ve věku kolem 55 let, přivítal je se sekerou v ruce, ale sebevraždu se s ní spáchat nechystal. Jeho cílem byli policisté.
Lednové pátrání se smutným koncem po 37leté Michaele K. z Líšnice u Žamberka má po pěti měsících ještě tragičtější epilog. Případ původně vypadal jako sebevražda, nakonec je ale vše jinak. Z vraždy matky dvou dětí byl obviněn její manžel P. K. Už zhruba tři týdny je ve vazbě.
V uplynulém týdnu řešili strážníci v Písku řadu událostí od záchrany ptačích mláďat přes řešení drobných krádeží až po zásah u pokusu o sebevraždu. Tento článek přináší výběr z událostí, které zaměstnaly místní hlídky.
Necelých pět měsíců po sebevraždě jedné ze studentek připravila znojemská střední škola známá pod zkratkou GPOA pro své studenty program, který má mladým pomoci s předcházením podobným tragickým příběhům. Dvoudenního nepovinného programu nazvaného Pohoda do školy se zúčastnilo devadesát procent studentů prvních a druhých ročníků studijních oborů z budovy Přemyslovců. Kvůli velkému zájmu i veskrze pozitivním reakcím se vedení školy rozhodlo program v budoucnu opakovat.
Před 45 lety, 1. června 1980, lidi zděsila jedna z nejpodivnějších masových vražd v historii Československa. Voják základní služby Lubomír Bugár toho rána zavraždil čtyři zaměstnance lesního motorestu Kadrnožka, připravující se k víkendové směně. Motiv svého hrůzného činu pachatel nikdy nevysvětlil, protože během pronásledování policií spáchal sebevraždu. Mohlo jít o trauma z dětství způsobené otčímem.
Francouzští poslanci schválili návrh zákona, který umožní podat nevyléčitelně nemocným lidem smrtící preparát. Norma o asistovaném úmrtí vyvolala v zemi velkou debatu a její podoba se rodila dlouhá léta, uvedla agentura AFP. Návrh podle ní neobsahuje výrazy asistovaná sebevražda nebo eutanazie, které řada politiků odmítala, a stanovuje striktní podmínky, za kterých má pacient na pomoc s ukončením života právo.
Byla to sebevražda. Takový je závěr policejních vyšetřovatelů skoku ženy z 11. patra panelového domu v Plzni, ke kterému se rozhodla 16. března letošního roku na sídlišti Vinice.
Po mnichovské dohodě uzavřené v září 1938 se české město Lanškroun stalo součástí hitlerovského Německa a více než tisíc Čechů muselo uprchnout do vnitrozemí. Z českých obyvatel zůstali pouze zemědělci a lidé žijící ve smíšeném manželství. Němci loajální k Československu skončili na východní frontě nebo v koncentračních táborech. Před 80 lety tam pak partyzáni rozpoutali krvavou pomstu za šest válečných let.
Konec druhé světové války v Žatci doprovodila vlna sebevražd mezi někdejším německým obyvatelstvem města. Ze strachu z budoucnosti i v důsledku poválečných násilností mezi květnem a srpnem 1945 došlo ve městě asi k padesáti sebevraždám. Lidé v Žatci si ale brali své životy i těsně po připojení města k Říši na podzim roku 1938 a v době válečné. O smutné historii města informuje žatecké muzeum v textech Válečné střípky, které zveřejňuje na svých internetových stránkách.
Před 80 lety, v sobotu 5. května 1945, vypuklo v Praze živelné povstání. Jeho zahájení se stalo osudným i českému kolaborantovi číslo jedna, protektorátnímu ministru školství a lidové osvěty Emanuelu Moravcovi. Sled událostí ho ještě ten den dovedl k tomu, že si vpálil kulku do hlavy. S jeho skonem se ale pojí i jedna záhada: kde přesně skončilo jeho tělo?
Poslední týdny druhé světové války v Německu poznamenala vlna sebevražd. Němci, vědomí si prohry své vlasti v konfliktu, páchali sebevraždy ve strachu z pomsty spojeneckých armád, především pak sovětské Rudé armády, o jejímž řádění na dobytých územích se šířily děsivé zvěsti. Až stovky lidí si vzaly život ve městě Demmin - tamní hromadná sebevražda z počátku května 1945 se stala největší masovou sebevraždou v dějinách Německa. Dobrovolnou smrt utopením či podřezáním žil volily celé rodiny.
Každý zločinec jednou udělá chybu. V rozhovoru pro sérii Deníku Příběhy zla Jiřího Nováčka to říká Petr Svoboda, který u policie sloužil téměř čtyři desítky let. Pachatel si podle něj nikdy nemůže být jistý, že jej muži zákona nakonec nedopadnou, například díky zanechaným stopám DNA.
Před 80 lety, v pondělí 30. dubna 1945, spáchal ve svém berlínském bunkru sebevraždu německý vůdce Adolf Hitler. Život si vzal spolu s dlouholetou milenkou a čerstvou manželkou Evou Braunovou. Svědkem jejich sebevraždy byl muž, který se o 60 let později podělil o své vzpomínky s německými novináři.
Možnost eutanazie nebo asistované sebevraždy, tedy dobrovolného ukončení života, které vykoná buď jiný člověk, nebo přímo umírající, by podle aktuálního průzkumu uvítaly téměř tři čtvrtiny Čechů. Odborníci tak jednoznačný názor nemají. Diskutují o tom, zda případný návrh spojit i s paliativní péči, nebo ne. Zastánci dobrovolného ukončení života argumentují svobodou člověka a možností ukončit utrpení, odpůrci tím, že trable dokáže utlumit dobře nastavená péče.
Američanka Virginia Giuffreová, která obvinila britského prince Andrewa a amerického finančníka Jeffreyho Epsteina ze sexuálního zneužívání, spáchala sebevraždu. Informovala o tom podle serveru BBC její rodina. Giuffreová podle rodiny zemřela ve čtvrtek ve věku 41 let na své farmě v západní Austrálii.
/FOTO/ Velikonoce nadělily kladenským strážníkům zásahy jako na horské dráze. Zažili záchranu zvířat i řešení incidentů s podnapilými osobami. Během prodlouženého víkendu se museli vypořádat s rušením nočního klidu, pokusem o sebevraždu i agresivním chováním. S příchodem teplejšího počasí se tak městská policie stále častěji setkává s případy spojenými s alkoholem a veřejným nepořádkem.
Vlak v Brně v pondělí večer srazil a zabil člověka. "Policisté zjišťují okolnosti neštěstí a také totožnost oběti. Zřejmě šlo o sebevraždu," řekl mluvčí policie Bohumil Malášek.
Bezskrupulózní dvojice Dana a Jaroslav Stodolovi vraždila bezbranné seniory pro zisk. Na jejich řádění se přišlo pozdě, vyšetřovatelé totiž jejich smrt dlouho považovali za sebevraždu. Počínání manželského vražedného páru mapuje další série Příběhů zla Jiřího Nováčka.
Tragický konec měl život mladé slečny na Domažlicku. Rozhodla se ho ukončit. Jde již o druhý případ během měsíce v Západních Čechách, kdy se mladý člověk rozhodl pro sebevraždu.
Poté, co matka jedné z obětí předloňské střelby na pražské filozofické fakultě v neděli spáchala sebevraždu skokem do jihomoravského propadliště Macocha, se ve veřejném prostoru rozeběhly různé diskuse. Skon Lenky Šimůnkové otevřel i obecné otázky, jak účinně lidem v krizových situacích pomoci. Podle výzkumné pracovnice Národního ústavu duševního zdraví Evy Tuškové je důležité nechat pozůstalým prostor k truchlení a snažit se porozumět jejich potřebám.
Na služebně v Lounech se v minulých dnech zastřelil policista. K tragické události došlo na obvodním oddělení v ulici Cukrovarská zahrada, policista podle informací Deníku spáchal sebevraždu služební zbraní.
Tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy z prosince 2023 si nepřímo vyžádala další oběť. Matka studentky, jež tehdy nepřežila střelbu, spáchala o víkendu sebevraždu skokem do propasti Macocha. Žena dlouhodobě kritizovala postup policie při zásahu na fakultě.
Jablonečtí policisté intenzivně pátrali po 49letém muži, který zmizel z domu s pečovatelskou službou. Policisté ho bohužel našli mrtvého. Příčinu smrti určí pitva, prvotní stopy ale nasvědčují, že spáchal sebevraždu.
Tragédie se v noci z pondělí na úterý odehrála v Plzni-Černicích. Starší muž tam podle informací Deníku postřelil svoji manželku, když ji zranil na hlavě, pak spáchal sebevraždu.
O sebevraždu, jaká se jen tak nevidí, se pokusil muž v Letinech na rozhraní jižního Plzeňska a Klatovska. Chtěl se totiž sám zabít sekerou. Přežil, ale do nemocnice ho musel se závažnými zraněními hlavy a krku transportovat vrtulník.
V případu tragické smrti policisty z Opavska, který jako účastník reality show Výměna manželek spáchal v roce 2020 sebevraždu, padl zatím nepravomocný rozsudek. Externí režisér Jan. B. dostal u opavského okresního soudu dvacetiměsíční podmíněný trest s dvouletou zkušební dobou za vydírání. Podle soudu na policistu vyvíjel nátlak, aby pořad učinil atraktivnější. Policista si ještě během natáčení vzal život.
V případu tragické smrti policisty z Opavska, který jako účastník reality show Výměna manželek spáchal v roce 2020 sebevraždu, padl zatím nepravomocný rozsudek. Externí režisér Jan. B. dostal u opavského okresního soudu dvacetiměsíční podmíněný trest s dvouletou zkušební dobou za vydírání. Podle soudu na policistu vyvíjel nátlak, aby pořad učinil atraktivnější. Policista se ještě během natáčení oběsil.
Dobrovolně si vzal život. Nikomu nic neřekl. Plánoval cestu do New Yorku. Chodil rád do kostela a zkoumal kultury všech zemí. Zajímal se o všechno, i když měl své deprese, strachy a úzkosti. „Nejvíc se bál právě o život. Ať už v souvislosti s pádem letadla, nemocí, která ho doprovázela posledních osm let, nebo s jakýmkoliv nebezpečím okolo něj. Měl neustále strach, že ho někdo sleduje nebo že by ho někdo mohl zranit nebo mu něco udělat,“ vzpomíná v rozhovoru Petra Řehořková, která stále i se syny hledá odpovědi, proč si její manžel a vlivný podnikatel Tomáš zvolil dobrovolný odchod a spáchal sebevraždu.
Pražský Petřín stal dějištěm dramatické události, když kolemjdoucí objevili postřeleného seniora. Záchranáři ho ve vážném stavu převezli do nemocnice. Policie nyní zkoumá okolnosti případu, včetně možnosti pokusu o sebevraždu.
V neděli 16. března krátce před půl devátou hodinou večer zavolala na linku 158 dívka, že se její kamarád pravděpodobně pohybuje na Blatensku u kolejiště a řekl jí, že si do něj lehne a chce spáchat sebevraždu.
Policie vypátrala třiadvacetiletého muže z Prahy, který v pátek odešel z domova a jeho blízcí měli strach o jeho život, protože v minulosti se pokusil o sebevraždu. Muž je v pořádku, uvedla dnes večer na webu pražské policie její mluvčí Kristýna Zelinková.
Život mladého muže, který chtěl vyřešit všechny své problémy skokem z výškového panelového domu na třídě 17. listopadu v Přerově, zachránili policejní vyjednavači. K dramatické události vyjížděli policisté a záchranáři v úterý ve dvě hodiny ráno, kdy obdrželi oznámení na tísňovou linku.
Dramatický začátek týdne měli strážníci Městské policie Valašské Meziříčí. Podařilo se jim zachránit život muži, který se pokusil o sebevraždu. Úspěšné záchraně předcházelo včasné oznámení od všímavé obyvatelky města, prozradil mluvčí meziříčské radnice Jakub Mikuš.
Na konci 90. let snad jen málokdo nezaznamenal aféru Moniky Lewinské s tehdejším americkým prezidentem Billem Clintonem. Slovo stážistka tehdy nabylo velmi pikantních rozměrů. Skandál v Bílém domě změnil životy všech zúčastněných. Clintona aféra téměř stála křeslo i manželství. Víte, jak to bylo doopravdy a co dnes Monika Lewinská dělá?
/VIDEO/ V rozmezí pouhých tří dnů se pražští policisté ocitli tváří v tvář dramatickým situacím, kde šlo o lidské životy. Díky jejich duchapřítomnosti a odvaze se podařilo zabránit dvěma tragédiím – zachránili muže, který se pokusil o sebevraždu, a mladou ženu, která chtěla skočit z Karlova mostu.
Staršího muže srazil v pondělí večer vlak nedaleko Kozolup. Neměl šanci přežít. Vše nasvědčuje tomu, že šlo o sebevraždu. Na Plzeňsku je to během několik dnů již třetí smrt na kolejích, předtím v Plzni jednoho muže uvláčela tramvaj a druhého srazil vlak.
Dramatická situace se stala ve čtvrtek 27. února na náměstí Generála Kutlvašra v Praze 4 v odpoledních hodinách. Muž zde v jednom z bytů vyhrožoval sebevraždou, zakročit musela zásahová jednotka. Muž na místě zemřel.
Policie odvolala pátrání po šestačtyřicetileté ženě, která v neděli dopoledne odešla ze zdravotnického zařízení na Mladoboleslavsku a od té doby se neozývala. Rodina měla strach, že by si mohla ublížit. V minulosti už se totiž o sebevraždu pokusila a dokonce plánovala skočit do Macochy.
Nejčernější den v novodobé historiii města. Tak Uherský Brod vzpomíná na středu 24. února 2015, kdy v tamní restauraci Družba řádil střelec. O život připravil osm lidí.
Pětašedesátiletý muž v Jevíčku na Svitavsku podle policie zastřelil devětapadesátiletou ženu a pak stejnou zbraní spáchal sebevraždu. Motivem jeho činu byly zřejmě osobní problémy. Policie to uvedla na síti X. Případ policie vyšetřuje od dnešního dopoledne.