Kreativ

ŠTÍTEK: sebevražda

Dnešní ilustrační snímek z přibližného místa dopolední tragické události.

Z ústecké Mariánské skály se zřítila žena. Pád nepřežila

/FOTO, VIDEO/ Tragickou událost řešily dnes složky integrovaného záchranného systému. Do lomu v Mariánské skále se zřítila žena. Stále není jasné, zda se jednalo skutečně o sebevraždu, nebo to byla pouze tragická nehoda. Na místo vyrazili hasiči, záchranná služba i hasiči, kteří museli ostatky ze skalní římsy transportovat do rukou koronera.

Škola. Ilustrační foto.

Sebevražda, šikana, výpovědi. Ředitel brněnské školy Kotlářská zůstává ve funkci

Základní školou Kotlářská v Brně otřásají vážné problémy. Po lednové sebevraždě jednoho z žáků a následných obviněních z neřešené šikany opustila školu část učitelů. Osud ředitele Libora Zřídkaveselého nyní závisí na České školní inspekci, která zkoumá, zda škola v řešení těchto problémů selhala. Radní městské části Brno-střed ho ale zatím v jeho funkci ponechali.  

Škola. Ilustrační foto.

Odchod učitelů i zdemolované toalety. Základní škola v Brně se potýká s problémy

Začátek července přinesl na Základní škole Kotlářská v Brně vyvrcholení dlouhodobých problémů. Na škole se hromadí šikana i tragická událost sebevraždy žáka. Školou otřásají také spory mezi pedagogy, vedením školy a rodiči. Ty dokonce vedly k odchodu jedenácti učitelů a dvou asistentek. Informaci přinesl webový portál Novinky.cz.

Básník Josef Kainar má pamětní desku na domě v ulici Generála Štefánika v Přerově, kde prožil nepříliš radostná studentská léta.

Slavný básník Kainar na Přerov nerad vzpomínal. Dnes má ve městě pamětní desku

Český básník Josef Kainar na své rodné město nerad vzpomínal. Přerov mu připomínal rozvod rodičů, ale i první nešťastnou lásku, kvůli které se v pouhých sedmnácti letech pokusil o sebevraždu. Právě tyto negativní prožitky se ale promítly do jeho tvorby, i díky nim jsou jeho básně nesmrtelné. Geniální bouřlivák, který uměl žít naplno, má v rodném Přerově pamětní desku. Byla odhalena v pátek odpoledne na domě v ulici Generála Štefánika 18, kde Kainar prožil složitá léta svého dospívání.

Vedení policie představilo vyhodnocení prosincového zásahu proti vraždícímu střelci v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Když na fakultě umírali lidé, tísňová linka 158 nevhodně mluvila s volajícími

Činnost policie se během předvánočního řádění střelce vraždícího studenty i vyučující v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha v centru Prahy neobešla bez chyb. Nebyly však takové, aby měly vliv na samotný zákrok. Na tom se s půlročním odstupem, ve čtvrtek 20. června na večerní tiskové konferenci, shodli policejní prezident Martin Vondrášek i ředitel pražské policie Petr Matějček.

Pametní deska bude umístěna na jeho rodném domě

Kainar bude mít v Přerově pamětní desku. Najdete ji na jeho rodném domě

Pozdě, ale přece. Český básník Josef Kainar, který se narodil v Přerově a strávil zde dětství a studentská léta, se dočká pamětní desky ve svém rodném městě. Umístěna bude na domě v ulici Generála Štefánika 18, kde Kainar v letech 1928 až 1934 žil. Právě tady vznikaly jeho první básně v době, kdy studoval na zdejším gymnáziu. Kainar prožil v Přerově složité období po rozvodu rodičů a v sedmnácti letech se dokonce z nešťastné lásky pokusil o sebevraždu. Trestem ze strany gymnázia byla ředitelská důtka a dvojka z mravů.

Deprese je závažné psychologické onemocnění, které vážně ohrožuje zdraví i život člověka.

Jak poznat depresi? Ani o své vlastní nemusíte vědět. Otestujte se

Kvůli depresi zemřou ročně tisíce lidí po celém světě. Mezi typické projevy patří skleslá nálada, neschopnost radovat se, únava, pocity beznaděje, potíže se spánkem, ale i úzkosti, nervozita a v poslední fázi také myšlenky na sebevraždu. Jaké jsou příznaky deprese, co ji spouští, jak se z ní dostat a kdy je čas navštívit odborníka?

Iveta zůstala se svými dětmi po manželově sebevraždě sama.

Jakub nedokázal ani nakoupit nebo se umýt. Opustil svět tak, aby ho nenašly děti

Táta dvou malých dětí trpěl hlubokými depresemi. Zpočátku se 41letý Jakub snažil zvládnout všechno sám. Vyrůstal totiž v tom, že chlap přece něco vydrží. Propadal se však do stále hlubší beznaděje. Nepomohly mu ani opakované hospitalizace. Každá další minuta pro něj byla nesnesitelná, proto se rozhodl ze světa dobrovolně odejít.

Ilustrační foto

Experti: Sexuální menšiny často myslí na sebevraždu. Okolí se chová nepatřičně

Blíže k sebevraždě než většinová populace mají lidé patřící k sexuálním menšinám. Tohle tvrzení není pomluva ani předsudek, ale jednoznačný závěr expertů z NUDZ: Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech na Praze-východ. Ten funguje jako centrum pro výzkum, implementaci, vzdělávání a klinickou péči v oblasti duševního zdraví. Jistý nádech senzačnosti nedává této nové informaci samotný její obsah, ale spíš fakt, že něco takového bylo u nás zkoumáno poprvé.

Mládež a drogy. Ilustrační foto

Rostou pokusy o sebevraždu. Děti spolykají i sto tablet ibuprofenů najednou

Lékaři upozorňují na extrémní nárůst sebevražedných předávkování u dětí. Důvodem jsou úzkosti, snaha přitáhnout pozornost na svůj problém a tedy i demonstrativní sebevraždy. Nechybí ani extrémní výzvy vrstevníků na sociálních sítích. Na pohotovost do VFN míří v průměru pět případů dětských pokusů o sebevraždu týdně. Převládá užití běžných léků, a to ve velkém množství.

Císař Čchung-čen zabíjí jednu ze svých dcer, aby ji nezabili povstalci. Dřevoryt neznámého, zřejmě holandského mistra z díla Martina Martiniho De Bello Tartarico Historia (1655)

Raději smrt než porážka. Tváří v tvář rebelům sáhla císařská rodina k sebevraždě

V březnu roku 1644 se v Číně začal uzavírat tragický osud císařské dynastie Ming, v doslovném překladu zářivé dynastie, vládnoucí této zemi od roku 1368. K Pekingu se blížili povstalci vedení vzbouřeným rolníkem Li C'-čchengem, jichž bylo dost na to, aby jim císař Čchung-čen už nemohl čelit. Z loajality k němu proto spáchalo 200 členů pekingské císařské rodiny a dvora sebevraždu, aby nepadli do rukou povstalců.

Anton zastřelil svou milou Emilku, protože si to přála. Místo ve Vrbně pod Pradědem, kde se mladí milenci rozhodli společně spáchat  sebevraždu, označuje obnovený kříž.

Romeo a Julie z Vrbna. Přes sto let starou tragédii připomíná kříž

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Historik Matěj Matela ve Vrbně pod Pradědem zmapoval neobvyklou tragédii, která se zde odehrála v červnu 1890. Mladý brusič Anton zastřelil svou milou Emilku, protože toužila zemřít. Navrhla, aby společně spáchali sebevraždu. Když první rána do Emilčina srdce nestačila, prostřelil jí Anton pro jistotu ještě spánek.

Trestní řízení u Okresního soudu v Klatovech bylo zastaveno.

Za sérii vloupání v Klatovech recidivista pykat nebude. Spáchal sebevraždu

Za pouhých šest dní stihl v Klatovech spáchat známý plzeňský recidivista sedm trestných činů, šlo zejména o vloupání do domů, ale i třeba vykradení auta. Teď měl konečně stanout před soudem, jeho potrestání se ale poškození nedočkají. Líčení se nekoná, muž vzal spravedlnost do svých rukou a ve vězení, kde pobýval za jinou trestnou činnost, spáchal dle zjištění Deníku sebevraždu.

Výřez z rytiny zachycující formou jakéhosi komiksu legendu o Šimonu Abelesovi

Podivná smrt mladíka Šimona Abelese dala záminku jezuitům. Vznikla legenda

V neděli 21. února 1694 zemřel v Praze za podivných okolností dvanáctiletý židovský chlapec jménem Šimon Abeles. Možná se mu staly osudnými jeho vleklé zdravotní problémy, možná byl zavražděn. Jeho smrt v každém případě vyvolala zpolitizovaný soudní proces, na jehož konci byly dva rozsudky smrti, a vytvořila nový náboženský kult.

Nový film inspirovaný skutečnými zločiny, Manželé Stodolovi (2024), má premiéru v českých kinech ve čtvrtek 29. února. V hlavních rolí uvidíte Jana Hájka a Lucii Žáčkovou.

Manželé Stodolovi míří do kin. Vraždící pár nechal stopu i na jihu Čech

Láska, závislost, manipulace, bezcitnost a chamtivost. Temný milostný příběh páru sériových vrahů inspiroval filmaře k natočení celovečerního filmu s podtitulem Dokud vás smrt nespojí. Na venkově si Jaroslav a Dana Stodolovi vybírali ty nejsnadnější oběti, staré a opuštěné seniory. Jednou z osmi zavražděných se stala i seniorka z Kardašovy Řečice na Jindřichohradecku.

Povstalecká pěchota pochoduje během mexické války roku 1914

Záhadný konec Ambrose Bierce: Autor strašidelných příběhů zmizel v mexické válce

Před 110 lety, začátkem roku 1914, zmizel ve víru mexické revoluce americký spisovatel Ambrose Bierce, spolu s Edgarem Allanem Poem jeden ze zakladatelů literárního hororového žánru. Strašidelným příběhem je však i samo jeho zmizení. Jeho konec nebyl nikdy objasněn a dodnes působí, jakoby spisovatel zmizel v jakési tajemné černé díře dějin.

Adam Emery v soudní síni, kde čelil obvinění z vraždy kvůli ubodání nevinného řidiče

Kauza Adam Emery: Zabil člověka, se ženou uprchli. Z ní našli hlavu, jeho nikdy

Před 30 lety, 10. listopadu 1993, byl ve Spojených státech amerických odsouzen za vraždu muž jménem Adam Emery. Ačkoli byl uznán vinným, byl propuštěn na kauci. Ještě téhož dne zmizel i se svou manželkou Elenou. Lebku jeho ženy vyplavilo v následujícím roce moře, ale Emery zůstal dodnes nezvěstný – a FBI jej stále hledá. 

Covid znamenal velký zásah do dětské psychiky, asi větší, než jsme si dokázali připustit. Prudce přibylo psychických problémů a v učení se mnohem extrémněji rozevřely nůžky mezi jednotlivými dětmi.

Ubližují si, myslí na sebevraždu. Až čtvrt milionu dětí v ČR potřebuje pomoc

Odborníci zvedají varovný prst. Poukazují totiž na to, že zhruba třetina českých dětí a mladých lidí má zkušenost se sebepoškozováním nebo s myšlenkami na sebevraždu. Ve svém okolí se s těmito jevy setkala dokonce polovina z nich. Potíž je v tom, že většina dětí se stydí říct si o odbornou pomoc. Podle expertů bude potřeba změnit přístup k péči o duševní zdraví dětí.

Otrava léky může mít u každého postiženého odlišné projevy.

Co se děje s tělem při otravě léky? Psychiatr Cimický skončil v nemocnici na ARO

Mediální pozornosti se psychiatrovi Janu Cimickému dostává hodně především díky jeho obžalobě ze čtyř znásilnění a pětatřiceti případů vydírání. O víkendu se k tomu přidala informace o jeho hospitalizaci na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení pražské Střešovické nemocnice. Co se vlastně děje s tělem člověka, který se úmyslně či neúmyslně otráví léky, jako se to stalo Janu Cimickému? Jak lze v takovém případě poskytnout první pomoc? A jak časté je předávkování léky mezi metodami, které lidé volí k sebevraždě?