/VIDEO, SROVNÁNÍ V LETECH/ Chtěl skočit z cukrovarského komína v Břeclavi kvůli problémům s přítelkyní a bydlení. Mladého muže v noci na středu zachránili policisté ve spolupráci s hasiči a strážníky. Tento případ skončil šťastně, což ale o mnoha dalších neplatí. Loni spáchalo v Jihomoravském kraji podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu sebevraždu 143 lidí, což je o dvanáct lidí méně než o rok dříve.
/ROZHOVOR/ Lidí s duševním onemocněním přibývá. Během covidových uzávěr jejich počet rostl doslova raketově. Víme, jak se s tím vypořádat? Je k dispozici dost odborníků, kteří podají pomocnou ruku? O tom, stejně jako o zajímavém projektu pro školáky, jsem hovořila s novým ředitelem Národního ústavu duševního zdraví Petrem Winklerem.
DIVIZE: Vysoké Mýto má v sezoně vysoké ambice a jednoznačným vítězstvím na soupeřově hřišti je v zahajovacím kole potvrdilo. Nerodilo se ovšem zase tak pohodlně, jak naznačuje jeho výše.
Kdo chce být členem, musí umřít. Takzvaný Klub 27 již půl století děsí talentované mladé umělce. Všichni ti, kdo do něj patří, jsou totiž sice slavní a obdivovaní, ale především mrtví. Důvod, proč tolik hvězd hudebního nebe zemřelo v sedmadvaceti letech a proč tím pádem klub vůbec mohl vzniknout, je záhadou.
V pátek dopoledne byla hlídka strážníku plzeňské městské policie vyslána do Malostranské ulice, kde se měl v jednom z bytů nacházet muž, který chce dle vyjádření jeho kamarádů spáchat sebevraždu.
Přes 280 tisíc Američanů ve věku od osmnácti do pětatřiceti let se zapojilo do unikátního průzkumu. Adiktologové, tedy lékaři, kteří se zabývají prevencí, léčbou a výzkumem užívání návykových látek, prokázali souvislost mezi kouřením marihuany a vznikem sebevražedných myšlenek, sebevražedných plánů a sebevražedných pokusů.
/ROZHOVOR/ Krajský tiskový mluvčí Milan Bajcura u jihočeské policie pracuje bezmála třicet let. Za tu dobu už byl u mnoha příběhů se smutným koncem. Jeho denním chlebem je komentování mimořádných událostí v Jihočeském kraji, nejen přečinů a trestných činů na bázi krádeží, podvodů či dopravních nehod. Říká, že pokusy o sebevraždu na jihu Čech policie řeší skooro ob den.
/ROZHOVOR/ Jak se zachovat při podobném incidentu, jako je demonstrování sebevraždy, či když se osoba v krizi rozhodne podobně jako v Českých Budějovicích minulý týden zadržet rukojmí? Jaké jsou policejní postupy a poznatky z praxe, prozradil v rozhovoru pro Deník koordinátor krizového vyjednávání Krajského ředitelství Policie ČR v Českých Budějovicích.
Covid ji trápil tak dlouho, až se rozhodla raději zabít. Příběh boje své manželky s takzvaným dlouhodobým covidem nyní zveřejnil americký filmař Nick Guthe. Žádá americkou vládu, aby přispěla na výzkum této podoby onemocnění.
/ROZHOVOR/ Miroslav Vymyslický získal dvacetiletou praxi a zkušenosti v oboru krizové komunikace a vyjednávání ve službách policie. Fungoval totiž jako národní koordinátor krizového vyjednávání. Nyní se věnuje druhým rokem své soukromé praxi lektora.
Jednatel společnosti 1.Koronerská obsluhující území 7 ze 14 krajů David Tuček zhodnotil vývoj posledních měsíců týkající se sebevražedného chování. Deníku poskytl pro představu počty ohledání sebevrahů od září loňského roku do poloviny letošního června.
Přímo v soudní síni se o sebevraždu pokusil Scjapan Latypav, kterého běloruská opozice počítá mezi soudobé politické vězně režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Při jednání o svém případu si Latypav postěžoval na mučení a řízl se do hrdla, uvedl na svém webu opoziční list Naša Niva. Podle očitých svědků je také možné, že si do krku zarazil propisovačku. Latypav tak učinil ve chvíli, kdy u soudu vypovídal jako svědek jeho otec. Vězně podle ruské redakce BBC odvezla sanitka.
V neděli 23. května policisté a záchranáři vyjížděli ke dvěma sebevraždám v regionu. Obě hlášení obdrželi během pouhých pěti minut. Potvrdila to mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.
„Nezastaví mne ani to nejhorší…“ tuto větu napsal Jan Kubiš na poslední stránku svého deníku. Tehdy ještě nemohl tušit, co se stane. Když 28. prosince seskočil spolu s Jozefem Gabčíkem u Nehvizd, zbývalo jim zhruba půl roku života. Splněním úkolu, provedením vojenského útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se stali nesmrtelnými. Ale z nebe se během druhé světové války snesly další desítky statečných mužů, kteří za svou vlast položili život. Jejich jména dnes už znají jen milovníci vojenské historie. Jejich odvaha a činy však nebyly o nic menší.
O tom, že s 16letou dívkou Janou není něco v pořádku, svědčily čím dál četnější ranky na zápěstí. Maminka středoškolačky nehodlala čekat, až dojde k nejhoršímu, a hledala, kde by její dceři pomohli. Zjistila, že při ústecké organizaci Spirála funguje také Triangl, kam můžou přijít děti a dospívající.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ V pondělí před půlnocí se na pražské Kampě u Sovových mlýnů odehrály dramatické chvíle. Auto i s třiapadesátiletým řidičem sjelo do Vltavy a zmizelo pod hladinou. Do kalné vody skočili svědci i přítomní policisté, avšak auto našli až potápěči pražských hasičů z Modřan. Řidiče pak záchranáři úspěšně resuscitovali. Policie pracuje s vyšetřovací verzí, že se muž tímto způsobem pokusil spáchat sebevraždu.
Parta "Steinbrucher Maibaum Crew" od Neufeldenu “ukradla” v sobotu brzy ráno opět májku vztyčenou na Hlavním náměstí v Linci. Předtím se jí to povedlo v letech 2013 a 2014.
Na četnickou pátrací stanici do Chebu v době první republiky zavede čtenáře ve své nové knize Zločin na západě regionální historik a profesor ze sokolovského gymnázia Vladimír Bružeňák.
Na českém facebooku se během dubna začal šířit údajný výrok ekonoma Jacquesa Attaliho, bývalého poradce francouzského prezidenta Françoise Mitteranda, podle nějž "eutanazie bude muset být základním nástrojem v našich budoucích společnostech". Citace je vylhaná.
Už druhou smrt na kolejích během krátké doby vyšetřují ústečtí policisté. První z pondělí v Neštěmicích, druhou ze středečního rána 17. března u Povrlů. Obě vypadají jako sebevraždy. Objevily se proto dohady, zda to může souviset s celkovým ovzduším ve společnosti v souvislosti s pandemií nemoci covid-19.
V sobotu 13. března se na chalupě v Březníku na Třebíčsku upálil čtyřiatřicetiletý muž z Brněnska. Podle policie šlo o smrt bez cizího zavinění. Motivem činu měly být osobní problémy, které mohly souviset s pandemií – dlouhodobé odloučení i hrozba ztráty zaměstnání.
Pražští policisté se skoro po týdnu od sebevraždy před budovou ministerstva zdravotnictví, které vede Jan Blatný (za ANO), vyjádřili k případu. Mluvčí Eva Kropáčová vyvrací dezinformace ohledně motivu padesátiletého muže, jenž si před Blatného úřadem prostřelil hlavu.
Na jedné ze zlatých bran budovy ministerstva zdravotnictví, které vede Jan Blatný (za ANO), je připevněna česká vlajka. Pod ní černý prapor. Dole desítky svíček, smuteční stuha, květiny, vzkazy, leží tu i použitá chirurgická rouška. Před Blatného úřadem vzniklo kvůli čtvrteční sebevraždě padesátiletého muže improvizované pietní místo. Lidem vadí, že menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) se k této „oběti covidu“ nevyjádřila.
Před vchodem do budovy ministerstva zdravotnictví na pražském Palackého náměstí ve čtvrtek večer ležel mrtvý muž. Policisté potvrdili, že se jednalo o sebevraždu.
Přestože se nenakazili koronavirem, skončili kvůli němu na jednotce intenzivní péče (JIP). Řeč je o seniorech, kteří se kvůli dlouhodobě špatné epidemické situaci a izolaci pokusili o sebevraždu.
Přestože se nenakazili koronavirem, skončili kvůli němu na jednotce intenzivní péče (JIP). Řeč je o seniorech, kteří se kvůli dlouhodobě špatné epidemické situaci a izolaci pokusili o sebevraždu. Od podzimu jich v nemocnici v Šumperku skončilo hned několik. Do příchodu pandemie se s tímto problémem lékaři nemocnice prakticky nesetkávali.
Dvacetiletý muž z Čejkovic na Hodonínsku, po kterém policisté od pondělního odpoledne intenzivně pátrali i za pomoci vrtulníku, zřejmě spáchal sebevraždu. Pohřešovaného našli v noci nedaleko Čejkovic mrtvého.
K tragické události došlo loni v srpnu ve Slavkově. Místní rodina se přihlásila do televizní reality show Výměna manželek, přičemž během natáčení spáchal dvaačtyřicetiletý manžel ženy, která se štábem odcestovala do Olomouce, sebevraždu.
K tragické události došlo loni v srpnu ve Slavkově na Opavsku. Místní rodina se přihlásila do televizní reality show Výměna manželek, přičemž během natáčení spáchal dvaačtyřicetiletý manžel ženy, která se štábem odcestovala do Olomouce, sebevraždu. Díl nakonec televize nevysílala.
V Japonsku se loni poprvé po jedenácti letech zvýšila míra sebevražd. Zatímco u mužů statistiky mírně poklesly, u žen poskočily o téměř 15 procent. Proč koronavirová pandemie zasahuje ženy mnohem hůře než muže?
Žena si ještě naposledy lokne z lahve, odloží ji vedle kolejí a pak vstoupí přímo před projíždějící rychlík. Na místě je mrtvá. To je jen jedna z mnoha loňských sebevražd. Podle Davida Tučka, jednatele společnosti 1. Koronerská, která působí celkem v sedmi krajích v republice, v poslední době sebevražd přibývá. A to poměrně výrazně. Liší se ale způsoby odchodu ze života.
U krajského soudu stanul muž, který je podezřelý z vraždy své přítelkyně. „Nezabil jsem ji. Nic jsem jí neudělal. Jak se to stalo, nevím. Už dříve ale mluvila o sebevraždě. Když jsem se probudil, ležela tam na zemi v krvi. Byt byl zevnitř zamčený. Nikdo jiný kromě nás tam nebyl. Musela se zabít.“
„Průměrná délka života básníků zaostává za délkou života dramatiků i autorů románů; mají víc ‚emočních poruch‘, oproti ostatní populaci pětkrát víc sebevražd,“ píše Kanaďan Malcolm Gladwell, ročník 1963. Rodák z Anglie, který vyrůstal v Kanadě.
„Průměrná délka života básníků zaostává za délkou života dramatiků i autorů románů; mají víc ‚emočních poruch‘, oproti ostatní populaci pětkrát víc sebevražd,“ píše Kanaďan Malcolm Gladwell, ročník 1963. Rodák z Anglie, který vyrůstal v Kanadě.
U obrazovek i při čtení knih se občas rádi bojíme. Psychologové oblibu děsuplných žánrů často propojují s bezstarostností našich životů. Jsou-li naše životy plné stereotypů a šedi, rádi se noříme do detektivek, kde hrozí nebezpeční doslova za každým rohem. Na obrazovkách ale nyní slaví úspěch žánr "true crime", který ukazuje, že naše životy vlastně mohou být v nebezpečí úplně pořád.
Dvě tragická úmrtí v rychlém sledu po sobě. Obyvateli ulice Budovatelů v Přerově otřásly v posledních týdnech případy sebevražd, kdy se skokem ze třináctipatrového domu rozhodli ukončit svůj život dva muži - první skutek se stal 5. ledna, druhý 21. ledna.
Už téměř rok jsou doma. Bez kamarádů, bez koníčků, bez svých prvních lásek. Děti, kterým covid sebral školní prostředí, čím dál častěji trpí úzkostmi, depresemi, sociální fobií i sebepoškozováním. Ti starší více uvažují o sebevraždě, roste také počet dětí s mentální anorexií. Odborníci zdůrazňují: berme jejich volání o pomoc vážně.
Bývalý slovenský policejní prezident Milan Lučanský, který se v úterý ve vazbě pokusil o sebevraždu, zemřel dnes odpoledne v prešovské nemocnici. Lučanského úmrtí nejprve oznámila slovenská média s odvoláním na pozůstalé či na bývalou ministryni vnitra Denisu Sakovou. Informaci o Lučanského úmrtí v prešovské nemocnici pak potvrdil mluvčí ministerstva spravedlnosti. Opozice vyzvala ministryni spravedlnosti k odstoupení. Svou demisi již oznámil generální ředitel vězeňské a justiční stráže Milan Ivan.
Slovenský policejní exprezident Milan Lučanský se ve věznici v Prešově pokusil o sebevraždu a jeho stav je kritický, oznámila dnes slovenská média s odvoláním na ministerstvo spravedlnosti. "Stalo se tak navzdory tomu, že byl pravidelně monitorovaný a bylo mu poskytované i psychologické poradenství. Jeho stav je kritický," řekl mluvčí ministerstva Peter Bubla. Podrobnosti má poskytnout na středeční tiskové konferenci. Lučanského zadrželi kriminalisté 3. prosince, podle tisku kvůli podezření z korupce.
Hrůzná tragédie vyřešena. Krajští kriminalisté objasnili případ vraždy z poslední červencové soboty. Potvrdilo se, že mladou ženu zastřelil její přítel a následně spáchal sebevraždu.
Před rokem se ve Fakultní nemocnici Ostrava odehrál jeden z nejděsivějších zločinů v novodobé historii. Policie v srpnu ukončila vyšetřování a případ odložila. Nebylo totiž koho stíhat. Vrah spáchal sebevraždu. Deník má k dispozici usnesení vrchního komisaře. V kombinaci s již dříve zveřejněnými informacemi je tak možno poskládat poměrně přesný obraz toho, co se v osudný den odehrálo. A také to, co masakru předcházelo.
Před rokem se ve Fakultní nemocnici Ostrava odehrál jeden z nejděsivějších zločinů v novodobé historii. Policie v srpnu ukončila vyšetřování a případ odložila. Nebylo totiž koho stíhat. Vrah spáchal sebevraždu. Deník má k dispozici usnesení vrchního komisaře. V kombinaci s již dříve zveřejněnými informacemi je tak možno poskládat poměrně přesný obraz toho, co se v osudný den odehrálo. A také to, co masakru předcházelo.
Dlouhé podzimní večery si můžete zpříjemnit četbou knihy. Pokud máte rádi detektivní žánr, pak je kniha Vídeňské zločiny /1913: Případ podivné sebevraždy právě pro vás.
Dlouhé podzimní večery si můžete zpříjemnit četbou knihy. Pokud máte rádi detektivní žánr, pak je kniha Vídeňské zločiny /1913: Případ podivné sebevraždy právě pro vás.
Úmrtí mladé ženy, jejíž tělo policie našla před necelými dvěma týdny v pražské oboře Hvězda, kriminalisté vyšetřují jako vraždu. Uvedly to dnes televize Prima a Nova, kterým to řekla pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová. Policie už dřív oznámila, že případ může souviset se sebevraždou čtyřiatřicetiletého muže a že se věcí zabývá jako násilným trestným činem.