Tragická událost, která se stala v neděli kolem poledne při leteckém výcviku nedaleko sportovního letiště ve Slaném, kdy devatenáctiletý mladík vyskočil za letu z letadla z výšky zhruba tří set metrů, neotevřel se mu padák a pád na zem nepřežil, je stále předmětem vyšetřování. Policie případ aktuálně vyšetřuje jako sebevraždu.
/VIDEO/ Šťastný konec mělo pátrání po mladíkovi, který poslal zprávu, že spáchá sebevraždu že a je právě u řeky na Plzeňsku. Do pátrání po něm byl kromě množství lidí nasazen i vrtulník či drony, ale klíčový byl policejní pes Miky, jenž ho vyčenichal u řeky. Poté byl mladík transportován do nemocnice.
K fatálnímu rozhodnutí sáhnout si na život musí mít člověk silnou motivaci. Ať už jde o vážné zdravotní problémy, problémy finanční či ve vztazích, nebo prostě o ztrátu smyslu života. Nečekané odchody známých osobností pak dokáží zasáhnout celou společnost, tak jako se to stalo v případě smrti herce Karla Heřmánka. Český filmový a divadelní svět přišel o velkou hvězdu. Stejně překvapivá byla sebevražda Vlastimila Brodského v roce 2002. Vlastní rukou ze světa odešli také herec Martin Štěpánek i sestra Lídy Baarové herečka Zorka Janů. Za sebevraždu byla ze začátku pokládána i tragická smrt Jana Třísky.
První záblesk. Takovou přezdívku měla sovětská jaderná puma, kterou přesně před tři čtvrtě stoletím sovětští vědci použili při vůbec prvním jaderném testu Sovětského svazu. Odehrál se v Semipalatinském jaderném polygonu na území dnešního Kazachstánu. Místo pak Rusové využívali pro další jaderné testy ještě celá desetiletí. Pro tento účel v oblasti vzniklo město Kurčatov pro ubytování vědců, jehož existence byla přísně tajná. Život v něm řídila zvláštní pravidla a na první pohled se v něm žilo lépe než kdekoliv jinde v Sovětském svazu. Obyvatele ale pobyt v něm většinou stál zdraví.
Olga Surzhok je pětadvacetiletá žena, která vždy vynikala inteligencí. Měla studovat medicínu, pak se ale kvůli svému onemocnění dostala do naprosto nevhodných podmínek ruské nemocnice. Vlivem bipolární afektivní poruchy trpí utkvělou představou, že uvnitř jejího těla žije drobný hmyz. Nesnesitelné stavy se pokusila ukončit sebevraždou. Se správnou léčbou by se přitom mohla vrátit do normálního života.
Výstřel vylekal v pondělí 26. srpna dopoledne úředníky v budově krajského a finančního úřadu ve Zlíně. Ve dvanáctém patře mrakodrapu se před půl jedenáctou pokusil o sebevraždu muž středního věku. Na následky způsobeného zranění zemřel. O události informoval nejdříve server Novinky.cz.
Po požáru domu v Kameničce u Jihlavy se uvnitř našla dvě uhořelá těla. Co přesně se v domě odehrálo, není dosud jasné. Policie tento týden zveřejnila, že se případem zabývají kriminalisté z oddělení vražd v Jihlavě. Důvodem jsou výsledky pitvy, které naznačují, že by mohlo jít o vraždu a sebevraždu.
Úterní incident na Vinohradech, při kterém v jednom z bytů muž držel ženu jako rukojmí, vyhrožoval jí zabitím a následně sebevraždou tak, že skočí z okna, má dohru. Podle policie může zadržený muž za své chování skončit až na deset let ve vězení.
Kdyby podobnou story zařadili do svého seznamu tvůrci někdejšího populárního cyklu Věřte nevěřte, v němž mají diváci nad různými fantaskními příběhy hádat, zda se opravdu staly, nebo si je scénárista vymyslel, většina by asi hádala to druhé. Jenže ten příběh se opravdu udál. Dva muži se v jedné americké vesnici ztratili přesně na tomtéž místě 11 měsíců po sobě. A případ nemá dodnes jednoznačné vysvětlení.
Ředitel základní školy Kotlářská v Brně Libor Zřídkaveselý rezignoval. Podle serveru Novinky.cz se funkce vzdal proto, aby se dlouhodobé problémy ve škole zklidnily. Po lednové sebevraždě jednoho z žáků a následných obviněních z neřešené šikany opustila školu část učitelů. Situaci na škole zkoumala Česká školní inspekce.
Sebevražda je příčinou každého čtvrtého úmrtí mezi mladými Čechy ve věku 15 až 29 let. Vyplývá to z reportu vypracovaného odborníky státních institucí. Mladí často volají na Linku bezpečí nebo kontaktují Toxikologické informační středisko.
Lidé ze Šabiny nechápavě kroutí hlavami nad úterní tragédií, která se stala v poklidné vesničce Šabina na Sokolovsku. Před místní hospodu sedí vodáci, kteří sjíždějí nedalekou Ohři a zastavili se zde na oběd. Přímo vedle nich lemuje policejní páska místo činu dopoledního neštěstí a vodáci se mezi sebou dohadují, co se mohlo stát. Místní jsou z neštěstí v šoku a mluvit se jim o tragédii moc nechce. Většina z nich pouze utrousí, že nechápe, proč se v jejich obci střílelo a o život přišli dva místní muži.
/TABULKA/ Sebevražednost v Jihomoravském kraji se meziročně téměř nezměnila a zůstává druhou nejvyšší v mezikrajském srovnání. Nejčastějším způsobem sebevraždy za loňský rok bylo oběšení.
/FOTO, VIDEO/ Tragickou událost řešily dnes složky integrovaného záchranného systému. Do lomu v Mariánské skále se zřítila žena. Stále není jasné, zda se jednalo skutečně o sebevraždu, nebo to byla pouze tragická nehoda. Na místo vyrazili hasiči, záchranná služba i hasiči, kteří museli ostatky ze skalní římsy transportovat do rukou koronera.
Základní školou Kotlářská v Brně otřásají vážné problémy. Po lednové sebevraždě jednoho z žáků a následných obviněních z neřešené šikany opustila školu část učitelů. Osud ředitele Libora Zřídkaveselého nyní závisí na České školní inspekci, která zkoumá, zda škola v řešení těchto problémů selhala. Radní městské části Brno-střed ho ale zatím v jeho funkci ponechali.
Začátek července přinesl na Základní škole Kotlářská v Brně vyvrcholení dlouhodobých problémů. Na škole se hromadí šikana i tragická událost sebevraždy žáka. Školou otřásají také spory mezi pedagogy, vedením školy a rodiči. Ty dokonce vedly k odchodu jedenácti učitelů a dvou asistentek. Informaci přinesl webový portál Novinky.cz.
Policisté od včerejšího odpoledne vyšetřují případ, kdy byl v Hořovicích nalezen vážně zraněný muž. S postupem vyšetřování kriminalisté případ řeší jako pokus o sebevraždu.
Český básník Josef Kainar na své rodné město nerad vzpomínal. Přerov mu připomínal rozvod rodičů, ale i první nešťastnou lásku, kvůli které se v pouhých sedmnácti letech pokusil o sebevraždu. Právě tyto negativní prožitky se ale promítly do jeho tvorby, i díky nim jsou jeho básně nesmrtelné. Geniální bouřlivák, který uměl žít naplno, má v rodném Přerově pamětní desku. Byla odhalena v pátek odpoledne na domě v ulici Generála Štefánika 18, kde Kainar prožil složitá léta svého dospívání.
Činnost policie se během předvánočního řádění střelce vraždícího studenty i vyučující v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha v centru Prahy neobešla bez chyb. Nebyly však takové, aby měly vliv na samotný zákrok. Na tom se s půlročním odstupem, ve čtvrtek 20. června na večerní tiskové konferenci, shodli policejní prezident Martin Vondrášek i ředitel pražské policie Petr Matějček.
Tragická událost, která se odehrála v pátek v Klatovech, zasáhla mnohé obyvatele města. „Byl to skvělý člověk,“ vzpomínají sousedé na muže, který zemřel násilnou smrtí v bytě, jenž vyhořel. Zemřelému přitom ve stejný den shořela i chata.
Tragický incident v pražské Stromovce otřásl návštěvníky parku. V odpoledních hodninách tam byl nalezen muž se střelným zraněním hlavy, i přes resuscitaci svým zraněním podlehl. Vyšetřování naznačuje, že se jednalo o sebevraždu.
V neděli 2. června došlo ke střetu muže s vlakem na železničním přejezdu u pražského Zličína. Podle policie chtěl muž s největší pravděpodobností spáchat sebevraždu.
Pozdě, ale přece. Český básník Josef Kainar, který se narodil v Přerově a strávil zde dětství a studentská léta, se dočká pamětní desky ve svém rodném městě. Umístěna bude na domě v ulici Generála Štefánika 18, kde Kainar v letech 1928 až 1934 žil. Právě tady vznikaly jeho první básně v době, kdy studoval na zdejším gymnáziu. Kainar prožil v Přerově složité období po rozvodu rodičů a v sedmnácti letech se dokonce z nešťastné lásky pokusil o sebevraždu. Trestem ze strany gymnázia byla ředitelská důtka a dvojka z mravů.
Kvůli depresi zemřou ročně tisíce lidí po celém světě. Mezi typické projevy patří skleslá nálada, neschopnost radovat se, únava, pocity beznaděje, potíže se spánkem, ale i úzkosti, nervozita a v poslední fázi také myšlenky na sebevraždu. Jaké jsou příznaky deprese, co ji spouští, jak se z ní dostat a kdy je čas navštívit odborníka?
Duchapřítomně se zachoval praporčík Tomáš Valter z obvodního oddělení Teplice-Trnovany. Společně s hasiči zachránil sebevraha těsně přes skokem z okna.
Na jaře a počátkem léta každoročně vzrůstá počet sebevražd. Do psychiatrických ambulancí přitom dochází přes 600 tisíc obyvatel Česka a toto číslo každoročně stoupá. Jak jsou na tom s mentálním zdravím Češi a jak odhalit varovné signály, zjišťovala datová redakce Deníku.
Několik hodin trvaly v úterý 21. května ráno policejní manévry v Nespekách. Pozornost policistů, ale také zdravotníků ze záchranné služby tam poutal muž, který vyhrožoval sebevraždou a zabarikádoval se rodinném domě.
Táta dvou malých dětí trpěl hlubokými depresemi. Zpočátku se 41letý Jakub snažil zvládnout všechno sám. Vyrůstal totiž v tom, že chlap přece něco vydrží. Propadal se však do stále hlubší beznaděje. Nepomohly mu ani opakované hospitalizace. Každá další minuta pro něj byla nesnesitelná, proto se rozhodl ze světa dobrovolně odejít.
Záchranné složky zasahovaly v budově ministerstva průmyslu a obchodu. Na místě byl nalezen muž bez známek života. Policejní mluvčí Eva Kropáčová pro Deník uvedla, že šlo o sebevraždu.
Blíže k sebevraždě než většinová populace mají lidé patřící k sexuálním menšinám. Tohle tvrzení není pomluva ani předsudek, ale jednoznačný závěr expertů z NUDZ: Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech na Praze-východ. Ten funguje jako centrum pro výzkum, implementaci, vzdělávání a klinickou péči v oblasti duševního zdraví. Jistý nádech senzačnosti nedává této nové informaci samotný její obsah, ale spíš fakt, že něco takového bylo u nás zkoumáno poprvé.
Ztracený druh, pohřešovaná důchodkyně a muž, který chtěl spáchat sebevraždu. Policisty v Pardubickém kraji zaměstnalo během 12 hodin šest pohřešovaných lidí. Většinu z nich na Svitavsku. A ne všechny příběhy mají šťastný konec.
Záchranu lidského života si připsali policisté z Nové Bystřice. Zabránili totiž ve skoku ze skály na Hradišti muži, který se takto rozhodl řešit svou životní situaci.
Před 30 lety zemřel zpěvák Kurt Cobain, frontman skupiny Nirvana. Jeho smrt zasáhla celou generaci fanoušků rockové hudby. Podle oficiálního vyšetřování spáchal sebevraždu, mnozí lidé tomu ale nevěří. Zpěvákovu smrt totiž dosud obklopuje množství konspiračních teorií.
Lékaři upozorňují na extrémní nárůst sebevražedných předávkování u dětí. Důvodem jsou úzkosti, snaha přitáhnout pozornost na svůj problém a tedy i demonstrativní sebevraždy. Nechybí ani extrémní výzvy vrstevníků na sociálních sítích. Na pohotovost do VFN míří v průměru pět případů dětských pokusů o sebevraždu týdně. Převládá užití běžných léků, a to ve velkém množství.
V březnu roku 1644 se v Číně začal uzavírat tragický osud císařské dynastie Ming, v doslovném překladu zářivé dynastie, vládnoucí této zemi od roku 1368. K Pekingu se blížili povstalci vedení vzbouřeným rolníkem Li C'-čchengem, jichž bylo dost na to, aby jim císař Čchung-čen už nemohl čelit. Z loajality k němu proto spáchalo 200 členů pekingské císařské rodiny a dvora sebevraždu, aby nepadli do rukou povstalců.
V thajském turistickém středisku Pattaya byl nalezen oběšený 49letý Čech. Policie předpokládá, že se jednalo o sebevraždu. Napsal to zpravodajský web Bangkok Post, informaci potvrdilo české ministerstvo zahraničí.
Za tragédií, která se stala v noci ze středy na čtvrtek nedaleko orlické přehrady, stojí dlouholeté spory dvou mužů seniorského věku. Policie potvrdila, že šlo o vraždu a sebevraždu. Další člověk byl zraněný.
Záchranné složky zasahovaly ve středu ráno na Nuselském mostě, na kterém chtěl mladík spáchat sebevraždu skokem dolů. Policii se podařilo ho přesvědčit, aby slezl a poté ho předali do péče záchranářům.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Historik Matěj Matela ve Vrbně pod Pradědem zmapoval neobvyklou tragédii, která se zde odehrála v červnu 1890. Mladý brusič Anton zastřelil svou milou Emilku, protože toužila zemřít. Navrhla, aby společně spáchali sebevraždu. Když první rána do Emilčina srdce nestačila, prostřelil jí Anton pro jistotu ještě spánek.
Za pouhých šest dní stihl v Klatovech spáchat známý plzeňský recidivista sedm trestných činů, šlo zejména o vloupání do domů, ale i třeba vykradení auta. Teď měl konečně stanout před soudem, jeho potrestání se ale poškození nedočkají. Líčení se nekoná, muž vzal spravedlnost do svých rukou a ve vězení, kde pobýval za jinou trestnou činnost, spáchal dle zjištění Deníku sebevraždu.
V neděli 21. února 1694 zemřel v Praze za podivných okolností dvanáctiletý židovský chlapec jménem Šimon Abeles. Možná se mu staly osudnými jeho vleklé zdravotní problémy, možná byl zavražděn. Jeho smrt v každém případě vyvolala zpolitizovaný soudní proces, na jehož konci byly dva rozsudky smrti, a vytvořila nový náboženský kult.
Policista, voják, vyjednavač a specialista na obranu měkkých cílů, jako jsou nemocnice nebo školy, v rozhovoru s Deníkem promluvil o policejním zásahu proti střelci na filozofické fakultě. Přiblížil také, jak může vypadat vyjednávání třeba s duševně nemocným člověkem, který hrozí zabitím sedmi dětí.