
Ředitel Jihočeské filharmonie: Na koncert chodí Číňané v péřovce
České Budějovice - Větší turné členové Jihočeské filharmonie za dobu 37 let existence sboru nepamatují. Po Vánocích se vydali do Číny, v pondělí se mají vrátit.
České Budějovice - Větší turné členové Jihočeské filharmonie za dobu 37 let existence sboru nepamatují. Po Vánocích se vydali do Číny, v pondělí se mají vrátit.
Sportovní fanoušci v Ostravě přijdou o plánovanou exhibici vítkovických hokejistů na Masarykově náměstí, ktrerá se měla uskutečnit ve středu 11. ledna. Důvodem je aktuální jsou arktické mrazy a smog. Klub to v pondělí uvedl na svých oficiálních stránkách.
Polská města dusí smog, úřady proto vyzývají řidiče, aby nepoužívali své vozy, a dali přednost městské hromadné dopravě, která je při této příležitosti v některých městech zdarma.
V neděli ráno se na mnoha místech Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka zvýšilo množství poletavého prachu v ovzduší.
Praha /INFOGRAFIKA/– V České republice už neexistuje jediné místo, kde by bylo přirozené noční prostředí. „Šumava je nejtmavší část v Česku, ale už ani tam není místo, kde by nebyly obláčky z umělých světelných zdrojů," uvedl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan. Právě astronomové včera jednali s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), zda by se s tím nedalo něco dělat.
Přerov – Otužilci už v minulých letech na Silvestra plavali mezi ledovými krami, ale užívali si i téměř jarního počasí s teplotami nad deset stupňů Celsia. Inverzní počasí a smog, do kterého se Přerov zahalil v sobotu nad ránem, ale tradiční silvestrovská show nepamatuje. Přesto byla nálada výborná a u břehu řeky Bečvy se sešly na dvě desítky borců. Řádění v ledové vodě si nenechaly ujít tisíce Přerovanů.
Most - V téměř plném kinosále Městské knihovny Most byl Vánoční koncert mosteckých pěveckých sborů Korálek (11. ZŠ), SMoG (gymnázium) a Chiavetta (dívčí pěvecký sbor OA, SPgŠ, SZŠ Most). Diváci je odměnili potleskem a slovy chvály. Vstupné se neplatilo. Návštěvníci ochutnali vánočky a pili teplý čaj. Akce se podle pořadatelů povedla.
Peking - Městská vláda v Pekingu dnes vyhlásila červený, tedy nejvyšší stupeň znečištění ovzduší v čínské metropoli. Varování se vztahuje k nadcházejícím pěti dnům od 16. do 21. prosince. S odvoláním na pekingský úřad pro ochranu životního prostředí o tom informovala agentura Reuters. Poplach může výrazně omezit život ve velkoměstě s více než 20 miliony obyvatel.
Ústí n. L. - Studentku ústecké univerzity Moniku Lafatovou trápí od dětství nepříjemné deprese. Zbavit se jich je velice obtížné. Mladá studentka se ovšem proti nim rozhodla bojovat tvůrčí činností. Od mala se věnuje šití a malování, a tak teď ve svém volném čase ručně vyrábí barevné doplňky, čepice, šátky nebo originální tašky. Věci následně prodává přes internet.
Liberec/Bogatynia - Funkčnost zastínění skleníků společnosti Citronex u polské Bogytynie, který byl spuštěn v polovině září, prověřili astronomové. Starostové z české strany si znovu stěžovali, že s podzimem začaly skleníky opět oslnivě svítit. Měření ukázala, že rolety jsou zatahovány, existuje však přechodné období mezi rozsvícením a zatažením rolet, které může trvat desítky minut a v tomto čase skleníky bohužel svítí naplno, sdělil liberecký hejtman Martin Půta (STAN), který kvůli světelnému smogu s Poláky několikrát jednal.
Paříž - Paříž a široké okolí se dál potýká s nejhorší zimní smogovou situací za posledních deset let. Už čtvrtý den tam platí nařízení, že do ulic mohou v daný den vyjet auta jen se sudými či lichými čísly na poznávací značce, dnes tedy lichými. Toto mimořádné opatření dnes vůbec poprvé bylo zavedeno i mimo metropoli, a to v Lyonu. Smog ale ohrožuje zdraví obyvatel i v dalších oblastech Francie. Vláda uvedla lékařské služby do pohotovosti. Situace v zemi by se podle úřadů měla zlepšit o víkendu, později se ale zřejmě znovu zhorší.
Paříž - V Paříži a jejím širokém okolí platí kvůli smogu od dneška omezení v silniční dopravě. Předně je na většině silnicí nejvyšší povolená rychlost snížena o 20 kilometrů v hodině a nákladní auta nad 3,5 tuny nesmějí do metropole. Opatření formálně platí do půlnoci, ale je podle tamních médií jasné, že budou platit i v příštích dnech.
Řevničov - Lidé žijící v obcích u rychlostní silnice R6 „Karlovarky" musí ještě nejméně o rok déle snášet hluk, otřásající se zdi jejich domů a smog. Výstavba plánovaných úseků dálnice, a to konkrétně obchvatu obce Lubenec a Řevničova, lesního úseku mezi Novým Strašecím a Řevničovem a dále Řevničovem a Krušovicemi, se totiž nejméně o jeden rok oddálí, a to ještě v tom lepším případě.
Řevničov – Lidé žijící v obcích u rychlostní silnice R6 „Karlovarky" musí ještě nejméně o rok déle snášet hluk, otřásající se zdi jejich domů a smog. Výstavba plánovaných úseků dálnice, a to konkrétně obchvatu obce Lubenec a Řevničova, lesního úseku mezi Novým Strašecím a Řevničovem a dále Řevničovem a Krušovicemi, se totiž nejméně o jeden rok oddálí, a to ještě v tom lepším případě.
Znojemsko, Vysočina - Podél státní hranice s Rakouskem by mohla vzniknout takzvaná oblast tmavé oblohy. Správa národního parku Podyjí na Znojemsku chce kvůli tomu oslovit asi stovku dotčených obcí.
Znojemsko – Chránit Podyjí před světelným znečištěním a pomoci přírodě i astronomům zamýšlí Správa Národního parku Podyjí, obce a další organizace. Dohodly se na spolupráci s cílem vytvořit nad Podyjím oblast tmavé oblohy.
Bělá pod Bezdězem - Co dělat, když obyvatele trápí kouř valící se z komínů do ulic? Má město v současné době na řešení situace nějaké účinné páky? Problém aktuálně řeší v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku.
Bělá pod Bezdězem - Co dělat, když obyvatele města trápí kouř valící se z komínů do ulic? Má město v současné době na řešení situace nějaké účinné páky? Problém aktuálně řešív Bělé pod Bezdězem.
Teplicko - Na vzpomínkovém shromáždění na Benešově náměstí si ve čtvrtek večer Tepličané připomněli události listopadu 1989 a tehdejší smogové demonstrace.
Praha - Hlavní město trápí smog dlouhodobě, obzvláště s příchodem podzimu ale bývají rozptylové podmínky nejhorší a lidem se dýchá hůře. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu je dlouhodobě největší problém na území metropole ve Vršovicích v Praze 10, kde byl jen v letošním roce překročen imisní limit šestnáctkrát.
Dillí/Islámábád - Školy a staveniště dnes zůstaly v Dillí uzavřeny kvůli hustému smogu, který indickou metropoli sužuje již více než týden. K opatřením v metropoli se připojila i města v sousedním státě Uttarpradéš. Jedná se o nejzávažnější případ znečištění za posledních téměř dvacet let, píše agentura Reuters. Se znečištěním ovzduší se potýká i sousední Pákistán, kvůli špatné viditelnosti na letišti v Láhauru muselo být odkloněno několik ranních letů.
Dillí - Indické úřady dnes v Dillí nařídily uzavřít všechny školy a staveniště kvůli velkému smogu, který postihl indickou metropoli. Také nařídily postříkat vodou všechny silnice, aby se neprášilo a nezhoršovalo tak zamoření ovzduší. Uvedla to agentura AP.
Dillí - Indickou metropoli Dillí dnes pokryla hustá vrstva smogu, za který z velké části může množství ohňostrojů odpálených u příležitosti svátku světel díválí. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
Kolín - Střed Kolína patrně čeká přísnější regulace, co se týká reklamy. Plán ohlásilo vedení města již před časem, nyní nabývá konkrétnějších podob. Pro podnikatele v centru by to mohlo znamenat možnost, jak získat i nějaké peníze na předělání vývěsních štítů. Řekl to místostarosta Michael Kašpar.
Přerov – Zvýšená prašnost a v období inverze všudypřítomný smog. Takové jsou hlavní důvody toho, proč se Přerov zařadil na seznam lokalit se silně znečištěným ovzduším. Děti ze základních škol mohou alespoň na týden uniknout do oblastí, kde je zdravý vzduch – a to díky státem dotovaným ozdravným pobytům.
Brno - Když jde po ulici, snaží se nevnímat, ale nedokáže to. „Kvůli profesi jsem zvyklá se věnovat tvarům a barvám. Reklamu nedokážu přehlížet," tvrdí designérka Veronika Rút Nováková. S radnicí brněnské městské části Brno-střed spolupracuje na manuálu pro obchodníky i majitele domů. Pomůže omezit nevkusnou reklamu, která často není v souladu s okolím. Takovou, kterou odborníci nazývají vizuální smog.
Brno - Když jde po ulici, snaží se nevnímat, ale nedokáže to. „Kvůli profesi jsem zvyklá se věnovat tvarům a barvám. Reklamu nedokážu přehlížet," tvrdí designérka Veronika Rút Nováková. S radnicí brněnské městské části Brno-střed spolupracuje na manuálu pro obchodníky i majitele domů. Pomůže omezit nevkusnou reklamu, která často není v souladu s okolím. Takovou, kterou odborníci nazývají vizuální smog.
Essen (Německo) - Jméno německé ocelářské společnosti Krupp, která již v předminulém století patřila mezi největší německé průmyslové podniky, dodnes vyvolává různé asociace. Pro někoho je symbolem německého průmyslu, pro jiné zase válek, otrocké práce či smogem zamořeného Porúří.
Bogatynia - Firma, která skleníky vlastní, nechala vybudovat speciální clonu za 1 milion EUR.
Brno – Téměř tři sta takzvaných reklamních horizontů zmizí v blízké době z centra Brna. Reklamní nosiče na sloupech určené pro komerční kampaně a propagaci akcí by měly být pryč do konce tohoto roku.
Chrudimsko - Podél Hamerské nádrže jsme při našem minulém putování došli až k pomníku kde skončil život vášnivý rybář, který si tato místa oblíbil.
Pracovníci frýdecko-místeckých technických služeb mají letos v plánu vyměnit devadesát stožárů veřejného osvětlení. Slouží už tři desetiletí.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Houbařská sezona v Praze by mohla začít podle mykologů s pořádnými dešti v průběhu září. Mykologové doporučují Chuchelský háj či Šárecké údolí. Mykologové se jednoznačně shodují. Ve všech lesích v Praze se houby dají nalézt. Jediným problémem současných dnů je sucho. Vášniví sběrači hub musí proto počkat na větší deště. „Sezona hub by mohla přijít v září, jak je tomu každým rokem," říká předseda Spolku čelákovických houbařů Vladimír Štibinger.
Olomouc – Stavba nové čtvrti v areálu olomouckého Šibeníku narazila na problém. Krajští úředníci zrušili projektu stavební povolení.
Praha /FOTOGALERIE/ – Patnáct lidí s cedulemi volajícími po urychlené výstavbě jihovýchodní části Pražského okruhu (a někteří i s rouškami na obličejích) v pondělí hodinu po poledni nakrátko zablokovalo frekventovanou ulici přátelství v Uhříněvsi na okraji metropole.
Tachovsko –Městy, obcemi i průmyslovými zónami přesvícená noční obloha má tmavé díry, vzácná místa, kde je na Tachovsku v noci ještě pravá tma.
Zlín - Krajské město se může pochlubit novými parky, cyklostezkami, dětskými hřišti… Stále však nemá důstojný prostor pro drobné pěstitele a trhovce. „Určitě by to chtělo nějak rozšířit a vylepšit, i když jsem ráda, že je trh poblíž autobusové zastávky a také že je na trhu i voda, kde si můžeme opláchnout ovoce nebo ruce," zmínila Pavla Mráčková. Zřejmě všem prodávajícím i nakupujícím vadí nedostatek místa, absence toalet i smog ze silnice.
Brno /ANKETA/ – Válku zamoření centra města reklamou vyhlásili radní Brna-středu. Staví se proti reklamním výstrčím i polepeným výlohám obchodů v městské památkové rezervaci. Obchodníkům nejen hrozí pokutami za nedodržování vyhlášky, ale také nabízejí rady a pomoc s vizuálním sjednocením vzhledu prodejen. I tak je část majitelů obchodů proti.
Ústí nad Labem - Na přemnoženou a nevkusnou reklamu zakrývající budovy v Ústí se rozhodly upozornit studentky Fakulty umění a designu UJEP Elena Baričiaková, Jana Holečková a Veronika Opatrná.
Prostějov – V úterý večer byly v pražském kině Lucerna již potřetí předány ceny společnosti Člověk v tísni s názvem Gratias Tibi (Děkuji tobě) pro mladé lidi, kteří pozitivně ovlivňují své okolí. Letos je získaly iniciativy proti rakovině, světelnému smogu a mýtech o migraci. Zvláštní cenu poroty převzal také patnáctiletý Jakub Čech za své občanské aktivity v Prostějově.
Čínští inženýři přišli s novým nápadem, který má pomoci vyřešit problémy s dopravními zácpami a smogem ve velkých městech. Koncept, který se nazývá tranzitní zvýšený autobus (TEB), tvoří vůz vzhledu futuristického raketoplánu s jakýmsi tunelem. Cestující tak jedou nad automobily a autobus nemusí čekat v dopravní zácpě.
Výměna vzduchu v místnosti pouhým otevřením okna je v málokterých lokalitách tím správným řešením – smog, prach, průmyslové znečištění, pyl a hluk často nedovolí pravidelné a celoroční větrání. Přitom čerstvý a čistý vzduch je zcela zásadní pro kvalitu života.
Olomoucko - Tištěné vydání Olomouckého deníku na vás bude v sobotu čekat na stáncích. Na co se v něm můžete těšit?
Za hranicí historického jádra města se množí místa s velkým shlukem reklamních cedulí. Na jedné straně je pochopitelná snaha podnikatelů být vidět, na straně druhé fenomén zvaný reklamní smog.
Praha - Nové sluneční hodiny, největší v metropoli, stojí na pražské Florenci blízko vestibulu metra. Vznikly na malém kulatém náměstí, kudy projdou denně stovky spěchajících lidí. Použitím stávajících betonových sloupů a doplněním číselníku, na který dopadají jejich stíny, hodiny vytvořila skupina Aqua Ads, která se zabývá podobou veřejného prostoru.
Karlovarský kraj - Do tmy se ponoří stovky českých měst, památek, firem a domácností, které se hlásí k akci Hodina Země. Ta symbolicky spojuje obyvatele celého světa, kteří se chtějí aktivně podílet na řešení problémů se změnami klimatu a šíření světelného smogu. Hodina Země nastane v sobotu 19. března od 20:30 do 21:30.
Most - Dnešní pravidelný trh mezi radnicí a Priorem byl slabý. Je zima, ráno pršelo, a tak přijelo méně trhovců a tím i méně lidí.
Kroměříž – O budoucnosti dálničního obchvatu Kroměříže jednal minulý týden v Praze starosta města Jaroslav Němec s ministrem dopravy Danem Ťokem. Radnice se dlouhodobě snaží o vyjmutí daného úseku ze zpoplatnění, stát byl ale až doposud proti.
Kyjov – Hluk a smog z projíždějících nákladních aut kyjovskou Jiráskovou ulicí, která spojuje místní šroubárnu a autobusové nádraží, končí. A to nejen díky již hotovému novému příjezdu do strojírenského podniku. Už v sobotu začne platit upravené dopravní značení. „Chceme omezit vjezd vozidel nad tři a půl tuny. Výjimku budou mít firmy, které tam sídlí," informoval velitel kyjovských strážníků Lubomír Plachý.
Ústí nad Labem, Lindava - Ústecké děti nemají kam jezdit na rekreaci. Ideálním místem, s čerstvým vzduchem a pěknou přírodou je Lindava.