Kreativ

ŠTÍTEK: Středomoří

Ilustrační snímek

Konec týdne se ponese ve znamení deště. Teploty zůstanou pod deseti stupni

Konec týdne proprší, na horách připadne sníh. Průměr nejvyšších denních teplot se bude do soboty pohybovat kolem osmi stupňů Celsia, v neděli se mírně oteplí, při zmenšené oblačnosti až na 14 stupňů Celsia. V noci by se měly teploty udržet většinou nad nulou. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Kvetoucí mandloně u Čelechovic na Hané, 22. března 2023

Na Hané už kvetou desítky mandloní. Díky nadšenci ze Slatinic

Rarita, která nemá obdoby. Řeč je o aleji u Čelechovic na Hané a sadu u nedalekých Slatinic, kde v těchto dnech začínají kvést mandloně obecné. Desítky stromů před více než 30 lety zasadil místní nadšenec. Podlehl kouzlu mandloní, které kvetou v březnu jako první ovocné stromy.

Mandloně v Hustopečích.

Mandloně v Hustopečích jsou v plném květu. Tamní sady jsou unikátní

Mandloně v Hustopečích jsou už v plném květu. Uprostřed unikátních mandloňových sadů byla vybudována 17 metrů vysoká rozhledna, jejíž konstrukci tvoří železo a dřevo. Na pohled z jejího vrchu, kdy je pod ní narůžovělá záplava mandloňových květů, se stojí ve frontách.

Mandloně v Hustopečích.

Mandloně v Hustopečích jsou v plném květu. Tamní sady jsou unikátní

Mandloně v Hustopečích jsou už v plném květu. Uprostřed unikátních mandloňových sadů byla vybudována 17 metrů vysoká rozhledna, jejíž konstrukci tvoří železo a dřevo. Na pohled z jejího vrchu, kdy je pod ní narůžovělá záplava mandloňových květů, se stojí ve frontách.

Vědci považovali kostlivce od jezera Roopkund za pozůstatky poutníků, kteří před více než tisícem let zahynuli v bouři. Jenže to není tak jisté

Děsivá záhada jezera Roopkund: Himalájské pleso obklopují stovky lidských koster

Jezeru Roopkund, které se nachází v pětitisícové výšce nad mořem v indické části Himaláje, patří jedna z nejstrašidelnějších záhad moderní archeologie: v jeho okolí leží až 800 lidských koster, jejichž původ je dodnes nejasný. Nejdříve se mělo za to, že jde o pozůstatky japonských vojáků, později byly kostry přisuzovány pradávným obchodníkům na Hedvábné stezce, nebo poutníkům. Ale možná je odpověď úplně jiná.

Ani v zimě pěstitel Petr Broža z Moravce nezahálí. V jeho skleníku se náramně daří citrusům.

Ježíšek mezi citrusy. Podívejte se, jak se těmto rostlinám daří na Vysočině

V letošním roce jsem především pomáhal na stavbě rodinného domu synovi a na skleník nezbyl čas. I přes minimální péči je úroda slušná. Koncem podzimu a počátkem zimy dozrávají především mandarinky a některé odrůdy citronů. Pomeranče se v současném chladu již minimálně vybarvují a jejich zvětšení a vybarvení se dostaví až v únoru a březnu po zvýšení teplot a slunečního záření. Vzhledem k vánoční době jsem ve skleníku udělal videa a fotky dřevěného betlému z olivového dřeva s původem ve Svaté zemi na pozadí zralých citrusů. Děkujeme Petru Brožovi za další zajímavý příspěvek. 

Mezi nejžádanější exotické ovoce patří během vánočních svátků banány, pomeranče a mandarinky. K těm měli obyvatelé dnešní České republiky vzácně přístup od pozdějších desetiletí 19. století, kdy se sem dostávaly nejprve v sušené či konzervované podobě

Banány, nedosažitelný luxus. Lidi kdysi lákaly světelné skříně i zázračný prášek

Kromě voňavého cukroví, řízků, rybí polévky a bramborového salátu si většina domácností neumí představit vánoční hody ani bez čerstvého ovoce. Jeho vánoční nákup před rokem 1989 máme nejspíš ještě pořád v paměti jako boj o poslední nepodpultové kousky v nekonečných frontách. V ještě hlubší minulosti se snažili poptávku na drahé a vzácné zboží využít obchodníci jak se dalo, trhákem a důvodem k vynalézavosti byly zejména banány.

Veřejné projednání v Dolních Břežanech o památce Závist.

Kámen místo betonu na hradišti Závist? Lidem by vadil mnohem méně

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Odpůrci hlasitě odmítaný nabarvený beton obsypaný štěrkem, který pro archeologickou památku Závist mezi Dolními Břežany a pražskou Zbraslaví v minulosti navrhl architekt Josef Pleskot, v krajině nebude. Nově se počítá s instalací z kamene. Veřejné projednání v Dolních Břežanech v úterý 29. listopadu ukázalo, že takto upravený projekt už vadí méně.

Následky ničivé tsunami po výbuchu soky u souostroví Tonga.

Hrozba z moře: Vlna tsunami v budoucnu zasáhne řadu evropských měst, tvrdí vědci

Hlavní odborník UNESCO na tsunami šokoval svět, když prohlásil, že možnost, že ničivá vlna zasáhne velká města ve Středozemním moři nebo jeho blízkosti, není otázkou „zda”, ale spíše „kdy”. Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu zdůraznila, že nebezpečí tsunami je podceňováno zejména v pobřežních oblastech, kde k nim obvykle nedochází. Riziko se totiž čím dál víc zvyšuje s tím, jak stoupá hladina oceánů.

Sen všech lovců pokladů? Najít na dně moře poklad, a to třeba v podobě historické lodi. Ilustrační foto.

Objev 1200 let starého vraku u břehů Izraele přepisuje učebnice dějepisu

Ať už potopení obchodní lodi způsobila překvapivá bouře či nezkušený kapitán, loď z jedlového a ořechového dřeva doručila svůj pestrý náklad po více jak tisíci letech. A to do rukou archeologů. Nový objev ve vodách dnešní izraelské přístavní vesnice Ma’agan Micha’el podle vědců dokazuje, že obchodníci ze Západu připlouvali do přístavu i po dobytí Svaté země Islámem.

Experimentální archeologové z Archeoparku Všestary dokončují plavidlo vydlabané z jednoho kusu kmene pro expedici Monoxylon IV, 31. srpna 2022, Hradecko.

Experimentální archeologové na Hradecku dokončují člun pro expedici Monoxylon

Dřevěné plavidlo pro další expedici Monoxylon je téměř hotové. Experimentálním archeologům z Archeoparku Všestary zbývá doladit detaily a finální vzhled repliky pravěkého člunu vydlabaného z jednoho kusu kmene dubu. Koncem září ho chtějí vyzkoušet na přehradní nádrži Rozkoš u České Skalice na Náchodsku. Na začátku byl mohutný kmen více než 300 let starého dubu, který vážil téměř 17 tun. Práce zahájili experimentální archeologové letos v dubnu.

Mokřadní přírodní památka Sirňák úplně vyschla, jen sirovodík je cítit

Mokřadní přírodní památka Sirňák úplně vyschla, jen sirovodík je cítit

Sucho a teplo se projevuje i v údolní nivě říčky Teplé na úpatí Podhorního vrchu. Krom mofet momentálně bez vody zde můžete ale vidět i subtropického pavouka původem ze Středomoří. Jde o přírodní památku Sirňák, charakteristickou sirnato-uhličitými výrony plynů tvořící bahenní krátery. Jenže vodu byste zde nyní těžko hledali, Sirňák vyschl.

V Českých Budějovicích vystoupí Shahab Toluoie Trio se svým EthnoFlamencem.

Tuhle muziku v Budějovicích jindy uslyšíte jen stěží, voní Perským zálivem

Jedinečný koncert world music si na Havraním náměstí v Českých Budějovicích můžete užít již tento čtvrtek 21. července. Shahab Tolouie Trio vezme posluchače na exotickou cestu od Kaspického moře do Perského zálivu a přes celé Středomoří do Španělska. Muzika, kterou v Českých Budějovicích uslyšíte jen těžko. Naposledy v roce 2012, kdy byl Shahab jedním ze dvou headlinerů hlavního jazzfestu.

Jaroslav Kočárek, potápěč, jednatel společnosti Snakesub.

Nejzajímavější zážitek pod vodou? Když mi kapr poděkoval, říká potápěč

/ROZHOVOR/ Na hladině jablonecké přehrady Mšeno se objeví několik bublin, voda se zachvěje a z vody se vynoří hlava potápěče. Jaroslav Kočárek, jednatel společnosti Snakesub, vede další kurz potápění. Je nositelem hned několika mezinárodních certifikátů, potápěl se na Maledivách, Středomoří i v USA, nejčastěji však zavítá pod hladinu své domovské vody, tedy právě na jablonecké přehradě. 

Jaroslav Kočárek, potápěč a jednatel společnosti Snakesub

Nejzajímavější zážitek pod vodou? Když mi kapr poděkoval, říká potápěč

Na hladině jablonecké přehrady Mšeno se objeví několik bublin, voda se zachvěje a z vody se vynoří hlava potápěče. Jaroslav Kočárek, jednatel společnosti Snakesub, vede další kurz potápění. Je nositelem hned několika mezinárodních certifikátů a potápěl se na Maledivách, Středomoří i v USA. Nejčastěji však zavítá pod hladinu své domovské vody. 

Bistro Forky's sázející na výhradně rostlinnou kuchyni, Ostrava. Foto: se souhlasem Lucie Enenkl

TOP 5 nových podniků v centru Ostravy: vůně Středomoří, Havaje i Koreje

FOTOGALERIE/ Covid na ambicích provozovat zajímavé restaurace, bistra či kavárny nic nezměnil, mnohdy ještě v době vrcholící poslední vlny epidemie se v centru Ostravy otevřelo hned několik zajímavých podniků. Deník vybral ty nejzajímavější, přičemž zastoupení je to skutečně až překvapivě různorodé!

Archeologové nalezli 4000 let starou deskovou hru.

V ománské poušti byl ukrytý poklad, čtyři tisíce let stará desková hra

Archeologové z Polského centra středomořské archeologie na Varšavské univerzitě objevili v Ománu čtyři tisíce let starou kamennou deskovou hru, jejíž herní mechanika je podobná moderním vrhcábům. Vědci v oblasti bohaté na nálezy také našli věž z doby bronzové a důkaz o tavení mědi.

Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří.

FOTO: Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří

Světem samým pro sebe uprostřed evropského Středomoří je Sicílie. Jeden z velkých ostrovů Evropy, zajímavý po všech stránkách. Těšil jsem se naň, na jeho přírodu, památky, historii, města vzniklá už za starověkého Velkého Řecka, na místa spjatá s mocnou mafií, na teplé moře i výstup na nejvyšší evropskou sopku Etnu, i na poznání ostrovního sopečného oblouku od Sicílie až k neapolskému Vesuvu s vulkány Lipari, Vulcano a Stromboli. Na místní středomořskou stravu i „jižní atmosféru“, v níž se nikam nespěchá, kde po poledni vládne siesta a život začíná až po západu slunce. Vyrazil jsem tedy na jih!

Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří.

FOTO: Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří

Světem samým pro sebe uprostřed evropského Středomoří je Sicílie. Jeden z velkých ostrovů Evropy, zajímavý po všech stránkách. Těšil jsem se naň, na jeho přírodu, památky, historii, města vzniklá už za starověkého Velkého Řecka, na místa spjatá s mocnou mafií, na teplé moře i výstup na nejvyšší evropskou sopku Etnu, i na poznání ostrovního sopečného oblouku od Sicílie až k neapolskému Vesuvu s vulkány Lipari, Vulcano a Stromboli. Na místní středomořskou stravu i „jižní atmosféru“, v níž se nikam nespěchá, kde po poledni vládne siesta a život začíná až po západu slunce. Vyrazil jsem tedy na jih!

Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří.

FOTO: Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří

Světem samým pro sebe uprostřed evropského Středomoří je Sicílie. Jeden z velkých ostrovů Evropy, zajímavý po všech stránkách. Těšil jsem se naň, na jeho přírodu, památky, historii, města vzniklá už za starověkého Velkého Řecka, na místa spjatá s mocnou mafií, na teplé moře i výstup na nejvyšší evropskou sopku Etnu, i na poznání ostrovního sopečného oblouku od Sicílie až k neapolskému Vesuvu s vulkány Lipari, Vulcano a Stromboli. Na místní středomořskou stravu i „jižní atmosféru“, v níž se nikam nespěchá, kde po poledni vládne siesta a život začíná až po západu slunce. Vyrazil jsem tedy na jih!

Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří.

FOTO: Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří

Světem samým pro sebe uprostřed evropského Středomoří je Sicílie. Jeden z velkých ostrovů Evropy, zajímavý po všech stránkách. Těšil jsem se naň, na jeho přírodu, památky, historii, města vzniklá už za starověkého Velkého Řecka, na místa spjatá s mocnou mafií, na teplé moře i výstup na nejvyšší evropskou sopku Etnu, i na poznání ostrovního sopečného oblouku od Sicílie až k neapolskému Vesuvu s vulkány Lipari, Vulcano a Stromboli. Na místní středomořskou stravu i „jižní atmosféru“, v níž se nikam nespěchá, kde po poledni vládne siesta a život začíná až po západu slunce. Vyrazil jsem tedy na jih!

Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří.

FOTO: Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří

Světem samým pro sebe uprostřed evropského Středomoří je Sicílie. Jeden z velkých ostrovů Evropy, zajímavý po všech stránkách. Těšil jsem se naň, na jeho přírodu, památky, historii, města vzniklá už za starověkého Velkého Řecka, na místa spjatá s mocnou mafií, na teplé moře i výstup na nejvyšší evropskou sopku Etnu, i na poznání ostrovního sopečného oblouku od Sicílie až k neapolskému Vesuvu s vulkány Lipari, Vulcano a Stromboli. Na místní středomořskou stravu i „jižní atmosféru“, v níž se nikam nespěchá, kde po poledni vládne siesta a život začíná až po západu slunce. Vyrazil jsem tedy na jih!

Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří.

FOTO: Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří

Světem samým pro sebe uprostřed evropského Středomoří je Sicílie. Jeden z velkých ostrovů Evropy, zajímavý po všech stránkách. Těšil jsem se naň, na jeho přírodu, památky, historii, města vzniklá už za starověkého Velkého Řecka, na místa spjatá s mocnou mafií, na teplé moře i výstup na nejvyšší evropskou sopku Etnu, i na poznání ostrovního sopečného oblouku od Sicílie až k neapolskému Vesuvu s vulkány Lipari, Vulcano a Stromboli. Na místní středomořskou stravu i „jižní atmosféru“, v níž se nikam nespěchá, kde po poledni vládne siesta a život začíná až po západu slunce. Vyrazil jsem tedy na jih!

Jan Jiskra z Brandýsa mezi hejtmany, obraz Jana Gotha

Bitva u Lučence: Jiskrovci se nezalekli. Koně končili v bažině, vojáci na útěku

V polovině 15. století poznamenala celou střední Evropu mocenská expanze osmanských Turků, kteří na konci středověku ovládli východní Středomoří a Balkán, včetně Konstantinopole neboli Cařihradu (dnešního Istanbulu). Do boje proti nim se zapojili jak čeští žoldnéři z řad někdejšího husitského vojska, tak uherští vojevůdci. Společný boj proti Turkům jim však nebránil válčit také mezi sebou - o uherské dědictví.

Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří.

FOTO: Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří

Světem samým pro sebe uprostřed evropského Středomoří je Sicílie. Jeden z velkých ostrovů Evropy, zajímavý po všech stránkách. Těšil jsem se naň, na jeho přírodu, památky, historii, města vzniklá už za starověkého Velkého Řecka, na místa spjatá s mocnou mafií, na teplé moře i výstup na nejvyšší evropskou sopku Etnu, i na poznání ostrovního sopečného oblouku od Sicílie až k neapolskému Vesuvu s vulkány Lipari, Vulcano a Stromboli. Na místní středomořskou stravu i „jižní atmosféru“, v níž se nikam nespěchá, kde po poledni vládne siesta a život začíná až po západu slunce. Vyrazil jsem tedy na jih!

Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří.

FOTO: Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří

Světem samým pro sebe uprostřed evropského Středomoří je Sicílie. Jeden z velkých ostrovů Evropy, zajímavý po všech stránkách. Těšil jsem se naň, na jeho přírodu, památky, historii, města vzniklá už za starověkého Velkého Řecka, na místa spjatá s mocnou mafií, na teplé moře i výstup na nejvyšší evropskou sopku Etnu, i na poznání ostrovního sopečného oblouku od Sicílie až k neapolskému Vesuvu s vulkány Lipari, Vulcano a Stromboli. Na místní středomořskou stravu i „jižní atmosféru“, v níž se nikam nespěchá, kde po poledni vládne siesta a život začíná až po západu slunce. Vyrazil jsem tedy na jih!

Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří.

FOTO: Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří

Světem samým pro sebe uprostřed evropského Středomoří je Sicílie. Jeden z velkých ostrovů Evropy, zajímavý po všech stránkách. Těšil jsem se naň, na jeho přírodu, památky, historii, města vzniklá už za starověkého Velkého Řecka, na místa spjatá s mocnou mafií, na teplé moře i výstup na nejvyšší evropskou sopku Etnu, i na poznání ostrovního sopečného oblouku od Sicílie až k neapolskému Vesuvu s vulkány Lipari, Vulcano a Stromboli. Na místní středomořskou stravu i „jižní atmosféru“, v níž se nikam nespěchá, kde po poledni vládne siesta a život začíná až po západu slunce. Vyrazil jsem tedy na jih!

Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří.

FOTO: Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří

Světem samým pro sebe uprostřed evropského Středomoří je Sicílie. Jeden z velkých ostrovů Evropy, zajímavý po všech stránkách. Těšil jsem se naň, na jeho přírodu, památky, historii, města vzniklá už za starověkého Velkého Řecka, na místa spjatá s mocnou mafií, na teplé moře i výstup na nejvyšší evropskou sopku Etnu, i na poznání ostrovního sopečného oblouku od Sicílie až k neapolskému Vesuvu s vulkány Lipari, Vulcano a Stromboli. Na místní středomořskou stravu i „jižní atmosféru“, v níž se nikam nespěchá, kde po poledni vládne siesta a život začíná až po západu slunce. Vyrazil jsem tedy na jih!

Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří.

FOTO: Sicílie? Svět sám pro sebe uprostřed Středomoří

Světem samým pro sebe uprostřed evropského Středomoří je Sicílie. Jeden z velkých ostrovů Evropy, zajímavý po všech stránkách. Těšil jsem se naň, na jeho přírodu, památky, historii, města vzniklá už za starověkého Velkého Řecka, na místa spjatá s mocnou mafií, na teplé moře i výstup na nejvyšší evropskou sopku Etnu, i na poznání ostrovního sopečného oblouku od Sicílie až k neapolskému Vesuvu s vulkány Lipari, Vulcano a Stromboli. Na místní středomořskou stravu i „jižní atmosféru“, v níž se nikam nespěchá, kde po poledni vládne siesta a život začíná až po západu slunce. Vyrazil jsem tedy na jih!

Vedra ve Španělsku

Vlna veder ve Středomoří pokračuje. Ve Španělsku naměřili rekordní teplotu

Na jihu Španělska ve městě Montoro v sobotu naměřili rekordní teplotu 47,4 stupně Celsia. Podle agentury AFP to uvedla tamní meteorologická stanice. Padl tak rekord ze 13. července 2017 naměřený na stejném místě v provincii Córdoba. Střední a západní Středomoří sužuje vlna veder, která by měla pokračovat do začátku příštího týdne.

Na snímku botanik RNDr. Jiří Žlebčík, odborník na šlechtění růží z průhonického výzkumného ústavu na výstavě v Táboře v roce 2021.

Pátrá po zmizelých voňavých královnách, nezvěstných je stovka

Ze stovek nových odrůd vyšlechtěných v Československu jich je přibližně čtvrtina neznámá. Pátrání po zmizelých odrůdách růží - královnách květin, připomíná detektivku. Prapůvod krásných květů je v rostlinách Středomoří nebo Kavkazu či některých dalších oblastí Asie.

Fenykl

Co možná nevíte o fenyklu

Semínka známe jako koření, ale čerstvý fenykl si nás příliš nezískal. Přitom ve Středomoří je mimořádně oblíbený.