Technické služby města Mostu přicházejí s novým projektem, který má snížit množství směsného komunálního odpadu. Bytová družstva a společenství vlastníků mohou nově získat speciální uzamykatelné popelnice na bioodpad. Ty mají pomoci efektivněji třídit biologicky rozložitelný odpad přímo v sídlištích.
Město Rakovník si nechalo zpracovat rozbor odpadkových košů, které se nachází po městě. Z provedeného rozboru vyplývá, že téměř 63 procent odpadu, kterého se občané města zbavují odhozením do odpadkových košů, je možné třídit. Jak uvedla mluvčí radnice Kateřina Hradilová, v návaznosti na rozbor nyní město zvažuje pořízení a rozmístění košů na tříděný odpad do některých vybraných lokalit.
/FOTO/ Byla to úžasná Kouřim, která přivítala Divadlo Dětí s hudební pohádkou O Balynce, dobrém štěněti v pondělí 10. června. První představení od 8.30 a druhé od 10.00 hodin zaplnily děti z kouřimské základní školy, pojmenované po Miloši Šolleovi, světově proslulém historikovi.
Vysočina se stává jasným vítězem celorepublikové soutěže v třídění odpadu. Téměř 76 kilogramů odpadu na osobu – to je průměrný výsledek třídění v Česku za rok 2023. Nejlépe si vedou kraje Olomoucký, Vysočina a Karlovarský. Vítězové soutěže O křišťálovou popelnici ale dosahují ještě mnohem lepších výsledků.
Čistou obcí může být kterákoliv, kde mají upravenou zeleň, zametené ulice i chodníky a nikde se nepovaluje nepořádek. Ovšem jenom některé v Královéhradeckém kraji se mohou pyšnit oficiálním titulem Čistá obec. Jsou to ta, která uspějí ve stejnojmenné soutěži, která hodnotí, jak obyvatelé třídí odpad. Letos se její výsledky vyhlašovaly v krásných prostorách královéhradecké PETROF Gallery. Vítězi za rok 2023 se staly Zlatá Olešnice, Vernéřovice a Hronov.
Město Příbor dosáhlo významného úspěchu v oblasti třídění odpadu, když se v letošním roce umístilo na prvním místě v soutěži O keramickou popelnici 2023 v kategorii obcí nad 2 000 obyvatel. Tento úspěch potvrzuje dlouhodobé úsilí města a jeho občanů v oblasti odpadového hospodářství.
Město Přelouč získalo první místo v soutěží obcí a měst v třídění odpadů s názvem O perníkovou popelnici 2023. Vyhrálo v kategorii obcí nad 5 000 obyvatel za nejvyšší výtěžnost zpětného odběru drobného elektrozařízení za rok 2023.
Prestižní ceny za třídění odpadů převzali ve čtvrtek 30. května ve Zlíně v několika kategoriích populární soutěže „O keramickou popelnici“ představitelé měst a obcí ze Zlínského kraje.
To, že webová aplikace Moje Praha - Odpady pomáhá Pražanům se tříděním odpadu, není žádnou novinkou. Nyní ale obsahuje další dvě funkce a ukáže vám, kdy a kde budou stát velkoobjemové kontejnery či kde po Praze naleznete sběrné dvory a jaká je jejich otevírací doba.
Divadlo Dětí se v květnu opět představilo malým divákům v divadelním sále kralupského kulturního domu Vltava. Během pohádky, zaměřené na správný způsob a smysl domácího třídění odpadu, potěšily děti herce svou interakcí a kultivovaností.
Sokolov jedná o budoucnosti svozu komunálního odpadu. Prozatím ho sváží na skládku u Tisové. Nově by to mohlo být na skládku ve Vřesové. Dochází totiž k postupnému snižování možností ukládání odpadů a město hledá alternativní řešení. Dobrou zprávou pro občany je fakt, že Sokolov chce odpad odvážet levněji. Soustředí se proto také na zlepšení podmínek pro třídění odpadů. A podle vedení města je na každém jednotlivci, jak k tomu přistoupí.
S tříděním odpadu je třeba začít co nejdříve, řekli si ve Frenštátě pod Radhoštěm, a tak se děti z místní mateřské školy Markova rozhodly navštívit areál Technických služeb města.
Plasty v Děčíně, stejně jako po celém světě, tvoří největší podíl tříděného odpadu. Technické služby tak mají v areálu Pískovna nově překládací stanici na tříděný plastový odpad s lisovacím tlakem 70 tun. To umožní převézt mnohem více tohoto druhu odpadu najednou na třídicí linku.
Tři nové kontejnery na tříděný odpad, na sklo a kovy, přibudou v mělnických ulicích. Místní lidé by měli zájem i o nádoby na tuky a oleje, se kterými míří do sběrných dvorů, nebo na bioodpad končící na sídlištích většinou v popelnicích.
/FOTO/ V té samé ulici v Rožmitálu pod Třemšínem, kde vyučoval v hudební škole skladatel Jakub Jan Ryba, se ve středu 20. března 2024 odehrály dvě představení hudebních ekopohádek. Děti nebyly samotné, kdo barevně rozehřál rožmitálské dopoledne, byly to i keře, stromy a květiny, lákající svojí barevností a vůní první odvážné včelky.
/FOTO/ Kulturní dům půvabného města Nové Strašecí, vysvobozený obchvatem ze zajetí milionů automobilů, poskytuje dokonalé zázemí pro realizaci divadelních představení. V úterý 19. března byla dvě představení hudebních ekopohádek určena nejmenším divákům, ze škol mateřských i základních.
Město Nový Bor požádalo o evropskou dotaci na pořízení nádob na tříděný odpad, plánuje zavádět systému door-to-door, který spočívá v přistavení nádob na tříděný odpad přímo k rodinným domům a menším bytovým domům, a to už od příštího roku.
V nejzápadnější části Postoloprt se mezi rodinnými domy krčí neveliký Dům kultury. Zdánlivě malý, přesto však s uspokojivým jevištěm a hledištěm pro 250 diváků. Zaplněný sál ve čtvrtek 15. února nejprve od 9.00 a potom od 10.30 hodin hostil hudební pohádku O Balynce, dobrém štěněti.
Dálniční obchvat otevřený před dvěma lety učinil z přetíženého městečka na přelomu středních a západních Čech úhledné místo k dobrému životu. V srdci města Lubence je trojice nejdůležitějších budov - obecní úřad, kostel a dům kultury. A právě tam se odehrála 12. února dvě pondělní dopolední představení pro děti z mateřských a základních škol.
Dva miliony korun investovala v loňském roce radnice v Rožnově pod Radhoštěm do kultivace prostor pro tříděný odpad na území města. Rekonstrukcí prošlo osm odpadových hnízd. Pokračovat se bude i v letošním roce, kdy město nechá upravit dalších 10 hnízd.
Lidé v Trutnově během uplynulého roku roztřídili o 37 procent více papíru, o 31 procent více plastu, o 15 procent více bioodpadu ve srovnání s předchozím rokem. Městu se tak osvědčilo zavedení systému svozu odpadu Door-to-Door, což znamená svoz separovaného odpadu od jednotlivých nemovitostí. Trutnov s ním začal od 1. ledna 2023.
Radní města Tábora řeší detailně odpadovou otázku. Nyní přišli s nápadem zapojit podnikatele a firmy. Na území města a v místních částech aktivně podniká na 4,8 tisíce subjektů. Radnice by považovala za ideální, aby alespoň pětina z nich odváděla určitý poplatek za umisťování tříděného odpadu do městských nádob.
Jako každoročně, tak i letos začíná svoz dosloužilých vánočních stromků. Jak informovala mluvčí jindřichohradecké radnice Karolína Bartošková, již nyní je možné stromky ukládat u kontejnerů na tříděný odpad.
Dobrovolní hasiči z Jílového vyjeli v neděli 31. prosince ve krátce před půl třetí ráno k nahlášenému požáru popelnice na tříděný odpad v Javorské ulici.
V Novém Boru od 1. ledna 2024 zvýší poplatek za komunální odpad. Dosud lidé platili za svoz odpadu 700 korun za rok, nově to bude 900 korun. Rozhodli o tom zastupitelé na svém prosincovém jednání. Důvodem jsou rostoucí náklady spojené s likvidací odpadů.
/FOTOGALERIE/ Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. V tomto případě pekla s neustále rozházenými kontejnery v Masarykově ulici. Dobrým úmyslem se myslí umístění nádob na tříděný odpad spolu s jednou pro charitu na staré oblečení a další na staré elektro. Právě tyto kontejnery jsou nejčastějším cílem nájezdů různých chuligánů. Ti jej vždy rozhází a neobtěžují se po sobě uklidit.
/FOTO, VIDEO/ Spor mezi radnicí a vlastníkem pozemku v berounské části Hostim Václavem Zykánem, kde mělo město po léta neoprávněně umístěny kontejnery na tříděný odpad, řešili na posledním zasedání zastupitelé. Peníze za pronájem požadované majitelem však neschválili. Kontejnery už se přestěhovaly a nyní se řeší vyrovnání.
Pumptracková dráha, koše na tříděný odpad a mnohé další novinky přibydou v Jindřichově Hradci. To vše díky návrhům jeho obyvatel. Zaplatí je město prostřednictvím tzv. participativního rozpočtu. Jindřichův Hradec právě vyhodnotil přihlášené projekty. Lidé mohli po celé září hlasovat na stránkách města pro celkem 25 nápadů. Navrhli je sami Hradečáci s ambicí zlepšit život ve městě. Radnice na projekty svých občanů vyčlenila z rozpočtu téměř dva miliony korun. Vítězné návrhy se v příštím roce uskuteční.
Děti v Luhačovicích se minulý týden dozvěděly, jaké jsou rezervy v třídění nebo co nepatří do směsného komunálního odpadu. Velký zájem vyvolal rozbor odpadu, který sledovaly na vlastní oči. Téměř polovina se dala ještě vytřídit.
/FOTO, VIDEO/ Město Kutná Hora chce odstranit kontejnery na tříděný odpad, které stojí v centru, v blízkosti městské knihovny a kostela Matky Boží Na Náměti.
Zastupitelé Nového Boru rozhodli o vstupu města do dobrovolného svazku obcí EKOD. Radnice si od tohoto kroku slibuje lepší kontrolu nad odpadovým hospodářstvím a s tím spojenými náklady a také efektivnější služby. Změna přinese obyvatelům města a jeho částí usnadnění třídění odpadu.
Více než 62 milionů korun zaplatí letos kroměřížská radnice za svoz a likvidaci odpadů. Pro srovnání, je to o 30 milionů korun více než před deseti lety. Poplatek, který platí Kroměřížané, se od roku 2004 neměnil a patří v okolí k nejnižším – 492 korun. Město proto bude zvažovat, zda poplatek nezvýší.
Změnu v počtu druhů popelnic chystá na svých sídlištích Pelhřimov. Novinka se dotkne lidí v ulicích Pražská, Osvobození, Táborská, Dolnokubínská a Boženy Němcové. „Částečně ubydou nádoby na směsný komunální odpad, nahrazeny budou nádobami na tříděné odpady,“ sdělila ředitelka Technických služeb města Pelhřimova Eva Hamrlová.
V dobětickém parčíku přibyl nový dětský prvek. Zvídavé děti si tak mohou vyzkoušet své znalosti z třídění odpadu. Vyzkoušet si ho může každý, je volně přístupný. Parčík u okružní křižovatky nedaleko Lidlu funguje několik měsíců.
Zastupitelé města Nový Bor na svém květnovém jednání schválili úpravu motivačního programu pro třídění odpadu v domácnostech. Kvůli finanční náročnosti svozu pytlů s čárovým kódem město upustí od ledna 2024 od proplácení odměn za každý kilogram vytříděného papíru a plastu, samotný svoz ale zůstane zachovaný.
/FOTO, VIDEO/ Snížení množství odpadu šetří městskou kasu i přírodu. A k tomu přispívá třídění. Na Dni odpadů ve Stochově si proto malé děti, školáci i dospělí připomněli, co do popelnic na komunální odpad patří a co má naopak končit v barevných kontejnerech na tříděný odpad.
Zvyšující se ceny za odvoz a skládkování komunálního odpadu nutí starosty některých obcí na západě Čech hledat cesty, jak ušetřit peníze lidem i rozpočtu radnice.
Krumsín, Mostkovice, Ohrozim, Plumlov, Prostějovičky, Seloutky, Stínava, Vícov. To je osm obcí, které společně vytvořily Mikroregion Plumlovsko. Výrazně zlepšit nakládání a hospodaření s odpady v nich pomohla dotace z fondů Evropské unie. Díky ní zde navíc vytřídili přes tisíc tun odpadů, který by jinak skončil na skládkách.
V Litoměřicích v Nerudově ulici přibyly čtyři nové podzemní kontejnery na tříděný odpad. Nejedná se o ojedinělou záležitost, ale o trend, v němž chce město pokračovat.
Výsledky 17. ročníku soutěže obcí v třídění odpadů v Libereckém kraji Zlatá popelnice byly slavnostně vyhlášeny v hotelu Královka v Janově nad Nisou. Nejlépe si v roce 2021 vedli v Albrechticích v Jizerských horách, Kořenově a Doksech.
Brno zavádí od září jednodušší systém třídění. Do žlutých kontejnerů mohou nově lidé vhazovat také kovové potravinářské obaly. Spolu s tím se začne postupně sjednocovat barevný vzhled kontejnerů a dojde také na budování decentního popelnicového stání. „Všechny tyto změny posunou úroveň třídění a separace odpadů v Brně na kvalitativně jinou úroveň. Sečteno a podtrženo půjde vlastně o takovou menší designovou a systémovou revoluci ve sběru a třídění odpadu,“ shrnul náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.
Úleva obyvatelům při vyvážení tříděného odpadu. Aby už nemuseli s taškami vytříděného plastu, skla či tetrapaků ke kontejnerovým hnízdům, nabízí nymburská i poděbradská radnice zdarma popelnice na tříděný odpad přímo k domovům. Nádoby s barevným rozlišením se začnou svážet na podzim a omezí se frekvence vyvážení směsného komunálního odpadu.
V období od 1. dubna do 30. června vytřídili občané Loun celkem 217 tun odpadu. Na základě množství vytříděného odpadu byla městu společností EKO-KOM, a.s. vyčíslena odměna v celkové výši 687 391 korun.