Severní Terasa - Do ekologie se ve čtvrtek ponořily děti ze Základní školy Mírová. Během celodenního programu Recyklace hrou se učily třídit odpad, recyklovat staré elektrospotřebiče i použité baterie. Aktivity zajistila pro školáky společnost Recyklohraní.
Uherské Hradiště – Do které popelnice vyhodit láhev či jak se vůbec likvidují odpadky. I to se dozvěděly stovky dětí, které ve čtvrtek 21. dubna zavítaly na Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti. Tamější radnice totiž společně s firmou Eko-Kom pro ně nachystala zábavně-naučné dopoledne k problematice třídění odpadů.
Beroun – Soutěže i divadelní představení si ve čtvrtek užili školáci na berounském Husově náměstí. Zábavný program pro děti měl jedno společné téma, byla jím ochrana přírody.
Hradec Králové - Ostrý start revolučního projektu třídění odpadu zažily včera ráno první ulice krajské metropole. Někteří lidé před své domy vystrčili místo obvyklých dvou popelnic rovnou čtyři.
Jeseník – Dlouholetý ředitel Technických služeb Jan Prejda skončil ve své funkci. Odvolalo jej z ní představenstvo společnosti v úterý 29. března. O svém kroku informovalo 1. v pátek dubna.
Ostrožská Nová Ves – Každým dnem musíme zaplatit popelnice. Taková upozornění v těchto dnech zaznívají v mnoha domácnostech na Slovácku. Ovšem v jedné obci tomu tak není. V Ostrožské Nové Vsi se totiž rozhodli poplatek za odpad od počátku tohoto roku zcela zrušit.
6246 – to je celkový počet obcí v České republice. Třídění odpadu je už součástí každodenního života v 97 procentech z nich. Aby bylo třídění odpadu co nejpohodlnější, je už napříč tuzemskem rozmístěno víc než 260 tisíc barevných kontejnerů a lidé to k nim mají, co by kamenem dohodil – v průměru jen 99 metrů.
Jindřichohradecko – Náklady na svoz a likvidaci odpadu většinou poplatky, které lidé za popelnice platí, nepokryjí. Rozdíl platí města a obce ze svého rozpočtu.
Kyjov - Obyvatelé Kyjova na Hodonínsku se letos mohou více zaměřit na třídění odpadu. V této oblasti v porovnání s ostatními městy v republice vynikají. Nyní dostanou z města zcela zdarma tři barevně rozlišené tašky na papír, plast a sklo. „Je to takový dárek místním za dosavadní poctivé třídění," uvedl kyjovský starosta František Lukl.
Třídit odpad je moderní, zároveň ale i normální, součástí života většiny z nás. Dokazují to statistiky – podle nichž plasty, papír, sklo a nápojové kartony třídí už bezmála tři čtvrtiny Čechů. Ptáte se, proč to dělají? Dělají to zejména pro sebe, ale třeba i proto, že tím šetří přírodu – vždyť jediná tuna vytříděného papíru zachrání před pokácením 2 tuny dřeva. Loni díky tomu dostaly šanci skoro 2 miliony stromů.
Maleč – Držitelem prestižního ocenění ocenění European Business Awards se stala firma Asekol, která působí v oblasti nakládání s odpady a sběru drobných elektrozařízení.
Před 15 lety třídilo odpady jen 38 % Čechů a představa, že jich bude třídit většina, mohla vypadat jako nereálný sen. Dnes je to ale skutečnost! Česko patří v třídění a recyklaci obalů mezi evropskou špičku. Barevné kontejnery jsou už doslova na každém rohu a lidé tak třídí odpadů stále více. Každý obyvatel ročně vytřídí průměrně přes 40 kg papíru, plastů, skla a nápojových kartonů.
Kraslice – Historická, památkově chráněná továrna v Kraslicích se postupem let změní v moderní třídírnu separovaného odpadu. Objekt v ulici Lipová cesta, který byl v soukromých rukou, roky chátral a ve velkém ho drancovali zloději.
Hradec Králové - Motivovat obyvatele krajské metropole k lepšímu třídění odpadů má od 4. dubna projekt Třídíme v Hradci. Podstatou je snížení intervalu svozu směsného komunálního odpadu na frekvenci jedenkrát za dva týdny a přistavení individuálních nádob nebo pytlů na třídění.
Hradec Králové - Motivovat obyvatele krajské metropole k lepšímu třídění odpadů má od 4. dubna projekt Třídíme v Hradci. Podstatou je snížení intervalu svozu směsného komunálního odpadu na frekvenci jedenkrát za dva týdny a přistavení individuálních nádob nebo pytlů na třídění.
Hoštice-Heroltice – O tom, že budou mít doma kompostéry, a ne biopopelnice si sami rozhodli v anketě. Obyvatelé Hoštic-Heroltic tak dostali od obce bezplatně domácí kompostéry. Vesnice se díky tomu již pyšní certifikátem.
Český Brod - Technické služby v Českém Brodě na Kolínsku spustily mobilní aplikaci, která jejím uživatelům usnadní třídění odpadu. Aplikace je zatím dostupná na platformě Android a iOS, o verzi pro Windows se jedná. Obsahuje interaktivní mapu umístění kontejnerů se stručným popisem odpadů, které se dají na těchto místech uložit.
Český Brod – Technické služby spustily mobilní aplikaci, která jejím uživatelům usnadní třídění odpadu. Aplikace je zatím dostupná na platformě Android a iOS, o verzi pro Windows se jedná. Obsahuje interaktivní mapu umístění kontejnerů se stručným popisem odpadů, které se dají na těchto místech uložit.
Okříšky - Systém odpadového hospodářství mají nejlépe nastavený v Okříškách. Ukázal to audit, který si vedení městyse objednalo u Energetické agentury Vysočiny (EAV).
Havlíčkobrodsko – Kraj Vysočina aktuálně eviduje více než šestnáct tisíc dobrovolníků, kteří se přihlásili do dalšího ročníku dobrovolnické akce s názvem Čistá Vysočina.
Praha – V budoucnu by lidé mohli platit podle toho, kolik vyprodukují odpadu. S tímto návrhem nyní přišlo ministerstvo životního prostředí. Úřad by ale nechal obcím na vybranou a mohly by nadále využívat i nynější systém ročního poplatku za občana. Bude jenom na nich, který systém zvolí. Zatímco ekologové nápad vítají, protože navrhovaný systém by měl zvýšit podíl vytříděného odpadu a naopak snížit podíl směsného odpadu, obce příliš nevěří, že to bude fungovat.
Praha – Poplatky za komunální odpad by se měly měnit a s nimi i jejich svoz. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) totiž v novém zákonu o odpadech navrhuje dvojí způsob platby – buď jako dosavadní roční poplatek za občana, nebo podle toho, kolik odpadu vyprodukuje. Záležet bude na obci, jaký způsob zpoplatnění občana za nakládání s odpady zvolí. MŽP předpokládá, že čím menší obec bude, tím snáze umožní občanům platit podle množství vyprodukovaného odpadu. Obce tvrdí, že to nebude fungovat.
Praha - Poplatky za skládkování odpadu, které by podle návrhu nového zákona o odpadech měly do budoucna až téměř čtyřnásobně vzrůst, mohou ovlivnit i poplatky za popelnice. Je o tom přesvědčen místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal. Navrhované zdražení skládkovacích poplatků nepřispěje k motivaci odpad více třídit, řekl. Změny v poplatcích navrhuje ministerstvo životního prostředí, chce totiž do roku 2024 výrazně omezit skládkování odpadu v České republice.
Němčice – Nedostatek stavebních pozemků trápil dlouhou dobu vedení a obyvatele Němčic: k úspěchům minulého roku tak tamní obecní úřad řadí odkup a směnu blízkých parcel. Obec dokončila také nový územní plán.
Třebíč - Projekt Mládež kraji bude pokračovat i v roce 2016. Stejně jako minulý rok budou kvalitní projekty mladých lidí podpořeny částkou pět až třicet tisíc korun. Nápady je možné registrovat do 21. března.
Jižní Morava - Barevné pytle na tříděný odpad nebo vlastní kompostér má doma čím dál více Jihomoravanů. Obce se snaží obyvatele v třídění co nejvíce podporovat a nabízí jim například slevy na poplatcích za odvoz nebo pytle tříděného odpadu odváží rovnou od domu. Desítky obcí se zapojily do Inteligentního systému nakládání s odpady, který odměňuje lidi za ekologické chování. Kdo víc třídí, má levnější poplatky.
Kolín – Vyplatí se lidem v Kolíně třídit odpad? Tuto otázku vznesl jeden z obyvatel Stanislav Brzák. Kolínský deník ji položil městu a AVE. Radnice i firma se shodly, že vyplatí.
Židlochovice - Žlutý, zelený a modrý kontejner ke třídění odpadu od Nového roku nemusejí Židlochovičtí hledat na speciálním stanovišti. Na požádání jim je z radnice přivezou až před dům.
Tachov – Třídění odpadů je téma, kolem kterého budou nejspíše vždy vášnivé diskuze a emoce. Tříděním se ovšem krom ušetření přírody přispívá i k dalším věcem.V Tachově správné třídění odpadu přispívá například k nenavyšování poplatků.