
Tipy na víkend 12. a 13. října: Drakiády, Hubertské slavnosti i Koloniální války
Kam na Prostějovsku vyrazit? Opět pro vás máme přehled víkednových akcí. Vyberte si podle vašeho gusta.
Kam na Prostějovsku vyrazit? Opět pro vás máme přehled víkednových akcí. Vyberte si podle vašeho gusta.
Dlouhá a pestrá historie formule 1 svědčí o jedné věci: kořením každé sezony jsou vzájemné souboje dvou nesmiřitelných rivalů. Nejpikantnější bitvy ale často přicházejí v okamžiku, kdy tito ke všemu odhodlaní protivníci hájí stejné barvy.
Také obec Lešany se připojí k těm, které si váží vlastních občanů a vybuduje pro ně další část chodníku. Ten povede od pomníku obětem válek po po křižovatku v horní části obce vybavenou zrcadlem. „Stavbu plánujeme dokončit napřesrok 24. dubna,“ potvrdil starosta František Ludvík.
Primátor Hřib vytáhl na Čínu. Připomněl tak známý gag, v němž komik vypočítává, jak mají rozdělenu odpovědnost v manželství. Ukazuje se, že žena řeší finance, vaření, výchovu, zkrátka všechno. A muž? Ten se stará o ty „podstatné“ věci, jako jsou naše vztahy s Albánií.
Necitlivý zásah německého architekta během 2. světové války byl napraven. Městské divadlo má opět vitráž nad balkonem.
Zámecký park v Čechách pod Kosířem bude v neděli 13. října hostit zajímavou akci. Od 11 hodin, se budou parkem prohánět indiáni a kavaleristé.
Drama, a přesto komedie, i když zatraceně mrazivá
Mezinárodní památník obětem II. sv. války v Mostě a spolek Severočeský letecký archiv Most opět připravuje Den válečných veteránů.
Letecké eso z II. světové války Josef František, by se v pondělí 7. října dožil 105 let. U této příležitosti se v jeho rodných Otaslavicích bude konat vzpomínková akce, která začne v 16.30 hodin.
V dalším pokračování volarského Literárního večera se besedovalo o nástupu fašismu a příchodu wehrmachtu do Volar. Besedovat přijel Jan Lakosil, který je milovníkem historie a spisovatelem.
Nová fakta o roku 1939 a hledání nacistických zločinců se dozví účastníci přednášky v podaní Vojtěcha Kyncla z Historického ústavu Akademie věd České republiky v úterý osmého října v sedmnáct hodin.
Ano, nadpis není úplný. Ve stínu šibenice. Do 10. listopadu bude v galerii zámku v Jičíně výstava s tímto názvem. Jejím cílem je připomenout ty, kteří bojovali proti fašismu v období protektorátu, byli perzekuováni, zavíráni, někteří popraveni. Ale titíž lidé byli o několik let později perzekuováni, zavíráni, i popraveni ve svobodném státě, za který za války bojovali. To je paradox našeho bytí.
Erich Schmidt žije nyní v německém Laufu, narodil se ale čtyři roky před koncem války v Lokti.
Písecká nemocnice podpořila válkou zdevastovanou nemocnici v syrském Damašku a pomohla ji vybavit zdravotnickou technikou. Vedení nemocnice vyslyšelo žádost fotoreportérky a dokumentaristky Jarmily Štukové, která v této zemi dlouhodobě působí, a senátora Tomáše Jirsy a do Sýrie poslalo dva horkovzdušné sterilizátory. Ty slouží ke sterilizaci kovových nástrojů pro operace.
Pozůstatky munice z druhé světové války nejsou na Opavsku nic výjimečného. S hlášením jejich nálezů se policisté a policejní pyrotechnici potýkají pravidelně.
Ukrajina přizná zvláštní status povstaleckých zón v Luhanské a Doněcké oblasti na východě země. V Kyjevě to dnes oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle ukrajinských i ruských expertů by rozhodnutí mohlo výrazně přispět k realizaci minských dohod o míru na Donbasu z roku 2015, kde od počátku války před pěti lety zemřelo přes 13 tisíc lidí.
Pozůstatky munice z druhé světové války nejsou na Opavsku nic výjimečného. S hlášením jejich nálezů se policisté a policejní pyrotechnici potýkají pravidelně.
Papež František dnes odsoudil některé země, že vyrábějí zbraně nasazované ve válkách v jiných zemích, ale uprchlíky, které odtud násilný konflikt vyžene, přijímat odmítají. Papež, který je původem z Argentiny a jeho rodiče byli italští přistěhovalci, to řekl dnes při příležitosti Světového dne migrantů a uprchlíků. Informují o tom světové agentury.
/FOTOGALERIE/ Rány z kanonů a výstřely z pušek zněly v sobotu 28. září po 14. hodině z louky za hřbitovem ve Zlatých Horách. Konala se zde připomínka bitvy z období slezských válek.
V roce 1789, kdy hrozilo nebezpečí dalšího válečného konfliktu s Pruskem, bylo rakouským císařem rozhodnuto o rozšíření pevností směrem na Jakubčovice.
Zbraslavice Dvacátý ročník občanské války na Lipině, která je vzpomínkou na dobu války Severu proti jihu, se v parku na Lipině odehraje dnes od 13 hodin.
Město Chrudim dokončilo opravy kamenného pomníku ukřižovaného Krista ve Vlčnově, chrudimské místní části. Navázalo tak na loňské opravy zdejšího pomníku obětem I. světové války a úpravy okolního prostoru včetně laviček.
Ke Schwantnerovu pomníku obětem I. světové války v Černé Vodě v Žacléři bude umístěna nová informační deska.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes emotivním protiválečným apelem zahájil druhý den všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN. Jeho první vystoupení na světovém fóru v úloze hlavy státu mnozí očekávali s napětím kvůli vzrušené debatě v hostitelské zemi, kde je prezident Donald Trump obviňován z politického nátlaku na Ukrajinu v zájmu své volební kampaně. Zelenskyj se ale skandálem nezabýval, jeho projev neobsahoval ani recept na válku ve východoukrajinském Donbasu.
/TRAILER/ Věčný psanec s bujnou kšticí, čelenkou a neklidem v duši. Rambo. Muž zocelený vietnamskou válkou, která do jeho života vryla základní instinkt: přežít. Nemine ho ani v Poslední krvi, jež právě vstoupila do kin.
Každé pondělí můžete sledovat na ČT 1 příběh kriminalisty Petra. Chce otevřít pátrání v případu podnikatele podezřelého z vraždy a jeho praktik. Kvůli tomu však narazí v práci. Šéf totiž dotyčného kryje. Na oddělení začíná válka mezi mladým detektivem a nadřízeným.
Noc v muzeu pro děti od 6 do 12 let se uskuteční v pátek 18. října od 18 do 22 hodin v Národním památníku II. světové války v Hrabyni.
Musí být reportér, který se pohybuje v „nebezpečné“ oblasti válečných konfliktů a v blízkosti teroristických útoků, nutně dobrodruh? Podle nás ano. O smělosti, strachu i o vztazích si časopis Vlasta povídal s Jakubem Szántó.
Polná - Kámen s deskou popisující historickou událost připomíná na hrázi rybníka Peklo v Polné na Jihlavsku havárii amerického bombardéru z prosince 1944. Památník dnes odhalili zástupci Klubu Za historickou Polnou a členové místní samosprávy. Letoun spadl západně od města při návratu z bojové akce. "Všech devět členů posádky přežilo, ale skončili v německém zajetí," řekl Jan Prchal z Klubu Za historickou Polnou. Od havárie letos uplyne 75 let.
Začátky organizovaného dětského a mládežnického hnutí v českých zemích se datují už do roku 1911. Ale teprve v červnu 1915 byl založen spolek s názvem Junák - český skaut. Symbolem byl, kromě dalších atributů, žlutý šátek kolem krku. V roce 1940 českou skautskou organizaci zlikvidovali nacisté. Po válce začal Junák s obnovou organizace, ale po únoru 1948 ho komunisté začlenili do Svazu československé mládeže. Od Nového roku 1950 ho pak vládnoucí elity zcela ukončily.
Íránský prezident Hasan Rúhání dnes varoval, že jeho země nedopustí, aby někdo narušil její hranice. Přítomnost cizích vojáků v Perském zálivu podle něho vytváří nejistotu jak pro region, tak pro jeho ropný průmysl. Rúhání to řekl v televizním projevu k výročí začátku války Íránu s Irákem z let 1980 až 1988.
Tomáš Macek (1884-nezj.), Petr Kobzáň (1886-nezj.), František Tomeček (1892-nezj.) a další. V Jasenné u Vizovic odhalili Památník legionářům a padlým vojákům v 1. sv. válce. Uvedeno je na něm 17 jmen legionářů a 13 jmen padlých vojáků. Mezi nimi i jméno Pavel Šťastný.
Vyškov /STALO SE PŘED/ - Ve středu uplyne 74 let od znovuotevření dnešní Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově. Knihovní rada obnovila svoji činnost o dva dny později.
Plumlovský zámek bude v obelhání vojáků z I. i II. světové války.
Minulý týden vezl parní vlak výletníky na osoblažské Dýňovraní, a v sobotu 21. září vyjede na Osoblažku naposledy v končící turistické sezóně.
Říkají si Lordi, nejde ale o šlechtu, nýbrž o milovníky umění. Spolek divadelních ochotníků Lordi fungujev Orlové a v minulosti již pobavil svým osobitým ztvárněním kusu F. R. Čecha Dívčí válka.
Prvního září 1939 začala 2. světová válka. Nacistické Německo zaútočilo na polský poloostrov Westerplatte u přístavu Gdaňsk a Velká Británie s Francií vyhlásily v reakci na útok Německu válku. Češi vypuknutí války uvítali jako naději na porážku Hitlera a konec okupace.
Mezinárodní památník obětem II. světové války v Mostě je stále vyhledávaným místem, hlavně ze strany cizinců.
Dlouhodobý seriál Deníku Jak jsme žili v Československu představuje týden co týden obrazově jednu obec nebo město z regionu. V pátečním vydání Prostějovského Deníku najdete tentokrát ohlédnutí za životem v obci Vícov, přesněji připomenutí hrůzné tragédie z konce války.
Okolnosti začátku druhé světové války v Horním Slezsku, potažmo na Těšínsku přiblíží ve své přednášce historik Ryszard Kaczmarek ze Slezské univerzity v Katovicích. Přednáška se koná ve čtvrtek od 17 hodin v Čítárně a kavárně Avion v Českém Těšíně.
/FOTOGALERIE/ S pavlíkovským posvícením tradičně souvisí i „Pěkná hodinka“, tedy průvod obcí, který každoročně navštíví nové usedlíky, ale také ctí památku padlých u Pomníku obětem 1. světové války.
/FOTOGALERIE/ ZÁBŘEH. Skautské století v Zábřehu je název výstavy, která v městském muzeu představuje stoletou cestu zábřežského skautingu. Ta byla třikrát přerušena – na počátku 2. světové války, po nástupu komunismu a po sovětské okupaci. Vždy ale dokázala být obnovena.
Realitu odkrývání masových hrobů poodhalí na výjimečné úterní přednášce bývalý válečný vyšetřovatel Vladimír Dzuro. Muž, který nyní vede kancelář Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku, se devět let podílel na odhalování a řešení válečných zločinů z doby válek v bývalé Jugoslávií.
Máloco vystihlo situaci Poláků před 80 lety tak výstižně jako krátká úvodní scéna z filmu Katyň režiséra Andrzeje Wajdy. Na mostě se potkávají uprchlíci ze západní části Polska s dalšími prchajícími, kteří utíkají pro změnu z východu. Kam dál? "Na západ nemůžete, tam jsou Němci," křičí jedni. "Na východ taky ne, tam jsou Rusové," odpovídají druzí.
Okolnosti začátku druhé světové války v Horním Slezsku, potažmo na Těšínsku přiblíží ve své přednášce historik Ryszard Kaczmarek ze Slezské univerzity v Katovicích. Přednáška se koná ve čtvrtek od 17 hodin v Čítárně a kavárně Avion v Českém Těšíně.
Když před 80 lety vypukla druhá světová válka po německém útoku na Polsko 1. září 1939, ocitli se Češi žijící na Hlučínsku v nezáviděníhodné situaci. Pohraniční oblast na severu Moravy připadla po Mnichovské dohodě k Třetí říši a jeho obyvatelé se stali říšskými občany. Bojeschopné muže čekal povolávací rozkaz do německé armády.
Mělnický deník vám přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Čtenáře zveme do novodobé historie regionu. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 prostřednictvím fotografií tentokrát zveme do Mělníka. Na dobových snímcích si můžete připomenout konec 2. světové války.
Požáry, mor, války i záplavy. Ale i příjemnější kapitoly z kroniky města připomněla oslňující audiovizuální show. Videomapping promítaný na budovu radnice a České spořitelny vrátil plné Mírové náměstí v sobotu večer o 800 let zpátky a nastolil i otázku, jaké bude nakousnuté 21. století.
Ještě do konce září je na slavkovském zámku k vidění výstava gumových hraček Fatra. "Pryžové hračky Fatry Napajedla se vyráběly již před 2. světovou válkou. Nafukovací hračky tak jak je známe dnes, vznikly ve Fatře v sedmdesátých letech minulého století a dodnes v nich dokonale souzní jednoduchý tvar s výrazným barevným provedením," uvedli organizátoři.
Znojemsko /STALO SE PŘED/ - Dvacet let uplyne v neděli od smrti Josefa Pejskara, novináře, publicisty, bojovníka proti totalitním režimům a držitele státního vyznamenání. Pracoval jako činovník národně socialistické strany, za války byl činný v protinacistickém odboji. Po válce pracoval jako redaktor Slova národa ve Znojmě, než byl v roce 1948 z politických důvodů odvolán.