![](https://g.denik.cz/15/e3/5496075-brnsfsfsfsfo-masaryk-univerzita-mu-vedec-vyuka-centrum-bioskop-zkumavka_prazena-list-l.jpg)
Úspěch hradeckých vědců v boji proti tuberkulóze
Hradec Králové - Velký průlom v boji proti tuberkulóze učinili vědci z hradecké Farmaceutické fakulty. Jejich patent teď míří do světa. „Hradecký“ lék by na lékárnické táře mohl být za deset let.
Hradec Králové - Velký průlom v boji proti tuberkulóze učinili vědci z hradecké Farmaceutické fakulty. Jejich patent teď míří do světa. „Hradecký“ lék by na lékárnické táře mohl být za deset let.
/ROZHOVOR/ Je to názorné, učivo se lépe pamatuje a děti baví. To je několik poznatků učitelů, kteří začali dětem látku vykládat venku, a to i když panují plískanice. Jedním z propagátorů této metody je i Petr Daniš, ředitel vzdělávacího centra Tereza, jež sídlí v Haštalské ulici v Praze. Jeho publikace Tajemství školy za školou má být návodem, jak dostat výuku pod širé nebe.
Sonda InSight, která na konci listopadu úspěšně přistála na povrchu rudé planety, pořídila svou první selfie. Použila k tomu kameru upevněnou na svém 2,5 metru dlouhém robotickém ramenu. Fotografie složená z 11 snímků zachycuje celý stroj včetně obrovských solárních panelů a vědeckých přístrojů na jeho palubě.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil první informace ze sondy Osiris-Rex, která minulý týden začala zkoumat planetku Bennu. Povrch vesmírného tělesa je vlhčí a posetý daleko více balvany, než se původně předpokládalo. V minulosti dokonce mohla být planetka součástí většího asteroidu plného vody.
Téměř bez povšimnutí proběhlo pětileté výročí zahájení protestů na ukrajinském Euromajdanu 21. listopadu 2013. Pravda, není příliš co oslavovat. Legendární Majdan byl zcela jistě národním vzepětím ukrajinského lidu proti nadvládě oligarchů i všudypřítomné korupci a představoval boj za právní stát a za lepší životní podmínky.
/VIDEO/ Teprve podruhé v lidské historii opustil člověkem vyrobený objekt sluneční soustavu. Americká vesmírná sonda Voyager 2 byla vypuštěna ze Země v roce 1977 s cílem zkoumat systémy Jupitera, Uranu a Neptunu. Nyní, o 41 let později, dosáhla mezihvězdného prostoru.
Téměř pět tisíc let starý masový hrob ve Švédsku odhalil překvapivé tajemství. Při analýze ostatků dvacetileté ženy našli vědci nejstarší známý kmen bakterie Yersinia pestis, která způsobuje mor, jednu z nejobávanějších lidských nemocí. Právě on mohl vyvolat první známou pandemii v historii, která zdecimovala lidské osídlení napříč celou Evropou na konci doby kamenné. Objev tak může přepsat to, co víme o historii pravěké Evropy.
Je nepravděpodobné, že by se mohlo podařit vymýtit rakovinu. V příštích několika desetiletích se však dá očekávat podstatný pokrok v její léčbě, domnívají se letošní laureáti Nobelovy ceny za lékařství, Američan James Allison a Japonec Tasuku Hondžó.
Brdy - Pomocí porovnání snímků z fotopastí bylo potvrzeno, že rys, který byl vyfocen v Brdech, přišel do této chráněné krajinné oblasti ze Šumavy. Každé zvíře má totiž jedinečnou kresbu, která při podrobném zkoumání umožňuje jeho přesnou identifikaci.
Průměrný Čech při svých nákupech za rok spotřebuje asi 300 plastových tašek, což je v konečném důsledku poměrně značný zásah do životního prostředí. I kvůli tomu už obchodníci nesmějí od začátku roku nabízet zákazníkům zdarma plastové tašky na odnesení nákupu.
Tisá - Egyptské pyramidy zkoumají vědci více než 200 let, tyto kamenné monumenty starověku však dodnes skrývají některá svá tajemství. Vyprávět o tom bude znalec pyramid, egyptolog Jaromír Krejčí. Ve čtvrtek 6. prosince od 18.30 hod., na dalším Café Nobel v restauraci a kavárně Refugio v Tisé.
Vědci americké vesmírné agentury NASA objevili na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) několik dříve neznámých kmenů bakterie odolných vůči lékům. Ve zprávě zveřejněné v časopisu BMC Microbiology uvedli, že tyto kmeny nyní nepředstavují hrozbu pro lidské zdraví, ale je třeba jim věnovat pozornost.
České Budějovice - V Budějovicích představí unikátní laboratoř.
V polských Katovicích v neděli začala 24. konference OSN o změnách klimatu (COP24). Zasedání se účastní zástupci 190 zemí včetně České republiky a jednání budou trvat až do 14. prosince. Hlavním cílem konference je přijetí pravidel, která by umožnila úplnou realizaci cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015 a odpověděla na varovné zprávy vědců.
České Budějovice – Jako ryby ve vodě se cítili rybáři na budějovickém výstavišti. To hostilo třídenní výstavu, na které byla k vidění, vyzkoušení, koupi či ochutnání široká škála vybavení i dobrot.
České Budějovice - Parazitolog Julius Lukeš získal ocenění asociace, která vydává časopis Science.
Nemusíte být věřící křesťané, abyste znali příběh a Adamovi a Evě a jablku ze stromu poznání. Poznání, které pokud je překročena určitá hranice, může zničit nejen biblický ráj, ale i náš pozemský svět.
Zpráva, že v Číně zřejmě přišly na svět první geneticky modifikované děti, zaskočila všechny, kdo ještě spojují vědu s etikou. Pokud se zvěst potvrdí, půjde o pokus století. Ale dost problematický.
Odborníci z americké společnosti AT&T v roce 1993 sestavili v rámci reklamní kampaně sérii předpovědí, jakým směrem se bude ubírat vývoj technologií. Ve většině případů se nemýlili. U příležitosti 25. výročí kampaně proto přichystali novou předpověď. Co nás v nejbližší době čeká?
Na světově proslulou vyhaslou sopku Komorní hůrka u Chebu se vrátili po několika měsících seismologové. Udělali tady řadu dalších měření, aby zpřesnili projekt na další výkopové práce, které tu začnou na začátku příštího roku. Na cestě ke ztuhlému magmatu v podzemí jsou vědci už více než dva roky. Pokud vše půjde podle plánu, otevře se cesta do nitra sopky příští rok v srpnu.
Brno – Největší a nejtěžší žijící organismus na světě není plejtvák, ale les. V posledních letech ovšem chřadne a zmenšuje se. Zachránit se jej mimo jiné snaží vědci z brněnské Mendelovy univerzity.
Cheb - Nová geologická měření provedli vědci na Komorní hůrce u Chebu.
Americká sonda InSight dnes večer přistála na povrchu Marsu. Zkoumat bude seismickou aktivitu i objem tepla, jež vychází z vnitřku planety a ovlivňuje různé geologické procesy. Nejnáročnější z celé mise bylo přistání, které trvalo šest a půl minuty. Sonda ještě musí rozvinout solární panely, pomocí kterých bude získávat energii. Informoval o tom server BBC.
Během víkendu uvázlo na plážích v jižní části Nového Zélandu 145 kulohlavců, asi šest metrů dlouhých velryb. Všechna zvířata následně uhynula – polovina umřela sama, zbytek museli kvůli špatnému zdravotnímu stavu utratit ochránci zvířat.
Čínský vědec Che Ťien-kchuej tvrdí, že geneticky upravil několik lidských embryí a že se z nich narodila dvojčata. Informovala o tom dnes agentura AP s tím, že tvrzení zatím nelze nezávisle ověřit. Pokud by se ale tvrzení potvrdilo, šlo by o první geneticky upravené děti.
Vědci z brněnské Mendelovy univerzity v Brně zkoumají největší a nejtěžší živý organismus na světě, les Pando rostoucí v rezervaci Fishlake National Forest v americkém státě Utah. Jeho hmotnost odborníci odhadují na šest tisíc tun.
Rostlinný genetik Jaroslav Doležel přezval na dnešním slavnostním galavečeru v Praze hlavní Národní cenu vlády při předávání ocenění Česká hlava. Ceny dostali také další čtyři lidé. Uspěly algoritmus pro rozpoznání písmen počítačem v obraze, prostředky proti virům způsobujícím vážná onemocnění nebo počítačový program pro výpočet stavebních konstrukcí.
Národní cenu Česká hlava, nejvýznamnější ocenění za vědu, dnes na slavnostním galavečeru v Praze převzal rostlinný genetik Jaroslav Doležel, vědecký ředitel olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH), jenž se podílel na rozluštění genomu pšenice.
Na Marsu přistane v roce 2021 vozítko, které pomůže dalším průzkumům této pro nás stále ještě neprobádané planety. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) již po pečlivém výběru určil i kráter, na kterém bude vozítko přistávat. Nese název Jezero. Podle NASA má tato mise převrátit náš pohled na schopnost Marsu ukrývat život. NASA o tom informovala na svých stránkách.
/VIDEO/ Od okamžiku, kdy se před více než stoletím vznesl první stroj těžší než vzduch, mělo každé letadlo motor s pohyblivými částmi. Inženýři z amerického Massachusettského technologického institutu (MIT) nyní postavili a vyzkoušeli letadlo, které se bez nich obejde. Místo vrtule nebo turbíny ho pohání elektricky nabité částice vzduchu.
Mezinárodní panel OSN pro změnu klimatu dospěl nedávno k závěru, že na zastavení globálního oteplování zbývá přesně 12 let. Vědci, tedy panelisté -alarmisté, říkají, že je do roku 2030 nutné snížit emise oxidu uhličitého o 45 procent.
Celá řada lidí si nedokáže představit začátek dne bez čerstvé kávy, zatímco jiní dají raději přednost čaji. Studie publikovaná v časopise Scientific Reports odhalila, že za tento zdánlivě banální výběr nápoje mohou částečně naše geny.
Ústí nad Labem - Staré české rčení praví: „Darovanému koni na zuby nehleď“. Je to bezesporu pravda, ale jak se zachovat, když vám někdo daruje 10 milionů korun? V takovém případě se naopak sluší důkladná prohlídka u stomatologa.
Jihlavsko – Hned na dvě přednášky tento týden zve Muzeum Vysočiny Jihlava. Ve čtvrtek 22. listopadu se v jihlavském muzeu zájemci dozvědí více o tom, jak to je s mimozemským životem.
Hluboké kaňony, údolí a krátery na povrchu Marsu vznikly díky rozsáhlým záplavám, trvdí vědci. Voda v kapalném stavu se tak na rudé planetě vyskytovala možná ještě miliardu let poté, kdy se odborníci domnívali, že zmizela. Povrchová voda proto měla významný dopad na formování dnešní podoby Marsu.
Jižní Morava - Hladina rybníka s vrstvou mrtvých ryb. Noční můra všech chovatelů může být jednou minulostí. Vědci z Mendelovy univerzity začali zkoumat, jak hromadné úhyny předpovídat.
Dvůr Králové nad Labem - Populaci vzácných severních bílých nosorožců zřejmě půjde před vyhynutím zachránit jedině umělou reprodukcí. Pro záchranu jsou podle vědců k dispozici dostatečné genetické zdroje. Vyplývá to ze studie univerzity v jihoafrické Vendě.
Tým vědců nalezl na severu Grónska pod vrstvou ledu kráter o průměru 31 kilometrů, který vznikl po pádu meteoritu o průměru jeden kilometr. Ten Zemi zasáhl pravděpodobně před 12 tisíci lety. Jedná se o první velký kráter objevený na naší planetě pod ledem.
Příbram - Ve čtvrtek 8. listopadu 2018 navštívila Hornické muzeum Příbram skupina asijských geologů, mineralogů, fyziků a dalších odborníků v oblasti těžby uranu, kteří se v těchto dnech účastní kurzu pořádaného státním podnikem DIAMO.
Za v přepočtu 390 tisíc dolarů (8,8 milionu korun) vydražila aukční síň Christie's kolečkové křeslo fyzika Stephena Hawkinga. Jde o více než 15násobek odhadní ceny. Do aukce šel rovněž i strojopis jeho disertační práce, který se prodal za 17,4 milionu korun. S odkazem na aukční síň Christie's o tom informoval The New York Times.
Pardubický kraj - Zatímco česká veřejnost by raději zavedla trvale letní čas, podle vědců je přirozenější a našemu zdraví prospěšnější zimní.
/VIDEO/ Čtyřicet tisíc let stará jeskynní malba divokého tura, kterou objevili archeologové v odlehlé jeskyni na indonéském ostrově Borneo, se stala nejstarší známou lidskou kresbou zvířete. Historii figurální malby posunula o téměř pět tisíc let dále do minulosti.
Pardubický kraj - Zatímco česká veřejnost by raději zavedla trvale letní čas, podle vědců je přirozenější a našemu zdraví prospěšnější zimní.
Ještě ani neodmaturovali, ale už pracovali na výzkumech, jež pomohou při léčbě onemocnění či záchraně obojživelníků. Mladí vědci z celé republiky převzali včera v Brně ocenění Česká hlavička za nejlepší letošní středoškolské vědecké práce. „Jde o nejprestižnější cenu, jakou může začínající vědec v republice získat,“ uvedl předseda organizačního výboru soutěže Česká hlava Václav Marek.
Lidstvo po několik desetiletí pátrá ve vesmíru po stopách mimozemského života. Tým z Massachusettského technologického institutu (MIT) ve Spojených státech amerických však navrhuje zvolit opačný postup a případné inteligentní bytosti z jiných galaxií přilákat na Zemi. Na naši existenci by měl mimozemšťany upozornit silný laserový paprsek.
Až do neděle mají zájemci možnost navštívit festival Týden vědy a techniky, jehož letošním tématem je Století české vědy. Většina akcí pro rodiny s dětmi se uskuteční ke konci týdne a o víkendu. V nabitém programu nechybí ani úniková hra, jejímž cílem je otevřít během 50 minut 15 zámků. Nutnou podmínkou úspěchu je ovšem znalost národních dějin.
Na univerzitě v Birminghamu se vědci pustili do rozsáhlého výzkumu doslova zázračné tekutiny. Speciální nápoj, který pacient vypije před zákrokem, označí rakovinové buňky růžovou barvou, které tak chirurgové snadněji lokalizují a následně odstraní. Podle britského serveru independent.co.uk vědci své výsledky poprvé předstaili na nedávné konferenci ve skotském Glasgow.
Linec – V neděli odpoledne prezentovali vědci veřejnosti ve škole v St. Thomasu am Blasenstein aktuální výsledky výzkumu tzv. „vzduchem usušeného faráře“ z hrobky zdejšího kostela.
Kolín – První kolínské Science Café, tedy neformální diskuze s vědci v prostředí kaváren, se odehraje již brzy ve Skautském institutu v Kolíně. Přednáška na téma Superorganismus a jeho domácnost se koná 8. listopadu od 18 hodin. Hostem bude Dalibor Titěra, který je pracovníkem, vedoucím a také spolumajitelem Výzkumného ústavu včelařského v Dole u Libčic nad Vltavou.
Světové oceány dokáží absorbovat o 60 procent více tepla, než se vědci doposud domnívali, jsou tak mnohem citlivější k emisím z fosilních paliv. Podle studie publikované v prestižním časopise Nature to může mít vážné důsledky pro globální oteplování. Kvůli vyšším teplotám mořských vod vznikají také častěji bouře a hurikány.