Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Sopku Krásný vrch lze nalézt v obci Hroznětín.

Unikátní objev na Karlovarsku. Vědci nalezli sopku starou téměř 20 milionů let

Významný objev učinili vědci z České geologické služby. Nedaleko Karlových Varů objevili a popsali další vyhaslou sopku. Její jméno je Krásný vrch a lze ji nalézt v obci Hroznětín. Je stará necelých dvacet milionů let a na jejím úpatí byl i lom na těžbu kamene. Horníci sice věděli, že se jedná o sopečné horniny, ale až nyní se povedlo dokázat, že jde o relikt malé sopky.

Robot vytvořený podle fosílie prehistorického tvora Orobates pabsti

Vědci oživili 280 milionů let starou fosílii. Vytvořili podle ní robota

/VIDEO/ Jak asi vypadal pohyb prvních živočichů, kteří v období prvohor přešli z vody na souš? Ke zodpovězení této otázky využil mezinárodní tým vědců archeologické nálezy i počítačovou simulaci. Díky tomu dokázali stvořit unikátního robota, který věrně napodobuje chůzi tvora s latinským označením Orobates pabsti. Po zemském povrchu se tento obojživelník pohyboval před více než 280 miliony let.

Afričtí domorodci

Repelent afrických domorodců? Bílé malby na těle odhání hmyz, jsou nepřitažlivé

Pruhované malby na tmavé kůži, typické poznávací znamení některých afrických či australských domorodých kmenů, fungují jako jakýsi přírodní repelent proti bodavému hmyzu. Alespoň to vyplývá z výsledků výzkumu maďarských vědců z Univerzity Loránda Eötvöse, které zveřejnil časopis Royl Society Open Science. Pokožka s namalovanými pruhy je pro hmyz až desetkrát měně přitažlivá než ta tmavá.

Významný český vědec a biolog Petr Chobot přednášel ve středu o kritické situaci deštných pralesů v Amazonii, kde provádí své výzkumy.

Besedovali a meditovali

Jindřichův Hradec – Jindřichohradecká sportovní hala přivítala ve středu večer významného českého biologa a vědce Petra Chobota. Ten vyprávěl účastníkům o kritické situaci deštných pralesů v Amazonii, kde provádí své výzkumy.

VYHASLÁ SOPKA Krásný vrch u Hroznětína je zatím veřejnosti nepřístupná.

Vědci našli novou sopku

Karlovarský kraj - Krásný vrch je malý vulkán nedaleko Hroznětína u Karlových Varů. Jeho stáří je necelých dvacet milionů let.

Na Měsíci vyklíčila semena bavlníku

Na Měsíci vyklíčil bavlník. Jeho semena na něj dopravila čínská sonda

Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila semena bavlníku, která tam dopravila počátkem ledna čínská sonda Čchang-e 4. Informoval o tom dnes Čínský národní vesmírný úřad. Je to poprvé, co na Měsíci vyklíčila nějaká rostlina. Součástí nynější čínské měsíční mise, které se jako první podařilo přistát na odvrácené straně přirozeného satelitu Země, jsou kromě jiného také biologické experimenty.  

Íránský vesmírný program - Ilustrační foto

Íránská vesmírná mise selhala. Satelit Payam nedosáhl oběžné dráhy

Íránská raketa, která měla na zemskou oběžnou dráhu vynést satelit Payam, nedokázala vyvinout dostatečnou rychlost. První ze dvou plánovaných pokusů Teheránu o vypuštění umělé družice tak skončil neúspěchem. V úterý o tom informoval íránský ministr telekomunikací Mohammad Javad Azari Jahromi.

Vlčí mláďata na Třeboňsku.

Na Jindřichohradecku se rozmnožil pár vlků, má čtyři až pět mláďat

V oblasti na jih od Třeboně na Jindřichohradecku se daří páru vlků. Podle snímků z fotopastí má čtyři až pět mláďat. Sdělil to dnes Jiří Neudert z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Správy CHKO Třeboňsko. Podle něj nelze úplně vyloučit, že se v oblasti pohybuje ještě jedna skupina vlků nebo takzvaný vlk samotář. Pár, kterému se loni narodila mláďata, se jižně od Třeboně pohybuje od loňského března.

Happening Kruh pro planetu v Českých Budějovicích.

Vraždíme planetu, a tím i sebe

České Budějovice - Na protest proti zhoršujícímu se klimatu se večer v krajském městě na Lannově třídě konal happening Kruh pro planetu.

Saturn a jeho prstence

Saturn pohlcuje své prstence. Za 100 milionů let zmizí úplně

Saturn nebude „nebeským krasavcem“ naší sluneční soustavy věčně. Vyplývá to z nových vědeckých výzkumů americké vesmírné agentury NASA. Ty dospěly k závěru, že planeta „jednoho dne“ chtě nechtě přijde o své prstence. I když tempo jejich mizení je poměrně rychlé, přinejmenším stovku milionů let to přece jen ještě potrvá.  

 Monika Vítězová zkoumá prastaré organismy v prostředí bez kyslíku.

Pomoc prastarých organismů: sníží emise, vytvoří palivo, zjišťují brněnští vědci

Brno – Na planetě žily před 3,5 miliardami let. Nyní podle mikrobiologů mohou pomoci třeba se snižováním emisí oxidu uhličitého. Monika Vítězová z Přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity nyní zkoumá takzvaná metanogenní archea, tedy organismy, které žijí v prostředí bez kyslíku. „Využívají vodík a oxid uhličitý a z něj tvoří biologickou cestou metan,“ vysvětlila mikrobioložka.

Ilustrační foto

Genetické modifikace změní rajčata. Čeká nás pikantní chuť i plody bez semen

Geneticky modifikované potraviny jsou téma, které vzbuzuje velké kontroverze. Modifikace však nemusí sloužit pouze ke zlepšení odolnosti vůči škůdcům nebo zvýšení výnosů. Genetičtí inženýři si pohrávají i s nevšedními barvami nebo chutěmi notoricky známého ovoce a zeleniny. Již brzy bychom se tak mohli dočkat například rajčat podobně pikantních jako chilli papričky.

Fotografie z odběru vzorku krve kosa černého. Odběr u jednoho jedince trvá přibližně 2 minuty, poté je pták opět vypuštěn.

Virus, který kosí kosy, zkoumali také Jihočeši

Jižní Čechy – Na zjištění, že za neobvyklým hynutím kosů černých v různých částech Česka je virus Usutu, se podíleli vědci Biologického ústavu Akademie věd ČRv Českých Budějovicích (BC AV).

Kos černý. Ilustrační foto

Za úbytek kosů v Česku může skutečně virus Usutu. Nakazit se může i člověk

Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR (AV ČR) a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy potvrdili, že za úbytkem kosů černých v České republice stojí virové onemocnění Usutu. Instituce to sdělily v dnešní tiskové zprávě. Původně africký virus přenášejí komáři, způsobuje onemocnění ptáků i lidí. Již dříve na pravděpodobnou příčinu úbytku kosů upozornili ochránci přírody.

Terénní měření. Pedagog projektu Jiří Šmída z liberecké univerzity při terénním měření se studentem geografie Janem Háskem.

Mapovali prameny v Lužických či Jizerských horách. Vznikl Atlas pramenů

Liberecký kraj, Žitava – Víte, kde se na Liberecku nalézá Sirný nebo Vackův pramen, Pramen lesních panen, Babiččin odpočinek nebo Heřmanický vodopád? Pokud ne, přivede vás na stopu nová aplikace, kterou vytvořili mladí vědci z Technické univerzity v Liberci, České zemědělské univerzitě v Praze a saské univerzity v Žitavě.

Strakapoud velký na krmítku je opravdu zážitek. Přilákat ho můžeme na tukovou směs, kterou sami vyrobíme.

Chystá se sčítání ptactva. Zapojit se můžete i vy

Střední Čechy – Chystá se vůbec první české sčítání ptáků na krmítkách – a to už tento víkend, sčítání se odehraje od 4. do 6. ledna. Přihlásit se můžete i vy na webu ornitologů na adrese krmitka.birdlife.cz. Kde se ale myšlenka na sčítání ptactva vůbec vzala?

Sonda New Horizons na cestě k Plutu.

Vesmírný sněhulák: NASA zveřejnil první ostrý snímek planetky Ultima Thule

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na dnešní tiskové konferenci zveřejnil první ostrý snímek planetky Ultima Thile, který pořídila sonda New Horizons během úterního průletu. NASA již v úterý ukázal snímek z neděle před maximálním přiblížením sondy, fotografie ale i přes digitální očištění byla značně zrnitá; přesto ukazovala v hrubých rysech podobu planetky. Tu šéf projektu New Horizons Alan Stern přirovnal ke sněhulákovi.

Supermasivní černá díra v nedaleké spirální galaxii NGC 1365.

Úspěch českých vědců. Popsali nový typ sférické černé díry

Vědci z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (MFF UK) a Matematického ústavu Akademie věd ČR (MÚ AV ČR) našli řešení takzvané kvadratické gravitace, a popsali tak nový typ sférické černé díry. V dnešní tiskové zprávě o tom informovala Akademie věd ČR. Výzkum navazoval na numerické simulace mezinárodního týmu vědců a publikoval jej časopis Physical Review Letters.

Sonda New Horizons na cestě k Plutu.

Sonda New Horizons dosáhla nejvzdálenějšího objektu, který kdy byl prozkoumán

Americká sonda New Horizons dosáhla na Nový rok v 6:33 ráno tajemného ledového objektu nazvaného Ultima Thule. Ledové těleso, které je velké přibližně jako hlavní město Spojených států Washington D.C., obíhá kolem Slunce v Kuiperově pásu na samotném okraji Sluneční soustavy asi 6,5 miliardy kilometrů od Země.

Dárky pod stromečkem. Ilustrační foto.

Druhý život pro vánoční stromečky. Z jehličí může být sladidlo nebo barva

Pár dní po Vánocích se již začínají u kontejnerů objevovat vyhozené vánoční stromečky, které zpravidla skončí na skládce nebo ve spalovně. Podle vědců z britské univerzity v Sheffieldu je to škoda. Objevili způsob, jak takové stromečky zužitkovat. Z jehličí borovic by se v budoucnu mohla vyrábět například umělá sladidla.

Agent 007 (Daniel Craig) v nové bondovce.

Agent s povolením popíjet. Bond má vážný problém s alkoholem, zjistili vědci

/VIDEO/ James Bond, agent s povolením zabíjet? Spíš agent s povolením popíjet, uvádějí novozélandští vědci ve studii, podle níž má 007 vážný problém s alkoholem. Jejich práce vyšla v odborném časopise Medical Journal of Australia, který je zcela seriózní - ale do vánočního čísla rád zařazuje trochu rozvernější vědy.

Stanice Masarykovy univerzity na Antarktidě

Anktartický výzkum? Na zmrzlý kontinent míří dva týmy z Brna

Brno /FOTOGALERIE/ – Již více než deset let pořádá Masarykova univerzita každou zimu vědeckou expedici na svoji základnu Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse u Antarktického poloostrova. Příští rok se k jižnímu kontinentu nově vydají dvě skupiny vědců. Ta první zamíří k tradičnímu cíli, druhá vyrazí na Nelsonův ostrov, kde bude zjišťovat možnosti rekonstrukce bývalé základny Eco Nelson. „Především se zaměříme na úklid odpadu, který tam vyplavilo moře,“ řekl Pavel Kapler, vedoucí výpravy.

Stanice Masarykovy univerzity na Antarktidě

Antarktický výzkum? Na zmrzlý kontinent míří dva týmy z Brna

/FOTOGALERIE/ Již více než deset let pořádá brněnská Masarykova univerzita každou zimu vědeckou expedici na svoji základnu Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse u Antarktického poloostrova. Příští rok se k jižnímu kontinentu nově vydají dvě skupiny vědců. Ta první zamíří k tradičnímu cíli, druhá vyrazí na Nelsonův ostrov, kde bude zjišťovat možnosti rekonstrukce bývalé základny Eco Nelson. „Především se zaměříme na úklid odpadu, který tam vyplavilo moře,“ řekl Pavel Kapler, vedoucí výpravy.

Nová rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

ROK 2018: Mendelovu univerzitu vede poprvé žena

Brno /ANKETA/ - Nejmladší. Po profesorce a prorektorce se Danuše Nerudová může chlubit i titulem nejmladší první rektorky jedné z brněnských vysokých škol. V čele Mendelovy univerzity stojí od letošního února. Nerudová se rektorkou stala v devětatřiceti letech.

Nebe nad centrem Prahy rozzářil večer 1. ledna Novoroční ohňostroj.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden – nejvýznamnější pražské letopočty

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 28. prosince, se podíváme v rámci čekání na Nový rok, jež roky Prahou nejvíce otřásly.

Vlk v Máchově kraji.

Vědci chystají pasti na vlky. Chtějí na šelmy připevnit sledovací zařízení

Českolipsko – Koukej, vlky, když čipujou, pouštěj… „A snad se jim nic nestane,“ chtělo by se dodat k parafrázi začátku písně Leška Semelky. Česká zemědělská univerzita zaštiťuje projekt, který po dva roky bude zkoumat chování vlků ve volné krajině, mimo jiné v oblasti Lužických hor a Českého Švýcarska.

Sopka Etna se probudila k životu.

Sicílii zasáhlo další zemětřesení. Probuzená Etna chrlí hustý dým

Zemětřesení o síle 4,8 stupně zasáhlo ve středu Sicílii. Vyžádalo si třicet zraněných a poškodilo některé budovy. Sopka Etna se probudila na Štědrý den, během něhož Sicílie pocítila desítky otřesů. Ulice v okolí sopky pokryl sopečný popel a dočasně bylo uzavřeno letiště v Katánii. Informoval o tom server BBC. 

Ilustrační snímek

Konec střídání času? Česko souhlasí s Rakušany, nejlépe až od roku 2021

/ANKETA/ Střídání zimního a letního času možná skončí v České republice až za tři roky. Vyplynulo to ze senátního projednávání návrhu unijní směrnice, která má ukončit sezónní změny času. Evropská komise by si přála směrnici prosadit už k počátku dubna příštího roku. Česko ale asi připojí k rakouskému návrhu odložit záležitost až na duben 2021.

Japonská velrybářská loď Yushin Maru s uloveným plejtvákem jižním.

Japonsko chce dál lovit velryby. Opustí mezinárodní komisi, tvrdí tamní média

Japonsko plánuje opustit Mezinárodní velrybářskou komisi (IWC) a pokračovat v komerčním lovu velryb. Informují o tom tamní média, i když to země zatím oficiálně nepotvrdila. Japonsko argumentuje tím, že tento druh lovu patří k jeho národní kultuře. Zvířata údajně využívá k vědeckým účelům. Informoval o tom britský server BBC.

Přehrada v Jablonci nad Nisou na snímku z 12. října.

Nedostatek vláhy v Česku přerostl do socioekonomického sucha, varují experti

Po čtyřech letech trvalého srážkového deficitu se hydrologické a zemědělské sucho v Česku proměnilo i v sucho socioekonomické. Označuje se tak stav, kdy nedostatek vody zasahuje do produktivity a stability systému. Podle Českého hydrometeorologického ústavu na velké části republiky chybí od ledna 2015 do září 2018 proti průměru přes 500 milimetrů srážek, někde dokonce 700 milimetrů, řekl dnes na konferenci v Brně jeden z tvůrců projektu pro zemědělce InterSucho Miroslav Trnka.

Srovnání lebky neandertálce s lebkou moderního člověka

Máte v sobě DNA neandertálců? Napovědět může tvar vaší lebky

Co o člověku prozradí tvar mozku a lebky? Například to, zda se mezi jeho dávné předky nevmísili také neandertálci. Vědci totiž zjistili, že dnešní lidé, nesoucí genetické pozůstatky po nejbližších vyhynulých příbuzných moderního člověka, mají podlouhlejší mozek i lebku, než ostatní.

Testovaný Lubomír Lazar je jedním z dluhodobě zařazených do výzkumu CELSPAC.

Vědci podrobí výzkumu sedm tisíc rodin

Brno – Dva miliony vzorků. Přesně s takovým počtem počítá ojedinělá studie centra pro výzkum toxických látek v ovzduší Recetox. Kvůli jejich ukládání vznikne v bohunickém kampusu biobanka a nové laboratoře za dvě stě milionů korun.

Kresba faraona Achnatona

Faraon Achnaton: náboženský reformátor, který téměř dovedl Egypt do záhuby

Existují hned tři důvody, proč faraon Achnaton patří mezi nejznámější panovníky starověkého Egypta. Jeho ženou byla slavná překrásná královna Nefertiti, neporušená hrobka jeho syna Tutanchamona zase dnešním vědcům poskytla unikátní pohled na egyptskou historii a kulturu. Sám vládce se do historie zapsal pokusem o revoluční náboženskou reformu, která otřásla celou zemí. Svého autora však přežila jen o několik desetiletí.

Kresba faraona Achnatona

Faraon Achnaton: náboženský reformátor, který téměř dovedl Egypt do záhuby

Existují hned tři důvody, proč faraon Achnaton patří mezi nejznámější panovníky starověkého Egypta. Jeho ženou byla slavná překrásná královna Nefertiti, neporušená hrobka jeho syna Tutanchamona zase dnešním vědcům poskytla unikátní pohled na egyptskou historii a kulturu. Sám vládce se do historie zapsal pokusem o revoluční náboženskou reformu, která otřásla celou zemí. Svého autora však přežila jen o několik desetiletí.

Ilustrační foto, zkumavka.

Úspěch hradeckých vědců v boji proti tuberkulóze

Hradec Králové - Velký průlom v boji proti tuberkulóze učinili vědci z hradecké Farmaceutické fakulty. Jejich patent teď míří do světa. „Hradecký“ lék by na lékárnické táře mohl být za deset let.