Čokoláda je jednou z nejoblíbenějších sladkostí, kterou milují mladí a staří. Mnozí si na ní dokonce dokážou vypěstovat závislost. Náš vztah čokoládě však možná začal mnohem dříve, než jsme předpokládali. Nové důkazy, se kterými přišli vědci z kanadské Univerzity Britské Kolumbie, naznačují, že domestikace kakaovníku začala o více než 1500 let dříve - před přibližně 5400 lety v Jižní Americe.
Ke kurióznímu sporu došlo mezi dvěma ruskými pracovníky na výzkumné stanici v Antarktidě. Pětapadesátiletého vědeckého inženýra Sergeje Savického rozzuřil dvaapadesátiletý svářeč Oleg Beloguzov, který měl trvalý zlozvyk vyzrazovat kolegům konce knih dřív, než je dočetli. Konflikt vyvrcholil tím, že Savickij bodl Beloguzova do hrudníku kuchyňským nožem. Jde zřejmě o první pokus o vraždu spáchaný v Antarktidě.
Liberecký kraj – Fotograf Václav Toužimský, vědec David Lukáš nebo poslední demokratický starosta předválečného Liberce Karl Kostka získali včera ocenění Pocta hejtmana Libereckého kraje.
Liberecký kraj – Fotograf Václav Toužimský, vědec David Lukáš nebo poslední demokratický starosta předválečného Liberce Karl Kostka získali včera ocenění Pocta hejtmana Libereckého kraje.
Zlínský vědec a pedagog Univerzity Tomáše Bati profesor Karel Kolomazník (1938) převzal v den oslav 100. výročí založení republiky z rukou prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy I. stupně, za zásluhy o stát v oblasti vědy a školství.
Louny - Oblastní muzeum v Lounech zve v úterý 6. listopadu od 17 hodin na přednášku Mikrovlnný vesmír v zrcadlech teleskopu ALMA, která se uskuteční v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR.
Vědcům z univerzity v Manchesteru se nyní podařilo objevit nový druh archaeopteryxe, který má blíže k ptákům a byl lépe přizpůsobený k letu než jeho starší příbuzní.
Benešovsko - Největším ze všech jedenácti mužů, kteří se stali prezidenty Československa, Česka nebo Protektorátu Čechy a Morava, určili respondenti z Benešovska toho úplně prvního - Tomáše Garrigua Masaryka. Zajímavé je, že si někteří vzpomněli i na těžkou a dodnes rozporuplně chápanou roli právníka Emila Háchy během německé okupace.
Ničivé tajfuny se posouvají do nových oblastí, míří na sever. Tvrdí to studie mezinárodního týmu vědců pod vedením Jana Altmana z Botanického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR), jež dokumentuje posun areálu ovlivněného ničivými tajfuny v dlouhodobém měřítku. Studii publikovali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, který vydává Národní akademie věd Spojených států amerických.
V útrobách rudé planety je dostatek kyslíku k tomu, aby zde mohly přežívat jednoduché formy života. Vyplývá to z výzkumu skupiny vědců, kteří analyzovali obsah kyslíku ve vzorcích hornin z povrchu Marsu a své závěry zveřejnili v magazínu Nature Geoscience.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) pojmenoval při příležitosti oslav desátého výročí družice Fermi 21 nových souhvězdí. Rozhodně přitom nelze říci, že by se vědci drželi zaběhnutých tradic. Na hvězdných mapách tak nově naleznete například slavnou Godzillu nebo populárního komiksového Hulka.
Brno - Nejdřív poklidná jízda prázdnou ulicí. Pak v mžiku oka změna a někdy i hra o život. Jak reaguje řidič na chodce, který náhle vběhne do silnice, a další podobné situace, nově zjistí studenti a vědci z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Díky novému autu se snímacím zařízením.
Vykašlávání krve, horečka, úbytek na váze, dušnost, smrt. Tuberkulóza (TBC) je jednou z nejnebezpečnějších chorob lidské historie, proti které dlouhou dobu neexistovala účinná léčba. Zvrat přinesl přesně před 75 lety tým profesora Selmana Waksmana. Tomu se mu podařilo izolovat antibiotikum, které se pod názvem streptomycin proslavilo jako vůbec první lék proti zákeřné nemoci.
Vědci z brněnské Mendelovy univerzity se mohou pochlubit novinkou. Podíleli se vyšlechtění nové odrůdy, která je odolnější proti suchu či chorobám a potěší potravináře.
Čtyři vědci s mimořádnými výsledky, tři mladí vědečtí pracovníci do 35 let a tři vědci, kteří se zasloužili o propagaci či popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, dnes obdrželi ceny Akademie věd České republiky (AV ČR). V Lannově vile v Praze vědce ocenila předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.
Globální oteplování může výrazně zvýšit ceny piva a omezit jeho nabídku. Klimatické změny totiž vážně ohrožují pěstování ječmene, který je jednou z hlavních surovin pro výrobu zlatavého moku. Postiženy budou především země, které piva vyrábějí nejvíce – Česká republika, Belgie a Irsko. Ječmen je totiž na extrémní sucha a vysoké teploty velmi choulostivý, uvádějí vědci.
Jedinečnou příležitost sledovat přeměnu intenzivně obhospodařovaného pole na druhově bohatou pastvinu mají nyní vědci v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích. Díky vstřícnosti milovické radnice se totiž od letošního roku k pastvině divokých koní a praturů podařilo připojit devítihektarový městský pozemek, který dosud sloužil jako intenzivně obhospodařované pole.
Milovice - Jedinečnou příležitost sledovat přeměnu intenzivně obhospodařovaného pole na druhově bohatou pastvinu mají nyní vědci v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích. Díky vstřícnosti milovické radnice se totiž od letošního roku k pastvině divokých koní a praturů podařilo připojit devítihektarový městský pozemek, který dosud sloužil jako intenzivně obhospodařované pole.
Na týden trvající akci s názvem Summit Smart Biotic Pump Praha se poprvé v historii sešly světové kapacity, které řeší záchranu a pomoc oblastem, které trpí akutním nedostatkem vody. Iniciátorem a organizátorem summitu je společnost Consilia Futura Europa.
Brno - Pet lahev stála v regálu na plném slunci, a proto se do minerálky uvolnily škodlivé látky z plastového obalu. Dnes nemá nakupující takový nebezpečný výrobek šanci poznat. Tým vědců z Brna, Prahy a Hradce Králové pracuje na tom, aby to v budoucnu bylo běžné.
Brno - Pet lahev stála v regálu na plném slunci, a proto se do minerálky uvolnily škodlivé látky z plastového obalu. Dnes nemá nakupující takový nebezpečný výrobek šanci poznat. Tým vědců z Brna, Prahy a Hradce Králové pracuje na tom, aby to v budoucnu bylo běžné.
Téměř dva tisíce let starý nápis se podařilo nalézt izraelským archeologům. Nápis je o to zajímavější, jelikož obsahuje název svatého města, který je napsán v jeho současné hebrejské podobě, tedy Jerušalajim (Jeruzalém). Na sloupu, který náhodou našel dělník na staveništi stojí nápis „Chananija, syn Dudolose z Jeruzaléma“. Informoval o tom server The Jewish Press.
Havlíčkobrodsko – Už od června letošního roku vědci na Havlíčkobrodsku a Chrudimsku zkoumají DNA dobrovolných dárců. Bezplatné testy mohou lidem prozradit dědičné vlohy k rakovině prsu, vaječníků, prostaty a tlustého střeva. Díky unikátnímu projektu se už v regionech podařilo odhalit patnáct pozitivních nálezů.
Milovice - Jeden z nejvzácnějších ptačích druhů se vrátil do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Vědci letos na pastvinách poprvé pozorovali dudka chocholatého.
Brno /FOTOGALERIE/ - Okna brněnských univerzit a vědeckých institucí v pátek večer svítila do noci, a jejich chodby zaplnily stovky lidí, od malých dětí až po důchodce. V Brně se totiž konala tradiční Noc vědců.
Hradec Králové - Univerzita Hradec Králové zve v pátek všechny příznivce vědy do svého kampusu Na Soutoku, kde se od 17 hodin uskuteční další ročník festivalu Noc vědců.
Brno /TIPY NA VÍKEND/ - Jaké vědecké metody se používají při pátrání po pachatelích vraždy? Jak naklonovat příšeru? I to zjistí návštěvníci letošního ročníku brněnské Noci vědců v pátek v noci. Navštíví také jindy uzavřené laboratoře, vojenská kasárna či zbrusu nové digitárium. Tradiční Tipy na víkend Deníku Rovnost vám přinášejí také další desítky zajímých akcí po celé jižní Moravě.
Pardubice - Na více než třiceti místech v České republice se v pátek večer otevřou dveře vědě. Nejinak tomu bude na Univerzitě Pardubice, kde mohou zájemci navštívit Noc vědců, která letos ponese podtitul Sto let české vědy.
Je to téměř třicet let, co astronomové objevili první exoplanetu, tedy planetu obíhající kolem jiné hvězdy než je Slunce. Zatím se jim ale nepodařilo prokázat, že by kolem některé z nich obíhal měsíc. Vědci Kolumbijské univerzity ale nyní předběžně oznámili objev exoměsíce planety Kepler-1625b, jež se nachází asi čtyři tisíce světelných let daleko.
Brno – Jak vyléčit Alzheimerovu chorobu vědci neví. Zjistili však, jak jí předcházet: duševní pohodou. Ta totiž chrání mozkové buňky, uvedli odborníci Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny.
Švédská akademie věd udělila Nobelovu cenu za chemii pro rok 2018. Polovinu ocenění si odnesla americká chemička Frances H. Anroldová za řízenou evoluci enzymů. Druhou polovinu přidělila komise dvojici vědců Georgi P. Smithovi ze Spojených států a Gregorymu P. Winterovi z Velké Británie za přínos v oblasti výzkumu bakteriofágů, sloužících k produkci proteinů.
Letošní Nobelova cena za fyziku byla udělena za průkopnické vynálezy v oblasti laserové fyziky. Získal ji Američan Arthur Ashkin, Francouz Gérard Mouru a Kanaďanka Donna Stricklandová. Ta se navíc po 55 letech stala teprve třetí ženskou vítězkou Nobelovy ceny za fyziku.
České Budějovice - V roce 1987 se otrávili hosté restaurace v kanadském Zálivu svatého Vavřince slávkou jedlou, která, jak se později ukázalo, byla kontaminovaná neurotoxinem pocházejícím z mořských řas. Ze 107 otrávených pacientů tehdy dokonce tři zemřeli.
V našich zeměpisných šířkách klepou na dveře podzimní plískanice, ale v Austrálii se blíží léto a s tím spojené opalování. Právě zde je však vzhledem ke ztenčené ozónové vrstvě obzvláště vysoké riziko vzniku rakoviny kůže. Australští vědci nyní vyvinuli levné nositelné sluneční senzory, které lidem řeknou, že už byli příliš dlouho na sluníčku.
/VIDEO/ Universita střední Floridy přišla s unikátní nabídkou. Prodává marsovský prach a to dokonce v libovolném množství. Kilogram zájemce vyjde na 20 dolarů (514 korun) plus poštovné. O co jde? Floridští astrofyzici vyvinuli metodu, jak pomocí na Zemi dostupných minerálů vyrábět přesné napodobeniny marsovského a asteroidového prachu.
Americký imunolog James P. Allison získal spolu se svým japonským kolegou Tasukem Hondžó letošní Nobelovu cenu za fyziologii nebo lékařství. Oba vědci přišli s novou metodou léčby rakoviny. Ve Stockholmu to v pondělí oznámil Institut Karolinska.
Děti, které vyrůstají v chudobě, dosahují v seniorském věku horších výsledků při testech kognitivních dovedností. V nové studii, publikované v prestižním odborném časopisu Neurology vydávaném Americkou akademií neurologie, to zjistili vědci z Národního ústavu duševního zdraví.
Výsledky výzkumného týmu Astronomického ústavu Akademie věd ČR potvrzují hypotézu, že se pod ledem Antarktidy nachází patrně největší impaktní kráter na Zemi s průměrem zhruba 550 kilometrů. Impaktní krátery jsou objekty vzniklé nárazem jiného tělesa.
/VIDEO/ Vědci rozluštili záhadu nejstarší dosud známé fosilie na světě. Dickinsonia, která je stará 558 milionů let, byla před dávnými věky skutečným živočichem a nikoliv rostlinou. Svědčí o tom nálezy pozůstatků tuků a cholesterolu, které obsahuje.
Vědci objevili v tureckém jezeře pozůstatky starobylé baziliky, o níž se domnívají, že byla dějištěm prvního ekumenického shromáždění biskupů křesťanské církve. Takzvaný nikajský koncil se uskutečnil v roce 325 ve stejnojmenném městě, dnes známém jako turecký Íznik. Jeho výsledkem bylo uznání teze, že Ježíš je roven Bohu, na které staví křesťanství dodnes.
Oblast Klondike na severozápadě Kanady proslavila zejména zlatá horečka na konci 19. století. Tamní půda však ukrývá i historické poklady nevyčíslitelné hodnoty. Skupině zlatokopů se podařilo odkrýt více než 50 tisíc let staré zachovalé mumie vlčího a sobího mláděte.
Tábor – Divadlo Oskara Nedbala v Táboře připravuje nový cyklus populárně vědeckých přednášek. Od října se návštěvníci táborského divadla mohou těšit na pravidelná setkávání s českými vědci, kteří v hodinovém programu představí aktuální objevy vědecké scény. Chybět nebude ani následná debata.
Chemikálie, co má s látkami obsaženými v pravém přírodním konopí společné jen účinky na endokanabinoidní receptory v mozku či jiných orgánech. To je podle vědců droga nabízející se v balíčcích Bakiba, K2 Strawberry, Black Mamba, Euphoria 2010, Blue Dragon, Spice…
Obří nelétaví ptáci rodu Aepyornis vymizeli z ostrova Madagaskar přibližně před tisícovkou let. Za vyhubení největších ptáků, kteří kdy žili na planetě Zemi, mohou pravděpodobně lidé. Ti totiž takzvané „sloní ptáky“ lovili a zabíjeli pro zábavu. Dokazují to řezné stopy, které vědci identifikovali na ptačích fosíliích.
Urvané grapy (překlad z nářečí = Utržené svahy) je příhodný název lokality na severovýchodní straně „Královny Beskyd“ směrem na Krásnou. A důkaz, že i neživá příroda tady svým způsobem žije.
Urvané grapy (překlad z nářečí = Utržené svahy) je příhodný název lokality na severovýchodní straně „Královny Beskyd“ směrem na Krásnou. A důkaz, že i neživá příroda tady svým způsobem žije.