Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Škola chce nést jméno vědce Otty Wichterleho

Hronov - Rada Královéhradeckého kraje odsouhlasila podání návrhu Střední školy průmyslové, textilní a polygrafické se sídlem v Hronově o udělení čestného názvu školy. Nově by ve svém názvu měla jméno Otty Wichterleho, vědce mezinárodního významu a zakladatele české makromolekulární chemie.

Supermyš, která vidí ve tmě? Vědci implantovali hlodavcům do očí nanočástice

Jak by vypadal svět, kdyby člověk dokázal vnímat daleko širší část elektromagnetického spektra, než doposud? Právě takovou otázkou se zabývají vědci z Číny a USA. A jejich bádání se zdá být úspěšně. Vynalezli totiž speciální techniku, která posouvá schopnosti očí živých tvorů na novou úroveň. Jednoho dne bychom se tak mohli dočkat chvíle, kdy barvoslepost bude léčitelná a lidé získají schopnost vidět ve tmě.

Průzkum Indického oceánu začíná. Loď plná vědců dorazila k Seychelám

Vědecké plavidlo nezávislého britského institutu Nekton v pátek dorazilo k tropickému souostroví Seychely. Odborníci zde budou monitorovat a analyzovat hlubiny Indického oceánu. Jde o první fázi několikaletého projektu, jehož cílem je zmapovat důsledky globálního oteplování na jednu z nejméně prozkoumaných částí světa. 

Unikátní objev archeologů. Římský kamenolom zdobila rytina pánského přirození

Starověký kamenný lom v britském hrabství Cumbria poskytl archeologům unikátní pohled na „graffiti“ staré více než 1800 let. Římští dělníci, kteří okolo roku 207 těžili v oblasti kámen na výstavbu slavného Hadriánova valu, vyryli do skály nápisy, obličeje, ale také kresbu pánského přirození, které v té době podle vědců sloužilo jako symbol štěstí. Historickou lokalitu, kterou ohrožuje eroze, má uchovat pro budoucí generace technologie 3D skenování.

Inkubátor mladých vědců připraví žáky na budoucí vědeckou dráhu

Brno - Novou chemickou laboratoř mohou nyní využívat žáci a pedagogové Střední průmyslové školy chemické ve Vranovské ulici v Brně. Opravený prostor nabízí bohatou škálu laboratorních nádob, přesné váhy, infračervenou spektraskopii, a také přistroje pro analýzu produktu.

Vědci jsou zmatení. V amazonské džungli našli mrtvého kytovce

Neobvyklý objev z džungle v oblasti ústí řeky Amazonky zamotal hlavu brazilským vědcům. V zalesněné části ostrova Marajó se totiž objevilo tělo keporkaka, kytovce, který může dosahovat délky až 15 metrů a hmotnosti přes 25 tun. Jak zvíře zemřelo a jak se na ostrov dostalo zatím zůstává otázkou.

OBRAZEM: Prázdninoví mladí vědci

Sokolov - O zábavu postaráno po celou dobu jarních prázdnin mělo čtyřicet školáků ze Sokolova. Pokud se totiž včas přihlásili na příměstský tábor domu dětí a mládeže, tak celých pět dní nevěděli, co je to nuda.

Obří Tyrannosaurus rex se vyvinul z drobného dinosaura. Vědci objevili předka

/VIDEO/ Obrovský Tyrannosaurus rex nebyl vždy králem mezi dinosaury. Než se vyvinul do skutečného vrcholového predátora, začínal v mnohem skromnějších podmínkách. Odhalil to jeho nově objevený předek o velikosti jelena, který dostal jméno Moros intrepidus. Na území dnešního Utahu žil před 96 miliony lety v období rané svrchní křídy.

Vesmír poodhalil další tajemství. Planeta Neptun má svého mořského koníka

/VIDEO/ Po šesti letech je jasno. Astronomové z SETI Institutu v americké Kalifornii přišli s informací, která opět posunula vesmírné bádání o kousek dále. Neptun má čtrnáctý měsíc. Tento přirozený satelit osmé planety naší sluneční soustavy sice odhalil již v roce 2013 astronom Mark Showalter díky fotografiím z Hubbleova teleskopu, až nyní však byla existence malého měsíce pojmenovaného Hippocamp (mořský koník) potvrzena.

Záhadné Stonehenge. Původně mohlo stát stovky kilometrů daleko, tvrdí vědci

Kameny použité k výstavbě britského Stonehenge pochází podle výzkumů z pohoří vzdáleného zhruba 230 kilometrů. Jak je ale neolitičtí stavitelé na Salisburskou planinu dopravili? Až doposud odborníci předpokládali, že byly přepravovány po vodě. Nejnovější výzkum ale naznačuje, že tomu mohlo být jinak. Monument původně mohl stát v blízkosti dolu a teprve později být přesunut do současné lokality. 

Vědci přečetli genom velkého bílého žraloka. Může skrývat lék na rakovinu

Velký bílý žralok je jedním z nejznámějších a současně také nejobávanějších mořských tvorů. Vědcům se nyní podařilo přečíst jeho obrovský a mimořádný genom. Odhalili přitom řadu mutací, které nejenže žraloka chrání před nemocemi a dalšími dopady stárnutí, ale také zlepšují hojení. To by v budoucnu mohlo pomoci i při hledání léku na rakovinu u lidí.

Úklid oběžné dráhy. Britská družice úspěšně otestovala harpunu na kosmické smetí

/VIDEO/ Oběžná dráha Země stále více připomíná jedno velké smetiště. Kolem naší planety létají desetitisíce úlomků vysloužilých družic, vyhořelých stupňů nosných raket a dalších umělých objektů, které se stávají reálným nebezpečím nejen pro nově vypouštěné satelity, ale i kosmické lodě a jejich posádky. Britská družice RemoveDEBRIS nyní poprvé otestovala speciální harpunu pro zachytávání větších trosek.

Bezpečnost vlaků chtějí zvýšit pomocí satelitní navigace

Pardubice – Tým vědců Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice se podílí na prestižním projektu Evropské kosmické agentury (ESA). Výzkum má přispět k využití satelitní navigace pro lepší zabezpečení a řízení vlaků v Evropě.

Skupují deštné pralesy. Aby zabránili jejich nelegálnímu a rychlému odlesňování

Brno - Skoupí deštné pralesy, aby je zachránili. Brněnští vědci tím chtějí pomoci zachovat unikátní přírodní ekosystémy. V pondělí oznámili vznik platformy, jejíž cílem je boj proti odlesňování amazonských pralesů a zániku domorodých kultur. Spojili se v ní specialisté z Mendelovy univerzity s neziskovou organizací Forest.ink a zástupci dalších čtyř českých univerzit.

Vědec a autor mnoha knih zavede posluchače do Mexika

Pardubice - Do dob starého Mexika, tajů předkolumbovské civilizace Aztéků a historie vojenského i náboženského dobývání země Španěly zavede posluchače úterní akce Kavárny Universitas v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29).

Kolaps ekosystému? Na celém světě rekordně ubývá hmyzu, za sto let zmizí úplně

Každý rok ve světě zmizí 2,5 procenta z celkového objemu hmyzu a bude-li ubývat dosavadním tempem, tak za 100 let zmizí úplně. Vyplývá to z analýzy zveřejněné v časopise Biological Conservation, na kterou upozornil britský list The Guardian. Ubývá přes 40 procent hmyzích druhů a třetina je ohrožena. Hmyz přitom mizí osmkrát rychleji než savci, ptáci a plazi. Markantní ubývání hmyzu v první řadě způsobuje intenzivní zemědělství, zejména užívání pesticidů, ale přispívá k němu také urbanizace a klimatické změny.

Planetka Ultima Thule nevypadá jako sněhulák. Ukázaly to nové snímky NASA

/VIDEO/ Vědci zkoumající vzdálenou planetku Ultima Thule museli revidovat původní představy o jejím vzhledu. Detailní snímky, které prvního ledna pořídila sonda New Horizons, ukázaly, že to, co považovali za dvě koule tvořící sněhuláka, je poměrně ploché. V neděli o tom informoval server BBC.

Minisatelity MarCO, které doprovázely sondu InSight k Marsu, se odmlčely

Dvojice spojovacích minisatelitů Mars Cube One (MarCO) americké vesmírné agentury NASA po úspěšném testu při doprovodu sondy InSight během její cesty k Marsu a zdařilého přistání pokračovaly v letu a už se odmlčely. Informovala o tom Laboratoř tryskových pohonů (JPL) NASA, která přístroje vyrobila.

Inovační centrum nabízí práci pro vědce

Střední Čechy - Nabídky práce u různých zaměstnavatelů ve středních Čechách, které jsou všechny psány v angličtině, přináší nově zveřejněný přehled spojený s příslibem pravidelné aktualizace na internetových stránkách Středočeského inovačního centra.

Nový přístroj pomůže při výzkumu otravy krve

Plzeň - Biomedicínské centrum Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni, které je zaměřeno na výzkum a vývoj v oblasti nahrazování a regenerace orgánů, představilo hmotnostní spektrometr. 

Znepokojivé zjištění. Posledních pět let bylo nejteplejších v historii měření

/VIDEO/ Celosvětové povrchové teploty v roce 2018 byly čtvrté nejteplejší od roku 1880. Celkově bylo posledních pět let nejteplejších od začátku měření. Vyplývá to z nezávislých analýz NASA a amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Upozornily také na výrazné rozdíly v počasí na jednotlivých částech naší planety.

Antarktidě vládl před 250 miliony let. Vědci objevili předchůdce dinosaurů

Miliony let předtím, než se otřásala zem pod nohama Tyrannosaura Rexe, který je označován za krále mezi dinosaury, tady byl jiný "vládce". Nově objevený předchůdce dinosaurů obýval před 250 miliony let Antarktidu a od svých objevitelů dostal jméno Antarctanax, což v překladu znamená „Antarktický král“. Informovalo o tom americké Field Museum v Chicagu.

Revoluční léčba: genová terapie by z hemofiliků mohla udělat zdravé lidi

V léčbě hemofiliků, tedy lidí s poruchou srážlivosti krve, probíhá doslova revoluce. Lékaři připravují novou léčbu, díky níž si už nemocní nebudou muset pravidelně píchat do žíly faktor srážlivosti krve, který jejich organismus nevyrábí vinou chybějícího genu. Vědci zkoumají možnosti genetické terapie, jež by z hemofiliků prakticky udělala zdravé lidi.  

Vědci z brněnské techniky odhalí Parkinsona. Stačí, aby pacient mluvil

Mluvte a my hned zjistíme, jestli máte Parkinsonovu chorobu. Algoritmus, který dokáže rozpoznat příznaky nemoci z nahrávky hlasu, naprogramovali studenti biomedicíny z Vysokého učení technického v Brně.  O stejný cíl usilovali i další účastníci soutěže Biosignal Challenge 2018. Žádná z šestadvaceti prací však brněnský tým nepředčila.  

Na Antarktidu dorazí další vědecká expedice z Masarykovy univerzity

Brno - Vědecká pozorování, sběr vzorků i prozkoumávání stavu polární stanice. Nejen to jsou úkoly vědců z expedic Masarykovy univerzity v Antarktidě. První tým již dva týdny pracuje na stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. Druhá výprava se na cestu vydala v pondělí.  

Jeden z největších ledovců světa narušuje obří dutina. Hrozí jeho rychlý rozpad

Skutečnost, že Thwaitesův ledovec, jeden z největších ledovců na planetě, taje mnohem rychleji než se očekávalo, je všeobecně známa. Nyní však vědci došli k ještě znepokojivějšímu zjištění. Objevili v jeho struktuře obrovskou dutinu, která se vlivem stále teplejšího moře rozšiřuje a ledovec tak uvnitř narušuje. Vyplývá to z nejnovější studie zveřejněné v odborném časopise Science Advances.      

Další otřes nejde vyloučit

Karlovarský kraj – Půl roku byl klid a pak to zase začalo. Ozvalo se další dunění v podzemí Karlovarského kraje.

NASA znovu zkusí kontaktovat robotické vozítko na Marsu. Nezbývá moc času

Americká vesmírná agentura NASA se naposledy pokusí navázat spojení s robotickým vozítkem Opportunity na Marsu. Inženýři totiž začali vysílat novou sadu povelů ve snaze zjistit, co mohlo roveru kontakt se Zemí znemožnit. NASA kontakt s Opportunity ztratila loni na začátku června, kdy se zde prohnala velmi silná prachová bouře, která pokryla téměř čtvrtinu povrchu Marsu. Vesmírná agentura o tom informovala na svých stránkách.       

Lež, nebo pravda? Děti tápou. Falešné zprávy na internetu jim vnucují názory

Brno - Internet používá denně. To, co najde, si raději ověřuje. „Když pracuji na úkolech do školy, vždy čerpám z více zdrojů,“ řekla šestnáctiletá studentka Tereza Tarabášová. Jako ona se však nechová téměř polovina jejích vrstevníků nebo mladších žáků. Ukázal to evropský průzkum, do kterého se zapojili i vědci z Masarykovy univerzity v Brně.

Časovaná bomba. Podzemní vody se kvůli změnám klimatu doplňují stále pomaleji

Vědci upozorňují na další nebezpečný důsledek globálního oteplování, který je na první pohled neviditelný. Na mnoha místech totiž kvůli velké absenci srážek ubývají zásoby podzemních vod, případně se doplňují stále pomaleji, než bylo dříve běžné. Následky se tak mohou projevit náhle až za desítky let. Podle nich jde o časovanou bombu. 

Glosa Antonína Schuberta: Dotační perpetuum mobile

Pan premiér Babiš vyslovil v případě stavebního řízení dálnic velmi příkrý ortel nad obstrukčními praktikami některých ekologických organizací, jejichž členy doslova nazval zelenými ekoteroristy. Jindy zcela neakční ministr dopravy Ťok přispěchal vylepšit premiérův názor nápadem padesátitisícové kauce. Ta má propadnout státu v případě, že uplatněná námitka nebude oprávněná.

Děti se stanou malými vědci

Svitavy - V parčíku před Základní a mateřskou školou Pražská ve Svitavách vyrůstá skutečné „vědecké pracoviště“ pro předškoláky. Projekt je unikátní v celém kraji.

Další žena v Číně čeká geneticky upravené dítě. Vědce vyšetřují policisté

V Číně se pravděpodobně narodí další geneticky upravené dítě. Informovala o tom agentura AFP. Vědce Che Ťien-kchueje, který loni v listopadu šokoval veřejnost svým prohlášením, že geneticky upravil lidská embrya, z něhož se následně narodila dvojčata, už vyšetřují policisté. Podle AFP jde o ženu, jež otěhotněla během prvního pokusu o vytvoření geneticky upraveného člověka ve 12. až 14. týdnu těhotenství. 

FOTO: Sedmdesátku turistů neodradil ani mráz

Plánice – Teploty, které se pohybovaly okolo deseti stupňů pod nulou, doplňovalo slunce a modrá obloha. Účastníci si pochvalovali podmínky jubilejního 15. ročníku pochodu Křižíkovou stezkou z Plánice do Klatov.

Objevili jsme chybějící článek mezi člověkem a opicemi, potvrdili vědci

Poslední opice, nebo první člověk? Nález dvou poměrně zachovalých koster, ke kterému došlo v roce 2008 v jihoafrické jeskyni Malapa, vyvolal ve vědeckém světě rozruch. Ostatky nového druhu pojmenovaného Australopithecus sediba byly během následujících let podrobovány detailním výzkumům a rozborům.