Benešovsko /ANKETA/ - Návrat ke kořenům. I tak by se mohl nazvat trend sběru a pěstování bylinek, který se v posledních letech dostává stále více do popředí. I když se odborníci stále přou, zda mají bylinky opravdu velkou léčivou sílu, nebo jde hlavně o placebo efekt, lidé se rádi vydávají do přírody, aby našli léčivé květy a mnohdy si je doma i sami pěstují.
Kouřim – Kouřimský skanzen provoní v sobotu odpoledne bylinky. Lektorka Eva Kopecká z průhonické dendrologické zahrady návštěvníkům pomůže objevit, co příroda skrývá pro naše zdraví i chuťové buňky.
Sedlčany - Dobrou příležitost nabídnout regionální produkty, výpěstky a výrobky ze svých farem nebo dílen měli v sobotu na sedlčanském náměstí prodejci od osmi do dvanácti hodin. Farmářské trhy, na nichž převládaly barvy léta, pořádalo opět Sdružení obcí Sedlčanska.
Staletími prověřené účinky Tibetské medicíny přijela do Luhačovic představit tibetská lékařka Dr. Bhuti Losang. Kouzelné bylinky doporučovala zájemcům v Boutique hotelu RADUN, v příjemném hotelovém pokojíku s balkonkem a výhledem do daleka.
Písek - V prostorách Českého zahrádkářského svazu v ulici Leoše Janáčka v Písku se od čtvrtka koná prodejní výstava léčivých rostlin spojená s poradnou o účincích, sběru a pěstování léčivých rostlin.
Patříte mezi ty zahrádkáře, kteří kromě nádherně rozkvetlé zahrady plné pestrobarevných květin mají rádi, když zahrada nese i svůj užitek? Začněte s pěstováním bylinek. Nejen pěkně vypadají. Využití pro bylinky najdete v kuchyni, ale také při léčbě mnoha zdravotních potíží.
Praha – Slavnosti jarních bylinek bude v sobotu hostit tradiční farmářský trh na náplavce Rašínova nábřeží. Od osmé do šestnácté hodiny si pod částí zvanou Výtoň přijdou na své zájemci o bylinky použitelné v kuchyni stejně jako o květiny k vysazení na zahradě i na balkoně, léčivky i exotiku – a také o ryze přírodní kosmetiku. Pozornost jistě přilákají šperky inspirované přírodou nebo kokedamy – levitující rostlinky.
Česká Lípa - Kuchař Bohumil Palounek přebírá šuplík plný nejrůznějších diplomů a ocenění. „Už to nemám kam dávat," říká, aby následně vytáhl nejnovější diplom za nejlepší velikonoční nádivku.
Čejkovice – Hnutí Brontosaurus žije v Čejkovicích už deset let. Jedno desetiletí tak nabízí mladým lidem nejen smysluplnou práci pro přírodu, ale také netradiční zážitky a zábavu.
Sedlčany - Léčitelka a spisovatelka Jana Arcimovičová (59) z Kosovy Hory je autorkou odborných článků a knih, v nichž přibližuje potraviny vhodné pro snížení cholesterolu, přírodní antibiotika, soustřeďuje se především na fyzioterapii a tradiční čínskou medicínu, v níž jsou jsou považovány byliny za léky.
Čejkovice – Slavnostním rozkrojením dortu, na němž si záhy pochutnaly hlavně děti, odstartovaly oslavy čtvrtstoletí existence bylinkového ráje v Čejkovicích. Tamní výrobce biočajů a biokoření v neděli uspořádal Předvelikonoční jarmark.
Karhule /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Že jednou bude žít na vesnici, si Karolína Josková nemyslela a možná ani nepředstavovala. I přesto že dětství prožila na chalupě u Džbánů, většinu času strávila v Praze. Osud ji a její rodinu ale zavál do malé vesničky Karhule pod Blaníkem na Benešovsku, kde žije již přes deset let.
Karhule /ROZHOVOR/ - Že jednou bude žít na vesnici, si Karolína Josková nemyslela a možná ani nepředstavovala. I přesto že dětství prožila na chalupě u Džbánů, většinu času strávila v Praze. Osud ji a její rodinu ale zavál do malé vesničky Karhule pod Blaníkem, kde žije již přes deset let.
Sebranice – Příroda oblékla nový kabát, listy stromů se barví do neuvěřitelně krásných odstínů a chladný vítr nás nutí obléci teplé svetry, šály a kabáty. Podzim je zpět a s ním i kulturní komisí pravidelně pořádaná Sebranická podzimní výstava s dlouholetou tradicí.
Vyškov – Loni zřídili bylinnou zahradu. A od příštího roku už budou vypěstované rostliny zpracovávat v sušárně. Stejně jako produkty od obyvatelek nového včelína. Obě stavby už v charitním sadě za kostelem ve vyškovských Dědicích začínají růst. Určené jsou hlavně pro lidi s duševním onemocněním. Hotovo má být do konce listopadu.
Hluboká nad Vltavou - Nejdříve si bylinky vypěstují, aby je následně mohly sníst. Pro většinu lidí poměrně běžná věc. Jenže v případě Hluboké nad Vltavou je zahrádkářům maximálně šest let. Děti z mateřské školky si s pomocí učitelek založily zahrádku, kde pěstují nejen bylinky potřebné k dochucování jídel, ale i zeleninu rajčata, okurky a oblíbený hrášek. Projekt našel podporu u Nadace ČEZ, která na zahrádku věnovala 50 tisíc korun.
Lysice – Zkušeným myslivcům či přírodovědcům mohou svými znalostmi konkurovat děti, které navštěvují kroužek myslivosti, lesnictví a ochrany přírody při lysické základní škole. Některé z nich letos zazářily na celorepublikovém finále soutěže Zlatá srnčí trofej, která se konala na lesnickém odborném učilišti v Bílé.
Kozomín – V kozomínském včelařském krámku manželů Rubešových byla před pár dny otevřena semínkovna. Tam mohou zahrádkáři společně sdílet semínka. Půjčit si bezplatně malý sáček například se semínky zeleniny, květin nebo bylinek, a za rok po sklizni na svém pozemku je zase vrátit.
Královské Poříčí - Již rok se mohou návštěvníci statku Bernard přijít poradit do místní apathyky. Máte rádi čaj, ručně dělaná mýdla nebo tinktury, potřebujete bylinky nebo se uvolnit či získat informace ohledně zdravého, kultivovaného života, to a ještě více můžete získat a naučit se ve zdejší apathyce.
Prostějov – „Narodila jsem se v Bousíně, na samotě, a pak jsme bydleli v Repechách na Drahanské vrchovině. Myslím, že právě v dětství to všechno začalo," řekla Lenka Zlámalová, zakladatelka společnosti Herba Lena.
Hodonínsko /INFOGRAFIKA/ – Ještě před osmi lety fungovaly na Hodonínsku pouze dva minipivovary. Bzenecký Pod Kněží horou a hodonínský Kunc. Obliba malých pivovarů ale roste, vznikají proto nové. V okrese je jich v současné době už deset. A jejich majitelé si připravili speciály, kterými se pokusí v letní sezoně zaujmout své zákazníky. Předpokládají, že se vypije více chmeleného moku než kdy jindy.
Teplice - Bylinková poradna Vlastimila Šindeláře byla otevřena o víkendu v teplickém Zahradnictví Dvořák a syn. Lidé se mohli dozvědět, jak bylinky používat v kuchyni, jak si je usušit.
/FOTOGALERIE/ Tržnice v Ostravě na Černé louce je plná bylinek a zeleně nadšených pěstitelů. Každý z nich si mohl vybrat svůj pytel s hlínou a nasadit si do něj rajčata, papriky, mátu, meduňku nebo jiné bylinky.
Tvarožná Lhota /FOTOGALERIE/ – Děti v Mateřské škole v Tvarožné Lhotě mají novou zahradu s řadou herních prvků. Přímo žáci ji přestřihnutím mašle slavnostně otevřeli o víkendu při oslavách Dne dětí.
Poznáte ji poměrně snadno. Zvýšenou plynatost provází nadměrný únik plynů, říhání, bolesti břicha, ale i křeče. Nepříjemných útrap je možné poměrně snadno se zbavit.
Uherské Hradiště – Zahrada z léčivých rostlin či hmyzí domeček. Takové zajímavé objekty zanedlouho ozdobí okraj sídliště Štěpnice v Uherském Hradišti. V areálu tamější Základní školy Za Alejí totiž vyrůstá takzvaná Zelená oáza.
Mariánské Lázně - Čerstvá zelenina, domácí marmelády, čerstvé bylinky a mnoho dalších biopotravin nabídnou Mariánské Lázně. Po delší odmlce se do města vrátí farmářské trhy, po kterých Mariánskolázeňští tolik volali.
Kroměříž - Bylinky, luštěniny či nebezpečný odpad rozeznávaly děti základních škol včera odpoledne na kroměřížském Velkém náměstí. Konal se tam program ke Dni Země.
Příbram - Pažitka a petržel. Nejznámější bylinky, které se staly tradičním doplňkem české kuchyně, a o jejichž zázračných účincích mnohdy nemáme ani ponětí. Prostě je používáme ze zvyku. Ale slyšeli jste někdy o ožance, anginovníku nebo proskurníku? Pokud ne, můžete se s nimi seznámit při zeleninových trzích v Příbrami, které kromě bylin nabízejí jarní sadbu, balkonové květiny, skalničky,trvalky i cibuloviny.
Pažitka a petržel. Nejznámější bylinky, které se staly tradičním doplňkem české kuchyně, a o jejichž zázračných účincích mnohdy nemáme ani ponětí. Prostě je používáme ze zvyku. Ale slyšeli jste někdy o ožance, anginovníku nebo proskurníku? Pokud ne, můžete se s nimi seznámit při středečních zeleninových trzích v Příbrami, které kromě bylin nabízejí jarní sadbu, balkonové květiny, skalničky,trvalky i cibuloviny.
Ostrava – Fazole, sazeničky kedlubnu, salátu nebo celeru, všechny možné bylinky, ale také čerstvé máslo, domácí med a koření či pečivo. Z takového sortimentu mohli v sobotu dopoledne vybírat na Porubských trzích na Hlavní třídě u kruhového objezdu příchozí lidé.
Slavkov u Brna – Konala se už podeváté a nabídka zahradníků pokryla celý sortiment od přísad a hnojiv, přes skalničky i kaktusy až po okrasné stromy. Prodejní zahradnická výstava přilákala v pátek a v sobotu do slavkovského zámeckého parku stovky lidí i další trhovce.
Příbram - Pažitka a petržel. Nejznámější bylinky, které se staly tradičním doplňkem české kuchyně, a o jejichž zázračných účincích mnohdy nemáme ani ponětí. Prostě je používáme ze zvyku. Ale slyšeli jste někdy o ožance, anginovníku nebo proskurníku? Pokud ne, můžete se s nimi seznámit při středečních zeleninových trzích v Příbrami, které kromě bylin nabízejí jarní sadbu, balkonové květiny, skalničky,trvalky i cibuloviny.
Uherské Hradiště - Na každém kroku potkávat stánek s trhovci, kteří lákají regionálními potravinami a výrobky všeho druhu. Potřást si rukou se zelinářem, jemuž za nehty zůstal kousek hlíny, když ráno sbíral a čistil plody své práce, aby je mohl každodenně naservírovat zákazníkům v té nejvyšší kvalitě. Vyslechnout pár osvědčených rad od kořenářek, které zde prodávají sušené nebo čerstvé bylinky. Pokochat se pohledem na zručné ruce řemeslníků vystavujících zde svoje výtvory.
Zeleninu a bylinky používáme v kuchyni běžně. Květy ale bereme spíše jako dekoraci, a přitom mnohé z nich jsou jedlé. A navíc z pokrmu udělají učiněné umělecké dílo.
Vysoké Mýto –V neděli od 15.00 se v regionálním muzeu koná přednáška Jaroslava Vintery o bylinkách a jejich využití nejen v kuchyni. Návštěvníci budou moci ochutnat bylinkové čaje, kořeněné sušenky a jiné pochutiny.
Velatice - Nové místo k procházkám s rodinou nebo k venčení psa budou mít brzy lidé ve Velaticích. Díky podpoře z Nadace Partnerství poblíž tamního potoka vznikne nová klidová zóna s posezením i bylinkovými záhony.
Před více než dvaceti lety Radmila Červinková onkologicky onemocněla. Kromě klasické léčby v nemocnici začala navštěvovat také léčitele, který ji radil, jaké bylinky užívat. Dnes bylinné sirupy a tinktury sama vyrábí a je to ona, která radí lidem, jak podpořit organismus.