„Jaký čaj je dobrý na srdce?“ a „Jaké bylinky na srdce?“. Tyto dvě věty lidé často zadávají do internetových vyhledavačů. A není divu. Kardiovaskulární onemocnění totiž patří k nejčastějším příčinám úmrtí. K tomu, abyste snížili riziko srdečního selhání a onemocnění, vám opravdu mohou pomoci některé bylinky. Kde bylinky prospěšné našemu srdci rostou, v jaké formě se užívají a mohou vám při špatném dávkování víc ublížit, než pomoci?
Tou největší výsadou žen je možnost (nikoli povinnost!) přivést na svět nový život. S tím ale bohužel souvisí i řada ženských problémů. Menstruační potíže, gynekologické záněty i trápení, když se otěhotnět nedaří, jsou jen některé z nich. Naštěstí má Matka příroda v záloze bylinky, které umí významně pomoci. Jaký čaj pomáhá při menstruaci? A kdy zabere žebříček?
Vytrvalou bylinku s veselými žlutými kvítky znali a využívali lidé odnepaměti. Považovali ji za všelék a dokonce za ochranu proti zlým duchům. Nejnovější vědecké výzkumy řepíku lékařského daly našim předkům zapravdu. Řepík jako přírodní antibiotikum pomáhá léčit záněty v těle, zlepšuje trávicí funkce a kontrolu močového měchýře, zmírňuje menstruační potíže, léčí hlasivky i kožní problémy, zastavuje krvácení, detoxikuje tělo a posiluje zdraví vlasů a nehtů. Jediné, co se u řepíku nepodařilo prokázat, je ochrana proti zlým duchům.
/VIDEO/ Květinovou farmu založila Hana Neckářová na okraji Pelhřimova před šesti lety. Od zpracování bylinek se dostala až k pěstování jedlých květů. Ty dodává místním cukrářům a cateringovým společnostem. Na farmě pořádá také akce pro děti a veřejnost.
Pěstování bylinek na balkoně představuje skvělou příležitost, jak si zajistit zásobu čerstvého koření pro svou kuchyni, zútulnit si prostor pro bydlení, připravit zábavný projekt pro děti nebo pomocí aromatických rostlin odehnat nevítané hmyzí návštěvníky. Bylinkový balkon však nabízí i možnost vypěstovat si koření, které pomáhá s hubnutím.
Na prosté bylinky mohou vsadit ti, kteří se rozhodli zatočit s přebytečnými tuky v těle. Přece jen špeky na břiše, špeky v podpaží i pod prsy nebo třeba špeky na zádech či pod zadkem vypadají nevzhledně. Zbavit se jich může být snadnější s pomocí tří prostých bylinek – bazalky, petržele a máty peprné. A nejde jen o babské rady. Zjištění a doporučení k využívání přírodních produktů zaznívá od samotných expertů na hubnutí a výživu.
Loni Radek Fryzelka přemýšlel, jestli má jeho podnikání smysl. Nakonec vlachovická rodinná bylinná farma Květomluva vytrvala a stala se nejlepší ekofarmou roku 2023 v republice. Na necelých dvou hektarech tam pěstují zhruba 30 druhů bylinek, zeleninu, hospodaří s menším sadem, výrobnou, dvěma sušírnami a stíhají provozovat i obchůdek.
Loni Radek Fryzelka přemýšlel, jestli má jeho podnikání smysl. Nakonec vlachovická rodinná bylinná farma Květomluva vytrvala a stala se nejlepší ekofarmou roku 2023 v republice. Na necelých dvou hektarech tam pěstují zhruba 30 druhů bylinek, zeleninu, hospodaří s menším sadem, výrobnou, dvěma sušírnami a stíhají provozovat i obchůdek.
Mikrovlnná trouba je součástí domácností už desítky let, přesto ji řada lidí využívá jen k ohřívání a rozmrazování potravin nebo k výrobě popcornu. Ve skutečnosti toho mikrovlnka umí mnohem více: připraví míchaná vajíčka i křupavou slaninu, usuší bylinky, vrátí chuť starému pečivu i chipsům, případně pomůže s loupáním rajčat i česneku… A většinou vám u toho ještě ušetří spoustu času.
Tři dny starý bochník chleba už našemu mlsnému jazýčku nepřipadá rozhodně atraktivní. Je fakt, že sice chléb už nechutná tak dobře jako čerstvě upečený, ale může ještě skvěle posloužit do mnoha různých receptů. Nechte se inspirovat a uvidíte, že váš tvrdý chleba už nikdy neskončí v popelnici.
Bylinky jsou vydatným zdrojem vitamínů, éterických olejů, minerálů a dalších účinných látek. Také povzbuzují chuť k jídlu, podporují trávení a napomáhají správnému fungování organizmu. Jak dobře je znáte a jaký máte vztah k jejich používání v kuchyni? Otestujte se v našem kvízu.
Pracuje ve výzkumu rostlin, ale jako botanik se necítí. Botanik je totiž ten, co sbírá bylinky a dává je do herbářů. Docent Roman Pavela z bylin extrahuje biologicky aktivní látky a testuje jejich účinky. Zaměřoval se především na vývoj botanických pesticidů, které neškodí planetě ani zdraví. A postupně svůj zájem rozšířil o léčivé účinky bylin. Povídali jsme si o tom, proč mu své zdravotní potíže svěřují lidé z celé republiky a jaké byliny patří k těm, které bychom klidně mohli užívat celý život.
Jak si užít aktuální víkend? Deník přináší souhrn tipů na ty nejzajímavější akce v Moravskoslezském kraji, na Opavsku se lidé mohou těšit na jarmarky, v Oticích bude povídání o bylinkách, v Hlučíně výstava obrazů, mnoho dalšího se děje jinde.
S blížícím se jarem se v lidech opět probouzí chuť pustit se do vysévání a pěstování bylinek nebo okrasných rostlin. Nemusíte ale kupovat klasické květináče a truhlíky. Můžete si je vyrobit z plastových lahví. Jak vyrobit květináč z PET lahve?
Tento recept si zamilujete! Česneková hnízda jsou zvenčí příjemně křupavá a uvnitř měkoučká. Vychutnáte si je jak samotné, tak jako přílohu k jinému jídlu. Tak co, zkusíte je? Dejte si při tomto receptu záležet na kvalitním olivovém oleji, díky němuž bude výsledná chuť ještě výjimečnější.
Barokní dvůr Borotín po dvou letech uspořádal adventní program na celý den. Zblízka bylo možné sledovat šikovnost řemeslníků a děti lákaly i ovečky s oslíkem u jesliček.
Vidět postup výroby různých potravin nebo nápojů, jen tak každý den neuvidíme. Pro žáky oborů zaměřených na gastronomii, podnikání a služby jsou tyto informace z praxe velmi hodnotné. Nakouknout pod pokličku některých výrobců a distributorů měli možnost studenti ze znojemské Přímky při nedávné exkurzi v Čejkovicích.
Měl být zapomenut. Přesto byl film Šarlatán, inspirovaný jeho životním osudem, oceněn pěti Českými lvy a probojoval se i do širší nominace na Oscara. Léčitel Jan Mikolášek, který diagnostikoval neduhy ze vzorků moči a léčil směsí bylinek, měl podle svých slov léčit v průběhu šesti desetiletí přes pět milionů pacientů, kteří před jeho ordinací stáli trpělivě i kilometrové fronty.
/FOTOGALERIE/ Nejenom láska, ale i podnikání může procházet žaludkem. Zvlášť když se dělá s láskou. Ukazují to čerstvé výsledky tradičních podnikatelských soutěží ve středních Čechách, které dospěly již do 17. ročníku.
Již čtvrtý ročník Zámeckého čajování se uskuteční v sobotu 22. října od 10 do 17 hodin. Letos se návštěvníci mohou těšit na prezentaci plodin (nejen) ze zámeckých zahrad, ale také na zajímavý doprovodný program. Zámecký zahradník představí bylinky ze zámecké zahrady, čaj dle původní receptury i mnoho dalšího.
/ROZHOVOR/ Rybí vývar, masová polévka, kančí guláš se zeleninou a bylinkami. I na tom si pochutnávali pravěcí zemědělci na našem území. „Život před sedmi tisíci lety nebyl žádný med, ale nebyl to ani každodenní boj o život,“ říká kurátor výstavy o pravěku Měnící se svět a archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Čechák.
/ROZHOVOR/ Rybí vývar, masová polévka, kančí guláš se zeleninou a bylinkami. I na tom si pochutnávali pravěcí zemědělci na našem území. „Život před sedmi tisíci lety nebyl žádný med, ale nebyl to ani každodenní boj o život,“ říká kurátor výstavy o pravěku Měnící se svět a archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Čechák.
Na Bartolomějském návrší v Kolíně čeká během letních dnů na příchozí nejen procházka po krásných zákoutích nebo možnost zahrát si dámu na obří šachovnici, ale také spousta vůní.
K rozvoji environmentální výchovy dětí v 31. MŠ v Plzni jsme za podpory Nadačního fondu Zelený poklad vytvořili nový vyvýšený záhon na pěstování rostlin a bylinek.
V představách mnoha lidí jde jen o upravený kousek pozemku bezprostředně navazující na dům. Terasy, z nichž každá plní jinou roli, však mohou být elegantním a zároveň efektivním využitím malého a navíc svažitého pozemku. Zahrada v pražských Hodkovičkách ukazuje, že dobrý nápad dokáže vykouzlit i na malém prostoru dokonalé zázemí.
Víte, jak urychlit klíčení semen, a přitom jim poskytnout ochranu proti chorobám? Vsaďte na bylinné lázně. Příroda není hloupá. Aby semínka nevyklíčila hned při prvním jarním teplejším deštíku a pak nezaschla, pořídila jim obranný plášť – inhibitory klíčení. Ty se odplaví až s větším trvalejším přísunem vody. Proto zahrádkáři semínka máčejí, aby je přesvědčili, že vody už bude dostatek a mohou bez obav začít klíčit.
Na letní dovolenou se lidé obvykle těší měsíce dopředu. Když se ale blíží čas odjezdu, najednou spoustu z nich přepadá neklid, stres nebo i fyzické obtíže jako nechutenství, střevní potíže, nespavost nebo bolest hlavy. Prošel si tím před důležitou cestou skoro každý a běžně se tomu stavu říká „cestovní horečka“. Jak se napětí zbavit a užít si těšení na zaslouženou dovolenou v klidu? Existuje několik tipů.
O víkendu 10., 11. a 12. června se konaly po celé republice Dny otevřených zahrad. Veřejnost mohla nahlédnout do jinak zavřených areálů a zúčastnit se přichystaného programu. Účastnily se také zahrady na jihu Čech včetně českokrumlovské zahrady Kouzelné bylinky.
Chtěla si jen oddychnout a nakonec rozjela byznys snů. Z potravin, které má po ruce, totiž Ruby Permanová z Kalifornie vytváří miniaturní oblečky pro známé osobnosti. Její dílo na Instagramu a Tik-Toku sledují přes dva miliony lidí.
Především trvalky, jejichž půvab nyní obdivujete na rozkvetlých loukách, kdysi zdobívaly předzahrádky venkovských stavení. Pokud se rozhodnete vydat po stopách našich předků, hledejte původní zdejší rostliny, které dlouho pokvetou a budou vyžadovat minimální údržbu.
Třetí květnová sobota byla na mlýnu v Hoslovicích věnována bylinkám. Muzeum středního Pootaví připravilo tematickou akci Z bylinkového hrnečku. Návštěvníci mohli navštívit bylinkovou poradnu nebo se dozvědět, jak sbírat bylinky a připravit univerzální směs na čaj. Dále byly ochutnávky bylinných čajů, poznávání bylinek, ukázka herbáře či malování bylinek na obličej pro děti.
Pokud kuchařka ze sokolovského sídliště nemá při vaření po ruce čerstvé bylinky nemusí zoufat. Stačí vyběhnout před panelový dům, kde si může natrhat čerstvé. Měla by tak učinit jen pro svou potřebu, aby zbylo i na ostatní.
Další řemeslná akce na mlýnu v Hoslovicích z produkce Muzea středního Pootaví Strakonice se uskuteční v sobotu 21. května. Má název Z bylinkového hrnečku. Na návštěvníky čeká bylinková poradna a ve 14 hodin přednáška Jak sbírat bylinky a připravit univerzální směs na čaj. Dále ochutnávky bylinných čajů, poznávání bylinek, ukázka herbáře či malování bylinek na obličej pro děti. Ty si navíc v tradiční dílničce mohou vytvořit bylinkovou sůl do koupele.
Do květnového Klubu Gemini, který nově od začátku letošního roku pořádá Dům kultury Šumperk, přijala pozvání známá odbornice – gemmoterapeutka Jarmila Podhorná. Za text a pozvání k zajímavému tematu děkujeme Haně Pískové.
I když se někdy zdá, že se žádná dokonalost nedostaví bez umělých hnojiv a syntetických postřiků proti škůdcům, existují výjimky. Ukázková přírodní zahrada v Plavsku funguje i bez extrémně náročné péče. Kvetoucí trvalky, bylinky a staré odrůdy růží tu jsou stejně doma jako užitečné včely a motýli.
S příchodem jara začnou ze země rašit i první byliny, jejichž léčivá síla nám může pomoci při řešení řady neduhů. V trávě se začínají objevovat první kopřivy, sedmikrásky nebo medvědí česnek. Čerstvě vyrostlé bylinky obsahují spoustu vitamínů a prospěšných látek. Kromě toho, že je můžeme využít jako léčivky, jsou také obohacením pro naši kuchyni do polévek, salátů nebo pomazánek.
S příchodem jara začnou ze země rašit i první byliny, jejichž léčivá síla nám může pomoci při řešení řady neduhů. V trávě se začínají objevovat první kopřivy, sedmikrásky nebo medvědí česnek.
Na pokraji lesa našeho květinového království a sousední vesnice se rozprostírá starý mlýn, kolem něhož protéká řeka Struha, přes kterou vede kamenný most. U vody najdeme také dřevěný můstek, z něhož chodí děti chytat ryby. Vedle něj stojí sto let stará lípa, která provoní celé zákoutí. Často zde můžeme vidět i malé zajíčky, kteří při odlivu namáčí své tlapičky do mokrého písku, zanechají tam spoustu otisknutých tlapek a utečou před přílivem, aby se nenamočili. A takto to opakují a hrají si celý den. Také staví z písku hrady a vše, co je napadne.
Zahradničení je vyzkoušeným lékem na stres a jeho pozitivní dopady na psychickou pohodu a fyzickou kondici pravidelně dokazují četné vědecké studie. Radost z vypěstovaných bylinek nebo vlastní kytice na stůl si díky komunitním zahradám mohou užít i obyvatelé měst. Pomoci jim v tom může podpora od společnosti Kaufland a Nadace Via.