Je až neskutečné, jak přínosná je tato bylinka pro zdraví kůže. Jako odpověď na otázku, k čemu je dobrý měsíček lékařský, by se dala odvyprávět celá přednáška. Výtažky z nádherných oranžových květů si dokážou poradit s řadou kožních neduhů, a mají i mnohé další léčivé účinky. Zjistili jsme pro vás, co léčí měsíčková mast, zda může mít nežádoucí účinky i kdy měsíček trhat.
Třezalka tečkovaná je často vnímaná jako bylinka na deprese a nespavost. Hypericin, který rostlina se žlutými květy obsahuje, totiž působí na receptory v mozku a dokáže skvěle zlepšit náladu. Třezalka toho ale umí mnohem víc. Pomáhá na játra, žlučník, žaludeční vředy i problémy se slinivkou břišní. Kvete od konce června a sbírat ji lze celé léto.
Chrpa patří mezi rostliny, které se hojně vyskytují jak v horských oblastech, tak ve městech. Lidé si ji s radostí trhají s ostatním (často chráněným) lučním kvítím pro potěšení jen tak do vázy i do čaje. Tato významná medonosná rostlina totiž skvěle zabírá při očních chorobách, nechutenství i zažívacích problémech. Kdo má na ni zálusk, ten by však měl vědět, že není chrpa jako chrpa. Jednu utrhnout můžete, za druhou hrozí až stotisícová pokuta.
Mocktail neboli koktejl bez alkoholu je přesně to, po čem tělo touží v letních vedrech. Dodá organismu životadárnou vodu a - pokud je namíchaný z těch správných ingrediencí - taky dlouhodobě ochladí takzvaně zevnitř. Nejen čínská tradiční medicína doporučuje v horkém počasí konzumovat ovoce v čele s melounem a některé bylinky, které teplem zkoušenému tělu uleví.
Na málokteré nádory se umírá tak často, jako na ty, které postihují slinivku břišní. Rakovina slinivky patří k těm nejagresivnějším a v časných stádiích k nejhůře odhalitelným. Přesto se lékaři nevzdávají a zkoušejí novou cestu, jak pacienty s touto diagnózou zachránit. Jak se pozná rakovina slinivky břišní, jak se projevuje nádor na slinivce, kde bolí a jak ho včas odhalit, radí gastroenterolog Ondřej Urban.
Co všechno léčí levandule lékařská, věděli moc dobře už naši předci. Že jde o výjimečnou bylinku, potvrzuje i fakt, že se extrakty z ní používají nejen v lidovém léčitelství, ale také v oficiální medicíně. Lékárník Filip Škarda se podělil o znalosti o tom, jaké má levandule účinky na pleť, na psychiku či na úlevu od bolesti. Prozradil i to, jestli může být tato bylinka pro někoho nebezpečná a co dělat se sušenou levandulí.
Hledáte tip na zdravou a chutnou večeři nebo svačinu, jejíž příprava vám zabere jen pár minut? Vsaďte na ředkvičky. Pokud vám nerostou na zahrádce nebo na balkoně, koupíte je teď čerstvé v každém marketu. Když k nim přidáte tvaroh a voňavé bylinky jako pažitku nebo petrželku, potěšíte chuťové buňky a ještě uděláte něco pro své zdraví.
Květen je měsíc, kdy rozkvétá jedna z nejvoňavějších bylinek. Aromatický tymián má své nezastupitelné místo v kulinářském umění, kde umí výrazně povznést chuť masa, těstovin i zeleniny, ale také při domácím léčení nejrůznějších neduhů. I když jeho účinky ještě nejsou spolehlivě vědecky prokázány, lidé tymián s úspěchem používají při nachlazení, k léčení trávicích problémů či na hojení ran. Tymián však pomáhá i při dalších problémech, a navíc usnadňuje hubnutí.
Zdravotním problémem, o němž lidé hodně mluví, ale málo jej řeší, je vysoká hladina cholesterolu v krvi. Přináší s sebou riziko kardiovaskulárních chorob a může vyústit v infarkt nebo mrtvici. Vedle zdravého životního stylu a lékařských medikamentů lidem s vysokou hladinou nebezpečného cholesterolu v krvi mohou pomoci i bylinky. Jednou z nich je rozrazil. Nenápadná rostlinka s drobnými kvítky podporuje normální hladinu cholesterolu v krvi, ale umí si poradit i s řadou dalších neduhů.
/FOTOGALERIE/ Od 22. do 25. dubna proběhl na 6. ZŠ a MŠ Kladno, Doberská, již 14. ročník tradičního Týdne Země. Je to týden, kdy se celá škola intenzivně zabývá otázkami ochrany životního prostředí formou projektové výuky. Hlavními patrony a organizátorkami akce jsou skvělé učitelky přírodopisu Martina Švorcová a Daniela Cajthamlová, které svým nadšením z projektového týdne vždy nadchnou k činorodé práci celou školu.
Andrea Košťálová z jihomoravského Katova v současnosti pěstuje přes sedmdesát druhů bylinek a vyrábí z nich dvacet různých bylinkových sirupů. Prodává je přímo „ze dvora“, ale i na farmářských trzích. Její přírodní produkty, které jsou výsledkem tradičních postupů i rodinné spolupráce, získávají i různá ocenění. A ona chce pěstovat ještě i další bylinky a otevřít si sirupárnu.
Poletující hmyz se s příchodem jara čím dál tím častěji dostává oknem do našich domovů. Včely, vosy, mouchy i otravní komáři do našich obydlí zabloudí často nechtěně, ale jejich přítomnost je pro mnohé nežádoucí. Hmyz však naštěstí odpuzuje bazalka. Bazalka je kvůli své vůni pro mnohý hmyz přímo nenáviděnou rostlinou. Když ji umístíte do okna, hmyz se mu dobrovolně vyhne.
Popenec obecný je drobná rostlinka, která k žalu zahradníků umí poměrně rychle pokrýt velké plochy záhonů doslova jako koberec. Kvete už zjara a bylinkáři o ní hovoří jen v superlativech. Podle nich totiž popenec umí léčit neuvěřitelné množství chorob a neduhů. Pod názvem zemní břečťan nebo plazivý Charlie jej znají i v Anglii. Připravují z něj například omlazující koupel nebo unikátní léčivý olej. Popenec však užívejte rozumně v malých dávkách jako lék. Obsahuje látky, které mohou poškodit nemocná játra a také způsobit potrat.
Třetí dubnový víkend láká pestrou nabídkou akcí. Do Mikulčic pozveme na Koncert filmové hudby. Večerem provede smyčcové kvarteto Epoque Quartet. Hnutí Brontosaurus zase láká na Dny pro přírodu a krajinu v Čejkovicích. Bude se uklízet, vysazovat bylinky a dojde i na kuličkiádu.
Když Peter Luhový uklízel ve své domácí dílně, našel starší nevyužité dřevěné hranoly. Nevěděl, co s nimi, a tak pro svou přítelkyni vyrobil praktickou patrovou sušičku na bylinky a houby.
Letošní zahájení sezony je uspíšené. I když to tak teď nevypadá, ještě o víkendu připomínalo počasí spíš léto, což mnohé lákalo k zahradničení. Nic se však nevyplácí uspíšit.
/FOTOGALERIE/ Bylinkářky Silvie Melušová a Barbara Masopustová v Opavě provozují Slezské bylinářství již jedenáct let, a dokáží tak lidem poradit se zdravotními problémy. Barbara Masopustová se s Deníkem podělila o cenné informace a rady, jak regenerovat lidské tělo po zimě. Kromě jiného vyjmenovala bylinky, jež po zimě dostanou tělo do módu, ve kterém bude správně fungovat po celý rok.
O víkendu se rozšíří nabídka píseckých festivalů zaměřených na jídlo a pití o jednu novinku. V sobotu 13. dubna zaplní Palackého sady první ročník Píseckého polévkového festivalu.
Opravdový jarní klenot na čerstvě zelených trávnících představuje sedmikráska chudobka. Není nijak vzácná, roste úplně všude, ale její vlastnosti jsou výjimečné. Sedmikráska je zdravá, pomáhá léčit řadu nemocí. Prostě se ji vyplatí konzumovat. Jaké léčivé vlastnosti sedmikrásky potvrdily studie, a co všechno si pro domácí léčbu můžeme ze sedmikrásek připravit, prozradil lékárník Filip Škarda.
Pestrobarevné primulky, macešky a narcisky, bylinky, zeleninovou sadbu, první salát a ředkvičky i voňavé klobásky. To vše si mohou Zlíňané nakoupit na tržišti Pod Kaštany. Sezona se pomalu rozjíždí, proto je prodejců zatím pomálu, ale s teplým počasím se obyvatelé krajského města dočkají pestré nabídky regionálních výrobků.
Některé bylinky můžeme svým čtyřnohým kamarádům směle nabídnout, u jiných bychom si měli dát dobrý pozor. Jasným příkladem je obyčejná majoránka. Patří k základním bylinkám každé hospodyňky, pro psy však může být při pozření většího množství jedovatá.
Doma ji má každý. Sušená majoránka je výborná v bramborácích, bramboračce, sekané i v luštěninových polévkách. Při nachlazení je také velkým pomocníkem majoránkový čaj. Voňavé, chutné a léčivé jsou i čerstvé lístky majoránky, které se skvěle hodí do salátů, polévek, paštik či rýže. Jejich vůně prý dokonce umí přivolat lásku. Na pěstování majoránky přitom není nic složitého, takže čerstvou bylinku můžete mít vždy po ruce a domácí sušená voní líp než ta z obchodu. Přečtěte si, jak pěstovat majoránku.
Violka vonná, známější pod lidovým názvem fialka, je hojně rozšířenou jarní bylinkou. Lidé si ji pro její krásnou vůni s oblibou trhají do váziček. Fialka má však mnohem bohatší spektrum využití. Na první pohled křehká rostlinka totiž v sobě skrývá velkou léčivou sílu. Přečtěte si, jak používat violku vonnou a jak z violky připravit sirup.
Muzeum Českého krasu si na měsíc březen připravilo plno zábavných aktivit. Těšit se můžete na velikonoční akci, na které se naučíte plést pomlázku či na zajímavé výstavy i komentovanou vycházku okolím Tetína.
Příroda je vskutku fascinující. Neexistuje snad neduh, na který by se nenašlo řešení v podobě nějaké rostlinky. Léčba pomocí bylinek vyžaduje pochopitelně více času a trpělivosti než „zobání“ pilulek, ale výsledky bývají o to trvalejší. A právě jaro je obdobím, kdy v sobě rostliny ukrývají nejvíce léčivé síly. Načerpejte tedy s Deníkem inspiraci, po čem se v trávě poohlédnout, a udělejte si bylinkové zásoby na celý rok. Jistě vám ke sběru těch správných bylinek mohou dopomoci i informace z našeho kvízu.
Konečně nastal čas sběru prvních jarních bylinek. Pro naše předky představovaly záchranu při řadě zdravotních neduhů a také první zdroj čerstvých účinných látek po dlouhé zimě. Královnou mezi jarními bylinkami je nepochybně kopřiva. K jaké léčbě se kopřiva hodí? Jak kopřivu vyluhovat, na co výluh použít a jak dlouho se může pít čaj z kopřivy? Na rady jsme se zeptali lékárníka.
I když se batátům říká sladké brambory, s bramborami nemají nic společného. Batáty pocházejí z Jižní Ameriky a mohou být až 5 kg těžké. Povijnice batátová patří do čeledi svlačcovitých a její kořenové hlízy si získávají čím dál větší oblibu i v české kuchyni. Batáty jsou navíc prospěšné pro zdraví očí, regulují krevní cukr, cholesterol, podporují imunitu, trávení, snižují riziko rakoviny. A i když jsou batáty sladké, jsou vhodné pro redukční dietu. Jak se dají batáty využít a je možné pěstovat je i doma?
Úzkostná porucha patří mezi nejčastější psychické poruchy. Zažili jste někdy náhlé bušení srdce, svírání na hrudi, či neschopnost nadechnout se? Mohly to být tělesné projevy úzkosti. Jak si pomoci při úzkosti? Než se vypravíte k lékaři, můžete své psychice zkusit ulevit doma a využít bylinkovou terapii. Levandule, coby jedna z běžných českých bylinek, je totiž výborným lékem na úzkostné stavy a účinnost výtažků z ní potvrdily i mnohé vědecké studie. Na rozdíl od léků navíc levandule nevyvolává závislost.
/OSOBNOST ÚSTECKÉHO KRAJE/ Voňavé království v malebné obci Růžová, ležící na dvouhektarové zahradě v krásné přírodě Českého Švýcarska, už roky láká k relaxaci či do tvořivé dílničky. Do Mýdlárny Rubens míří celé rodiny, školy, ale i pracovní kolektivy třeba k teambuildingům.
Naše tělo v zimě potřebuje výživnější stravu. Proto je dobré sáhnout po luštěninách, například po hrachu. I když řada lidí kvůli dávným zážitkům ze školních jídelen, nebo kvůli obavám z vedlejších účinků trpí vůči hrachové kaši předsudky, měli by je opustit. Hrách mimo jiné přispívá k regeneraci organismu, bojuje proti stárnutí a pomáhá při hubnutí. A když vaření hrachové kaše věnujete náležitou péči, budete mít na talíři nesmírně vydatné, zdravé a chutné jídlo. Proč je hrachová kaše zdravá? Jak uvařit hrachovou kaši, aby nenadýmala? A proč je lepší jíst hrachovou kaši bez masa i vejce?
Kdyby měla kořenová zelenina svoji královnu, byla by to mrkev. Je to vitamínová bomba, která podporuje trávení a zažívání, posiluje imunitu, snižuje riziko infarktu, rakoviny i hladinu cholesterolu. Pomůže vám také s hubnutím. Možná proto polévku z mrkve vařívala i princezna Diana a jak se v Británii traduje, měla prý právě mrkvovou polévkou udělat dojem na prince Charlese. Jak se dělá mrkvová polévka a jaké koření se do ní dává?
Rýma se jeví jako běžné onemocnění, kterým si každý projde několikrát do roka. Když ale dojde na zánět dutin, můžeme se cítit velmi oslabení a úmorné bolesti hlavy nás úplně povalí. Uvolnit ucpané dutiny je pak jedinou možností, jak zaseknutou rýmu léčit. Zbavit se zánětu dutin můžete hned několika způsoby, nejjednodušší je však účinná masáž nosu či tlačení na správné body.
Jak si vybrat správnou zubní pastu? Jak může odhalit rakovinu už pouhý pohled do záchodu? Které tři bylinky zatočí se špeky na břichu a pod zadkem? Znáte potraviny, které vytáhnou z těla cholesterol? A víte jak za pár kaček připravit domácí elixír, proti kterému nemá chřipka šanci? Tato témata patří mezi nejčtenější v naší rubrice zdraví.
Za překyselení organismu si můžeme svým nezdravým jídelníčkem, pitím slazených nápojů a stresem, ve velké míře sami. Zažívací potíže, časté pálení žáhy, únava a bolesti hlavy jsou jen některé z příznaků, které s acidózou, tedy stavem překyselení organismu, souvisí. Co všechno ho způsobuje a co na překyselení organismu pomáhá? Které potraviny jsou zásadité a jak nám mohou pomoci bylinky?
Koriandr je úžasná bylinka, kterou používali už staří Egypťané. Svým vzhledem je podobná petrželi a pěstovat ji můžete na zahradě i v květníku za oknem. Do jídelníčku byste měli koriandr zařadit nejen jako koření, ale především pro jeho mimořádné účinky na zdraví. Pomáhá se zažívacími problémy a nadýmáním, má protizánětlivé účinky, pomáhá při kašli, a také snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu. Posílí vaši slinivku, podporuje paměť a působí příznivě i na stavy úzkosti.
Palčivou a řezavou bolest, která provází zánět močových cest, znají hlavně ženy. Podle statistik tato choroba alespoň jednou v životě postihne více než polovinu z nich. Nepříjemnou infekci není radno podceňovat a lékařská pomoc je u ní na místě. Vedle medikamentů z lékárny je však k dispozici řada přírodních prostředků, které léčbu velmi účinně podpoří. Které bylinky pomohou při léčení zánětu močových cest? A jak můžeme zánětu močových cest předejít?
Zatímco řešíme nedostatek penicilinu v lékárnách, jedno velmi účinné přírodní antibiotikum máme doma v kořence. Aromatickou dobromysl neboli oregano známe spíše jako koření, které dodává ráz středomořské kuchyni, ale vedle toho nám může pomoci při překvapivě velké řadě zdravotních problémů. A nejen fyzických – jak už název napovídá, dobromysl má schopnost bojovat i s chmurami a zlepšovat náladu. Nenápadná bylinka je doslova malý zázrak. Na co všechno je oregano dobré? A jak oregano používat?
Rýma, kašel, zahlenění. To jsou hlavní příznaky podzimního nachlazení, které v tomto období každoročně prožívá velká část populace. Léčbu těchto typických projevů si však můžete usnadnit i s pomocí domácích mastí, které zvládne vyrobit úplně každý. Ulevit od ucpaného nosu i bolavých průdušek pomůže mastička z ingrediencí, které dobře znáte, jen jste možná netušili, jakou sílu v sobě ukrývají.
Zimy bývají v posledních letech teplotně nadprůměrné. Ty skutečně tuhé, kdy mrzlo až praštělo a sněhová pokrývka chránila zahrady, známe spíš už jen z ladovských obrázků. Není tedy zbytečné chránit choulostivé rostliny? Kdepak! Počasí je vrtkavé a náhlý příchod silného mrazu může způsobit nevratné poškození některých dřevin či rostlin v nádobách. Jak se postarat o zahradu před zimou?
Už vám někdy někdo řekl, že byste si měli čistit cévy? Dost možná ne. Přitom jsou zanesené tepny velmi častým důvodem úmrtí. Pokud ovšem víte, jak si tepny vyčistit, můžete předejít srdečnímu onemocnění, které nezřídka končí smrtí. Jaké potraviny čistí cévy, které potraviny tepny ucpávají a lze se v léčbě ucpaných cév spolehnout na zázračnou bylinku?
Jestliže jste zvyklí používat při vaření vývaru bujonovou kostku, jistě vás bude zajímat, že si ji můžete připravit i doma, a to ze zbytků. A důvod? S kupovaným bujonem se zkrátka nedá srovnat. Domácí bujon navíc dodá vývarům nejen požadované aroma, ale působí i jako lék. Jak si snadno připravit domácí bujon, vývar ze zbytků a proč vývar denně i pít?
Špatně se vám usíná, cítíte se vyčerpaní a bolest hlavy, úzkost či depresivní nálada vás přepadají čím dál častěji? S tím vám může pomoci meduňka. Obyčejná bylinka, ze které si před spaním uvaříte čaj. Je nejen léčivý, ale i výborně chutná. Meduňka vám nejen zklidní nervy a navodí příjemný spánek. Meduňkový čaj zmírňuje také žaludeční problémy a působí příznivě při bušení srdce a srdeční arytmii. Cena balení meduňkového čaje se pohybuje kolem padesáti korun.
Středeční odpoledne před podzimními prázdninami se v 2. B ZŠ Tyršova 913 ve Frenštátě pod Radhoštěm neslo v duchu přírody a spolupráce malých a velkých.
/VIDEO, FOTO/ Miroslav Hlubuček pracoval 25 let jako manažer pro velké potravinářské řetězce a dotáhl to až na šéfa oddělení pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Manažerské sako ale vyměnil za zahradnickou zástěru a začal pěstovat výhonky bylinek a zeleniny, kterým se říká microgreens. Živnost začal rozjíždět na zimní zahradě svého domu ve Vysoké nad Labem a od jara nabízí rostlinky plné vitamínů a chuti v obchůdku v areálu Hvězda v Hradci Králové.
Bylinky nejsou vhodné jen pro přípravu chutných pokrmů. Jejich léčivé účinky lidé znali a využívali už od pradávna. Ale pozor, jak dokáže být léčivá rostlina pomocníkem, tak v nesprávnou dobu může i uškodit. Vyzkoušejte si, jestli o zázracích z přírody, jak se bylinkám také říká, víte dost.
Rozmarýn nebo také rozmarýna lékařská není jen voňavá bylinka, která bývá součástí kořenících směsí. Její využití je mnohem širší. Jak používat rozmaryn na vlasy? Rozmarýnová voda, kterou si můžete sami snadno udělat, vám pomůže bojovat s mastnými vlasy. Rozmarýn podporuje také růst vlasů a dodává jim lesk. Rozmarýnová voda léčí i lupy. Rozmarýnový olej zase posiluje vlasové kořínky a obnovuje pružnost pokožky.
Podle stavebního zákona musí novostavba zadržet dešťovou vodu na pozemku. Víte ale, že to nemusíte řešit pouze jímkou zakopanou pod zem? Jde využít například dešťový záhon. Ten nepodléhá stavebnímu ani vodoprávnímu úřadu, Češi o něm ale zatím příliš mnoho nevědí. Podle Jaroslava Kašpárka z Bítovan u Havířova je dešťový záhon rychlým, levným a elegantím řešením, jak hospodařit s dešťovou vodou.
/FOTOGALERIE/ Petr Prokeš z Podlešína je v Asii uznaným šamanem a zkušenosti sbíral v Indii i Nepálu. Je abstinentem, nekuřákem a nepije ani kávu. „Ke svému životu to nepotřebuji. Veškerou energii čerpám z přírody a bylinek,“ konstatuje.
Problémy se srdcem má spousta lidí. Ať už je to občasná bolest na hrudi, bušení srdce nebo okamžité zadýchání po pár krocích. A jelikož se mnohým nechce k lékaři, hledají na internetu babské rady, jak srdce uklidnit, či jak jej léčit. Kardiologové ale varují, že odkládání návštěvy lékaře při podezření na srdeční onemocnění může mít fatální následky. Jak tedy včas poznat problémy se srdcem a případně i to, že srdce trpí arytmií či dokonce selhává? A jak to řešit? Zeptali jsme se odborníků.