Příroda je vskutku fascinující. Neexistuje snad neduh, na který by se nenašlo řešení v podobě nějaké rostlinky. Léčba pomocí bylinek vyžaduje pochopitelně více času a trpělivosti než „zobání“ pilulek, ale výsledky bývají o to trvalejší. A právě jaro je obdobím, kdy v sobě rostliny ukrývají nejvíce léčivé síly. Načerpejte tedy s Deníkem inspiraci, po čem se v trávě poohlédnout, a udělejte si bylinkové zásoby na celý rok. Jistě vám ke sběru těch správných bylinek mohou dopomoci i informace z našeho kvízu.
Konečně nastal čas sběru prvních jarních bylinek. Pro naše předky představovaly záchranu při řadě zdravotních neduhů a také první zdroj čerstvých účinných látek po dlouhé zimě. Královnou mezi jarními bylinkami je nepochybně kopřiva. K jaké léčbě se kopřiva hodí? Jak kopřivu vyluhovat, na co výluh použít a jak dlouho se může pít čaj z kopřivy? Na rady jsme se zeptali lékárníka.
I když se batátům říká sladké brambory, s bramborami nemají nic společného. Batáty pocházejí z Jižní Ameriky a mohou být až 5 kg těžké. Povijnice batátová patří do čeledi svlačcovitých a její kořenové hlízy si získávají čím dál větší oblibu i v české kuchyni. Batáty jsou navíc prospěšné pro zdraví očí, regulují krevní cukr, cholesterol, podporují imunitu, trávení, snižují riziko rakoviny. A i když jsou batáty sladké, jsou vhodné pro redukční dietu. Jak se dají batáty využít a je možné pěstovat je i doma?
Úzkostná porucha patří mezi nejčastější psychické poruchy. Zažili jste někdy náhlé bušení srdce, svírání na hrudi, či neschopnost nadechnout se? Mohly to být tělesné projevy úzkosti. Jak si pomoci při úzkosti? Než se vypravíte k lékaři, můžete své psychice zkusit ulevit doma a využít bylinkovou terapii. Levandule, coby jedna z běžných českých bylinek, je totiž výborným lékem na úzkostné stavy a účinnost výtažků z ní potvrdily i mnohé vědecké studie. Na rozdíl od léků navíc levandule nevyvolává závislost.
/OSOBNOST ÚSTECKÉHO KRAJE/ Voňavé království v malebné obci Růžová, ležící na dvouhektarové zahradě v krásné přírodě Českého Švýcarska, už roky láká k relaxaci či do tvořivé dílničky. Do Mýdlárny Rubens míří celé rodiny, školy, ale i pracovní kolektivy třeba k teambuildingům.
Naše tělo v zimě potřebuje výživnější stravu. Proto je dobré sáhnout po luštěninách, například po hrachu. I když řada lidí kvůli dávným zážitkům ze školních jídelen, nebo kvůli obavám z vedlejších účinků trpí vůči hrachové kaši předsudky, měli by je opustit. Hrách mimo jiné přispívá k regeneraci organismu, bojuje proti stárnutí a pomáhá při hubnutí. A když vaření hrachové kaše věnujete náležitou péči, budete mít na talíři nesmírně vydatné, zdravé a chutné jídlo. Proč je hrachová kaše zdravá? Jak uvařit hrachovou kaši, aby nenadýmala? A proč je lepší jíst hrachovou kaši bez masa i vejce?
Kdyby měla kořenová zelenina svoji královnu, byla by to mrkev. Je to vitamínová bomba, která podporuje trávení a zažívání, posiluje imunitu, snižuje riziko infarktu, rakoviny i hladinu cholesterolu. Pomůže vám také s hubnutím. Možná proto polévku z mrkve vařívala i princezna Diana a jak se v Británii traduje, měla prý právě mrkvovou polévkou udělat dojem na prince Charlese. Jak se dělá mrkvová polévka a jaké koření se do ní dává?
Rýma se jeví jako běžné onemocnění, kterým si každý projde několikrát do roka. Když ale dojde na zánět dutin, můžeme se cítit velmi oslabení a úmorné bolesti hlavy nás úplně povalí. Uvolnit ucpané dutiny je pak jedinou možností, jak zaseknutou rýmu léčit. Zbavit se zánětu dutin můžete hned několika způsoby, nejjednodušší je však účinná masáž nosu či tlačení na správné body.
Jak si vybrat správnou zubní pastu? Jak může odhalit rakovinu už pouhý pohled do záchodu? Které tři bylinky zatočí se špeky na břichu a pod zadkem? Znáte potraviny, které vytáhnou z těla cholesterol? A víte jak za pár kaček připravit domácí elixír, proti kterému nemá chřipka šanci? Tato témata patří mezi nejčtenější v naší rubrice zdraví.
Za překyselení organismu si můžeme svým nezdravým jídelníčkem, pitím slazených nápojů a stresem, ve velké míře sami. Zažívací potíže, časté pálení žáhy, únava a bolesti hlavy jsou jen některé z příznaků, které s acidózou, tedy stavem překyselení organismu, souvisí. Co všechno ho způsobuje a co na překyselení organismu pomáhá? Které potraviny jsou zásadité a jak nám mohou pomoci bylinky?
Koriandr je úžasná bylinka, kterou používali už staří Egypťané. Svým vzhledem je podobná petrželi a pěstovat ji můžete na zahradě i v květníku za oknem. Do jídelníčku byste měli koriandr zařadit nejen jako koření, ale především pro jeho mimořádné účinky na zdraví. Pomáhá se zažívacími problémy a nadýmáním, má protizánětlivé účinky, pomáhá při kašli, a také snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu. Posílí vaši slinivku, podporuje paměť a působí příznivě i na stavy úzkosti.
Palčivou a řezavou bolest, která provází zánět močových cest, znají hlavně ženy. Podle statistik tato choroba alespoň jednou v životě postihne více než polovinu z nich. Nepříjemnou infekci není radno podceňovat a lékařská pomoc je u ní na místě. Vedle medikamentů z lékárny je však k dispozici řada přírodních prostředků, které léčbu velmi účinně podpoří. Které bylinky pomohou při léčení zánětu močových cest? A jak můžeme zánětu močových cest předejít?
Zatímco řešíme nedostatek penicilinu v lékárnách, jedno velmi účinné přírodní antibiotikum máme doma v kořence. Aromatickou dobromysl neboli oregano známe spíše jako koření, které dodává ráz středomořské kuchyni, ale vedle toho nám může pomoci při překvapivě velké řadě zdravotních problémů. A nejen fyzických – jak už název napovídá, dobromysl má schopnost bojovat i s chmurami a zlepšovat náladu. Nenápadná bylinka je doslova malý zázrak. Na co všechno je oregano dobré? A jak oregano používat?
Rýma, kašel, zahlenění. To jsou hlavní příznaky podzimního nachlazení, které v tomto období každoročně prožívá velká část populace. Léčbu těchto typických projevů si však můžete usnadnit i s pomocí domácích mastí, které zvládne vyrobit úplně každý. Ulevit od ucpaného nosu i bolavých průdušek pomůže mastička z ingrediencí, které dobře znáte, jen jste možná netušili, jakou sílu v sobě ukrývají.
Zimy bývají v posledních letech teplotně nadprůměrné. Ty skutečně tuhé, kdy mrzlo až praštělo a sněhová pokrývka chránila zahrady, známe spíš už jen z ladovských obrázků. Není tedy zbytečné chránit choulostivé rostliny? Kdepak! Počasí je vrtkavé a náhlý příchod silného mrazu může způsobit nevratné poškození některých dřevin či rostlin v nádobách. Jak se postarat o zahradu před zimou?
Už vám někdy někdo řekl, že byste si měli čistit cévy? Dost možná ne. Přitom jsou zanesené tepny velmi častým důvodem úmrtí. Pokud ovšem víte, jak si tepny vyčistit, můžete předejít srdečnímu onemocnění, které nezřídka končí smrtí. Jaké potraviny čistí cévy, které potraviny tepny ucpávají a lze se v léčbě ucpaných cév spolehnout na zázračnou bylinku?
Jestliže jste zvyklí používat při vaření vývaru bujonovou kostku, jistě vás bude zajímat, že si ji můžete připravit i doma, a to ze zbytků. A důvod? S kupovaným bujonem se zkrátka nedá srovnat. Domácí bujon navíc dodá vývarům nejen požadované aroma, ale působí i jako lék. Jak si snadno připravit domácí bujon, vývar ze zbytků a proč vývar denně i pít?
Špatně se vám usíná, cítíte se vyčerpaní a bolest hlavy, úzkost či depresivní nálada vás přepadají čím dál častěji? S tím vám může pomoci meduňka. Obyčejná bylinka, ze které si před spaním uvaříte čaj. Je nejen léčivý, ale i výborně chutná. Meduňka vám nejen zklidní nervy a navodí příjemný spánek. Meduňkový čaj zmírňuje také žaludeční problémy a působí příznivě při bušení srdce a srdeční arytmii. Cena balení meduňkového čaje se pohybuje kolem padesáti korun.
Středeční odpoledne před podzimními prázdninami se v 2. B ZŠ Tyršova 913 ve Frenštátě pod Radhoštěm neslo v duchu přírody a spolupráce malých a velkých.
/VIDEO, FOTO/ Miroslav Hlubuček pracoval 25 let jako manažer pro velké potravinářské řetězce a dotáhl to až na šéfa oddělení pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Manažerské sako ale vyměnil za zahradnickou zástěru a začal pěstovat výhonky bylinek a zeleniny, kterým se říká microgreens. Živnost začal rozjíždět na zimní zahradě svého domu ve Vysoké nad Labem a od jara nabízí rostlinky plné vitamínů a chuti v obchůdku v areálu Hvězda v Hradci Králové.
Bylinky nejsou vhodné jen pro přípravu chutných pokrmů. Jejich léčivé účinky lidé znali a využívali už od pradávna. Ale pozor, jak dokáže být léčivá rostlina pomocníkem, tak v nesprávnou dobu může i uškodit. Vyzkoušejte si, jestli o zázracích z přírody, jak se bylinkám také říká, víte dost.
Rozmarýn nebo také rozmarýna lékařská není jen voňavá bylinka, která bývá součástí kořenících směsí. Její využití je mnohem širší. Jak používat rozmaryn na vlasy? Rozmarýnová voda, kterou si můžete sami snadno udělat, vám pomůže bojovat s mastnými vlasy. Rozmarýn podporuje také růst vlasů a dodává jim lesk. Rozmarýnová voda léčí i lupy. Rozmarýnový olej zase posiluje vlasové kořínky a obnovuje pružnost pokožky.
Podle stavebního zákona musí novostavba zadržet dešťovou vodu na pozemku. Víte ale, že to nemusíte řešit pouze jímkou zakopanou pod zem? Jde využít například dešťový záhon. Ten nepodléhá stavebnímu ani vodoprávnímu úřadu, Češi o něm ale zatím příliš mnoho nevědí. Podle Jaroslava Kašpárka z Bítovan u Havířova je dešťový záhon rychlým, levným a elegantím řešením, jak hospodařit s dešťovou vodou.
/FOTOGALERIE/ Petr Prokeš z Podlešína je v Asii uznaným šamanem a zkušenosti sbíral v Indii i Nepálu. Je abstinentem, nekuřákem a nepije ani kávu. „Ke svému životu to nepotřebuji. Veškerou energii čerpám z přírody a bylinek,“ konstatuje.
Problémy se srdcem má spousta lidí. Ať už je to občasná bolest na hrudi, bušení srdce nebo okamžité zadýchání po pár krocích. A jelikož se mnohým nechce k lékaři, hledají na internetu babské rady, jak srdce uklidnit, či jak jej léčit. Kardiologové ale varují, že odkládání návštěvy lékaře při podezření na srdeční onemocnění může mít fatální následky. Jak tedy včas poznat problémy se srdcem a případně i to, že srdce trpí arytmií či dokonce selhává? A jak to řešit? Zeptali jsme se odborníků.
„Jaký čaj je dobrý na srdce?“ a „Jaké bylinky na srdce?“. Tyto dvě věty lidé často zadávají do internetových vyhledavačů. A není divu. Kardiovaskulární onemocnění totiž patří k nejčastějším příčinám úmrtí. K tomu, abyste snížili riziko srdečního selhání a onemocnění, vám opravdu mohou pomoci některé bylinky. Kde bylinky prospěšné našemu srdci rostou, v jaké formě se užívají a mohou vám při špatném dávkování víc ublížit, než pomoci?
Tou největší výsadou žen je možnost (nikoli povinnost!) přivést na svět nový život. S tím ale bohužel souvisí i řada ženských problémů. Menstruační potíže, gynekologické záněty i trápení, když se otěhotnět nedaří, jsou jen některé z nich. Naštěstí má Matka příroda v záloze bylinky, které umí významně pomoci. Jaký čaj pomáhá při menstruaci? A kdy zabere žebříček?
Vytrvalou bylinku s veselými žlutými kvítky znali a využívali lidé odnepaměti. Považovali ji za všelék a dokonce za ochranu proti zlým duchům. Nejnovější vědecké výzkumy řepíku lékařského daly našim předkům zapravdu. Řepík jako přírodní antibiotikum pomáhá léčit záněty v těle, zlepšuje trávicí funkce a kontrolu močového měchýře, zmírňuje menstruační potíže, léčí hlasivky i kožní problémy, zastavuje krvácení, detoxikuje tělo a posiluje zdraví vlasů a nehtů. Jediné, co se u řepíku nepodařilo prokázat, je ochrana proti zlým duchům.
/VIDEO/ Květinovou farmu založila Hana Neckářová na okraji Pelhřimova před šesti lety. Od zpracování bylinek se dostala až k pěstování jedlých květů. Ty dodává místním cukrářům a cateringovým společnostem. Na farmě pořádá také akce pro děti a veřejnost.
Pěstování bylinek na balkoně představuje skvělou příležitost, jak si zajistit zásobu čerstvého koření pro svou kuchyni, zútulnit si prostor pro bydlení, připravit zábavný projekt pro děti nebo pomocí aromatických rostlin odehnat nevítané hmyzí návštěvníky. Bylinkový balkon však nabízí i možnost vypěstovat si koření, které pomáhá s hubnutím.
Na prosté bylinky mohou vsadit ti, kteří se rozhodli zatočit s přebytečnými tuky v těle. Přece jen špeky na břiše, špeky v podpaží i pod prsy nebo třeba špeky na zádech či pod zadkem vypadají nevzhledně. Zbavit se jich může být snadnější s pomocí tří prostých bylinek – bazalky, petržele a máty peprné. A nejde jen o babské rady. Zjištění a doporučení k využívání přírodních produktů zaznívá od samotných expertů na hubnutí a výživu.
Loni Radek Fryzelka přemýšlel, jestli má jeho podnikání smysl. Nakonec vlachovická rodinná bylinná farma Květomluva vytrvala a stala se nejlepší ekofarmou roku 2023 v republice. Na necelých dvou hektarech tam pěstují zhruba 30 druhů bylinek, zeleninu, hospodaří s menším sadem, výrobnou, dvěma sušírnami a stíhají provozovat i obchůdek.
Loni Radek Fryzelka přemýšlel, jestli má jeho podnikání smysl. Nakonec vlachovická rodinná bylinná farma Květomluva vytrvala a stala se nejlepší ekofarmou roku 2023 v republice. Na necelých dvou hektarech tam pěstují zhruba 30 druhů bylinek, zeleninu, hospodaří s menším sadem, výrobnou, dvěma sušírnami a stíhají provozovat i obchůdek.
Mikrovlnná trouba je součástí domácností už desítky let, přesto ji řada lidí využívá jen k ohřívání a rozmrazování potravin nebo k výrobě popcornu. Ve skutečnosti toho mikrovlnka umí mnohem více: připraví míchaná vajíčka i křupavou slaninu, usuší bylinky, vrátí chuť starému pečivu i chipsům, případně pomůže s loupáním rajčat i česneku… A většinou vám u toho ještě ušetří spoustu času.
Tři dny starý bochník chleba už našemu mlsnému jazýčku nepřipadá rozhodně atraktivní. Je fakt, že sice chléb už nechutná tak dobře jako čerstvě upečený, ale může ještě skvěle posloužit do mnoha různých receptů. Nechte se inspirovat a uvidíte, že váš tvrdý chleba už nikdy neskončí v popelnici.
Bylinky jsou vydatným zdrojem vitamínů, éterických olejů, minerálů a dalších účinných látek. Také povzbuzují chuť k jídlu, podporují trávení a napomáhají správnému fungování organizmu. Jak dobře je znáte a jaký máte vztah k jejich používání v kuchyni? Otestujte se v našem kvízu.
Pracuje ve výzkumu rostlin, ale jako botanik se necítí. Botanik je totiž ten, co sbírá bylinky a dává je do herbářů. Docent Roman Pavela z bylin extrahuje biologicky aktivní látky a testuje jejich účinky. Zaměřoval se především na vývoj botanických pesticidů, které neškodí planetě ani zdraví. A postupně svůj zájem rozšířil o léčivé účinky bylin. Povídali jsme si o tom, proč mu své zdravotní potíže svěřují lidé z celé republiky a jaké byliny patří k těm, které bychom klidně mohli užívat celý život.
Jak si užít aktuální víkend? Deník přináší souhrn tipů na ty nejzajímavější akce v Moravskoslezském kraji, na Opavsku se lidé mohou těšit na jarmarky, v Oticích bude povídání o bylinkách, v Hlučíně výstava obrazů, mnoho dalšího se děje jinde.
S blížícím se jarem se v lidech opět probouzí chuť pustit se do vysévání a pěstování bylinek nebo okrasných rostlin. Nemusíte ale kupovat klasické květináče a truhlíky. Můžete si je vyrobit z plastových lahví. Jak vyrobit květináč z PET lahve?
Tento recept si zamilujete! Česneková hnízda jsou zvenčí příjemně křupavá a uvnitř měkoučká. Vychutnáte si je jak samotné, tak jako přílohu k jinému jídlu. Tak co, zkusíte je? Dejte si při tomto receptu záležet na kvalitním olivovém oleji, díky němuž bude výsledná chuť ještě výjimečnější.
Barokní dvůr Borotín po dvou letech uspořádal adventní program na celý den. Zblízka bylo možné sledovat šikovnost řemeslníků a děti lákaly i ovečky s oslíkem u jesliček.
Vidět postup výroby různých potravin nebo nápojů, jen tak každý den neuvidíme. Pro žáky oborů zaměřených na gastronomii, podnikání a služby jsou tyto informace z praxe velmi hodnotné. Nakouknout pod pokličku některých výrobců a distributorů měli možnost studenti ze znojemské Přímky při nedávné exkurzi v Čejkovicích.
Měl být zapomenut. Přesto byl film Šarlatán, inspirovaný jeho životním osudem, oceněn pěti Českými lvy a probojoval se i do širší nominace na Oscara. Léčitel Jan Mikolášek, který diagnostikoval neduhy ze vzorků moči a léčil směsí bylinek, měl podle svých slov léčit v průběhu šesti desetiletí přes pět milionů pacientů, kteří před jeho ordinací stáli trpělivě i kilometrové fronty.
/FOTOGALERIE/ Nejenom láska, ale i podnikání může procházet žaludkem. Zvlášť když se dělá s láskou. Ukazují to čerstvé výsledky tradičních podnikatelských soutěží ve středních Čechách, které dospěly již do 17. ročníku.
Již čtvrtý ročník Zámeckého čajování se uskuteční v sobotu 22. října od 10 do 17 hodin. Letos se návštěvníci mohou těšit na prezentaci plodin (nejen) ze zámeckých zahrad, ale také na zajímavý doprovodný program. Zámecký zahradník představí bylinky ze zámecké zahrady, čaj dle původní receptury i mnoho dalšího.
/ROZHOVOR/ Rybí vývar, masová polévka, kančí guláš se zeleninou a bylinkami. I na tom si pochutnávali pravěcí zemědělci na našem území. „Život před sedmi tisíci lety nebyl žádný med, ale nebyl to ani každodenní boj o život,“ říká kurátor výstavy o pravěku Měnící se svět a archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Čechák.
/ROZHOVOR/ Rybí vývar, masová polévka, kančí guláš se zeleninou a bylinkami. I na tom si pochutnávali pravěcí zemědělci na našem území. „Život před sedmi tisíci lety nebyl žádný med, ale nebyl to ani každodenní boj o život,“ říká kurátor výstavy o pravěku Měnící se svět a archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Čechák.
Na Bartolomějském návrší v Kolíně čeká během letních dnů na příchozí nejen procházka po krásných zákoutích nebo možnost zahrát si dámu na obří šachovnici, ale také spousta vůní.
K rozvoji environmentální výchovy dětí v 31. MŠ v Plzni jsme za podpory Nadačního fondu Zelený poklad vytvořili nový vyvýšený záhon na pěstování rostlin a bylinek.
V představách mnoha lidí jde jen o upravený kousek pozemku bezprostředně navazující na dům. Terasy, z nichž každá plní jinou roli, však mohou být elegantním a zároveň efektivním využitím malého a navíc svažitého pozemku. Zahrada v pražských Hodkovičkách ukazuje, že dobrý nápad dokáže vykouzlit i na malém prostoru dokonalé zázemí.