Kreativ

ŠTÍTEK: bylinky

Listy ashwagandhy mají určité léčivé využití, i když nejsou tak běžně užívány jako kořeny.

Řešíte nespavost? Studie potvrdily recept na dobrý spánek z dávné ajurvédy

Nespavost, stres či nedostatek energie zažívá v zimním a předjarním období mnoho lidí. Podobně tomu bylo zřejmě už před dávnými časy, a to i v mnohem teplejších podnebných pásmech. Jinak by indická ajurvéda nepřišla s léčivou bylinou zvanou ashwagandha neboli vitánie snodárná. Zjišťovali jsme, na co jiného, kromě zajištění daru snů, je ashwagandha ještě dobrá.

Horečka je důležitým přirozeným obranným mechanismem organismu, který není vždy vhodné použitím léků zastavit.

V ČR řádí chřipka. Jak se s ní poprat i bez léků? Pomohou bylinky, tinktury, čaj

Bylinky, hodně vody či čaje. To vše může člověku ulevit, pokud chce vystonat chřipku bez léků. Podle bylinkářky je důležité myslet na to, aby jedna z bylinek podporovala imunitu, další měla antivirové schopnosti a třetí byla proti bakteriím. K virové chřipce se totiž mohou přidat i bakteriální komplikace. V případě vážných stavů chřipky, jejíž epidemie v Česku nedávno odstartovala, je třeba kontaktovat lékaře.  

Kyle Bairnsfather vyrábí pod značkou Bairnsfather Family Distillery v Domašově v Bělé pod Pradědem na Jesenicku z léčivých bylin přírodní likéry.

Jesenická příroda Američana okouzlila. Kyle tu už 30 let vyrábí bylinné likéry

Pochází z Ameriky a do České republiky přijel před více než třiceti lety jako člen mírových sborů. Při ničivých povodních v roce 1997 jel pomáhat do Jeseníků, které znal z předešlých vandrů. Zdejší přírodní krásy i příjemní místní mu učarovali natolik, že se rozhodl na severní Moravě zůstat. Začal prodávat přírodní absint, a když měl po několika letech možnost firmu na výrobu likérů koupit, neváhal. Dnes Kyle Bairnsfather vyrábí pod značkou Bairnsfather Family Distillery v Domašově, místní části Bělé pod Pradědem na Jesenicku, z léčivých bylin přírodní likéry.

Z květů a listu třapatky nachové se dá připravit výluh.

Královna domácí lékárny: Posiluje imunitu, snižuje krevní cukr a zlepšuje náladu

Virová onemocnění bohužel patří k podzimu stejně jako padající listí. A pro boj s viry všichni potřebujeme podpořit imunitu. K tomu se výborně hodí bylinka echinacea, neboli třapatka nachová. Na co všechno je ještě dobrá echinacea, jaké má účinky, co se sbírá z echinacey a jak ji užívat, nám vysvětlila zkušená bylinkářka Karolína Josková.

Někomu dělá dobře vůně máty, někdo se neobejde bez meduňky. Každé znamení horoskopu má svoje typické neduhy a tedy i bylinku, která vyléčí a uklidní.

Blížencům bazalku, Lvům heřmánek. Najděte si svou bylinku podle horoskopu

Každé ze znamení zvěrokruhu má jiný životní styl, jiné tempo, jiné vnitřní démony a taky je náchylnější na jiný typ zdravotních potíží. Jeden dva květináčky s těmi správnými bylinkami nebo léčivé koření by měl mít po ruce každý: ať Rak nebo Kozoroh. Někdo potřebuje klid v duši, někdo ulevit od bolestí žaludku a někdo posílit kosti a klouby. Pro každé znamení tady jsou bylinky na míru. 

Na bolesti kloubů fungují také babské rady.

Bolavé klouby umí léčit božská bylina. Kombinujte ji s tím správným kolagenem

Čím starší a opotřebovanější klouby jsou, tím méně jsou schopné se samy obnovovat. A spolu s opotřebením přichází jejich bolestivost a zánět. Není tedy divu, že se mnoho lidí snaží hledat, co na bolest kloubů pomáhá nejlépe. Ve strachu z užívání přemíry léků se pak často zajímají o babské rady. Vědci nyní řadou studií ověřili, že opravdu funguje bylinka, kterou naše babičky na bolest kloubů používaly - kadidlovník.

Zářijový trh v Chlumanech.

Zářijový chlumanský trh voněl bylinkami i sluncem

Trh v Chlumanech je tradičně místem nejen pro nakupování, ale také pro setkávání. Ten zářijový byl nádherný o to víc, že ho prozářilo ranní slunce a provoněly bylinky z KY.BY zahrady. Nakupujících přišly stovky a bylo z čeho vybírat.

Heřmánek představuje opravdový všelék.

Bylinka, která rychle léčí špatné trávení i bolest. Jen si ji nespleťte s jinou

Jestli má nějaká bylinka pověst všeléku, tak je to určitě heřmánek pravý. Na co všechno je heřmánek dobrý měli naši předci odpověď s dlouhým výčtem léčivých doporučení. Odbornice na bylinky nám vysvětlily, na co se pije heřmánkový čaj, jak často ho lze pít, ale také to, jak na louce poznat heřmánek pravý a nesplést si ho třeba se rmenem.

Králík. Ilustrační foto

Veterinární poradna: Králík kamarád - jak o něj pečovat, kdy jít k veterináři

Králíci patří mezi oblíbené domácí mazlíčky. Především pro děti je jedním z těch méně náročných mazlíčků, které jim mohou rodiče pořídit. I přes nenáročné ustájení a nároky na výživu je ale potřeba u králíka nezanedbat pravidelnou péči, včetně pravidelných kontrol u veterináře. Jak by měla ideální péče o králíka vypadat, poradila čtenářům Deníku veterinární lékařka ze Super zoo veterina Dagmar Zähringer.

Čaj z oregana neboli dobromysli prospěje metabolismu i psychice

Běžně dostupná bylinka pomůže se zhubnutím břicha. Je vhodná na čaj i do jídla

Úsilí o zhubnutí zpravidla souvisí i se snahou zbavit se tuku v oblasti břicha. Nejen že v této části těla nepůsobí esteticky, ale navíc nám může přivodit zdravotní komplikace. Tomu, kdo se do tohoto boje pustí, možná přijde vhod informace, že vedle správného stravování a pravidelného pohybu, by mu mohla pomoci i oblíbená bylinka. Oregano máme spojeno především s italskou kuchyní, ale málokdo ví o jeho neuvěřitelných zdravotních účincích.

Meduňka lékařská má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do starověkého Egypta.

Toužíte po klidném spánku? Pomůže levná bylinka, která zároveň podporuje trávení

Meduňka je úžasná bylinka. Už ve středověku byla považována za všelék a rostla ve všech klášterních zahradách. V dnešních bouřlivých dobách se opět hojně dostává ke slovu. Kromě jiného totiž navrací klid mysli a pomáhá s usínáním. Meduňka také celkově příznivě ovlivní kvalitu spánku. Lékárník Filip Škarda připravil přehled toho, na co se meduňka používá, jak z ní připravit sirup i čaj a poradil, jak si meduňku vypěstovat a nasušit do zásoby.

Vosy si svůj jídelníček rády zpestřují u lidí. V bytě jsou ale nevítanou návštěvou.

Jak odpudit protivné vosy? Nesnášejí něco, co vy budete milovat

Není nic protivnějšího, než když nám do poklidného letního posezení vtrhne vosa. Ačkoliv jde o hmyz užitečný, jeho štípnutí je bolestivé a pro alergiky dokonce nebezpečné. Na to, jak se zbavit vos, existuje několik metod, ale pokud se vám příčí sledovat jak se topí v pivu nebo cukrovém sirupu, zkuste je odpudit prostřednictvím vůní, které nesnášejí. Většina z těch, které vosám páchnou, lidem naopak voní, takže jde vlastně o metodu velmi příjemnou.

Manželé Anna a Lukáš Víchovi pěstují různé byliny.

Od heřmánku po ostropestřec. Bylinková farma láká návštěvníky na samosběr

Ona je vystudovaná farmaceutka, on pracuje jako zemědělský inženýr. Devětadvacetiletí manželé Anna a Lukáš Víchovi z Větřkovic na Opavsku měli před pěti lety společný nápad. Rozhodli se spojit své dvě profese a pustit se do něčeho, co je bude nejen bavit, ale také živit. Proto si založili bylinkovou farmu. Oblíbené jsou u nich samosběry, které trvají až do konce léta.

V květenstvích měsíčku najdeme řadu biologicky aktivních látek.

Jizvy, otoky i stařecké skvrny likviduje běžná bylina. Teď je čas si ji nasbírat

Je až neskutečné, jak přínosná je tato bylinka pro zdraví kůže. Jako odpověď na otázku, k čemu je dobrý měsíček lékařský, by se dala odvyprávět celá přednáška. Výtažky z nádherných oranžových květů si dokážou poradit s řadou kožních neduhů, a mají i mnohé další léčivé účinky. Zjistili jsme pro vás, co léčí měsíčková mast, zda může mít nežádoucí účinky i kdy měsíček trhat.

Třezalka tečkovaná je bylinka s mnohostranným využitím. V léčitelství se využívala už od starověku.

Bylina svatého Jana právě kvete. Pomáhá usnout a podporuje slinivku

Třezalka tečkovaná je často vnímaná jako bylinka na deprese a nespavost. Hypericin, který rostlina se žlutými květy obsahuje, totiž působí na receptory v mozku a dokáže skvěle zlepšit náladu. Třezalka toho ale umí mnohem víc. Pomáhá na játra, žlučník, žaludeční vředy i problémy se slinivkou břišní. Kvete od konce června a sbírat ji lze celé léto.

Chrpa polní (vlevo) a chrpa horská jsou od sebe rozeznatelné na první pohled.

Splést si modrou bylinku s její příbuznou vás může stát i sto tisíc korun

Chrpa patří mezi rostliny, které se hojně vyskytují jak v horských oblastech, tak ve městech. Lidé si ji s radostí trhají s ostatním (často chráněným) lučním kvítím pro potěšení jen tak do vázy i do čaje. Tato významná medonosná rostlina totiž skvěle zabírá při očních chorobách, nechutenství i zažívacích problémech. Kdo má na ni zálusk, ten by však měl vědět, že není chrpa jako chrpa. Jednu utrhnout můžete, za druhou hrozí až stotisícová pokuta.

S chutí červeného vodního melounu krásně ladí bylinky: máta nebo klidně i bazalka.

Cože takhle dát si mocktail. Voňavá letní trojkombinace: meloun, máta, limetka

Mocktail neboli koktejl bez alkoholu je přesně to, po čem tělo touží v letních vedrech. Dodá organismu životadárnou vodu a - pokud je namíchaný z těch správných ingrediencí - taky dlouhodobě ochladí takzvaně zevnitř. Nejen čínská tradiční medicína doporučuje v horkém počasí konzumovat ovoce v čele s melounem a některé bylinky, které teplem zkoušenému tělu uleví.

Nádor slinivky patří k nejagresivnějším

Jak poznat nádor slinivky: Pozor na bolesti u pupku či bolesti zad

Na málokteré nádory se umírá tak často, jako na ty, které postihují slinivku břišní. Rakovina slinivky patří k těm nejagresivnějším a v časných stádiích k nejhůře odhalitelným. Přesto se lékaři nevzdávají a zkoušejí novou cestu, jak pacienty s touto diagnózou zachránit. Jak se pozná rakovina slinivky břišní, jak se projevuje nádor na slinivce, kde bolí a jak ho včas odhalit, radí gastroenterolog Ondřej Urban.

Levandule, stejně jako ostatní rostliny z čeledi hluchavkovitých, se využívá především díky obsahu silic – esenciálních olejů.

Olej z podmanivě voňavé bylinky: tlumí chronickou bolest a působí proti stresu

Co všechno léčí levandule lékařská, věděli moc dobře už naši předci. Že jde o výjimečnou bylinku, potvrzuje i fakt, že se extrakty z ní používají nejen v lidovém léčitelství, ale také v oficiální medicíně. Lékárník Filip Škarda se podělil o znalosti o tom, jaké má levandule účinky na pleť, na psychiku či na úlevu od bolesti. Prozradil i to, jestli může být tato bylinka pro někoho nebezpečná a co dělat se sušenou levandulí.

Pomazánka s ředkvičkami může být ideální snídaně, svačina nebo zdravá večeře.

Kuličky plné vitamínů: Pomazánka z ředkviček chutně, zdravě, levně a rychle

Hledáte tip na zdravou a chutnou večeři nebo svačinu, jejíž příprava vám zabere jen pár minut? Vsaďte na ředkvičky. Pokud vám nerostou na zahrádce nebo na balkoně, koupíte je teď čerstvé v každém marketu. Když k nim přidáte tvaroh a voňavé bylinky jako pažitku nebo petrželku, potěšíte chuťové buňky a ještě uděláte něco pro své zdraví.

Tymián má zelenošedé listy s krásnou vůní, která evokuje horký letní den.

14 léčivých účinků koření, které máte doma: Posiluje imunitu, pomáhá s hubnutím

Květen je měsíc, kdy rozkvétá jedna z nejvoňavějších bylinek. Aromatický tymián má své nezastupitelné místo v kulinářském umění, kde umí výrazně povznést chuť masa, těstovin i zeleniny, ale také při domácím léčení nejrůznějších neduhů. I když jeho účinky ještě nejsou spolehlivě vědecky prokázány, lidé tymián s úspěchem používají při nachlazení, k léčení trávicích problémů či na hojení ran. Tymián však pomáhá i při dalších problémech, a navíc usnadňuje hubnutí.

Rozrazilů u nás roste několik druhů: nejznámější je rozrazil rezekvítek, pro léčebné účely se nejčastěji sbírá rozrazil lékařský i rozrazil potoční

Vysoký cholesterol zkracuje život. Pomoci může bylinka zvaná bouřka

Zdravotním problémem, o němž lidé hodně mluví, ale málo jej řeší, je vysoká hladina cholesterolu v krvi. Přináší s sebou riziko kardiovaskulárních chorob a může vyústit v infarkt nebo mrtvici. Vedle zdravého životního stylu a lékařských medikamentů lidem s vysokou hladinou nebezpečného cholesterolu v krvi mohou pomoci i bylinky. Jednou z nich je rozrazil. Nenápadná rostlinka s drobnými kvítky podporuje normální hladinu cholesterolu v krvi, ale umí si poradit i s řadou dalších neduhů.

Od 22. do 25. dubna proběhl na 6. ZŠ a MŠ Kladno, Doberská, již 14. ročník tradičního Týdne Země.

Podívejte se: Žáci 6. základní školy si užili Voňavý týden s bylinkami

/FOTOGALERIE/ Od 22. do 25. dubna proběhl na 6. ZŠ a MŠ Kladno, Doberská, již 14. ročník tradičního Týdne Země. Je to týden, kdy se celá škola intenzivně zabývá otázkami ochrany životního prostředí formou projektové výuky. Hlavními patrony a organizátorkami akce jsou skvělé učitelky přírodopisu Martina Švorcová a Daniela Cajthamlová, které svým nadšením z projektového týdne vždy nadchnou k činorodé práci celou školu.

Andrea Košťálová v současnosti vyrábí 25 až 27 druhů bylinkových sirupů a zkouší další

Z kopřivy, bezu i yzopu. Žena mění bylinky ze zahrady na oblíbené sirupy

Andrea Košťálová z jihomoravského Katova v současnosti pěstuje přes sedmdesát druhů bylinek a vyrábí z nich dvacet různých bylinkových sirupů. Prodává je přímo „ze dvora“, ale i na farmářských trzích. Její přírodní produkty, které jsou výsledkem tradičních postupů i rodinné spolupráce, získávají i různá ocenění. A ona chce pěstovat ještě i další bylinky a otevřít si sirupárnu.

Bazalka působí díky své vůni pro mnoho druhů hmyzu jako repelent

Jak zabránit hmyzu, aby vlétl do bytu? Umístěte do okna oblíbenou bylinku

Poletující hmyz se s příchodem jara čím dál tím častěji dostává oknem do našich domovů. Včely, vosy, mouchy i otravní komáři do našich obydlí zabloudí často nechtěně, ale jejich přítomnost je pro mnohé nežádoucí. Hmyz však naštěstí odpuzuje bazalka. Bazalka je kvůli své vůni pro mnohý hmyz přímo nenáviděnou rostlinou. Když ji umístíte do okna, hmyz se mu dobrovolně vyhne.

K léčení chorob se popenec užívá od 12. století, kdy se rozšířil pod názvem švýcarský čaj.

Plazivý Charlie: Bylinka, kterou lidé považují za plevel. Přitom léčí i omlazuje

Popenec obecný je drobná rostlinka, která k žalu zahradníků umí poměrně rychle pokrýt velké plochy záhonů doslova jako koberec. Kvete už zjara a bylinkáři o ní hovoří jen v superlativech. Podle nich totiž popenec umí léčit neuvěřitelné množství chorob a neduhů. Pod názvem zemní břečťan nebo plazivý Charlie jej znají i v Anglii. Připravují z něj například omlazující koupel nebo unikátní léčivý olej. Popenec však užívejte rozumně v malých dávkách jako lék. Obsahuje látky, které mohou poškodit nemocná játra a také způsobit potrat. 

Den Země v Čejkovicích.

Tipy na víkend na Hodonínsku. Koncert filmové hudby i výsadba bylinek

Třetí dubnový víkend láká pestrou nabídkou akcí. Do Mikulčic pozveme na Koncert filmové hudby. Večerem provede smyčcové kvarteto Epoque Quartet. Hnutí Brontosaurus zase láká na Dny pro přírodu a krajinu v Čejkovicích. Bude se uklízet, vysazovat bylinky a dojde i na kuličkiádu. 

Uvnitř Slezského bylinářství v Opavě. Foto: archiv Slezského bylinářství

Kopřiva či pampeliška? V opavském bylinářství poradí, čím se pročistit po zimě

/FOTOGALERIE/ Bylinkářky Silvie Melušová a Barbara Masopustová v Opavě provozují Slezské bylinářství již jedenáct let, a dokáží tak lidem poradit se zdravotními problémy. Barbara Masopustová se s Deníkem podělila o cenné informace a rady, jak regenerovat lidské tělo po zimě. Kromě jiného vyjmenovala bylinky, jež po zimě dostanou tělo do módu, ve kterém bude správně fungovat po celý rok.

Sedmikrásky umí snižovat hladiny cukru v krvi, studie doložily jejich antibakteriální a také protiplísňovou aktivitu.

Nenáročná bylinka umí podpořit léčbu rakoviny. A můžete ji jíst hned po utržení

Opravdový jarní klenot na čerstvě zelených trávnících představuje sedmikráska chudobka. Není nijak vzácná, roste úplně všude, ale její vlastnosti jsou výjimečné. Sedmikráska je zdravá, pomáhá léčit řadu nemocí. Prostě se ji vyplatí konzumovat. Jaké léčivé vlastnosti sedmikrásky potvrdily studie, a co všechno si pro domácí léčbu můžeme ze sedmikrásek připravit, prozradil lékárník Filip Škarda.

Tržiště ve Zlíně po zimě ožívá; březen 2024

Tržiště ve Zlíně po zimě ožívá. Podívejte se, co tam koupíte a za kolik

Pestrobarevné primulky, macešky a narcisky, bylinky, zeleninovou sadbu, první salát a ředkvičky i voňavé klobásky. To vše si mohou Zlíňané nakoupit na tržišti Pod Kaštany. Sezona se pomalu rozjíždí, proto je prodejců zatím pomálu, ale s teplým počasím se obyvatelé krajského města dočkají pestré nabídky regionálních výrobků.

Do Evropy se majoránka dostala díky křižáckým výpravám do Svaté země. Dnes se nejčastěji pěstuje v Egyptě a jižní Evropě.

Jak snadno vypěstovat voňavou bylinku: chutná, léčí a posiluje lásku

Doma ji má každý. Sušená majoránka je výborná v bramborácích, bramboračce, sekané i v luštěninových polévkách. Při nachlazení je také velkým pomocníkem majoránkový čaj. Voňavé, chutné a léčivé jsou i čerstvé lístky majoránky, které se skvěle hodí do salátů, polévek, paštik či rýže. Jejich vůně prý dokonce umí přivolat lásku. Na pěstování majoránky přitom není nic složitého, takže čerstvou bylinku můžete mít vždy po ruce a domácí sušená voní líp než ta z obchodu. Přečtěte si, jak pěstovat majoránku.

Ze sušených květů violky vonné si snadno připravíte čaj, který uleví při nejrůznějších obtížích s dýcháním.

Něžná bylinka zažene kašel, zahojí rány a nakopne imunitu. Teď roste všude kolem

Violka vonná, známější pod lidovým názvem fialka, je hojně rozšířenou jarní bylinkou. Lidé si ji pro její krásnou vůni s oblibou trhají do váziček. Fialka má však mnohem bohatší spektrum využití. Na první pohled křehká rostlinka totiž v sobě skrývá velkou léčivou sílu. Přečtěte si, jak používat violku vonnou a jak z violky připravit sirup.