/FOTO/ I přes pandemii a všeobecně panující nejistotu se Nový Bor a jeho partneři nevzdávají plánu na uspořádání už 14. ročníku Mezinárodního sklářského sympozia známého i pod zkratkou „IGS“.
Kolekce venkovního nábytku Moja a Barka i kempovací vestavba Nestbox bílovické společnosti Egoé získaly prestižní ocenění Good Design Award 2020. To uděluje prestižní muzeum architektury a designu The Chicago Athenaeum v USA. Za návrhy oceněných produktů stojí studio 519.
Jedna je architekta, druhá vystudovala umění a design. Upřednostňují kvalitní obnovitelné materiály, které minimálně zatěžují přírodu. Sesterské duo Monika Cihlářová a Iveta Šalamounová společně zařizuje byty a navrhuje nábytek. Zákazníky oslovuje jejich nápadité spojení jednoduchosti, funkčnosti a krásy.
Ilustrátorka, fotografka a grafička Gabriela Ryšková je velkou propagátorkou jógy. Před pěti lety přišla s nápadem vytvořit jógová videa s opravdu dobrými českými lektory na různá témata, aby pak tyto lekce mohl cvičit doma naprosto každý. Tak vznikl internetový portál jogazobyvaku.cz, v září vyšla také stejnojmenná kniha, kterou vytvořila se zkušenou lektorkou Lucií Königovou.
V historii značky Škoda je řada zajímavých vozů, některé si však veřejnost pamatuje více než jiné. Designéři nyní zpracovali svůj názor na vzhled následovníků. Pokud by samozřejmě měli vzniknout.
Jihočeský Vimperk představil novou vizuální identitu. Autorem návrhu je designér Matěj Chabera, držitel ceny Czech Grand Design – grafický designér roku 2017. Město vypsalo na konci léta 2020 uzavřenou soutěž, do které oslovilo 5 studií. Koncept nové vizuální identity stojí na plynulém sladění silné knihařské minulosti a současné sebevědomé vize města.
/VIZUALIZACE/ Po nové trati k univerzitnímu kampusu v brněnských Bohunicích se cestující svezou v nových tramvajích. Brněnský dopravní podnik nakoupí až čtyřicet obousměrných souprav dohromady za 2,4 miliardy korun od firmy Škoda Transportation. V úterý představitelé města, dopravního podniku a výrobce podepsali slavnostně smlouvu.
V sobotu 23. ledna 2021 zemřel ve věku 89 let profesor Václav Šerák, výjimečná osobnost české a evropské keramiky. Oznámila to na přání rodiny kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu Oheň - Hlína - Led: Václav Šerák a žáci.
V sobotu 23. ledna 2021 zemřel ve věku 89 let profesor Václav Šerák, výjimečná osobnost české a evropské keramiky. Oznámila to na přání rodiny kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu Oheň-Hlína-Led: Václav Šerák a žáci.
Národní cena za studentský design oslavila třicáté výročí. Do ročníku 2020 se přihlásilo 142 autorů a dva kolektivy se 135 pracemi z 10 univerzit a vysokých škol a 10 vyšších odborných škol a středních odborných škol.
V sobotu 23. ledna 2021 zemřel ve věku 89 let profesor Václav Šerák, výjimečná osobnost české a evropské keramiky. Oznámila to na přání rodiny kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu Oheň-Hlína-Led: Václav Šerák a žáci.
Během druhého lednového týdne na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí proběhlo hodnocení klauzurních prací žáků za 1. pololetí školního roku 2020/2021. Na oboru Design skla zadal MgA. Josef Divín – vedoucí ročníkové práce studentům 2. až 4. ročníku jednotné téma, a to Redesign vsetínské sklárny B. A. G. (zkratka pro Bohemia Art Glass).
Skloubení moderní technologie s historií a kaligrafií se ukázalo jako trefa do černého. Důkazem je instalace Art Therapy, kterou představila sklářská a designérská společnost Lasvit v nemocnici Burjeel Medical City v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech.
Skloubení moderní technologie s historií a kaligrafií se ukázalo jako trefa do černého. Důkazem je instalace Art Therapy, kterou představila sklářská a designérská společnost Lasvit v nemocnici Burjeel Medical City v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech.
V období 4.- 15. ledna se konají přijímací talentové zkoušky na střední umělecké školy. MŠMT povolilo konání talentových zkoušek na střední umělecké školy a tak se studentům devátých tříd ulevilo, že jejich příprava nebyla zbytečná. Letos je kvůli epidemiologické situaci příprava žáků poněkud netradiční. Každoročně připravujeme v kurzu doplňkové činnosti ZUŠ V.Talicha Beroun deset až dvanáct zájemců. Letos se příprava na talentovky konala od září do listopadu pouze distančně, ale vyzkoušeli jsme si, že i to je možné.
/FOTOGALERIE/ Parta milovníků života, designu, řemesla i přírody z Pelhřimova propojila architekty, truhláře, statiky, ale i technology a obnovila kouzlo posedů a kazatelen. V obytném posedu tak mohou zájemci místo zvěře pozorovat děti, ubytovat návštěvu, uklidit tchyni nebo uklid(n)it sebe.
Studenti ateliérů Průmyslový design a Design modelling Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni se během zimního semestru zabývali tématem designu pro seniory.
V Automatických mlýnech v ulici Mezi Mosty v Pardubicích ve středu nakoupíte originální kabelky, boty, dětské oblečky, pánskou i dámskou módu, design okrasný i užitkový, doplňky do domácnosti a tisíce dalších drobných radostí.
V Automatických mlýnech v ulici Mezi Mosty v Pardubicích ve středu nakoupíte originální kabelky, boty, dětské oblečky, pánskou i dámskou módu, design okrasný i užitkový, doplňky do domácnosti a tisíce dalších drobných radostí.
Potěšit, nadělit, překvapit! Originálně, bez stresu a na jednom místě každý všední den! Prodejní výstava originálních dárků od designérů z regionu a celé ČR pod stromeček. Od hraček, her, knih pro děti, až po šperky, módu, porcelán a další designové kousky do bytu.
Marnotratná zábava hodná odsouzení? Dávno ne. Ačkoli na ně někteří stále nahlížejí s nedůvěrou, jedno je jisté digitální hry si vydobyly důstojné místo mezi moderními médii. A jejich význam i zásah dál rostou. Na pražské FAMU teď i proto vzniká nová katedra herního designu.
Tramvaj T3 Coupé, kterou pro Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) navrhlo studio Anna Marešová designers, získala ocenění v mezinárodní soutěži German Design Award.
Před třinácti lety se rozhodl designér Radek Leskovjan proměnit bývalou stodolu ve svůj ateliér a místo pro bydlení. Pomohl mu s tím architekt Kamil Mrva, který za svůj projekt získal mnoho ocenění. Nyní na něj navázal netradiční betonovou přístavbou. Na první pohled nenápadný objekt získal titul Stavba roku 2020.
O minulém víkendu přešel letní čas opět na zimní a na vypínač lampičky tak bezděky sáhneme o něco později. Elektrické světlo je luxusem, které si do domácností na Valašsku našel cestu v hojné míře až v polovině 30. let 20. století. A to i navzdory faktu, že právě Valašsko je oblastí, jež po více než století zásobovala stínidly ke světlům nejen evropský trh, ale i zámoří.
Majitelka Hůlkárny Renata Machová sledovala soutěž Výloha roku již minulý rok, přišla jí tehdy zajímavá a kreativní. Proto se s nadšením zúčastnila letošního ročníku. Nová výloha jejího obchodu si nakonec odnesla trofej odborné poroty.
Chicago, Tel Aviv, Ascona, Desava, Královec. Paul Klee, Kandinsky, Anni Albers, László Moholy-Nagy, Iwao Yamawaki. Škola, kterou pod jménem Státní Bauhaus založil v roce 1919 Walter Gropius se svými přáteli, se rychle stala mezinárodním architektonickým, uměleckým a designérským hnutím. Na více než jedno století ovlivnila tvůrčí myšlení, nábytkový design i městskou krajinu po celém světě. Důmyslný avantgardní přístup Bauhausu, který v sobě snoubil umění s praktičností, doslova zformoval společenský a ekonomický přerod v průmyslovou společnost a vstup do 20. století.
Jak prorazit na trhu, když obdobné produkty jako vy nabízejí i další dodavatelé? Samozřejmě cenou – ale ještě něco: vaše produkty musí být elegantní. Takové, že na rozdíl od konkurence zaujmou už za pohled; ještě dřív, než se zákazník na cenovku vůbec podívá. Tento způsob uvažování v mladoboleslavské společnosti Montana dala v pondělí za příklad Mirka Kremrová ze Středočeského inovačního centra (SIC).
V pátek 9. října v 17 h začíná v rámci Dnů otevřených ateliérů v galerii tiskárny v Českých Budějovicích Karmášek výstava Domovina. Představuje podoby současného designu, který čerpá z folklorních tradic, lidovosti a pokoře k řemeslu.
Výstava textilního designéra Jana C. Löbla nesoucí název Looking for 20´ představuje nově zpracované rozličné vzory, vzorníky a dekory z období počátku 20. století, které nalezl v textilních vzorníkových knihách továren v Krušných horách, a které slouží jako inspirace pro jeho tvorbu autorských tapet.
K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes odstartovala nákladní loď Cygnus, která astronautům na oběžnou dráhu doručí mimo jiné i nový supermoderní model toalety. Záchod, který má díky svému designu usnadnit vykonávání potřeby ve stavu beztíže zejména ženám, se má po testovací fázi stát součástí vybavení kosmické lodi Orion. S tou chce americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dopravovat posádky na Měsíc, napsala agentura AP.
Plstěné klobouky, obroučky brýlí, ilustrace. Osmašedesát uměleckých děl a designových objektů vytvořených od roku 1989 do současnosti obohatí sbírky brněnské Moravské galerie. „Díla v celkové hodnotě dva a půl milionu korun vybrala komise odborníků na design a módu,“ řekla mluvčí galerie Daniela Křižanová.
Již podruhé připravila galerie SUPERMARKET wc kreativní kurz, který provede mladé lidi současnými designovými obory. Tvůrčí kurz pro mládež od 12 let s názvem DESIGNCAMP se uskuteční od 12. 10. do 16. 10. 2020 v Karlových Varech. Nabídne zážitek kreativního setkání s designéry a jedinečnou možnost poznat na vlastní kůži, o čem umělecké obory doopravdy jsou. Přihlášky na podzimní camp najdete v Aktualitách na webu www.supermarketwc.cz. Přihlášení do 2. 10.
Šestý ročník knižní události LITR proběhne již tento víkend ve venkovních prostorách bývalého jezuitského konviktu. Letošní vizuál se jeví jako tuningová burza, motorkářský sraz nebo rallye. Láká na projížďku současnou autorskou tvorbou na poli literatury, knižního designu, uměleckých tisků a papírových výrobků.
Vrchol sezony vodního slalomu v podobě mistrovství Evropy je za dveřmi. Pečlivě se na něj chystá i Vavřinec Hradilek, stříbrný z londýnské olympiády před osmi lety.
Magistrátní nápad na sjednocení vizuální podoby všech prostředků městské hromadné dopravy v Praze a Středočeském kraji se nesetkal s příliš kladným hodnocením veřejnosti. Vítězný návrh od superlative.works, jemuž dominuje červeno-šedá kombinace barev, vzbudil mnoho emocí. Městská firma Ropid nyní zveřejnila další soutěžní příspěvky na sjednocenou vizuální podobu Pražské integrované dopravy (PID). Jak se vám líbí?
Škoda Design již podesáté navrhl trofej pro vítěze známého závodu Tour de France. Trofej ze skla váží čtyři kilogramy, je 60 centimetrů vysoká a je ze zeleného a širého skla pokrytá vzorem složeným z obdélníků.
Studenti návrhářství z Katedry designu na Technické univerzitě v Liberci předvedli své modely na Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Módní přehlídka na nejprestižnější české akci se konala v neděli 6. září v areálu kláštera sv. Gabriela v Holečkově ulici na pražském Smíchově.
Květinová stěna v interiéru, která harmonizuje okolí, snižuje hladinu zvuku, čistí vzduch a přitom vyžaduje minimální péči. Tak vypadá dílo mladých polských designérů Konráda Kwiecińského a Olgy Michalské, které nedávno instalovali v Komunitním centru Archa v Karviné.
Promítání dokumentárního filmu Zemřít pro design nabídne v úterý večer Galerie a prostor ve Znojmě. Snímek se zaměřuje na lidsky, ekologicky i zdravotně stinné stránky vývoje a výroby moderní elektroniky a dalšího zboží.
Císařský palác Kókjo, chrám Sensódži s bránou Kaminarimon a… veřejné toalety. Japonská metropole Tokio se nově pyšní nečekanou turistickou atrakcí. Ačkoli věhlasu významných historických památek nejspíše nedosáhnout, transparentní toalety nacházející se v rušné čtvrtí Šibuja právem budí pozornost veřejnosti.
Výstavu vyškovského rodáka Jana Rajlicha nazvanou 70 plakátů mohou návštěvníci Muzea Vyškovska obdivovat ještě do 30. srpna. Pořadatelé naplánovali dernisáž výstavy na čtvrtek 27. srpna na pátou hodinu odpolední.
Červená (a šedá) teď působí na většinu Pražanů podobně dráždivě jako na býka. V této barevné kombinaci totiž vedení metropole představilo novou vizuální podobu pražské integrované dopravy (PID). Design vozů městské hromadné dopravy má být do budoucna sjednocen tak, aby cestující hned věděli, že jim v konkrétním prostředku platí karta PID Lítačka. Podle reakcí veřejnosti však magistrát tímto krokem „šlápl vedle“.