Tábor ve Studánce Vary zavřely. Pro obnovení je třeba změny územního plánu
Statik zakázal další užívání budovy v areálu letního tábora ve Studánce. Nová se ale prozatím kvůli komplikacím s legislativou stavět nemůže.
Statik zakázal další užívání budovy v areálu letního tábora ve Studánce. Nová se ale prozatím kvůli komplikacím s legislativou stavět nemůže.
Dům dětí a mládeže Fontána Bohumín spouští registrace na jarní a letní tábory v pondělí 6. ledna v 7 hodin ráno. V roce 2025 nabídne 4 pobytové tábory a 14 příměstských aktivit, včetně jarních.
Prázdniny končí a s nimi se uzavírá také tour moravskoslezských policistů po dětských táborech. Strážci zákona na nich malým táborníkům předvedli svou činnost, pohovořili o prevenci a například ukázali výcvik služebních psů.
Léto pomalu, ale jistě končí, a s ním i dětské tábory. Pamětníci z Krumlovska jistě nezapomínají na své „pionýráky“ na břehu Lipna mezi Lojzovými pasekami a Hrušticemi, kde školáci společně s vedoucími trávili tři letní týdny.
Pionýrské tábory byly jedním z nejvýraznějších symbolů prázdninového dětství v době socialismu v Československu. Pořádané pionýrskou organizací, která tvořila nedílnou součást politické výchovy mládeže, měly tyto tábory za cíl nejen nabídnout dětem prázdninové dobrodružství, ale také je vychovávat v duchu socialistických ideálů.
Policisté navštívili letní dětský tábor v Mrtníku, kde pro děti připravili zajímavý program plný ukázek a informací. První srpnový týden se v táboře sešly zhruba tři desítky mladých táborníků, kteří měli možnost seznámit se s výstrojí a výzbrojí pořádkové jednotky.
Polovina letošních prázdnin je pryč a já vzpomínám na letní tábory. Jako dítě jsem žádný neabsolvoval, to ještě nebyly v módě. To až tak o 15 let později. Tehdy se staly a dodnes jsou oblíbeným způsobem trávení prázdninového času dětí. Jako vedoucí jsem jich absolvoval několik. Krásné vzpomínky mám hned na ten první, který jsem absolvoval o hlavních prázdninách v roce 1965 v Antonínově údolí v Mladých Bukách.
Před sto sedmnácti lety, prvního srpna 1907, začalo velké dobrodružství, které ovlivnilo životy milionů dětí, mladých lidí i dospělých po celém světě. Zakladatel skautingu, lord Robert Baden-Powell svolal na ostrově Brownsea, nedaleko přístavního města Poole.
V uplynulých dnech navštívila preventistka Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a policisté z územního odboru Bruntál ve spolupráci s Vodní záchrannou službou ČČK Bruntál-Slezská Harta dětské tábory Junák, pořádané českým skautem, střediskem Ostrá Hůrka a přístavem Poseidon Opava.
Školní rok byl na konci června slavnostně ukončen a dětem tak začaly vytoužené prázdniny a dva měsíce volna. Mnoho dětí hned druhý den po skončení výuky odjíždělo na letní tábory. Stejně tomu bylo i na PS Beroun – Závodí.
Zvracení, teplota, nemocnice a předčasný návrat domů. Takový scénář zažily letos desítky dětí na letních táborech v jižních Čechách. Zažívací problémy účastníků zamávaly s programem tří táborů, po příčinách pátrají hygienici.
Navštívili jsme Letní tábor Praskolesy, který byl založen před šestadvaceti lety manželi Čápovými. Ani se nám nechce věřit, že vcházíme na zahradu jednoho z rodinných domů uprostřed vesnice.
V noci na neděli zasáhly Vysočinu vydatné deště i bouřky. Ty způsobily na řadě v míst v kraji značné problémy. Hasiči například museli evakuovat dětský tábor v Pelhřimově v městské části Pobistrýce.
Profesionální i dobrovolní hasiči měli od pátečního večera plné ruce práce. Zasahovali u více než pěti desítek událostí způsobených silnými bouřkami, které se prohnaly Zlínským krajem. Odstraňovali stromy popadané na silnice a cyklostezky, čistili ucpané propustě a kanály nebo čerpali vodu. V jednom případě dokonce preventivně evakuovali dětský tábor na Valašsku.
Desítky výjezdů měli hasiči v hradeckém kraji od středečního odpoledne do čtvrtečního rána. Průtrž mračen doprovázená silným větrem lámala stromy a zaplavila některé domy. Ve Zlaté Olešnici na Trutnovsku museli hasiči evakuovat dětský tábor.
Silná bouřka se prohnala ve středu večer Vysočinou. Největší škody napáchala na Jihlavsku a Žďársku. U Vápovic zbořila stany dětského tábora, ohrožený byl kvůli rybníku i tábor v Zahradišti. Hasiči z obou míst evakuovali téměř stovku lidí.
Vysočinou se ve středu večer prohnala silná bouřka. Největší škody napáchala na Jihlavsku a Žďársku. U Vápovic zbořila stany dětského tábora, ohrožený byl kvůli rybníku i tábor v Zahradišti. Hasiči z obou míst evakuovali téměř stovku lidí.
Začíná sezona letních táborů. Každé léto na ně vyrážejí desítky tisíc dětí a často si přivážejí nezapomenutelné zážitky. Rodičům ale způsobují těžkou hlavu už dlouho před zahájením. Není totiž jisté, zda se děti na tábor vůbec dostanou. Pro mnohé je podstatná i cena, která loni činila v průměru 272 korun na den. Rodiče mohou získat i příspěvek, jejž nabízejí téměř všechny zdravotní pojišťovny a někdy i obce nebo samotné organizace, které tábory pořádají.
Najít pro dítě místo na letním táboře je i v tuto chvíli pořád možné. Chce to sice trpělivost a trochu štěstí, organizátoři napříč Zlínským krajem se ale shodují, že má smysl se ptát.
Bezmála už jen dva týdny zbývají do konce školního roku a do chvíle, kdy se tisíce dětí rozjedou na letní dětské tábory. Pokud teprve teď rodiče nebo jejich potomci začali mít zájem o účast na letním táboře, není ještě všechno ztraceno. Kapacity nejsou všude ještě vyčerpané, volno hlásí hlavně pobyty v zahraničí u moře nebo s výukou angličtiny. Odborníci se shodují, že v letošním roce si rodiče za dětskou rekreaci opět připlatí. Deník v přehledu poradí, jak letní tábor vybrat, co by nemělo chybět ve sbaleném zavazadle či jak snížit vysoké náklady a ušetřit.
Rok 2023 byl pro skauty v Jičíně rokem změn. V říjnu 2023 se konal pravidelný sněm střediska, kde Michal Císař – Miki po více než 20 letech předal funkci vedoucího střediska a obdržel za svou službu středisku Medaili Merkura stříbrného stupně. Dále mají jičínští skauti nového hospodáře, revizní komisi a zásadně se obměnilo vedení oddílů skautů a skautek. Roverský kmen Tukanů bohužel závěrem roku 2023 ukončil svou činnost, členové se chtějí věnovat spíše výchově mladších.
Obec Němčovice pořádá jako každoročně letní tábor pro děti do 15 let. Letos poprvé po mnoha letech se vedení tábora rozhodlo změnit stanoviště. Uskutečnila se průzkumná výprava na Vysočinu do malebné lokality Chaloupky Brtnice.
Kapacita letních táborů pro děti se na Hradecku začíná zaplňovat. Obsazené už často jsou ty pobytové, také na příměstských volná místa rychle ubývají. Lepší je situace u komerčních táborů, u nich si ale rodiče připlatí.
Už v prvních měsících roku řeší mnozí rodiče dilema, kam poslat své děti na letní tábor. A také, kolik je to bude stát. Podle současných nabídek si připlatí. V České republice se cena za týden pohybuje od tří do 9,5 tisíce korun. Za desetidenní pobyt dětí v Chorvatsku zaplatí rodina od 11 do 13 tisíc.
Už víte, jaký tábor v letošním roce zvolit pro vaše děti? Pokud stále váháte s výběrem, nechte se inspirovat Tipy Deníku. V nabídce jsou letní tábory klasické, příměstské, ale i tématické.
Kdy je mé dítě ideálně připraveno na letní tábor? Tato myšlenka běží hlavou mnoha rodičů. Jednoduchá odpověď sice neexistuje, ale připravenost na prázdninové dobrodružství musí v první řadě vyhodnotit samotní rodiče.
Rodiče musí myslet na přihlášení svého dítěte na letní tábor už zkraje roku. První registrace domy dětí a mládeže spustily v lednu. Přitom ty nejoblíbenější, specializované tábory byly téměř okamžitě pryč. Další vlna přihlašování se bude konat v druhé půlce února. Ve hře jsou i letní tábory pro seniory.
Jihočeský kraj chce pomoct dobrovolným hasičům k tomu, aby získali vlastní rekreační zařízení. Jde o bývalý letní tábor Energetik u Soběnova u Kaplice, na říčce Černé naproti tamní vodní elektrárně. Podívejte se, jak to teď v táboře vypadá.
/FOTO, VIDEO/ Každý z nás o něčem sní. A výjimkou není ani mladá slečna Jana, která se narodila s mozkovou obrnou a je odkázána na pomoc druhých. To nic nemění na tom, že se chce bavit a žít stejně jako její vrstevníci. Chce být co nejvíc samostatná.
Souhrnný výsledek kontrol letních táborů na Vysočině zveřejnili v těchto dnech krajští hygienici. Provedli jich sto třicet a zjistili dvacet závad. Mezi nimi i plísně a štěnice. Zkontrolovali také patnáct stravovacích zařízení, která na tábory dodávají jídlo. Tam byly prohřešky čtyři. Přesto letošní sezonu označili za klidnou.
Nezletilou dívku měl v Rožmitále pod Třemšínem sexuálně obtěžovat muž na prahu důchodového věku. Otřesnou zkušenost měla přitom získat na letním dětském táboře, kde muž působil jako dozor. Soud rozhodl o jeho pobytu ve vazbě.
Na novou sezonu se už ze všech sil připravují i házenkářky olomoucké Zory. Bronzový tým z posledních dvou sezon opustil po šesti sezonách dosavadní kouč Libor Malínek a nahradila jej bývalá úspěšná házenkářka Lucie Fabíková a funkce jejího asistenta připadla na exolomouckého lodivoda Jana Bělku. Dalo by se vlastně říci, že tato nová trenérská dvojice je spíše staronová. V obráceném gardu totiž Zoru vedla naposledy před osmi lety.
Děti na letním táboře v Heřmanicích v Podještědí navštívili policisté z oddělení tisku a prevence. Připravili si pro táborníky přednášku o bezpečnosti a děti pak měly možnost podívat se na policejní výstroj i auto.
Čtvrteční noční nehoda, kdy se z vyhlídkové plošiny Triangl u Markvartic zřítila skupinka táborníků z Kerhartic, nebyla jedinou hromadnou nešťastnou událostí na severu Čech, u které museli na letním táboře zasahovat hasiči a zdravotníci. V minulosti se jich stalo hned několik, mnozí mají dodnes v paměti hromadný zásah elektrickým proudem v bazénu v Oparně na Litoměřicku.
Na dětském táboře na Českokrumlovsku onemocnělo koncem minulého týdne 39 dětí poruchou trávení. Jedno dítě bylo na doporučení lékaře hospitalizováno v českobudějovické nemocnice. O výskytu gastrointestinálních potíží informovali jihočeští hygienici.
Naplno začala sezona letních dětských táborů. Ke konci pracovního týdne měli jihočeští hygienici nahlášeno téměř dvě stě čtyřicet zotavovacích akcí a více než tři desítky menších táborů do 30 dětí. Pokuty zatím nikde rozdávat nemuseli. Loni jich bylo za 17 tisíc.
Zájem o letní tábory v Česku zůstává vysoký, přestože většina z nich proti minulému roku zdražila. Cena vzrostla nejčastěji o deset až 25 procent. Zdražení se projevilo v tom, že v některých krajích se kapacity plní přece jen pomaleji, organizátoři ale předpokládají, že nakonec bude většinou plno. Vyšší zájem je o tábory příměstské, které jsou levnější a růst cen se jich dotkl méně. ČTK to zjistila v anketě mezi organizátory.
/FOTO, VIDEO/ Táborová základna u Zruče nad Sázavou, kam třicet let jezdily děti na letní tábory, do základu vyhořela. Stačila chvilka a místní oddíl Bobrů přišel o všechno. Shořelo zázemí tábora i veškeré vybavení. Táborníci se přesto nechtějí vzdát a rozhodli se, že ho do léta znovu obnoví. Potřebují ale finanční pomoc.
Letní tábory zdražily na Vysočině v průměru o dvacet procent. Mohou za to hlavně ceny energií, vody a jídla. Přesto jsou některé táborové pobyty na Vysočině už teď vyprodané. Největší zájem je ale tradičně o tábory příměstské. Jsou výrazně levnější a rodiče mají o pohybu dětí přehled. Domy dětí lákaly i letos na zajímavé pobyty a horké novinky, jako třeba krocení sociálních sítí.
Inflace a zvyšování cen energií dopadá i na pořadatele dětských táborů. Navýšení cen pobytů se ale zatím podle všeho neprojeví v poklesu zájmu ze strany rodičů a jejich dětí. Ten je totiž tradičně velký. Řada termínů letních táborů je tak už nyní vyprodána.
Inflace a zvyšování cen energií dopadá i na pořadatele dětských táborů v regionu. Navýšení cen pobytů se ale zatím podle všeho neprojeví v poklesu zájmu ze strany rodičů a jejich dětí. Řada termínů letních táborů je už teď vyprodána.
/FOTO, VIDEO, VIZUALIZACE/ Nájemci Dětského ráje končí nájemní smlouva. Kraj jako vlastník říká, že aby by bylo vše transparentní, musí být záměr pronájmu zveřejněn na úřední desce.
/FOTOBALERIE/ Přestože je stále ještě zima, pořadatelé většiny letních táborů už přijímají přihlášky. Některé turnusy se přitom plní tak rychle, že už ke konci února jsou termíny zcela nebo téměř zaplněny. Příkladem jsou prázdninové tábory Domu dětí a mládeže v Rakovníku nebo centra Drak. Rodiče by neměli váhat. Deník přináší přehled posledních volných míst.
Posledních pár volných míst, nebo dokonce zcela plno. Taková je aktuálně situace v nabídce letních táborů na Kutnohorsku. Není to nic neobvyklého. Organizátoři potvrzují, že o tábory je vždy velký zájem a místa bývají zabraná velice rychle. Nezměnilo to ani současné všeobecné zdražování.
Kolínské spolky a jiní provozovatelé budou pomalu rozjíždět registrace na letní tábory s přespáním i ty příměstské, kam děti chodí na celodenní program. A podle všech indicií to vypadá, že bude letos opět velký zájem. Rodič, který chce pro svou ratolest program, by proto neměl váhat.
Je nejvyšší čas pro přihlášení dítěte na letní tábor. Termíny se rychle plní a tam, kde organizace otevřely zápisy už v lednu, je kapacita téměř vyčerpaná. Některé z domovů dětí a mládeže zahájí registraci v únoru. Plno ale mívají do půl hodiny.
S koncem ledna mají jednotlivé organizace, spolky a oddíly už většinou jasno, jak to bude s letními tábory. Dům dětí a mládeže Beroun pořádá hned čtyři a rodiče si za ně letos připlatí.
Nebude to ultramoderní penzion, chtěli bychom tam zanechat vztah k přírodě. Tak hovoří jihlavský radní David Beke o Hájence Černé lesy, která je kvůli svému stavu uzavřená. Radnice má hotovou architektonickou studii, která objekt zachrání. Prostory mají posloužit opět hlavně dětem. Můžou mít i komerční využití.
Ivan Bauer je učitel dějepisu na Ortenově gymnáziu v Kutné Hoře a už dvacet let vede agenturu Hobit, která pořádá letní tábory pro děti. Práce s dětmi ho provází prakticky po celý život a tak se není čemu divit, že byla i hlavní motivací k tomu, aby napsal knihu právě o nich a pro ně. Dostala název Tajemství řádu Arboriánů, napsal ji za tři měsíce a mluví se o ní jako o novodobé foglarovce.
I když středočeští hygienici rozdali při kontrolách letních táborů organizátorům pokuty za desítky tisíc korun, rodiče i další příbuzní se nemusí hrozit: o děti bylo vcelku slušně postaráno a výraznější excesy se neobjevily. Měsíc po skončení prázdnin to ukazuje závěrečné vyhodnocení sezony Krajskou hygienickou stanicí Středočeského kraje.