Zájem o letní tábory v Česku zůstává vysoký, přestože většina z nich proti minulému roku zdražila. Cena vzrostla nejčastěji o deset až 25 procent. Zdražení se projevilo v tom, že v některých krajích se kapacity plní přece jen pomaleji, organizátoři ale předpokládají, že nakonec bude většinou plno. Vyšší zájem je o tábory příměstské, které jsou levnější a růst cen se jich dotkl méně. ČTK to zjistila v anketě mezi organizátory.
/FOTO, VIDEO/ Táborová základna u Zruče nad Sázavou, kam třicet let jezdily děti na letní tábory, do základu vyhořela. Stačila chvilka a místní oddíl Bobrů přišel o všechno. Shořelo zázemí tábora i veškeré vybavení. Táborníci se přesto nechtějí vzdát a rozhodli se, že ho do léta znovu obnoví. Potřebují ale finanční pomoc.
Letní tábory zdražily na Vysočině v průměru o dvacet procent. Mohou za to hlavně ceny energií, vody a jídla. Přesto jsou některé táborové pobyty na Vysočině už teď vyprodané. Největší zájem je ale tradičně o tábory příměstské. Jsou výrazně levnější a rodiče mají o pohybu dětí přehled. Domy dětí lákaly i letos na zajímavé pobyty a horké novinky, jako třeba krocení sociálních sítí.
Inflace a zvyšování cen energií dopadá i na pořadatele dětských táborů. Navýšení cen pobytů se ale zatím podle všeho neprojeví v poklesu zájmu ze strany rodičů a jejich dětí. Ten je totiž tradičně velký. Řada termínů letních táborů je tak už nyní vyprodána.
Inflace a zvyšování cen energií dopadá i na pořadatele dětských táborů v regionu. Navýšení cen pobytů se ale zatím podle všeho neprojeví v poklesu zájmu ze strany rodičů a jejich dětí. Řada termínů letních táborů je už teď vyprodána.
/FOTO, VIDEO, VIZUALIZACE/ Nájemci Dětského ráje končí nájemní smlouva. Kraj jako vlastník říká, že aby by bylo vše transparentní, musí být záměr pronájmu zveřejněn na úřední desce.
/FOTOBALERIE/ Přestože je stále ještě zima, pořadatelé většiny letních táborů už přijímají přihlášky. Některé turnusy se přitom plní tak rychle, že už ke konci února jsou termíny zcela nebo téměř zaplněny. Příkladem jsou prázdninové tábory Domu dětí a mládeže v Rakovníku nebo centra Drak. Rodiče by neměli váhat. Deník přináší přehled posledních volných míst.
Posledních pár volných míst, nebo dokonce zcela plno. Taková je aktuálně situace v nabídce letních táborů na Kutnohorsku. Není to nic neobvyklého. Organizátoři potvrzují, že o tábory je vždy velký zájem a místa bývají zabraná velice rychle. Nezměnilo to ani současné všeobecné zdražování.
Kolínské spolky a jiní provozovatelé budou pomalu rozjíždět registrace na letní tábory s přespáním i ty příměstské, kam děti chodí na celodenní program. A podle všech indicií to vypadá, že bude letos opět velký zájem. Rodič, který chce pro svou ratolest program, by proto neměl váhat.
Je nejvyšší čas pro přihlášení dítěte na letní tábor. Termíny se rychle plní a tam, kde organizace otevřely zápisy už v lednu, je kapacita téměř vyčerpaná. Některé z domovů dětí a mládeže zahájí registraci v únoru. Plno ale mívají do půl hodiny.
S koncem ledna mají jednotlivé organizace, spolky a oddíly už většinou jasno, jak to bude s letními tábory. Dům dětí a mládeže Beroun pořádá hned čtyři a rodiče si za ně letos připlatí.
Nebude to ultramoderní penzion, chtěli bychom tam zanechat vztah k přírodě. Tak hovoří jihlavský radní David Beke o Hájence Černé lesy, která je kvůli svému stavu uzavřená. Radnice má hotovou architektonickou studii, která objekt zachrání. Prostory mají posloužit opět hlavně dětem. Můžou mít i komerční využití.
Ivan Bauer je učitel dějepisu na Ortenově gymnáziu v Kutné Hoře a už dvacet let vede agenturu Hobit, která pořádá letní tábory pro děti. Práce s dětmi ho provází prakticky po celý život a tak se není čemu divit, že byla i hlavní motivací k tomu, aby napsal knihu právě o nich a pro ně. Dostala název Tajemství řádu Arboriánů, napsal ji za tři měsíce a mluví se o ní jako o novodobé foglarovce.
I když středočeští hygienici rozdali při kontrolách letních táborů organizátorům pokuty za desítky tisíc korun, rodiče i další příbuzní se nemusí hrozit: o děti bylo vcelku slušně postaráno a výraznější excesy se neobjevily. Měsíc po skončení prázdnin to ukazuje závěrečné vyhodnocení sezony Krajskou hygienickou stanicí Středočeského kraje.
I když středočeští hygienici rozdali při kontrolách letních táborů organizátorům pokuty za desítky tisíc korun, rodiče i další příbuzní se nemusí hrozit: o děti bylo vcelku slušně postaráno a výraznější excesy se neobjevily. Měsíc po skončení prázdnin to ukazuje závěrečné vyhodnocení sezony Krajskou hygienickou stanicí Středočeského kraje.
I když středočeští hygienici rozdali při kontrolách letních táborů organizátorům pokuty za desítky tisíc korun, rodiče i další příbuzní se nemusí hrozit: o děti bylo vcelku slušně postaráno a výraznější excesy se neobjevily. Měsíc po skončení prázdnin to ukazuje závěrečné vyhodnocení sezony Krajskou hygienickou stanicí Středočeského kraje.
I když středočeští hygienici rozdali při kontrolách letních táborů organizátorům pokuty za desítky tisíc korun, rodiče i další příbuzní se nemusí hrozit: o děti bylo vcelku slušně postaráno a výraznější excesy se neobjevily. Měsíc po skončení prázdnin to ukazuje závěrečné vyhodnocení sezony Krajskou hygienickou stanicí Středočeského kraje.
I když středočeští hygienici rozdali při kontrolách letních táborů organizátorům pokuty za desítky tisíc korun, rodiče i další příbuzní se nemusí hrozit: o děti bylo vcelku slušně postaráno a výraznější excesy se neobjevily. Měsíc po skončení prázdnin to ukazuje závěrečné vyhodnocení sezony Krajskou hygienickou stanicí Středočeského kraje.
Enormní zájem byl letos o dětské tábory. Kempy i rekreační areály se ale obávají příští sezony, musí kvůli zvyšování cen energií a potravin výrazně zdražovat, bojí se odlivu návštěvníků.
/FOTOGALERIE/ Kamarádi, hry, soutěže, výlety či táboráky. To vše neodmyslitelně patří k prázdninovým táborům. Víme ale odkud se vzaly? Kam sahá jejich historie? Údajně úplně první tábor si užily děti z USA v roce 1961 pod vedením Fredericka W. Guna. České děti si musely počkat až do začátku dvacátého století, do roku 1912, kdy se v Lipnici nad Sázavou v Orlovských lesích uskutečnil první tábor u nás a byl skautský. V Kutné Hoře poprvé slyšíme o skautech na podzim roku 1919, kdy 1. chlapecký a 1. dívčí oddíl vyráží tábořit k rybníku Flejšar kousek od Újezdu u Přelouče. Na svých schůzkách se skauti scházejí v Tylově divadle, na Hrádku či ve Vlašském dvoře.
Je to dětský letní tábor jako každý jiný. Jedna zvláštnost tu ale je. Některé děti občas dýchají do přístrojů, kdy si výsledky měření zapisují odborníci. Dětský tábor ve Slavkově totiž oplývá nejenom krásnou přírodou, ale také léčivým ovzduším. A to pomáhá i dětem po onemocnění covidem.
Dodnes ryska na zdi na Bělidle v Kaplici v sousedství Malše ukazuje, kam vystoupala hladina řeky 8.8. při více než stoleté povodni roku 2002. Pověstná obrovská povodeň začala před dvaceti lety na jihu Čech na Kaplicku. To ještě nikdo netušil, jaká apokalypsa, která postupně zachvátí celou republiku, přijde.
Hygienici zatím při kontrolách dětských letních táborů na Přerovsku neodhalili závažnější problémy. Kontroly ale budou pokračovat v průběhu celých letních prázdnin. Hygienici si posvítí na vhodné ubytování, stravování i dokumentaci.
Harry Potter by přes ty svoje kulaté brýle valil oči… Původně kouzelnický sport famfrpál, který on zná jako quidditch, se přesunul z jeho knih mezi mudly. Tedy mezi lidi bez magických schopností. Nejvíc se hraje v Americe, ale i Česko má svoje vyslance.
Překvapení připravil ve čtvrtek 14. července v podvečer padesáti dětským účastníkům letního tábora v Dražičkách na Táborsku a jejím vedoucím šéfkuchař a člen Národního týmu kuchařů a cukrářů ČR Martin Svatek. V přírodním aranžmá zařízl zauzenou vepřovou kýtu, tradiční závěrečnou žranici táborníkům zpestřil i milým povídáním.
Na dvě stě letních táborů pro děti se letos budou konat na Vysočině. Krajští hygienici proto začali s jejich kontrolou. A hned zkraje zjistili pochybení.
/FOTOGALERIE/ Krásné slunečné středeční dopoledne strávili preventisté Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje společně s policisty z oddělení hlídkové služby Frýdek-Místek v Beskydech ve Starých Hamrech – Košárkách na dětském letním táboře.
U dětí, které se účastnily tábora ve Vrbně pod Pradědem na Bruntálsku, se v sobotu objevily známky otravy jídlem. Ošetřeno muselo být celkem 17 účastníků tábora, z toho 15 dětí.
Vyhraje téma Harry Potter nebo spíše dny plné sportu? Letní tábory i dnes pomáhají rodičům s péčí o děti při uzavření škol, jde ale hlavně o to dopřát jim zábavu. V minulosti se o to táboroví vedoucí snažili také, hlavním posláním prázdninových azylů v přírodě bylo ale něco jiného. Zejména šlo o kondici dětí i jejich výchovu.
Toník a Jana hned druhý den potom, co dostali vysvědčení, odjeli na letní tábor. Rodiče je už počtvrté poslali na stejné místo na Českolipsku. Tábor mají vyzkoušený, prověřený, ví, jak to tam vypadá. „Vybírali jsme tábor na doporučení známých a už tam letos děti jely počtvrté. Jsem ráda, že víme, kam je posíláme, jak to tam vypadá a že se o děti dobře starají. Vybírat tábor jen tak naslepo musí být dost těžké, když kolikrát vidím, co se z táborů občas vyloupne,“ řekla matka dětí Jana Kozlíková.
Bezmála 16 tisíc dětí je už přihlášeno na letní tábory ve středních Čechách. Ve čtvrtek o tom informovala Dana Šalamunová z krajské hygienické stanice. S upřesněním, že aktuálně je nahlášeno 15 928 dětských účastníků. Rozhodně to však není číslo konečné. Zotavovací akci včetně jejích účastníků mají provozovatelé povinnost nahlásit hygienikům nejpozději měsíc před začátkem. Řada srpnových táborů tak na svou registraci teprve čeká.
Bezmála 16 tisíc dětí je už přihlášeno na letní tábory ve středních Čechách. Ve čtvrtek o tom informovala Dana Šalamunová z krajské hygienické stanice. S upřesněním, že aktuálně je nahlášeno 15 928 dětských účastníků. Rozhodně to však není číslo konečné. Zotavovací akci včetně jejích účastníků mají provozovatelé povinnost nahlásit hygienikům nejpozději měsíc před začátkem. Řada srpnových táborů tak na svou registraci teprve čeká.
Konečně prázdniny. Mnozí je tráví u babičky, jiní u moře a velká část dětí odjíždí na letní tábory. Osobně jsem tábory nesnášela. Stýskalo se mi totiž po rodičích a domově. Do batohu jsem tenkrát nafasovala nějaké oblečení, papír, obálku a poštovní známku. Dopis většinou dorazil až s mým návratem. Pak se ale něco změnilo. Poznala jsem nové kamarády a naučila se řešit krizové situace. Nikdo mě nebuzeroval a nepoučoval. Naopak. Stala se z nás táborová tlupa, která držela při sobě.
Hlouběji do peněženek museli letos sáhnout rodiče dětí při shánění letních táborů. Přesto byl zájem velký. I na poslední chvíli je však možné na pár volných míst na Rychnovsku ještě narazit.
Od konce března, kdy byly ruské síly vytlačeny z Kyjeva, nalezli Ukrajinci v oblasti Buče údajně více než tisíc těl civilistů. Při popravách podle dostupných informací Rusové zabili přibližně 650 lidí, Moskva to popírá. Reportérka britské stanice BBC zjišťovala, co se v místě původního dětského tábora skutečně dělo.
Vlivem opatření proti šíření covidu se loni ve středních Čechách snížil počet výskytů jiných infekčních onemocnění. Ačkoli lidé více vyráželi do přírody, podle údajů krajské hygienické stanice proti předchozímu roku mírně ubylo i případů klíšťové encefalitidy – zato lymská borelióza byla na vzestupu. Objevilo se i 11 případů epidemického výskytu průjmových onemocnění.
Po dvou letech omezení zahájí památky Kraje Vysočina opět turistickou sezonu v termínu, to je v sobotu druhého dubna. Doprovodným programem je letos Rok šlechtických slavností. Návštěvníci nebudou muset nosit ve vnitřních prostorách respirátory, ale musejí se smířit se zvýšením vstupného.
Už jen poslední místa zbývají pro děti na některých letních táborech. Pořadatelé jednotlivých turnusů v prvních měsících tohoto roku mluví o nebývalém zájmu.
Rodiče z Plzeňského kraje, kteří chtějí své ratolesti letos přihlásit na tábor, by si měli pospíšit. Zájem o ně je už teď značný, shodují se organizátoři.
Zpátky do dětství a do letních radovánek návštěvníky přenese výstava „Z historie dětských táborů v Krkonoších (1931 – 2021)", v Přelouči je k vidění tři sta fotografií a dvě stovky ukázek z táborových kronik. Také vzpomínáte na ten "svůj" letní tábor? Pošlete nám fotografie, rádi je zveřejníme. E-mail pavlina.roztocilova@denik.cz.
Zpátky do dětství a do letních radovánek vás vezme výstava „Přelouč a Bratrouchov. Z historie dětských táborů v Krkonoších (1931 – 2021)". K vidění je tři sta fotografií a dvě stovky ukázek z táborových kronik. Děkujeme správci muzejních sbírek panu Matěji Peštovi.
Rozsáhlý areál letního dětského tábora v Boněticích je v podzimních měsících prázdný jen zdánlivě. Kromě tlupy místních koček a koťat, které se starají, že areál je bez myší, je zde slyšet motorová pila, nebo pravidelný rytmus úderů sekery o polínko.
O letošních letních prázdninách pořádalo ALCEDO 28 příměstských a 14 pobytových táborů, kterých se účastnilo 1 070 účastníků. Nabídka byla opravdu pestrá – od táborů sportovních, tanečních či tvořivých ALCEDO nabízelo tradičně také tábor zaměřený na poznávání přírody a nocování v indiánských stanech tee-pee. Nechyběly ani výlety či tematicky zaměřené pobyty, jako je oblíbená Škola čar a kouzel. Více v článku Linditi Iljazi, za který moc děkujeme.