Nezvyklý dodatečný dárek k loňským devadesátinám dostal malíř Antonín Vojtek. Břeclavská synagoga byla v neděli 29. června místem premiéry monografie o jeho životě a tvorbě. Neobvyklý není jen samotný dárek, ale i okolnosti jeho vzniku. Duchovní matkou — byť je toto označení poněkud nepřesné, ale jde o zavedenou formulaci — je jeho dcera Julie Vojtková.
Ukázky ze své tvorby zde nabízejí dvě autorky Václava Macků a Edita Slabá z Dolních Ředic na Pardubicku. Zároveň se u nich jedná o příbuzenský vztah, tedy o matku a dceru. K vidění jsou zde étericky laděné práce Václavy Macků, protože se malířka ráda vydává do světa fantazie, andělů nebo lidského podvědomí, snů a přání, někam do tajemných koutů lidských duší.
Za několik měsíců to bude už pět let od chvíle, kdy opavský malíř, ilustrátor, regionální publicista, milovník zvířat a autor kresleného humoru Bořivoj Frýba odešel v nedožitých 75 letech do výtvarného nebe, ale jeho tvorba zůstává stále živá.
Ve středu 2. července se uskuteční v galerii FONS na Pernštýnském náměstí v Pardubicích vernisáž výstavy tří výtvarníků nazvaná „3 znovu spolu". Návštěvníci uvidí produkci malířů Bukovského, Janouškovce a Jirků, kteří před třemi lety zaujali publikum působivou společnou výstavou „3 v klášteře".
/OBRAZEM, VIDEO/ V malebných uličkách Starého města v Táboře se ve středu 18. června odehrála jedinečná benefiční akce, která spojuje umění a podporu duševního zdraví.
Celoživotní dílo devadesátníka, moravského malíře Antonína Vojtka, mapuje monografie nazvaná Pod paží tisknu křídla. S publikací vydanou při příležitosti umělcových devadesátin se lidé mohou seznámit na jejím oficiálním představení v neděli 29. června 2025 v 15 hodin se v synagoze v Břeclavi.
Nejprve si úspěšně poradila se školním úkolem vytvořit pamětní desku slavného českého malíře Františka Kupky a díky tomu se propracovala k první zakázce. Studentka 3. ročníku sochařskokamenické střední školy v Hořicích Tereza Ramiková je autorkou bronzového reliéfu architekta koupaliště Dachova Karla Bachury. Její dílo je vystavené u příležitosti 100 let koupaliště v centrálním pavilonu.
/FOTO/ Významný český malíř Josef Mánes má opět své místo pod moravským sluncem. Výstava v kroměřížském Arcibiskupském zámku představuje díla, která vznikla během jeho pobytů na Moravě – kresby, obrazy i drobné unikáty. Padesát dva exponátů skládá tichý, ale silný příběh krajiny, lidí i dobové atmosféry, která Mánese inspirovala.
/OBRAZEM/ Na Staré poště v Klenčí pod Čerchovem byla do konce května k vidění výstava obrazů místního malíře Karla Kuneše. Za úspěšnou výstavou se ohlíží fotogalerie, kterou Deníku poslal Jiří Anderle z Klenčí.
Pátý ročník oblíbené akce Kouzelný den v Hückelových vilách se uskuteční v sobotu 31. května 2025 a slibuje výjimečný kulturní zážitek v kulisách historických vil v Novém Jičíně.
Berounská galerie se chystá na výjimečnou výstavu k padesátinám místního umělce Tomáše Petříčka, který zde představí své malby a grafiky. Návštěvníci se mohou těšit na díla vytvořená technikou akrylu na plátně a monotypu, včetně výběru z jeho tvorby od studentských let až po současnost. Výstava slibuje ukázat umělcův vývoj a osobitý pohled na svět, což z ní činí událost, kterou by si milovníci umění neměli nechat ujít.
V samém srdci Valdštejnova náměstí vznikla nová výtvarná galerie. Nese jméno po malíři Michailu Ščigolovi, jehož tvorba spojuje prvky expresionismu, ruské lidové malby i hluboké osobní výpovědi. Galerie sídlí v prvním patře bývalého obchodního domu Kašpar a veřejnosti se otevřela 1. května.
I divadlo je cesta. Mám na mysli to divadlo po vzoru Matěje Kopeckého, kdy divadlo jede za diváky. Za diváky na vesnici. Chomutice mají 602 obyvatel ale jsou stranou všech hlavních cest silničních i železničních, takže doprava tam má svojí malou složitost. Ale tím i možnost poznání.
Grafik, sochař, malíř, ilustrátor, člen Klubu konkretistů, který v šedesátých letech opustil informel, aby vzápětí vytvářel sítotisky, v níž zvýraznil paradoxy vnímání. Tak vznikaly zdánlivě optické hry s geometrickou plasticidou. Umění pro přemýšlivějšího a náročnějšího konzumenta. Ano, takový byl filozoficky smýšlející autor Zdeněk Kučera (1935 až 2016), který neměl vždy na růžích ustláno…
Galerie Václava Chada ve zlínském zámku představí tvorbu malíře a grafika Jiřího Johna (1923 až 1972) a jeho studentů. Půjde o letošní největší výstavu galerie, sdělila dnes ČTK její mluvčí Kateřina Martykánová. Výstava Jiří John – Cestou spojeni začne 24. dubna, potrvá do 24. srpna.
Malířka Renata Zítková z Louňové na jižním Plzeňsku oslavila krásné páté kulatiny a v rámci oslav jubilea zve na svoji výstavu Umění žít a padesát odstínů života.
Galerie výtvarného umění Ostrava (GVUO) představí v Domě umění dva ostravské umělce - sochařku Šárku Mikeskovou a malíře Zdeňka Janošce Bendu. Vernisáž za účasti obou autorů se uskuteční v úterý 15. dubna. Obě výstavy budou k vidění až do 20. července. Novinářům to dnes sdělila mluvčí galerie Jana Malášek Šrubařová.
V Českém Krumlově budou po celý rok k vidění tisky, litografie, kresby a olejomalby i předměty spojené s osobním životem jednoho z nejslavnějších světových malířů Pabla Picassa. Výstava začíná 9. dubna 2025 a trvat by měla po dobu jednoho roku. Jeden ze sběratelů poodkryl i zákulisí toho, jak podobné sbírky vznikají.
Ve třech letech se malá malířka Adélka Charvátová ze Sušice dočkala ocenění, kterého se mnozí nedočkají za celý život. Byla zapsána do České knihy rekordů.
Poslední opus Miloše Formana, Hořký svět Bolka Polívky a věčně „nemožná” mise Toma Cruise. Nejen to uvidíme o víkendu na televizních obrazovkách. Pro fanoušky gangsterek jsou tu i slavní lupiči Newtonovi, pro příznivce sportu dokument o Gabriele Soukalové, která věří, že pravda se pořád vyplatí.
Dubnovou výstavu v Original Gallery zahájí vernisáž tříleté autistické Adélky, výtěžek z prodeje chce rodina použít na její nákladné terapie a případně pomoci dalším dětem. Akci bude doprovázet zápis nejmladší české malířky do České knihy rekordů. Vernisáž se koná 2.4.2025 ve Světový den porozumění autismu od 17 hodin a vystoupí na ní dětský houslista Roman Palas.
Na umělecké scéně existují díla, která zaujmou nejen svou velikostí a technickou náročností, ale také symbolikou a příběhem. Jedním z takových je největší malba moře na plátně v České republice. Obraz vytvořil malíř Oleksandr Bezuglov, známý také pod uměleckým jménem Alex Gabriel. Pozoruhodný počin byl zapsán do České databanky rekordů.
Návštěvníci fašanků na Uherskobrodsku mohli letos potkat v Bystřici pod Lopeníkem, Komni či ve Strání malířku Lenku Jurečkovou, zachycující dynamickou atmosféru masopustního veselí na skicáky. Bylo zvláštní vidět tuto drobnou ženu, jak s planoucím nadšením ve svých očích doprovází bobkovníky i skakúny s jejich družinami a své bezprostřední postřehy zaznamenává prostřednictvím tužky a kaligrafického pera.
V opavské Galerii Hřivnáč byla 6. března od 17 hodin vernisáží otevřena výstava obrazů novoborské malířky Kateřiny Jiříčkové s názvem Můj svět. Zájemci si ji mohou prohlédnout do 18. dubna a určitě nebudou litovat.
Zatímco někteří lidé přemýšlí, jak si přivydělat, malíř pokojů Pavel Vejborný z Kolína šel opačným směrem. Rozhodl se, že jedné rodině, která si to nemůže dovolit, vymaluje místnost zcela zdarma. Zájemce klidně může být i z Kutné Hory.
Malířka milující květiny. To je Eliška Houdková ze Stašova, která v Litomyšli otevřela Květinovou galerii. Lidé tu najdou nejen množství živých květin, ale také obrazy stašovské umělkyně. Snaží se obchod propojit s galerií a do budoucna i s malou kavárničkou. Na podzim chystá svoji druhou výstavu obrazů na zámeckém návrší.
Liberecký rodák a malíř Jiří Sklenička Zderazský, který žije už dva roky v Rezidenci RoSa v Liberci, si k loňskému jubileu nadělil lekce kreslení, které sám vede jako lektor. Probíhají v Centru RoSa pro seniory a oblíbily si je výhradně ženy. K 91. narozeninám, které oslavil letos na konci února, si udělal znovu radost a uspořádal výstavu obrazů svých žákyň. Vernisáž se uskuteční v úterý 4. března.
/FOTO/ Cyklus komponovaných pořadů Kutnohorské podvečery se zaměřuje na osobnosti či události, které mají vztah ke Kutné Hoře nebo ke Kutnohorsku. Ve středu 26. února se uskutečnilo 43. pokračování a bylo věnován malíři a křesetickému rodákovi Oldřichu Lajskovi, od jehož narození uplynulo 8. února sto let.
Malá autistická malířka Adélka ze Sušice bude vystavovat své obrazy v srdci Evropy na prodejní výstavě. Jsou jí teprve tři roky a je velmi šikovná, malování je její vášní. Výtěžek z výstavy jí pomůže mimo jiné s hrazením terapií. Dostane se dokonce do knihy rekordů.
Alšova jihočeská galerie (AJG) zahájila v sobotu v hlavním sídle v Hluboké nad Vltavou letošní výstavní sezonu. Expozice představuje tři malíře, Jana Uranta, Martina Velíška a Julia Reichela. Každý z nich nabízí jiný pohled na současné umění, řekl při vernisáži ředitel AJG Aleš Seifert. Divák se setká s malbou založenou na barevných kontrastech nebo abstrakci, historickými obrazy, které autor využil pro nové zpracování nebo odraz digitálního věku, kdy obraz vytváří jedničky a nuly. Zhruba 80 obrazů si mohou návštěvníci prohlédnout do 11. května.
Na dvě malířky, které patří mezi výrazné osobnosti českého výtvarného umění, se bude vzpomínat ve Kdyni. Na Vilmu Vrbovou-Kotrbovou (1905-1993) a na Ludmilu Jiřincovou (1912-1994). Obě žily a tvořily v kraji mezi Čerchovem a Klenovou. V sále městské knihovny o jejich díle 12. března od 17.30 hodin pohovoří Václav Sika, domažlický rodák žijící ve Kdyni a věhlasný český výtvarník, který dlouhá léta vedl Galerii bratří Špillarů v Domažlicích.
/FOTO/ Sto let od narození malíře Oldřicha Lajska uplynulo v sobotu 8. února. Narodil se v roce 1925 v rodině obchodníka v Křeseticích. V Kutné Hoře vychodil obecnou i měšťanskou školu a v roce 1944 maturoval na zdejší Vyšší průmyslové škole strojnické. Potom se aktivně účastnil odboje proti nacistické okupaci v organizaci Pěst.
Na rok 2025 připadají významná výročí narození několika kopřivnických malířů. Nejznámějším z nich je Zdeněk Burian, který by letos v únoru oslavil 120 let. Při této příležitosti proběhne v pátek 14. února v centru města slavnostní večer, jehož součástí bude mimo jiné premiéra multimediální projekce na počest čtyř místních umělců.
Jiří Máška, malíř a sochař, se po letech cestování a života v zahraničí usadil v Putimi, kde našel nový domov. V rozhovoru odhaluje, jak tento krok ovlivňuje jeho tvorbu a proč se rozhodl opustit exotický ostrov Roatán. Navzdory mezinárodnímu úspěchu se potýká s nepochopením ve svém rodném regionu, což ho však neodradí od víry v lepší budoucnost.
Její název je Obrazy a autorem výtvarník, malíř, restaurátor a pedagog Radek Petříček. Zahájena byla vernisáží ve čtvrtek 16. ledna a setkala se s živým zájmem návštěvníků. V této opavské galerii bude veřejnosti přístupná do konce února.
Přívoz pod Střekovem. Tak se jmenuje známý obraz z roku 1837 od slavného saského malíře Ludwiga Richtera. Nyní se konečně dostal i do místa kde byl namalován, tedy Ústí nad Labem. Ačkoli není originálem, ale o sto let mladší kopií, pro sbírky ústeckého muzea prý představuje mimořádný přírůstek. Přitom čtvrt století ležel zabalaný v prostěradle všude možně v prachu, jen ne na stěně, kam obrazy patří.
František Makeš zemřel ve čtvrtek 16. ledna ve Stockholmu, kde prožil více než půl století. Bylo mu 93 let. Byl akademický malíř, chemik, spisovatel, učitel, vědec, držitel Ceny města Zlína za rok 2019 a hlavní inspektor a vedoucí restaurátor švédských královských sbírek. Za své celoživotní dílo získal nejvyšší vyznamenání švédského krále za záchranu kulturního dědictví Evropy.
Městská knihovna v Klatovech, konkrétně refektář jezuitské koleje, byla ve středu místem vernisáže obrazů Jana Spěváčka. Výstavu můžete vidět až do 30. dubna.
Tentokrát zcela bez projevu úvodního sešla se Jičínská výtvarná skupina na své periodické výstavě. Leden 2025 jest v kavárně Amos zasvěcen skupině malířů a jiných výtvarníků, která se schází s ateliéru v Dělnické ulici v Jičíně.
Jedinečná sbírka 66 koláží českého spisovatele, básníka, malíře a kolážisty Jiřího Koláře putuje do sbírek Západočeské galerie v Plzni. Získala ji jako dar od zástupců společnosti ČEZ, které díla až dosud patřila.
Speciální vánoční kolekci akvarelů, ale i třeba pohledy na krásné kostely či drobné sakrální památky v regionu. To nabízí výstava pošumavské malířky Jaroslavy Papežové, kterou můžete navštívit v ČSOB na náměstí Míru v Klatovech. Potrvá do konce ledna a zavítat na ni můžete zdarma v otevírací době banky.
O víkendu si lze vychutnat příběhy holandského malíře Vermeera a jeho služky v podání Colina Firtha a Scarlett Johanssonové, lovce kožešin Hugha Glasse s tváří Leonarda DiCapria či muže, který celý svůj život zasvětil tomu, aby pobavil miliony filmových diváků na celém světě. Deník přináší tipy na televizní zábavu.
/VIDEO/ Legendární cukrárna a lahůdkárna Kateřina v Havlíčkově Brodě mění působiště. Dům proti kostelu svaté Kateřiny, kde cukrárna sídlí víc než půl století, je soukromý a je už delší dobu na prodej. O vystěhování cukrárny informuje stálé zákazníky tabulka ve výloze.
Obrazy malíře jižní Moravy Antonína Vojtka, rodáka z Horních Bojanovic a obyvatele Břeclavi, jsou nyní k vidění na výstavě Z moravské země v Galerii Proglas v Brně na Olomoucké ulici 7. Břeclavský deník získal do rubriky Čtenář reportér kurátorský text výstavy a fotografie z vernisáže.