Ještě do pátku 28. října bude ve Strachotíně k vidění výstava, kterou jako studentský projekt připravila Eliška Mikáčová, která studuje Střední školu umělecko manažerskou. Svá díla na ní představují místní malíř Josef Řehák, Veronika Zubíková a několik svých studentských kreseb i Eliška Mikáčková
Tolik renesančních umělců vskutku nemáme. Theodor Pištěk mladší je jen jeden a jeho pozice v české kultuře neochvějná. Celosvětově respektovaný kostýmní návrhář, scénograf a nejdražší žijící malíř má kreativní záběr jako málokdo. Také ho baví auta a vaření. V úterý 25. října oslaví 90. narozeniny. Není to na něm ale vůbec vidět.
V hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích je v cechovně k vidění nově zahájená výstava obrazů malířů pravěku Jiřího Svobody a Davida Bergera s názvem Paleoart. Oba výtvarníci se věnují rekonstrukcím pravěkých ekosystémů, fauny, flóry i geologických jevů.
Uhádnete, odkud pochází slavná židle č. 14, na které sedávali američtí prezidenti, Charlie Chaplin nebo Pablo Picasso? Poprvé byla sériově vyrobena v roce 1859 v českých Koryčanech, dnes ji v Bystřici pod Hostýnem stále tradičními postupy vyrábí firma TON.
Ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) v pátek v londýnské Národní galerii vychrstly na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha rajčatovou polévku. Obě ženy později zatkla policie. Obraz podle galerie chránilo sklo, takže nebyl poničen, mírně byl však poškozen rám.
Velká kniha komiksů znovuobjevovaného plzeňského rodáka Bohumila Konečného přezdívaného Bimba vychází v těchto dnech. Křest se uskuteční v sobotu 15. října při druhém ročníku akce Krajem Bohumila Konečného na tábořišti Kobylka u Liblína na Rokycansku. Do tohoto kraje na soutoku řek Střely a Berounky jezdil Bimba tvořit od 40. let minulého století.
/FOTOGALERIE/ Ve výstavní síni Muzea Mladoboleslavska na hradě v Mladé Boeslavi se v úterý 11. října konala za velkého zájmu veřejnosti vernisáž výstavy obrazů malíře a ilustrátora Petra Modlitby pod názvem Nová cesta do pravěku. Atraktivní výstava přibližuje poutavým způsobem dávný život na naší planetě a jeho proměny.
Požírání vlastních potomků, holčičky v tratolišti krve nebo děsivá stvoření zrozená z apokalypsy. Jsou obrazy, které se člověku vryjí do paměti. A pak jsou obrazy, jež je po zhlédnutí doslova nemožné dostat z hlavy. Prohlédněte si děsivá díla pěti malířů, kteří svou tvorbou dali život nejhorším nočním můrám lidstva.
V sobotu 8. října 2022 se v lukaveckém Obecním domě konala vernisáž výstavy obrazů malíře Oskara Teimera. Výstavu můžete navštívit i vy v průběhu měsíce října vždy v úterý od 15.30 do 17 hodin nebo každou neděli od 14 do 16 hodin.
První ze tří na podzim plánovaných přednášek se uskutečnila ve čtvrtek 6. října v Heroldově síni Rabasovy galerie v Rakovníku. Měla název Jan Preisler - malíř snů z přelomu století. Pohovořit o tomto skvělém výtavrníkovi, který je jedním z nejdůležitějších umělců středoevropského symbolismu, přijela historička umění a edukátorka Monika Švec Sybolová.
Výstava obrazů Míly Doleželové, malířky, která žila a tvořila v Telči, se koná v Městské galerii Hasičský dům až do 31. prosince 2022. V letošním roce by totiž oslavila 100 let. Byla výjimečnou malířkou a za sebou nechala monumentální dílo sestávající z nesčetného množství fresek, olejomaleb a grafik. Její obrazy lze nalézt na různých světadílech. Podívejte se, co je k vidění v Telči.
Až do třicátého října je možné navštívit muzeum ve Velkém Meziříčí, kde jsou k vidění díla velkomeziříčské rodačky, malířky Zdenky Vorlové Vlčkové. Děkujeme za pozvánku.
/FOTOGALERIE/ Pokud zavítáte v těchto dnech do zlínského Kongresového centra, nezapomeňte si ve foyer prohlédnout výstavu malíře Michala Pášmy. Jeho obrazy přenesou návštěvníky do krajin plných fantazie, které díky barevné škále vypadají jako ze sna. Výstava probíhá do 13. října.
/FOTOGALERIE/ Po letních prázdninách se vrací cyklus besed Králodvorské podvečery. Ve středu 21. září místní domov s pečovatelskou službou navštívila edukátorka Monika Švec Syblová, která ve své přednášce představila českého malíře Františka Kupku.
V Městském muzeu a galerii v Poličce se koná 75. ročník Uměleckého salonu. Je zaměřen na díla dvaceti autorů, kteří se na Poličsku narodili nebo zde žijí a jejichž tvorba překračuje regionální hranice. Setkávají se zde rozmanitá díla autorů několika generací.
/FOTOGALERIE/ Vernisáž obrazů malíře a pedagoga Tomáše Petříčka se uskutečnila v úterý 6. září v prostorách berounské restaurace Jiná káva. Společně s ním představila a pokřtila svou knihu jeho žena Markéta Petříčková. Kmotrem její literární prvotiny se stal ředitel Charity Beroun Petr Horák.
V Poličce už vystavovalo přes sedm stovek umělců. Letos má Umělecký salon 75. výročí. Představí díla dvaceti autorů, kteří se na Poličsku narodili nebo zde žijí a jejichž tvorba překračuje regionální hranice.
S prvním zářím se rozjel nejen nový školní rok, ale i kulturní program v kolínském Městském společenském domě. Ten zahájila vernisáž výstavy českobrodského malíře Jana Huly, který pod názvem Krajinou Polabím zaplnil stěny komorního sálu obrazy do posledního detailu dotažených krajin zobrazující přírodní místa regionu.
Projekt Spojeno sklem pokračuje v Železném Brodě. Již v pátek 2. září proběhne v Městské galerii Vlastimila Rady vernisáž výstavy Sthodo la skľenčinatar – Poskládáno ze skla. Představí tvorbu malíře Rudolfa Dzurky, což byl amatérský umělec původem z Pavlovců na východním Slovensku.
Letošního 28. srpna vzpomeneme již 60 let od smrti bezděkovského rodáka, malíře, grafika a ilustrátora Jana Paroubka. Jeho život i tvorba jsou spjaty především s Domažlicemi a Chodskem.
Maková malířka Jarka Papežová z Veselí na Klatovsku je nově zapsána do České knihy rekordů. Malířka tvoří převážně květinová díla, která jsou pro ni nejcharakterističtější, ale nevyhýbá se ani malbě architektury a zátiší. Její tvorba je zejména spojována s vlčím mákem a právě k němu se váže i nově získaný titul Český rekord.
Na letišti v Novém Městě nad Metují se v sobotu 20. srpna dopoledne na několik hodin zastavil letecký provoz. Plocha, na níž obvykle přistávají a odkud vzlétají letadla se totiž proměnila v galerii ve veřejném prostoru a místem, které se zapíše jednou provždy do novodobých dějin umění.
Vernisáž výstavy Eloquence/Elokvence francouzského malíře Vincenta Chigniera se uskutečnila v olomoucké galerii Art Rubikon v polovině srpna za velké účasti návštěvníků. Za snímky velmi děkujeme Antonínu Geržovi.
/VIDEO/ Tuby s barvami, palety, štětce, skleničky s vodou. Obrazy na stojanech. Ještě chvíli a další malba bude hotová. Nádhera! Na státním zámku v Lysicích na Blanensku měli uplynulý týden dostaveníčko naivní umělci z různých koutů světa. Mexika, Indie nebo Finska. Na memoriálu věnovaném lysickému rodákovi a uznávanému naivnímu malíři Janu Hruškovi nechyběli ani čeští zástupci.
Na malíře Michaila Ščigola vzpomíná galerista Pavel Šmidrkal, který se zúčastnil jeho pohřbu na Novém židovském hřbitově v Praze. "Zařadil jsem se tak k velkému množství lidí, kteří se mu přišli poklonit," říká. Fotografie pochází z výstavy jeho prací v Obrazárně Želeč konané v letech 2020/2021. Děkujeme Pavlu Šmidrkalovi za příspěvek.
Ve středu 20. července zemřel Michail Ščigol, jeden z nejuznávanějších malířů současné české výtvarné scény, architekt a podporovatel umění na Jičínsku a v posledních letech také v Praze. Odešel náhle, v nedožitých 77 letech. Rozloučení s osobitým umělcem se uskuteční v neděli 24. července od 15 hodin na Novém židovském hřbitově na Olšanech v Praze.
V galerii Kryt v Klášterci nad Ohří se v průběhu července představuje výtvarník František Kollman. Jeho výstavu hudebně uvedl houslista Jaroslav Svěcený a k posluchačům promluvil malíř, grafik a pedagog Václav Benedikt. František Kollman se ve své tvorbě zaměřuje především na vyjádření pohybu.
„Jak už to tak bývá, na každé šuple jednou dojde a promění se v něco viditelného,“ píše se v úvodu básnické sbírky uherskohradišťského rodáka Jiřího Salajky.
/VIDEO/ Muži, jsou nesnesitelní, ale zároveň krásní. Tak by se dala jednoduše popsat výstava nazvaná MEN, která je ukazuje ve světlech objektivu, i jako primární modely malířů, sochařů i filmových tvůrců. Nahota je ve výběru nenucená, nepůsobí provokativně ani pornograficky. Spíše jde o intimní a odvážné odhalení duše sběratele.
Příjemné valašské město Slavičín se pomalu stává doménou pro výtvarníky Slovácka. Po fotografu Zdenkovi Polišenském, malíři Vlastimilu Mahdalovi zde v pátek 17. června představil v galerii městské knihovny svou tvorbu malíř a grafik Jan Botek z Ostrožské Nové Vsi.
V letních měsících bude výstavní sál Muzea příhraničí ve Kdyni patřit obrazům paní Jarky Papežové, známé klatovské malířce. Přiveze převážně květinová díla, která jsou pro ni nejcharakterističtější, a které zároveň patří mezi divácky nejoblíbenější. Její tvorba je zejména spojována s květinou vlčího máku.
Výstava obrazů čáslavského malíře Víta Šneberga se konala v sobotu 18. června pod Novou scénou Dusíkova divadla v Čáslavi. A o překvapení nebyla nouze. Vít Šneberg na tomto místě vystavuje už tradičně a vždy přichystá nějaké malé či velké překvapení. Ani tentokrát tomu nebylo jinak.
Kde uvidíte věstonickou a willendorfskou venuši postávat u loga McDonalda? Jedině na výstavě humorných obrazů střekovského malíře Luďka Jiřeny v ústeckém muzeu. Malované jsou ve stylu takzvaného naivního malířství, vzdáleně se podobajícího ilustracím Josefa Lady nebo Jiřího Kalouska. Už vernisáž navštívilo poměrně dost lidí a ani o další návštěvnost není nouze.
Malířka cikánů. Tímto označením se proslavila Míla Doleželová, která žila a tvořila zejména na Vysočině, pod horou Javořicí, v Jihlávce, Klatovci a Telči. Letos na podzim to bude přesně sto let od jejího narození.
Fotograf Stanislav Tošner navštívil vernisáž výstavy malířky a grafičky Šárky Coganové. „Kurátorem výstavy byl Vlastimil Slabý,“ uvádí fotograf. Děkujeme za zaslaný příspěvek.
/FOTO, VIDEO/ Vitální penzista je známý především díky zálibě v malování. Rozhovor se tak nemůže odehrávat jinde, než v jeho ateliéru. K tvorbě se přitom odhodlal teprve před dvanácti lety, kdy mu bylo pětasedmdesát. „Začal jsem náhodou, když jsme potřebovali zaplnit prázdné místo na zdi. Obraz se lidem líbil a rodina mě v tom podporuje, takže tvořím dodnes. Posledních deset let mám svůj vlastní ateliér,“ popisuje malíř.
Okouzlí turisty, cyklisty, romantiky i gurmány. Druhé největší město španělské Andalusie, ve kterém se narodili legendární malíř Pablo Picasso a filmová hvězda Antonio Banderas, nabízí všechny možné druhy zážitků a celoročně příjemné počasí. Navštívit Malagu můžete i vy prostřednictvím článku z časopisu Vlasta.
Ptáček, srdéčko, jablúčko, chrpy a hrozny. Automobil nadačního fondu Moravská krása teď upoutá na dálku, neboť jeho bílou karoserii ozvláštnily červené motivy malovaného ornamentu z regionu Podluží. Ty na škodovku na konci května při finisáži v Havlíčkově vile v Břeclavi-Poštorné, zrenovované galerii pod správou Moravské krásy, namalovala malířka pocházející z Bzence na Hodonínsku Lenka Jurečková. Nadačnímu fondu Moravská krása děkujeme za zajímavý příspěvek, Miloši Ruferovi za krásné fotky.
Letos si připomínáme 110. výročí narození světově proslulého českého malíře, ilustrátora a tvůrce loutkových filmů Jiřího Trnky. Jeho osobnost si připomene i teplická knihovna.
Malování je pro ni život, zábava i práce. Malířka Barbora Kachlíková tráví poslední dva měsíce v rodném Vyškově, kde představuje svoje dílo, brzo se však vrací do Finska, které se pro ni stalo novým domovem. Pochází z malířské rodiny, s uměním se potkávala už u svého dědečka v ateliéru.
Malování je pro ni život, zábava i práce. Malířka Barbora Kachlíková tráví poslední dva měsíce v rodném Vyškově, kde představuje svoje dílo, brzo se však vrací do Finska, které se pro ni stalo novým domovem. Pochází z malířské rodiny, s uměním se potkávala už u svého dědečka v ateliéru.
V chomutovské Galerii Špejchar mohou zájemci ještě do pátku 27. května přijít zhlédnout výstavu obrazů malíře Jana Dingy u příležitosti jeho 70. narozenin.