/VIDEO/ Živý obraz legendárního malíře Joži Uprky roste a září květy v Kyjově. Najít jej lze v proluce navazující na ulici nesoucí jméno věhlasného výtvarníka. Kvetoucí louka s poletujícími včelami a motýly zavede kolemjdoucí o sto let nazpět do venkovského prostředí Uprkových maleb.
Druhý víkend v červnu patří už tradičně akci Víkend otevřených zahrad. Během něj se zpřístupňují vybrané soukromé i veřejné zahrady po celé Evropě. A ani Klatovsko není výjimkou.
Dnešní (5. června) vernisáž zahájí novou velkou výstavu Prácheňského muzea v Písku nazvanou Malba v Písku. Výstava představuje malíře spjaté s Pískem, jejichž tvorba vznikla v posledních padesáti letech.
/ROZHOVOR/ Už jen do neděle 9. června mají návštěvníci Galerie Kladenského zámku poslední možnost ponořit se do esence starobylého světa biblických příběhů, krajin pouště i světla a tajemství nekonečna, jak ji niterně vnímá svébytná kladenská malířka Magdalena Rajnišová (65). Unikátní přehlídku obrazů s názvem Dimenze skrytosti doplňují instalace.
Dne 14. června to bude deset let, co opustil tento svět (který měl tak rád) Moarch „Miško“ Eveno. Opustil milované Slovácko, které se na více než dvacet let stalo jeho druhým domovem…
Díla barokního malíře Franze Antona Maulbertsche jsou od pátku 31. května k vidění v galerii Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Výstava potrvá až do 29. září.
Jihočeský rodák, malíř Jiří Máška, byl jedním z deseti malířů světa, kteří představili své obrazy na mezinárodní výstavě v Cannes, která se konala při místním Filmovém Festivalu.
Oslavit devadesát let umění a života malíře Antonína Vojtka mohou nejen Břeclavští zítra na vernisáži výstavy s názvem Pod paží tisknu křídla. Lidé se mohou v Muzeu pod vodárnou těšit na křest nového kalendáře.
V březnu tohoto roku oslavil významné životní jubileum blatenský malíř Josef Synek oslavil. Městské muzeum Blatná připravuje malíři v jeho rodném městě rozsáhlou retrospektivní výstavu, na které představí výběr toho nejlepšího z bohaté Synkovy tvorby.
Ve dnech 4. května až 23. června 2024 bude výstavní síň hejnického kláštera patřit výběru z krajinomaleb Severočeské sbírky. Výstava se jmenuje Krajina pokaždé jinak a přináší díla 16 malířů, kteří tvořili v průběhu více než stovky let.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Pod názvem Kolín byl jejich osudem se v úterý otevřela v Červinkovském domě Regionálního muzea Kolín společná výstava malířů Rudolfa Mazucha a Jana Čarta.
Další úspěch mají na svém kontě zábřežští zvoníci. Zachránit se jim podařilo obraz piety z roku 1869 od mohelnického malíře Leopolda Toulce. Lidé si jej budou moci prohlédnout 1. května ve věži kostela svatého Bartoloměje. Zajímavostí je, že pochází z fary v Šubířově na Konicku.
Další úspěch mají na svém kontě zábřežští zvoníci. Zachránit se jim podařilo obraz piety z roku 1869 od mohelnického malíře Leopolda Toulce. Lidé si jej budou moci prohlédnout 1. května ve věži kostela svatého Bartoloměje.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Maluj jako umělec. To je název výstavy prací žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy Jana Ladislava Dusíka v Čáslavi pod vedením Renaty Janouškové. Zahájena byla v pondělí 22. dubna vernisáží v Galerii Městského muzea Čáslav v Jeníkovské ulici a potrvá do soboty 1. června.
/FOTO/ Pětadvacítka profesionálních a budoucí malířů pokojů nastoupila v uplynulých dnech na brigádu do Dětského domova v Unhošti, kde učni a dospělí chlapi společně vymalovali zdarma prostory domova, v nichž celoročně žijí více než čtyři desítky kluků a holek.
Na náměstí v Podbořanech v úterý 16. a středu 17. dubna probíhá Malířská akademie Josefa Čapka. Jde o celorepublikovou soutěž žáků středních škol v oboru malíř, klání se účastní několik škol z celé republiky včetně místní.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ „V hlubinách moře a dětské duše“ je název výstavy čáslavského malíře Víta Šneberga, která byla zahájena v sobotu 6. dubna v „Naladěné kavárně“ v Třešti. O překvapení na výstavě, kterou je možné zhlédnout až do konce léta, nebyla nouze.
Žil a tvořil tam světoznámý malíř Oskar Brázda. Řadu let už je zavřený, nyní se ale zdá, že by opět mohl být v budoucnu pro veřejnost zpřístupněn. Podívejte se s námi na zámek Líčkov u Žatce.
/FOTO, VIDEO/ Jeden ze ztracených obrazů z chomutovského kostela sv. Ignáce, který se má ještě letos vrátit na hlavní oltář, nanovo maluje výtvarnice Marie Svobodová. Z plátna už se dívají náznaky líbezných tváří andělů i Bůh hromovládný.
/FOTOGALERIE/ Zátiší se slunečnicemi a fantaskní pohled do lesa byly dva obrazy, které vznikaly v neděli 7. dubna od rána do podvečera v jednom ze salonků kolínského městského společenského domu. Ty originální namaloval malíř Pavel Michalica a dvě party dam pak učil postupně, krok za krokem, vytvořit v podstatě jejich kopie.
Ladenský malíř Libor Vymyslický na Velký pátek zahájil vernisáží v prostorách valtického zámku výstavu svých obrazů. Nazval ji Krajinou Lichtenštejnů. Čtyřiadvacet olejomaleb, které vznikly technikou špachtlování, si lidé mohou prohlédnout až do konce srpna.
/VIDEO/ Když ve čtvrtek 28. března začala v 17 hodin v Komunitním centru na Ostrově vernisáž výstavy obrazů k 70. narozeninám strakonického malíře Miloslava Brůhy, nebylo pochyby, jak moc si Strakoničtí svého „Míly“ cení. Bylo totiž doslova narváno. „Tohle jsem opravdu nečekal a moc všem děkuji,“ řekl Miloslav Brůha. Vysoká účast ho zcela evidentně vyvedla z míry.
/FOTO, VIDEO/ Lidi z Litoměřicka a Podřipska pozvala Asociace malířů a malířek kraslic na již 12. výstavu kraslic a tradičních řemesel. Začala v libotenickém kulturním domě v sobotu 23. března. Při zahájení akce nadchl návštěvníky zpěvem několika skladeb Roudnický dětský sbor pod vedením manželů Zrzavých.
Umělecký kovář David Hugo Habermann, jeho sestra - zlatnice Veronika Göthová Habermannová - a jihočeský malíř Valentin Horba. Tito tři umělci spojili své síly a připravili výstavu Nerušit, sněžím v Galerii Malovaný dům v Třebíči. Zajít tam můžete od čtvrtka 21. března.
/FOTOGALERIE/ Speciálními pastelkami tvoří svá výtvarná díla malířka Veronika Áčová z Břeclavi. Jak kouzelně s nimi zachází, je až do do konce března k vidění v břeclavské Galerii 99. Áčová se soustředí výhradně na portréty.
/FILMOVÉ OKÉNKO/ Nejlepší film o holocaustu, těžkopádná Duna, vraždy důchodců, pátrání po kořenech sebedestrukce, Český lev v kleci času a nostalgická vzpomínka na Andreje Rubleva
Styrakosaurus byl obrovský býložravý dinosaurus, který žil na Zemi v období pozdních druhohor a charakterizovaly jej, podobně jako známějšího Triceratopse, velké rohy. Právě on byl prvním z pravěkých tvorů, kterého se pokusil Jiří Svoboda v dětství nakreslit.
/FOTO/ Významné jubileum narození oslavil liberecký rodák a malíř Jiří Sklenička Zderazský, kterému bylo koncem února devadesát let a aktuálně žije v Rezidenci RoSa v Liberci. Jako dárek a překvapení se rozhodl místním obyvatelům nabízet lekce kreslení, které probíhají v Centru RoSa. Může tak ostatním předávat svou energii a elán, protože jak přiznal, recept na dlouhověkost nemá.
Každým rokem navštěvují děti školní družiny ZŠ Beroun - Závodí a kroužku „dovedné ručičky“, který pracuje při školní družině, výtvarné výstavy a různé akce v Městské galerii Beroun, ale i na „Pěší zóně“ v Palackého ulici a v Holandském domě. Rok 2024 jsme již započali dvěma výstavami.
/VIDEO, FOTO/ Umění na každém rohu. To se dá říct o vesničce, kde působil umělecký kovář Alfred Habermann a malíři Míla Doleželová a Jiří Mareš.Deník si pro vás připravil unikátní videokvíz. Vyzkoušejte si, jestli podle záběrů poznáte, kde jsme natáčeli.
Ludmila Sýkorová je důkazem, že pro nové věci se člověk může nadchnout a učit se je v jakémkoli věku. I když paní Ludmila vidí jen na jedno, navíc zákalem postižené, oko, v důchodu se pustila s vervou do malování. Maluje akrylem i olejem na plátno a nové techniky se učí z videí na internetu od malířů z celého světa.
Elaine Lóre z Plzně, Margareta Novotná z Plané a Bärbel Jílková z Tachova. Tři ženy, tři malířky, tři svérázné osobité umělecké projevy. Výtvarnice spojuje nyní společná věc, chystají výstavu svých děl, která budou k vidění vždy šest týdnů ve Sladké dílně na Petřinách.
/FOTO, VIDEO/ Na hlavní oltář kostela sv. Ignáce v Chomutově se po dlouhé době vrátí obrazy malované v duchu starých mistrů. Jeden z nich svěřilo město do rukou restaurátorů, druhý, který se nedochoval, namaluje po dohodě s církví chomutovská výtvarnice. Navždy tak zmizí dva novodobé výjevy s vycházejícím sluncem, jež provizorně nahrazovaly výzdobu v kdysi zpustošeném svatostánku.
Pokud potkáte věčně usměvavou Tatjanu Medkovou, pohybující se kdekoliv v prodejně Penny v Boru, nejspíš nikoho z vás nenapadne, že tahle dáma má v sobě ukrytou velkou dávku empatie. Ta vede její ruku při malování nevšedních zajímavých obrazů, o nichž pak majitelé říkají, že mají duši a léčí. Své tvorbě věnuje teprve pět let a už má za sebou první větší výstavu. Její díla mohou návštěvníci v současné době zhlédnout v Regionálním muzeu Kladrubska.
Náš tradiční přispěvatel do rubriky Čtenář reportér, Martin Stehlík, navštívil expozici malíře Petra Brandla ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně. Výstavu s názvem Příběh bohéma zachytil hledáčkem svého fotoaparátu, podívejte se.
Výstava obrazů legendárního českého muzikanta Ivana Mládka odstartovala vernisáží v Café Galerii v Úštěku v úterý 23. ledna. Při ní hudebník nejen zahrál, představil se ale také ve své méně známé roli malíře.
Rozhovor s malířem jižní Moravy Antonínem Vojtkem na mě působil jako pohlazení. Zazněly v něm třeba tyto věty: „Prosazuji krásu, laskavost a něhu. Nikoho nehanit, nebýt zapšklý, nevraživý a nezávidět. Získal jsem od maminky pokoru a s věkem životní nadhled. To je podstatné. Ať mě potkaly jakékoli trable, vždy jsem je přijal. Přát, dávat a rozdávat radost. To je přece smysl života.“ Malíř to jen neříká, ale skutečně žije, možná proto působí ve svých devadesáti letech neuvěřitelně vitálně, mladistvě a opravdu šťastně. Krásné jsou i jeho obrazy, takže je skvělé, že s prací rozhodně nekončí a letos chystá nejméně pět výstav.
Malíře Alfonse Muchu si letos připomenou v Doubravici nad Svitavou. Městys se totiž připojí k Muchově stezce, která pomyslně spojuje, kde umělec zanechal svou stopu.
Pocházela z patnácti dětí, žila v Plánici, učila se od předních umělců a letos uplyne 115 let od jejího narození. Řeč je o Janě Brožové, jejíž díla budou k vidění ve Vlastivědném muzeu Dr. Hostaše v Klatovech na výstavě nazvané Známé – Neznámá. Vernisáž se uskuteční 23. ledna v 17 hodin, výstava potrvá do května.
Smutná zpráva: ve středu 11. ledna odešel do výtvarného nebe známý ostravský grafik, malíř, ilustrátor, medailér a též pedagog Jiří Neuwirt. Letos v únoru by mu bylo šestasedmdesát let.
/FOTO, VIDEO/ Improvizace, otevřenost a spolupráce definují podstatu tvorby skupiny Procesistů. A právě osmatřicetiletý Adam Windsor a jednačtyřicetiletý Václav Kovář, oba liberečtí malíři-samouci, pokračují v myšlence a zkoumání kolektivního vědomí prostřednictvím obrazů, do jejichž tvorby se mohou zapojit prostřednictvím živého streamu právě i samotní diváci.
/FOTOGALERIE/ Devadesáté narozeniny slaví malíř jižní Moravy Antonín Vojtek žijící v Břeclavi. Navzdory vysokému věku dále tvoří a chystá nové výstavy. S uznávaným malířem natáčela redaktorka Deníku.