Čtyřiasedmdesátiletý Vladimír Novák patří mezi malíře samouky, kteří poznali pocit, kdy jejich obrazy vystavují v galerii. Zatímco první výstava malého rozsahu se uskutečnila před pěti lety v galerii Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje, vernisáž jeho první výstavy celoživotního díla se odehrála v pátek v Galerii Na Půdě v Muzeu Podhradí Buchlovice.
Umělecký zážitek nabídla o druhém květnovém odpoledni galerie na půdě knížecího obydlí palácového typu v Archeoskanzenu Modrá. Vernisáž obrazů, perokreseb, ručně malovaných módních doplňků a sběratelských uměleckých magnetek tu měla osmatřicetiletá Veronika Maňásková Daňková.
/FOTO/ Důkaz o tom, že zprávy Deníku Rovnost mají pozitivní dopad na rozhodování čtenářů. Dokonce za hranicemi kraje. Příkladem je třiatřicetiletý lékař Michal Vallo, který se denně ve svém obýváku dívá na zarámovaný obraz secesní dámy od proslulého malíře Alfonse Muchy. Originál se po přečtení článku rozhodl nabídnout k výstavám Muchově nadaci.
/FOTO/ Důkaz o tom, že zprávy Deníku Rovnost mají pozitivní dopad na rozhodování čtenářů. Dokonce za hranicemi kraje. Příkladem je třiatřicetiletý lékař Michl Vallo, který se denně ve svém obýváku dívá na zarámovaný obraz secesní dámy od proslulého malíře Alfonse Muchy. Originál se po přečtení článku rozhodl nabídnout k výstavám Muchově nadaci.
Je mu sto dva let a jeho vitalitu by mu mohly závidět i mnohem mladší ročníky. A tak není divu, že se Stanislav Bělík v neděli osmého května v Počátkách postaral o rekord, když jako nejstarší vystavující malíř zahájil výstavu svých prací. Že ani vysoký věk nemusí být překážkou pro aktivní život, se můžete přesvědčit v Galerii Herčíka do 19. června.
Luxfer Open Space – Prostor pro současné umění, který sídlí v bývalé Steidlerově kovárně v České Skalici, právě vstoupil do třetí sezóny. Své výtvarné práce na výstavě nazvané Ztracené město zde představuje významný autor Vladimír Houdek (1984), držitel Ceny kritiky za mladou malbu (2010) a také laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého (2012).
V sobotu 7. května, kdy v Hlubokých Mašůvkách konala 382. měsíční pouť první soboty, byla ve tři odpoledne mše svatá, která měla být v němčině. Pan farář z Rakouska se ale omluvil a tak mši sloužil místní farář, otec Jaroslav Laštovička, a to v latině. Součástí tohoto poutbnía bohoslužeb konaných v tento den byla také vzpomínka na významnou malířku a básnířku Bedřišku Znojemskou.
Galerista a kurátor Pavel Šmidrkal zaslal fotografie ze setkání s malířem Jiřím Řeřichou v Obrazárně Špejchar Želeč, kde nyní umělec vystavuje. Vernisáž se konala v sobotu 7. května a obrazy Jiřího Řeřichy si prohlédnete až do 15. června. "Bylo to setkání milé a vtipné, jakoby v Želči přetrvával duch Jiřího Slívy. Jen z grafik se poskočilo k rozměrným olejomalbám," informoval Pavel Šmidrkal, kterému za příspěvek děkujeme.
Stanislav Bělík se dnes ve věku 102 let zapsal jako nejstarší vystavující malíř v zemi do České knihy rekordů. Obrazy inspirované krajinou kolem Svratky vystavil v Počátkách na Pelhřimovsku. Do knihy rekordů se dostal již podruhé.
Páteční vernisáží začala v kutnohorské Galerii Felixe Jeneweina výstava obrazů malířky Sofie Švejdové. Její díla si můžete přijít prohlédnout až do 26. června letošního roku.
Na vzpomínkový večer věnovaný malířce Anně Sequensové zve v úterý Hornické muzeum Příbram. Od 18 hodin představí „prázdninová toulání“ výtvarnice, jež žila v letech 1872 až 1949. Kulaté výročí jejího narození připadlo na 17. únor, připomněla programová pracovnice muzea Stanislava Moravcová.
Malování jako čistý stav a inspirace k němu vychází z hloubky, musí být zkrátka odžito! Tak to alespoň má rodačka ze Kdyně, malířka Jana Svobodová – Divišová.
Pro nemalou část fanoušků házené je překvapením, že Jan Stehlík se ve volném čase věnuje malování obrazů. Sedmatřicetiletý házenkář Talent týmu Plzeňského kraje na sebe v rozhovoru prozradil, že má spoustu děl rozmalovaných.
Úzkost, deprese, pocit zmaru. Tak může na pozorovatele působit nejeden obraz plzeňské malířky Doris Tesárkové Oplové. „Proč jste namalovala tak krásnou ženu bez zbytku těla? Vždyť to působí tak neskutečně syrově a úzkostně?“ ptám se a ona odpovídá: „Ten obraz jsem malovala, když mi umírala maminka, proto z něj jde taková úzkost. Když se na něj dívám teď po čase, sama cítím a prožívám tu bolest znova,“ odpovídá mi velmi vysoká mladá žena s neskutečně křehkou duší.
Bývalá profesorka kolínského gymnázia a známá místní sportovkyně Irena Šandová se před několika lety dala také na malování. Po několika skupinových výstavách v Praze a jedné společné s kolegou ze školy Martinem Kohoutkem v Kladrubech se od úterý 26. března představuje i kolínským milovníkům výtvarného umění. Své obrazy vystavuje v galerii Via Odborné střední školy podnikání a mediální tvorby Kolín.
Vernisáž výstavy Josef Lír, malíř veselé mysli a smutného srdce (Mělník 1881-1971) byla zahájena v Regionálním muzeu Mělník. Díla akademického malíře, karikaturisty, ilustrátora a mělnického rodáka Josefa Líra budou k vidění v hlavním sále muzea do neděle 22. května.
V hlavním sále Regionálního muzea Mělník byla ve středu zahájena výstava děl malíře, karikaturisty, ilustrátora a mělnického rodáka, Josefa Líra s názvem „Malíř veselé mysli a smutného srdce“.
Ukrajnský malíř Oleksandr Milovzorov má krátce střižené vlasy a vousy, jejich brva odpovídá věku. Šálu jaká se dnes nosí, ne však pečlivě módně uvázanou, černý svetr, mírně kostkované kalhoty, vzpřímenou postavu. Nemnoho mluví. Není to jen jazykovou bariérou. Mistr nepatří k upovídaným, proč taky. Za něj mluví dílo.
Ve čtvrtek 8. dubna se konala vernisáž obrazů malíře Tomáše Rybičky, který maluje hlavou, informoval fotograf Stanislav Tošner, který na vernisáži nemohl chybět. "Vernisáže se zúčastnil i autor obrazů Tomáš Rybička, který díky svému handicapu maluje hlavou. Před návštěvníky vernisáže symbolicky domaloval obraz s balonem, který byl později vydražen," vypráví Stanislav Tošner. Děkujeme za příspěvek.
První dubnový den se v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově konala slavnostní vernisáž výstavy vyškovské malířky žijící ve Finsku Barbory Kachlíkové. Po vtipném úvodu ředitele knihovny Pavla Klvače následoval krátký rozhovor Zdeňky Adlerové s malířkou. Do projektu Vyškovsko má talent tak přibyla „nejvzdálenější“ rodačka. Výstavu nazvanou FIN ENTRY si v prostorách knihovny můžete prohlédnout do konce května. Děkujeme paní Zdeňce Adlerové za příspěvek.
V těchto dnech uplynulo sto padesát let od narození akademické malířky, ilustrátorky a etnografky Zdenky Vorlové-Vlčkové. Významnou stopu zanechala také v Prostějově.
/FOTO, VIDEO/ Raně barokní zámek Červený Hrádek se přestěhuje do centra Jirkova. Pomůže v tom malíř velkoformátových nástěnných maleb, který památku zvěční na světlé fasádě domu v sousedství jirkovského divadla. Každý, kdo přijede do Jirkova, tak zámek uvidí už z autobusového nádraží.
Prostory Muzea Kroměřížska v sobotu 2. dubna ožijí netradiční akcí - kdokoli se tam totiž může stát malířem a pod odborným vedením výtvarníka Vladimíra Kudlíka si během dopoledne (9.00–12.00 h) či odpoledne (14.00–17.00 h) namalovat vlastní obraz, který si odnese domů.
Slavnostní vernisáží byla v polovině března zahájena výstava děl malíře Ivana Titora v Galerii Synagoga v Hranicích. K vidění zde bude až do 1. května. Snímky z vernisáže nám poslal hranický fotograf Jiří Necid, velice děkujeme.
Bezmála sedm desítek návštěvníků dorazilo v neděli 13. března po poledni do knihovny v Dolním Němčí na vernisáž výstavy malíře Ašota Arakeljana, původem z Arménie, který už tři desítky let žije a tvoří v Horním Němčí. Až do pátku 18. března tam je k vidění jeho 25 obrazů převážně ze současnosti, menší část z toho tvoří průřez jeho starší tvorbou.
Záchrana, která začala v Nizozemí, plán na ni vznikl v Třebíči a vyvrcholila na slovensko-ukrajinském pomezí. Tak lze popsat minulý týden třebíčského hudebníka Václava „Venci“ Bartoše, podnikatele Petra Škarabely a holandského malíře žijícího v Příštpu u Třebíče Walthera Smeitink-Mühlbachera.
/FOTOGALERIE/ Ivana Tabarová prostřednictvím obrazů zachycuje krásu, kterou vidí kolem sebe. Inspiraci nejčastěji čerpá v lesích v Košařiskách a nejbližším okolí. Momentálně pracuje hlavně na cyklu stromů a lesa.
Obrazárna Špejchar Želeč chystá zajímavé výstavy. Jednou z nich je práce malíře Romana Nováka. Ukázky z jeho tvorby naleznete v galerii. Děkujeme Pavlu Šmidrkalovi za zaslání.
Jména Tibor Kováč a Jiří Ryvola zná kulturní veřejnost ve Litoměřicích, ale i v širším regionu. Oba výtvarníci opustili v minulých dnech navždy tento svět.
S tím, jak eskaloval konflikt na východě Evropy, rostla v malíři Michalu Janovském z České Lípy potřeba a odhodlání přispět a pomoci těm, kteří to nyní potřebují. Minulý měsíc umístil do aukční síně galerie Art Mozaika několik obrazů Jedním z nich byl i Hannibal, jehož aukční cena je stanovena na 140 tisíc korun.
Vpád vojska Ruské federace na území suverénního demokratického státu ve čtvrtek ráno šokoval svět. S velkým smutkem přijali zprávy také Ukrajinci, kteří žijí na českém území. Pro Deník situaci okomentoval malíř Michail Ščigol, který se na Jičínsko přestěhoval před třiceti lety, na východě má ale dodnes spoustu přátel a k Ukrajině má blízký vztah.
Oblastní muzeum a galerie v Mostě představuje v galerijních prostorách výstavu malíře Tibora Červeňáka. Rodák z Hranic na Moravě žil téměř dvacet let ve Velké Británii, kde absolvoval prestižní uměleckou vysokou školu v Londýně Chelsea College of Arts. V současné době žije a tvoří v Praze.
/FOTO/ Kdyby obec neprováděla nešetrné stavební úpravy rodného domu malíře Jana Zrzavého, mohl se patrně honosit označením kulturní památka. Takový vzkaz poslalo ministerstvo kultury do Okrouhlic na Havlíčkobrodsku. „Hodnotu domu snížily stavební úpravy v průběhu let na minimum. Změnily jeho původní charakter,“ sdělila mluvčí ministerstva Jana Malíková.
/FOTOGALERIE/ Kdyby obec neprováděla nešetrné stavební úpravy rodného domu malíře Jana Zrzavého, mohl se patrně honosit označením kulturní památka. Takový vzkaz poslalo ministerstvo kultury do Okrouhlic na Havlíčkobrodsku. „Hodnotu domu snížily stavební úpravy v průběhu let na minimum. Změnily jeho původní charakter,“ sdělila mluvčí ministerstva Jana Malíková.
Karel Zíka sledoval dílo malíře Jiřího Karmazína, který odešel loni v listopadu, od mladých let. Zavzpomínejme spolu s ním na malíře z Blatné. Děkujeme Karlu Zíkovi za příspěvek.
Galerie Hřivnáč představí ve čtvrtek 17. února vernisáží od 17 hodin tvorbu malířky a designérky Petry McGrath. Její díla budou v galerii k vidění do 30. dubna.
Jistebnický sedlák a vlastenec Antonín Pešek se rád věnoval umění. Například maloval okolí Jistebnice. Jak vypadala na přelomu 19. a 20. století, tak můžeme vidět v jeho obrazech. Děkujeme Jiřímu Peškovi, pravnukovi malíře, za zaslaná díla.
Nedávné 135. výročí narození malíře, grafika a středoškolského pedagoga Antonína Kameníka se stalo příležitostí k připomenutí jeho rozsáhlé a pozoruhodné tvorby. Stalo se tak na výstavě Antonín Kameník obrazy, kresby a grafika uspořádané Statutárním městem Prostějov a Muzeem a galerií v Prostějově.
DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ: Zatímco za svého života se Karel Šlenger velkého uznání nedočkal, čtyřicet let po jeho smrti si jeho dílo připomínají významné galerie a odborníci jej označují za jednoho z nejlepších českých malířů 20. století. Velkou zásluhu na tom má jeho syn Petr Šlengr, který rozsáhlé dílo a složité životní cesty svého otce přibližuje lidem. „Slíbil jsem otci, že jeho dílo bude sloužit široké veřejnosti. Usiluji o to například pořádáním výstav,“ říká. Momentálně se spolu s dalšími nadšenci snaží o vytvoření stálé expozice v Jičíně.
Známé uličky Lipníku nad Bečvou, ale také zákoutí hradu Helfštýna. Portréty, které udivují svou osobitostí a nevšedním ztvárněním. Zapomenutý umělec z Moravské brány Jan Hovora, který se narodil 30. ledna roku 1900 v Lipníku nad Bečvou, po sobě zanechal asi stovku obrazů. Zapsal se ale i jako výborný restaurátor starých fresek.
Nad vsí Obytce upoutá na první pohled kaple sv. Barbory ze 17. století. Přístupná je ale jen při zvláštních příležitostech. Jako o svůj poklad se o ni stará majitelka Eva Pantoflíčková, která ji nyní vyzdobila obrazy od klatovského malíře Petra Hájka.
Nádherná žena od pasu dolů bez těla, lidská hlava nasazená na stojan na paruku, zásuvka, ze které teče krev. Jde vám z těchto představ po zádech mráz? Podívejte se do naší fotogalerie. Pohled na tyto výjevy od mladé plzeňské malířky Doris Tesárkové Oplové vám totiž vezme dech.
Velkoformátový obraz má přinést vizuální odpověď na otázku, jak Liberečané vnímají kulturu a kreativitu svého města. Pět dní bez přestávky umělci malují Liberec zítřka.
Fotodokumentaci z bruntálské vernisáže obrazů malířky Kateřiny Olejníčkové nám zaslala Danuše Vanotová. Uskutečnila se v Caffe Sala Terrena. Kateřina Olejníčková je civilním povoláním učitelka základní umělecké školy. Rámované obrazy jsou malovány suchým pastelem nebo akrylovými barvami.
/ROZHOVOR/ Drobný muž s přívětivým úsměvem a hlubokým pohledem vítá návštěvníky v útulném domku v centru Železnice. V širokém kruhu uměleckých duší na Jičínsku si malíř Michail Ščigol vybudoval pevná přátelství a našel zde domov pro sebe a svou milovanou rodinu. U kávy a hořícího krbu se rozpovídal o malbě, životních snech i současné napjaté situaci na Ukrajině. "Malba je můj způsob poznávání světa," říká.
/VIDEO/ Neobvyklé malířské plátno v podobě černobílé filmové klapky už počtrnácté v pořadí právě dokončuje malíř jižní Moravy Antonín Vojtek. Jeho „klapka“ s názvem Modré sny pod Pálavou je jednou ze sto pětadvaceti, které rozšíří sbírku Salonu filmových klapek. Ten je součástí v pořadí již dvaašedesátého ročníku mezinárodního festivalu pro děti a mládež Zlín Film Festival.
Miluji tento kraj, říkával někdejší děkan a farář v Novém Městě na Moravě Matěj Müller. Od jeho narození uplynulo 24. února 140 let. Děkan Müller byl osobností, která stála za zvelebováním a opravami kostela svaté Kunhuty. Díky jeho uměleckým vlohám a známostem s umělci vznikla i sgrafitová výzdoba od místního rodáka Karla Němce.
Originální stavbou si malíř splnil sen o chalupářské revoluci. Rozdělil tím obec. Někdo domky obdivuje, jiný nesnáší. Turisté jsou nadšení. Je ale možné, že sobíňovská kuriozita časem zmizí.
Láska může mít mnoho podob a může být i malovaná akvarelem. Pokud tomu nerozumíte, čtěte dál příběh, který nemůže napsat nikdo jiný než sám život. Příběh, jak se dali dohromady dva malíři, kteří o sobě sami dlouho věděli skrze svou tvorbu, a navíc za koronavirové pandemie, totiž tak trochu připomíná film.