Obrazy malíře jižní Moravy Antonína Vojtka, rodáka z Horních Bojanovic a obyvatele Břeclavi, jsou nyní k vidění na výstavě Z moravské země v Galerii Proglas v Brně na Olomoucké ulici 7. Břeclavský deník získal do rubriky Čtenář reportér kurátorský text výstavy a fotografie z vernisáže.
Malíř Michail Ščigol se narodil v roce 1945 v ruském Čeljabinsku, žil a studoval v ukrajinském Kyjevě. V roce 1990 přivedly ho zdravotní problémy syna do českých lázní. do Železnice. A tady skonal v roce 2022. Byl ukrajinsko českým malířem. Nebo obráceně? Česko ukrajinským?
Čtyři ženy, čtyři životy, čtyři pohledy na svět. To přinese plánovaná skupinová výstava čtyř malířek, která bude zahájena v úterý 11. prosince v 17 hodin v prostoru My Friends baru na Americké třídě 11 v Plzni.
V pondělí 9. prosince zemřel malíř a výtvarník Miroslav Šnajdr, jedna z předních osobností olomouckého uměleckého života, člen Spolku olomouckých výtvarníků soustředěných kolem Galerie Caesar.
První adventní neděle v Chomutově přinesla nejen radostné očekávání Vánoc, ale také výjimečný okamžik pro milovníky umění a historie. Město připravilo Chomutovanům jako předčasný vánoční dárek slavnostní odhalení dvou oltářních obrazů v kostele sv. Ignáce. Jejich návrat na původní místo završil náročnou a pečlivou obnovu, která trvala několik let.
/VIDEO/ V dílně v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku se Luboš Janáček věnuje tradiční výrobě malířských pláten, která si oblíbili profesionální malíři z Česka i Slovenska. Navzdory globalizaci a levnému dovozu zůstává firma věrná poctivé české řemeslné práci. Nahlédněte s Deníkem do výroby v poslední firmě svého druhu.
V žatecké Galerii U Radnice, kterou provozuje Spolek rodáků a přátel města Žatce, je v plném proudu příprava výstavy 50 obrazů dokonce dvou, dnes již zesnulých žateckých malířů – Vladimíra Morcha a Jiřího Pazoura. Oba byli učitelé žateckých škol – gymnázia a bývalé 6. ZDŠ, která v šedesátých letech minulého století sídlila ve stejné budově.
Víkend 9. a 10. listopadu znamenal v historii západočeských Nekvasov velký mezník. V místní hospodě, kterou obec rekonstruuje, se uskutečnila dvoudenní výstava obrazů deseti jihočeských a západočeských malířů.
Jana Schlesingerová, kunsthistorička jičínského muzea nastartovala dvouletý volný cyklus. Začal výstavou Martina Mulače v zámecké galerii, pokračoval několika přednáškami a v sobotu 2. listopadu vrcholil. Nejprve návštěvou u hrobu Irmy Geisslové na jičínském hřbitově, v podvečer pak v Jezuitské koleji.
Dalším významným počinem spolku Galerie F. R. Dragouna je uspořádání výstavy významného českého krajináře ze začátku 20. století Josefa Krejsy, který neodmyslitelně patří k regionu jižních Čech. Výstavu v Galerii Dragoun v Písku zahájí v pátek 1. listopadu vernisáž.
/VIDEO/ Prodejní galerií se nově stala průchozí část ortopedického oddělení Nemocnice Kyjov. Nový cyklus obrazů Kdo Chytá V Žitě Končetiny tady vystavuje František Hubatka, rodák ze Znojma. Jak napovídá název, příchozí mohou v malbách hledat to, co ortopedové léčí každý den, tedy ruce a nohy.
Letos to bylo 25 let, co byl v dřívějším Emauzském domě v Rychnově nad Kněžnou odhalen nástěnný obraz slovenského malíře Svrčka. Dnes byste ho hledali marně.
Po loňské úspěšné premiéře přichází známý výtvarník z Prostějova s dalšími tématy. Tomáš Vincenec vytvořil trojici originálních kalendářů pro rok 2025. Tentokrát se zaměřil na historii svého rodného města a zabrousil také do regionu.
Cedar Rapids - IOWA - USA - Americkém město, kde žije spousta generací českých, moravských a slovenských migrantů, navštěvují při svých návštěvách čeští i slovenští prezidenti - byli jste před časem Václav Havel a Peter Kováč a koncem letošního září i Petr Pavel a Peter Pelegrini.
Nezapomenutelný jako zloděj v Čintamanech, hostinský Palivec v Dobrém vojáku Švejkovi, ale třeba i jako Grimpo, který v parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera sežere nebohému starci housle a smlsne si i na skleničce. Sehrál desítky rolí v divadle, televizi a filmu, ale byl také dabérem, ilustrátorem a významným naivním malířem. Věděli jste, že ilustroval i román rychnovského rodáka Karla Poláčka Bylo nás pět? Právě Orlická galerie v Rychnově nad Kněžnou se může pochlubit několika jeho díly.
Ti, kdo v říjnu vyrazí na zámek v Hradci nad Moravicí, spatří nejreprezentativnější salony knížat Lichnovských, rekonstruovanou Velkou předsíň, spojovací koridor, kapli, sakristii, Hubertovu světnici i obě letošní výstavy. Májí názvy Lovu zdar a Dnes a předevčírem. Kněžna Mechtilda Lichnovská – praprapravnučka Marie Terezie. Mimořádný prohlídkový okruh bude přístupný během víkendů od 10 do 16 hodin.
Dne 9. října letošního roku uplyne 80 let od zavraždění mimořádné ženy, umělkyně a pedagožky Friedl Dicker-Brandeisové. V sobotu 12. října od 14.00 hodin bude v Hronově, v Havlíčkově ulici 332, před místem jejího posledního bydliště, položen stolpersteine – kámen zmizelých. Abychom nezapomínali, neboť „Je zapomenutý teprve ten člověk, jehož jméno je zapomenuto“, jak zdůvodnil myšlenku projektu Stolpersteine jeho duchovní otec Gunter Demnig.
Nová kniha ilustrací a kreseb Bohumila Konečného (1918 – 1990) přezdívaného Bimba vychází v těchto dnech. Bimba byl malíř a ilustrátor druhé poloviny 20. století. Svými dynamickými kresbami doprovodil mnoho knih Jaroslava Foglara či Otakara Batličky. Věnoval se i reklamní tvorbě a pod jeho rukama vzniklo velké množství firemních plakátů pro významné podniky jako např. Baťa, Prazdroj, Jablonex, Pragoexport. Rád kreslil ženy a věnoval se také komiksu. K jeho odkazu se hlásil i Kája Saudek.
Ještě se mi nepodařilo, abych s českými drahami dojel do svého cíle podle jízdního řádu. Tentokrát je omlouvám v důsledku povodní. Severní cesta přes Ostravu se částečně koná autobusy. Jižní, přes Půchov se koná po kolejích. Ale jízdní řády se nedodržují.
Jakub Lopušan z České Lípy je mladý talentovaný umělec, který se věnuje malbě inspirované hudbou. Jeho tvorba, která začala reprodukcemi slavných malířů, se postupně vyvinula v originální díla plná emocí a barev. Kromě malby se Jakub zajímá o hudbu, sport a studium cizích jazyků, což z něj činí výjimečného mladého muže s mnoha zájmy a dovednostmi.
Od soboty 14. září probíhá v žatecké Galerii U Radnice výstava obrazů žateckého malíře Pavla Fouska. Už vernisáž výstavy naznačila velký zájem návštěvníků. Přes stovku Žatečanů doplnili také zájemci z Mostu, Ústí nad Labem, Loun, Litoměřic, Prahy nebo Děčína.
Bylo plno. Ve švech praskala Galerie U Radnice v Žatci, když se tam v minulých dnech konala vernisáž výstavy Inspirace malíře Pavla Fouska. Portréty, krajiny, zátiší i kopie slavných mistrů, to vše bylo k vidění. Expozici mohou zájemci navštívit až do 26. října.
Žatecká umělecká Galerie U Radnice si při zahájení činnosti před čtyřmi lety dala do vínku vystavovat díla výtvarníků, kteří jsou spjati s tímto historickým chmelařským městem.
Masarykovo muzeum v Hodoníně zve všechny návštěvníky do výstavného sálu hodonínského zámečku na zajímavou výstavu Alice Masaryková a František Kretz. Nejstarší dcera našeho prvního prezidenta Tomáše G. Masaryka Alice stála po boku svého otce od jeho zvolení za hlavu státu až do jeho skonu 14. 9. 1937 na zámku v Lánech.
Už desátý ročník akce Dny ukrajinské kultury se od září do října uskuteční v Hradci Králové. Nabídnou výstavy, koncerty, tvůrčí dílny pro děti, ochutnávky a další program pro celé rodiny.
Josef Kotrba, malíř, který celý život tvořil především pro své vlastní potěšení, se dostává zpět do povědomí veřejnosti. Díky dvěma novým výstavám v Praze a Berouně, se můžete blíže seznámit s jeho bohatým dílem, které bylo dlouhou dobu skryto před zraky veřejnosti.
Na konci srpna se otevírají při takzvané Hradozámecké noci brány nejen hradů a zámků. Hradozámecká noc se chystá například i v areálu kapucínského kláštera v Opočně, který může nabídnout dost zajímavostí. Součástí prohlídky bude návštěva rajské zahrady kláštera, kostela Narození Páně a kaple Panny Marie Bolestné se čtyřkřídlým ambitem a cyklem obrazů křížové cesty dvorního malíře Marie Terezie Jana Václava Bergla. Seznámíte se pak také s Josefem Korejzem Blatinským.
/VIDEO/ Kdyby jedna. Jenže jsou hned dvě! Světoznámý obraz Leonarda da Vinciho Mona Lisa není třeba představovat a letošní letní sezona na Rychnovsku nabízí jedinečnou příležitost spatřit tu Monu Lisu dokonce ve dvou provedeních. V muzeu v Rychnově nad Kněžnou a na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí.
/FOTO, VIDEO/ Plátna, štětce, pestrá paleta barev. Obnovenou zámeckou zahradu v Lysicích na Blanensku obsadili na týden naivní malíři z různých koutů Evropy. Na řadě obrazů zachytili právě nádherná zákoutí lysického skvostu, díky kterému tamní zámek trhá rekordy v návštěvnosti. Mezinárodní workshop pod širým nebem byl věnovaný vzpomínce na uznávaného naivního malíře a lysického rodáka Jana Hrušku. Od jeho úmrtí letos uplynulo dvacet let.
/FOTO/ Rovných sto let letos uplynulo od narození polického krajináře Jana Kousala (1924 - 2007). U příležitosti kulatého výročí si milovníci krajinek mohou až do konce týdne prohlédnout v Pellyho domech v Polici nad Metují výstavu několika desítek jeho obrazů. Výstavní prostory je možné navštívit každý den v učebně číslo 306 do neděle 18. srpna v době od 9.00 do 12.00 hodin a odpoledne od 13.00 do 17.00 hodin.
Originální obrazy na dřevě ztvárňující spojení člověka s přírodou zdobí prostor pokladny záchranné Stanice Pavlov. Prodejní výstavu tu připravila malířka z Vysočiny Alena Spruijtová, která darovala stanici obraz s názvem Modlitba za život. Peníze z jeho aukce půjdou na výstavbu nových rehabilitačních voliér a léčebného centra ve stanici.
Galerie Portyč v Písku bude od 4. do 26. září hostit výstavu uspořádanou ze soukromých sbírek Čech z Paříže – malíř, sochař, básník. Vernisáž se uskuteční 3. září v 17 hodin za doprovodu francouzských melodií harmonikářky Štěpánky Suchanové.
Výjimečnou expozici budou moci obdivovat návštěvníci Galerie města Přerova. Tradiční hodová vernisáž letos představí originální tvorbu surrealistického malíře Salvadora Dalího, jedné z nejvýraznějších osobností výtvarného umění 20. století. Výstavu s podtitulem Žiji sen, proslulým Dalího životním krédem, uvede herečka Chantal Poullain. Vernisáž se uskuteční v pátek 9. srpna v 18 hodin.
V Galerii Kruh na zámku Rájec nad Svitavou právě probíhá výstava obrazů malířky Evy Londinové. Výstava svým pojetím příjemně zapadá do pohodové letní atmosféry a určitě dokáže potěšit každého návštěvníka.
Přesně 28. března 2024 oslavil malíř Miloslav Brůha nádhernou vernisáží a následnou výstavou své 70. narozeniny a ve středu 31. července se stal dalším držitelem Ceny starosty města Strakonice.
/FOTO, VIDEO/ Definitivně hotová je nová výmalba podchodu na nádraží v Českém Brodě. Největší stanici na trati mezi Kolínem a Prahou zkrášlila umělecká malířka Eliška Martinková. Po celé délce tunelu namalovala na zdi dominanty a památky města a jeho okolí.
Monumentální obraz Alegorie bohatství světoznámého českého malíře Alfonse Muchy odcestoval v pondělí 22. července z Oblastního muzea a galerie v Mostě do Gočárovy galerie v Automatických mlýnech v Pardubicích. Jeden z nejcennějších a největších mosteckých obrazů bude od 31. července do 29. září součástí výstavy Mucha dnes. „Pro nás je to prestižní záležitost,“ řekla k ojedinělé výpůjčce vedoucí mosteckého galerijního oddělení Olga Kubelková. Obraz bude poprvé veřejně vystaven mimo Most.
Monumentální obraz Alegorie bohatství světoznámého českého malíře Alfonse Muchy odcestoval v pondělí 22. července z Oblastního muzea a galerie v Mostě do Gočárovy galerie v Automatických mlýnech v Pardubicích. Jeden z nejcennějších a největších mosteckých obrazů bude od 31. července do 29. září součástí výstavy Mucha dnes. „Pro nás je to prestižní záležitost,“ řekla k ojedinělé výpůjčce vedoucí mosteckého galerijního oddělení Olga Kubelková. Obraz bude poprvé veřejně vystaven mimo Most.
Zámek Liteň se stal v červenci dějištěm výjimečného výtvarného setkání, které přilákalo širokou veřejnost a milovníky umění. Návštěvníci měli jedinečnou příležitost prohlédnout si prostory nově zrekonstruované oranžerie, zámecké konírny i přilehlého parku. Akce se konala pod záštitou neziskové organizace Zámek Liteň, z.s., ve spolupráci s Národní galerií v Praze a vstup byl zdarma.
Málokdo je ve světě výtvarného umění v regionu tak oblíbený, jako malíř a historik Ašot Arakeljan (ročník 1948), přestože na Moravě (v Horním Němčí) žije teprve od roku 1992. Narodil se v Náhorním Karabachu, kam se pochopitelně často vrací.
V Historické výstavní budově Slezského zemského muzea byl po léta bez bližšího povědomí o původu a účelu prezentovaný portrét císařovny Alžběty Bavorské, zvané Sisi, z roku 1857. Jejím autorem je vídeňský malíř Josef Neugebauer.
Městské muzeum a galerie Hlinsko připravuje pro letošní 65. ročník Výtvarného Hlinecka výstavu, která veřejnosti představí uměleckou tvorbu třinácti malířek 19. a počátku 20. století. Téma zároveň přináší otázky, které jsou v současném genderovém diskurzu velmi aktuální – postavení žen-malířek v tehdejší společnosti, jejich cesta za vzděláním i možnosti jejich samostatné obživy.
Přednáška Petry Hollerové, kurátorky výstavy „Rudolf Mazuch a Jan Čart. Kolín byl jejich osudem" se uskuteční 18. června od 17. hodin ve Veigertovském domě v Kolíně. Ponese název Předčasně opuštěná paleta Rudolfa Mazucha a přítomné seznámí s životem a dílem talentovaného malíře, kterému pouze předčasný skon zabránil v tom, aby se zařadil mezi nejvýznamnější české umělce první poloviny 20. století.