Kreativ

ŠTÍTEK: malíř

Michail Ščigol a Franz Kafka

Michail Ščigol a Franz Kafka

Malíř Michail Ščigol se narodil v roce 1945 v ruském Čeljabinsku, žil a studoval v ukrajinském Kyjevě. V roce 1990 přivedly ho zdravotní problémy syna do českých lázní. do Železnice. A tady skonal v roce 2022. Byl ukrajinsko českým malířem. Nebo obráceně? Česko ukrajinským?

Lidé si mohli poprvé prohlédnout obrazy, které se vrátily do hlavního oltáře sv. Ignáce.

Adventní dárek pro Chomutov. Ve sv. Ignáci slaví návrat oltářních obrazů

První adventní neděle v Chomutově přinesla nejen radostné očekávání Vánoc, ale také výjimečný okamžik pro milovníky umění a historie. Město připravilo Chomutovanům jako předčasný vánoční dárek slavnostní odhalení dvou oltářních obrazů v kostele sv. Ignáce. Jejich návrat na původní místo završil náročnou a pečlivou obnovu, která trvala několik let.

Tak to vypadá v dílně rodiny Janáčků v Přibyslavi, kde ručně vyrábějí malířská plátna

Plátna vyrobená ručně míří k umělcům přímo z Přibyslavi. Podívejte se

/VIDEO/ V dílně v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku se Luboš Janáček věnuje tradiční výrobě malířských pláten, která si oblíbili profesionální malíři z Česka i Slovenska. Navzdory globalizaci a levnému dovozu zůstává firma věrná poctivé české řemeslné práci. Nahlédněte s Deníkem do výroby v poslední firmě svého druhu.    

Dílo Rudolfa Pazoura.

Pozvánka do Galerie U Radnice v Žatci: dva malíři a klavírní virtuóz

V žatecké Galerii U Radnice, kterou provozuje Spolek rodáků a přátel města Žatce, je v plném proudu příprava výstavy 50 obrazů dokonce dvou, dnes již zesnulých žateckých malířů – Vladimíra Morcha a Jiřího Pazoura. Oba byli učitelé žateckých škol – gymnázia a bývalé 6. ZDŠ, která v šedesátých letech minulého století sídlila ve stejné budově.

Bylo nás pět v malířském podání Josefa Hlinomaze. Z rychnovské synagogy, Památníku Karla Poláčka.

Do Rychnova za hercem i malířem Josefem Hlinomazem. Narodil se před 110 lety

Nezapomenutelný jako zloděj v Čintamanech, hostinský Palivec v Dobrém vojáku Švejkovi, ale třeba i jako Grimpo, který v parodii Limonádový Joe aneb Koňská opera sežere nebohému starci housle a smlsne si i na skleničce. Sehrál desítky rolí v divadle, televizi a filmu, ale byl také dabérem, ilustrátorem a významným naivním malířem. Věděli jste, že ilustroval i román rychnovského rodáka Karla Poláčka Bylo nás pět? Právě Orlická galerie v Rychnově nad Kněžnou se může pochlubit několika jeho díly.

Zámecký kastelán Radomír Přibyla s jejím portrétem od Oskara Kokoschky a v její pracovně.

Hradecký zámek zve na mimořádný prohlídkový okruh. Vede salony knížat

Ti, kdo v říjnu vyrazí na zámek v Hradci nad Moravicí, spatří nejreprezentativnější salony knížat Lichnovských, rekonstruovanou Velkou předsíň, spojovací koridor, kapli, sakristii, Hubertovu světnici i obě letošní výstavy. Májí názvy Lovu zdar a Dnes a předevčírem. Kněžna Mechtilda Lichnovská – praprapravnučka Marie Terezie. Mimořádný prohlídkový okruh bude přístupný během víkendů od 10 do 16 hodin.

Pokládání kamene zmizelých. Ilustrační snímek.

Kámen zmizelých pro Friedl Dicker-Brandeisovou. Abychom nezapomínali

Dne 9. října letošního roku uplyne 80 let od zavraždění mimořádné ženy, umělkyně a pedagožky Friedl Dicker-Brandeisové. V sobotu 12. října od 14.00 hodin bude v Hronově, v Havlíčkově ulici 332, před místem jejího posledního bydliště, položen stolpersteine – kámen zmizelých. Abychom nezapomínali, neboť „Je zapomenutý teprve ten člověk, jehož jméno je zapomenuto“, jak zdůvodnil myšlenku projektu Stolpersteine jeho duchovní otec Gunter Demnig.

Nové rozšířené vydání knihy Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného představuje její autor Jan Hosnedl.

Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného. Plzeňského malíře připomene kniha

Nová kniha ilustrací a kreseb Bohumila Konečného (1918 – 1990) přezdívaného Bimba vychází v těchto dnech. Bimba byl malíř a ilustrátor druhé poloviny 20. století. Svými dynamickými kresbami doprovodil mnoho knih Jaroslava Foglara či Otakara Batličky. Věnoval se i reklamní tvorbě a pod jeho rukama vzniklo velké množství firemních plakátů pro významné podniky jako např. Baťa, Prazdroj, Jablonex, Pragoexport. Rád kreslil ženy a věnoval se také komiksu. K jeho odkazu se hlásil i Kája Saudek.

Obrazy Jakuba Lopušana.

Od jablka k Luciferovi. Mladý talent z České Lípy maluje podle filmové hudby

Jakub Lopušan z České Lípy je mladý talentovaný umělec, který se věnuje malbě inspirované hudbou. Jeho tvorba, která začala reprodukcemi slavných malířů, se postupně vyvinula v originální díla plná emocí a barev. Kromě malby se Jakub zajímá o hudbu, sport a studium cizích jazyků, což z něj činí výjimečného mladého muže s mnoha zájmy a dovednostmi.

Z rajské zahrady opočenského kláštera.

Hradozámecká noc v klášteře v Opočně láká na křížovou cestu i svérázného malíře

Na konci srpna se otevírají při takzvané Hradozámecké noci brány nejen hradů a zámků. Hradozámecká noc se chystá například i v areálu kapucínského kláštera v Opočně, který může nabídnout dost zajímavostí. Součástí prohlídky bude návštěva rajské zahrady kláštera, kostela Narození Páně a kaple Panny Marie Bolestné se čtyřkřídlým ambitem a cyklem obrazů křížové cesty dvorního malíře Marie Terezie Jana Václava Bergla. Seznámíte se pak také s Josefem Korejzem Blatinským.

Nahlédněte do pozoruhodného světa Leonarda da Vinciho. V Muzeu a Galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou teď spatříte i zaručeně pravou kopii obrazu Mony Lisy.

Jedna z rarit léta 2024 Rychnovska? Mona Lisa. Najdete ji hned ve dvou městech

/VIDEO/ Kdyby jedna. Jenže jsou hned dvě! Světoznámý obraz Leonarda da Vinciho Mona Lisa není třeba představovat a letošní letní sezona na Rychnovsku nabízí jedinečnou příležitost spatřit tu Monu Lisu dokonce ve dvou provedeních. V muzeu v Rychnově nad Kněžnou a na Novém zámku v Kostelci nad Orlicí.

Naivní malíři uctili v Lysicích památku slavného rodáka Jana Hrušky. Učarovala jim zámecká zahrada.

Naivní malíři uctili v Lysicích památku rodáka. Učarovala jim zámecká zahrada

/FOTO, VIDEO/ Plátna, štětce, pestrá paleta barev. Obnovenou zámeckou zahradu v Lysicích na Blanensku obsadili na týden naivní malíři z různých koutů Evropy. Na řadě obrazů zachytili právě nádherná zákoutí lysického skvostu, díky kterému tamní zámek trhá rekordy v návštěvnosti. Mezinárodní workshop pod širým nebem byl věnovaný vzpomínce na uznávaného naivního malíře a lysického rodáka Jana Hrušku. Od jeho úmrtí letos uplynulo dvacet let.

V Pellyho domech v Polici nad Metují vernisáží zahájena výstava obrazů krajináře Kousla, který se narodil před sto lety.

100 let od narození polického krajináře Kousala připomíná výstava jeho obrazů

/FOTO/ Rovných sto let letos uplynulo od narození polického krajináře Jana Kousala (1924 - 2007). U příležitosti kulatého výročí si milovníci krajinek mohou až do konce týdne prohlédnout v Pellyho domech v Polici nad Metují výstavu několika desítek jeho obrazů. Výstavní prostory je možné navštívit každý den v učebně číslo 306 do neděle 18. srpna v době od 9.00 do 12.00 hodin a odpoledne od 13.00 do 17.00 hodin.

Obraz, který je momentálně v dražbě, pomůže Záchranné stanici Pavlov.

Unikátní obraz malířky v dražbě. Peníze půjdou pro Stanici Pavlov. Přihodíte?

Originální obrazy na dřevě ztvárňující spojení člověka s přírodou zdobí prostor pokladny záchranné Stanice Pavlov. Prodejní výstavu tu připravila malířka z Vysočiny Alena Spruijtová, která darovala stanici obraz s názvem Modlitba za život. Peníze z jeho aukce půjdou na výstavbu nových rehabilitačních voliér a léčebného centra ve stanici.

Beskydský Montmartre 2024.

Blíží se Beskydský Montmartre

Výstava uměleckých děl a setkání nejen beskydských zejména amaterských malířů sochařů, fotografů a dalších umělců, se chystá na začátek září.

Chantal Poullain.

Výstavu děl světoznámého Salvadora Dalího v Přerově zahájí Chantal Poullain

Výjimečnou expozici budou moci obdivovat návštěvníci Galerie města Přerova. Tradiční hodová vernisáž letos představí originální tvorbu surrealistického malíře Salvadora Dalího, jedné z nejvýraznějších osobností výtvarného umění 20. století. Výstavu s podtitulem Žiji sen, proslulým Dalího životním krédem, uvede herečka Chantal Poullain. Vernisáž se uskuteční v pátek 9. srpna v 18 hodin.

Pracovníci specializované přepravní společnosti Artex transportovali v pondělí 22. července z Oblastního muzea a galerie v Mostě monumentální obraz Alfonse Muchy Alegorie bohatství, který bude od 31. července do 29. září součástí výstavy Mucha dnes v Gočá

Vzácný obraz Alfonse Muchy odjel z Mostu do Pardubic na prestižní výstavu

Monumentální obraz Alegorie bohatství světoznámého českého malíře Alfonse Muchy odcestoval v pondělí 22. července z Oblastního muzea a galerie v Mostě do Gočárovy galerie v Automatických mlýnech v Pardubicích. Jeden z nejcennějších a největších mosteckých obrazů bude od 31. července do 29. září součástí výstavy Mucha dnes. „Pro nás je to prestižní záležitost,“ řekla k ojedinělé výpůjčce vedoucí mosteckého galerijního oddělení Olga Kubelková. Obraz bude poprvé veřejně vystaven mimo Most.

Pracovníci specializované přepravní společnosti Artex transportovali v pondělí 22. července z Oblastního muzea a galerie v Mostě monumentální obraz Alfonse Muchy Alegorie bohatství, který bude od 31. července do 29. září součástí výstavy Mucha dnes v Gočá

Vzácný obraz Alfonse Muchy odjel z Mostu do Pardubic na prestižní výstavu

Monumentální obraz Alegorie bohatství světoznámého českého malíře Alfonse Muchy odcestoval v pondělí 22. července z Oblastního muzea a galerie v Mostě do Gočárovy galerie v Automatických mlýnech v Pardubicích. Jeden z nejcennějších a největších mosteckých obrazů bude od 31. července do 29. září součástí výstavy Mucha dnes. „Pro nás je to prestižní záležitost,“ řekla k ojedinělé výpůjčce vedoucí mosteckého galerijního oddělení Olga Kubelková. Obraz bude poprvé veřejně vystaven mimo Most.

Z workshopu inspirovaným Maxem Pirnerem na zámku v Litni.

V Litni vytvořili malíři patnáct velkoformátových maleb. Trvalo jim to čtyři dny

Zámek Liteň se stal v červenci dějištěm výjimečného výtvarného setkání, které přilákalo širokou veřejnost a milovníky umění. Návštěvníci měli jedinečnou příležitost prohlédnout si prostory nově zrekonstruované oranžerie, zámecké konírny i přilehlého parku. Akce se konala pod záštitou neziskové organizace Zámek Liteň, z.s., ve spolupráci s Národní galerií v Praze a vstup byl zdarma.

Obraz císařovny Sisi a Ondřej Habsburský s Ondřejem Haničákem. Se svolením Slezského zemského muzea

Unikátní obraz proslavil Slezské zemské muzeum v zahraničí

V Historické výstavní budově Slezského zemského muzea byl po léta bez bližšího povědomí o původu a účelu prezentovaný portrét císařovny Alžběty Bavorské, zvané Sisi, z roku 1857. Jejím autorem je vídeňský malíř Josef Neugebauer.

Fanny Assenbaum, Děti v dešti, soukromá sbírka.

Výtvarné Hlinecko představí tvorbu třinácti malířek 19. a počátku 20. století

Městské muzeum a galerie Hlinsko připravuje pro letošní 65. ročník Výtvarného Hlinecka výstavu, která veřejnosti představí uměleckou tvorbu třinácti malířek 19. a počátku 20. století. Téma zároveň přináší otázky, které jsou v současném genderovém diskurzu velmi aktuální – postavení žen-malířek v tehdejší společnosti, jejich cesta za vzděláním i možnosti jejich samostatné obživy.

Přednáška Petry Hollerové představí malíře Rudolfa Mazucha

Přednáška ve Veigertovském domě přiblíží život malíře Rudolfa Mazucha

Přednáška Petry Hollerové, kurátorky výstavy „Rudolf Mazuch a Jan Čart. Kolín byl jejich osudem" se uskuteční 18. června od 17. hodin ve Veigertovském domě v Kolíně. Ponese název Předčasně opuštěná paleta Rudolfa Mazucha a přítomné seznámí s životem a dílem talentovaného malíře, kterému pouze předčasný skon zabránil v tom, aby se zařadil mezi nejvýznamnější české umělce první poloviny 20. století.