Večer ve znamení módy inspirovaný, Francie a malíře Františka Kupky, jehož 150. výročí narození si právě v těchto dnech připomíná jeho rodný kraj, se uskutečnil v pátek 10. září na nádvoří zámku v Opočně.
Na zámku v Chudenicích vystavuje své krajinky malíř Ladislav Turner z Příchovic. A i když maluje přes padesát let, je to jeho první samostatná výstava v životě.
Notně omšelá a místy opadaná omítka, zbytky nápisu nade dveřmi Řeznictví a uzenářství a mezi okny malá tabulka upozorňující, že zde prožil své mládí malíř mistr František Kupka v letech 1872 - 1889. Turisté vydávající se po jeho stopách do Dobrušky, museli být při pohledu na tento dům nedaleko centra hodně zklamaní. Ještě nedávno patřil ke zdejším ostudám.
FOTO: Notně omšelá a místy opadaná omítka, zbytky nápisu nade dveřmi Řeznictví a uzenářství a mezi okny malá tabulka upozorňující, že zde prožil své mládí malíř mistr František Kupka v letech 1872 - 1889. Turisté vydávající se po jeho stopách do Dobrušky, museli být při pohledu na tento dům nedaleko centra hodně zklamaní. Ještě nedávno patřil ke zdejším ostudám.
Nejslavnějšího rodáka, malíře Františka Kupku, si Opočno připomíná festivalem nesoucím jeho jméno. Letošní ročník se nese ve znamení 150. výročí mistrova narození. Festivalový víkend nabídne umělcovy originály, módní přehlídku i výstavu fotografií. Program připravila také sousední Dobruška. Slavnostně otevře Dům Františka Kupky.
Jakoby jen na stéblech not, nesla se hudba francouzských skladatelů první poloviny dvacátého století v podání Tria Auric dohasínajícím srpnovým dnem. A poté vždy za každou skladbou spěchal potlesk, aby dlouze rozvlnil přízemí lázeňské budovy Olga, které se zaplnilo hosty do posledního místa.
Galerie Ludvíka Kuby zve na komentovanou prohlídku výstavy nazvanou K vodě s malířkou Ivanou Bachovou. Expozice nabízí průřez bohatou autorčinou tvorbou, od nových po starší díla s tématikou vody, včetně mnoha jejich různých tváří a projevů. Autorka se zabývá zkoumáním vzájemných vztahů mezi přírodním prostředím a zkušenostmi ze samotného života.
Povede z Ivančic do Moravského Krumlova, Hrušovan nad Jevišovkou i Kyjova. Do míst, kudy chodil a působil světový malíř Alfons Mucha zavede zájemce Muchova stezka.
Věra Jičínská doma v Dobrušce má název výstava obrazů malířky, od jejíhož úmrtí uplynulo letos na jaře šedesát let. Zahrnuje celkem 24 obrazů, z toho jeden - portrét malířky - je dílem Prokopa Laichtera, dále 22 kreseb na papíře a autorskou keramiku. Návštěvníci uvidí také její šperkovnici a dvě kresby Jana Zrzavého, které jí věnoval.
/VIDEO/ Vážený učitel a malíř krajiny v okolí Mnichova Hradiště. Tak se v paměti uchoval Josef Marek, jehož pedagogické působení si mnozí z místních dobře pamatují. Oceněn byl i cenou města.
/FOTOGALERIE/ Naivní umění. Pod tímto pojmem se skrývá tvorba neprofesionálních umělců a samouků. Svými výtvory oslavují krásu lidské duše, spojují realitu se sny a přivádí diváky do světa kouzel a fantazie.
Mohl by to být příběh jako z červené knihovny, ale v reálu je to opravdový a silný příběh ženské tvrdohlavosti, chuti do práce a láska ke Žluticím, jimž dala úspěšná malířka Doris Windlin přednost před rodnými Švýcary.
V sobotu 21. srpna v 19 h se bude konat v Galerii Záliv Bechyně koncert Divermento Tria Auric. Vystoupení se uskuteční v rámci 16. ročníku Jihočeského komorního festivalu. Zahrají Vojtěch Podroužek, Vladimír Brabec, Martina Homolková. Poté následuje vernisáž výstavy obrazů herečky a malířky Jarmily Švehlové. "Osobně bude přítomná a bude hovořit také o své dráze herečky a přední české dabérky. Bude to událost, která obohatí bechyňské kulturní léto," říká galerista Pavel Šmidrkal. Za ukázky z výstavy mu děkujeme.
Marie Janků prožila celý život ve Vítějevsi, bydlela v rozlehlém statku a živila se prací v zemědělství. Malovat začala spotánně v roce 1960. V Poličce v sobotu začne výstava jejích obrazů.
Marie Janků prožila celý život ve Vítějevsi, bydlela v rozlehlém statku a živila se prací v zemědělství. Malovat začala spotánně v roce 1960. V Poličce v sobotu začne výstava jejích obrazů.
Marie Janků prožila celý život ve Vítějevsi, bydlela v rozlehlém statku a živila se prací v zemědělství. Malovat začala spotánně v roce 1960. V Poličce v sobotu začne výstava jejích obrazů.
V Galerii na Zámečku ve Strání byla v neděli 1. srpna slavnostně zahájen výstava obrazů místního rodáka, malíře Stanislava Knotka, člena Sdružení výtvarných umělců moravsko-slovenského pomezí. Název Horizonty Strání předznamenává téma výstavy – panoramatické pohledy na Strání z mnoha úhlů pohledů, krajina Bílých Karpat v různých ročních obdobích i náladách.
Sedmička slovensky píšících novinářů přijala ve dnech 15. a 16. července pozvání destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko. Ta která ve spolupráci s krajskou centrálou cestovního ruchu a zahraničním zastoupení Agentury CzechTourism na Slovensku uspořádala presstrip na téma - místa, kde se narodil, vyrůstal a žil malíř František Kupka.
Světoznámý umělec krajinu kolem Počedělic miloval, často u řeky maloval. Tradičně se tam setkávají jeho přátelé, milovníci kultury i jeho následovníci.
Jedinečné spojení duchovního světa se světem výtvarného umění nabízí výstava v nejstarším jabloneckém kostele sv. Anny. Prostory zaplnily obrazy, sochy a další umělecká díla Spolku výtvarných umělců Mánes.
Jeho nejslavnější obrazy a jméno znají i ti, kteří mají k výtvarnému umění daleko. Před 415 lety se narodil jeden z největších nizozemských umělců všech dob, Rembrandt. Slavný malíř dosáhl úspěchů už za života, poslední roky ale prožil v chudobě.
Sochař, malíř a ilustrátor František Skála proslul především svými sochařskými objekty z nalezených předmětů a úlomků. Otevřeno bude i mimořádně v pondělí.
Sochař, malíř a ilustrátor František Skála proslul především svými sochařskými objekty z nalezených předmětů a úlomků. Otevřeno bude i mimořádně v pondělí.
Písek bude mít od července novou galerii, která bude zasvěcena akademickému malíři Františku Romanu Dragounovi. Jméno tohoto významného regionálního umělce zná v Písku asi každý a jeho krajiny, portréty či kresby se jistě najdou v mnohých zdejších domácnostech
Letos 1. května uplynulo pětadvacet let od úmrtí akademického malíře Františka Peňáze. Mistra měl v Hřivínově Újezdu, kde žil a působil od roku 1939, každý moc rád. Všem rád a vždy pomohl.
/LIDÉ ODVEDLE/ Na začátku července začne v litoměřické hradní galerii výstava až snových a pohádkových obrazů malíře Eduarda Bárty. Mostecký malíř samouk se tvorbě věnuje už zhruba třicet let. Zpočátku maloval jen po večerech a občas o víkendech. Naplno se své vášni věnuje až posledních sedm let.
Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti a Galerie malířů Slovácka ve Veselí nad Moravou opět v plném provozu. Milovníci historie, výtvarného umění, Joži Uprky a dalších malířů Slovácka ocení doplnění obou stálých expozic o nové exponáty.
Profesionální boxer, mistr republiky i Evropy, trenér, herec a v neposlední řadě také talentovaný malíř Rostislav Osička vystavuje své obrazy v Litoměřicích.
/FOTOGALERIE/ Vzhledem k hygienickým opatřením se na konci května bez obvyklé vernisáže otevřela v Galerii města Kolína v suterénu městského divadla výstava malíře Oldřicha Tichého. Jedenašedesátiletý autor žijící v poslední době v Dojetřicích u Sázavy tam vystavuje především velkoplošná plátna s charakteristickými rysy jeho současné tvorby.
/FOTOGALERIE/ Vzhledem k hygienickým opatřením se na konci května bez obvyklé vernisáže otevřela v Galerii města Kolína v suterénu městského divadla výstava malíře Oldřicha Tichého. Jedenašedesátiletý autor žijící v poslední době v Dojetřicích u Sázavy tam vystavuje především velkoplošná plátna s charakteristickými rysy jeho současné tvorby.
Městské muzeum a knihovna v Čáslavi připravilo ve výstavní síni na náměstí Jana Žižky z Trocnova výstavu 'Obrazy z dob našich prababiček'. Zhlédnout můžete více než třicet obrazů ze soukromých sbírek, především z první poloviny 20. století.
Jako devítiletý kluk se ocitl v Krnově v dětském domově. Z okna svého pokoje v Opavské ulici občas zahlédl zvláštního zajímavého člověka. Byl to sochař Mikuláš Rutkovský, který měl naproti svůj ateliér. Dnes má Tibor Červeňák 44 let. Sám je světově proslulým malířem. Vystavuje po celé Evropě i v USA.
Proběhla taková jakási netradiční vernisáž v Želči, při které mě reakce přítomných hostů utvrdily v tom, že skutečně nabízíme ke zhlédnutí velmi kvalitní, nevšední a rozsáhlé dílo. Vynikající malíř a vtipný vypravěč, Michal Ščigol, zabrzdil se svým rozsáhlým dílem v Obrazárně Špejchar Želeč.
Tři malíři z libereckého ateliéru Nevzdělanci už více než 60 hodin malují obraz v živém vysílání na youtube. Reagují na podněty sledujících, kteří jim navrhují, co by se na výsledném obrazu mělo objevit.
Od 1. června bude opět možnost navštívit galerii v Malovaném domě. Po dlouhých měsících uzavření, bez výstav a návštěvníků, dalo Městské kulturní středisko prostory galerie k dispozici pěti třebíčským výtvarníkům, kteří běžně na výstavách k vidění nejsou. Návštěvníci budou moci shlédnout díla Jaroslavy Bártíkové, Milana Blažka, Vladimíra Zejdy, Pavla Uhlíře a Petra Malého.
/FOTOGALERIE/ Práce na komunitním centru Charity Vlašim v Tovární ulici vrcholí. Nyní se v pomalu dokončovaném prostoru, který by měl začít svému účelu sloužit po letních prázdninách, pohybují malíři pokojů. „V těchto dnech dochází k výmalbě interiérů,“ potvrdila Daniela Laloučková, ředitelka Charity Vlašim, organizace, která je vlastníkem objektu a také investorem díla za 20,7 milionu korun.
/FOTO/ Vlhkost, plíseň a díry v plátnech. V takovém stavu spatřili obyvatelé Moravského Krumlova poprvé Slovanskou epopej Alfonse Muchy, když monumentální obrazy vybalili z úkrytu po druhé světové válce. „V lidech se probudila obrovská semknutost, do záchrany se vrhli s nadšením akademici, truhláři, zedníci, malíři, ale i politici. Navzdory tehdejší nepřízni komunistického režimu,“ vybavuje si vzpomínky velké bojovnice za Epopej Ludmily Sloukové dcera Jana.
/VIDEO/ Jihomoravském Hodoníně i v kavkazském Ázerbájdžánu. Souběžně tak ve dvou zemích vystavoval v květnu svá díla mikulčický rodák a akademický malíř Pavel Vavrys.
Čím žijí městečka či vesničky, které obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Valašsku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Rožnova pod Radhoštěm.
Čím žijí městečka či vesničky, které obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Valašsku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Velkých Karlovic.
Pět zrestaurovaných obrazů, které jsou součástí mariánského cyklu, se vrátilo zpět na poutní místo Maria Loreto ve Starém Hrozňatově nedaleko Chebu. O zrestaurování se postaral sám jejich autor akademický malíř Jaroslav Šindelář. Finanční prostředky na opravu děl poskytl Nadační fond Historický Cheb.
DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ: Kostel sv. Petra a Pavla, který dominuje krajině kolem Konecchlumí na Jičínsku, je vidět z dáli. Pro nalezení největšího pokladu, který schovává, je ale nutné si objednat prohlídku u bývalé starostky vsi Evy Lánské. “Jste jedna z prvních, kdo to vidí,” vysvětluje Lánská, zatímco ukazuje na nejnovější kousek ze sbírky kostela - poslední, šestnáctý obraz Komárkovy kalvárie namalovaný podle mistrova návrhu jeho žákem Janem Dingou. Nyní už spolu s patnáctým obrazem Zvěstování zdobí boční oltáře kostela.
Vyrazit si teď v květnu nebo brzy v létě do Betléma vám možná přijde jako divný nápad – my ale máme na mysli unikátní malý skanzen v centru Hlinska, který nese tohle jméno. Seznámíte se tu s řadou starodávných řemesel, například s výrobou hraček.
Klášter v Hejnicích chystá výstavu ke 160. výročí narození malíře W. F. Jägera. Při této příležitosti hledá jeho obrazy v soukromých sbírkách a u sběratelů, kteří by byli ochotni obrazy zapůjčit na plánovanou výstavu.
/FOTOGALERIE/ V Galerii ve výloze se uskutečnila premiéra dosud neznámého berounského malíře! Své obrazy zde od 20. dubna 2021 prezentuje Mirek Vorlický. Tento amatérský výtvarník, který dosud nikde nevystavoval, je místním spíše známý jako provozovatel půjčovny stavebních strojů. Jeho malby si však svou kvalitou říkají o pozornost. Nejčastěji ztvárňuje krajinky, městská zákoutí, ale i abstraktní a fantasy scény.
Akademický malíř Jaroslav Novák, který se narodil ve Přelíci, prožil velkou část života ve Slaném. Zanechal po sobě rozsáhlé dílo, kdy na obrazech zvěčnil i slánská zákoutí či dominanty města. Miloval nejen umění, ale také přírodu a na zahradě rodinné dvougenerační vily V Ráji ve Slaném roky pečoval o květiny a ovocné stromy, které mu byly častou inspirací v tvorbě.
Dochází vám tipy na výlety? Udělejte si pěkný výlet na zříceninu hradu Vrškamýk. A v sobotu nezapomeňte vyrazit na farmářský trh do Březnice. To a mnoho dalšího, jako projekce filmů, koncertů nebo přednášek, vám přinášíme v našich víkendových tipech.