Břeclav – Myšlenku měl v hlavě několik let. Materiálu spoustu, zážitků také. Stačilo jen sednout a začít psát. Nejdřív vznikl seriál, který pravidelně vycházel v Novém životě. „Na popud a ohlasy pravidelných čtenářů jsem se pustil zhruba před rokem nakonec i do knihy," vypráví Břeclavan Zdeněk Chmelka. Nyní již hotové dílo představí na křtu v břeclavské synagoze.
Dvůr Králové- Varhany jsou oblíbeným hudebním nástrojem, který skrývá svá tajemství. V kostele sv. Jana Křtitele se rozhodli pozvat zájemce na komentované prohlídky varhan. Uskutečnily se hned tři a vedl je pedagog Akademie múzických umění v Praze a královédvorský varhaník Vít Havlíček.
Praha - Dejvické divadlo zahájí začátkem listopadu 20. ročník festivalu Made in Prague, který pořádá České centrum Londýn. Vůbec poprvé se tam tak představí jedna z nejžádanějších českých divadelních scén současnosti.
Blansko – Na jaře ji odemkli, v pátek zamkli. U blanenské studánky se sešli milovníci přírody, aby ji symbolicky připravili na zimu. Akce byla zaměřená především na děti. Velkým dřevěným klíčem si každé dítě mohlo studánku samo zamknout. Poté i s rodiči studánce zazpívali několik lidových písniček. Někteří se přidali i hrou na různé hudební nástroje. Na výběr byl například bubínek či různá chrastítka. „Odemykání a zamykání studánky jsme letos uspořádali poprvé. Smyslem této akce je seznámit děti s přírodou, ale také jim dát možnost si v přírodě pohrát. Děti milují hraní s vodou a touto cestou jim to chceme dopřát," řekla jedna z organizátorek akce z Lesního klubu Blansko Monika Popelková.
Kraslice – Unikátní sbírka desítek hudebních nástrojů patří definitivně městu Kraslice. Jejich vlastníkem byl doposud Karlovarský kraj coby zřizovatel tehdejší v republice ojedinělé průmyslové školy výroby hudebních nástrojů. Kraj ale rozhodl o bezúplatném převodu cenné sbírky z 19. a 20. století, která dokumentuje vývoj tradiční výroby v Kraslicích.
Bučovice – Každý hlas má svou určitou barvu, kterou přispívá do konečného výsledku. Podle toho také vznikl název jednoho z nejúspěšnějších sborů na Vyškovsku. Vymyslely ho děti. Nyní se Colori tvořený žáky a žákyněmi Základní umělecké školy Arthura Nikische v Bučovicích představuje v dalším dílu seriálu Deníku Rovnost Baví nás z pódia.
Velké Meziříčí - Neobvyklé zvuky se linou z dílny ve vesničce Dolní Radslavice u Velkého Meziříčí. V Česku netradiční hudební nástroje tam v domě u silnice začal před několika lety vyrábět Tomáš Dufek, když mu letitý koníček přerostl v hlavní zaměstnání. Na svém kontě už má na tři tisíce nástrojů, mezi nimiž lze najít didgeridoo australských domorodců, šamanské bubny či brazilské berimbau. „Věnuji se tomu už sedmnáct let, od střední školy," řekl Dufek.
Žďársko - V téměř pěti desítkách atelierů, dílen, výstavních síní a galerií se ve žďárském okrese o víkendu otevřou dveře pro veřejnost v rámci vysočinských Dnů otevřených ateliérů. Návštěvníci v řadě z nich budou moci koukat výtvarníkům pod ruce a sledovat jejich práci, případně si od nich nechat vysvětlit postup vzniku toho kterého díla.
Praha - Zloději, který shodou náhod ukradl hudební nástroj v hodnotě deseti milionů korun, hrozí přísnější potrestání. Soud mu sice v červnu uložil čtyřletý trest vězení pod dolní hranicí zákonné sazby, z databáze Infosoud však vyplývá, že si státní zástupce podal proti rozsudku odvolání. Neobvyklou kauzou historického violonu se tak bude zabývat ještě pražský vrchní soud.
Zábava pro děti a setkání sousedů. I to byl smysl 1. Petrovického jablkobraní, které v sobotu proběhlo v zahradě petrovického informačního centra v kavárny Rotigel.
Kraslice - Nové zázemí pro terénní pečovatelskou službu a byty určené pro krizové situace vybuduje město Kraslice. Zastupitelé ve čtvrtek odsouhlasili koupi chátrající budovy v ulici Pod Nádražím, která v minulosti sloužila tehdejší průmyslové škole výroby hudebních nástrojů pro praktickou výuku.
Kolín - Jaké kroužky či hodiny zajistit svému dítěti po škole? To je otázka, kterou určitě řešila spousta rodičů. Co se týká Kolíňáků, je to celkem jasné: nejvíce je přitahují keramické kroužky a další výtvarné směry.
Böllhoff CZ jako mezinárodní poskytovatel služeb s vlastní výrobou a vývojem je strategickým partnerem pro veškerou strojírenskou výrobu od automobilového, leteckého a železničního průmyslu přes výrobce zemědělských a stavebních strojů, solární průmysl, zdravotnickou techniku až po výrobu jízdních kol a hudebních nástrojů.
Svojšín – Ze Svojšína, stejně jako zpěvačka Bára Zemanová, pochází také sedmnáctiletá Michaela Sedláčková. Učí se na kuchařku v Plané, zatím nemá přítele a jejími největšími koníčky jsou zpěv a hra na hudební nástroje.
Boskovice – Při hře na buben není potřeba znát noty, mít hudební znalosti nebo sluch. Společné bubnování však může být výbornou relaxací. Na kurzy bubnování se po dvouleté pauze mohou nyní přihlásit lidé v Boskovicích. „Letos jsme se rozhodli otevřít hned tři kurzy. První je určen pro rodiče s dětmi ve věku tří až pěti let, druhý pro školáky prvního stupně, do třetího se můžou hlásit všichni začátečníci od jedenácti klidně až do sta let," popisuje organizátorka Alžběta Jasanská Melkusová.
Chrudim – Regionální muzeum v Chrudimi otevírá od pátku zbrusu novou výstavu věnovanou největší asijské poušti a zároveň zemi s nejmenší hustotou osídlení na světě – poušti Gobi.
Chrudim – Ačkoliv na celém Chrudimsku panuje sucho a tropická vedra, hasiči v úterý po půl osmé museli čerpat vodu a zachraňovat cenné hudební nástroje z chrudimské základní umělecké školy.
Kolín - Kolíňáci poslali jednačtyřicet nápadů, jak zlepšit své okolí. Na své myšlenky mohli pomocí mobilní aplikace Lepší místo získat jak dobrovolníky, tak i 100 tisíc korun. Právě takové prostředky se rozdělí mezi trojici nejlepších nápadů.
Teplicko Varhany v sobě skrývají povětšinou hudební poklad. Ty v kostele sv. Petra a Pavla v Jeníkově jsou ale výjimkou. Měly v sobě jiný poklad. A to chleba. S trochou nadsázky lze říci, že díky němu přežily. Do pečiva se totiž zakousl červotoč. Kdyby si brouk vybral dřevo místo chleba, tak to mohlo mít pro varhany fatální následky.
Region - To, že se člověk lépe učí, když si může danou věc vyzkoušet, osahat nebo pozorovat, věděl už Jan Amos Komenský. A vědí to i na interaktivní výstavě Orbis Pictus Play. Přes 60 objektů vystavují od května ve zlínském zámku a ve 14|15 Baťova institutu.
Královéhradecko, Kostelec nad Orlicí /OD SOUSEDŮ/ - Jistě jen málokdo si přeje, aby léto skončilo, čas však zastavit nelze. Můžeme se ale zastavit sami a užít si příjemné odpoledne na sklonku léta.
Chotěboř – Letos se uskuteční jubilejní 10. ročník Memoriálu Jardy Mrkvičky v Chotěboři. Akci s celou širokou rodinou pořádá Zbyněk Mrkvička – frontman kapely New Titan.
Minneapolis - Sídlo zesnulého amerického zpěváka Prince nedaleko Minneapolisu se otevře veřejnosti. Část obytného komplexu s nahrávacím studiem Paisley Park se promění v muzeum. První fanoušky přivítá 6. října.
Jablonec n. N. - Do konce tohoto týdne se můžete těšit na americkou zpěvačku Emily Thiel a její skupinu Yo Soy Indigo. Tyršův park potom v neděli rozezní jazzové trio Martin Kratochvíl, Tony Ackerman a Imram Musa Zangi.
Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Zvoník od sv. Havla a iniciátor projektu „Zvon Václav" Ondřej Boháč zvoní v pražských kostelích už od čtrnácti let. Prázdná stolice v kostele sv. Havla ho dráždila už dlouho. Chtěl do ní vrátit zvon Václav, který zde býval. Souhra jmen navíc přímo vybízela k tomu, aby byl zasvěcen Václavu Havlovi.
Břeclavsko, Hodonínsko - Dva kluci sedí v dětském pokoji, brnkají na kytaru tři akordy, které zatím umí. Hudba oba dva baví a naplňuje, a tak si právě na tom místě řeknou, že by chtěli založit kapelu. Je rok 2006 a jim je pouhých deset let. Střih. O dekádu později už v jedné místnosti sedí čtyřčlenná parta a ladí poslední detaily výročního koncertu. Říkají si Šroti podle akustické kytary s názvem Šrot.
Olomouc – V rámci oslav Dne seniorů se bude v Olomouckém kraji volit i Babička našeho regionu. Odborná porota ji vybere 29. září. Soutěže se může zúčastnit každá babička od šedesáti let, která má trvalý pobyt na území Olomouckého kraje.
Písecko – Poznatky z různých statistik a výzkumů ukazují, že před rokem 1950 bylo jen velmi málo aktivních leváků. Uvádí se, že jejich podíl je méně než jedno procento obyvatel. Ještě před pár desítkami let se většina leváků musela pod tlakem rodičů a zejména učitelů „přeškolit" na pravou ruku.
Praha - Slavnostní zahájení provozu piana na Jižním Městě začne ve středu od 18 hodin v Parku u Chodovské tvrze. Při příležitosti odhalení veřejného hudebního nástroje zahraje pianista Jiří Troufar. Akce se zúčastní i členové spolku Piána na ulici Ondřej Kobza a Míša Hečková. Pro příchozí bude přichystáno drobné občerstvení.
Olomouc – Natáčení filmu Miroslava Krobota v Olomouci pokračuje. V těchto dnech se filmaři přesunuli do Arcidiecézního muzea, kde jedna z postav pracuje. Kulisami pro snímek Kvarteto je ale i například Klášterní Hradisko. Na filmový štáb budou moci lidé v ulicích Olomouce narazit až do konce srpna.
Hradec Králové - Do hudební produkce z tvůrčí dílny Pavlíny Jíšové, Nezmarů, Spirituál kvintetu, Zuzany Navarové nebo Boba Dylana se mohli zaposlouchat v pátek návštěvníci Šrámkova statku v Pileticích.
Bečov nad Teplou - Zajímavý program pro každého a pohoda. Takový byl čtvrtý ročník ekologického festivalu Zázračná planeta Země. kterého se o víkendu zúčastnilo v Bečovské botanické zahradě několik stovek lidí zblízka i zdaleka.
Brno – Nejen ženy dorazily v sobotu odpoledne na brněnský hrad Veveří v sukních. Konkurenci mají tentokrát v několika odvážných mužích, kteří se nebáli obléct tradiční skotský kilt. Všichni společně si na hradě připomínají keltský svátek Lughnasad oslavující žně a úrodu. Na Veveří se akce letos koná už potřinácté.
Bečov nad Teplou - V Bečovské botanické zahradě bude pěkně rušno. Ode dneška až do neděle se tu totiž koná festival Zázračná planeta Země. Lidé se mohou těšit na prohlídky, jógu, etnickou hudbu, malování, zpívání manter, divadlo a samozřejmě i ekologickou osvětu a ten, kdo přijde s vlastním hudebním nástrojem a zahraje, má vstup zdarma.
Strnadovský mlýn /VAŠE PŘÍSPĚVKY/ - Poslední týden v červenci se Strnadovským mlýnem (nedaleko města Sedlec-Prčice) nesl zpěv v sedmi jazycích. V rámci evropského projektu výměny mládeže Erasmus+ s názvem Songs We Sing (Písně, které zpíváme) se zde sešly týmy mladých lidí z Portugalska, Rumunska, Belgie, Makedonie, Slovenska, Polska a České republiky. Každý z nich přivezl svou oblíbenou píseň, kterou se pak pod vedením učitelky hudby z Rumunska učili zpívat ostatní. Na závěr bylo všech sedm písní s doprovodem hudebních nástrojů nahráno a umístěno na sociální sítě a na cloudové úložiště. Uskutečnily se i dva živé koncerty.
Praha / INFOGRAFIKA/ - Vetešnictví jsou odjakživa místem, kde nepotřebné věci mají opět šanci na nový život. Kouzlo starých předmětů vábí chalupáře, zahraniční turisty, ale stále častěji i mladé. Zlaté časy vetešníků už sice nenávratně skončily, zapadlé krámky plné zdánlivě nepotřebných věcí v hlavním městě však stále najdete. Mnohé z nich fungují nepřetržitě už desítky let. Když vejdete dovnitř, máte okamžitě pocit, jako by se zastavil čas.
Praha - Vedení hlavního města chce v sociologickém průzkumu zjišťovat, jak jsou lidé spokojeni s regulací pouličního umění a zda je takzvaný busking neruší. Firmě, která veřejné dotazování zajistí, zaplatí 350 tisíc korun bez DPH, vyplývá z informací na webu magistrátu. Novelizovaná vyhláška týkající se pouličního umění platí od března. Proti ní se v petici postavilo 2400 lidí.