Chodov – Klienti Mateřídoušky procestovali všechny světadíly světa. Za hodinu, a protože se jim cesta moc líbila, zopakovali si ji hned třikrát. Tolikrát totiž vystoupili ve stacionáři s připraveným programem ke Dni matek. Poslední vystoupení bylo určeno právě maminkám a rodinným příslušníkům.
Jihlava - Ve středu večer se v koncertním sále Základní umělecké školy (ZUŠ) v Jihlavě uskutečnil Koncert rodin. Na jevišti se tak potkali nejen sourozenci, kteří hrají na různé hudební nástroje, ale třeba i maminka a tatínek se svými dětmi. Někdo hrál, druhý k tomu zpíval.
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm si pro letošní sezonu připravilo novou atrakci. V hospodě ze Zděchova ve Valašské dědině je od začátku května k vidění nově restaurovaný více než sto let starý orchestrion Klepetář. Jeho oprava vyšla na 125 tisíc korun.
Brno /VIDEO/ – Zasněné texty s odkazy k surrealismu, meditativní hra na piano a jemný zpěv. Osobitý hudební styl islandské interpretky Sóley si získal fanoušky po celém světě, na youtube.com její skladby zhlédly desítky milionů lidí. Na začátku května Sóley vydala nové album, které na svém evropském turné představí také v Brně.
Konopiště – Nejen třísté výročí narození Marie Terezie, ale také její korunovaci z 12. května 1743 na českou královnu si připomněli včera na státním zámku Konopiště. A protože vzpomínku na korunovaci měla v předvečer 274. výročí korunovace doprovodit slavnostní mše, bylo k potřeba i zvonění.
Teplice - Koncert světoznámého arabského zpěváka a hudebníka Ahmeda Fathi, proslulého a uznávaného mistra hry na loutnu, se uskuteční v pátek od 19.00 hodin v Teplicích v lázeňském domě Beethoven.
Česká Třebová - Zpěvák Ondřej Ruml uvede ve čtvrtek od 19 hodin v Malé scéně svoji One man show. Vystoupí s tzv. krabičkou, při němž využívá efekt zvaný looper (smyčkovač). S pomocí něj vytváří sám celé písně pouze svým hlasem.
Vystoupení Michala Nesvadby s programem Michalova brnkačka připravila pro děti z Hranic a okolí na pátek 19. května v 17 hodin v Sokolovně v Hranicích Umělecká agentura Pragokoncert.
Hudební nástroje za téměř 140 tisíc korun ukradl neznámý zloděj, který se během prodlouženého víkendu vloupal do vozidla značky Mercedes zaparkovaného v Moravské Ostravě.
Stovky lidí využily o prvním květnovém pondělí krásného a slunečného počasí a zamířily do přírodně a kulturně historického areálu Parku Rochus nad Uherským Hradištěm. Uskutečnil se tam 7. ročník otevírání pastvin, které v prostoru někdejšího vojenského cvičiště symbolicky odstartovalo letošní pasteveckou sezonu.
Příbram – Skupinka lidí v barevném oblečení, s klaunskými nosy a květinami. Tak vypadají zdravotní klauni při jejich Turné plném smíchu. V úterý navštívila osmičlenná klaunská skupinka i příbramské oddělení léčení dlouhodobě nemocných. Už 16 let se snaží dělat radost pacientům i Lukáš Houdek, alias klaun Antonín. V organizaci Zdravotní klaun je od jejího založení.
Písničky, které vás vrátí v čase. Taková je hudba skupiny Rabussa, jež každou svojí skladbou vypráví příběh z doby, kdy se ještě nosily dlouhé sukně a rytířská brnění.
Rakovník - Letos je tomu čtyřicet let, kdy začala Zdeňka Šperková ze Šanova učit v Základní umělecké škole v Rakovníku. Stejnou dobu je rovněž členkou oblíbené rakovnické kapely Kampánus.
Mirovice – Sváteční velikonoční program v mirovickém husitském kostele začal ve čtvrtek a pokračuje na Bílou sobotu ve 20 hodin velikonočními vigiliemi v kostele.
Kouzlo Velikonoc dýchlo na každého, kdo o Škaredé středě pašijového týdne zamířil na třetí ročník Velikonočního jarmarku do Turistického centra Velehrad. Před ním vítal návštěvníky poutač s velikonočními symboly, ve společenském sále zase obří dřevěná kraslice vylévaná horkým cínem, vytvořená Antonínem Hájkem z Uherského Hradiště.
Litoměřice- Večer na Zelený čtvrtek se v katedrále svatého Štěpána v Litoměřicích připomína památka poslední večeře Páně. Její součástí bylo i symbolické mytí nohou učedníkům na připomínku Ježíšovy pokory.
Litoměřice - Zelený čtvrtek je dnem připomínky poslední večeře, kterou slavil Ježíš s apoštoly a při níž ustanovil svátost kněžství a Eucharistie (tj. svátost Ježíšova Těla a Krve).
Havlíčkův Brod - Miroslav Eisenvort, který žije pobíž železniční zastávky Dolík na trati Havlíčkův Brod - Humpolec, ve volných chvílích hraje na didgeridoo. Dechová "trůba" pochází z Austrálie, kde má své místo v domorodé kultuře, ale uplatnění nachází i v moderních žánrech.
Havlíčkův Brod - Miroslav Eisenvort, který žije poblíž železniční zastávky Dolík na trati Havlíčkův Brod – Humpolec, ve volných chvílích hraje na didgeridoo.
„Uvažuji o tom, že bych si mohl vyzkoušet nějaký podnik s podporou státu založit. Asi bych zkusil podnikat ve výrobě hudebních nástrojů pro starší a pokročilé. Důchodců přibývá, nemůžou najít práci, sedí doma a nudí se. Tak bych pro ně vyráběl nějaké hudební nástroje, které i při třesavce a skleróze v klidu zvládnou. A určitě bych založil Konzervatoř třetího věku," říká možná trochu s nadsázkou zlínský muzikant a skladatel Petr Kochta Kochaníček.
„Uvažuji o tom, že bych si mohl vyzkoušet nějaký podnik s podporou státu založit. Asi bych zkusil podnikat ve výrobě hudebních nástrojů pro starší a pokročilé. Důchodců přibývá, nemůžou najít práci, sedí doma a nudí se. Tak bych pro ně vyráběl nějaké hudební nástroje, které i při třesavce a skleróze v klidu zvládnou. A určitě bych založil Konzervatoř třetího věku," říká možná trochu s nadsázkou zlínský muzikant a skladatel Petr Kochta Kochaníček.
„Uvažuji o tom, že bych si mohl vyzkoušet nějaký podnik s podporou státu založit. Asi bych zkusil podnikat ve výrobě hudebních nástrojů pro starší a pokročilé. Důchodců přibývá, nemůžou najít práci, sedí doma a nudí se. Tak bych pro ně vyráběl nějaké hudební nástroje, které i při třesavce a skleróze v klidu zvládnou. A určitě bych založil Konzervatoř třetího věku," říká možná trochu s nadsázkou zlínský muzikant a skladatel Petr Kochta Kochaníček.
Chrudimsko – S jarem a přibývající sluneční aktivitou roste i zájem seniorů a zdravotně znevýhodněných spoluobčanů o aktivní trávení volného času. Rádi využijí příležitosti k vycházkám, rozhovorům, četbě i zábavě, například v podobě společenských her.
Benešov - Druhý ročník Mantra festu potěší příchozí napříč generacemi. Zítra 5. dubna od 18 hodin bude bohatý program pro celé rodiny připravený v aule benešovského gymnázia. Příchozí se mohou těšit na řadu vystoupení, módní přehlídku, zpěv, ochutnávku pochutin i ukázku indické svatby.
Osmdesát velkoformátových fotografií pořízených v chřibských lesích dlouholetým vedoucím buchlovické lesní správy Zdeňkem Zálešákem (63) a dvanáct kusů dřevěných solitérů a doplňků do interiéru vytvořených v ateliéru Osvětimanské paseky Vladimíra (42) a Ivy (49) John, očekávaly v pátečním podvečeru návštěvníky vernisáže s názvem Poklady chřibských lesů, která se uskutečnila v Muzeu Podhradí Buchlovice.
Ústí nad Labem - Celý svůj život se vlastně točí kolem dětí. Pracovala ještě ve starém objektu DDM, v novém má na starost předškoláky. To je Petra Mecelová z Domu dětí a mládeže Ústí nad Labem.
Písek – Přední osobnosti české hudební scény Michal Pavlíček a Monika Načeva vystoupí v píseckém Divadle Fráni Šrámka, a to ve čtvrtek 6. dubna od 19 hodin.
Myslivci, kteří ve svých srdcích chovají lásku k přírodě, všemu živému v ní, ale také ke hře na dechové hudební nástroje, si dali v sobotu dostaveníčko na netradičně tradičním koštu vína v kulturním stánku Uherské Hradiště - Vésky.
Žďár nad Sázavou – Denně tři čtvrtě hodiny cvičí na hoboj dvanáctiletý Tadeáš Hansl. Jednou týdně pak dochází na výuku hry na tento dřevěný dechový nástroj do Základní umělecké školy (ZUŠ) Františka Drdly ve Žďáře nad Sázavou. I tam hraje pětačtyřicet minut. „Měl bych cvičit hodinu až dvě denně, ale někdy mi to fakt nevyjde," říká omluvně Tadeáš Hansl.
Litoměřice – Půl roku strávila Dita Wanglerová jako pacientka v litoměřickém Hospicu svatého Štěpána. S těžkým onkologickým onemocněním tam do poslední chvíle bojovala od loňského května do loňského prosince. Kromě jiného tato aktivní žena a matka čtyř dětí začala v hospicu také malovat.
Přibyslav – Úspěšnou premiéru má za sebou žák havlíčkobrodské Základní umělecké školy Jana Václava Stamice Jindřich Macek, který pod vedením učitele Josefa Brožka druhým rokem, jako jediný v okrese, studuje hru na fagot.
Žďár nad Sázavou - Čtyřicet let. Tak dlouho už funguje dechový orchestr při Základní umělecké škole (ZUŠ) Františka Drdly ve Žďáře nad Sázavou. Těleso se potýká s nedostatkem hráčů na žesťové nástroje. Popularita těchto hudebních nástrojů totiž mezi mládeží všeobecně poměrně dramaticky klesá.
Kutná Hora /ROZHOVOR/ - Malý vzrůstem, velký srdcem. I tak by se v jedné větě dal popsat Martin Vosáhlo, kterému ale známí neřeknou jinak než „Máca". S kutnohorskou partou zvoníků rozeznívá zdejší zvony už více jak pětadvacet let.
Liberec – /ROZHOVOR/ S Michaelou Homolovou tvoří tvůrčí pár Naivního divadla. Filip Homola je členem souboru této liberecké loutkoherecké scény. Ta sdružuje mnoho výrazných tvůrčích osobností. Michaela i Filip Homolovi k nim rozhodně patří. Ovšem tentokrát se budeme věnovat Filipu Homolovi, herci, režisérovi a v neposlední řadě hudebníkovi, který si vydobyl renomé v oblasti elektronické hudby.