Verige (řetězy) je nejužší místo Boky Kotorské, považované mylně za nejjižnější evropský fjord, v nejužším místě o šíři 350 m. Natahovaly se, aby zabránily lodnímu útoku - v r. 1918 zde došlo ke vzpouře námořníků c.k. rakouské armády, vedli ji Češi.
Pokud se týče válek, kterých se Petr Pavel zúčastnil, lze z jeho životopisu na webových stránkách www.hrad.cz vystopovat, že se jednalo o misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii. Činnost zástupce vojenského a leteckého přidělence České republiky v Belgii, Nizozemsku a Lucembursku, nelze považovat za válečný konflikt. Jakož tak i činnost zástupce na velitelství operace Trvalá svoboda v Tampě v USA. Během americké invaze do Iráku byl Petr Pavel působil jako styčný důstojník na americkém velitelství v Kataru, nikoliv tedy přímo ve válečné oblasti.
Tři ženy, tři různé generace. Navzájem se neznají, přesto mají mnohé společné, byť příběh každé z nich je originál. Všechny tyto ženy už od dětství trápí různé typy alergií, tedy nepřiměřené reakce imunitního systému na pestrou škálu alergenů. Ať již pyly, plísně, zvířecí srst, nebo třeba potraviny. Neberou to na lehkou váhu a poctivě docházejí do ordinací alergologů a klinických imunologů. Svou situaci léta řeší, aby alergie držely na uzdě a zasahovaly jim do života jen tak, jak je nezbytně nutné. Příběhy přináší další díl projektu Vizita Deník.cz.
Historická vozidla již podruhé obsadila severočeský zámek Pátek na Lounsku. Parta nadšenců, která si říká Klub přátel pořádných aut, opět uspořádala na nádvoří objektu sraz historických vozidel. Sjelo se téměř třicet automobilů a tři motocykly. Nechyběla ani spanilá jízda po okolí.
Před 80 lety se u města Poljana v bývalé Jugoslávii odehrála jedna z posledních bitev druhé světové války. Zabíjelo se přesto, že oficiálně válka v Evropě skončila už o několik dní dříve bezpodmínečnou německou kapitulací. Proti sobě stálo zhruba třicet tisíc ustupujících německých vojáků a jejich spojenců, včetně třeba chorvatských ustašovců, a několik tisíc jugoslávských partyzánů. Bojovalo se dva dny a výsledkem byl krvavý masakr.
Na velikonoční dobrodružství za hranice se vydala rodina Šlehoberových ze Stráže, Kačka, Jaroslav, dvojčata Kačka a Jára a čtyřměsíční fenka Charlie. Jejich cesta vedla přes Rakousko a Slovinsko až do Chorvatska. O tom, co je potkalo a co všechno zažili, ale především, co všechno viděli, se s námi rozhodli podělit. Za což jim mnohokráte děkujeme. V dnešním příspěvku přinášíme již pátý ze sedmi dílů cestovatelského miniseriálu.
Depot zlatých mincí, šperků a tabatěrek odevzali nálezci v únoru 2025 do Muzea východních Čech v Hradci Králové. To jej v pátek 25. dubna představilo novinářům.
/OSOBNOST DENÍKU/ Tomáš Tošner se narodil v roce 1957. Zatímco jeho vrstevníci si většinou užívají klidného důchodu v pohodlí domova či maximálně vyrazí na nějakou procházku, on sám třikrát týdně navléká rukavice a kopačky a staví se nejen za Vesec mezi tři tyče, aby čelil střelám o generaci či dvě mladších protihráčů. Proč to dělá? „Miluji ten pocit, když chytím gól a pomohu mužstvu,“ blaženě se usměje.
/FOTO/ Někdejší státní podnik Metaz se zabýval sléváním kovů a výrobou kovových součástek pro motocykly Jawa. Společnost ještě před ukončením výroby zaměstnávala přibližně pět stovek zaměstnanců. Historii měl ale mnohem hlouběji do minulosti.
/VIDEO/ Modeláři z celé republiky se v sobotu 15. března sjeli do Jihlavy. Na padesátém ročníku modelářské soutěže O Štít města Jihlavy vystavovali stovky modelů a také dioramata zachycující nejrůznější dějinná období. Výstava ukázala nejen plastikové modely, ale například i ručně dělané cínové vojáčky.
Republikový výbor Československé obce legionářské (ČsOL) dnes na mimořádném jednání zrušil členství dosavadnímu předsedovi Pavlu Budinskému. ČTK o tom informoval mluvčí organizace Miloš Borovička. Někdejší provozně-technický náměstek Fakultní nemocnice v Motole je mezi obviněnými v korupční kauze, která podle policie souvisí se zakázkami za více než čtyři miliardy korun.
Galerie Jane McAdam Freud v Příboře představí významnou výstavu Out West | Balance skotského výtvarníka Iaina Pattersona. Slavnostní vernisáž se uskuteční 7. února 2025 v 17:00 hod. a výstava potrvá do 6. dubna 2025.
Třetí největší obchodní jednotkou v Československu byl při svém otevření obchodní dům Prior v Brně. Slavnostně zahájil provoz 30. listopadu 1984. Zhruba po čtyřiceti letech začaly první demoliční práce tohoto obchodního centra na rohu Úzké a Dornychu, známého také jako Tesco. V pondělí 13. ledna pak začala hlavní část bourání.
V poslední době si nejen vojenská veřejnost mnohem více připomíná třicet let staré působení československých/českých vojáků v misi UNPROFOR (United Nations Protection Force) na Balkáně. V letech 1992 až 1995 zde naši vojáci pod vlajkou OSN pomáhali stabilizovat situaci v bývalé Jugoslávii, kterou zasáhl krutý etnický konflikt. Následující text napsal jeden z českých veteránů mise UNPROFOR pplk. v. v. MUDr. Zdeněk Konrád – bývalý vojenský lékař a primář neurologického oddělení Ústavu leteckého zdravotnictví. Jeho vzpomínky potvrzují, že každý osobní pohled je cenný a neměl by být zapomenut.
V Nymburce na přelomu tisíciletí nežilo moc lidí, kteří by jej neznali. Byl v tom nejlepším slova smyslu místní postavičkou. Oblíbenou, respektovanou, nepřehlédnutelnou. Hodný člověk a poslední pábitel Zdeněk Kopeček zemřel před deseti lety. Naposledy vydechl 28. listopadu roku 2014.
Jednou z 18 osob, které obdržely v pátek 18. října v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha Cenu Charity ČR, se stala in memoriam zakladatelka a první ředitelka Charity v Uherském Hradišti Anna Konvalinková, která zemřela po dlouhé nemoci na konci ledna letošního roku.
Před 90 lety zažil svět jedno úděsné déjà vu. Ulicemi města projíždělo auto s cizím státníkem, načež z davu přihlížejících vystoupil atentátník a vypálil na vůz několik smrtelných ran. Zdá se vám to povědomé? Jistě, tak přece zahynul v Sarajevu v roce 1914 rakouský následník trůnu Ferdinand. Jenže tentokrát se nepsal rok 1914, ale 1934, k atentátu nedošlo v Sarajevu, ale v Marseille, a obětí nebyl Ferdinand, nýbrž jugoslávský král Alexandr I.
Před námi je nový školní rok, dovoluji si proto z pozice ředitelky školy, blízkých přátel a bývalých žáků, kteří paní učitelku i po odchodu do důchodu stále navštěvovali, pomáhali jí a byli jí oporou, zavzpomínat a uctít památku naší paní učitelky, spisovatelky, kronikářky Jarušky Říhové, která na naší habrovanské škole působila i s manželem až do odchodu do důchodu krásných 39 let.
/FOTO, VIDEO/ Rodinná zmrzlinárna Zmrzlina & Pizza Ciao&Ciao v České Lípě, kterou provozují bratři Kjazimové, se stala oblíbeným místem pro milovníky sladkých pochoutek. Tradice výroby zmrzliny sahá až do 70. let, kdy jejich dědeček otevřel první cukrárnu v Jugoslávii. Dnes bratři pokračují v rodinném řemesle a přinášejí do Česka autentické recepty.
Před čtyřiceti lety se Dukla Praha zapsala do historie házenkářského Poháru mistrů evropských zemí, když v dramatickém dvojzápase proti Šabacu dosáhla senzačního vítězství. Oslavy kulatého výročí proběhly v Třeboni, kde na dotazy Deníku odpovídal slavný brankář Michal Barda.
Před čtyřiceti lety se Dukla Praha zapsala do historie házenkářského Poháru mistrů evropských zemí, když v dramatickém dvojzápase proti Šabacu dosáhla senzačního vítězství. Oslavy kulatého výročí proběhly v Třeboni, kde na dotazy Deníku odpovídal slavný brankář Michal Barda.
Před čtyřiceti lety se Dukla Praha zapsala do historie házenkářského Poháru mistrů evropských zemí, když v dramatickém dvojzápase proti Šabacu dosáhla senzačního vítězství. Oslavy kulatého výročí proběhly v Třeboni, kde na dotazy Deníku odpovídal slavný brankář Michal Barda.
V roce 1964 začala mladoboleslavská automobilka Škoda produkovat vozy s motorem vzadu a pohonem kol zadní nápravy. U této koncepce pak setrvala dalších 26 let, přičemž řada 742 známá jako 105/120 vydržela na výrobních linkách 14 roků. Jako vůbec poslední dílčí novinku značka v roce 1988 představila typ 125 L.
/ROZHOVOR/ Jana Novokmet, učitelka češtiny pro cizince, která pochází z české menšiny v Chorvatsku, v rozhovoru vzpomíná na své dva domovy. Narodila se v době války v bývalé Jugoslávii, kdy její rodina musela uprchnout do Československa. Po návratu do Chorvatska a následném studiu češtiny v Záhřebu se rozhodla pokračovat ve studiích v Brně, kde dnes žije již 11 let. Do Brna, konkrétně na Kobližnou, se také přesunula putovní panelová výstava „Milí Češi, zdravíme z Chorvatska“. Jedná se o ukázkový příběh české pomoci uprchlíkům, který přetrvává. Rovněž prezentuje témata, která v mnohém reflektují události dnešních dnů.
Před čtyřiceti lety dosáhla Dukla Praha historického úspěchu v házené, když triumfovala v Poháru mistrů evropských zemí. Vzpomínkové setkání v Třeboni přivedlo dohromady legendární hráče, kteří si připomněli slavné vítězství a sdíleli své zážitky z tehdejších dramatických zápasů.
/FOTO, VIDEO/ Kdo si hraje, nezlobí. Proto jsme si pro vás připravili další hádanku, která ověří, jak moc znáte své okolí. Hlasovat můžete v nevýherní anketě na konci článku.
Premiérový turnaj fotbalového Eura se konal v roce 1960 ve Francii. Prvopočátky evropského šampionátu okusila pouze čtyři mužstva. Nejšťastnější byli Sověti v čele s legendárním Lvem Jašinem, kteří za prvenství obdrželi 200 dolarů na hráče. Stříbrnou Jugoslávii doplnilo bronzové Československo, jemuž mnozí vytýkali absenci rychlé hry. Podrobnosti se dočtete v prvním dílu tematického seriálu Deníku o dějinách Eura – Když jsme doma slavili medaile.
/FOTO/ Řidiče kamionů na jižní Moravě okrádala trojice cizinců ze zemí bývalé Jugoslávie. Pachatelé byli přitom už dříve odsouzeni za majetkovou trestnou činnost. Jejich řádění ukončila zásahová jednotka, policisté o tom informovali v pátek.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Už dvaadvacátý ročník populární Prajzské Rally se uskutečnil v sobotu. Jde o mezinárodně sportovně orientační soutěž historických vozidel. Start a cíl byl naplánován v reálu Zámku v Kravařích. Na diváky čekaly doslova motoristické skvosty.
Padesát let od svého založení si letos připomíná Folklorní soubor Drahan z Blanska. Založen byl v roce 1974 a o pět let později vznikl také Folklorní soubor Drahánek pro nejmenší. Kulaté výročí oslavili jeho členové spolu s lidmi třetí květnovou sobotu celovečerním představením.
Nejznámějším typem již neexistující automobilky Crvena Zastava v srbském městě Karagujevac byl typ 101. Poslední kusy sjely z výrobní linky až 37 let od zahájení produkce, k čemuž došlo v roce 1971. Historie této značky je vůbec velmi spletitá. Například i zmíněný typ 101, jehož číslo se stalo v domácích poměrech podnětem pro vznik přezdívky stojadin, musel být v zahraničí kvůli možným sporům s Fiatem přejmenován.
/PAMĚŤ NÁRODA/ Odešli za komunismu ilegálně za hranice. Jejich blízcí zůstali tady a netrpěli jen ztrátou části rodiny. Státní bezpečnost je u nás pak sledovala, pohrávala si s jejich city a vysílala je za dětmi na „přemlouvací návštěvy“.
Byla středa 24. března 1999. Ten den zahájila bojová letadla Severoatlantické aliance (NATO) pod vedením Spojených států amerických vzdušné údery proti srbským cílům v rozpadající se Jugoslávii. Deklarovaným cílem bylo zastavit etnickou čistku albánských muslimů v Kosovu, páchanou srbskými silami. Akce, jež byla prvním leteckým úderem proti evropské zemi od druhé světové války, ale neměla mandát Rady bezpečnosti OSN.
Vsetínský filmový maraton s pořadovým číslem 26 se uskuteční v kině Vatra Vsetín o víkendu od 19. do 21. dubna 2024. Díky neutuchajícímu nadšení organizátorů z Filmového klubu Vsetín se budou moci všichni milovníci nevšedních filmových zážitků opět vydat na průzkum balkánské kinematografie.
Čtvrtstoletí v dresu Jablonce a padesát let na Střelnici. K tomu nezapomenutelný zápas proti Vsetínu, zakázané soustředění v Jugoslavii a vzpomínky na skoro dvacet tisíc fanoušků na zápase. To jsou vzpomínky Jaroslava Gottwalda, osobnosti jabloneckého fotbalu. Příznivci Jablonce ho pamatují jako malé, ale čiperné pravé i levé křídlo.
Masakr na tržišti Markale v Sarajevu, který se odehrál v únoru před 30 lety, byl jedním z nejkrvavějších útoků na civilisty v době bosenské války. Při explozi minometné střely zemřelo 68 lidí a dalších zhruba dvě stě civilistů výbuch zranil. Tragédie vyvolala celosvětovou reakci, Severoatlantická rada nastolila ultimátum.
Letecká základna Željava na Balkáně? Tajemný vojenský komplex známý také pod krycím názvem „Object 505“ nebo „Klek“. Byl vybudován tak, aby odolal výbuchu atomové bomby, proto je postavený ve vyhloubeném otvoru uvnitř hory na hranicích Chorvatska a Bosny a Hercegoviny. A dodnes přitahuje příznivce extrémních míst.
/ROZHOVOR, FOTO/ Kdybyste Davida Vratislavského potkali v civilu, nejspíš byste si podle jeho postavy mohli myslet, že je to basketbalista, volejbalista nebo skokan do výšky. Nic z toho ale není pravda.
/FOTO/ Danuše Jiroušková pochází z Dohnalovy Lhoty na Sedlčansku. Tam přišla na svět ve válečném roce 1943, ale přes padesát let svého života strávila a to i pracovně, v Maršovicích. Nyní je půl druhého roku obyvatelkou benešovského Domova seniorů ve Villaniho ulici.
/PŘÍBĚHY PAMĚTNÍKŮ/ Rodiče Boženy Fůsové pocházejí z Bystřice nad Perštýnem na Moravě. Narodila se do početné rodiny, která nakonec vychovávala sedm dětí. Dnes žije třetím rokem v Domově sociálních služeb Litvínov a je velmi spokojená.
Kolínští basketbalisté v posledním kole NBL porazili na domácí palubovce ambiciózní Ústí nad Labem, to bylo ale na dlouhou dobu poslední utkání před svými fanoušky. Nyní je čeká série venkovních duelů. A tuto sérii zahájí utkáním 4. kola ALPE ADRIA CUPu v hlavním městě Slovinska, Lublani.
/VIDEO/ Cestování má v krvi odmalička a ani po devadesátce ji chuť poznávat cizí země neopustila. Cestovatelka Miluška Mrvková z Třebíče už navštívila přes padesátku států a seznam plánuje nadále rozšiřovat. Zdraví jí totiž v jejím věku stále dobře slouží.
Záhadný letoun F-117 Nighthawk vstoupil na scénu během války v Perském zálivu v roce 1991 a představil světu do té doby nevídanou úroveň inovace v podobě technologie „stealth“, která jej činí velmi nesnadno zjistitelným soudobými radiolokátory. Podívejme se na letoun, který vedl až k F-35, jež dnes nakupuje naše armáda.
„Ať žiješ dlouho, jmenovče! Srbové a Rusové navždy bratři!“ To jsou poslední slova Vladimira Jovanoviče coby trenéra estonského futsalového klubu Viimsi Smsraha. Po narozeninové gratulaci ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi dostal srbský kouč padáka.
Nejen v Československu se v plánovaném hospodářství snažili tehdejší mocipáni nahradit imperialistické nealkoholické nápoje jejich vlastní verzí. U nás vedla jejich snaha na konci 50. let minulého století ke vzniku Kofoly, coby ekvivalentu Coca-Coly, v tehdejší Jugoslávii vnukl nedostatek západního nealkoholického artiklu život limonádám Cockta a Pipi.
Slavnostní nástup k 30. výročí zahájení mírové mise UNPROFOR se uskutečnil v pátek 22. září u Národního památníku na Vítkově. Součástí ceremoniálu bylo i předání pamětních odznaků příslušníkům 2. praporu.
Tesla. To je fenomén, který byl spjat se životem mnoha obyvatel Pardubic. Tesla byla synonymem úspěšného podniku, který vyráběl více než jen oblíbené elektrospotřebiče. Když sláva továrny vyhasla, ve městě po ní zůstal opuštěný areál. Nyní tu vzniká nová čtvrť pro 750 obyvatel i supermarket se zelenou střechou.