PF 2016 aneb co přejí slavné osobnosti Praze do nového roku
Praha /ANKETA/ - Narodil se nový rok, a tak je čas na blahopřání. Co hlavnímu městu přeje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek nebo zpěvačka Lucie Bílá?
Praha /ANKETA/ - Narodil se nový rok, a tak je čas na blahopřání. Co hlavnímu městu přeje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek nebo zpěvačka Lucie Bílá?
Praha - Zoologickou zahradu v pražské Troji během letošního roku navštívilo 1,318.382 lidí, což je třetí nejvyšší číslo v její čtyřiaosmdesátileté historii. Vzhledem k tropickému létu to zahrada považuje za úspěch. „Lidé nás mají rádi a rádi k nám chodí. Z toho čísla máme radost," řekla ve čtvrtek mluvčí pražské zoo Jana Myslivečková.
Praha - Elektromobily by mohly v zónách placeného stání parkovat zdarma. Majitelé elektromobilů by museli zaplatit pouze registrační poplatek sto korun. Zvýhodněno by mohlo být parkování i pro tak zvané sdílené vozy.
Praha - Krasky krátkoocasé jávské, latinsky Cissa thalassina thalassina (anglicky Javan green magpie), patří mezi nejvzácnější a nejohroženější ptáky světa. V rámci mezinárodního chovného programu jich žije v lidské péči pouhých 29, v přírodě se jejich počty odhadují na 250, možná dokonce jenom 100 ptáků. Do pražské zoo přicestoval pár krasek ze Zoo Chester.
Přibližně mezi roky 1900 a 1915 bývaly v oblibě pohlednice zobrazující budoucí podobu metropolí i menších měst. Často je doprovází upřesňující douška „za sto let", „v budoucnosti" či „v roce 2000". Do obrázku náměstí či hlavní třídy jsou na nich obvykle zakomponovány vlaky, tramvaje, lanovky, visuté dráhy, automobily i roztodivné létací stroje, od balónů a vzducholodí přes letadla až po vehikly zcela popírající fyzikální zákony.
Praha - S bohatou a velmi rozmanitou nadílku pamatovali o Štědrém dnu příznivci na zvířata chovaná v Zoo Praha. Návštěvníci je do zavírací hodiny, tedy od deváté do druhé odpolední, obdarovali pamlsky v celkovém množství 2,4 tuny krmiva, sdělil Deníku na Boží hod ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek.
Ústí nad Labem – Unie českých a slovenských zoologických zahrad situaci v Ústí probere na jednání.
Původním zdrojem té zprávy byly čínské zpravodajské servery, ale po Evropě se rozšířila až díky britskému deníku Daily Mail. Jeho titulek stál za to: Příšera z hlubin: Mimořádně vzácný velemlok o délce monstrózních 4 stop a 7 palců objeven v odlehlé jeskyni v Číně. V článku samém se psalo, že tento opravdu výjimečný jedinec byl nalezen poblíž Čchung-čchingu a že jeho věk je odhadován na dvě stě let. Zkrátka bomba!
Ve středu 16. prosince představíme veřejnosti tři lvy indické, které se nám podařilo získat z Gudžarátu. Věřím, že Jamvan, Ginni a Suchi vzbudí výjimečnou pozornost a budou patřit k největším celebritám Zoo Praha. Na čas možná zastíní i její nejslavnější obyvatele - ovšem s jedinou výjimkou.
Ústí nad Labem – Pohovorů před výběrovou komisí na post ředitele ústecké zoologické zahrady se ve čtvrtek nakonec zúčastní pouze čtyři z původně pěti přihlášených uchazečů.
Nejstarší exponát v mé sbírce antikvárních pohlednic s tématikou zoologických zahrad pochází z roku 1897. Zachycuje menažerii ve vídeňském Schönbrunnu, dnešní Zoo Vídeň. Přivádí nás do roku, kdy byl v Kopřivnici vyroben první automobil, kdy Marconi poprvé bezdrátově vysílal na vzdálenost patnácti kilometrů a kdy v nedalekém Prátru bylo zprovozněno obrovské ruské kolo.
Ústí nad Labem - Kolem výběrového řízení na nového ředitele zoo se dějí nestandardní věci. Připomínají frašku.
Za letošní rok mám ve svých poznámkách už hodně dlouhý seznam objevů nových živočišných druhů i dalších zoologicky významných či alespoň pozoruhodných událostí. Jedno z nejvyšších míst v něm patří Sarah Woodfin a annamitskému pruhovanému králíkovi. Opravdu mě potěšilo, že se doposud neznámé studentce podařilo poprvé zdokumentovat tak zajímavé zvíře!
Ústí nad Labem - Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) se distancovala od výběrového řízení na nového šéfa ústecké zahrady. V sobotu odmítlo nabídku na uvolněné místo v komisi hnutí Pro!Ústí.
Praha - Neděle 29. listopadu se v pražské zoo ponese v duchu přivítání vánočního času. V 16 hodin se za účasti významných hostů, herce Ladislava Freje a herečky Kristýny Frejové, uskuteční slavnostní rozsvěcení vánočního stromu u severního vchodu. Návštěvníci se navíc mohou nechat inspirovat originálními dárky. U vánočního stromu budou mít možnost zakoupit takzvané Vánoční štěstí, malé krabičky s překvapením z pražské zoo.
Praha - Pandu velkou jako symbol ochrany přírody a další lákadlo pro návštěvníky by si přála získat pražská zoologická zahrada. Vedle diplomatických jednání s Čínou, která vzácné tvory půjčuje jako gesto vstřícnosti, to znamená mnohamilionovou investici do výstavby nového pavilonu. Mohl by být vybudován nedaleko vchodu do areálu na místě dosluhujícího pavilonu ledních medvědů.
Justin Timberlake má svou tequillu, Dan Acroyd vodku a Marilyn Manson absint, my máme svůj likér. Jejich alkoholické nápoje mají názvy 901 Reposado, Crystal Head a Mansint, náš likér se jmenuje Sloní moč. Ano, Sloní moč! A slibujeme si od něj mnoho.
Ústí nad Labem - Do výběrového řízení na ředitele ústecké zoologické zahrady se přihlásilo pět uchazečů. Nového šéfa teď bude vybírat komise, rozhodnout by měla 10. prosince. Ve čtvrtek to uvedla Jitka Stuchlíková z tiskového oddělení ústeckého magistrátu.
Před dvaceti lety jsme byli na cestě za čápy s batůžky. Krok za krokem jsme přes celou západní Evropu a severozápadní Afriku až k senegalsko-maliské hranici sledovali čápici Kristýnu. Poté jsme se ještě do Čadu vypravili za Viktorem. Právě před těmi dvaceti lety vývoj technologií umožnil něco podobného podniknout. Z dnešního pohledu to ovšem byly muzeální kousky.
Tyto fotografie jsme z Kamerunu dostali už před čtvrt rokem a od té doby jsem váhal, zda je zveřejnit. Při pohledu na ně musí snad každého obejít hrůza. Ledová, svírající hrůza. Zachycují haldu gorilího masa zabaveného pytlákům a jednoho ze strážců rezervace Dja, který ze země zvedá uříznutou gorilí paži.
Tři roky trvala jednání a přípravy. Ve středu dopoledne, shodou okolností na Den české státnosti, jsem z Gudžarátu konečně dostal zprávu, že je definitivně potvrzen čas odletu trojice lvů indických ze Zoo Sakkarbaug do Prahy. Oddechl jsem si - a současně se modlil, aby i jejich samotná přeprava proběhla bez komplikací. Byli jsme na dosah od cíle.
Praha /FOTOGALERIE/ - V pátek v poledne přistálo na ruzyňském letišti letadlo se vzácným nákladem, trojicí lvů z indického Gudžarátu. Po téměř dvaceti letech se tak na území Evropy dostali čistokrevní lvi indičtí. Po vyřízení nezbytných formalit byli lev a dvě lvice převezeni do pražské zoo a vyloženi v novém domově.
Ústí nad Labem - V komisi pro výběr nového ředitele ústecké zoologické zahrady zasednou i tři její bývalí šéfové, Bořek Voráč, Václav Poživil a Tomáš Kraus.
Kněžmost - Ornitolog a umělecký kovář Pavel Kverek vydává svou první knihu
Dlouho před vznikem zoologické zahrady existovala v Praze různá zařízení, ve kterých mohla veřejnost obdivovat divoká nebo exotická zvířata. Jedním z nich byl medvědinec v Jelením příkopě. Prezidentský medvědinec. Právě tuto hradní atrakci zachycuje poslední přírůstek mé sbírky: pohlednice, která byla 2. srpna 1922 odeslána z pražského Smíchova do Jauernigu neboli Javorníku.
Ústí nad Labem - Rada Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) se postavila za odvolaného ředitele ústecké zoo Jiřího Bálka.
Ústí nad Labem - Rada Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) se postavila za odvolaného ředitele ústecké ZOO Jiřího Bálka. Jeho odvolání považuje za diskutabilní. Dnes to řekl prezident unie a ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Bálka rada města odvolala minulý týden, oficiálním důvodem bylo údajné manažerské selhání. Proti bývalému řediteli se postavila i víc než polovina zaměstnanců, která sepsala petici.
Dlouho jsme na něj čekali, to ano, ale nepředpokládali jsme, že by se mohlo narodit právě teď. Jeho příchod na svět nás všechny mile překvapil – a mne dvojnásob, protože jsem se zrovna vrátil z Asie. Jako by na mne počkalo. Mládě tapíra čabrakového!
Praha - Narození dalšího hvězdného mláděte slaví pražská zoologická zahrada. Po malém tapírovi jihoamerickém, který sklidil úspěch díky atraktivnímu pruhovanému zbarvení srsti, se chovatelé nově radují z mláděte tapíra čabrakového. To se narodilo ve čtvrtek ráno matce Indah a otci Nikovi. Už od této soboty mohou návštěvníci mládě i s matkou vidět v expozici.
Mám před sebou kousek hrubého papíru. Nebo možná spíš ztvrdlé papíroviny. Přesto si ho hned po návratu domů dám zarámovat. Před pár lety - když jsme na Srí Lance chystali přepravu slonic Tamary a Janity do Prahy - jsem v Pinnawale viděl výrobu papíru ze sloního trusu. Celý postup jsem si tehdy detailně zdokumentoval a dnes výrobnu tohoto speciálního papíru stavíme také v pražské zoo.
Traduje se, že když někdy na přelomu 50. a 60. let odkryli dělníci v jedné pražské zahradě zpod nánosu listí a hlíny podivnou sochu se zvířecími rysy, úřady nevěděly, co s ní. Nabídly ji tedy zoologické zahradě. Jestli to opravdu přesně takhle proběhlo, dnes už nezjistíme, ale jádro historky je pravdivé.
Stále je co objevovat. I v zoo. Když jsem přírodovědce a fotografa Pavla Krásenského požádal, aby v naší zoo zdokumentoval život hmyzu, udělal jsem to s nadějí, že objeví něco zajímavého. Skutečnost ale předčila očekávání. Kromě mnoha jiných vzácných a výjimečných druhů členovců u nás Pavel nalezl naprosto výjimečného tvora, který je ve své skupině největší na světě.
Praha /FOTOGALERIE/ - Pražská zoo v pondělí oslavila 84. výročí od svého založení. Pro návštěvníky si připravila bohatý, celodenní program, kde jednou z hlavních hvězd bylo mládě hrabáče kapského, které se narodilo 26. července samici Kvídě. Malého hrabáče pokřtili Taťána Kuchařová a Ondřej Brzobohatý jménem Kito, což ve svahilštině znamená „dokonalý" nebo „klenot".
Stal jsem se sběratelem. Začal jsem sbírat pohlednice s exotickými zvířaty, vydané řekněme tak do roku 1950. První, z roku 1908, jsem si pořídil, když jsem sledoval příběh restaurace U Slona. Na téhle pohlednici byl sice zachycen jen slavný Navrátilův restaurant v podobě slona, zatímco teď už sbírám výhradně pohlednice se skutečnými zvířaty, ale byla pro mne a mé sběratelství rozhodující.
Měl jsem na to být připraven. Otec našeho lachtaního samečka se totiž jmenuje - podle mne úplně nepřípadně - Meloun. A když už jsem na to připraven nebyl, mělo mne varovat několikavteřinové zaváhání chovatelů poté, co jsem se jich zeptal, jak chtějí lachtaní mládě pojmenovat.
Praha - Nadcházející sobota bude v pražské zoo patřit lachtanům. Své jméno dostane sameček lachtana jihoafrického, který se narodil 27. května a je momentálně jednou z hvězd nové kampaně Zoo Praha. První dva měsíce pobýval společně se svou mámou Abebou v zázemí, kde se v bezpečí mělkého bazénku seznamoval s vodou, ale již koncem srpna ho chovatelé mohli pustit do venkovního bazénu a představit ho veřejnosti.
Nedávno proběhl Facebookem odkaz na článek, který popisuje, jak jistý David Martin z Bletchingly v Surrey nalezl během renovace svého krbu pozůstatky poštovního holuba z doby 2. světové války, a to včetně pouzdra se zakódovanou zprávou. Článek samozřejmě vyvolal údiv i uštěpačné poznámky na vrub doručovacích lhůt České pošty, ale jeho určitou výjimečnost dokládá, že se jako dobrý holub vrátil bezmála čtyři roky poté, co byl publikován.
Praha - Přesně na Mezinárodní den supů, který připadá na sobotu 5. září, budou v jižní Itálii vypuštěna dvě mláďata supa mrchožravého ze Zoo Praha. Ta odcestovala společně s dalším mládětem, které se vylíhlo v Zoo Zlín, do italské Kalábrie, aby posílila volně žijící populaci tohoto ohroženého druhu. Poté, co si několik dnů pobyla ve vypouštěcím hnízdě, se již zítra volně rozlétnou nad jižní Itálií.
Frenštát pod Radhoštěm, Trojanovice - Radegast z Radhoště bude od dnešního dne zvát k návštěvě pražské zoo. Důvodem je snaha propojit dvě turisticky velmi atraktivní místa v České republice.
Jako pozdrav z mongolské Gobi jsem dostal fotografii pořízenou mobilním telefonem. Zachycuje povrch polopouště složený z různobarevných kamínků. Až při pozornějším pohledu je na ní rozeznatelný s podkladem téměř dokonale splývající drobný plaz. Odhadl jsem ho na phrynocephala, pro jistotu jsem však fotografii poslal k přesnému určení nejmenovanému herpetologovi; říkejme mu třeba Vladimír.
Praha - Mládě hrabáče kapského, které se narodilo v neděli 26. července, se o víkendu poprvé představilo veřejnosti. Chovatelé byli opatrní a v sobotu odkryli zástěnu expozice od 12 do 14 hodin. Návštěvníci i matka Kvída byli velmi ukáznění a tak se už dnes zástěna k expozici nevrátila. Mládě tak bude k vidění každý den od přibližně 10 hodin.
Praha - Dočkali se! Své návštěvníky z řad milovníků afrických zvířat, kteří jsou zvědaví na nový přírůstek v pelíšku samice hrabáče kapského Kvídy, pražská zoo potěší. Mládě, které se narodilo 26. července (načež déle než týden nebylo jasné, zda svůj boj o život vyhraje a podaří se je odchovat - bylo příliš malé, navíc neopilo od matky a ošetřovatelé vše zachraňovali umělou výživou) zoologická zahrada o víkendu přece jen ukáže.
Praha - Roste a prospívá. O dobrou zprávu týkající mláděte, které se 26. července narodilo samici hrabáče kapského Kvídě, přičemž jeho budoucnost byla dlouho na vážkách, se v neděli podělil s Deníkem ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. „Byl jsem se dnes po dovolené podívat na hrabáče a pěkně vyrostl; má už málem čtyři kila," konstatoval.
V horkých nocích letošního léta se mi o ledních medvědech i zdávalo. V jednom zvlášť divokém snu jsem měl Boru doma na balkóně v naději, že jí tam bude příjemněji – rozuměj chladněji – než ve výběhu v zoo…
Praha /FOTOGALERIE/ - Mládě hrabáče kapského, narozené v neděli 26. července, pravidelně pije od své matky Kvídy a úspěšně přibírá na váze. Aktuální hmotnost mláděte je více jak 2400 gramů, od svého narození tak přibralo více než jeden kilogram.
Přestože jsem se nacházel v Šanghaji, vybavila se mi Vražda v Kantonu. Vražda s velkým V, jeden z příběhů soudce Ti od spisovatele Roberta van Gulika.
Praha - Do pavilonu Indonéská džungle v pražské zoo byl v pátek po obědě vypuštěn z transportní bedny samec orangutana sumaterského Pagy - syn legendárního Kamy, historicky prvního odchovaného orangutana v českých zoo, a samice Upity. Od jara roku 2010 žil se svým starším bratrem Filipem v Zoo Bratislava, odkud byl převezen zpět do Prahy.
Praha - V těchto dnech se v pražské zoo narodilo již dvanáct mláďat leguánů kubánských. Jedná se o druh, který se Zoo Praha v roce 1993 podařilo rozmnožit jako první zoo v Evropě. Díky tomuto rozmnožení se nastartovaly současné mezinárodně uznávané úspěchy pražské zoo v chovu plazů.
Zrovna jsem se dočetl, že v nynějších vedrech se lidské vlasy ohřejí na 57 stupňů Celsia a že uvnitř auta je „i po mírném provětrání" 55 stupňů Celsia. V zoo se samozřejmě snažíme enormním teplotám čelit a ulehčit život jak zvířatům, tak návštěvníkům. Nebudu tady ovšem psát ani o rybích zmrzlinách pro lední medvědy, ani o rozprašovačích vody pro děti a vychlazeném pivu pro dospělé. Právě naopak.
Praha - Zoo Praha se umístila celosvětově na čtvrté příčce žebříčku, který každoročně zveřejňuje největší cestovatelský server na světě TripAdvisor. Na prvním místě je zoologická zahrada v americkém San Diegu, následovaná zoo Loro Parque ve španělském Puerto de la Cruz na kanárském ostrově Tenerife a zoo v Singapuru.