Kreativ

ŠTÍTEK: první pomoc

Kapr k vánočním svátkům a Štědrému dni neodmyslitelně patří

Postrach Vánoc: rybí kost v krku. Rybáři radí, jak konzumovat kapra bez rizika

Ryba bez kostí je přáním všech, kteří se na Štědrý den rozhodnou naservírovat si vedle bramborového salátu kapra. Kvůli strachu z uvíznutí rybí kosti v krku ale někteří volí raději obalovaný řízek. Podle tradic je však kapří maso s Vánocemi úzce spjato, a tak se může hodit návod, jak kapra naporcovat tak, abyste ho mohli konzumovat bez rizika.

Oceněný Štěpán Mikula

Oceněný student učí děti, jak pomoci člověku v bezvědomí i jiném ohrožení života

Dětem vysvětluje, jak se mají zachovat, když se někdo z jejich blízkých či třeba neznámých lidí v tramvaji nebo na ulici dostane do života ohrožující situace. Třeba ho přepadne infarkt, mrtvice nebo na chodníku omdlí. Student Štěpán Mikula ví, že se může hrát o vteřiny či minuty. „Chápou to i děti,“ říká. Za svou činnost nedávno získal ocenění.

Nehoda u Slatiny

Ve Slatině spadl muž z kola, vážně se zranil a byl v bezvědomí. Je ve fakultce

/DOPLNĚNY INFORMACE POLICIE/ Vrtulník záchranářů transportoval ve středu ráno těžce zraněného cyklistu ze Slatiny u Vysokého Mýta do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Nehoda se stala po páté ráno, cyklista byl v bezvědomí a nedýchal, naštěstí se ho podařilo resuscitovat. Podle prvotních informací záchranky měl být sražen, ukázalo se však, že cyklista upadl sám.

Slavnostní předání ceny Gentleman silnic Jihočeského kraje se uskutečnilo ve čtvrtek 5. prosince dopoledne na Územním odboru Policie ČR Tábor v Soběslavské ulici.

Odvaha pomáhat Jihočechům nechybí. V Táboře ocenili hrdiny, co oživili kamioňáka

/VIDEO/ Zachránili život kamioňákovi. V krizové situaci se zachovali správně a nyní si za to převzali ocenění Gentleman silnic, jejich čin tak ocenila Generali Česká pojišťovna i jihočeská policie. Jan Kodým (29) z Tábora, rodák z Českého Krumlova, a Jan Souček (45) z Velké Bíteše mají událost ze začátku října stále v paměti.

Záchranář Marek Dvořák ukazuje, jak uvolnit dýchací cesty.

Co se zapadlým jazykem? Do úst nikomu nesahejte, říká záchranář Marek Dvořák

Jen 15 procent Čechů si je jistých, že by dokázali správně poskytnout první pomoc člověku v kritickém stavu. Spoléhat se na to, že vše vyřeší jen telefonát na záchranku, ale nestačí. Průměrná doba, za kterou ke zraněnému v případě nejvyšší naléhavosti přijede zdravotnická záchranná služba, je lehce přes osm minut. Doba, během níž začne při zástavě srdce odumírat mozek, je však pouhých šest minut. Na to, co je vždy na prvním místě při poskytování první pomoci a jak správně obnovit dech, jsme se zeptali lékaře urgentní medicíny Marka Dvořáka.

Branné dny na základních školách v Praze 8.

Moderní branné dny: Děti se učí zvládat krizové situace i bezpečnost u zbraní

Po střelbě na filozofické fakultě a i kvůli válce na Ukrajině spustila Praha 8 na svých základních školách moderní branné dny. Děti si ale místo aktivního vojenského výcviku a útěku v masce do protiatomového krytu na vlastní kůži vyzkouší, jak řešit krizové situace. Naučí se hasit požár, první pomoc, postup v případě napadení aktivním útočníkem, ale i bezpečnost kolem zbraní, které se čím dál častěji objevují ve veřejném prostoru.

Poskytnutí první pomoci.

Po kolapsu poskytl muži první pomoc. Zachráncem života se stal náhodný svědek

Na jedné z pražských benzínových stanic se odehrála dramatická záchrana života, když muž zkolaboval a upadl do bezvědomí. Díky rychlé reakci náhodného svědka a policistů, kteří použili defibrilátor, se podařilo obnovit jeho životní funkce. Tento incident zdůrazňuje důležitost první pomoci a rychlé reakce v krizových situacích.

Akce Českého červeného kříže ke světovému dni první pomoci v Prachaticích.

Dny branné přípravy v Prachaticích

Druhá zářijová sobota je od roku 2000 Světovým dnem první pomoci. Má všechny upozornit na to, že dovednost poskytnout první pomoc může v prvních minutách rozhodnout o životě a smrti člověka, ukázat, že první pomoc je vlastně jednoduchá a sdělit, jak a kde se ji naučit.

Po zavedení nosního vzduchovodu se řeší další poranění.

Není nic horšího, než chtít pomoct a neumět to, říká záložák Pavel Kubašta

Zejména na taktickou a zdravotnickou přípravu byl zaměřený poslední výcvik strakonických záložáků v letošním roce. Zúčastnil se ho také desátník Pavel Kubašta (46), strážník městské policie, který slouží u strakonické jednotky aktivní zálohy již třetím rokem. Jako absolvent řady zdravotnických kurzů se podílí na výcviku svých kolegů a předává jim své zkušenosti. Je přesvědčený, že poskytnout první pomoc by měl umět každý člověk.

Jirkovští žáci ve Svahové prošli programem V kolektivu bez agrese a šikany.

Jirkovští žáci posilovali ve Svahové kolektiv. Prošli programem proti šikaně

Strážníci a preventisté Jaroslava Sekáčová a Martin Vršan se v září zapojili do 9. ročníku projektu „V kolektivu bez agrese a šikany“. Děti z jirkovských základních škol tak měly možnost strávit čas v Horském hotelu Svahová, kde se zaměřily na prevenci rizikového chování a zlepšení vztahů ve třídách. Program zahrnoval ukázky první pomoci, besedy s psychologem a výcvik psů, což přispělo k rozvoji pozitivního chování a spolupráce mezi žáky.

Akce Suzuki Superřidič(ka) se konala na polygonu v Hradci Králové.

Cvičení dělá mistra. Škola smyku ukázala, jaké chyby řidiči nejčastěji dělají

Novopečení řidiči s ještě mokrým řidičákem, ale i zkušení harcovníci, si vyzkoušeli na škole smyku se Suzuki ovládání svého vozu v krizových situacích. Na programu byly smyky, nouzové brzdění a výhybné manévry, ale třeba i poskytnutí první pomoci při dopravní nehodě. Účastníci akce se dozvěděli mnoho užitečných informací důležitých pro bezpečnou jízdu, které zjistíte z naší reportáže.

Tradiční preventivní akce policistů, BESIP a Střední zdravotnické školy Prostějov, napsala svůj 22. ročník. 11. září 2024

První pomoc na silnici? 95letý senior ji zvládl parádně!

V rámci tradiční akce ´Zachraň život´, měli řidiči na Prostějovsku ojedinělou možnost vyzkoušet si první pomoc. Ve středu dopoledne zastavovali policisté a zdravotnice řidiče a nabízeli jim možnost zkusit si zachránit lidský život. Většina odmítla, ale 95letý senior se z místa spolujezdce nezdráhal a předvedl parádní výkon.

Tradiční preventivní akce policistů, BESIP a Střední zdravotnické školy Prostějov, napsala svůj 22. ročník. 11. září 2024

První pomoc na silnici. Senior z Prostějovska ve věku 95 let ji zvládl parádně

V rámci tradiční akce Zachraň život měli řidiči na Prostějovsku ojedinělou možnost vyzkoušet si první pomoc. Ve středu dopoledne zastavovali policisté a zdravotnice řidiče a nabízeli jim možnost zkusit si první pomoc poskytovanou při zachráně lidského života. Většina odmítla, ale nadšení vzbudil 95letý senior, který se nezdráhal a předvedl parádní výkon.

Ilustrační foto

Hasiči vyhlašují soutěž pro školáky na téma bezpečnost a první pomoc

Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje vyhlašuje 2. ročník soutěže „Ty to zvládneš“ pro žáky základních škol. Soutěž, určená pro žáky sedmých až devátých tříd v Karlovarském kraji, se zaměří na témata jako první pomoc, požáry, povodně, zemětřesení a další mimořádné události. Cílem je prověřit znalosti a dovednosti žáků v oblasti bezpečnosti a ochrany člověka.

Na D8 u Ústí nad Labem proběhl 14. ročník akce Den pro kamiony.

Nejedeš správně? Čeká tě školení. U Varvažova řidiči zkoušeli i simulovaný náraz

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Alkoholové brýle, poskytnutí první pomoci, simulovaný náraz. Na dálnici D8 u Varvažova na Ústecku proběhl v úterý 3. září již čtrnáctý ročník akce Den pro kamiony. Vybraní řidiči, kteří se během cesty po dálnici dopustili dopravního přestupku, absolvovali u čerpací stanice za asistence složek integrovaného záchranného systému školení, díky kterému měli výraznou úlevu na pokutě za svůj přestupek.

Obyčejná plena přes kočárek dokáže zvednout teploty uvnitř až ke 40°C. Záchranáři varují, že tento roky podporovaný zlozvyk může miminko stát i život.

Z 22 na 40 °C: Obyčejná plena promění kočárek v utrpení, varují záchranáři

Na první pohled se to rodičům může zdát jako dobrý nápad. Venku je vedro, na kočárek paří slunce - plena udělá stín a slabá látka bude jistě dobře větrat… Jenže opak je pravdou! Záchranáři rodiče před tímto zlozvykem důrazně varují. Přikrytí kočárku plenou prostor během krátké chvíle promění v saunu a může ohrozit život dítěte. Pro vytvoření stínu využívejte speciální sluneční clonu a největší horka s dětmi přečkejte doma.

Při úpalu a úžehu jsou v obou případech drážděna termoregulační centra v mozku vysokou teplotou.

Je to úpal nebo úžeh? Nebezpečné potíže nemusí způsobit jen přímé slunce

Horké letní dny jsou pro mnohé vyčerpávající. Nejhoršími stavy, ke kterým se lze při delším pobytu na prudkém slunci či v horkém prostředí dopracovat, jsou úpal a úžeh. Podobná slova, která lidem často splývají, označují dvě rozdílné diagnózy. Zjistěte, co to je úpal, jak se projevuje úžeh a jaký je mezi nimi vlastně rozdíl. Jelikož v obou případech mohou nastat i hodně závažné - až život ohrožující - stavy, je dobré vědět, jak poskytnout správnou první pomoc.

Ilustrační foto.

Vosy píchají ostošest, většinou bez vážných následků. A co s žihadlem?

Vosy dokážou být pořádní trapiči a letos je očividné, že jich proti minulým letům přibylo. Jejich agresivita ale nevzrostla; záchranáři kvůli nim nemají více víc práce než jindy. Deníku to v úterý 6. srpna řekl Marek Hylebrant z centrály Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

Konec prázdnin, léto sotva začalo, děti řádí na koupališti Na Vápence v Liberci.

Liberečané, víte, jak barva plavek může ovlivnit bezpečnost vašich dětí?

Mít dítě neustále pod dozorem, nenechávat ho ve vodě samotné a používat plavecké pomůcky – to jsou zásady, které většina rodičů dobře zná a dodržuje. Jen málokdo si však uvědomuje, že barva plavek může být stejně důležitá pro bezpečnost dětí u vody. Deník vám přináší doporučení ohledně barev plavek, tipy na plavecké kurzy a návod na poskytnutí první pomoci dítěti.

Hry, zdravověda, výlety i exkurze je náplní kroužku Mladý zdravotník v Prachaticích.

Mladí zdravotníci Červeného kříže se učí i aktivně pomáhají

Zájmové vzdělávání Mladý zdravotník při Oblastním spolku ČČK Prachatice funguje od září 2014. Každoročně se jej účastní okolo 16 dětí, které docházejí každé úterý od 17 hodin do našich prostor v budově polikliniky. Součástí není jen první pomoc, ale také didaktické hry, různá témata z oblasti zdravovědy či humanitární pomoci nebo exkurze.

Děti si v Domažlické nemocnici vyzkoušely práci zdravotníků.

Děti se dozvěděly, jak to chodí v nemocnici, získaly certifikát

Děti z Mateřské školy Kdyně a Základní školy v Koutě na Šumavě navštívily Domažlickou nemocnici v rámci projektu Medvídek. Cílem akce bylo zbavit děti obav z nemocničního prostředí, ukázat jim vybraná pracoviště a naučit je základům první pomoci.

Podmínky pro poskytování první pomoci, ale i vedení náročných operací či amputací končetin se snaží zlepšit dobročinná platforma Donio a sdružení Paměť národa.

Fotky z polní nemocnice: Zdravotníci pracují do vyčerpání, chybí i kardiopumpa

Lékaři zachraňují životy jen kousek od místa, kde o ně jiní přicházejí. A nasazují i ty své, protože bez nich by byly ztráty ještě mnohem vyšší. Denně operují a amputují končetiny. Zdravotníci, kteří poskytují v polních nemocnicích na Ukrajině první pomoc, pracují do úplného vyčerpání. Chybí jim však kvalitní přístroje i lékařské vybavení, jež je pro záchranu životů klíčové.

Na Selském dvoře U Matoušů se učili středoškoláci děti, jak ošetřovat různá zranění

Jak se chovat na hradech a zámcích. Děti by měly zvládnout i první pomoc

Zranění a zdravotní problémy při návštěvách památek nejsou výjimkou, a to jak u dětí, tak dospělých. K nehodám přitom může často vést i neznalost pravidel chování v areálech historických objektů často vede k nehodám. O těch děti poučila vzdělávací akce na statku U Matoušů, naučily se také, jak poskytnout první pomoc. PRogram se setkal s úspěchem, dětem se z ní nechtělo odcházet.

Den s nemocnicí v areálu Vsetínské nemocnice; pátek 14. června 2024

Vsetínská nemocnice otevřela dveře stovkám dětí. Zkusily první pomoc i švihadla

Čtyři stovky školáků ze Vsetína, Nového Hrozenkova i Horní Lidče, ale také zájemci o prevenci z řad dospělých návštěvníků. Taková je statistika v pořadí už devátého ročníku Dne s nemocnicí. Připravený byl nácvik první pomoci, transportu zraněného, zaujala i dětská nemocnice pod širým nebem nebo autogramiáda hokejistů VHK ROBE Vsetín.

První pomoc pro všechny v Kladně.

První pomoc pro všechny oslavila v Kladně 20. narozeniny

/FOTOGALERIE, VIDEO/ První pomoc pro všechny se v pondělí 17. června konala v Kladně před radnicí letos podvacáté. Pořadatelem akce byla kladenská zdravotnická škola. Hlavní koordinátor Lukáš Lepič, učitel školy a zdravotnický záchranář, pozval na šest stanovišť nejen studenty, ale též spolupracující členy integrovaného záchranného systému.

Spolknutí baterie může mít rychle fatální následky. Příznaky spolknutí baterie snadno zaměníte za nachlazení. Při jakémkoliv podezření dítě okamžitě odvezte do nemocnice.

Spolknutá baterie může dítě zabít. První pomoc? Hned doma díky sladkému zázraku

Spolknutí knoflíkové baterie je pro dítě snadné. Stačí uvolněný šroubek krytu baterií oblíbené hračky. Baterii nejčastěji spolknou děti do čtyř let. Každé desáté takové dítě přitom na následky umírá. Pokud máte podezření, že vaše dítě baterii spolklo, okamžitě s ním jeďte k lékaři. Nečekejte, až se příznaky spolknutí baterie projeví. Překvapivým pomocníkem se vám v takové situaci stane med.