Kreativ

ŠTÍTEK: první pomoc

Branný den v Prachaticích.

Co dělat, když vás pokouše pes nebo se otrávíte houbami? Branný den poradil

Druhá zářijová sobota je od roku 2000 Světovým dnem první pomoci. Má všechny upozornit na to, že dovednost poskytnout první pomoc může - v prvních minutách - rozhodnout o životě a smrti člověka. Jak pomoci v různých situacích, předvedli na branném dni v Prachaticích záchranáři a zdravotníci. K vidění byla i tolik oblíbená technika hasičů a policejní psi.

Ve Vimperku si připomněli Světový den první pomoci.

Zastavili krvácení a zvládli i resuscitaci. Den první pomoci ve Vimperku

/GALERIE/ Druhá zářijová sobota je od roku 2000 Světovým dnem první pomoci. Má všechny upozornit na to, že dovednost poskytnout první pomoc může - v prvních minutách - rozhodnout o životě a smrti člověka. U příležitosti Světového dne první pomoci uspořádal Český červený kříž Prachatice v parku u Volyňky akci, která příchozích návštěvníků předvedla mnoho zajímavostí nejen z první pomoci. 

Studentky z Přímky soutěžily  v první pomoci.

Zkouška hrou. Mladé kadeřnice z Přímky prověřily své znalosti první pomoci

Každý z nás se může dostat do situace, kdy někdo v našem okolí bude potřebovat účinnou pomoc při závažném onemocnění nebo úrazu. Kvalitní laická první pomoc podstatně zvyšuje naději na záchranu a může tak představovat tenkou nit mezi životem a smrtí. Proto si studenti z Přímky vyzkoušeli své dovednosti v první pomoci.

Nemocnice Kyjov nabízí kurty resuscitace pro veřejnost.

Umět zachránit život může každý. Nemocnice Kyjov nabízí kurzy laické resuscitace

Dokážete adekvátně poskytnout první pomoc? Odpověď naleznete na kurzech tzv. laické resuscitace, které momentálně nabízí Nemocnice Kyjov. Rozhodně s nimi neváhejte. Kurzy přibližují záchranu života dětem i dospělým, školám i institucím. Touto cestou chce Nemocnice Kyjov šířit povědomí v poskytování první pomoci. Děkujeme paní Hollerové za dnešní příspěvek.

Strážníkům v Krupce pomáhají  prstové pulzní oxymetry.

Strážníkům v Krupce pomáhají prstové pulzní oxymetry

Nedávno předal starosta města Krupka Zdeněk Matouš Městské policii Krupka do jejich zdravotnické výbavy dva nové pomocníky, kterými jsou prstové pulzní oxymetry. Jedná se o přístroje, které budou strážníkům napomáhat při poskytování první pomoci v souvislosti s použitím AED (Automatizovaný externí defibrilátor). Oxymetry budou sledovat funkční saturaci kyslíku a tepovou frekvenci u postižené osoby. 

Balíček první pomoci pro obyvatele Znojma představil tamní starosta Jakub Malačka (na snímku)

Balíček první pomoci. Ve Znojmě zaplatí dětem kroužky a zastaví růst nájmů

Zájmové kroužky zdarma, ale třeba i obědy a školní pomůcky. Především k dětem ze sociálně slabých rodin, ale i k důchodcům míří takzvaný Balíček první pomoci ve Znojmě. Tamní představitelé spustili program na pomoc obyvatelům kvůli raketově rostoucí inflaci a cen energií. "Chceme, aby ve městě zůstala sociální soudržnost a aby nejvíce ohrožené skupiny obyvatel nepadly na úplné dno," představil deset bodů pomoci starosta Znojma Jakub Malačka.

Dopravně preventivní akce Hrubčice

Řidiče školily studentky ve zdravovědě

Silniční kontrola trochu jinak. Při úterní preventivní akci bylo v Hrubčicích na Prostějovsku zkontrolováno čtyřiačtyřicet řidičů. Policisté se zajímali o stav lékárniček a studentky zdravotní školy školily řidiče v první pomoci.

Při klání mladých zdravotníků šlo praktické provedení první pomoci s použitím standardního zdravotnického materiálu.

Mladí zdravotníci z Kunovic byli nejlepší v první pomoci

Po dvouleté nucené pauze kvůli covidu uspořádal Oblastní spolek Českého červeného kříže Uherské Hradiště okresní kolo soutěže hlídek Mladých zdravotníků. Ožila jím tělocvična Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické Uherské Hradiště.

Den bez úrazu na Horním náměstí ve Znojmě.

Stovky dětí viděly nehodu i první pomoc. Na náměstí ve Znojmě

/FOTO/ Adrenalinové scény, blikající majáky, nehoda i záchrana raněného. Scénám jako z filmu přihlíželo na sedm set dětí na Horním náměstí ve Znojmě. Záchranáři tam pro ně uspořádali ukázkový Den bez úrazu. Nechyběli hasiči a policisté. „Akcí jsme chtěli ukázat, jak se zachovat, když už se něco vážného stane. Jak správně postupovat, poskytnout první pomoc a zachránit život. Nejvíce úrazů se stane v dopravě, proto byla akce zaměřena na bezpečnost silničního provozu,“ řekl za organizátory starosta Znojma Jakub Malačka.

Soutěž ve znalosti poskytování první pomoci pro školní kolektivy z Jablonecka.

FOTO: Mladí zdravotníci z Jablonecka soutěžili v poskytování první pomoci

Jablonečtí profesionální hasiči opět poskytli zázemí pro konání soutěže ve znalosti poskytování první pomoci pro školní kolektivy z Jablonecka. Po nucené covidové pauze si to první květnovou středu užívalo nejen sedm desítek dětí, ale i pořadatelé z Oblastního spolku Českého červeného kříže a jejich hosté.

Soutěž mladých zdravotníků a záchranářů v Prachaticích.

Mladí zdravotníci a záchranáři zvládnou první pomoc i hašení džberovkou

Umět poskytnout první pomoc poraněným či nemocným lidem by měl každý člověk. Všichni umíme číst i psát, ale kdo si je jistý, že si bude vědět rady v situaci, kdy je potřeba první pomoc poskytnout? Své znalosti první pomoci si vyzkoušeli mladí zdravotníci na okresní soutěži, kde změřili své síly a dovednosti žáci ze zdravotnických kroužků z deseti základních škol z okresu Prachatice, celkem soutěžilo 20 družstev.

Žáci SZŠ a VOZŠ Nymburk zavítali do Srbska

Noví přátelé i vědomosti. Žáci nymburské zdrávky zavítali do Srbska

Zvědavost, nadšení, úžas, chvíle poznávání, získání nových přátel, zkušeností a zážitků. To vše nás doprovázelo návštěvou Srbska, které je jednou ze zemí Projektu FAST, který se věnuje zdokonalování v první pomoci. Tento projekt je zaštítěn EU. Komunikačním jazykem je angličtina a my, žáci SZŠ a VOŠZ Nymburk, jsme se do této krásné země podívali ve dnech 18.–25. března.

Žáci kladenské zdravotnické školy vyhráli soutěž ve Lhotce u Mělníka.

Bravo! Družstvo kladenské zdrávky ovládlo soutěž v první pomoci

Dne 26.a 27. dubna se ve Lhotce u Mělníka konala soutěž v první pomoci, ve které uspěli na výbornou žáci Střední zdravotnické školy a VOŠZ Kladno. V celkovém pořadí totiž obsadili 1.místo. Je to více než chvályhodný výkon, neboť soutěže se účastnilo 12 družstev z různých měst celé České republiky.

Za dva měsíce v krajském asistenčním centru pomoci zažila dobrovolnice z oblastního spolku Českého červeného kříže České Budějovice Karolina Bodláková řadu emotivních příběhů.

Ukrajinští uprchlíci potřebují pochopení, míní dobrovolnice z Červeného kříže

/ROZHOVOR/ Třiadvacetiletá Karolina Bodláková z Českých Budějovic je členkou oblastního spolku Českého červeného kříže, jako dobrovolník pomáhá aktuálně také s koordinací uprchlíků v Krajském asistenčním centru pomoci uprchlíků (KACPU) na Jihočeském letišti České Budějovice. Ve volném čase ráda jezdí na kole a miluje přírodu, vystudovala bakalářský obor všeobecná biologie na přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.

Z tradičního lednového doškolovacího semináře cvičitelů župy Blanické.

Cvičení, sálové hry i základy první pomoci. To byl tradiční seminář Sokolů

Ve votické sokolovně se v sobotu 28. ledna uskutečnil již tradiční doškolovací seminář cvičitelů župy Blanické. Letos byla jeho náplň velmi zajímavá, a kromě zdravotního cvičení, cvičení s náčiním, netradičních sálových her si účastníci, převážně cvičitelky, zopakovaly základy první pomoci z úst lékařky Blanky Kocmichové z dětské chirurgie FN Motol.

Strážnice Městské policie v Benešově Andrea Hráská ukázala výbavu záchranářské tašky.

Strážníci v Benešově dostali nové vybavení k poskytování první pomoci

/FOTOGALERIE/ Tři tašky špičkově vybavené pro poskytnutí první pomoci využívají nově ve svých třech služebních vozech strážníci Městské police Benešov. Než došlo k dovybavení aut, museli si strážníci při poskytování první pomoci vystačit s klasickou autolékárničkou. Ta však má obsah vhodný jen na nejzákladnější úkony, které může motorista využít při pomoci druhým.

Dar z Nadace ČEZ převzal velitel JPOIII Hlubočec Jiří Lindovský, hasič Petr Nedvídek a člen SDH Milan Nedvídek.

V Hlubočci mají automatický defibrilátor pro záchranu života

Hlubočec se zapojil do akce FIRST RESPONDER, včasná záchrana života. V letošním roce 2021 byla zaslána žádost o finanční příspěvek 60 608,-Kč čerpanou z NADACE ČEZ. Žádost byla předpřipravena panem Milanem Nedvídkem a Petrem Nedvídkem, kteří se o tyto zdravotní potřeby a čerpání nadačního fondu blíže zajímali.

Zdravotníci HZS Zlínského kraje absolvovali v areálu Vyšší policejní školy a Střední policejní školy Ministerstva vnitra v Holešově každoroční výcvik.

Hasiči z celého kraje absolvovali výcvik v Holešově

Hasiči ze všech stanic Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje (HZS ZLK), zařazeni na funkci zdravotníka, absolvovali v předchozích měsících instrukčně metodické zaměstnání (IMZ) zaměřené na témata poskytování předlékařské první pomoci a spolupráci při ošetřování pacienta.

První díl seriálu Ochránce se věnoval případu z Prahy, kdy žáci šikanovali učitelku.

ANKETA DENÍKU: Co by udělali učitelé, pokud by žák napadl žáka se zbraní?

Redakce Deníku oslovila několik pedagogů s otázkou, Co byste udělal(a), kdyby žák napadl zbraní jiného žáka? Inspirací k anketě byl redakci seriál České televize Ochránce s Lukášem Vaculíkem v hlavní roli školního ombudsmana, který v posledním díle řešil právě případ, kdy školáka napadl s nůžkami v ruce jeho spolužák.

Sestra z resuscitačního týmu Judita Dvořáková (vlevo) a  odborná sestra z laboratoře Tereza Kadlubcová z Nemocnice Agel Český Těšín poskytly první pomoc chodkyni.

Zdravotnice v Těšíně skákaly přes plot nemocnice, aby zachránily chodkyni

V blízkosti Nemocnice Agel Český Těšín došlo ve středu k dramatické situaci. Souhra všímavých pacientů v nemocnici s pohotovými zdravotníky vedla k rychlé a profesionální první pomoci u chodkyně, která se po pádu na zem mimo areál nemocnice vážně poranila na hlavě. Zdravotníci neváhali a k zraněné ženě to vzali nejkratší a nejrychlejší možnou cestou - přes plot nemocnice.

Den první pomoci ve školní družině v závodí.

OBRAZEM: Berounské děti se učily, jak zachránit lidský život

Světový den první pomoci se koná od roku 2000 vždy druhou sobotu v září. A tak děti naší školní družiny v Závodí si jej připomenuly již v pátek 10. září Jde o akci, která propaguje důležitost znalostí první pomoci. Zainteresované instituce se snaží poskytnout široké veřejnosti ukázky v poskytování první pomoci. O to v podstatě dnes šlo i našim vychovatelkám školní družiny, které si akci pro děti připravily. Nešlo o ukázku pro širokou veřejnost, nýbrž o to, aby se děti naučily poskytovat první pomoc a nebýt lhostejný k lidským životům, i když se třeba nejedná o nic vážného. Nikdy, nikdo z nás nemůže vědět, kdy on sám bude třeba nějakou tu pomoc také potřebovat.

Pobytový tábor s BESIPem na Vysočině 2021

Spolupráce BESIPu a Policie České republiky při letním táboře děti bavila

V letošním roce se poprvé uskutečnil pobytový tábor s BESIPem. Na Vysočině se propojily síly této značky a policistů Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Zástupci BESIPu každoročně navštíví s preventivním programem desítky letních táborů. Velmi často se tyto cesty spojují právě s preventisty v řadách policistů. Letos se podařilo dát tyto hlavy a síly dohromady. Za nápadem společného tábora stojí krajská koordinátorka BESIP – Veronika Vošická Buráňová a policistka Lenka Prokopová. Náročné přípravy byly korunovány příjezdem třiceti táborníků a tábornic do rekreačního střediska Radost u Nové Vsi u Světlé, kteří od 24. července strávili svůj čas v krásné přírodě Vysočiny.

Zmije - Ilustrační foto

Pozor na zmije. Uštknutí je nebezpečné pro děti a seniory, v ohrožení jsou i psi

Zmije obecná je jediným jedovatým hadem České republiky, pokud se nepočítá mírně jedovatá užovka podplamatá. Její jed je vysoce účinný na malé savce. Za normálních okolností její uštknutí život člověka neohrozí. Riziko představuje ale pro alergiky, děti, starší a nemocné osoby, nebo domácí mazlíčky. Zmiji zaplašíte dupáním nebo jiným hlukem.

Zmije obecná. Ilustrační foto

Uštknutí zmije je nebezpečné hlavně pro děti a seniory, v ohrožení jsou i psi

Zmije obecná je jediným jedovatým hadem České republiky, pokud se nepočítá mírně jedovatá užovka podplamatá. Její jed je vysoce účinný na malé savce. Za normálních okolností její uštknutí život člověka neohrozí. Riziko představuje ale pro alergiky, děti, starší a nemocné osoby, nebo domácí mazlíčky. Zmiji zaplašíte dupáním nebo jiným hlukem.