Zranění a zdravotní problémy při návštěvách památek nejsou výjimkou, a to jak u dětí, tak dospělých. K nehodám přitom může často vést i neznalost pravidel chování v areálech historických objektů často vede k nehodám. O těch děti poučila vzdělávací akce na statku U Matoušů, naučily se také, jak poskytnout první pomoc. PRogram se setkal s úspěchem, dětem se z ní nechtělo odcházet.
Víte, jak se zachovat v případě, že někdo ve vašem okolí bude potřebovat první pomoc? Vaše reakce může rozhodnout mezi životem a smrtí raněného. Zjistěte pomocí kvízu o první pomoci své největší slabiny a doplňte si potřebné vědomosti.
Čtyři stovky školáků ze Vsetína, Nového Hrozenkova i Horní Lidče, ale také zájemci o prevenci z řad dospělých návštěvníků. Taková je statistika v pořadí už devátého ročníku Dne s nemocnicí. Připravený byl nácvik první pomoci, transportu zraněného, zaujala i dětská nemocnice pod širým nebem nebo autogramiáda hokejistů VHK ROBE Vsetín.
Policisté z berounského oddělení hlídkové služby opět prokázali svou profesionalitu a rychlou reakci, když na konci dubna zasahovali v Tetíně u dvaašedesátiletého muže s krvácejícím zraněním. Díky jejich okamžitému zásahu a poskytnutí první pomoci se podařilo muži zachránit život.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ První pomoc pro všechny se v pondělí 17. června konala v Kladně před radnicí letos podvacáté. Pořadatelem akce byla kladenská zdravotnická škola. Hlavní koordinátor Lukáš Lepič, učitel školy a zdravotnický záchranář, pozval na šest stanovišť nejen studenty, ale též spolupracující členy integrovaného záchranného systému.
Spolknutí knoflíkové baterie je pro dítě snadné. Stačí uvolněný šroubek krytu baterií oblíbené hračky. Baterii nejčastěji spolknou děti do čtyř let. Každé desáté takové dítě přitom na následky umírá. Pokud máte podezření, že vaše dítě baterii spolklo, okamžitě s ním jeďte k lékaři. Nečekejte, až se příznaky spolknutí baterie projeví. Překvapivým pomocníkem se vám v takové situaci stane med.
Rádi bychom touto cestou poděkovali firmě Filipa, a.s. a její charitativní divizi Pro Bono, díky které jsme mohli uspořádat kurz "První pomoc zážitkem" pro 12 zaměstnanců Oblastní charity Jičín. Školitelem kurzu byla nezisková organizace ZDrSEM, která působí na poli vzdělávání v první pomoci od roku 1996 a má výborné dlouhodobé zkušenosti.
Jak poskytnout správně první pomoc? Jak postupovat v případě požáru? Tyto a další praktické dovednosti si mohli vyzkoušet zaměstnanci sokolovské chemičky Synthomer během akce nazvané Den bezpečnosti.
V areálu plaveckého stadionu ve Strakonicích se 10. května konalo okresní kolo soutěže Mladý záchranář a Mladý zdravotník. Žáci ze Základní školy Cehnice měli šanci přidat do své sbírky úspěchů další. Povedlo se, získali 1. místo v kategorii Dokaž, že umíš a 2. místo v kategorii Mladý zdravotník.
Moravskoslezskou policii na květnové prestižní soutěži Rallye Rejvíz 2024 v Jeseníkách reprezentovali policisté z Oddělení hlídkové služby Opava, kteří získali stříbrné medaile.
Počasí láká k výletům na kole nebo koloběžce, proto neuškodí zopakovat si dopravní předpisy, základy první pomoci nebo zásady bezpečného pohybu po městě. Takový je smysl projektu Týden s BESIPem, který organizuje Středisko volného času (SVČ) Domeček Valašské Meziříčí, a do něhož se letos zapojila místní Základní škola Křižná.
Naučit děti základním dovednostem v poskytování první pomoci, ale také podporovat a rozvíjet týmovou práci a rychlé rozhodování, přesně to je cílem soutěže Mladý zdravotník, která se v květnu konala v areálu letního plaveckého stadionu ve Strakonicích.
Oblastní spolek Českého červeného kříže Hodonín pořádal každoroční oblastní Soutěž mladých zdravotníků. Letošní akci, které se zúčastnil rekordní počet mladých zdravotníků, hostila tentokrát obec Lužice.
Policisté vyšetřují dopravní nehodu, ke které došlo ve čtvrtek 16. května odpoledne v městské části Mařatice v Uherském Hradišti. Na tříramenné křižovatce v ulici Na Rybníku, poblíž prodejny potravin, se málem srazili dva cyklisté. Následkem toho jeden z nich upadl.
V úterý mohli Zlíňané potkávat v centru města skupinky dětí, které soutěžily v poskytování první pomoci. Žáci základních škol nacvičovali, jak ošetřit řeznou ránu, co dělat při zástavě dýchaní, ztrátě vědomí nebo jak zavolat v takové situaci záchranku. Oblastní kolo Soutěže mladých zdravotníků organizoval Oblastní spolek Českého červeného kříže Zlín.
/FOTOGALERIE/ Již 3. ročník soutěže Mladý záchranář proběhl v uplynulých dnech pod organizační záštitou Nemocnice ve Frýdku-Místku. Mezi početnými výpravami školáků zaznamenala akce velký ohlas a pozitivní reakce.
/59. OTÁZKA/ O přežití či smrti člověka, jehož život visí na vlásku, mohou mnohdy ještě před příjezdem záchranářů rozhodnout i jeho blízcí či kolemjdoucí - poskytnutím první pomoci. Ne všichni ale vědí, co přesně dělat. Musí se při oživování používat i dýchání z úst do úst? Na to už odpovídá další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.
Skvělého úspěchu dosáhla žďárská Střední zdravotnická škola na soutěži v první pomoci. Zvítězila v celostátním kole, které se konalo ve Lhotce u Mělníka. Za příspěvek děkujeme Ivě Holemářové
/HARMONOGRAM PŘEDNÁŠEK/ Získají poznatky z oblasti bezpečnosti, zdravotnictví, psychologie nebo financí. Zvládnou první pomoc, prevenci požáru i kriminality. To vše umožní zájemcům starším padesáti let Jihomoravská seniorská akademie, která se připravuje ve spolupráci s Mendelovou univerzitou od září 2024 přímo ve Vyškově.
Policie ČR obdržela speciální zdravotnické batohy pro rychlou první pomoc. Tento krok zvyšuje efektivitu zásahů v kritických situacích a posiluje schopnost policistů zachraňovat životy ještě před příjezdem záchranářů.
Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP pravidelně školí své strážce v první pomoci. Koncem minulého týdne odborníci z Life Support strážce opět proškolili na Rýchorské boudě.
Děti otestovaly, jak ošetřit krvácení, jak poskytnout první pomoc při zástavě srdce a další život zachraňující úkony. Také se naučily, jak se chovat v případě úniku nebezpečných chemických látek a díky jejich soutěživosti si na čas vyzkoušely obléknout prostředky individuální ochrany.
/OBRAZEM/ Dopravní nehoda, rvačka v baru nebo překotný porod v obchodním centru. Dohromady pět úkolů a následný test z teoretických znalostí, to vše čekalo na soutěžící týmy, které se ve čtvrtek 21. března sjely na soutěž v první pomoci středních zdravotnických škol do Děčína.
/FOTO/ Úvodní kurz první pomoci pro veřejnost se v rámci výhry v jedenáctém ročníku projektu ČSOB pomáhá regionům konal v pondělí 11. března v sídle Oblastního spolku Českého červeného kříže v Kolíně. Věnován byl bezvědomí. Při praktickém nácviku si účastníci vyzkoušeli, jak zjistit životní funkce u zraněného, jak ho správně polohovat, či jak se o něj postarat až do příjezdu rychlé záchranné služby.
/OBRAZEM/ Dopravní nehoda, rvačka v baru nebo překotný porod v obchodním centru. Dohromady pět úkolů a následný test z teoretických znalostí, to vše čekalo na soutěžící týmy, které se ve čtvrtek 21. března sjely na soutěž v první pomoci středních zdravotnických škol do Děčína.
/OBRAZEM/ Dopravní nehoda, rvačka v baru nebo překotný porod v obchodním centru. Dohromady pět úkolů a následný test z teoretických znalostí, to vše čekalo na soutěžící týmy, které se ve čtvrtek 21. března sjely na soutěž v první pomoci středních zdravotnických škol do Děčína.
Městská policie Karlovy Vary je už sedm let součástí projektu „First responder“, jehož smyslem je poskytnout první pomoc osobě v přímém ohrožení života dříve, než dorazí posádka záchranné služby. O životě totiž rozhodují minuty.
/FOTO, VIDEO/ Studenti Střední průmyslové školy strojírenské v Kolíně prošli pod záštitou Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) kurzem první pomoci, který je má připravit na situace v reálném životě. Takových školení VZP po celé republice pořádá na osm desítek.
Strakoničtí vojáci se chystají na misi do Lotyšska. Náročným obdobím procházejí hlavně záložáci, kteří přípravu do mise musejí skloubit s civilním zaměstnáním.
/VIDEO/ První místo v jedenáctém ročníku soutěže ČSOB pomáhá regionům obsadil ve Středočeském kraji Oblastní spolek Českého červeného kříže v Kolíně. Díky obrovské podpoře veřejnosti zvítězil se svým projektem 'První pomoc pro veřejnost'. „Velké poděkování patří každému, kdo přispěl a podpořil nás jakýmkoliv způsobem,“ zdůraznil ředitel spolku Michal Tasch.
Ošetřit utržený palec, otevřenou zlomeninu nebo si zkusit kardiopulmonální resuscitaci. Na tradiční soutěži v první pomoci Děčínský laický záchranář, kterou pořádá střední zdravotnická škola, se ve středu 21. února sešli žáci z osmi děčínských škol.
Žáci základní školy Na Stínadlech, která se oproti jiným odlišuje například rozšířenou výukou tělesné výchovy, si užili projektový den zaměřený na ochranu člověka v mimořádných situacích. O Den s armádou byl mezi absolventy školy velký zájem.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ústečtí strážníci nacvičovali jak poskytnout první pomoc v případě teroristického útoku. Cvičili, jak se připravit na případný útok, na postupy, ochranu a pořadí lidí, kterým první pomoc poskytují.
Rychlá první pomoc dvou policistů zachránila život muži, který upadl do bezvědomí u litoměřické nemocnice. Ondřej Hrdlička a Jan František Hoffman přitom úspěšně první pomoc poskytovali už podruhé během velmi krátké doby. Nedávno oba pomáhali také muži, který se zranil při sundávaní vánoční výzdoby.
Plyšový medvěd je pacientem pro děti, které se chodí do Domažlické nemocnice učit nejen první pomoci. V nemocnici se tak vrátili k projektu Medvídek, který byl z důvodu covidu přerušen.
Plyšový medvěd je pacientem pro děti, které se chodí do Domažlické nemocnice učit nejen první pomoci. V nemocnici se tak vrátili k projektu Medvídek, který byl z důvodu covidu přerušen.
Spolupráce záchranky a strážníků v Litvínově vedla k záchraně lidského života. O případu informovala na svém facebookovém profilu záchranná služba Ústeckého kraje.
Pořádkář i reprezentant v atletice. David Plný je policista obvodního oddělení Náchod, který se často dostává k lidem v nouzi jako první. Jen za poslední půlrok má na svém kontě spolu se svými kolegy čtyři záchrany života. Možná je to štěstí, možná smůla, ale stává se mu, že podobné situace přitahuje jako magnet, a to nejen ve službě. Co prozradil ze svých zkušeností? A co radí ostatním? Vyzpovídala ho policejní mluvčí Lucie Konečná.
/FOTO, VIDEO/ Zábava, která může přispět k záchraně životů. V příbramském divadle se konalo představení První pomoc se záchranářem Markem, kde se děti hravou formou učily základy první pomoci.
Nemocnice v Novém Městě na Moravě opět uspořádala kurz první pomoci. Dvě hodiny naplněné informacemi a praktickými ukázkami uběhly jako voda. Účastníci si kurz pochvalovali.
Zachránit život není otázkou odborných dovedností, ale odvahy vystoupit z davu. Jaké jsou základy první pomoci a co můžeme udělat pro zdraví své i ostatních? To prozradil v rozhovoru pro časopis Story letecký záchranář Marek Dvořák. Ten vydal knihu, která přináší cenné informace o první pomoci. Čtenáře motivuje k aktivnímu zájmu o zdravotní témata a pomoci v krizových situacích.
Dramatické chvíle prožívalo několik přímých i nepřímých účastníků dopravní nehody 14. listopadu po setmění na cyklostezce u Nivnice ve směru od Dolního Němčí. Tam se z doposud nezjištěného důvodu srazili dva cyklisté a po pádu z kol utrpěli zranění. Jak se vzápětí ukázalo, podstatně hůře na tom byl starší muž, jenž byl v bezvědomí a krvácel z úst. Měl však štěstí v neštěstí, protože krátce po karambolu kolem projížděl se svou rodinou v automobilu trenér fotbalového A mužstva Dolní Němčí a policista v jedné osobě Zdeněk Skopal.
/FOTO/ Zdravotní sestra Kateřina Voňková, která pracuje u záchranné služby, vedla ve čtvrtek 19. října besedu o první pomoci u dětí a dospělých v Mateřském centru Hvězdička v Benešově. Zaměřila se hlavně na kardiopulmonální resuscitaci, ale dotkla se i dalších zajímavých témat.
Mediální pozornosti se psychiatrovi Janu Cimickému dostává hodně především díky jeho obžalobě ze čtyř znásilnění a pětatřiceti případů vydírání. O víkendu se k tomu přidala informace o jeho hospitalizaci na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení pražské Střešovické nemocnice. Co se vlastně děje s tělem člověka, který se úmyslně či neúmyslně otráví léky, jako se to stalo Janu Cimickému? Jak lze v takovém případě poskytnout první pomoc? A jak časté je předávkování léky mezi metodami, které lidé volí k sebevraždě?
Děti se dozvěděly spoustu zajímavých a hlavně užitečných informací o přežití v přírodě. Například jak se zorientovat v neznámém prostředí a najít sever bez použití kompasu. Vojáci žákům také ukázali, jak poskytnout první pomoc. Nabitý program tvořily přednášky i názorné ukázky, během kterých si děti vše mohly vyzkoušet v praxi.
Žíravina na odpady a na obalu obrázek krtka. Barevné kuličky do WC. Pouhých 10 centimetrů vody v bazénu. Oříšky, léky či mince. To vše dokáže spolehlivě přilákat dětskou zvídavost. Stačí chvilka nepozornosti rodičů a neštěstí je na světě. To je jen pár z mnoha případů, které zažila za svou dlouholetou praxi ve zdravotnictví dětská sestra Andrea Horáková. Bohužel, některé z nich skončily tragicky.