/ROZHOVOR/ O víkendu je čeká velká sláva. Ticho v kostele svatého Martina v neděli slavnostně rozezní dva nové zvony, které si místní tolik přáli. Budkov je sám o sobě zajímavou obcí, na první pohled je odstrčená, ale ukrývá mnoho zajímavých příběhů. Jedním z nich je také to, že v zámku v Budkově pobývali dětští uprchlíci, například z Řecka nebo Koree. O příběhu zvonů pro kostel svatého Martina i plánech obce mluvil s Deníkem starosta Jiří Záškoda.
Rok 1916. Pro většinu Pražanů představuje dávnou minulost. Ne tak pro Marii Vodochodskou. Ta se narodila 10. července, během první světové války. Zažila tak na vlastní kůži Rakousko-Uhersko, konec habsburské říše, první republiku, protektorát, osvobození od německé okupace, čtyři dekády vlády komunistů i rozpad Československa.
Obnovenou sobotní venkovní pouťovou zábavu za školou a pouťové atrakce očekává v Budkově už každý. Budkovští a oponešičtí však prožijí letošní anenskou pouť o něco svátečněji. Na neděli 1. srpna totiž připadá slavnost žehnání dvou nových zvonů.
Malý park s památníkem obětem první světové války se nachází ve Starém Sedle pod kostelem. V letošním roce se bude odstraňovat staré oplocení veřejně přístupného parku, které bude nahrazeno novým. Kromě oplocení se modernizace dočká i odpočívka pro cyklisty, která je na okraji parku umístěna.
Připomínat působení Karla Mattuše, který byl nejen výraznou místní osobností, ale i jedním z velikánů české politiky druhé poloviny 19. století (a vlastně i počátku toho 20., když ještě v době první světové války, už v kmetském věku, předsedal Národnímu výboru), se při různých vhodných příležitostech nabízejících ohlédnutí do historie chystá mladoboleslavský magistrát. Především v rámci výstav.
Po celé prázdniny se diváci mohou těšit na nabitý program Pardubického letního kina plný zajímavých filmů. Chcete znát program na celý červenec? Podívejte se.
Jediný v Česku. Žádný druhý neexistuje. To je židovský tyfový hřbitov v Havlíčkově Brodě. Brzy k němu povede nová přístupová cesta. Hřbitov se tak stane jednou z nejzajímavějších turistických památek.
Záplava červených květů máku vlčího a bílých květů máku setého vytváří dokonalý kontrast a nabízí opravdu úchvatnou scenérii. Radost z této nádhery u Uhlířských Janovic však nesdílejí zemědělci, naopak jsou z této „krásy“ nešťastní.
Pohádkovou proměnu ve „strašlivé a hrůzu nahánějící“ námořní lapky zažily desítky dětí, které se v sobotu 10. července vydaly na Pirátskou stezku okolím Modré Hůrky na Českobudějovicku. Jejich tříkilometrové putování, spojené s plněním různých úkolů na trase, vyvrcholilo v cíli objevem pokladu. Truhly plné čokoládových zlaťáků.
Před sto čtyřmi lety se odehrála slavná bitva u Zborova. Slavná byla především pro Československé legie, které tehdy poprvé výrazně zasáhly do bojů první světové války.
/FOTO/ Hradecké Jiráskovy sady se nachází při soutoku řek Labe a Orlice. Jejich nejstarší část byla zbudována již roku 1868. Dřívější název parku byl důstojnický, k přejmenování na Jiráskovy sady došlo hned po převratu v roce 1918.
Lidé si chtějí posedět a trošku snít. U kávy, která chutná jinak. I díky starému stylu naší kavárny, povídá Günter Hawelka. Pokračovatel slavného rodu vídeňských kavárníků s českými kořeny. Jeho dědeček pocházel od Brna. Podnik návštěvníci rakouské metropole najdou v uličce jen pár desítek kroků od Štěpánského dómu. Patří k jedinečné vídeňské kavárenské kultuře, která letos slaví deset let od zapsání na seznam UNESCO jako součást světového nehmotného dědictví.
Český malíř Zdeněk Burian, od jehož úmrtí uplynulo na začátku července 40 let, je známý především jako ilustrátor dobrodružných knížek a také jeho paleontologickými rekonstrukcemi, kterými ve své době uchvátil svět. Jen málo jeho děl z jeho malířské dílny vybočuje z linie prehistorického malby. Jedním z nich je obraz Návrat.
Český malíř Zdeněk Burian, od jehož úmrtí uplynulo na začátku července 40 let, je známý především jako ilustrátor dobrodružných knížek a také jeho paleontologickými rekonstrukcemi, kterými ve své době uchvátil svět. Jen málo jeho děl z jeho malířské dílny vybočuje z linie prehistorického malby. Jedním z nich je obraz Návrat.
Před výstavbou přehrady Slezská Harta lidé ze sousedních obcí tvořili provázanou komunitu. Před 25 lety je rozdělila bariéra v podobě vodní hladiny. Z Roudna k sousedům do Razové už to nejsou po silnici tři kilometry, co každý zvládne i pěšky, ale devatenáct.
/FOTOGALERIE/ Letos už podesáté provází zájemce o poděbradskou historii, nejrůznější zajímavosti a mnohé městské památky Bílá paní. Díky jejímu vyprávění se lázeňské město proměňuje v místo, kde se během zhruba hodinové večerní procházky postupně objevuje celá řada historických postav. Téměř každý pátek večer totiž připravuje zdejší Divadelní spolek Jiří program, který účastníky vycházek vrací do minulých dob.
Tentokrát nebudeme hledat autora. U tak jednoduchého popěvku, jehož vznik sahá do 19. století, bychom sotva uspěli. Přesto si můžeme povědět leccos o člověku, díky jehož půvabným knížkám tuhle rýmovačku dodnes všichni znají.
/PROSLULÉ PRAŽSKÉ PODNIKY/ Kromě nespočtu hostinců se Praha může pochlubit hned několika pivovary. Největším a nejznámějším z nich je bezpochyby Staropramen, který je už od svých počátků nesmazatelně spojen se Smíchovem.
V pátek 2. července, v den 104. výročí památné bitvy u Zborova, se v Jindřichově Hradci uskutečnil Den Legií pod záštitou starosty města Jindřichova Hradce, Jana Mlčáka.
Cenu 1. června za významný přínos k objasnění a prosazení principů demokracie, svobody a spravedlnosti obdržel ve středu 30. června 2021 in memoriam československý příslušník protinacistického odboje romské národnosti Josef Serinek.
Rada města Rychnova nad Kněžnou odsouhlasila na svém jednání umístění pamětní desky k připomínce významného ornitologa Karla Plachetky na č.p. 88 na Poláčkově náměstí.
Prestižní cena za obal. Nejen výrazná a velmi jemná chuť prostějovského rumu Heffron, je tím, čím je výrobek nejstarší palírny v Evropě zajímavý. Nyní byl oceněn také za svůj vzhled. V mezinárodní designové soutěži získal stříbrnou medaili v kategorii Cena za design obalů 2020–2021.
/ARCHIVNÍ FOTO/ Ředitel Orlického muzea Michal Hofman představuje už 9. díl seriálu Z minulosti choceňských hospod. Devátou zastávkou je Hotel u nádraží. Historie hotelu v dnešní ulici Pernerova č. p. 355 naproti nádraží se začala psát v roce 1869, kdy zde původně postavili skladiště piva bývalí nájemci zdejšího pivovaru.
Historické hodiny, které jsou symbolem nádraží v Dolním Žlebu a jsou jediné svého druhu v Česku, nyní září novotou. Správa železnic je nechala ve spolupráci s děčínským muzem v rámci rekonstrukce stanice opravit.
Vlastně kdyby nebylo Bati, tak bych nebyl na světě. Když se řekne Jan Antonín Baťa, vybaví se mi babička s dědečkem. Děda přišel na Třebíčsko právě s Baťou, potkal zde moji babičku a už zde zůstali. Dokonce si postavili i baťovský domek, kde dodnes žijí moji příbuzní, poodhalil svoji propojenost se slavným podnikatelem třebíčský patriot Milan Krčmář.
Od středy 23. června do 16. ledna 2022 je v Domě bavorských dějin v Řeznu bavorská zemská výstava "Soumrak bohů II - Poslední monarchové". Pokrývá časový oblouk od smrti Ludwiga II. v roce 1886 ke smrti Ludwiga III. roku 1921. Shromáždila asi 140 exponátů z Německa i ze zahraničí.
Po řádění tornáda a silné bouře zůstaly Lužice, Mikulčice, Moravskou Novou Ves a Hrušky na jihu Moravy zcela zničené. Přírodní živel napáchal značné škody, ničil automobily, lámal stromy, bral střechy domů. O život připravil i několik lidí. Bouře ničila i jinde v republice. Deník byl na zasažených místech a přináší příběhy.
/VIDEO/ Trčící pahýl vzrostlého stromu a za ním silueta věže kostela s děravou střechou. Okolní domy polorozbořené. Děsivé obrazy jako z rozbombardovaných vesniček za první světové války přineslo ničivé tornádo v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. V jedné z nejpostiženějších obcí přírodní pohromou ve čtvrtek večer přišla řada lidí o střechu nad hlavou. Záchranáři a místní potvrdili i první oběti. „Katastrofa. Soused, co bydlí nedaleko, to nepřežil,“ řekl Deníku muž, který chtěl zůstat v anonymitě.
Divadelní spolek Jiří Poděbrady podobně jako v minulých letech připravil oblíbené Vycházky s Bílou paní. Tentokrát bude jejím věrným průvodcem a společníkem architekt František Janda.
/ARCHIVNÍ FOTO/ Ředitel Orlického muzea Michal Hofman představuje 8. díl seriálu Z historie choceňských hospod. Osmou zastávkou je Hostinec číslo popisné 130 známý jako Horní hospoda, Hotel Kubart nebo Hotel U Pavlíčků.
Pašerácká lávka se nachází v údolí Divoké Orlice, místo patří k jejím nejhezčím úsekům. Na kladské straně stával dřevěný mlýn, který prý sloužil jako prodejna pašovaného zboží i úkryt pro pašeráky, kteří touto cestou pašovali zboží po staletí.
První světová válka skončila, ale v Irsku se stále bojovalo. Hořící městečka i vesnice, vyhánění a vraždění obyvatelé – to byl tehdy v této zemi běžný obrázek. Stupňujícímu násilí padla před sto lety za oběť také obec Knockcroghery, jejíž osud připomínal v mnohém pozdější tragédii českých Lidic. Včetně toho, že na počátku jejího vypálení stál vlastně omyl, který však nikdo nechtěl napravit.
Pašerácká lávka se nachází v údolí Divoké Orlice, místo patří k jejím nejhezčím úsekům. Na kladské straně stával dřevěný mlýn, který prý sloužil jako prodejna pašovaného zboží i úkryt pro pašeráky, kteří touto cestou pašovali zboží po staletí.
Telefonování z budky je od nynějška minulostí. V Hlubyni na Příbramsku byla ve čtvrtek odstraněná poslední telefonní budka v Česku. Osiřelé místo se dočká revitalizace, vznikne zde zeleň a v zimě pak bude místo zdobit vánoční strom. „S kamarády a občany dnes večer asi chvilku posedíme, popijeme,“ řekl Deníku při demontáži telefonní budky starosta Petr Boukal.
Do volné přírody míří z pražské zoologické zahrady další zubr. Na cestu do ázerbájdžánského národního parku Šahdag pražská zoo v úterý ráno vypravila samici zubra evropského Prixi. Před vypuštěním v parku dvouletá samice ovšem ještě stráví několik měsíců v berlínské zoo Tierpark, která shromažďuje zubry určené k transportu, a nějaký čas i v aklimatizační ohradě v Ázerbájdžánu.
Do volné přírody míří z pražské zoologické zahrady další zubr. Na cestu do ázerbájdžánského národního parku Šahdag pražská zoo v úterý ráno vypravila samici zubra evropského Prixi. Před vypuštěním v parku dvouletá samice ovšem ještě stráví několik měsíců v berlínské zoo Tierpark, která shromažďuje zubry určené k transportu, a nějaký čas i v aklimatizační ohradě v Ázerbájdžánu.
Kladenské Sletiště oslaví v červenci sté výročí svého založení. U této příležitosti se na městském stadionu v sobotu 12. června odpoledne setkali sokolové, jejichž předchůdci zde krátce po první světové válce svépomocí vybudovali cvičiště. Areál, u jehož zrodu stáli, je dodnes centrem sportovního a kulturního dění v Kladně.
/ROZHOVOR/ Jiřině Barešové je osmdesát tři let, ale stále kriticky sleduje počínání mnoha dnešních zemědělců. Na polích u Železného Brodu i díky ní roste kořenová zelenina, pestrobarevné lány obilí, bučí krávy. Jak se na Popluži žilo a žije? Kam podle ní kráčí české zemědělství?
Zádušní mše za arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este a jeho ženu vévodkyni Žofii z Hohenbergu, rozenou Chotkovou se na Konopišti uskuteční v den výročí sarajevského atentátu. Bohoslužba, kterou bude v latině, tedy jazyce, který při mších slýchali majitelé zámku, celebrovat benešovský farář Římskokatolické církve Marcel Timko, se odehraje v pondělí 28. června od 11 hodin v konopišťské kapli sv. Huberta.
Táborští radní souhlasili s umístěním zvonu v kostele sv. Filipa a Jakuba, nejstarší sakrální památce v majetku města Tábora. V historickém kostele pod Kotnovem působí starokatolická církev, která by do něho ráda umístila zvon.
Sport má rád, i když pro něj nikdy nebyl jedinou prioritou. Zdeněk Tripes se s kamerou pohybuje po jihočeských scénách (nejen sportovních) už dlouhou řádku let.
Sport má rád, i když pro něj nikdy nebyl jedinou prioritou. Zdeněk Tripes se s kamerou pohybuje po jihočeských scénách (nejen sportovních) už dlouhou řádku let.
Sport má rád, i když pro něj nikdy nebyl jedinou prioritou. Zdeněk Tripes se s kamerou pohybuje po jihočeských scénách (nejen sportovních) už dlouhou řádku let.