
Malá nakladatelství se drží nad vodou a doufají v lepší časy
Epidemie koronaviru citelně zasáhla i knižní trh a zamíchala plány menších nakladatelství v Pardubickém kraji.
Epidemie koronaviru citelně zasáhla i knižní trh a zamíchala plány menších nakladatelství v Pardubickém kraji.
Linec – O první adventní neděli Rakousko tradičně uctívá klobásu. Zvyk má dlouhou tradici, píší OÖN.
Umíte si představit, že byste jednoho dne ráno v poště objevili úřední dopis, ve kterém vám nařizují odevzdat psa armádě? I takové doby panovaly. Dnes domácí mazlíčky hýčkáme, ještě nedávno ale museli rukovat.
Za svůj herecký život – divadelní i filmový – ztvárnil celou řadu rozmanitých úloh. Od těch komických přes charakterní, dramatické až po tragické. Samostatnou kapitolou v profesním životě Františka Smolíka (23. 1. 1891 – 26. 1. 1972) jsou role pohádkové.
Zamykejte na noc, a pokud někde něco podezřelého uvidíte, hned volejte policii. Místostarosta Drnovic na Vyškovsku Jiří Dvořák k tomu vyzval místní kvůli podezřelé skupince, která se po obci v noci potulovala.
Rozsvícení vánončího stromu v Liberci se bude promítat online. Virutálně si můžete prohlédnout i regionální výstavu Zkameněliny z druhohorního moře.
Z naší cesty do Slovinska letos sešlo. Ale náhrada stála za to. Zúčastnili jsme se rekonstrukce bitvy v Mladějově.
/PROSLULÉ PRAŽSKÉ PODNIKY/ Jen málo pražských podniků nabylo větší proslulosti než kavárna Slavia na Smetanově nábřeží hned naproti Národnímu divadlu. Dnes je bez nadsázky jedním ze symbolů hlavního města, se kterým zažila nespočet vzestupů i pádů.
Po první světové válce v Bezděkovské (Zátkovo) ulici, na rohu s ulicí Hasičskou v domě čp. 70, bývala hospoda Potr Artur. Lidově se jí říkalo Porťák a názvem připomínala události v Rusko-Japonské válce.
V komorním provedení, kvůli covidovým omezením uctili v úterý památku těch, kteří bojovali za svobodu, také lidé na Znojemsku.
Mohla móda po první světové válce vypadat jinak? Jaký vliv mají mezní situace na odívání? A proč válka sukně zkracuje, ale krize je prodlužuje?
Magické datum 11. 11. je spojeno od roku 2004 s významným dnem České republiky, Dnem válečných veteránů. Toho dne, kdy se každoročně připomínají oběti účastníků válečných bojů, bylo v roce 1918 bylo podepsáno příměří ukončující první světovou válku.
Také památku válečných veteránů jsme uctili nejen vlčím mákem na klopě ale také s rouškou na ústech. Při pietních aktech, kdy byly položeny květiny k pomníkům padlých, jsme si v komorním duchu připomněli podstatu tohoto památného dne. Nelze z historie vymazat nešťastné chvíle, kdy v bojích padali vojáci, nelze tyto historické mezníky opomínat, můžeme pouze vyjádřit poctu a vzít si ponaučení do dnešních dnů. Buďme šťastní, že žijeme v míru a snažme se také veškeré konflikty eliminovat nebo řešit mírovými prostředky.
Obec si při Dnu válečných veteránů připomenula jak plk. Řezníčka, tak i legionáře z Jasenné, kteří v 1. světové válce na ruské, grancouzské a italské frontě bojovali za vznik samostatného státu Čechů a Slováků.
Představitelé města a zástupci 25. protiletadlového raketového pluku ve strakonických Lipkách uctili ve středu 11. listopadu Na Dubovci památku válečných veteránů. Vzpomínková akce se kvůli koronaviru uskutečnila bez účasti široké veřejnosti.
Den válečných veteránů se slaví celosvětově dne 11. listopadu u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku totiž pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a proto se staly symbolem tohoto dne.
Mezinárodní den válečných veteránů si ve středu, stejně jako každý rok, připomněl i Český Krumlov. V městském parku se tak navzdory koronavirovým opatřením uskutečnil pietní akt u památníků válečných obětí.
Jste parta nadšenců? Založili jste lokální muzeum, máte rádi historii, zbraně nebo historické kostýmy? Napište nám o tom a pošlete fotografie na brnensky@denik.cz. Moc rádi vše zveřejníme v rubrice "čtenář reportér".
Dne 11. listopadu 2020 si v Otrokovicích připomněli zástupci radnice výročí k příležitosti Dne válečných veteránů. V dopoledních hodinách uctili památku válečných veteránů položením kytice u pomníku na kvítkovickém hřbitově a u pamětní desky učitele Antonína Kosatíka, který padl v 1. světové válce. Historie toho významného dne je datována k 11. listopadu 1918 v 11 hodin, kdy bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny krvavé boje první světové války. O jedenáct minut později zazněla poslední symbolická salva, která zakončila hrůzy zákopové války na západní frontě první světové války.
Za druhé světové války působil v řadách Československé vojenské skupiny Ludvíka Svobody, účastnil se bitvy u Sokolova. Za sebou má celou řadu hrdinských činů, za které dostal dvě desítky ocenění včetně Zlaté hvězdy nebo Řádu Bílého lva. Generálmajor Antonín Sochor je válečným veteránem staré generace.
U příležitosti Dne válečných veteránů ve středu 11. listopadu k památníku československých letců ve službách RAF v Palackého sadech položily věnec starostka Eva Vanžurová a místostarostka Petra Trambová.
Den válečných veteránů si zástupci města Prachatice a místních spolků připomněli ve středu 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut tradičně položením květin na několika místech ve městě a jeho částech. První vzpomínka patřila Františku Paterovi u pomníku v Ostrově, který tam stojí od roku 2016.
Alespoň symbolicky se poklonili ve středu 11. listopadu přesně v 11 hodin a 11 minut památce všech válečných hrdinů zástupci vedení přerovské radnice. Den válečných veteránů si město každoročně připomíná u památníku Františka Rasche - vůdce vzpoury námořníků v Boce Kotorské, jenž se v Přerově narodil. Tentokrát se ale radní namísto pietního shromáždění s proslovy omezili pouze na položení věnce.
K pomníku v ústeckých Městských sadech přišli ve středu 11. listopadu, v Den válečných veteránů, představitelé města. Kromě primátora Petra Nedvědického i další zástupci městské rady. Položením kytice tam uctili tento významný den a především ty, jimž je věnován.
Den válečných veteránů uctil položením kytice k pomníku v Městských sadech Petr Nedvědický, primátor Ústí nad Labem, a další zástupci rady města.
Záhon vlčích máků vyrostl v Bezručových sadech v Olomouci jako připomínka mezinárodního Dne válečných veteránů, který se slaví 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války.
Právě na středu 11. listopadu připadá Den válečných veteránů, který si připomínají lidé po celé republice.
Červené kvítky na špejlích připomínají hrdiny, kteří bojovali za války. Na náměstí Svobody je do živého trávníku zapíchli Brňané i zaměstnanci organizace Post Bellum, která zaznamenává vzpomínky pamětníků.
Nominaci na cenu literárního festivalu šumavských autorů Šumava Litera obdržel autobiografický román Monte Cimone stanětického rodáka Jakuba Flora.
Do Kunratic dorazily marmelády z Česka i zahraničí. Bylo co ochutnávat.
Britská královna Alžběta II. se tento týden poprvé od vypuknutí pandemie objevila na veřejnosti s rouškou. Čtyřiadevadesátiletá panovnice se v posledních měsících několikrát objevila na veřejnosti, nikdy však neměla zakrytý obličej, upozornila agentura AP.
/PROSLULÉ PRAŽSKÉ PODNIKY/ Na přelomu 19. a 20. století se zahradní restaurace těšily mezi Pražany velké oblibě. Za chvílemi strávenými mezi zelení a s dobrým jídlem vyráželi také do zahradní restaurace Klamovka, nacházející se v zámeckém parku na dnešním Smíchově. Dějiny tohoto proslulého pražského podniku jsou ale více než pohnuté…
U příležitosti Dne válečných veteránů, který připadá na 11. listopadu, si lidé na znamení úcty k nim připínají na oděv sytě červené kvítky vlčího máku. I letos jejich koupí mohou na hrdiny 20. století takto přispět. Jedním z míst, kde je možné si květ zakoupit, je podatelna Městského úřadu v Litoměřicích.
Linec – Rakousko chce „zatraktivnit“ vojenskou službu, která je nyní šestiměsíční. Rekruty má k delší službě „nalákat“ i žold.
Ve středu 28. října jsme si připomněli státním svátkem Den vzniku Československa v roce 1918.
Letos na jaře to byla jedna z oblíbených konspiračních teorií: za koronavirovou pandemii prý může zavádění 5G technologie, podobně jako o sto let dříve mohlo spuštění rádiového vysílání za epidemii španělské chřipky. Byla to lež. Komerční rozhlasové vysílání se objevilo o dost později než nemoc – dne 2. listopadu uplynulo od jeho zahájení sto let.
Zavzpomínat na zesnulé, zapálit svíčku a pomodlit se za jejich duše. Lidé si každoročně 2. listopadu připomínají Památku všech věrných zemřelých, den známý také jako Dušičky.
Podmalbu ženy a smrti jsme vybrali jako zvláštnost, která nám může přiblížit nastávající čas Dušiček a pomíjivosti života a smrti, kdy vzpomínáme na své blízké zemřelé. Předmět pochází z podsbírky N – lidové podmalby, motiv dámy a smrti není příliš častý. Podobné žánrové motivy se nacházely spíše v městském prostředí nebo u vzdělanější vrstvy na venkově (např. u učitelů, rychtářů).
Zavzpomínat na zesnulé, zapálit svíčku a pomodlit se za jejich duše. Lidé si každoročně 2. listopadu připomínají Památku všech věrných zemřelých, den známý také jako Dušičky.
Díky úpravám bude schůdnější plocha před radnicí. Předláždění celého náměstí by mělo stát kolem 12 milionů korun.
Na zámku Slatiňany nedaleko Pardubic skončila hlavní část natáčení slovensko-českého dramatu Služka. Režisérka Mariana Čengel Solčanská dotočila svou dobovku navzdory coronavirovým překážkám, na jaře čeká její štáb ještě menší část exteriérů (například v Banské Štiavnici).
Oslava vzniku samostatného Československa před 102 lety se odehrávala včera v komorní atmosféře.
Ve středu 28. října jsme si připomněli 102. výročí vzniku samostatného státu Čechů a Slováků. Při této příležitosti byly ve Staňkově na náměstí u lípy republiky položeny květiny a zapáleny svíčky.
Nejstarší fungující vinárna v hlavním městě je opět, stejně jako stovky jiných podobných podniků v zemi, v tíživé situaci. Koštovna U Počtů v Praze na Letné, která byla založena již v roce 1897, patřila už během jarní odstávky k podnikům, které prostřednictvím Deníku volali po záchraně.
Letošní hlavní státní svátek byl „koronovaný“ pandemií, a proto víceméně ušel pozornosti. Je to mrzuté, neboť stávající situace přímo volá k zamyšlení nad naší středoevropskou společností. Zasaženou virem, který pravděpodobným únikem z čínských laboratoří zvýraznil mnohé, často ignorované rysy přítomnosti.
Do amerických voleb, které ovlivní celý svět, zbývá pouhý týden. Český profesor připravil knihu představující americké prezidenty posledního století. Připomíná, že Amerika je rozdělena již několik dekád.
Zajímavé jubileum slaví budova Nové radnice při Sokolské třídě u Komenského sadů. Slavnostně byla otevřena již 28. října 1930.
Grafik Mořic Jung by se v těchto dnech dožil 135let. Jung studoval v letech 1901–1908 na vídeňské škole užitého umění u Carla Otta Czeschky , Bertolda Löfflera , Felician Myrbach a Alfreda Rollera.
/VIDEOVÝLET S DENÍKEM/ V dnešním videovýletu se podíváme na nejsevernější vrchol Českého lesa, který je opředen mnoha příběhy. Jde o devět set čtyřicet metrů vysokou horu Dyleň, na jejímž vrcholu se ční bývalá vojenská věž.
Do věže kostela svatého Václava v Novém Veselí se vrátily zvony. Lidé postrádali jejich hlas už řadu let.