Značka Škoda oslaví příští rok 120. výročí svého působení v motorsportu. Nejvýznamnější úspěchy, včetně titulů Mistra světa, si však připsala až v poslední době. Úspěšná éra ale nekončí. Speciál Rally2 vznikne i ze čtvrté generace modelu Fabia.
Na jaře příštího roku skončí v holešovském závodě Sfinx výroba čokoládových cukrovinek – Lentilek. Společnost Nestlé, která cukrovinky vyrábí, rozhodla o přesunu jejich výroby do německého Hamburku.
Je horší chřipka, nebo koronavirus? Jako laici bychom snad mohli vycházet ze statistik a historických svědectví. Koneckonců, odhadované oběti španělské chřipky po první světové válce hovoří o 20 až 100 milionech obětí. Ani odborníci se nedokážou shodnout na tom, kolik jich vlastně bylo a je to pochopitelné, vzhledem k možnostem komunikace té doby.
Kousek nad vlakovou zastávkou před nemocnicí se pěšinkou dostáváme k místu zbouraného domku. V něm na jaře 1914 gymnazisté, bydlící zde u Čermáků na privátě, ho nazývali katovna v pustém lese – parodovali tehdy populární učitelská pěvecká tělesa. Už za tři týdny secvičování podnikalo dvanáctičlenné studentské pěvecké sdružení tournées po okolních vesnicích.
Sto pětatřicet let uplyne v těchto dnech od narození devátého starosty Znojma, advokáta Josefa Mareše. Rodák z Vídně vystudoval ve Znojmě německé gymnázium, poté studoval práva ve Vídni a v Praze.
Nákaza novým typem koronaviru neobnáší jen bezprostřední riziko, ale hrozí i "tichou vlnou" pozdějších neurologických následků, které mohou přijít po viru, varují vědci. Byť jsou konkrétní rizika v této chvíli jen hypotetická, obavy jsou podle nich na místě. Vede k nim i historická zkušenost.
Naše toulky jižní Moravou nás v dalším pokračování zavedly do Čejkovic. Tato vinařská obec leží 15 km severozápadně od Hodonína a žije zde přibližně 2500 obyvatel. Za zmínku jistě stojí pověst, jak název obce mohl vzniknout, i když jde o příběh velmi nepravděpodobný, protože v ČR je osm obcí s tímto názvem. Pověst vypráví o pánovi, který při lovu zastřelil čejku a nad ní pronesl monolog: „Už nepoletíš čejko více“.
Na náměstí před budovou radnice v Českém Brodě se rozeběhlo restaurování památníku Prokopa Holého. Práce vyjdou na 460 tisíc korun. Jedná se o opravu samotného památníku, na podstavec a trnož pomníku dojde v následujících letech. Jedná se o památník z hořického pískovce, který tvoří jednu z dominant Husova náměstí, v nejdelší části měří sedm metrů.
/FOTOGALERIE/ Dne 5. října 1918 se v Dobrušce předčasně slavil konec první světové války a pád mocnářství. A na den přesně o 102 let později znovu. Tentokrát to měli na svědomí ochotníci z divadelního spolku F. A. Šubert Dobruška, kteří v historické veselohře Orlíčci v rybníku aneb První světová válka skončila v Dobrušce připomněli událost z roku 1918, kdy se ukončení bojů slavilo v tomto městě s několikadenním předstihem.
Hudebník a folklorista Dragutin Pokorný se narodil přes 153 lety v Čermákovicích na Znojemsku. K hudbě ho vedl už v dětství jeho otec, další vzdělání získal na vídeňské konservatoři, kde studoval hru na lesní roh.
Divadelní představení Orlíčci v rybníku, nastudovanou Divadelním spolkem E. A. Šuberta z Dobrušky, si v pátek 2. října od 19.30 hodin odbude v sále bačetínské hospody svou předpremiéru.
Archeologové se opět vrátili do studny na Horním náměstí v Přerově
Místo setkávání a společných přípitků, ale i nedobytný „trezor“ a odpadiště, kam lidé vhazovali věci, jichž se potřebovali zbavit. Přerovští archeologové se o víkendu opět vrátili na Horní náměstí, aby prozkoumali útroby historické studny z Pernštejnského období. I tentokrát vyzvedli ze dna zajímavé předměty, dokládající běžný život Přerovanů na přelomu 19. a 20. století.
Nebyly to jen bodáky, granáty a plyn, co během první světové války zabíjelo vojáky po tisících. Počet mrtvých bohužel pomohlo zvýšit také neobvyklé špatné klimatické období, které se vyznačovalo přívalovými dešti a klesajícími teplotami. Podepsalo se i na pandemii španělské chřipky v roce 1918.
V neděli 27. září se v Plané nad Lužnicí konalo slavnostní žehnání nového zvonu z dílny myslkovického zvonaře Michala Votruby. Přivítat ho do kostela sv. Václava přišli místní i přespolní, také zástupci samosprávy. Na věž se nástroj, který taktéž nese jméno patrona české země svatého Václava, dostane v pondělí na svůj svátek.
V sychravém ránu 13. října 1942 klopýtalo několik zubožených postav. Zezadu je poháněl řev táborových stráží SS a občas padla nějaká rána nebo kopanec. Skupinka se ocitla před ponurou budovou s těžkými dveřmi. Každý z vězňů věděl, co to znamená, až vstoupí dovnitř.
Hrdost na ochránce vlasti. Českoslovensští legionáři letos slaví sté výročí návratu do republiky a hold jim originálním způsobem vzdává i nejstarší palírna v Evropě. Prostějovská Palírna U Zeleného stromu ve spolupráci s Československou obcí legionářskou vyrobí limitovanou sběratelskou edici prémiového panamského rumu Heffron.
/FOTOGALERIE/ Několik dní zvedalo 9 hydraulických heverů 415 let starou dřevěnou zvonici na hradeckém „Slavíně“ poblíž kostelíka sv. Jana Na Zámečku. Třiašedesátitunová stavba z dubových trámů se blíže k Bohu přiblížila kvůli havarijnímu stavu podloží.
Kapli na hustopečském hřbitově, která pochází z počátku devatenáctého století, čeká závěrečná rekonstrukce. Tamní s ní začali v září a hotovo chtějí mít do dvou měsíců.
Výročí vzniku samostatného Československa 28. října a Den válečných veteránů slavený 11. listopadu si obyvatelé Kroměříže i představitelé radnice připomenou prostřednictvím vzpomínkových setkání. „Významné historické události je třeba si stále připomínat. Kvůli starší generaci, která si pamatuje období nesvobody, i kvůli mladším, kterým je třeba přibližovat události minulého století,“ uvedl starosta Kroměříže Jaroslav Němec.
Místo posledního spočinutí zde našly tisíce německých vojáků padlých ve 2. světové válce. Pohřbení jsou tady také turečtí vojáci, kteří zahynuli v první světové válce a dokonce i padlí z bitvy u Slavkova z počátku 19. století.
Robert Land, původním jménem Robert Liebman, natočil v období mezi světovými válkami desítky filmů. Byl to on, kdo vycítil herecký potenciál hvězd stříbrného plátna Marlene Dietrichové či Lilian Harveyové.
Tradiční Odpoledne v Muzeu silnic ve Vikýřovicích, pořádané ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, proběhne v sobotu 19. září od 14 do 17 hodin. Hned na úvod bude zahájena výstava Československé legie 1914 – 1920. Jde o putovní výstavu, kterou připravila Československá obec legionářská v rámci projektu „Legie100“ jako jednu ze souboru mnoha dalších výstav připomínajících zásadní historické zásluhy československých legionářů.
Profesor, regionální historik a politik Josef Freising se narodil v Dolních Dunajovicích, v rodině Josefa a Josefy Potschkových, své příjmení si však během první světové války změnil na Freising. Byl propagátorem německého tělovýchovného hnutí Deutche Turnverein, jehož myšlenkou byla také podpora národní pospolitosti a vlastenectví.
Když jsem chtěl před pěti lety připomenout 319. výročí jedné z nejvýznamnějších bitev, která zastavila téměř tisíc let trvající snahu muslimů o ovládnutí Evropy a o násilné porobení jejího obyvatelstva, nenašel se žádný deník, který by byl ochoten – v době, kdy do Evropy proudily davy neidentifikovatelných muslimů – tuto zprávu uveřejnit.
V ústavu v Jevíčku na Svitavsku, kde se léčí plicní nemoci, má covid-19 šesti lidí, další čekají na testy. Testovat bude asi nutné celý pavilon, uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) na Facebooku.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V minulém díle seriálu jsme putovali pomocí historických fotografií do voleb a volebních tažení. Dnes se podíváme do dvou obcí na Prostějovsku, do Hvozdu a Suchdolu.
Ve filmu Veberovi, ve skutečnosti Korbelovi. Předobrazem pro ústřední pár ve filmu Krajina ve stínu o masakru ve vsi Tušť jsou rodiče Ferdinanda Korbela, který svůj příběh svěřil Paměti národa.
Úctyhodných pětadevadesát let dnes slaví světoznámá operní pěvkyně a herečka Soňa Červená. Dáma, která v šedesátých letech emigrovala za dramatických okolností z totalitního Československa a po roce 1989 se vrátila zpět, je stále umělecky aktivní. Na jevišti ji můžeme vídat v doprovodu klavíristy Karla Košárka v unikátním recitálu, který je mimo jiné složen i z písní jejího otce, spisovatele a kabaretiéra Jiřího Červeného.
Před 80 lety, v září 1940, začala vojska horthyovského fašistického Maďarska zabírat severorumunský region zvaný severní Sedmihradsko, a vytvořila tak hluboký klín do sousední země. Vpád bohužel provázely krutosti, jichž se maďarští vojáci dopouštěli zejména na rumunském, ale i židovském a slovenském civilním obyvatelstvu. Jedním z takových zločinů byl také masakr nejméně 86 obyvatel obce Treznea, k němuž došlo 9. září 1940.
Elegantní a aktivní dáma s perlami na krku, které byste sto let rozhodně nehádali. Přesně taková je Božena Eberlová, která v Domově seniorů Kdyně na Domažlicku oslavila století.
Už jen do konce měsíce mají obyvatelé Liblic možnost prostřednictvím internetového hlasování vyjádřit svůj názor, kde by viděli vhodné místo pro postavení pomníku padlým. O jeho vybudování usiluje Spolek přátel obce Liblice a jednota Čs. obce legionářské v Českém Brodě. Chtěli jej postavit už cca před 90 lety místní hasiči, dokonce už zahájili práce, jenže přišla německá okupace.
Edvard Beneš, československý politik a státník, zemřel 3. září 1948. Jedni ho obdivují, jiní zavrhují. "Bez něj bychom republiku neměli," prohlásil o něm kdysi Masaryk. Edvard Beneš bezesporu patří k velkým a významným osobnostem naší historie. Dnes si připomínáme 72 let od jeho úmrtí.
Asi každý, kdo zaslechne slovo Merkur, si ho automaticky spojí s planetou obíhající nejblíže Slunci. Nebude ale o moc méně těch, kdo mají Merkur spojený s kovovými plíšky s dírkami, šroubky, matičkami a konstrukční nápaditostí. A právě kovová stavebnice, která vznikla počátkem 20. století v Polici nad Metují a vyrostlo na ní několik generací dětí, oslavila sto let své existence.
Očekávaný a odkládaný film Šarlatán se v srpnu konečně dočkal premiéry a byl to skvělý nápad režisérky Agnieszky Holland, že do něj obsadila otce a syna Trojanovy. Devatenáctiletý Josef propůjčil tvář léčiteli Janu Mikoláškovi v jeho mladším věku.
Asi každý, kdo zaslechne slovo Merkur, si ho automaticky spojí s planetou obíhající nejblíže Slunci. Nebude ale o moc méně těch, kdo mají Merkur spojený s kovovými plíšky s dírkami, šroubky, matičkami a konstrukční nápaditostí. A právě kovová stavebnice, která vznikla počátkem 20. století v Polici nad Metují a vyrostlo na ní několik generací dětí, oslavila sto let své existence.
Dva výstřely z poloautomatické pistole ráže 7,65 mm Browning stačily a 50 milionů lidí rukovalo na frontu, 8 milionu zahynulo v zákopech 1. sv. války v blátě, sněhu, zásahem kulky, probodení bodákem, roztržením granátem. V červnu 1914 v ulicích Sarajeva zavraždil atentátník Gavrilo Princip arcivévodu a následníka rakousko−uherského trůnu Ferdinanda d'Este a jeho ženu Žofii Chotkovou.
Když se řekne Jiří Stříbrný, mnohým vytane na mysli heslo „muž 28. října“. Jeden ze zakladatelů a nejvlivnějších politiků první republiky byl však zároveň postavou ve své době značně kontroverzní. Byl vášnivým karbaníkem a ženám podléhal možná až příliš lehce. Navíc neváhal přilepšovat si na státních zakázkách na uhlí.
Orlické hory a okolí nabízí výletníkům využití nejen v zimě, ale po celý rok. Putujte po přírodních rezervacích Zemská brána nebo Jelení lázeň, vystoupejte na vrchol Velká Deštná nebo se podívejte do bývalé vojenské tvrze s obrněným transportérem. Přečtěte si tipy Deníku na místa, která musíte vidět a zažít.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ V minulém díle seriálu jsme putovali pomocí historických fotografií do Ohrozimi a Pavlovic u Kojetína. Dnes zavítáme do historie města Prostějova a jeho starostů.