Není pivovar jako pivovar. Zatímco jedna skupina „prosperuje“ – byť toto označení je nutné brát v této době s rezervou – i v čase koronaviru, jedna je takřka před kolapsem. Není totiž pivovar jako pivovar. Pokud jejich hlavním odbytištěm byly restaurace a hospody, jejich majitelé nyní řeší velkou otázku, co v současné situaci dělat. Minipivovary, které ale zásobují spíše koncové zákazníky, jsou relativně v klidu. Některým se navíc jejich odbyt dokonce mírně zvýšil.
„Snad to přežijeme!“ To je nejčastější reakce provozovatelů restaurací a hospod, kam ještě před dvěma týdny chodili lidé na pivo, obědy, večeře či pořádali oslavy. Kvůli šíření koronaviru jsou však dnes restaurace pro veřejnost uzavřené. Jednou z mála možností, jak udržet restauraci a vydělat aspoň nějaké peníze, je tak za současné situace vaření a rozvoz jídla.
/FOTOGALERIE/ Kluci na hranicích jsou hladoví, a my alespoň využijeme volný čas. Tak začíná Milan Hoštický z Valtic své vyprávění o tom, proč se rozhodl vařit pro vojáky a policisty hlídající hranice mezi Valticemi a rakouským Schrattenbergem.
/FOTOGALERIE/ Velký pokles prodeje zaznamenávají kvůli koronaviru i restaurační zařízení v Opavě. Některá zavřela úplně, jinde vaří alespoň polední menu.
Teprve před měsíce otevřeli manželé Zuzana a Michal Šimíkovi v Plané nad Lužnicí restauraci U třech kytar – dříve U Anděla. Po počáteční radosti, že se podnikání příjemně rozjíždí, přišel koronavirus, vládní nařízení, karanténa a nouzový stav.
Kde končí potraviny podléhající zkáze, jejichž zásoby měly restaurace nakoupené před jejich povinným uzavřením v rámci opatření proti šíření nového typu koronaviru? Provozovatelé se snaží o to, aby to nebylo v popelnici.
Zakázaný večírek v pardubické restauraci? Policie v týdnu zasahovala v restauraci Na Cibulce, kde se měli bavit lidé i přes vládní zákaz. Majitelem podniku je bývalý hokejový brankář Martin Růžička.
Zakázaný večírek v pardubické restauraci? Policie v týdnu zasahovala v restauraci Na Cibulce, kde se měli bavit lidé i přes vládní zákaz. Majitelem podniku je bývalý hokejový brankář Martin Růžička.
Další citelná opatření kvůli epidemii koronaviru dnes vedle Bavorska přijaly i další německé spolkové země včetně Bádenska-Württemberska, Hesenska, Porýní-Falce, Sárska či Brém. Patří k nim uzavírky restaurací a dalších gastronomických zařízení a v některých případech také zákaz shromáždění s více než pěti osobami.
V současnosti je nejdůležitější se neshromažďovat, nevytvářet skupinky o větším počtu lidí. Na tom se shodne většina společnosti. Část mladých se však přesto snaží scházet na některých veřejných místech. V Nymburce například u hradeb nebo u některých zavřených restaurací.
/FOTOGALERIE/ Velký a hlavně pozitivní ohlas u veřejnosti má rozhodnutí ostravské restaurace Pizza Coloseum, které pro všechny zdravotníky, policisty a hasiče vaří jídla zdarma.
/FOTOGALERIE/ Velký a hlavně pozitivní ohlas u veřejnosti má rozhodnutí ostravské restaurace Pizza Coloseum, které pro všechny zdravotníky, policisty a hasiče vaří jídla zdarma.
Několik free shopů, dva intershopy, čerpací stanice, restaurace, sezónní stánky, ale také muzeum. To vše se nachází v areálu starého hraničního přechodu v Rozvadově.
Obyvatelé kraje ukazují, jak se v době krize umějí semknout. Dobrovolníci pomáhají šitím roušek, nákupem a péčí o důchodce, vařením nebo hlídáním dětí.
Výroby roušek, které jsou v současných dnech žádaným, ale nedostatkovým zbožím, se chopili dobrovolníci i na Kutnohorsku. Někde jsou to jednotlivci, jinde je šijí ve velkém. Roušky se šijí například v Pivovarské restauraci v Čáslavi. Primárně pro místa jako je pošta, hasiči, obchody, policie a firmy, kde nejvíce chybí. Materiál na zhruba na 3000 roušek byl rychle zpracován restaurace tak musela poptávat látku.
/FOTOGALERIE/ Ještě před týdnem měli v restauracích plno a nejen během polední pauzy se nezastavili. Kvůli nouzovému stavu a následné nařízené karanténě, která znamenala také uzavření restaurací, ale i oni bojují o holé přežití.
Počet nakažených v Moravskoslezském v kraji v úterý opět stoupl. Podle posledních údajů Krajské hygienické stanice je v kraji 34 potvrzených případů. Nejvíce jich stále hlásí frýdecko-místecký okres - 17 případů, Ostrava 8, Novojičínsko 5 a Karvinsko má 3 případy. Žádný nárůst zatím hygienici nezaznamenali na Bruntálsku - Opavsko hlásí 1. případ
Josef Pour sedí ve své prázdné a potemnělé hospodě a smutně hledí na tři plné mrazáky jídla, dvanáct sudů piva a množství lahví dobrého vína. Po téměř dvaceti letech života ve Španělsku se mu konečně podařilo otevřít svůj podnik v malé horské vesnici Eugi na severu země obývané převážně Basky. Španělská vláda ale kvůli děsivému šíření koronaviru vyhlásila nouzový stav a Josef si pomalu začíná uvědomovat, že ho bude stát hodně úsilí, aby si hospodu vůbec udržel.
Sobotní nařízení vlády uzavřelo restauračních zařízení. Restaurace v Hranicích tak hledají jiné způsoby, jak se k zákazníkům dostat. Přistupují tak k rozvozu jídel či výdejním okénkům.
Gulášová polévka, smažené kuřecí stripsy, či vepřová směs portugal. To je část pondělní nabídky v restauraci Baileys v Tachově. Ta je stejně jako všechny ostatní restaurace, kavárny a hospody na základě vládního opatření uzavřena, ale strávníkům umožňuje odběr jídla přes výdejové okénko.
Jídla a potravin je dost, ale jak je dostat k lidem? Nestandardní stav si žádá neobvyklá řešení. Restaurace provizorně vyřešily situaci výdejem jídla z oken či dveří, zaměřují se na rozvoz domů. Města zavádějí kontaktní linky pro seniory a lidi v karanténě. Formují se sestavy dobrovolníků, kteří jim chtějí pomoct.
Naprosto nezvyklý pohled se naskytl v pondělí 16. března kolem poledne každému, kdo se pohyboval v centru hlavního města. Tam kde jindy proudí davy turistů či hladových zaměstnanců, nebyla skoro "ani noha".
Ještě před týdnem měli v restauracích plno a během polední pauzy se téměř nezastavili. Kvůli nouzovému stavu, který znamenal také uzavření restaurací, ale budou bojovat o holé přežití.
Evropské země i další státy po celém světě zavádějí přísnější opatření ve snaze bránit šíření koronaviru. Zavírají hranice, školy a ve městech nákupní střediska či restaurace a bary. Zatímco v Číně se denní nárůst nakažených trvale snižuje, v jiných evropských, ale i asijských zemích naopak infikovaných přibývá. Úřady pevninské Číny v neděli zaznamenaly 16 dalších případů nákazy novým typem koronaviru, dalších 14 lidí infekci podlehlo. Malajsie ohlásila 125 nových případů nákazy, Jižní Korea 74 případů, Írán pak 129 nových obětí.
Bezprecedentní opatření, která platí kvůli šíření koronaviru v České republice, zasáhla významně do života všech lidí také v okrese Louny. V něm hygienici v pondělí 16. března odpoledne dosud neevidovali žádného nakaženého, běžný život se ale téměř zastavil.
I v nouzovém stavu, v jakém se kvůli koronaviru nachází celá republika, se lidé vzájemně podporují a snaží si pomáhat. Italové zpívají z oken bytů a domů, čeští podnikatelé v oboru gastro zachraňují, co se dá.
/ROZHOVOR/ Mít člověk na těle tetování, byla to dříve známka vojny, nebo vězení. Ani jedno není případ Václava Mikuláška, přesto jeho tělo zdobí nejedna „malůvka“.
/FOTOGALERIE/ V Česku o víkendu začala platit opatření nouzového stavu. Od 6 hodin ráno kvůli nim zůstaly zavřené nejen restaurace v obchodních domech, ale i obchody s výjimkou vybraných prodejen.
Opatření, kterým vláda od sobotní 6. hodiny ranní 14. března nařídila zavřít obrovské množství obchodů a především prakticky všechny restaurace, bary, kluby a hospody, se dotkla milionů lidí.
Pracující nebo návštěvníci v Českém Krumlově nebudou od pondělka odkázáni pouze na jídlo, které si sebou přinesou z domova. Některé restaurace zavádějí speciální výdej nebo rozvozy, další váhají, protože nevědí, co v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru přijde dál.
Zavíráme. To zaznívalo v pátek před osmou hodinou večer ve všech restauracích a hospodách napříč republikou. Zbývalo už pak jen dopít pivo, zaplatit a nejlépe se odebrat rovnou domů.
Spolu se svou dcerou Zuzanou vlastní populární smíchovskou restauraci Gourmet Pauza. Ještě před pár měsíci uvažovala o otevření další pobočky, před létem finalizuje projekt zahrádky ve vnitrobloku. Rozhodnutí vlády zavřít veškeré restaurace, bary a hospody Pavlína Zemanová respektuje a snaží se vyhovět zákazníkům alespoň tak, že jim jídlo uvaří s sebou. “O víkendu to ještě zvládneme, pak asi úplně zavřeme,” říká sympatická restauratérka.
Liberecký deník vám přináší souhrn aktuálního dění z Libereckého kraje v souvislosti s aktuální epidemií nového typu koronaviru. Během soboty 14. března se objevily dva nově potvrzené případy nákazy, zavřely se vybrané obchody a restaurace. Zasedl také krizový štáb Libereckého kraje.
Na 1. máj se netěší jen ti, kdo s nostalgií vzpomínají na prvomájové průvody a veselice. Pořádně veselo bude od 1. května také v českých hospodách. Od tohoto data se totiž mění sazba daně z přidané hodnoty u piva. Namísto jedné teď ale hostinští budou účtovat dvě, třetí pak u piva nealkoholického.
Hotel Jičín i Rieger restaurace Dělová koule, všechna tato zařízení v Jičíně jsou od pátku uzavřena, v provozu zůstává ale zůstává hotel reStart. „Máme tu hosty, restaurace je sice uzavřena, ale jídlo jsme schopni zanést do pokojů,“ říká jeden ze spoluvlastníků hotelu Jan Ent, který se rozhodně nechystá komplex uzavřít.
Policisté Krajského ředitelství kontrolují, zda provozovatelů obchodů a restaurací dodržují aktuální nařízení vlády, podle kterého je musejí nechat uzavřené.
Další a přísnější nařízení vlády omezilo na Táborsku obchody s módou, hračkářství, restaurace, k uzavření přistoupila i většina školek či veřejných jídelen. V provozu nadále zůstávají jen provozovny základní obslužnosti jako potraviny, lékárny či drogerie. Zatím fungují také chovatelské potřeby, obchody s elektronikou či trafiky. Někteří obchodníci zavírají dobrovolně z preventivních důvodů.
Sobotní uzavření obchodů a restaurací neudělalo radost řadě jejich vedoucím a provozovatelům. Někteří však využívají formu prodeje, která je ještě možná. Tedy prodej jídel a nápojů s sebou. Řada lidí to využila u nymburské restaurace U Gregorů, kde se v sobotu kolem poledne stavili i někteří pro jídlo.
Na mimořádném nočním zasedání vlády bylo rozhodnuto o uzavření obchodů s výjimkou prodeje potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a dalších. Zároveň jsou od 6. hodiny ranní uzavřeny všechny hospody, herny a kasina.
/VIDEO/ Vláda v sobotu v noci zpřísnila bezpečnostní opatření. Budou zavřené restaurace i obchodní centra s výjimkou prodejen potravin, kromě lékáren či čerpacích stanic. Omezení se týká i heren, kasin a kadeřnických či kosmetických salonů.
Obavy o to, jak zvládnout výpadek tržeb, ale i netradiční řešení štamgastů, kteří nechtěli o posezení u piva přijít. Tak vypadal první den, kdy se nesmělo večer do restaurací. Od soboty však platí zákaz úplný. Prvozovatelé restaurací se děsí velkého propadu tržeb.
Vláda zpřísnila kvůli koronaviru přes noc svá nařízení. Od sobotního rána už nesmějí otevřít restaurace a jiné obchody s výjimkou potravin, drogérií, vyvařoven pro zaměstnance, lékáren či čerpacích stanic.
Obavy o to, jak zvládnout výpadek tržeb, ale i netradiční řešení štamgastů, kteří nechtěli o posezení u piva přijít. Tak vypadal první den, kdy se nesmělo večer do restaurací. Od soboty však platí zákaz úplný. Prvozovatelé restaurací se děsí velkého propadu tržeb.