Třicet let. Téměř polovinu života spojil akademický sochař Karel Otáhal s Velkými Opatovicemi na Blanensku. Zde před půl stoletím také zemřel. Místní mu u příjezdovém cesty v parku poblíž tamního zámku nedávno odhalili pomník.
Zkušební plavba člunu vydlabaného z jednoho kusu kmene, na kterém se experimentální archeologové z Archeoparku Všestary chystají příští rok přeplout Egejské moře, byla úspěšná.
Měří 11 metrů, váží necelé tři tuny a jezdí kolem pěti kilometrů za hodinu - replika pravěkého člunu brázdí o víkendu přehradní nádrž Rozkoš na Náchodsku. Parta nadšenců kolem archeologa Radomíra Tichého ho testuje, aby s ním příští léto mohla přeplout Egejské moře.
Itálie je ideální zemí, kde strávit dovolenou. Své si tu najde každý, ať už hledáte moře a ruch přístavů, majestátní Alpy, nekonečné vinice nebo posezení v kavárnách a ochutnávání těstovin, pizzy nebo nepřekonatelné zmrzliny. Itálie je ale známá nejen skvělým jídlem a pohostinností lidí, ale především úchvatnými památkami, kterými se mohou chlubit zdejší města a romantickými místy, která dostanou i skalního cynika.
Tři evropské tituly, navrch dva rekordy. Českolipská plavkyně Petra Weber Chocová startovala na evropském šampionátu Masters v Římě na třech tratích. Všechny ovládla, navíc zaplavala i skvělé časy.
Podruhé za sebou se fotbalisté Milína utkali v I. A třídě se soupeřem z Mělnicka. Tentokrát zajížděli na hřiště Nelahozevsi, kde se hraje do kopce. Převýšení tamější hrací plochy je zřejmé na první pohled a hosté si museli máknout, aby odjížděli domů s nějakým bodovým ziskem. V závěru zápasu sahali po vítězství, ale nakonec brali i remízu 2:2, ačkoliv o vedení přišli na poslední chvíli.
Na přelomu srpna a září se v poměrně dalekém Římě konal evropský šampionát Masters v plaveckých sportech, což jsou soutěže podle věkových kategorií od 25 do 29 let a dále pak v rozmezí pěti let.
Byl to jeden z nejlepších týdnů v mém životě. Tak bez trochy ironie hodnotí Jiří Sláma čekání na pozemek, které strávil na ulici před žďárskou radnicí.
Na ME v plavání konaném v Itálii Českou republiku reprezentovali také tři plavci ze Zábřeha. Všichni závodili v bazénových disciplínách probíhajících mezi 28. srpnem a 4.září. Vzhledem k očekávanému enormnímu zájmu o tuto akci po covidové pauze nejen ze strany domácích závodníků, kde je plavání velmi populární, pořadatelé zavedli omezení na maximálně 3 individuální starty pro každého plavce.
/REPORTÁŽ/ Škvírou mezi vojenskými štíty Římanů vykukují zvědavé oči bojovníka. Obranná formace z červených kovových plátů připomíná hranatou stonožku z jejichž útrob se o výhledu na bojiště dá pochybovat. Přesto se nebezpečně posunuje vpřed. „To jsou Římani a tamhle Germáni a tam ti smíchaní, co se dali dohromady. A tamto jsou Neandrtálci nebo jak se jmenují, už se v tom nevyznám,“ zasmějí se vlastnímu vtipu tři kluci ležící na trávě v popředí davu přihlížejících.
/FOTO, VIDEO/ Škvírou mezi vojenskými štíty Římanů vykukují zvědavé oči bojovníka. Obranná formace z červených kovových plátů připomíná hranatou stonožku z jejichž útrob se o výhledu na bojiště dá pochybovat. Přesto se nebezpečně posunuje vpřed. „To jsou Římani a tamhle Germáni a tam ti smíchaní, co se dali dohromady. A tamto jsou Neandrtálci nebo jak se jmenují, už se v tom nevyznám,“ zasmějí se vlastnímu vtipu tři kluci ležící na trávě v popředí davu přihlížejících.
Dřevěné plavidlo pro další expedici Monoxylon je téměř hotové. Experimentálním archeologům z Archeoparku Všestary zbývá doladit detaily a finální vzhled repliky pravěkého člunu vydlabaného z jednoho kusu kmene dubu. Koncem září ho chtějí vyzkoušet na přehradní nádrži Rozkoš u České Skalice na Náchodsku. Na začátku byl mohutný kmen více než 300 let starého dubu, který vážil téměř 17 tun. Práce zahájili experimentální archeologové letos v dubnu.
Nový školní rok začne až 1. září 2022, proto se na sklonku toho předchozího sluší krátce bilancovat. Školní rok 2021–2022 byl pro naši školu velmi úspěšný, neboť naši studenti i učitelé odborných předmětů měli možnost zúčastnit se odborných stáží díky projektu Erasmus+.
Plavkyně Slávie VŠ Plzeň Kristýna Horská skončila pátá v závodě na 200 metrů polohovým způsobem na mistrovství Evropy v Římě. Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka tak po pondělní páté příčce na prsařské dvoustovce dosáhla dalšího skvělého výsledku.
Plavkyně Slávie VŠ Plzeň Kristýna Horská zvládla pondělní finále na trati 200 metrů prsa na mistrovství Evropy v plavání v Římě. Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka doplavala pátá časem 2:26,07 minuty. Její pátá příčka je zatím nejlepším českým umístěním na šampionátu.
Zlínský plavec Matěj Zábojník skončil osmý ve finále mistrovství Evropy na 200 metrů prsa, v polovině závodu byl ještě třetí. Kristýna Horská v Římě postoupila v téže disciplíně sedmým časem do pondělního finále, znakař Tomáš Franta byl v semifinále padesátky jedenáctý.
Možná to někdo ani nezaregistroval, ale v nedalekém Mnichově už od 11. srpna běží souboje multisportovního mistrovství Evropy. O medaile v malé „evropské olympiádě“ usiluje 4800 sportovců v devíti odvětvích, přičemž hlavní menu – atletické soutěže - startuje již v pondělí.
Dvacet dva let sloužil v blanenském kostele sv. Martina rodák z Dolních Bojanovic Jiří Kaňa. Během jeho působení se katolický svatostánek s nedávno zpřístupněnou věží stal jedním z hlavních turistických lákadel. A blanenská farnost nedílnou součástí kulturních a společenských akcí ve městě. Minulý týden Jiří Kaňa v Blansku odsloužil poslední mši. Děkujeme paní Komárkové za dnešní příspěvek.
Italským hasičům zabralo osm hodin, než se dostali k muži zasypanému v centru Říma. Podle všeho je navíc členem gangu, který se chtěl tunelem prokopat do nedaleké banky. Po záchranné akci byli zadrženi čtyři lidé. Informoval o tom portál The Local.
Zlínský plavec Matěj Zábojník si hned první den mistrovství Evropy v Římě připsal další velký úspěch kariéry. Rodák z Neubuze vylepšil v závodě na 100 metrů prsa vlastní český rekord na 1:00,63 minuty a díky skvělému výkonu postoupil do semifinále, přestože musel tuto distanci v dopoledním programu absolvovat dvakrát.
Italští rybáři objevili 25. července u severoitalské vesnice Borgo Virgilio poblíž města Mantova v řece Pád bombu americké výroby, pocházející ještě z druhé světové války. Bombu odkryl pokles říční hladiny v důsledku dlouhotrvajícího sucha. Informuje o tom agentura Reuters.
ROZHOVOR/ Teď královnou jsem já. Ne však Kleopatrou, jak se zpívá v muzikálové písni. A hold jí nevzdává Řím… Hold jí vzdává český basketbalový národ, protože se stala nejlepší ženou uplynulé sezony. Poprvé ve své kariéře. Na trůn usedla Julia Reisingerová. Do křesla ji vynesla především práce ve španělské Gironě, kterou však opouští směrem nahoru. Několik let je také nedílnou součástí národního týmu, ve kterém musela chtě nechtě převzít roli jednoho z lídrů.
Teď královnou je ona. Ne však Kleopatrou, jak se zpívá ve slavné muzikálové písni, a hold jí nevzdává Řím. Ale český basketbalový národ, protože se stala nejlepší ženou uplynulé sezony. Poprvé ve své kariéře usedla Julia Reisingerová na pomyslný trůn. Do křesla ji vynesla především práce ve španělské Gironě, kterou však opouští.
V půli července letošního roku jsem konečně uskutečnil dva roky odkládanou výpravu po stopách mého pradědečka z matčiny strany, který bojoval za Velké války v rakousko-uherské armádě a skončil v zajateckém táboře v Itálii, kde také zahynul.
Lidé vyhledávající červencovou zábavu podléhají už sedm let ve Starých Hutích, čítajících 122 obyvatel, fenoménu Tragačových závodů. Ty vůbec první se v jedné z nejmenších obcí na Slovácku konaly ve druhé polovině 20. století, v roce 1968.
Nestačili na medailisty. Na mistrovství Evropy do dvaceti let se brodským zápasníkům nedařilo. Nejlepším z Čechů byl v italském Římě Michal Zelenka, který po jedné výhře a porážce skončil dvanáctý. Dvě porážky si při své premiéře ve věkové kategorii připsal loňský medailista z MS kadetů Artur Sarkisjan.
Famózní výkon předvedl na juniorském mistrovství Evropy v plavání v rumunském Otopeni pardubický závodník Daniel Gracík, který si doplaval na trati 100 metrů motýlek pro zlatou medaili!
Už třikrát se letos plážoví volejbalisté Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem dostali na světovém okruhu do finále, ale po porážkách v dubnu v Itapemě a v květnu v Ostravě neuspěli v duelu o zlato ani tento víkend na silně obsazeném turnaji Pro Tour kategorie Elite v Gstaadu.
V Nouzově na Semilsku byla v roce 2012 vybudována rodinou pana Rudolfa Farského st. kaplička, která je věnována svatému Benediktu a stala se i nedílnou součástí Cimrmanovy nejnižší rozhledny.
V Nouzově na Semilsku byla v roce 2012 vybudována rodinou pana Rudolfa Farského st. kaplička, která je věnována svatému Benediktu a stala se i nedílnou součástí Cimrmanovy nejnižší rozhledny.
Toho roku získal Egypt nezávislost, zanikla Osmanská říše, vznikl Sovětský svaz, v Itálii se po pochodu na Řím chopil vlády Benito Mussolini, narodili se pozdější manželé Zátopkovi a byla otevřena hrobka faraona Tutanchamona v Egyptě. Kromě těchto událostí se v roce 1922 v obci Kleny narodila Růžena Hostošová, která nedávno oslavila sté narozeniny.
Relikviář s úlomkem kosti svatého Pavla, jednoho z nejvýznamnějších postav celé historie křesťanství, mohli zájemci spatřit v čáslavském kostele sv. Petra a Pavla. Tato unikátní příležitost se naskytla farníkům a veřejnosti 29. června při tradiční slavnosti svatých Petra a Pavla v místním děkanském kostele.
Už čtvrtou výpravu do pravěku chystá parta chlapů kolem archeologa Radomíra Tichého. Na parkovišti u archeoparku ve Všestarech u Hradce Králové vydlabávají dosud největší repliku pravěkého člunu. S ním chtějí příští léto přeplout Egejské moře po stopách prvních zemědělců.
Už čtvrtou výpravu do pravěku chystá parta chlapů kolem archeologa Radomíra Tichého. Na parkovišti u archeoparku ve Všestarech u Hradce Králové vydlabávají dosud největší repliku pravěkého člunu. S ním chtějí příští léto přeplout Egejské moře po stopách prvních zemědělců.
Brutální souboje, řinčení mečů, krev, mrtvoly a jásající davy. Takhle si většina lidí představuje gladiátorská klání na život a na smrt, která byla populární v římské kultuře. I po více než dvou tisících letech si udržují svou oblibu, avšak pouze na filmových plátnech, stránkách knih nebo při návštěvách starověkých amfiteátrů. Vědci nyní přišli s novou studií, která dokázala, že gladiátorské zápasy nebyly krvavou hrou bez pravidel. Šlo naopak o vysoce regulované a systematizované představení, v němž měli vycvičení atleti svou choreografií vytvořit pro diváky maximální napětí.
Ve dnech 18. až 19. června se v Žilině konalo Mezinárodní mistrovství Slovenska v plavání kategorie masters, na kterém nemohli chybět ani plavci ze Zábřehu. A ti se na něm tedy rozhodně neztratili.
/ROZHOVOR/ Do kin ve čtvrtek vstupuje romantická komedie Rudolfa Havlíka Prezidentka. Vypráví o ženě, která svůj politický post bere vážně, ale potřebuje i svobodu a lásku. A tak za ní utíká v utajení do "Podhradí". Hraje ji Anna Geislerová.
V pátek 17. června uplynulo 60 let od jednoho z největších úspěchů naší fotbalové historie, kdy československé mužstvo podruhé (a zatím také naposledy) bojovalo o titul mistrů světa v Chile (poprvé v Římě 1934).
Přístavba chirurgického pavilonu a stavba centrálního příjmu pacientů v Nemocnici Rudolfa a Stefanie běží podle plánu. Například chirurgie už má část přízemí hotovou. Stavebníci nový objekt vytvářejí litím betonu do formy, čili bednění, a ke zpevnění konstrukce používají armovací ocel.
Po třech výhrách poprvé v Evropské lize klopýtly, když ve Zlíně podlehly Chorvatsku 1:3. To už však měly české volejbalistky vítězství a postup z tříčlenné skupiny European Golden League jistý. Teď už se chystají na důležitější bitvu. Ve čtvrtek nastoupí svěřenkyně řeckého kouče Jannise Athanasopulose v Prostějově k semifinálovému duelu soutěže proti Rumunsku.
V Litoměřicích se odehrál národní sraz majitelů Vesp. Akce odstartovala v sobotu 11. června na Střeleckém ostrově, odkud účastníci vyrazili na projížďku Českým středohořím. K vidění byly moderní stroje, ale i několik historických modelů.
Dvojice amerických turistů poškodila slavné římské Španělské schody. Muž a žena známou památku sjeli na elektrických koloběžkách. Žena pak navíc svou koloběžku na schody hodila, čímž způsobila mnohatisícové škody. Bohužel nejde o ojedinělý incident. Po pandemické přestávce se turisté v Itálii chovají jako utržení ze řetězu a bezohledně ničí slavné památky.
Zbrusu novou operu Quo vadis skladatelky Sylvie Bodorové zařadil do svého repertoáru soubor opery Divadla J. K. Tyla v Plzni. Její světovou premiéru v režii ředitele divadla Martina Otavy a v hudebním nastudování šéfa souboru Jiřího Petrdlíka mohou diváci poprvé zhlédnout v sobotu 11. června 2022 od 19 hodin na Nové scéně DJKT.
V patnácti letech se Barbora Janíčková účastnila Evropských her v Baku, v jednadvaceti potom i olympijských her v Tokiu a nyní se připravuje na Světovou univerziádu v čínském Čcheng-tu, která byla z důvodu covidové pandemie přesunuta z roku 2021 na rok 2023, a také na mistrovství republiky, které pro ní bude poslední možnou šancí k postupu na mistrovství Evropy v Římě. Dvaadvacetiletá talentovaná plavkyně, která, ač původem z Brna, nyní reprezentuje klub UP Olomouc pod dohledem trenéra Dušan Viktorjeníka, má prostě to nejlepší, zdá se, ještě před sebou.
Opera La Scala v Miláně, paláce v Paříži a New Yorku, vyhlášené hotely a divadla či operní dům Teatro dell'Opera v Římě. Taková místa osvětlovaly nejluxusnější lustry vyrobené v bývalé továrně na křišťálové lustry firmy Elias Palme v severočeském Kamenickém Šenově. Po ukončení provozu v druhé polovině 20. století začala chátrat, lesk a sláva postupně zašly a z továrny se stala jedna z nejznámějších ruin v Libereckém kraji.
Ve své starosti udělal radost jiným. Když se sedmašedesátiletému faráři Bohumilu Víchovi náhle zhoršil zrak, učinil zásadní rozhodnutí - svůj automobil věnoval opavské Charitě.
/FOTOGALERIE/ Turnaj J&T Banka Ostrava Beach Pro poprvé vyhráli v roce 2019. Tehdy byli Anders Mol a Christian Sörum světovými jedničkami, letos se norští plážoví volejbalisté do Dolních Vítkovic vrátili s titulem olympijských vítězů z Tokia 2021. A pod vysokými pecemi došli znovu do finále, ve kterém opět porazili Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera. Zase 2:1.
Bylo úterý 30. května 1972 deset večer a na izraelském letišti Lod právě přistávalo letadlo Air France z Říma. Na jeho palubě byli i tři japonští teroristé. Všichni tři vypadali jako spořádaní houslisté. Jenže v houslových pouzdrech ukrývali namísto hudebních nástrojů československé samopaly vzor 58. A v letištní hale s nimi rozpoutali peklo.