Papež František je na několik dní hospitalizovaný kvůli onemocnění dýchacích cest. Informoval o tom vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Šestaosmdesátiletá hlava katolické církve podle něj nemá covid-19. Bruni dříve uvedl, že papež do nemocnice v Římě zamířil kvůli plánované zdravotní prohlídce, což později zpochybnila italská média.
Jestli jste zvědaví, jak to o Velikonocích vypadalo ve vesnickém stavení, jaká vajíčka si malují čerti a hastrmani, proč odlétají o Velikonocích zvony do Říma a jak se zdobí perníčky, přijďte se i vy podívat o velikonoční sobotu nebo neděli do Pohádkové kovárny v Selibově u Písku.
Domov má ve Dvoře Králové nad Labem, u rodinného krbu se ale jen tak neohřeje. Tenistka Gabriela Knutsonová v novém kalendářním roce doslova létá po celém světě a k radosti své i svých rodinných příslušníků sbírá úspěchy. Před nedávnem se dokonce dočkala svého prvního titulu na turnaji ITF. A nehodlá skončit pouze u něho.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Odpuštění a smíření bylo téma přednášky Ladislava Heryána, která se na pozvání čáslavské skupiny České křesťanské akademie konala v úterý 21. března v Komenského síni evangelické fary. Setkání s římskokatolickým knězem, saleziánem, vysokoškolským pedagogem, spisovatelem a erudovaným biblistou bylo všechno možné, jen ne nuda.
Jeden z nejpozoruhodnějších exponátů českokrumlovského zámku, zlatý kočár, který 16. listopadu 1638, tažen šestispřežím a naložen dary, uzavíral průvod knížete Jana Antonína I. z Eggenberku za papežem Urbanem VIII. v Římě, dostal nový kabát. Společně s ním už jsou pro návštěvníky nachystány i dva další světové unikáty. To je hlavní novinka letošní zámecké sezóny, která v Českém Krumlově vypukne 1. dubna.
/VIDEO/ Jeden z nejpozoruhodnějších exponátů českokrumlovského zámku, zlatý kočár, který 16. listopadu 1638, tažen šestispřežím a naložen dary, uzavíral průvod knížete Jana Antonína I. z Eggenberku za papežem Urbanem VIII. v Římě, dostal nový kabát. Společně s ním už jsou pro návštěvníky nachystány i dva další světové unikáty. To je hlavní novinka letošní zámecké sezóny, která v Českém Krumlově vypukne 1. dubna.
Většinou tradičního 1. dubna začne na jihočeských památkách návštěvnická sezona. Zdražovat vstupné se letos nebude, pro děti zlevní. Na některých objektech začnou s předstihem. Například v Jindřichově Hradci budou podle starého obyčeje z dob Rožmberků vařit pro veřejnost sladkou kaši. V Krumlově se letos dostane do akce zlatý kočár.
Strejčku a tetičko, dejte taky vajíčko… Jihočeské muzeum už zahájilo Velikonoce. Jarní tematickou výstavu a doprovodný program můžete navštívit do 10. dubna. Přenesete se do dob našich předků a připomenete si, jak se svátky jara slavily hlavně na jihočeském venkově.
/FOTO/ Adam Kopecký (váha -81 kg) jako jediný zástupce mladoboleslavského juda v české osmičlenné výpravě se výrazně prosadil na víkendovém European Open v Římě. Po čtyřech vítězstvích a jedné prohře vystoupil na bronzový stupeň vítězů a posunul Českou republiku v hodnocení zemí na osmou příčku. V Římě startovalo celkem 381 judistů z pěti kontinentů a 34 zemí.
V desáté hře druhé sady bývalá světová jednička Karolína Plíšková sice prohrávala už 0:40, ale pak plejádou pestrých úderů v 1. kole turnaje WTA v Dubají v českém derby krajanku Markétu Vondroušovou přehrála a po setech 6:3 a 6:4 zatnula pěst pravé ruky a po hned prvním využitém mečbolu jde dál. "Hrála jsem dobrý tenis," řekla s úsměvem 30letá nasazená sedmnáctka.
/FOTOGALERIE/ Uprostřed práce na své šesté knize, věnované pouti do Santiaga de Compostela, udělal známý cestovatel, spisovatel, vypravěč a novinář Ladislav Zibura malou přestávku a poctil svou mimořádnou návštěvou diváky pořadu Křeslo pro hosta ve Zruči nad Sázavou. Tak trochu i díky přátelství s jedním z předchozích našich hostů, kterému se ve Zruči líbilo - reportérovi Janku Rubešovi.
Po celou kariéru dávala přednost vzdělání. V zahraničí vystudovala univerzitu, k bakalářskému titulu přidala dva magisterské, teď se ale může o to víc věnovat tenisu. Gabriela Andrea Knutson ze Dvora Králové nad Labem, majitelka dvou občanství, se před týdnem dočkala zatím životního úspěchu.
Již řadu let si mohou věřící, navštěvující na den svatého Valentýna baziliku sv. Petra a Pavla v Praze na Vyšehradě, připomenout tohoto světce zhlédnutím relikviáře s jeho lopatkou, vystavovaného v ten den před oltářem. Valentýnovy ostatky najdeme po celé Evropě: kromě Prahy jsou i v Glasgow, v Dublinu, v Římě, v Terni, ale prý také v jedné kapli u Jihlavy. Je jich tolik, že jedna kostra by na ně nemusela stačit.
Tak se těšil na svůj velkolepý koncert v O2 areně, až se mu málem stal osudným. Operní zpěvák Štefan Margita po představení muzikálu Biograf láska prozradil, co se stalo a jak mu teď jeho kolegové říkají.
Ten, kdo o první únorové sobotě odpoledne a večer zavítal do Obecního domu Stará škola na Salaši, určitě nelitoval. Tamní Klub přátel Salaše (KPS) tam uspořádal 36. ročník koštu slivovice, druhý nejstarší v Česku i na světě.
Terčem recestistů „teroristického“ lepidlového útoku se stalo muzeum v sousedním Ústí nad Labem. Teplický Radim Neuvirt společně s kolegou z radikálové skupiny říkající si „Vyžvejklá bambule“ se rozhodli přilepit k modelu mamuta. Recese jim ale vyšla pouze z části. Drobný rozruch mezi návštěvníky způsobili, očekávaného příchodu policistů se však nedočkali.
Ústecké muzeum se stalo terčem „teroristického“ lepidlového útoku. Jako první v Česku. Dva radikálové ze skupiny říkající si „Vyžvejklá bambule“ se rozhodli přilepit k modelu mamuta. Recese jim vyšla jen z části. Drobný rozruch mezi návštěvníky způsobili, ale příchodu policistů se nedočkali. I zájem medií byl nulový.
Ústecké muzeum se stalo terčem „teroristického“ lepidlového útoku. Jako první v Česku. Dva radikálové ze skupiny říkající si „Vyžvejklá bambule“ se rozhodli přilepit k modelu mamuta. Recese jim vyšla jen z části. Drobný rozruch mezi návštěvníky způsobili, ale příchodu policistů se nedočkali. I zájem medií byl nulový.
Má to být vyvrcholení loňské elitní beachvolejbalové série. Na Beach Pro Tour Finals se v katarském Dauhá představí deset nejlepších mužských i ženských párů. A na velmi prestižní akci, která začíná od čtvrtka, nebude chybět ani Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem. „Bereme to jako odměnu za loňské výsledky, možnost si vydělat nějaké peníze a hlavně otestovat formu před začínající olympijskou kvalifikací,“ prohlásil Perušič, který společně se svým parťákem drží osmé místo na žebříčku. Za sebou mají zimní přípravu v Římě nebo na Tenerife.
Dvě osobnosti z úsvitu českých dějin Marobud a Sámo se v posledních dvou letech dostaly do širšího světového povědomí díky streamovacím platformám. Tvůrci historických seriálů šli naproti současným trendům i kontroverzím. V aktuálním německém pokračování Barbarů na Netflixu je drsný vládce Markomanů Marobud zobrazen jako skrytý gay či bisexuál.
Ve věku 95 let zemřela italská herečka Gina Lollobrigida. Informovala o tom agentura ANSA. Podle italského tisku byla v poslední době v nemocnici v Římě. Lollobrigida patřila k nejznámějším tvářím italské poválečné kinematografie a k sexsymbolům 50. a 60. let 20. století. Kromě filmu se věnovala také fotografii, charitě a modelingu, ale i politice.
Vatikán od pondělí opět vyšetřuje případ, který Itálií rezonuje už čtyři desítky let. A do kterého se zapletl i Svatý stolec. Emanuele Orlandiové bylo 15 let, když se 22. června 1983 vracela z hodiny flétny v Římě. Domů už ovšem nikdy nedorazila. Zmizení vyvolalo několik spekulací, včetně té, že ji unesl gang s cílem vydírat Vatikán. Případ vyšetřovatelé znovu otevřeli po žádostech rodiny a nových odhaleních v dokumentární minisérii Netflixu, která se jednou z největších záhad nejmenšího státu světa zabývá.
/FOTO/ Dva Italové koupili ruinu zarostlou keři a proměnili ji v kouzelné místo. Pro Alenu Hesounovou byla návštěva zámku zážitkem, na který se nezapomíná. Děkujeme za příspěvek.
Poslední rozloučení s papežem Benediktem XVI. bylo znát i v jihočeské metropoli. Ve čtvrtek v 9.30 hodin se rozeznělo všech pět zvonů Černé věže. Vyzváněly na základě pokynu předsedy České biskupské konference Jana Graubnera v den pohřbu emeritního papeže Benedikta XVI.
Jde o jeden z trochu pozapomenutých povánočních svátků, přestože zmínka o něm provází téměř každé vyprávění o Ježíškově narození. Na 28. prosinec připadá tzv. Svátek mláďátek či neviňátek, který je připomínkou Herodem nařízené masové vraždy novorozených chlapců v Betlémě. Má tento mýtus reálné kořeny?
Už dlouho. Je to skoro deset let, co Česká biskupská konference dala souhlas k zahájení procesu blahořečení pátera Josefa Toufara. Je to první krok k tomu, aby mohl být někdy v budoucnu prohlášen dokonce i svatým. Toufar tragicky zemřel 25. února 1950. Osudným se mu stal takzvaný Číhošťský zázrak, kdy se v prosinci na začátku adventu uprostřed mše na kostelní stěně pohnul záhadně kříž.
Je to skoro deset let, co Česká biskupská konference dala souhlas k zahájení procesu blahořečení pátera Josefa Toufara. Je to první krok k tomu, aby mohl být někdy v budoucnu prohlášen dokonce i svatým. Toufar tragicky zemřel 25. února 1950. Osudným se mu stal takzvaný Číhošťský zázrak, kdy se v prosinci na začátku adventu uprostřed mše na kostelní stěně záhadně pohnul kříž.
Spojila je láska k cestování, poznávání nových míst, lidí, kultur i sport, kterému se oba věnují. Proto se Zlata Biedermannová s partnerem Pavlem Fleischerem snaží střídat pobyt v Čechách, kde mají rodiče, příbuzné a přátele s pobytem v Indonésii, která jim učarovala. „Těch ostrovů je tolik, že bychom potřebovali několik životů a stále bychom měli co objevovat,“ tvrdí Zlata.
Dnes je Boží hod vánoční, pro křesťany nejdůležitější vánoční den. Připomínají si narození Ježíše Krista. V kostelích se stavějí betlémy, tradiční jsou i vánoční hry, připravované většinou jako pásmo scén z příběhu o Ježíšově narození a koled. Boží hod vánoční patří spolu s Božím hodem velikonočním neboli Zmrtvýchvstáním Páně k největším svátkům liturgického roku.
Nechal zabít svou vlastní matku, první manželku a vychovatele. Římský císař Nero, který se narodil před 1985 lety, se do dějin zapsal jako krutovládce. Část historiků ale upozorňuje, že možná nebyl až tak hrozným tyranem, jak se o něm říká, a některé jeho hrůzné činy jsou mýty.
Sešvihání proužkem kůže z obětované kozy, pití krve gladiátora či lektvar z varlat vepře nebo starého kohouta. Těmito a mnoha dalšími procedurami se lidé v dávných dobách, kdy se věřilo v zázračné účinky odvarů, modliteb a obětin, snažili bojovat s neplodností. Lektvary, odvary z bylin či koupele si možná dovedeme představit i dnes. Leckdy však měly léčebné metody i mnohem bizarnější podobu.
/FOTOGALERIE/ Když se mluví o profesi vědce, hodně lidí si představí roztěkaného, rozcuchaného postaršího člověka v laboratoři plné zkumavek. To ale rozhodně není případ čtyřiatřicetiletého Manuela Bazzichetta, který většinu času totiž tráví za počítačem. Díky získanému prestižnímu grantu zkoumá, jak extrémní klimatické jevy ovlivňují fungování ekosystému.
Ve středu 7. prosince zemřel ve věku nedožitých pětadevadesáti let vynikající vrhač i trenér Jan Vrabel. V aktivní kariéře se sice na olympijské hry neprobojoval, jako trenér se však zúčastnil hned dvou – v roce 1960 v Římě i následujících v Tokiu.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Nad Prahou se v úterý 29. listopadu rozsvítily Klimatické hodiny. Osm metrů vysoké a třicet pět metrů široké digitální ciferníky po boku kyvadla odměřují čas, který údajně zbývá k zamezení nezvratných změn klimatu.
I přes zdražení energií nezůstane litoměřické náměstí bez vánoční výzdoby. Zatímco v minulých dnech probíhaly na Mírovém náměstí práce na usazení a výzdobě vánočního smrku, nyní už září a vytváří vánoční atmosféru.
Po sesuvu půdy na italském ostrově Ischia zemřela nejméně jedna žena. Dalších 12 lidí se podle agentury ANSA pohřešuje, pátrají po nich záchranáři. Zhruba 200 lidem úřady nařídily evakuaci kvůli obavám z dalších sesuvů a zřícení dalších domů. České ministerstvo zahraničí neví o tom, že by se neštěstí dotklo některého z Čechů.
Ve věku 82 let v neděli zemřel klarinetista, saxofonista a skladatel Pavel Smetáček. Úmrtí vedoucího souboru Traditional Jazz Studio ČTK oznámila jeho rodina V letech 1994 až 1998 působil Smetáček také jako diplomat na českém velvyslanectví v Římě.
Škoda v Indii v současné době prodává kromě Octavií, Superbů a Kodiaqů rovněž dva modely určené pro zdejší trh. Jsou jimi Kushaq a Slavia. Oba jsem měl možnost vyzkoušet přímo na zdejších silnicích.
Existovala hudba před pěti tisíciletími? Jak asi zněla? Odpověď vám dá šamanská družina Heilung, která k nám zavítá už na druhý samostatný koncert. Ten první byl beznadějně vyprodán několik měsíců před jeho konáním, takže tentokrát míří do Fóra Karlín, kde už také zbývají poslední vstupenky.
Vzpomínka na všechny věrné zesnulé, Památka všech věrných zemřelých, Svátek zesnulých, Památka zesnulých či lidově Dušičky. To jsou nejznámější názvy pro datum 2. listopad.
Studentky z Integrované střední školy ve Slavkově u Brna strávily měsíc na stáži v Římě. Spoustu se toho za tu dobu naučily a prohlédly si krásné památky hlavního města Itálie. Děkujeme za příspěvek.
Byla sobota 28. října 1922 a k italskému hlavnímu městu Řím pochodovaly tisíce fašistů vedených mocichtivým mužem jménem Benito Mussolini. Následující den požádal italský král Mussoliniho, aby sestavil vládu. Veřejná autorita se vzdala tváří v tvář vyhrožujícímu fašismu.
Letos v červnu obdržela ředitelka Muzea středního Pootaví Strakonice Ivana Říhová od Suverénního řádu maltézských rytířů velmi cenné vyznamenání. Je to záslužný řád ORDINE PRO MERITO MELITENSI a toto vyznamenání se uděluje osobám, které se výjimečně zasloužily o maltézský řád. „Když si na ty chvíle vzpomenu, stále cítím velké dojetí,“ říká Ivana Říhová.
/FOTOGALERIE/ Více jak stovku diváků přilákalo v nedělní večer do kolínského Kina 99 promítání koprodukčního filmu Il Boemo o životě českého hudebního skladatele Josefa Myslivečka. Bonusem navíc byla účast ve Francii žijícího českého režiséra Petra Václava a producenta snímku Jana Maculy.
V Římě složila do rukou prezidenta Sergia Mattarelly přísahu šéfka postfašistické strany Bratři Itálie (FdI). Giorgia Meloniová se stala první ženou v čele italského kabinetu a první vůdkyní krajně pravicové strany, která bude zemi řídit. Po ní složili i přísahu zbývající ministři její vlády. Informují o tom tiskové agentury.
Světoznámě uznávaný dirigent Jakub Hrůša bude od roku 2025 ředitelem Královské opery v londýnské Covent Garden. Jednačtyřicetiletý brněnský rodák bude druhým Čechem, který bude stát ve vedení Královské opery, prvním byl v padesátých letech minulého století Rafael Kubelík.
Let 181 německé společnosti Lufthansa z Malorky do Frankfurtu se před 45 lety změnil v drama. Letoun s více než devadesáti lidmi na palubě unesli palestinští teroristé. Drama trvalo pět dní, v somálském Mogadišu nakonec zakročilo protiteroristické komando.
V samém srdci Křišťálového údolí se zrodil nápad na skleněný symbol a poctu největšímu českému patronovi. Rudolf Repka, Jiří Pačinek a David Sobotka se rozhodli vytvořit Křišťálovou přilbu svatého Václava a jako oficiální dar pro velvyslanectví a výraz své úcty ji osobně předat velvyslanci České republiky ve Vatikánu, Jeho Excelenci Václavu Kolajovi. Stalo se tak v předvečer státního svátku a slavnostní mše.
Pěvecké sbory katedry hudební výchovy Pedagogické fakulty UJEP úspěšně reprezentovaly naše i světové sborové umění a hlavně ústeckou univerzitu i město na 11. mezinárodním sborovém festivalu a soutěži Canco Mediterrania ve španělském městě Lloret de Mar.