Kreativ

ŠTÍTEK: Řím

„Automotive Sapiens se umí nejen učit, ale ví, jak vytvořit s člověkem vztah, který bude hraničit se vztahem emocionálním.“ Ilustrační snímek.

Revoluce v autech díky AI. Automobile Sapiens zní jako začátek pořádné sci-fi

Z termínu umělá inteligence (anglicky AI – Artificial intelligence) se stalo módní, lehce nadužívané, ale zároveň velmi důležité slovní spojení. Zmínku o AI, strojovém učení a dalších sofistikovaných termínech ponese i krabice od vašeho příštího vysavače a není divu, že se AI stále častěji objevuje i ve světě aut. Podle studie z Luiss Business School University v Římě nás čeká dokonce AI automobilová revoluce, a to díky „Automobile Sapiens“.

Zmrzlina

Zmrzlinové léto na Rychnovsku. Kde vám chutná nejlépe? Hlasujte v anketě

Jogurtová, pistáciová, pravá vodová, ale i v kombinacích mák a švestka, čokoládová s višňovou, tvarohová s čokoládovou, smetanová rybízová nebo slaný karamel. I takové zmrzliny vám chutnají na Rychnovsku. Kde je však podle vás ta nejlepší? Hlasujte v naší anketě (vždy 1x za 24 hodin), a to až do 18. srpna 7 hodin ráno.

Michaela Kuklová

Michaela Kuklová: Maminka běhá v osmdesáti na podpatcích, je plná energie

Herečka Michaela Kuklová oslavila v dubnu šestapadesáté narozeniny, na svůj věk ale rozhodně nevypadá. Možná je to i dobrými geny zděděnými po mamince. Ta totiž v osmdesáti letech ještě před pár týdny běhala v Římě na podpatcích a vypadala skvěle. Do Říma se s Michaelou a její maminkou vypravil i Míšin syn Roman. Jaký spolu mají vztah? A proč se o herečce říká, že je "psí anděl"?

Matěj Krsek se stal popáté čtvrtkařským králem.

Atleti přivezli ze Zlína dva tituly. Krsek je popáté zlatý a čeká na ranking

Jedno zlato se na atletickém mistrovství ČR ve Zlíně v podstatě očekávalo, i když v atletice papírové předpoklady často zhroutí jako balíček karet. Druhé je pak naprosto nečekané. O kom je řeč? Jednak o Matěji Krskovi - od neděle pětinásobném českém šampionovi z čtyřstovky, a pak o Tereze Vlkové, překvapivé vítězce trojskoku.

Vítězslav Veselý se v neděli rozloučil s úspěšnou kariérou.

Olympionik Veselý o konci kariéry: Tělo mě nepustilo. Zažil nostalgii

Sportovní sbohem dal na symbolickém místě. V prostorách, kde s atletikou začínal. V blízkosti, kde studoval obchodní akademii. Olympijský medailista a mistr světa v hodu oštěpem Vítězslav Veselý se v neděli na domácím MČR v atletice oficiálně rozloučil s bohatou kariérou. 

Barbora Špotáková.

Ve Zlíně sbírala kešky, navštívila ZOO. Špotáková o nové roli i svém rekordu

Tři roky nazpět v Baťově městě ovládla svůj první zdejší závod. Ve středu do tamějších končin zavítala znovu, už coby místopředsedkyně Českého atletického svazu. „Dlouho mi trvalo, než jsem se tady poprvé objevila. K vítězství jsem ze sebe musela vyškrábnout pořádný výkon,“ vzpomíná Barbora Špotáková, olympijská šampionka z Pekingu a držitelka 11 cenných kovů z velkých akcí před víkendovým startem republikového šampionátu.

Lada Vondrová

Vondrová se pomalu vrací. Už dobře dýchám a nic mě nebolí, říká čtvrtkařka

Trápení kvůli nekonečným zdravotním trablům je snad u konce. Čtvrtkařce Ladě Vondrové se špatně dýchalo. I když měla kvalitně natrénováno, nemohla pořádně zabrat. Předčasně se vrátila z nedávného mistrovství Evropy v Římě, ale po další léčbě věří, že si letos všechno zlé vybrala a už se bude jen usmívat.

Kopřiva má schopnost odvodňovat organismus a díky tomu pročišťuje tělo a zbavuje organismus toxinů.

Každý se jí vyhýbá, přitom dokáže odvodnit a detoxikovat tělo. Podpoří i lymfu

Její sběr a užívání jsou hitem hlavně na začátku jara. Kopřiva totiž patří mezi první léčivé rostliny, které mohou lidé po konci zimy sbírat. To ovšem neznamená, že jindy by kopřivy člověku neprospívaly. Jedním z jejich úžasných účinků je schopnost odvodňovat organismus. Díky tomu kopřivy mimo jiné pročišťují tělo a zbavují je toxinů. Pití kopřivového čaje také pomáhá lymfatickému systému.

Lucrezie Borgiová bývá považována za jednu z nejvýraznějších ženských postav renesance. Proslula svou krásou. Předpokládá se, že malíř Bartolomeo Veneto zachytil na svém portrétu z roku 1520 právě tehdy již zesnulou Lucrezii.

Zákeřná travička, či očerňovaná oběť? S Lucrezií Borgiovou bylo možná vše jinak

Vzniklo o ní nespočet knih a filmů, inspirovala velikány výtvarného umění k vytvoření slavných portrétů. Šlechtična a dcera papeže Lucrezie Borgiová z mocného italského rodu je jednou z nejslavnějších postav renesance. Pověstná se stala nejen svou krásou a třemi manželstvími, ale především údajnou účastí na několika vraždách - prý byla zapálenou travičkou, která dokonce vyvinula svůj vlastní jed. Jenže ze zločinů je tato žena možná osočována neprávem a zvěsti o její zákeřnosti jsou mýtus. 

Matěj Ščerba na archivním snímku při vítězném skoku na halovém mistrovství ČR 2022.

Desáté místo z mistrovství Evropy? Ščerba si pochvaluje vyrovnanost výkonů

Český tyčkař a ústecký rodák Matěj Ščerba přidal další milník do své kariéry. Pětadvacetiletý atlet se na mistrovství Evropy v Římě možná trochu nečekaně prokousal do finále, v němž skončil na vynikajícím 10. místě. Poslední červnový víkend ho bude čekat i poslední boj o postup na olympiádu do Paříže.

Juniorka Radana Lapáčková ovládla v Ostravě závod na 3000 metrů překážek.     Foto: ČAS/Jan Houska

Šest medailí z Ostravy. Kladenské atletické mládí získávalo na Gigantu ostruhy

Tradičně výbornou úroveň mělo společné mistrovství České republiky juniorů a dorostu, jemuž se mezi atlety říká Gigant. Víkend ozdobil například dálkař Uherského Hradiště Petr Meindlschmid, sedmý muž z finále nedávného ME v Římě, který v Ostravě skočil 790 centimetrů. Kvalitní výkony předvedla i výprava kladenských nadějí, která se na Sletiště vrátila se šesti cennými kovy.

Z výrazu Matěje Krska je znát, že dává do závodu všechno. Ale závod mu nesedl, marodil

Jak si Kladeňáci vedli v Římě? Krsek při atletickém šampionátu doplatil na nemoc

/FOTO,VIDEO/ Jsou oporami kladenské atletiky. Tři muži a jedna žena v minulých dnech poznali, jaké to je popasovat se s evropskou konkurencí. Matěj Krsek, Vít Hlaváč, Tadeáš Procházka a Nikola Pöschlová závodili na Olympijském stadionu v Římě. Každý s jinými ambicemi a jinými výsledky. Někomu se dařilo, jiného postihla smůla. Takový je sport.

Nalezené stříbrné mince ve městě Wettin v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko.

Poklad v Německu: Šli do práce na stavbu, vykopali váček za miliony korun

Váček se stříbrnými mincemi nalezený v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko je vítaným přínosem pro poznání tamní historie. Archeologové zjistili, že peníze, které pravděpodobně patřily někdejšímu starostovi, byly v zemi ukryté od 17. století. Sbírka navíc obsahovala regionální i zahraniční platidla, dokonce některá vzácná. I proto odhadují dnešní hodnotu na více než dvanáct milionů korun.

Jakub Vadlejch se zlatou medailí pro mistra Evropy v hodu oštěpem

Vadlejch získal zlato na ME v atletice. Podívejte se, jak si užil oslavy medaile

Česká republika se v poslední den dočkala cenného kovu z mistrovství Evropy v atletice v Římě. Oštěpař Jakub Vadlejch vybojoval v dramatickém závodě posledním šestým pokusem zlatou medaili. Z úspěchu měl pochopitelně obrovskou radost. Připomeňte si spolu s námi okamžiky slávy s nejcennější medailí z ME na krku. 

Nikola Ogrodníková se po finále přivítala se svým partnerem

Ogrodníkové před finále bušilo srdce. Za páté místo se dočkala odměny

/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ - V Evropě byla už před šesti lety druhá, na letošním šampionátu v Římě skončila oštěpařka Nikola Ogrodníková na páté pozici. Měla však namále. Až třetím pokusem se prokousla do užšího finále a hned ve čtvrtém se zlepšila na konečných 61,78 metru, což znamená její nejlepší letošní výkon.

Nikoleta Jíchová ve finále ME v Římě

Další čtvrté místo. Jíchová bojovala o medaili, teď už myslí na tiramisu

/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Po dvou pondělních bramborových medailích tyčkařky Amálie Švábíková a čtvrtkařky Lurdes Glorie Manuel se v úterý na atletickém mistrovství Evropy v Římě urodilo další čtvrté místo. Tentokrát skončila těsně pod stupni vítězů v závodě na 400 metrů překážek Nikoleta Jíchová.

Atletka Lurdes Gloria Manuel se stala i vítězkou 59. ročníku ankety o jihočeského sportovce roku.

Lurdes Gloria Manuel čtvrtá ve finále evropské čtvrtky

Lurdes Gloria Manuel z VS Tábor ve finále hladké čtvrtky na ME v Římě se nezalekla velkých jmen a cílem proběhla na čtvrtém místě ve vylepšeném juniorském národním rekordu a také letošním nejlepším světovém výkonu této kategorie 50,52.

Lurdes Gloria Manuel skončila na ME v Římě na čtvrtém místě

Recept Lu na čtvrté místo? Přes den jsem se pár hodinek prospala, říká

/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Tahle pohádka skončila fantasticky, i když z toho bylo čtvrté místo. Mladičká česká atletka Lurdes Gloria Manuel skončila na ME v Římě těsně pod stupni vítězů. O tom se osmnáctileté závodnici, jíž se mezi atlety říká Lu, před touto sezonou a také před cestou do Itálie ani nesnilo. Radost je umocněna dalším zlepšení svého čas na 50,52.

Lurdes Gloria Manuel postoupila s časem do finále běhu na 400 m na ME 2024 Řím

Tábor bude večer na nohou, Lurdes Gloria Manuel poběží finále mistrovství Evropy

Jihočeská atletika slaví mimořádný úspěch. Osmnáctiletá Lurdes Gloria Manuel postoupila v Římě do finále mistrovství Evropy v běhu na 400 metrů, na jehož start se postaví dnes večer ve 21:50 a v přímém přenosu ho odvysílá ČT sport. Stačil jí na to stačil čas 51,06 sekundy. Finále evropského šampionátu poběží jako první Češka od roku 2010, kdy v Barceloně skončila pátá Denisa Helceletová (tehdy Rosolová).

Stadio dei Marmi byl dokončen v roce 1928 a na první pohled budí dojem starořeckého sportoviště

Římský unikát. Atleti se rozcvičují pod dohledem soch v nadživotní velikosti

/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ V římském areálu Foro Italico může návštěvníky překvapit kultovní Stadio dei Marmi. Při atletickém mistrovství Evropy slouží jako rozcvičovací plocha před vstupem závodníků na hlavní arénu Stadio Olimpico. Kromě trénujících atletů si ho prohlížejí i diváci. Je totiž připomínkou sto let staré historie.