Změna času. Letní čas. Zmizí jedna hodina… Lidé na změnu času nahlížejí různě někomu nevadí, ale někomu činí problémy. Odpůrci letního času tvrdí, že posun působí problémy se spaním. Podle některých dokonce stoupá počet dopravních nehod a sebevražd. Jiný ale změnu s vidinou blížícího se léta vítá, druhý se cítí jen ospalý a unavený.
Ústecký kraj – Po téměř pěti měsících se ze zimního spánku probouzí hřenské soutěsky. První turisty převozníci svezli tento pátek. V průběhu letošní sezóny na návštěvníky soutěsek čeká několik novinek, ale i omezení.
Litoměřicko - Velikonoce jsou nyní nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K tomu podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování.
Praha - Přechod ze zimního spánku do jara plného aktivity, vyžaduje víc než jen pár slunečních paprsků. Obzvlášť, když se zpod mraků objeví jen občas a na chvíli. Vyhrát boj s jarní únavou ale není nic nemožného. Naopak! Stačí pár jednoduchých návyků, které vám dodají spoustu energie. Poradili odborníci z MatchaTea.cz.
Hranice – Centrem Hranic můžou v současnosti auta nejen projíždět ale také zde parkovat. Nedá se říct, že by byl na náměstí extrémní provoz, ale na druhou stranu se zdaleka nejedná ani o pěší zónu. Vedení radnice otázku budoucího vývoje dopravy na náměstí soustavně diskutuje se zástupci zainteresovaných stran.
Duchcov - Již na velikonoční Velký pátek se opět otevřou brány zámku Duchcov, významné památky severu Čech. První letošní návštěvníky tu přitom přivítá zámecké služebnictvo pana hraběte Josefa Karla Emanuela z Valdštejna a provede je zámeckými komnatami Duchcova.
Po téměř pěti měsících se ze zimního spánku probouzí hřenské soutěsky. První turisty převozníci svezou tento pátek. V průběhu letošní sezóny na návštěvníky soutěsek čeká několik novinek, ale i omezení.
Hřensko – Po téměř pěti měsících se ze zimního spánku probouzí hřenské soutěsky. První turisty převozníci svezou tento pátek. V průběhu letošní sezóny na návštěvníky soutěsek čeká několik novinek, ale i omezení.
Blanensko – Přicházející jaro a sluneční paprsky pomalu probouzejí z hlubokého zimního spánku žáby. Ty se hned vydávají za rozmnožováním, ale to pro ně může znamenat smrt. „Po probuzení žene žáby vnitřní instinkt k nejbližší stojaté vodě. Jenže nejkratší cesta často vede přes frekventovanou silnici, kde umírají pod koly aut," řekl Igor Forgáč z Domu přírody Moravského krasu.
Spánková apnoe. Název pro krátkodobou zástavu dechu během spánku. K lékaři s tímto problémem míří hlavně lidé ve středním věku, i když se dotýká i mnohem mladších. Ti ovšem netuší, že jí trpí a že jde o problém, který je třeba léčit. Většinou je na to, že se jim během spánku zastavuje dech, upozorní až partner nebo rodina.
Plzeň, Cheznovice – „Bylo to perných a šíleně dlouhých dvanáct nebo třináct minut," říká i s odstupem mnoha měsíců Alois Stupka z Cheznovic, který loni v srpnu zachránil život svému kolegovi Milanu Radoňovi. Za svůj čin byl na hejtmanství oceněn bronzovou plaketou a také šekem na deset tisíc korun.
Chomutov - Piškotové dorty polité medem a posypané ovocem, hromádky zeleniny, ale také hroznového vína, které mají tak rádi. To byla sobotní hostina pro čtveřici medvědů v Podkrušnohorském zooparku.
Spaní dětí v posteli u rodičů bylo léta démonizováno a považováno za škodlivé pro vývoj jejich samostatnosti a schopnosti zůstávat o samotě. Dnes je však pediatři jistým způsobem rehabilitovali. V Itálii spí 20 procent dětí ve věku od osmi let výše uprostřed mezi rodiči. A neměl by být problém, jestliže tento zvyk přetrvá až do ukončení základní školy. Znamená to, že ještě nenastala chvíle, aby děti byly samostatné, napsal italský deník Corriere della Sera.
Břeclav – O víkendu se znovu vydala do akce necelá dvacítka závodnic z břeclavského klubu sportovní gymnastiky. V Hlučíně jim odstartovala jarní část sezony, která je znovu pořádně nabitá. „Podzim je věnován společným skladbám a jaro závodům jednotlivkyň," vysvětlila rozdíly předsedkyně oddílu s patnáctiletou tradicí Soňa Harťanská.
Linec – Žáci a žákyně čtvrté třídy obchodní akademie ve Freistadtu absolvovali v Londýně dvoutýdenní praxi u vybraných firem v oblasti informačních technologií a obchodní správy.
Teplicko /ROZHOVOR/- Poruch spánku je celá řada. Jednou hojně diskutovanou je ronchopatie (chrápání). Postihuje především muže středního a vyššího věku, ale ani ženy nejsou výjimkou. Častěji jsou postiženi lidé s nadváhou, kuřáci, pacienti, kteří pijí alkohol.
Brno - Chrápou, občas přestanou dýchat a působí, že už se znovu nenadechnou. Tak popisují spánkovou apnoe, tedy zástavy dechu ve spánku, příbuzní nemocných. Na tento problém a další poruchy upozorňuje páteční Světový den spánku, který pořádá Světová asociace spánkové medicíny.
Chrápou, občas přestanou dýchat a působí, že už se znovu nenadechnou. Tak popisují spánkovou apnoe, tedy zástavy dechu ve spánku, příbuzní nemocných. Na tento problém a další poruchy upozorňuje páteční Světový den spánku, který pořádá Světová asociace spánkové medicíny.
Praha /ROZHOVOR/ – S chorobami spánku navštěvuje lékaře stále víc lidí. „V sousedních zemích je pracovišť nepoměrně víc, a tak lze očekávat, že kapacita bude stále méně dostačovat," říká Karel Šonka z Centra pro poruchy spánku Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Také patříte mezi ty, kterým se večer nedaří zabrat nebo se v noci několikrát vzbudí? Pak jste mezi 30 procenty naší populace, která se potýká s poruchami spánku. Navíc dnes spíme o 1,5 až dvě hodiny méně než před půl stoletím. Právě na potřebu dostatečného odpočinku upozorňuje Světový den spánku, který letos připadá na 18. březen.
Teplicko - Kdo nerad poslouchá chrápání spolunocležníků a rád se vyspí, tak tohoto přítele určitě dobře zná. Řeč je o špuntech do uší. Městská nemocnice v Duchcově nechala pro své pacienty nainstalovat dva špuntomaty.
Hranice – Po dlouhém zimním spánku čeká hranické fotbalisty ostrý návrat na zelený pažit. Zimní příprava v podání nového kouče proběhla poctivě a manšaft pod vedením lodivoda Rostislava Sobka zajiždí v neděli na hřiště valašského Brumova v rámci 18. kola fotbalové divize E. Přitom hranický kouč drží optimismus na nízké úrovni. „Je to na jejich půdě a budeme mít v sestavě několik nových tváří , které prověří hlavně ostrý zápas v soutěži," předestřel Sobek.
Hranice – Zimní spánek končí. Fotbalisté SK Hranice neděli vstoupí do jarní části divizní skupiny E. Na lavičce týmu, který zatím se svým působením v soutěži nebyl spokojen, zůstane oficiálně Rostislav Sobek. Trenér, který v závěru podzimu nahradil Petra Zatloukala.
Jičín – Správná výživa, dostatečný pohyb, kvalitní spánek, nekuřáctví a svoboda od jiných závislostí, prevence, péče o duševní zdraví včetně zvládání stresu jsou zásadní faktory podporující naše zdraví.
Červený Újezd - Více než stotisícovou škodu způsobil během noci na pondělí dosud neznámý zloděj, který vnikl do rodinného domu v Červeném Újezdu na Praze-západ. Po svém tam „hospodařil" někdy v době mezi 23.15 a 6.30 hodin - přičemž se nenechal odradit tím, že uvnitř spali majitelé.
Iten /POZDRAVY Z KENI/ - Jeden z nejlepších českých vytrvalostních běžců Jiří Homoláč tráví na soustředění v Keni dva a půl měsíce. V Africe se připravuje na atakování maratonského limitu na olympijské hry v Riu de Janeiro. O své přípravě a také zážitcích v daleké zemi každé úterý seznamuje čtenáře Deníku Rovnost v pravidelném zápisníku.
Hošťálková – Takřka před nosem majitele ujeli neznámí zloději s jeho přívěsným vozíkem. Svůj kousek předvedli v Hošťálkové v neděli před třetí hodinou ráno.
Trutnovsko, Pojizeří - Zimní spánek fotbalistům končí. Vedle divize C začínají také nejvyšší krajské soutěže na Královéhradecku. Řada duelů bude odložena.
Trutnovsko, Pojizeří - No sláva! Dlouhá zimní přestávka je u konce. Podkrkonošský a pojizerský region znovu začínají žít fotbalem. Jako první se rozeběhnou divize, na Královéhradecku ale startují i krajský přebor a I. A třída.
Hustopeče /ROZHOVOR/ - Nestárne. Na jaře znovu nakopne svoji mašinu, pak vyletí do nebeských výšek. A znovu bezpečně dopadne na kola. Freestyle motokrosař Petr Kuchař nehledí na věk, a přestože je druhý nejstarší aktivní jezdec ve své branži, pokračuje. „Uvidíme, jak dlouho ještě budu pokračovat," řekl Hustopečan.
Východní Čechy - Venku na nás čím dál častěji vykukuje sluníčko, což znamená, že pomalu, ale jistě přichází dlouho očekávané jaro. Příroda se začne probouzet a ze zimního spánku se proberou nejen zástupci zvířecí říše, ale také mnozí z nás.
Východní Čechy - Venku na nás čím dál častěji vykukuje sluníčko, což znamená, že pomalu, ale jistě přichází dlouho očekávané jaro. Příroda se začne probouzet a ze zimního spánku se proberou nejen zástupci zvířecí říše, ale také mnozí z nás.
Východní Čechy - Venku na nás čím dál častěji vykukuje sluníčko, což znamená, že pomalu, ale jistě přichází dlouho očekávané jaro. Příroda se začne probouzet a ze zimního spánku se proberou nejen zástupci zvířecí říše, ale také mnozí z nás.
Východní Čechy - Venku na nás čím dál častěji vykukuje sluníčko, což znamená, že pomalu, ale jistě přichází dlouho očekávané jaro. Příroda se začne probouzet a ze zimního spánku se proberou nejen zástupci zvířecí říše, ale také mnozí z nás.
Východní Čechy - Venku na nás čím dál častěji vykukuje sluníčko, což znamená, že pomalu, ale jistě přichází dlouho očekávané jaro. Příroda se začne probouzet a ze zimního spánku se proberou nejen zástupci zvířecí říše, ale také mnozí z nás. Nyní můžeme zimní únavu a podrážděnost hodit za hlavu. Pomoct by mohly jarní detoxikační kúry. Jsou ale vhodné? Neuškodí našemu organismu?
Východní Čechy – Venku na nás čím dál častěji vykukuje sluníčko, což znamená, že pomalu, ale jistě přichází dlouho očekávané jaro. Příroda se začne probouzet a ze zimního spánku se proberou nejen zástupci zvířecí říše, ale také mnozí z nás. Nyní můžeme zimní únavu a podrážděnost hodit za hlavu. Pomoct by mohly jarní detoxikační kúry. Jsou ale vhodné? Neuškodí našemu organismu?
Neratov – Obnova kdysi vysídlené vsi na polských hranicích úspěšně pokračuje. Probouzení Neratova nabralo jasné kontury. Už dávno nejde pouze o zdejší kostel, který se podařilo zachránit z trosek.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Skupinu, která delší dobu obchodovala s léky na předpis, zadrželi v těchto dnech moravskoslezští policisté. Obviněno bylo pět osob, mezi nimi i lékařka z Karvinska. Všem hrozí osm až dvanáct let vězení.