Podruhé za sebou zaskočil za nemocného hlavního kouče Svědíka a znovu neprohrál. Zatímco ale před týdnem asistent trenéra Slovácka Jan Baránek slavil společně s týmem jasnou výhru nad Českými Budějovicemi, v Ostravě, kde coby hráč i trenér prožil dohromady dvanáct let, bral po bezbrankové remíze jen bod.
Menopauza je přirozenou fází v životě ženy, která přináší fyzické, ale i emocionální změny. Trápí nás návaly horka, poruchy spánku a špatné nálady. Cítíme se často podrážděné, ubývá nám energie i potřebná svalová hmota. Výrazný příbytek pociťujeme v nárůstu tukové tkáně. Jak tomu předejít, proč je nejdůležitější spánek a které potraviny jsou nebezpečné nám v rozhovoru odpovídá vyhledávaný výživový poradce Petr Havlíček.
Co stojí za neuvěřitelnou tělesnou kondicí Josefa Dvořáka? Oblíbený herec to prozradil v časopisu Story. Radost z fyzické práce, dlouhý spánek a dobrá imunita. Tu už čtyřicet let tuží Josef Dvořák koupelemi ve studené vodě. K zálibě, které se údajně netřeba bát, ho přivedla jeho manželka.
Ke srážce chodce s tramvají došlo ve středu 5. července v odpoledních hodinách v Černokostelecké ulici. Muže zaklíněného pod tramvají vyprošťovali hasiči.
Proč jíst třešně? Třešně milujeme, ale málokdo ví, kolik vitaminů a antioxidantů se v nich skrývá a jak neuvěřitelně jsou zdravé. Třešně zlepšují spánek, bojují proti zánětům i zhoubným nádorům, snižují krevní tlak, pomáhají zlepšovat bolestivou dnu a podporují hubnutí. Do svého jídelníčku by je rozhodně měli zařadit i aktivní sportovci.
Všichni dobře známe pohádku O Šípkové Růžence, která se píchla o trn růže a usnula na sto let. Jedna taková krásná slečna usnula také v Cehnicích. Naštěstí se našel švarný mládenec, který se růžovým trním k dívce probil a vysvobodil ji z dlouhého spánku. Jeden z příběhů pohádkového filmu režiséra Jana Svěráka z roku 2014 sehrály v Cehnicích děti ze sboru Zpěváčci pod vedením Michaely Dvořákové.
Chrápete, často se budíte a přes den vás ničí únava? Možná je načase začít myslet na spánkovou apnoe, protože pokud ji máte, tak končí všechna legrace. Touto nemocí trpí přibližně deset procent populace. Až osmdesát procent pacientů ale není diagnostikováno a potýkají se s řadou obtíží, včetně poruch erekce. Bez správné léčby spánkové apnoe hrozí dokonce srdeční selhání.
Ke srážce motocyklu s osobním autem došlo v pondělí 12. června kolem 12. hodiny ve Vídeňské ulici v Praze. Motorkář utrpěl mnohočetná poranění. Záchranáři muže uvedli do umělého spánku a převezli do nemocnice. Doprava byla na místě řízena kyvadlově.
Představitelé ministerstva školství chtějí, aby školy přestaly tolik tlačit na výkon a soustředily se i na duševní pohodu žáků a zdravé sociální vztahy. Lépe se tak vyrovnají s psychickými problémy.
Je jaro, všechno kvete, vzduchem létají částečky pylu. Vy kýcháte jako diví. Napadlo vás ale, že vůbec nemusí jít o jarní alergii či sennou rýmu? Neustálé kýchání totiž může být i reakcí na kolonie roztočů žijící ve vaší domácnosti. A přímou cestou, jak jich v peřinách i matracích udržovat co nejvíce, je stlát postel každé ráno. Jak poznat, že roztoči žijí právě ve vaší posteli a jak se jich zbavit?
Padáme do ní únavou, vstávat se nám z ní nechce. Milujeme se v ní, ale i hádáme. Čteme dětem pohádky a hrajeme na schovku. Já v ní často snídám i s dětmi. Občas v ní nadrobíme a něco vylejeme. Kocour do ní nesmí, ale občas přimhouříme oko. Uhádli jste? Je to synonymum pro místo, kam chceme úplně všichni a velmi často. A tím místem není nic jiného než pohodlná a dostatečně velká postel. Přinášíme vám další podcastový seriál Zdravý spánek. Dnešní díl nese název: Zachumlat se do peřin.
Duše je něco jako homeostatický systém udržující rovnováhu. S tím souvisí i kompenzační funkce snů. Pokud jsme příliš duchovně zaměření, přehlížíme tělesné aspekty života a obyčejný lidský život nám přijde fádní a nudný, pak tuto jednostrannost nevědomí kompenzujeme sny plné sexu a jídla. Jak je to s lidmi, kterým se sny nezdají, které sny jsou důležité a jak se vypořádat s noční můrou? Nejen na tyto otázky odpovídal terapeut Lukáš Karas, který se dlouhodobě zajímá o mytologii, hlubinnou psychologii a mimořádné stavy vědomí.
Věk přináší mnohé: moudrost, určitý nadhled nad věcí, klid v duši, ale pro někoho bohužel i pár kilogramů navíc, návaly horka a nepříjemné změny nálad. Důvodů, proč k nim v menopauze dochází, může být hned několik. Nedostatek energie, úbytek hormonů, ale i špatná životospráva vedou k tomu, že si starší ženy nemohou život užívat naplno.
Nespavostí trpí více než polovina populace. Někoho budí chrápání, jiného špatný sen. Spánková restrikce může mít podle epidemiologických studií neblahý vliv na náladu, duševní výkon a na systémy, které nejsou bezprostředně s mozkem spojeny, vysvětluje v rozhovoru Deníku neurolog Karel Šonka.
Spánková hygiena a kvalitní spánek jsou základem pro zdravé tělo. Spíte málo, neklidně nebo chodíte spát v různou noční hodinu? To se může podepsat nejen na vašem fungování a dostatku energie během dne, ale také vést k vážným zdravotním problémům.
Copak se vám asi vybaví nejdříve? Lednice? Spižírna? Domácí tělocvična? Kdepak, samá voda… Hubnutí totiž začíná v hlavě a v odpočinutém těle a pokračuje ve střevech. Dva často opomíjené pilíře úspěšné redukce váhy jsou podle naší přední odbornice na hubnutí psycholožky Ivy Málkové ze společnosti STOB dobrý spánek a dobré vyprázdnění.
/FOTO, VIDEO/ Spánkové centrum Fakultní nemocnice Brno se otevře v nových prostorách. Rekonstrukce jeho budovy v brněnských Bohunicích za bezmála dvacet milionů korun přispěje ke zvýšení komfortu pacientů i kvality vyšetření. Zlepšit by se měly také pracovní podmínky spánkových techniků, kteří se starají o hladký proces sledování pacientů během noci a vyhodnocení spánkových studií. Nemocnice v příštích deseti letech chystá rekonstrukci většiny svých budov. Nepůjde přitom pouze o bohunický areál.
Nepozornost. Silná bolest hlavy. Deprese. Infarkt či mozková mrtvice. To jsou důsledky špatného spánku. Nespavostí trpí více než polovina populace. Někoho budí chrápání, jiného špatný sen nebo neutišitelné hlasy. Nekvalitní spánek pak ovlivňuje imunitu a kondici. Spánek se tak stává stále vzácnějším zbožím. Přinášíme vám další podcastový seriál Zdravý spánek.
Začátkem dubna přišel Huawei na trh s novým hodinkami Watch Ultimate. Zákazníkům nabízí nástroj pro udržování zdravého životního stylu, pomocníka pro sportování a specializované funkce pro potápění. Výrobek navíc funguje i jako elegantní módní doplněk na gala večery i důležité pracovní schůzky.
V potemnělém pokoji hypnotizují obrazovku mobilního telefonu. Dlouhé hodiny denně sjíždějí Instagram a TikTok. Na telefon zírají v restauraci, při cestě autobusem nebo za chůze po ulici. Rodinný výlet nebo kulturní akce nejsou výjimkou. Tak často tráví děti a studenti svůj volný čas. Na otázku rodičů, proč zase visí na telefonu, často neodpoví.
S přibývajícími lety mohou přibývat problémy se spánkem i ranním vstáváním. Tyto těžkosti pociťují zejména ženy ve věku nad padesát let. Řada z nich dobře ví, jak je nepříjemné, když člověk ráno vstává a necítí se odpočatý. Únava a nechuť do práce mohou dokonale zkazit celý den. Podle odborníků je však důležitý nejen kvalitní spánek, ale také správné ranní vstávání. Je dobré dodržovat některé malé povzbuzující rituály. Pokud se člověk ráno správně naladí a získá energii i pocit pohody, je to nejlepší start a náročný den se pak lépe snáší.
Badatelé přišli na to, že rypouši spí v desetiminutových intervalech během půlhodinových ponorů v hlubinách oceánu. Kromě regenerace energie to těmto obřím mořškým savcům také pomáhá ve vyhýbání se predátorům.
Jakou vybrat nejlepší polohu na spaní a neublížit tak svému zdraví? Tímto tématem se zabývají lékařští vědci po celém světě. Ukazuje se, že pro každého může být vhodnější něco jiného s ohledem na jeho zdravotní stav. Nelze tak proto dát všeobecné doporučení typu: Spěte na pravém boku.
S bolestí hlavy se v životě setkal asi každý z nás. Nejde ale jen tak říct „bolí mě hlava“, dát si ibalgin a čekat, že to zabere. Bolest hlavy může být způsobena různými faktory, na které funguje odlišný přístup. Jinak řečeno: co zabere na bolest čela, netlumí bolest v okolí dutin. Jak ale poznat, co na který typ bolesti pomáhá? Základem je umět bolest správně lokalizovat.
Odborníci diskutovali na téma spánku na půdě Poslanecké sněmovny. Upozornili na to, že jeho nedostatek může způsobit vážné zdravotní komplikace. V případě potíží lidem doporučují nechat se vyšetřit ve spánkové laboratoři, platí to pojišťovny.
/VIDEO, FOTO/ Na pátek sedmnáctého března připadl celosvětový den spánku. Tato běžná činnost každého člověka může ale pro některé osoby znamenat problém v podobě nejrůznějších onemocnění. Ty vyšetřují také ve spánkové laboratoři ve Fakultní nemocnici v Ostravě.
„S něčím takovým se člověk nevyrovná nikdy. Naučil jsem se s tím ale žít,“ říká v úvodu třicetiletý Petr, který přišel před 10 lety kvůli vážné havárii o obě nohy. Na vozíčku se však začal věnovat kulturistice, která ho doslova pohltila. Vypracovat se zvládl natolik, že na mistrovství Evropy vybojoval 2. místo. Teď potřebuje nový vozík, který mu vyrobí na míru.
Pokud se ráno budíte s pocitem sucha v ústech, pokud váš dech po ránu zrovna nevoní, cítíte se ospalí a vaše partnerka si stěžuje na hlasité chrápání, pravděpodobně spíte s otevřenými ústy. Tento na první pohled malicherný zvyk však může mít daleko vážnější příčiny i důsledky, než si myslíte. Začíná to problémy se zuby a končí vážnou spánkovou poruchou. A tak je dobré se ptát: Proč spím s otevřenou pusou?
Jak usnout, když to nejde a přitom byste si zrovna přáli, abyste se do snů vydali vyloženě na povel? Pomoci může populární vojenská metoda. Zatímco část lidí při jejím využití usne prakticky hned, jiným se to podaří do minuty, maximálně do dvou minut.
V pěti letech začal Kubík trpět záchvaty migrény. „Bez varování se kdykoliv a kdekoliv dostal do bodu nula – hadrová panenka, kterou cloumá bolest. Břicho, hlava, břicho, hlava. A strašlivý pláč plný zoufalství a bezradnosti. Pak usnul, po deseti minutách se s pláčem probudil, vyblinkal a spal dalších deset hodin,“ uvedla jeho maminka Marie Sobotková.
Téma rakoviny se přímo týká zhruba 600 tisíc Čechů. To je statistikami odhadovaný počet lidí, kteří se se zhoubným nádorem buď aktuálně léčí, nebo s ním bojovali v minulosti. A protože konopná léčba je u nás hojně využívaná při terapii bolesti nebo u kožních onemocnění, zeptali jsme se onkologa Víta Martina Matějky, zda a nakolik by mohla pomáhat také onkologickým pacientům.
Zkušený harcovník, který si extraligu zahrál už v šesti klubech. Jakub Valský (34 let) odvádí v Motoru už druhou sezonu velmi dobré služby a v ne úplně klasickém hokejovém rozhovoru prozradil, co mu tento sport dal i vzal, jak se stravuje, kolik hodin spánku každý den potřebuje, jestli sleduje sociální sítě a řadu dalších zajímavostí.Jeho tým nyní čekají dva mimořádně důležité extraligové zápasy. V pátek budou hostit Karlovy Vary (17:30), v neděli Kladno (17).
Mnozí znají ten blažený pocit, když se jim chvíli před usnutím zpomalí srdeční tep i dech, svaly se uvolní. Jenže pak se dostaví něco nečekaného: prudké škubnutí a někdy i pocit pádu do neznáma. Odborníci zaměření na medicínské vědní obory takovouto reakci těla označují za hypnické záškuby. Dojít k nim může i během spánku.
Z hradeb Vyšehradu spadla v pátek odpoledne mladá šestnáctiletá dívka. Lékaři ji kvůli poranění páteře a pánve museli uvést do umělého spánku a transportovali do Fakultní nemocnice v Motole.
Spousta tmy a málo denního světla během zimy, to je něco, co nás dokáže pěkně potrápit. Čekání na víc slunečních paprsků ale má řešení, a není to jen dlouhé svícení umělým světlem. To naopak může v řadě případů člověka nakonec dostat do ještě větší psychické nepohody, než způsobila samotná tma.
/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Jenom s fyzickou a taktickou přípravou si na vrcholové úrovni v dnešní době nevystačíte. Český tým vyslal na světový šampionát do Švýcarska početný třináctičlenný tým včetně mentálního kouče, videotrenéra či dalších asistentů, kteří jsou během zápasu s vysílačkami na tribuně. Z hráčů je v tomto směru výjimečný útočník Filip Langer, který odmala hledá způsoby, jak se zdokonalit, což předvádí i v Curychu a Winterthuru.
Pokud často saháte po tlačítku Snooze na budíku či klikáte na „odložit“ na displeji telefonu, když vás budík každé ráno probudí, nejste jediní. Nová studie zjistila, že 57 procent dospělých obvykle zůstává v posteli až do druhé (nebo třetí či čtvrté) výzvy ke vstávání.
Jako zlý sen zní příběh šestnáctiletých dvojčat Johana a Florimona, kteří trpí vzácným nervosvalovým onemocněním. Jakoby nestačilo, že mají oba trvalé křeče a trpí postupným selháváním orgánů, Florimon navíc po pádu způsobeném neopatrným zacházením asistentů sám ani nedýchá. Jejich mamince, která je na vše sama, navíc našli nádor na mozku.
Podle světové zdravotnické organizace tráví průměrný Evropan 90 procent dne v uzavřených prostorech. Chybí mu tak dostatek denního světla, které dodává tělu energii. Jedno z řešení tohoto problému představuje terapie červeným světlem.
Muž z Děčínska měl znásilnit několik žen a jednu dívku, svědčí o tom záznamy z jeho mobilu. U ústeckého krajského soudu hrozí obžalovanému závislému na alkoholu a drogách až 12 let vězení.
Policista z Útvaru rychlého nasazení postřelil v pondělí 24. října brzy ráno v Zakšínské ulici na pražském Střížkově muže. Pětadvacetiletý cizinec je v umělém spánku a záchranáři ho převezli na anesteziologicko-resuscitační oddělení do vinohradské nemocnice. Na zásah upozornil server Novinky.cz., podle kterého se zákrok kromě Střížkova uskutečnil také v Letňanech, podílela se na něm i celní správa.
Musí ujít přes třicet kilometrů se zátěží, zvládnout přes třicet různých úkolů a vydržet přes třicet hodin téměř bez spánku. Takový je Závod mocného Tyra, který se začátkem října konal na Pelhřimovsku. Podívejte se do galerie, s čím vším se účastníci potýkali.
Způsob, jakým lidé spí může být podle nové studie nejsilnějším faktorem předpovídajícím dobu smrti. Nejvíce nebezpečná je fragmentace spánku. Informoval o tom deník The Independent.
Svírala v náručí roka půl starého syna, ale nebylo jí to nic platné. Partner jí podle obžaloby, která nyní zazněla u plzeňského městského soudu, přiložil ke spánku pistoli a řval na ni, že pokud s ním nebude mít sex, tak ji znásilní a zastřelí. Zachránila se kopnutím do jeho rozkroku, pak přivolala policisty. Muž, jemuž za vydírání hrozí až osmiletý nepodmíněný trest, před soudem ale vinu odmítl.
Velký ohlas u vás zaznamenal článek o Kláře, která má ve svých 27 letech za sebou 24 narkóz a 3 umělé spánky. Po operacích, při kterých jí byl ze ¾ odstraněn žaludek a část tenkého střeva, trpí chronickými bolestmi, kvůli kterým nemůže žít běžný život. Její příběh zaznamenala i firma LINET a rozhodla se Kláře věnovat postel, která jí od bolestí uleví.
Horké chvíle si zažila rodina osmašedesátiletého Vladimíra z Brna, kterého s ani ne čtyřicetiprocentní saturací kyslíkem v krvi záchranáři loni odváželi do nemocnice s těžkým covidem. Ve špičkové jihomoravské nemocnici ho uvedli do umělého spánku a napojili na ventilátor. „I přes perfektní léčbu mu ale pátý den zkolabovaly plíce, a tak jedinou možností bylo připojení na mimotělní oběh ECMO," řekla Deníku jeho dcera Jana.
Poruchy spánku po covidu přetrvávají měsíce i roky, ukázal výzkum vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). Jde o nespavost, noční můry, náměsíčnost a živé sny. Ukázala to průběžná data z rozsáhlého zkoumání, kterému se věnují odborníci z Centra výzkumu spánku a chronobiologie NUDZ. U více než 30 procent respondentů se po prodělání covidu objevily živé sny, nočními můrami trpí více než 17 procent účastníků výzkumu. Nejčastějším problémem je nespavost, řekl ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka.
Nová rozsáhlá studie zjistila u lidí, kteří často podřimují, že mají větší riziko vysokého krevního tlaku a mrtvice. Na vině je ale především špatný spánek v noci.