Špatně se vám usíná, cítíte se vyčerpaní a bolest hlavy, úzkost či depresivní nálada vás přepadají čím dál častěji? S tím vám může pomoci meduňka. Obyčejná bylinka, ze které si před spaním uvaříte čaj. Je nejen léčivý, ale i výborně chutná. Meduňka vám nejen zklidní nervy a navodí příjemný spánek. Meduňkový čaj zmírňuje také žaludeční problémy a působí příznivě při bušení srdce a srdeční arytmii. Cena balení meduňkového čaje se pohybuje kolem padesáti korun.
Jak spolu souvisí zrak a spánek? Podle nové studie velmi úzce. Nedostatečný spánek, ospalost během dne i chrápání se totiž podle vědců mohou pojit se zvýšenou pravděpodobnostní vzniku glaukomu, hlavní příčiny slepoty. Glaukom podle výzkumu v příštích dvaceti letech postihne na 112 milionů lidí na celém světě.
Změna času, ke které dojde ze soboty na neděli 29. října, kdy budou Češi vstávat o hodinu později, působí na každého jinak. Někteří lidé jsou citlivější a hodinový rozdíl je může rozhodit. „Trochu záleží i na kontextu, co člověka v životě ovlivňuje. Jestli má třeba fixní pracovní dobu, kdy musí být v osm hodin v práci. Pak pro něj může být složitější přizpůsobit se tomu, že je to náhle jinak,“ říká v rozhovoru pro Deník psycholožka a koučka Pavla Zelenáková. Vliv má podle ní i to, zda se jedná o jarní, nebo podzimní změnu času.
Tma, zima a spousta práce i povinností doma trápí nyní čím dál víc lidí. V posledních letech u nás tak přibývá těch, kdo trpí depresemi a syndromem vyhoření. Odborníci ale upozorňují, že není třeba každému hned předepisovat léky na duši. Klíčové je, aby se člověk postaral o svou psychiku nejprve sám změnou životního stylu. Máme pro vás sedm lékaři doporučených tipů. Když je využijete, s velkou pravděpodobností nebudete antidepresiva potřebovat.
Ovesné vločky jsou obvykle vyzdvihovány jako zdravá snídaně, jídlo vhodné při hubnutí nebo potravina plná vlákniny. Prokazatelně přispívají našemu zdraví. Proč ale může být vhodné zařadit ovesné vločky naopak až do večerního jídelníčku? Pokud máte potíže se spánkem, pak jsou ovesné vločky tou nejlepší večeří.
Ovesné vločky vypadají jako poněkud nudná potravina. Ve skutečnosti však těm, kteří je zařadili do svého jídelníčku, pomáhají výrazně zlepšit fungování organismu. Mají totiž dobrý vliv na zdraví střev, imunitní systém, hladinu cholesterolu a cukru v krvi, kvalitní spánek i snižování váhy. A to ještě zdaleka není všechno, co ovesné vločky dokážou. Navíc v kuchyni nabízejí mnoho možností úprav nasladko i naslano, takže z nich s minimálním úsilím vykouzlíte spoustu velkých dobrot. Proč tedy jíst ovesné vločky? A jak ovesné vločky připravit?
Budíte se v noci a převalujte se ve spánku? Pak byste měli co nejdříve zjistit proč. Vždyť spánkem, který je nezbytný pro správné fungování našeho mozku i celého organismu, strávíme přibližně třetinu svého života. Možná je na vině špatně umístěná postel. Víte, na jakou stranu máte mít postel a kde má být hlava při spánku?
Čtyři jednotky hasičů zasahovaly u požáru bytu v ulici Černokostelecká ve čtvrtek před 4. hodinou ranní. Budova musela být evakuována. Záchranáři pečovali o starší ženu, která se silně nadýchala kouře a musela být uvedena do umělého spánku.
Na sociální síti TikTok se rychle šíří videa, v nichž lidé jedí před ulehnutím do postele ananas. Kousku ovoce připisují „ten nejlepší spánek všech dob“. Příznivé účinky ananasu potvrdili i experti zabývající se spaním, kteří vysvětlili, že obsahuje melatonin.
Doslova vzhůru nohama se před pěti lety převrátil život osmadvacetileté Pavlíny Malé z Pardubického kraje. Na konci listopadu roku 2018 byla studentkou oboru nutriční terapie, závodní tanečnicí, cestovatelkou a milovnicí jídla. Tehdy najednou začala pociťovat příznaky podobné chřipce. Bolely ji svaly, klouby, trochu hlava. Nepřikládala tomu ale velký význam a myslela si, že se z toho vypotí.
Atopická dermatitida, neboli atopický ekzém přivedl pana Marka na pokraj zoufalství. Kožní nemoc ho trápila na obličeji, v ohybech loktů a kolen, na tříslech, hrudníku i na zádech. Strupovitými lézemi byl pokrytý takřka celý a všechno ho navíc neustále svědilo. Teprve moderní léčba, ze které byla jeho manželka v první chvíli v šoku, přinesla do jeho života zásadní obrat.
Ke srážce tramvaje a člověka došlo ve středu 6. září v dopoledních hodinách v ulici Vinohradská. Na místě zasahovali společně se záchranáři a policií i pražští hasiči, kteří sraženou osobu vyprošťovali. Provoz tramvají byl v úseku Vinice - Želivského obousměrně zastaven.
Ještě před prázdninami byl Tomáš zdravý sedmnáctiletý kluk, který plánoval s přítelkyní prázdniny plné zážitků. Pár dní před jejich začátkem však dostal plané neštovice, kvůli kterým se náhle ocitl na hranici života a smrti. Po dvou týdnech v umělém spánku se probudil bez nohou, s nefunkčními ledvinami a s malou nadějí na přežití. Zůstává v nemocnici a nepřestává bojovat o svůj mladý život.
Jak zhubnout po padesátce? Starší ženy si často stěžují, že přibírají na váze. Hubnutí jim dělá problémy, které v mladším věku neznaly. Ačkoliv cvičí a snaží se o správné stravování, kila dolů nejdou, nebo jen velmi pomalu. Podle odborníků to není výmysl ani výmluva, protože tento problém opravdu existuje. Čím to je, že po padesátce se lidem nedaří zhubnout? Lékaři zjistili, co hubnutí brzdí a jak s tím bojovat.
V Praze se ve čtvtek ráno v zastávce Modřanská rokle srazily dvě tramvaje. Řidičku jedné z nich museli záchranáři uvést do umělého spánku. Zranil se také jeden z cestujících. Na síti X o tom informovali pražští záchranáři. Provoz tramvají v úseku Nádraží Braník - Libuš byl více než dvě hodiny přerušen v obou směrech, obnoven byl zhruba v 09:00.
Čekáte přírůstek do rodiny a tápete, čím vším vybavit dětský pokoj a jak si poradit s uspořádáním? Jaké zvolit doplňky či osvětlení? V rozhovoru s Markétou Polcarovou, designérkou obchodního domu IKEA, jsme si povídaly o tom, jak pokoj pro miminko prakticky, bezpečně a zároveň útulně zařídit. A také jaký nábytek vybrat, aby dítěti sloužil i do budoucna.
Existuje vůbec potravina, kterou můžeme jíst v noci a neriskovat tím tloustnutí nebo další nespavost? Ano, existuje jich hned několik, nicméně každá z nich je tak trochu z nouze ctnost. Noční jídlo tělu, které by mělo právě odpočívat, obecně nedělá dobře. Odborníci se shodují na tom, že pokud máte potřebu v hluboké tmě postávat u ledničky a hodovat, zatímco ostatní spí, máte někde problém.
Spánková laboratoř Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně doslova praská ve švech. V současné době zde mají lékaři v péči zhruba 1800 pacientů. Zájem veřejnosti o vyšetření je velký a čekací doba se posunula na 10 měsíců. Navíc přibývá mladých pacientů, kteří trpí nespavostí kvůli nadměrnému stresu.
Devětadvacetiletá žena v Beskydech skončila v neděli kolem poledne v bezvědomí. V umělém spánku s podezřením na cévní mozkovou příhodu ji do ostravské fakultní nemocnice transportoval vrtulník. Podle svědků již při cestě na vrchol Ostrý udávala nevolnost a pocit na omdlení.
Podruhé za sebou zaskočil za nemocného hlavního kouče Svědíka a znovu neprohrál. Zatímco ale před týdnem asistent trenéra Slovácka Jan Baránek slavil společně s týmem jasnou výhru nad Českými Budějovicemi, v Ostravě, kde coby hráč i trenér prožil dohromady dvanáct let, bral po bezbrankové remíze jen bod.
Menopauza je přirozenou fází v životě ženy, která přináší fyzické, ale i emocionální změny. Trápí nás návaly horka, poruchy spánku a špatné nálady. Cítíme se často podrážděné, ubývá nám energie i potřebná svalová hmota. Výrazný příbytek pociťujeme v nárůstu tukové tkáně. Jak tomu předejít, proč je nejdůležitější spánek a které potraviny jsou nebezpečné nám v rozhovoru odpovídá vyhledávaný výživový poradce Petr Havlíček.
Co stojí za neuvěřitelnou tělesnou kondicí Josefa Dvořáka? Oblíbený herec to prozradil v časopisu Story. Radost z fyzické práce, dlouhý spánek a dobrá imunita. Tu už čtyřicet let tuží Josef Dvořák koupelemi ve studené vodě. K zálibě, které se údajně netřeba bát, ho přivedla jeho manželka.
Ke srážce chodce s tramvají došlo ve středu 5. července v odpoledních hodinách v Černokostelecké ulici. Muže zaklíněného pod tramvají vyprošťovali hasiči.
Proč jíst třešně? Třešně milujeme, ale málokdo ví, kolik vitaminů a antioxidantů se v nich skrývá a jak neuvěřitelně jsou zdravé. Třešně zlepšují spánek, bojují proti zánětům i zhoubným nádorům, snižují krevní tlak, pomáhají zlepšovat bolestivou dnu a podporují hubnutí. Do svého jídelníčku by je rozhodně měli zařadit i aktivní sportovci.
Všichni dobře známe pohádku O Šípkové Růžence, která se píchla o trn růže a usnula na sto let. Jedna taková krásná slečna usnula také v Cehnicích. Naštěstí se našel švarný mládenec, který se růžovým trním k dívce probil a vysvobodil ji z dlouhého spánku. Jeden z příběhů pohádkového filmu režiséra Jana Svěráka z roku 2014 sehrály v Cehnicích děti ze sboru Zpěváčci pod vedením Michaely Dvořákové.
Chrápete, často se budíte a přes den vás ničí únava? Možná je načase začít myslet na spánkovou apnoe, protože pokud ji máte, tak končí všechna legrace. Touto nemocí trpí přibližně deset procent populace. Až osmdesát procent pacientů ale není diagnostikováno a potýkají se s řadou obtíží, včetně poruch erekce. Bez správné léčby spánkové apnoe hrozí dokonce srdeční selhání.
Ke srážce motocyklu s osobním autem došlo v pondělí 12. června kolem 12. hodiny ve Vídeňské ulici v Praze. Motorkář utrpěl mnohočetná poranění. Záchranáři muže uvedli do umělého spánku a převezli do nemocnice. Doprava byla na místě řízena kyvadlově.
Představitelé ministerstva školství chtějí, aby školy přestaly tolik tlačit na výkon a soustředily se i na duševní pohodu žáků a zdravé sociální vztahy. Lépe se tak vyrovnají s psychickými problémy.
Je jaro, všechno kvete, vzduchem létají částečky pylu. Vy kýcháte jako diví. Napadlo vás ale, že vůbec nemusí jít o jarní alergii či sennou rýmu? Neustálé kýchání totiž může být i reakcí na kolonie roztočů žijící ve vaší domácnosti. A přímou cestou, jak jich v peřinách i matracích udržovat co nejvíce, je stlát postel každé ráno. Jak poznat, že roztoči žijí právě ve vaší posteli a jak se jich zbavit?
Padáme do ní únavou, vstávat se nám z ní nechce. Milujeme se v ní, ale i hádáme. Čteme dětem pohádky a hrajeme na schovku. Já v ní často snídám i s dětmi. Občas v ní nadrobíme a něco vylejeme. Kocour do ní nesmí, ale občas přimhouříme oko. Uhádli jste? Je to synonymum pro místo, kam chceme úplně všichni a velmi často. A tím místem není nic jiného než pohodlná a dostatečně velká postel. Přinášíme vám další podcastový seriál Zdravý spánek. Dnešní díl nese název: Zachumlat se do peřin.
Duše je něco jako homeostatický systém udržující rovnováhu. S tím souvisí i kompenzační funkce snů. Pokud jsme příliš duchovně zaměření, přehlížíme tělesné aspekty života a obyčejný lidský život nám přijde fádní a nudný, pak tuto jednostrannost nevědomí kompenzujeme sny plné sexu a jídla. Jak je to s lidmi, kterým se sny nezdají, které sny jsou důležité a jak se vypořádat s noční můrou? Nejen na tyto otázky odpovídal terapeut Lukáš Karas, který se dlouhodobě zajímá o mytologii, hlubinnou psychologii a mimořádné stavy vědomí.
Věk přináší mnohé: moudrost, určitý nadhled nad věcí, klid v duši, ale pro někoho bohužel i pár kilogramů navíc, návaly horka a nepříjemné změny nálad. Důvodů, proč k nim v menopauze dochází, může být hned několik. Nedostatek energie, úbytek hormonů, ale i špatná životospráva vedou k tomu, že si starší ženy nemohou život užívat naplno.
Nespavostí trpí více než polovina populace. Někoho budí chrápání, jiného špatný sen. Spánková restrikce může mít podle epidemiologických studií neblahý vliv na náladu, duševní výkon a na systémy, které nejsou bezprostředně s mozkem spojeny, vysvětluje v rozhovoru Deníku neurolog Karel Šonka.
Spánková hygiena a kvalitní spánek jsou základem pro zdravé tělo. Spíte málo, neklidně nebo chodíte spát v různou noční hodinu? To se může podepsat nejen na vašem fungování a dostatku energie během dne, ale také vést k vážným zdravotním problémům.
Copak se vám asi vybaví nejdříve? Lednice? Spižírna? Domácí tělocvična? Kdepak, samá voda… Hubnutí totiž začíná v hlavě a v odpočinutém těle a pokračuje ve střevech. Dva často opomíjené pilíře úspěšné redukce váhy jsou podle naší přední odbornice na hubnutí psycholožky Ivy Málkové ze společnosti STOB dobrý spánek a dobré vyprázdnění.
/FOTO, VIDEO/ Spánkové centrum Fakultní nemocnice Brno se otevře v nových prostorách. Rekonstrukce jeho budovy v brněnských Bohunicích za bezmála dvacet milionů korun přispěje ke zvýšení komfortu pacientů i kvality vyšetření. Zlepšit by se měly také pracovní podmínky spánkových techniků, kteří se starají o hladký proces sledování pacientů během noci a vyhodnocení spánkových studií. Nemocnice v příštích deseti letech chystá rekonstrukci většiny svých budov. Nepůjde přitom pouze o bohunický areál.
Nepozornost. Silná bolest hlavy. Deprese. Infarkt či mozková mrtvice. To jsou důsledky špatného spánku. Nespavostí trpí více než polovina populace. Někoho budí chrápání, jiného špatný sen nebo neutišitelné hlasy. Nekvalitní spánek pak ovlivňuje imunitu a kondici. Spánek se tak stává stále vzácnějším zbožím. Přinášíme vám další podcastový seriál Zdravý spánek.
Začátkem dubna přišel Huawei na trh s novým hodinkami Watch Ultimate. Zákazníkům nabízí nástroj pro udržování zdravého životního stylu, pomocníka pro sportování a specializované funkce pro potápění. Výrobek navíc funguje i jako elegantní módní doplněk na gala večery i důležité pracovní schůzky.
V potemnělém pokoji hypnotizují obrazovku mobilního telefonu. Dlouhé hodiny denně sjíždějí Instagram a TikTok. Na telefon zírají v restauraci, při cestě autobusem nebo za chůze po ulici. Rodinný výlet nebo kulturní akce nejsou výjimkou. Tak často tráví děti a studenti svůj volný čas. Na otázku rodičů, proč zase visí na telefonu, často neodpoví.
S přibývajícími lety mohou přibývat problémy se spánkem i ranním vstáváním. Tyto těžkosti pociťují zejména ženy ve věku nad padesát let. Řada z nich dobře ví, jak je nepříjemné, když člověk ráno vstává a necítí se odpočatý. Únava a nechuť do práce mohou dokonale zkazit celý den. Podle odborníků je však důležitý nejen kvalitní spánek, ale také správné ranní vstávání. Je dobré dodržovat některé malé povzbuzující rituály. Pokud se člověk ráno správně naladí a získá energii i pocit pohody, je to nejlepší start a náročný den se pak lépe snáší.
Badatelé přišli na to, že rypouši spí v desetiminutových intervalech během půlhodinových ponorů v hlubinách oceánu. Kromě regenerace energie to těmto obřím mořškým savcům také pomáhá ve vyhýbání se predátorům.
Jakou vybrat nejlepší polohu na spaní a neublížit tak svému zdraví? Tímto tématem se zabývají lékařští vědci po celém světě. Ukazuje se, že pro každého může být vhodnější něco jiného s ohledem na jeho zdravotní stav. Nelze tak proto dát všeobecné doporučení typu: Spěte na pravém boku.
S bolestí hlavy se v životě setkal asi každý z nás. Nejde ale jen tak říct „bolí mě hlava“, dát si ibalgin a čekat, že to zabere. Bolest hlavy může být způsobena různými faktory, na které funguje odlišný přístup. Jinak řečeno: co zabere na bolest čela, netlumí bolest v okolí dutin. Jak ale poznat, co na který typ bolesti pomáhá? Základem je umět bolest správně lokalizovat.
Odborníci diskutovali na téma spánku na půdě Poslanecké sněmovny. Upozornili na to, že jeho nedostatek může způsobit vážné zdravotní komplikace. V případě potíží lidem doporučují nechat se vyšetřit ve spánkové laboratoři, platí to pojišťovny.
/VIDEO, FOTO/ Na pátek sedmnáctého března připadl celosvětový den spánku. Tato běžná činnost každého člověka může ale pro některé osoby znamenat problém v podobě nejrůznějších onemocnění. Ty vyšetřují také ve spánkové laboratoři ve Fakultní nemocnici v Ostravě.
„S něčím takovým se člověk nevyrovná nikdy. Naučil jsem se s tím ale žít,“ říká v úvodu třicetiletý Petr, který přišel před 10 lety kvůli vážné havárii o obě nohy. Na vozíčku se však začal věnovat kulturistice, která ho doslova pohltila. Vypracovat se zvládl natolik, že na mistrovství Evropy vybojoval 2. místo. Teď potřebuje nový vozík, který mu vyrobí na míru.
Pokud se ráno budíte s pocitem sucha v ústech, pokud váš dech po ránu zrovna nevoní, cítíte se ospalí a vaše partnerka si stěžuje na hlasité chrápání, pravděpodobně spíte s otevřenými ústy. Tento na první pohled malicherný zvyk však může mít daleko vážnější příčiny i důsledky, než si myslíte. Začíná to problémy se zuby a končí vážnou spánkovou poruchou. A tak je dobré se ptát: Proč spím s otevřenou pusou?
Jak usnout, když to nejde a přitom byste si zrovna přáli, abyste se do snů vydali vyloženě na povel? Pomoci může populární vojenská metoda. Zatímco část lidí při jejím využití usne prakticky hned, jiným se to podaří do minuty, maximálně do dvou minut.