Kreativ

ŠTÍTEK: spánek

Migréna u dětí se projevuje nejen bolestí hlavy, ale i břicha. Ilustrační foto

Migréna u dětí? Často se projevuje i bolestí břicha. Trpí jí až desetina školáků

V pěti letech začal Kubík trpět záchvaty migrény. „Bez varování se kdykoliv a kdekoliv dostal do bodu nula – hadrová panenka, kterou cloumá bolest. Břicho, hlava, břicho, hlava. A strašlivý pláč plný zoufalství a bezradnosti. Pak usnul, po deseti minutách se s pláčem probudil, vyblinkal a spal dalších deset hodin,“ uvedla jeho maminka Marie Sobotková.

V konopí jsou psychoaktivní složka a nepsychoaktivní kanabinoidy. Efekt psychoaktivní složky na psychickou pohodu je velmi diskutabilní a není důvodem k předpisu léčebného konopí.

Je fascinující, jak látky z konopí podpoří léčbu rakoviny, říká onkolog Matějka

Téma rakoviny se přímo týká zhruba 600 tisíc Čechů. To je statistikami odhadovaný počet lidí, kteří se se zhoubným nádorem buď aktuálně léčí, nebo s ním bojovali v minulosti. A protože konopná léčba je u nás hojně využívaná při terapii bolesti nebo u kožních onemocnění, zeptali jsme se onkologa Víta Martina Matějky, zda a nakolik by mohla pomáhat také onkologickým pacientům.

Útočník Motoru Jakub Valský

Jakub Valský pozná o dva milimetry kratší hokejku, v autobusu spí v uličce

Zkušený harcovník, který si extraligu zahrál už v šesti klubech. Jakub Valský (34 let) odvádí v Motoru už druhou sezonu velmi dobré služby a v ne úplně klasickém hokejovém rozhovoru prozradil, co mu tento sport dal i vzal, jak se stravuje, kolik hodin spánku každý den potřebuje, jestli sleduje sociální sítě a řadu dalších zajímavostí.Jeho tým nyní čekají dva mimořádně důležité extraligové zápasy. V pátek budou hostit Karlovy Vary (17:30), v neděli Kladno (17).

Hypnické záškuby mohou poničit spokojený spánek. Stejně tak se mohou negativně projevit na partnerském soužití

Záhadné záškuby lidem narušují spánek. Partner kvůli nim může dostat i pěstí

Mnozí znají ten blažený pocit, když se jim chvíli před usnutím zpomalí srdeční tep i dech, svaly se uvolní. Jenže pak se dostaví něco nečekaného: prudké škubnutí a někdy i pocit pádu do neznáma. Odborníci zaměření na medicínské vědní obory takovouto reakci těla označují za hypnické záškuby. Dojít k nim může i během spánku.

Nedostatek slunečního svitu během zimních měsíců může lidem způsobit psychické potíže.

Dejte pozor, čím na sebe svítíte. Špatné světlo může deprese ze tmy zhoršit

Spousta tmy a málo denního světla během zimy, to je něco, co nás dokáže pěkně potrápit. Čekání na víc slunečních paprsků ale má řešení, a není to jen dlouhé svícení umělým světlem. To naopak může v řadě případů člověka nakonec dostat do ještě větší psychické nepohody, než způsobila samotná tma.

Realizační tým české florbalové reprezentace

Chladová terapie, červené brýle i knihy. Florbal posouvá přípravu na vyšší level

/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Jenom s fyzickou a taktickou přípravou si na vrcholové úrovni v dnešní době nevystačíte. Český tým vyslal na světový šampionát do Švýcarska početný třináctičlenný tým včetně mentálního kouče, videotrenéra či dalších asistentů, kteří jsou během zápasu s vysílačkami na tribuně. Z hráčů je v tomto směru výjimečný útočník Filip Langer, který odmala hledá způsoby, jak se zdokonalit, což předvádí i v Curychu a Winterthuru.

Johan s Florimonem trpí nevyléčitelným onemocněním.

Šestnáctiletá dvojčata vědí, že zemřou. Matka je na ně sama, teď jí našli nádor

Jako zlý sen zní příběh šestnáctiletých dvojčat Johana a Florimona, kteří trpí vzácným nervosvalovým onemocněním. Jakoby nestačilo, že mají oba trvalé křeče a trpí postupným selháváním orgánů, Florimon navíc po pádu způsobeném neopatrným zacházením asistentů sám ani nedýchá. Jejich mamince, která je na vše sama, navíc našli nádor na mozku.

Policisté českých zásahových jednotek - ilustrační foto.

Cizinec postřelený při zásahu Útvaru rychlého nasazení skončil v umělém spánku

Policista z Útvaru rychlého nasazení postřelil v pondělí 24. října brzy ráno v Zakšínské ulici na pražském Střížkově muže. Pětadvacetiletý cizinec je v umělém spánku a záchranáři ho převezli na anesteziologicko-resuscitační oddělení do vinohradské nemocnice. Na zásah upozornil server Novinky.cz., podle kterého se zákrok kromě Střížkova uskutečnil také v Letňanech, podílela se na něm i celní správa.

Miroslav B. s advokátem u plzeňského soudu.

V náručí měla malé dítě, partner na ni přesto mířil pistolí a chtěl po ní sex

Svírala v náručí roka půl starého syna, ale nebylo jí to nic platné. Partner jí podle obžaloby, která nyní zazněla u plzeňského městského soudu, přiložil ke spánku pistoli a řval na ni, že pokud s ním nebude mít sex, tak ji znásilní a zastřelí. Zachránila se kopnutím do jeho rozkroku, pak přivolala policisty. Muž, jemuž za vydírání hrozí až osmiletý nepodmíněný trest, před soudem ale vinu odmítl.

Svou jizvu si často fotí a snaží se šířit osvětu, že onemocnění se netýká jen starších lidí

Deník pomáhá: Klára s hnijícím břichem má novou postel, která tlumí její bolest

Velký ohlas u vás zaznamenal článek o Kláře, která má ve svých 27 letech za sebou 24 narkóz a 3 umělé spánky. Po operacích, při kterých jí byl ze ¾ odstraněn žaludek a část tenkého střeva, trpí chronickými bolestmi, kvůli kterým nemůže žít běžný život. Její příběh zaznamenala i firma LINET a rozhodla se Kláře věnovat postel, která jí od bolestí uleví.

Plicím poškozeným covidem pomohlo ozařování MLS laserem. Ilustrační foto

Naděje pro lidi, kterým poškodil plíce covid: Pomáhá ozařování MLS laserem

Horké chvíle si zažila rodina osmašedesátiletého Vladimíra z Brna, kterého s ani ne čtyřicetiprocentní saturací kyslíkem v krvi záchranáři loni odváželi do nemocnice s těžkým covidem. Ve špičkové jihomoravské nemocnici ho uvedli do umělého spánku a napojili na ventilátor. „I přes perfektní léčbu mu ale pátý den zkolabovaly plíce, a tak jedinou možností bylo připojení na mimotělní oběh ECMO," řekla Deníku jeho dcera Jana. 

Spánek. Ilustrační snímek

Náměsíčnost či živé sny. Poruchy spánku po covidu trvají i roky, ukázal výzkum

Poruchy spánku po covidu přetrvávají měsíce i roky, ukázal výzkum vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). Jde o nespavost, noční můry, náměsíčnost a živé sny. Ukázala to průběžná data z rozsáhlého zkoumání, kterému se věnují odborníci z Centra výzkumu spánku a chronobiologie NUDZ. U více než 30 procent respondentů se po prodělání covidu objevily živé sny, nočními můrami trpí více než 17 procent účastníků výzkumu. Nejčastějším problémem je nespavost, řekl ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Spánek - Ilustrační foto

Můj muž se v noci dusí. Spánková apnoe je zákeřná choroba

Zvuk, který připomíná řezání motorové pily. Příšerné chrápání dělá pro druhého partnera z ložnice doslova mučírnu, ze které noc co noc uniká do vedlejšího pokoje. Ale pozor, tady nejde o obyčejné chrápání. Apnoe je nebezpečná nemoc, kterou bychom neměli podceňovat.

Klára má po četných operacích velkou jizvu

Nemoc jí přinesla váhu snů, ale i hnijící břicho. Teď žena nepřežije bez infuzí

S nemocí jícnu se Klára už narodila, ovšem až do její dospělosti na to nikdo nepřišel. Vždy byla víc nemocná než ostatní děti, ale v létě roku 2017 se znovu narodila. Jakožto astmatik dostala silný záchvat, v rámci nějž doslova vdechla žaludeční obsah, což vyústilo v nutnost resuscitace a následné uvedení do umělého spánku. Původně měla podstoupit banální refluxní operaci, kterou se ovšem nezdařilo provést a musela být provedena mnohem drastičtější operace: odstranění tří čtvrtin žaludku a části tenkého střeva. To ale bohužel nebylo všechno, čím si měla Klára ještě projít. Má za sebou 16 operací, 24 narkóz a tři umělé spánky.

Sdílení postele se svým partnerem může mít značné výhody pro váš spánek.

Ležet v posteli s partnerem může mít nečekané výhody pro spánek, zjistili vědci

Ani v hlubokém spánku není lidský mozek zcela izolovaný od okolí. Navíc, když v posteli nejste sami, může být rozptylován chrápáním, partnerovým převalováním či kradením přikrývky. Přes všechny tyto postelové nepříjemnosti však nový výzkum naznačil, že sdílení lůžka přináší lidem lepší pocity z nočního odpočinku.

Po nemoci jí zůstala díra v hlavě. Teď ví, že rakovinu nemají jen staří

Báře je 37 let a má dvě zdravé děti a fungující dlouhodobý vztah. Kdyby ji však jednoho dne partner neupozornil na to, že se jí u spánku objevila boule, nemusela mít nic. Po absolvování několika vyšetření zněl verdikt jasně: Dermatofibrosarcoma protuberans (DFSP) neboli zhoubný nádor, který musel okamžitě ven.

Kristina trpí spánkovou poruchou již čtrnáct let, nyní svitla naděje na speciální lék, který by pro ni znamenal obrat v životě.

Tělo s příběhem: Jsem Kristina a spánková porucha mi bere vše, teď je ale naděje

Naše tělo je schránkou veškerých radostí i bolestí. Jenže někdy je těch bolestí znatelně více. Projekt Tělo s příběhem ukazuje ženská těla tak, jak je svět stvořil a jak je život postupně formoval. Tento dnešní příběh, který popisuje sedmadvacetiletá Kristina, je možná netypický svým charakterem, protože o spánkové poruše se příliš nemluví. O to silnější jsou důsledky tohoto onemocnění, které bere čas, energii a spoustu dalších věcí.

Kristina trpí spánkovou poruchou již čtrnáct let, nyní svitla naděje na speciální lék, který by pro ni znamenal obrat v životě.

Tělo s příbehem: Jsem Kristina a spánková porucha mi bere vše, teď je ale naděje

Naše tělo je schránkou veškerých radostí i bolestí. Jenže někdy je těch bolestí znatelně více. Projekt Tělo s příběhem ukazuje ženská těla tak, jak je svět stvořil a jak je život postupně formoval. Tento dnešní příběh, který popisuje sedmadvacetiletá Kristina, je možná netypický svým charakterem, protože o spánkové poruše se příliš nemluví. O to silnější jsou důsledky tohoto onemocnění, které bere čas, energii a spoustu dalších věcí.

Kristina trpí spánkovou poruchou již čtrnáct let, nyní svitla naděje na speciální lék, který by pro ni znamenal obrat v životě.

Tělo s příbehem: Jsem Kristina a spánková porucha mi bere vše, teď je ale naděje

Naše tělo je schránkou veškerých radostí i bolestí. Jenže někdy je těch bolestí znatelně více. Projekt Tělo s příběhem ukazuje ženská těla tak, jak je svět stvořil a jak je život postupně formoval. Tento dnešní příběh, který popisuje sedmadvacetiletá Kristina, je možná netypický svým charakterem, protože o spánkové poruše se příliš nemluví. O to silnější jsou důsledky tohoto onemocnění, které bere čas, energii a spoustu dalších věcí.

Kristina trpí spánkovou poruchou již čtrnáct let, nyní svitla naděje na speciální lék, který by pro ni znamenal obrat v životě.

Tělo s příbehem: Jsem Kristina a spánková porucha mi bere vše, teď je ale naděje

Naše tělo je schránkou veškerých radostí i bolestí. Jenže někdy je těch bolestí znatelně více. Projekt Tělo s příběhem ukazuje ženská těla tak, jak je svět stvořil a jak je život postupně formoval. Tento dnešní příběh, který popisuje sedmadvacetiletá Kristina, je možná netypický svým charakterem, protože o spánkové poruše se příliš nemluví. O to silnější jsou důsledky tohoto onemocnění, které bere čas, energii a spoustu dalších věcí.

Plánujete-li  zhubnout, zaměřte se kromě jídelníčku a cvičení také na kvalitu spánku.

Chcete zhubnout? Vyspěte se do štíhlosti

Spánek je zásadní součástí našeho života – když jde vše tak, jak má, prospíme ho až jednu třetinu. Ovlivňuje řadu pochodů v našem těle a souvisí dokonce i s tím, kolik tuku a svalů budete mít nebo jak (ne)snadno se vám bude hubnout. Plánujete-li tedy zhubnout, zaměřte se kromě jídelníčku a cvičení také na kvalitu spánku. Článek na toto téma přinesl časopis Kondice.

Svišť hibernuje až osm měsíců

Trumfli byste láskou k spánku zvířecí rekordmany? Přeborníkem je svišť

Tma, šero, zima. My lidé v zimě rádi spíme více. A ani zvířata nemají vždy náladu na zimní radovánky. Mnoho z nich se raději uchyluje k tzv. hibernaci. V tomto stavu u nich dochází k omezení fyziologických procesů a aktivity, což jim usnadňuje přežít nepříznivé podmínky. Hibernaci neboli zimnímu spánku, jak o tom píše časopis Květy, většinou předchází poctivá příprava, například v podobě ukládání tuku v těle.

Krevní tlak je určován dvěma hodnotami – systolickou (tlak krve vstupující ze srdce do aorty) a diastolickou (tlak krve při uvolnění komor mezi dvěma srdečními stahy)

Pozor na tichého zabijáka. Za vysokým tlakem nestojí stres, jsou jiné příčiny

Říká se mu tichý zabiják, protože o něm mnoho pacientů ani neví. Krevní tlak je ukazatelem, jak srdce zvládá každodenní zátěž. Rostoucí hodnoty v klidovém režimu signalizují, že něco není v pořádku. Klíčové je jeho odhalení, změna životního stylu, pravidelný pohyb i rychlé zahájení léčby. Rozhodně ho nepodceňujte, protože v této době snadno letí nahoru!

Pardubičtí fotbalisté vyhráli i druhé utkání ve skupině o záchranu.

Pardubické obrození. Kdo v půlce dubna upadl do umělého spánku, nic nechápe...

Štípněte mě, jestli je tohle pravda! Pardubičtí fotbalisté aspirovali po většinu druhé poloviny základní části na jednoho z aspirantů baráže. Dokonce měli na svém kontě méně jarních bodů než poslední Karviná. Kdo z jejich příznivců upadl v polovině dubna do umělého spánku a probudil se na začátku května, nic nechápe…

Chytrý polštář Tesla hraje i ukolébavky.

Nový chytrý polštář Tesla hraje i ukolébavky a hřeje

Řadu produktů pro chytrou domácnost pod značkou Tesla nejnověji doplňuje chytrý polštář Tesla Smart Pillow pro spokojený a zdravý spánek. Chytrý polštář prohřeje krční páteř, zajistí usínání s oblíbenou hudbou a celou noc monitoruje kvalitu spánku - tedy i může vyhodnotit, kdy uživatel mohl snít, kdy byla fáze REM a jak dlouho trval spánek.

Lucie Beyerová

Kdysi žila na ulici. Když dnes její rodina usne, organizuje žena pomoc Ukrajině

V životě si užila řadu nelehkých situací. Pobyt v dětském domově. S maminkou nějaký čas žila na ulici. Nakonec se z toho všeho vyhrabala a dnes se dokáže o sebe sama postarat. Má rodinu, žije v Srbicích na Teplicku. Lucii Beyerovou zná hodně lidí z její profesní oblasti zdravé výživy a gastronomie. Teď ale na tuto svou práci nemá tolik času. Většinu svého dne, ve dne i v noci, totiž věnuje pomoci Ukrajině.

Pokud máte zájem zjistit, co se vám váš mozek pomocí snů snaží říci, založte si snový deník.

K zapamatování snů pomůže jeden vitamin

Události posledních dní a týdnů vystavují naši psychiku těžké zkoušce. Kromě jiného se nepohoda podepisuje i na našem spánku, který může být neklidný a plný tíživých snů. Jaká je vlastně jejich funkce a co si z nich můžeme odnést?

Kočky, které rády spí na boku, jsou uvolněné a ve svém domácím prostředí se cítí klidné

PŘEHLEDNĚ: Co znamenají různé polohy, ve kterých kočky rády spí

Kočičí mazlíčci obvykle žijí dost záviděníhodný život, kdy jídlo a trocha pohybu střídají nejběžnější kočičí činnost - spánek. Ovšem i spící kocouři a kočky dokážou být zábavnými společníky, protože jsou schopní se ve spánku uložit do tolika různých poloh, že by udělali dojem i na učitele jógy, napsal magazín Newsweek.

Šimon Hrubec zasahuje proti střele Vladimira Tkačjova.

Fungovat celých 60 minut a střílet. Výběr soupeře? To jde mimo mě, říká Hrubec

/ROZHOVOR/ Byl to právě on, kdo fantastickým výkonem v nájezdové sérii proti Švýcarům nastartoval do té doby trápící se český tým. A že si pořádně ulevil. Národní tým poté zvládl i těžký duel s Ruskem a nyní se o čtvrtfinále porve (opět) se zemí helvétského kříže. Jaké budou klíče k úspěchu? Jedním z nich bude jednoznačně Šimon Hrubec v brance.