Je to již více než deset let, co způsobila matka dnes téměř jedenáctileté Karolínce Polcarové život ohrožující zranění. V půl roce ji téměř ubila k smrti, protože už dál nechtěla poslouchat její pláč. Otci ji zbitou a v bezvědomí předala s tím, že už ji nechce. V nemocnici pak holčička prodělala během dvou měsíců v umělém spánku 18 operací hlavičky, část mozku má poškozenou. Karolínka zároveň po útoku své matky nevidí a denně mívá i deset epileptických záchvatů. Tatínek o ni bez naděje na jakékoliv zlepšení jejího zdravotního stavu s láskou pečuje. Jeho srdce je ale ještě mnohem větší. Peníze, které pro dceru vybral ve sbírce, chce rozdat i mezi další nemocné děti.
Malý pražský erotikon, neboli příspěvek Patrika Hartla k žánru erotické literatury v podání herce Davida Novotného, vás pobaví i dojme. Dávku romantiky dodá audiokniha Bridgertonovi – S láskou, Eloise. Milovníky klasické krimi potěší detektiv Phil Marlowe v románu Hluboký spánek. A parta skvělých interpretů v čele s Jaroslavem Pleslem se dala dohromady, aby načetla tucet povídek Franze Kafky. Deník přináší i další tipy na audioknižní novinky, ze kterých si vyberou příznivci fantasy, historické prózy a také děti.
Byla by to nejspíš velkolepá oslava. Rodina, přátelé a kolegové z branže… Taky špičkové doutníky a hutné španělské víno. Herec, zpěvák, textař, režisér a tlumočník Josef Laufer, celým jménem Don José Francisco Pérez Rodriguez de Montagnes Laufer, by v neděli 11. srpna oslavil 85. narozeniny.
Spánek v úmorných vedrech? Otáčíte peřiny i polštáře, abyste našli chladnější stranu, převracíte se, nebo peřinu úplně odhazujete. Vše marně. Jak se ale v letních nocích ochladit a co dělat, když je v noci vedro? Pokud nemůžete kvůli horku spát, zkuste metodu s vlhkou přikrývkou, kterou používali už staří Egypťané. Ochladí vás ale i pytlík s rýží, a pokud se na to cítíte, můžete strčit i hlavu do mrazáku.
Nespavost nebo nekvalitní spánek člověku přináší nepohodu, únavu a trápení. Kdo se před usnutím několik hodin převaluje v posteli, nebo se uprostřed noci probudí a už „nezabere“, ví, že ráno bude nevyspalý a možná i podrážděný, přes den se hůře soustředí na práci a bude špatně snášet případný stres. Nespavost patří mezi velmi časté problémy současné doby, ale existují metody, jak si spánek přivolat. A bez prášků.
Meduňka je úžasná bylinka. Už ve středověku byla považována za všelék a rostla ve všech klášterních zahradách. V dnešních bouřlivých dobách se opět hojně dostává ke slovu. Kromě jiného totiž navrací klid mysli a pomáhá s usínáním. Meduňka také celkově příznivě ovlivní kvalitu spánku. Lékárník Filip Škarda připravil přehled toho, na co se meduňka používá, jak z ní připravit sirup i čaj a poradil, jak si meduňku vypěstovat a nasušit do zásoby.
Spánek je nesmírně důležitý pro fyzický, duševní a emocionální vývoj dítěte. Ale pro mnoho rodičů je uspávání dítěte výzvou, která vyžaduje trpělivost, důslednost a lásku. Některé děti mají problémy s usínáním, co může být způsobeno kromě jiného i špatnými spánkovými návyky. Poradíme vám, jak tyto návyky odbourat a naučit dítě, aby usínalo samo a snáz.
Důvodů, proč si děti cucají palec, je mnoho. V některých vývojových fázích života je to normální. Miminka palec a pěstičky cucají už v děloze. Jenže co když se z nevinného uklidňovacího rituálu miminka stane zlozvyk? Pokud si palec cucá batole nebo předškolák, může si vážně poškodit skus. To vede k potížím s jídlem, řečí, ale také dentálním problémům. Zbavit dítě zlozvyku v podobě cucání palce nemusí být jednoduché, ale vhodné postupy a triky existují.
Zažije to skoro každý rodič. Ze spáče se stal nespavec. Veškerý režim je fuč. Dítě nespí, budí se, pláče. „Začalo to týden před tím, než Zoe oslavila čtyři měsíce. Najednou jsem ji uspávala skoro dvě hodiny, pořád se vrtěla,“ vzpomíná na obávanou spánkovou regresi u své dcery maminka Petra z Mladé Boleslavi. Spánková regrese může trvat i týdny.
Takzvaný bílý šum pro miminka používá řada rodičů. Děti díky němu usínají rychleji a spí lépe. Bílý šum mohou přehrávat speciální přístroje, usínací hračky, nebo aplikace v telefonu. Odborníci však varují, že ne vždy je pro děti bezpečný. Na potencionální škodlivost poukazují také logopedi. Časté vystavení bílému šumu může mít negativní vliv na rozvoji řeči a sluchu.
Na dva lidi v Praze 4 v sobotu spadl strom. Muži způsobil vážná zranění a záchranáři jej uvedli do umělého spánku. Mladá žena utrpěla lehčí poranění a stresovou reakci. Hydrometeorologové upozorňují, že podobné situace mohou způsobit bouřky se silným větrem, které od sobotního podvečera sužují Prahu i další místa České republiky.
Na dva lidi v Praze 4 v sobotu spadl strom. Muži způsobil vážná zranění a záchranáři jej uvedli do umělého spánku. Mladá žena utrpěla lehčí poranění a stresovou reakci. Hydrometeorologové upozorňují, že podobné situace mohou způsobit bouřky se silným větrem, které od sobotního podvečera sužují Prahu i další místa České republiky.
Citronová meduňka je vytrvalá bylinka, která vám pomůže s usínáním. Kromě zdravého a osvěžujícího čaje ji lze v létě přidávat i do chlazených nápojů. Její voňavé, jasně zelené lístky se dají skvěle využít také při zdobení dezertů. Meduňku je možné pěstovat na zahrádce, v truhlíku na balkoně i v květináči za oknem.
Nikola Dušková je mladá žena, která kvůli piercingu přišla prakticky o všechno. Piercing způsobil tehdy 16leté dívce infekci, která vyústila až v zánět mozku. Čtyři měsíce strávila v kómatu, ze kterého se díky lékařské péči probrala. Mentálně je však na úrovni malého dítěte. Znovu se učila chodit i jíst a dodnes trpí četnými epileptickými záchvaty. Jsou dny, kdy ani neví, jak použít lžičku.
Nehoda, při které srazil mladý motorkář zhruba patnáctiletou dívku, se stala v pondělí 17. června v Trojské ulici. Dívku museli záchranáři uvést do umělého spánku a převést do nemocnice. Zranění utrpěl i sám motorkář.
Sociální sítě mnozí označují za toxické místo, ale mohou být i zdrojem inspirace. Zkuste si teď na Instagramu najít účet Thea a táta. Tento profil vznikl zhruba před dvěma lety po vážné autonehodě, která změnila život novináři Luboši Krečovi a jeho dceři Thee. Po této nehodě se z nich stali influenceři, kteří na svém instagramovém účtu sdílejí příběhy plné naděje. Ukazují, že i s invalidním vozíkem, na kterém Thea skončila, je možné žít plnohodnotný a šťastný život.
Co znamená, když má člověk pořád hlad? Pocit hladu je v určitých případech normální součástí života. Pokud je však vnímán nepřetržitě a jen zřídka dojde k pocitu sytosti, může to být závažný problém. Pocit sytosti i hladu ovlivňuje především kombinace dvou hormonů, ale například i dodržování diety s příliš nízkým obsahem tuku. Za neustálý hlad mohou být zodpovědná i některá běžná, ale i velmi vzácná onemocnění.
Kvůli depresi zemřou ročně tisíce lidí po celém světě. Mezi typické projevy patří skleslá nálada, neschopnost radovat se, únava, pocity beznaděje, potíže se spánkem, ale i úzkosti, nervozita a v poslední fázi také myšlenky na sebevraždu. Jaké jsou příznaky deprese, co ji spouští, jak se z ní dostat a kdy je čas navštívit odborníka?
Na spaní dětí u rodičů nahlíží někteří lidé skrz prsty. Dnes pětiletý Teo však přežil právě díky tomu, že nespal v osudnou noc v postýlce, ale po boku své maminky. Dostal totiž epileptický záchvat. Jen díky okamžitému zásahu rodičů a následnému převozu do nemocnice je dnes naživu. Vše má na svědomí nemoc, kterou má jen deset lidí na světě.
Když se blíží poslední dny života, lze na těle i v chování člověka pozorovat jasné změny. Nadcházející smrt se většinou pozná podle změny stavu vědomí. Člověk neodpovídá, oči má zavřené a pohled upřený do jednoho místa. Než však nastane okamžik smrti, začne se na ni připravovat také naše fyzická schránka. V tomto článku se dozvíte, co se děje s tělem před smrtí i jak se chovat k člověku, který umírá.
Co nejvíc podnětů mozku se snaží dát pacientům po kómatu či umělém spánku specialisté v následné intenzivní neurorehabilitaci. Jedná se o fyzioterapeuty, ergoterapeuta či logopeda. „Pacient tak má denně až šest hodin rehabilitací od všech těchto odborností. Vstoupit do toho mohou i neuropsycholog či psychiatr,“ říká v rozhovoru pro Deník vedoucí fyzioterapeutka Kliniky rehabilitačního lékařství Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze Helena Zimermanová. Cílem je v co největší možné míře vrátit pacienta do stavu, v jakém byl před úrazem. Tedy zpět do aktivního života.
Existuje mnoho důvodů, proč rodiče mají dudlík za nepostradatelný. Dudlík je především úžasným uklidňujícím prostředkem. Jeho sání má totiž schopnost snížit srdeční tep i krevní tlak. Dudlík také zmírňuje stres po očkování nebo krevních testech. A také pomáhá miminkům lépe usnout. Kdy je však dobré začít se dudlíku pomalu zbavovat? A jakým způsobem?
Káva je sice postradatelným nápojem, ale jen málokdo se bez ní obejde. Obvykle po ní saháme, abychom potlačili únavu či spánek. Přitom bychom kávu mohli vnímat i jako příspěvek v péči o zdraví. Snižuje totiž rizika řady chronických nemocí, včetně rakoviny. Máme se jí ale bát kvůli odvodňování organismu, nebo kvůli zvyšování krevního tlaku? A je pravda, že pití kávy oddaluje stárnutí? Zeptali jsme se nutriční specialistky Kateřiny Šimkové.
Projekce ve vyprodaném kině Metropol, poté afterparty v Jazz Tibet Clubu s následným přesunem do baru s ochutnávkou whisky. Tak vypadaly oslavy třicetiletého výročí od zisku titulu bývalých hokejistů Olomouce. „Jsme v jiné kondici, většina šedesátníci, takže už to nebude mít takový náboj jako před třiceti lety,“ usmíval se kapitán zlaté party Miroslav Chalánek.
/FOTO/ Vyšetřování poruch dýchání ve spánku u dospělých zahájili v březnu zdravotníci na plicní ambulanci Nemocnice Vyškov. Chrápání s poruchou až zástavou dýchání je podle nich vážný, ale léčitelný stav. Zájemcům provádí orientační skríningové vyšetření, zda je či není přítomna nějaká abnormalita.
Nemocnice Pelhřimov se 21. března připojila k Mezinárodnímu dni zdravého spánku. Informace o důležitosti kvalitního spánku pro fyzické a duševní zdraví byly pro zájemce připraveny u vstupních dveří hlavní lůžkové budovy nemocnice.
Radovat se z každého dne, to je jedno z největších životních mouder. Nikdy totiž nikdo neví, kdy se naposledy nadechne. Obrovskému životnímu zvratu teď čelí Pavla Čiháková, manželka energického Petra, který před pár dny znenadání zemřel ve spánku. V životě toho chtěl ještě mnoho udělat. Jeho čtyři chlapci i zbytek rodiny se však bude muset bez něj obejít.
Těhotenství si na těle ženy vybírá svou daň. Rostoucí břicho a váha dítěte tělo ženy namáhá, způsobuje bolesti kloubů, šlach a svalů, narušuje těhotné ženě spánek a utlačuje důležité cévy. Odborníci proto doporučují používání těhotenského polštáře, který dodá tělu ženy potřebnou oporu. Uleví pohybovému aparátu, ale také dítěti. Který těhotenský polštář je nejlepší? Přečtěte si, kdy pořídit těhotenský polštář a jak těhotenský polštář vybrat.
V noci na 3. března roku 1944 se u obce Balvano stalo vůbec nejsmrtelnější vlakové neštěstí v italské historii. Jedna z nejhorších železničních katastrof vůbec. Více než pět set lidí zahynulo poté, co se otrávilo v tunelu.
Už čtvrtým rokem zůstává zpěvák a herec Josef Laufer v umělém spánku a jeho stav se podle dostupných zpráv nelepší. Oblíbený umělec přitom ještě ve svých osmdesáti letech hýřil aktivitou, vystupoval na koncertech po celé České republice, hrál v pražských muzikálových představeních a poskytoval rozhovory médiím. Pak ale podstoupil operaci srdeční chlopně a jeho život nabral směr, který nikdo nečekal. Jeho rodina stále čeká na zázrak. Lauferův vnuk pokračuje v jeho uměleckých stopách a přiznává, že dědeček pro něj byl vždy velkým vzorem.
Problémy s usínáním nebo častým probouzením během noci má mnoho lidí. Než ale začnete uvažovat o lécích na spaní, zkuste dát šanci přírodě a nápojům, které vám pomohou. Popíjení heřmánkového čaje při čtení pěkné knihy nebo koupel s vůní levandule vám pomohou uvolnit se a připravit se na spánek. Co tedy večer pít, abyste spali dostatečně dlouhou dobu bez přerušení? Kdy pít naposledy, abyste v noci nemuseli běhat na záchod a jakým nápojům se určitě vyhnout?
Byl muzikantem tělem i duší, tátou tří malých dětí a mužem s neutuchající životní energií. V průběhu noci se však Miloši Koblmüllerovi zastavilo srdce, a i přes včasný zásah manželky a následně i zdravotnické služby upadl do vigilního kómatu. Všichni doufají, že se jednoho dne probudí, ovšem nikdo kvůli poškození jeho mozku netuší, v jakém to bude stavu.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Historik Matěj Matela ve Vrbně pod Pradědem zmapoval neobvyklou tragédii, která se zde odehrála v červnu 1890. Mladý brusič Anton zastřelil svou milou Emilku, protože toužila zemřít. Navrhla, aby společně spáchali sebevraždu. Když první rána do Emilčina srdce nestačila, prostřelil jí Anton pro jistotu ještě spánek.
Usínáte u zapnuté televize a máte ji puštěnou i během spánku? Bez ohledu na zvýšenou platbu za elektřinu si tím zřejmě nevědomky zbytečně ničíte zdraví. Vyplývá to ze zjištění vědců z americké Northwestern University Feinberg School of Medicine.
Ruský spánkový experiment patří mezi nejděsivější příběhy, které se v posledních letech objevily a masově šířily na internetu. Pojednává o šíleném pokusu sovětských vědců. Ti prý k zabránění spánku u testovaných jedinců použili speciální plyn.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jako slavný cestovatel a dobrodruh se do podvědomí veřejnosti zapsal Ústečan Mart Eslem, vlastním jménem Martin Šlambor. Jenže cestování po světě jednoho pořádně unaví a tak ke svým aktivitám přidal i spánek. A to doslova. Dokonce zájemce vyučuje, jak dobrý spánek najít a jak se k němu správně uložit.
SIDS, neboli Syndrom náhlého úmrtí kojence, je největším strašákem všech rodičů. Kojenci při něm umírají náhle, bez předchozího varování. Nejvíce smrtí si SIDS vybere mezi prvním a čtvrtým měsícem života. Poté se riziko snižuje. Příčiny syndromu stále nejsou vědcům zcela jasné. Ukázalo se však, že dodržováním několika pravidel týkajících se kojeneckého spánku se riziko SIDS významně sníží.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Splnil si svůj velký sen. Štěpán Pavelek si v sobotu odbyl premiéru za mateřskou Opavu v nejvyšší basketbalové soutěži. Nastoupil v duelu proti Děčínu, který jeho tým bohužel prohrál 81:85. Štěpán Pavelek ale nezklamal, v prvním týmu zůstal a nechybí v nominaci pro duely v Pardubicích a Brně. Více se Štěpánem Pavelkem v následujícím video rozhovoru.
Když za chladných zimních večerů uléháme do postele, to poslední, co bychom chtěli cítit, je zima. Lidé odjakživa vyhledávali ke svému spánku teplé a bezpečné místo. S tím nám skvěle pomůže malá teplá věcička - speciální zahřívací lahev či polštářek, kterým se říká termofor.
Nespavostí trpí mnozí lidé. Někdo nemůže usnout, jiný se v noci budí. Co způsobuje špatný spánek a co zabírá na spaní? Důvodů, proč lidé nemohou spát, je spousta. Lékaři radí, co dělat přes den, co nejíst a nepít večer a případně předepíší prášky na spaní. Možná by ale stačilo soustředit se na prostředí, ve kterém spíme. Jeho jednoduché úpravy mohou zajistit spokojený nerušený spánek.
Jste ranní ptáče nebo spíš noční sova? To poznáte podle toho, zda vám ranní vstávání nedělá problém, nebo pětkrát vypnete budík, abyste si mohli ještě trochu přispat. Abyste se neprobouzeli unavení a dokázali rychle vyskočit z postele, můžete si pomoci několika jednoduchými triky, které zvládne každý. Nejdůležitější je však vyvarovat se chybě, kterou dělá mnoho lidí.
Jennifer Aniston už patří mezi herecké legendy. Slavná hvězda seriálu Přátelé v únoru oslaví 55 let. Její vizáž takovému věku však vůbec neodpovídá. Je ve výrazně lepší formě. Jak to dělá? O svůj recept na zdraví a kondici se ráda dělí nejen se svými příznivci.
V úplňku je Měsíc na opačné straně od Země než Slunce. Tuhle magickou podívanou si pozorovatelé mohou užívat v době, kdy má nový měsíc stáří 14,8 dne, a je tak plně osvícený. V letošním roce nás ten úplně poslední úplněk teprve čeká. K tomuto jevu se vážou legendy o upírech a vlkodlacích, indiáni pro ně mají názvy související s děním v přírodě. Úplňky ale ovlivňují u mnoha lidí i náladu a zdravotní stav. Měsíční fáze ovlivňují nespavost, objevují se bolesti hlavy i kloubů. Kdy budou úplňky v roce 2024, co se při nich děje a kdy nás čeká superúplněk?
Máte malé dítě, které nechce chodit spát? Připadá vám večer nejaktivnější a nejčilejší? Uspávání dítěte je pro mnoho rodičů výzvou, která vyžaduje trpělivý a důsledný přístup. Každé dítě je jiné a má své individuální potřeby a preference. Některé děti usínají snadno a rychle, jiné potřebují více času a podpory. Poradíme, jak na to.
Jak často bychom měli měnit povlečení? Podle lékařů a výrobců ložního prádla většina lidí používá povlečení déle, než je hygienické. Na pováženou je to zejména v případech, kdy postel využívají nejen ke spánku, ale také si v ní občas dají něco dobrého na zub, nebo ji dokonce sdílejí s domácími mazlíčky. Jak často je potřeba měnit povlečení? A jak správně prát ložní prádlo?
Mnozí z vás si možná vzpomenete na Marianku, která mohla být nadějnou tanečnicí po své mamince, ale kvůli spinální svalové atrofii skončila na invalidním vozíku. Na první pohled krásná dívka, o které si lidé často myslí, že si sedla na vozík jen tak z legrace, však nedávno bojovala o svůj život v umělém spánku. A to vše kvůli obyčejné rýmě. Jak je na tom dnes?
Tmavé kruhy pod očima jsou často varováním našeho těla, že si dopřáváme příliš málo spánku. Někdy se však tento kosmetický problém stává vážným zdravotním rizikem, nebo spíše jeho vnějším projevem. Pro úspěšnou léčbu je vždy potřeba určit, co tmavé kruhy pod očima způsobuje. Někdy nás totiž může tělo tímto způsobem varovat, že nám hrozí selhání jater či trpíme jinou vážnou chorobou. Co ale na kruhy pod očima zabírá a jak se jich zbavit?
Proměňte svou ložnici v chráněné území zasvěcené výhradně odpočinku a dočerpávání sil. A svou postel v místo, na které se budete každý večer těšit. Už za pár dní si všimnete, že máte více energie i lepší náladu. Jak spát lépe? A čeho se před spaním vyvarovat?
Člověk prospí třetinu svého života. V dětství navíc trávíme v peřinách času ještě mnohem víc. Právě proto je důležité zvolit správný a vhodný podklad pro spánek. Kvalitní matrace ovlivňují pohodu a zdraví dětí, které ve spánku nejen odpočívají, ale také rostou a vyvíjí se.