Program Ostravských Vánoc se uzavírá. Před Štědrým dnem zazpívá Tomáš Savka
Kulturní a zábavní program na vánočních trzích na Masarykově náměstí v Ostravě se v úterý uzavírá. Některé ze stánků však budou otevřeny i během svátků.
Kulturní a zábavní program na vánočních trzích na Masarykově náměstí v Ostravě se v úterý uzavírá. Některé ze stánků však budou otevřeny i během svátků.
Svého nového páníčka, případně rodinu zatím marně vyhlíží tříletý Jack. Každý den pozoruje dvířka poděbradského psího útulku, kterými si odvádějí noví majitelé jeho kamarády z okolních kotců. A on má zatím smůlu. Přitom by tak rád našel svého nového člověka…
Vánoce budou letos výjimečné - po dlouhé době opět „zimní“. Na některých místech dokonce i bílé, Štědrý večer pak mrazivý, uvádí ČHMÚ na svém facebooku. S příchodem Štědrého dne má pominout inverze, od východu se začne již během noci na 24. prosince ochlazovat a tu a tam začne i slabě sněžit. Do bílého rána se na Štědrý den nejspíš probudí také v Orlických horách i na Dolní Moravě. Jinde na Orlickoústecku se nelyžuje.
Vánoce budou letos výjimečné - po dlouhé době opět „zimní“. Na některých místech dokonce i bílé, Štědrý večer pak mrazivý, uvádí ČHMÚ na svém facebooku. S příchodem Štědrého dne má pominout inverze, od východu se začne již během noci na 24. prosince ochlazovat a tu a tam začne i slabě sněžit. Do bílého rána se na Štědrý den nejspíš probudí také v Orlických horách, kde se během Vánoc rozšíří nabídka lyžování.
Do Holešova přišel Stanislav Zatloukal před dvěma lety z Francovy Lhoty. O tom, jak se mu ve městě žije, jak vnímá adventní čas a proč je důležité umět čekat a zpomalit, vypráví holešovský kněz v následujícím rozhovoru.
Betlémské světlo, symbol míru, naděje a Vánoc, dorazí na Svitavsko v různých termínech. Některé obce jej nabídnou již v úterý 23. prosince, zatímco jiné až na Štědrý den. Přinášíme přehled míst a časů, kdy si můžete tento vánoční symbol vyzvednout.
/ROZHOVOR/Vánoce jsou obdobím radosti, rodinných setkání a tepla domova. Ne všechny děti však mohou prožít svátky u vánočního stromečku. Některé z nich tráví Štědrý den na nemocničním lůžku. Jak vypadají vánoční svátky na dětském oddělení, a jak se personál snaží zpříjemnit dětem pobyt, o tom jsme si povídali s primářem přerovské nemocnice Jaroslavem Bouchalem.
Vánoce jsou všeobecně považovány za svátky klidu, míru a pohody. Ne vždy tomu ale tak bývá. Někdy rány osudu zasáhnout právě v tuto dobu a dny, kdy všichni chtějí být pospolu se svými bližními, se tak stanou celoživotní ranou na duši. Jedním z takových tragických případů je nehoda, ke které došlo před 75 lety v Podivíně na Břeclavsku.
Většina lyžařských středisek v Pardubickém kraji zatím nezahájila sezonu a čeká na sníh nebo mrazy potřebné k zasněžování. Na horách se lyžuje pouze v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem. V níže položených oblastech je otevřená jen sjezdovka v Hlinsku na Chrudimsku.
Čerstvé pečivo, potraviny a suroviny na přípravu sváteční večeře nebo třeba poslední vánoční dárky bude v Olomouci možné nakoupit i během Štědrého dne. Přinášíme přehled vybraných obchodních řetězců, které budou mít v tento den otevřeno.
Počasí v Pardubicích a okolí se před Vánoci výrazně změní. Už v úterý začne pršet, postupně ale srážky přejdou ve sněhové i v nižších polohách. Na Štědrý den meteorologové očekávají mráz, sníh hlavně na horách a silný vítr.
Podle meteorologů budou letošní Vánoce konečně zimní. Na některých místech dokonce bílé. Největší šance na sníh mají na jihu Čech podle mapy, kterou zveřejnili meteorologové, zejména na Šumavě, ale i část Táborska.
Farář Pavel Tobek stojí v čele Římskokatolické farnosti Kutná Hora - Sedlec už od roku 2009. V povídání s Kutnohorským deníkem se podělil o své vzpomínky na Vánoce v dětství, zamyšlení nad jejich dnešní podobou i o to, jak budou probíhat letošní sváteční dny z pohledu duchovního.
Už nevíte, co popřát rodině, kamarádům či kolegům k Vánocům? Zapomeňte na ohrané básničky o kaprovi a jiskřičkách v očích. Co takhle letos pojmout vánoční přání trochu jinak? Humorně, s odkazem na tradice, a třeba i trochu potrhle – přesně tak, jak by přání vytvořila umělá inteligence.
Ostravská šimpanzí skupina obývající Pavilon evoluce se v letošním roce rozrostla o dva jedince, obě samice. Jedna se v Ostravě narodila, druhá byla přivezena ze Zoo Hodonín. Aktuálně tak skupina čítá 12 členů. Tvoří ji dva dospělí samci, šest dospělých samic a čtyři mláďata různého věku (tři samci a jedna samice).
Pouze některé sjezdovky budou o vánočních svátcích v provozu v lyžařských areálech v Jeseníkách. Zahájení zimní sezony tam komplikuje inverze doprovázená vysokými teplotami v horských oblastech. Také na hřebenech Jeseníků není kvůli inverzi sníh, takže běžkaři zatím nemohou vyrazit na oblíbené trasy, řekl Michal Klimeš z Horské služby Jeseníky.
Pouze některé sjezdovky budou o vánočních svátcích v provozu v lyžařských areálech v Jeseníkách. Zahájení zimní sezony tam komplikuje inverze doprovázená vysokými teplotami v horských oblastech. Také na hřebenech Jeseníků není kvůli inverzi sníh, takže běžkaři zatím nemohou vyrazit na oblíbené trasy, řekl Michal Klimeš z Horské služby Jeseníky.
Zdobení a rozsvěcování vánočních stromů na návsích a náměstích je již tradice. Na řadě míst u nich stojí betlémy. Další zdobí muzea, informační centra nebo radnice. Nyní můžete v anketě hlasovat, který se vám líbí na Domažlicku nejvíce.
/VIDEO, FOTO/ Pro kapra do Liběchova a bez čekání ve frontě? Pro ty, kteří mají zkušenosti z minulých let, to znělo ještě nedávno jako sci-fi. Letos se ale provozovatelé Líhně Liběchov na předvánoční nápor zákazníků připravili s předstihem. Stále větší oblibě se těší možnost objednat si kapra online.
Vánoční svátky na Blanensku letos opět nabídnou pestrý program pro všechny generace. Od štědrodenních setkání u polévky a živých betlémů přes zpívání koled, poezii a duchovní zastavení až po netradiční zážitky na zámcích i večerní taneční párty. Přinášíme přehled akcí, které propojují vánoční tradice, sousedská setkání i pomoc potřebným a zvou k tomu na chvíli se zastavit a prožít svátky společně.
Když se večer 23. prosince 1953 lidé na jihu Moravy ukládali ke spánku, usínali v očekávání vánoční pohody, setkání s blízkými a prožití radostných svátečních dnů. Nikdo z nich netušil, že noc přinese tehdy nejtragičtější železniční nehodu, kdy nejedna židle zůstane prázdná a rodiny stráví Štědrý den hledáním příbuzných v naději, že jsou živí. To přinesla noc na 24. prosince 1953, kdy 2,5 litru zkonzumovaného vína odstartovalo železniční neštěstí u Šakvic na Břeclavsku.
Vánoce patří k nejkrásnějším svátkům v roce. Jsou časem klidu, rodiny a tradic, které se předávají z generace na generaci. Každý z nás má své vlastní zvyky, ale některé tradice jsou společné téměř pro všechny.
Pohádky v televizi, vánoční cukroví a celodenní lenošení na gauči – pro mnohé ideální představa Vánoc. Pokud ale patříte k těm, kteří by se o svátcích rádi vydali za nějakým zážitkem, máme pro vás dobrou zprávu. V Brně a okolí je nabídka akcí pestrá – přinášíme několik tipů.
V moravskoslezské části Beskyd se aktuálně lyžuje jen v Bílé na Frýdecko-Místecku. V omezeném provozu tam jsou dvě sjezdovky. Po Štědrém dni se otevře i nedaleký areál v Mezivodí. Vlekaři očekávají ochlazení, které jim umožní výrobu technického sněhu. Vyplývá to z vyjádření provozovatelů pro ČTK.
Plavání na Štědrý den, bohatý program na slavkovském zámku, ale i rockové Vánoce. Také na vánoční svátky a o následujícím víkendu lze najít na Vyškovsku zajímavý program. Podívejte se na výběr dvanácti tipů Deníku na akce z regionu.
Každé Vánoce mají svůj příběh. Některé se slévají do jednoho obrazu, jiné zůstávají v paměti napořád. Ne kvůli věcem, ale pro chvíle, které člověk prožije s blízkými. Jihočeši se s Deníkem podělili o své nejkrásnější vánoční vzpomínky – a mnohé z nich se odehrávají v době, kdy byl čas s rodinou tou největší hodnotou.
Speciální vánoční akci připravil nově otevřený nymburský bazén. Během svátků mají příchozí dvojice jen poloviční vstupné. Platí to jak pro bazénovou, tak saunovou a relaxační část nového sportoviště.
Nabídka akcí o svátečních dnech i dnech následujících je na Znojemsku poměrně bohatá. Na Štědrý den se koná ve Znojmě tradiční Vánoční Štědrovka, kostel svatého Mikuláše rozezní koncerty, zimní plavby se konají na Vranovské přehradě. Otevírá zámek ve Vranově nad Dyjí. Z Hevlína pojede motoráček.
Brňané za kapry na vánoční stůl zaplatí stejnou sumu jako v předešlých letech. Kapr stále zůstává tahounem štědrovečerní tabule, zvlášť mladí však dávají přednost i jiným alternativám.
/KAM O SVÁTCÍCH/ Tradiční vánoční akce se chystají na celém Pelhřimovsku. Opět ožije zámek v Košeticích, bude i živý betlém nebo mše. V Počátkách chystají oblíbený výběh na Štěpána. Specialitou budou hody v Pacově, kde jde ale o sportovní disciplínu.
Nikdy se netajil tím, že si Vánoce náramně užívá. Ostatně v případě kajakáře Josefa Dostála se s tím snoubila i jeho rybářská vášeň, když si vánoční rybu obstarával sám. Na tom se ani letos nic nemění, i když Štědrý den spolu se snoubenkou a rovněž kajakářkou Anežkou Paloudovou stráví v trochu jiném módu.
Podívejte se na přehled otevíracích dob supermarketů v Přerově během vánočního nákupního šílenství. Kde mají otevřeno na Štědrý den a do kolika? Kde naopak na poslední chvíli už nic nekoupíte?
Každoročně se s blížícími se Vánocemi řeší stejná otázka. Budou Vánoce na sněhu, nebo na blátě? Podle meteorologů letos platí spíše druhá možnost, přesto se může objevit alespoň slabý náznak zimní atmosféry.
V hradeckém kraji se lyžuje v Krkonoších i Orlických horách na 30 kilometrech sjezdových tratí. Některé areály v následujících dnech rozšíří nabídku, další zahájí sezonu. Ochlazení umožnilo areálům opět posílit zasněžování, vyplynulo z dnešních informací areálů. Lyžuje se na technickém sněhu.
Vánoční čas přináší do Prachatic i blízkého okolí pestrou nabídku kulturních, duchovních i společenských akcí. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších, které můžete v závěru roku navštívit.
/FOTOGALERIE/ Vánoční čas přinese do Kutné Hory také slavnostní bohoslužby, které se uskuteční v chrámu svaté Barbory a v kostele svatého Jakuba. Tradiční vánoční setkání nabídnou prostor k zastavení, ztišení i společnému prožití sváteční atmosféry.
Vyzkoušet nejrůznější pivní speciály je možné ještě do Štědrého dne na několika místech v Plzni. Sládci si připravili například várky s příchutí višně, lineckého věnečku nebo máku.
Prodej vánočních kaprů je v plném proudu. Na Příbramsku je možné rybu pořídit jak přímo na sádkách, tak ve stánkovém prodeji u obchodních center. Redakce Deníku přináší přehled míst, kde si lidé mohou koupit kapra na štědrovečerní stůl.
Do Jičína dorazil jeden z nejsilnějších symbolů Vánoc. Skauti o víkendu převzali Betlémské světlo a na Štědrý den ho tradičně rozvezou na řadu míst po celém městě. Obyvatelé si tak budou moci odnést plamínek, který připomíná poselství klidu, naděje a vzájemnosti.
I letos bude útulek v Březně u Mladé Boleslavi pořádat oblíbenou akci s názvem Štědrý den v útulku. Dopolední setkání se ponese v duchu obdarování a společně stráveného času s chlupatými obyvateli, kteří v útulku zůstávají i během svátků.
Vánoční atmosféra zasáhla i dobrovolné hasiče v Krásné Lípě. Ti si po roce opět nazdobili svá auta vánočními světly a vydali se na projížďku městem. Po Krásné Lípě tak projel konvoj, v jehož čele jela čtyřkolka následovaná cisternou a dopravním automobilem. To vše za doprovodu vánočních melodií.
/PŘEHLEDNĚ/ Na Žďársku už běží tradiční prodej kaprů a kdo nákup nechává na poslední chvíli, stále má šanci, rybu pořídí i den před Štědrým dnem. Prodejci nabízejí kapry živé i zpracované na několika místech v regionu, zájemci si mohou vybrat i další druhy ryb. Přinášíme přehled, kde a kdy se dá kapr koupit, aby na štědrovečerním stole nechyběl.
Jak budou mít od Štědrého dne až do Nového roku otevřeno markety v Hranicích? Tady je náš přehled.
Adventní a vánoční období má i za zdmi Věznice Stráž pod Ralskem své pevné místo. Přestože se jedná o prostředí výkonu trestu, vedení věznice se každoročně snaží vytvořit atmosféru, která odsouzeným umožní prožít svátky důstojně a s ohledem na zachování rodinných a sociálních vazeb. Letos nebude chybět vánoční výzdoba, tradiční štědrovečerní večeře ani možnost kontaktu s blízkými.
U Masarykova náměstí v centru Ostravy v pátek odstartoval tradiční prodej vánočních kaprů. Podle prodejců zájem o kapry dlouhodobě mírně klesá, přesto si řada lidí tuto štědrovečerní tradici stále nechce nechat ujít.
Vánoce mění otevírací doby úřadů, služeb i obchodů. Podívejte se přehledně na jednom místě, jak budou mít v závěru roku 2025 na Českokrumlovsku otevřeno městské úřady, infocentra, sběrné dvory i velké řetězce.
Na Monínci se lyžuje už od poloviny listopadu a brzy by mohl zahájit sezonu další skiareál na Příbramsku. V Kvasejovicích museli kvůli technické závadě první lyžovačku odložit, provozovatel ale doufá, že by mohli první lyžaře přivítat už v neděli 28. prosince. Ve středních Čechách se lyžuje také v Chotouni u Prahy a na Šibeničním vrchu v Mnichovicích u Prahy.
Štědrovečerní pohádka je jedním z nejsledovanějších pořadů české televizní sezóny. Nejúspěšnější tituly zaujaly kolem tří milionů diváků, vůbec nejsledovanější Princezna ze mlejna 2 od režiséra Zdeňka Trošky pak překročila hranici čtyř milionů. Analýza ukázala, že nejvyšší sledovanost mají snímky, které jsou srozumitelné a navazují na osvědčený formát.
Štědrý den nabídne v Benešově tradiční sváteční setkání na Masarykově náměstí. Sváteční slovo 2025 propojí vánoční písně, přání duchovních i představitelů města a symbol Betlémského světla.
Také o letošních Vánocích budou jezdit vlaky Českých drah podle svátečních jízdních řádů. Dopravce žádá cestující, aby věnovali zvýšenou pozornost informacím o omezení provozu vlaků v tomto období.